Boys Track & Field Medalists

* Last updated at 10:09 am on Monday, June 2, 2014

Print this page

Table Grove

Name Year Class Place Event
C. Chenoweth 1922-23 B 4 1-mile run

Table Grove (VIT)

Name Year Class Place Event
John Dye 1976-77 A 8 long jump
Eric Trone 1988-89 A 5 shot put

Tamms (Egyptian)

Name Year Class Place Event
Alex McCrite 2012-13 1A 2 high jump

Tampico

Name Year Class Place Event
Mike Brady 1974-75 A 8 100-yard dash
Pat Dorothy 1974-75 A 6 shot put
Doug Koehler 1981-82 A 4 shot put
Jim Moore 1978-79 A 2 high jump
Scott Tornow 1983-84 A 7 triple jump

Taylor Ridge (Rockridge)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1974-75 A 7 880-yard relay
  1977-78 A 2 2-mile relay
      4 440-yard relay
  1987-88 A 8 4x100-meter relay
  2013-14 1A 9 4x200-meter relay
Mel Blaser 1974-75 A 4 shot put
  1975-76 A 5 shot put
Kevin Bradley 1989-90 A 8 400-meter dash
Anthony Coppess-Buikema 2013-14 1A 9 4x200-meter relay
Dan DeBacker 1987-88 A 7 110-meter high hurdles
Rick Fox 1958-59   4 long jump
  1959-60   3 long jump
Kurt Frakes 1980-81 A 4 long jump
Bryan Heath 2013-14 1A 8 high jump
      4 long jump
Richard Heaton 1975-76 A 6 880-yard run
  1976-77 A 2 880-yard run
T J Henry 2012-13 1A 6 high jump
Luke Johnson 2013-14 1A 9 4x200-meter relay
Aaron Massey 1987-88 A 6 long jump
Dylan Peterson 2013-14 1A 9 4x200-meter relay
Jerry Ruddell 2013-14 1A 9 4x200-meter relay
Rich Schipper 1985-86 A 1 400-meter dash

Taylorville

Name Year Class Place Event
Bruce Aiken 1964-65   1 220-yard dash
      1 100-yard dash
Melle Calloway 1898-99   2 440-yard bicycle
Earl Ellinger 1920-21 B 4h 880-yard run
  1921-22 A 2h 880-yard run
Frank Elliott 1902-03   2 1-mile run
Delbert Hall 1930-31   5 100-yard dash
      5 220-yard dash
Lance Hartley 2003-04 AA 3 high jump
  2004-05 AA 6 high jump
Sam Herdman 1898-99   1 440-yard dash
      3 220-yard dash
  1899-00   3 180-yard dash
      1 440-yard dash
  1900-01   2 440-yard dash
      1 220-yard dash
Chester Hoover 1899-00   1 pole vault
Loren Hunsley 1919-20 B 4t pole vault
      3 120-yard high hurdles
Dwight Michael 1899-00   3 shot put
Dean Mullen 1918-19 B 2 javelin throw
Dwight Parrish 1899-00   2 standing broad jump
  1900-01   1 standing broad jump
George Peel 1900-01   1 long jump
  1902-03   3 100-yard dash
      3 50-yard dash
      3 long jump
Glen Saddler 1918-19 B 2 50-yard dash
Ernest Useman 1926-27   2 100-yard dash
      1 220-yard dash
Edward Van Hooser 1956-57   3 shot put
Walter Winn 1927-28   5h 880-yard run
  1928-29   5h 880-yard run

Teutopolis

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1999-00 A 5 4x800-meter relay
  2000-01 A 2 4x800-meter relay
  2007-08 A 9 4x800-meter relay
  2013-14 1A 2 4x400-meter relay
Nick Bierman 2013-14 1A 2 4x400-meter relay
Kyle Blievernicht 2013-14 1A 8 400-meter dash
      2 4x400-meter relay
Wayne Bloemer 1984-85 A 5 3200-meter run
  1985-86 A 1 1600-meter run
Eric Bostelmann 2007-08 A 9 4x800-meter relay
Ryan Deters 2007-08 A 9 4x800-meter relay
Riley Drees 2013-14 1A 2 4x400-meter relay
      9 300-meter intermediate hurdles
Jeff Fearday 1999-00 A 9 400-meter dash
      5 4x800-meter relay
  2000-01 A 2 4x800-meter relay
Phil Goeckner 2000-01 A 2 4x800-meter relay
Justin Hunt 2013-14 1A 2 4x400-meter relay
Alex McWhorter 2011-12 1A 5 pole vault
Andrew McWhorter 2013-14 1A 9 pole vault
Jake Meyer 1999-00 A 5 4x800-meter relay
  2000-01 A 2 4x800-meter relay
Aaron Niebrugge 1999-00 A 5 4x800-meter relay
  2000-01 A 2 4x800-meter relay
Jon Niebrugge 2001-02 A 5 high jump
  2002-03 A 2 high jump
Frank Niemerg 1999-00 A 5 4x800-meter relay
Jared Summers 2007-08 A 9 4x800-meter relay
  2008-09 1A 4 3200-meter run
Dominic Vahling 2011-12 1A 7 110-meter high hurdles
Bryce Weber 2007-08 A 9 4x800-meter relay
      9 1600-meter run
Ben Worman 2005-06 A 8 100-meter dash

Tinley Park (Andrew)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1980-81 AA 8 4x400-meter relay
  1982-83 AA 6 4x800-meter relay
  2002-03 AA 4 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
Dave Dobersztyn 2002-03 AA 4 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
  2003-04 AA 6 110-meter high hurdles
Jeff Ledebuhr 2005-06 AA 9 shot put
Geoff Rozovics 2002-03 AA 1 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
Ryan Schnase 2002-03 AA 4 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
Matt Vasquez 2002-03 AA 1 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
Matt Withrow 2001-02 AA 2 3200-meter run
  2002-03 AA 5 3200-meter run
  2003-04 AA 1 1600-meter run
      1 3200-meter run
Brian Wolcott 1991-92 AA 5 pole vault

Tinley Park (H.S.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2004-05 AA 7 4x100-meter relay
Jamal Carson 1987-88 AA 4 110-meter high hurdles
Matt Jemilo 2009-10 2A 8 800-meter run
  2010-11 2A 6 800-meter run
Darryl Jenkins 2005-06 AA 4 100-meter dash
      2 200-meter dash
Darryl Jenkins-Vanhook 2004-05 AA 7 4x100-meter relay
Tom Jones 1980-81 AA 6 400-meter dash
Rob Mango 1968-69   4 440-yard dash
Markus McCown 2004-05 AA 8 discus throw
  2005-06 AA 3 discus throw
      5 shot put
Mike McCullough 2010-11 2A 4 300-meter intermediate hurdles
  2011-12 2A 3 300-meter intermediate hurdles
Wendell McKerney 1980-81 AA 2 100-meter dash
      3 200-meter dash
Carleton Pryor 2004-05 AA 7 4x100-meter relay
Lance Stewart 1984-85 AA 1 discus throw
  1985-86 AA 1 discus throw
      1 shot put
Antwan Taylor 2004-05 AA 7 4x100-meter relay
Alastair Thompson 2004-05 AA 7 4x100-meter relay
Greg Wallace 2011-12 2A 3 400-meter dash
Dan Wisniewski 1985-86 AA 8 shot put

Tiskilwa

Name Year Class Place Event
Doug Compton 1981-82 A 5 long jump
Bob Kunkel 1978-79 A 5 880-yard run
B.J. O'Neil 1984-85 A 4 300-meter low hurdles
Todd Schertz 1980-81 A 3 shot put
  1981-82 A 3 shot put
Tom Schertz 1980-81 A 7 discus throw
  1981-82 A 6 shot put
      4 discus throw
  1982-83 A 4 shot put
Ray Schindel 1977-78 A 8 330-yard low hurdles
Brian Stewart 1982-83 A 6 triple jump

Toledo (Cumberland)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2013-14 1A 8 4x400-meter relay
Josh Bland 2003-04 A 2 800-meter run
Bryce Carlen 2002-03 A 9 400-meter dash
Justin Finney 1999-00 A 6 800-meter run
John Glosser 1975-76 A 7 440-yard dash
Dillon Howard 2013-14 1A 8 4x400-meter relay
Ethan Kemper 2013-14 1A 8 4x400-meter relay
Doug Light 1986-87 A 8 3200-meter run
  1987-88 A 1 1600-meter run
Jack Montgomery 1975-76 A 4t pole vault
Brian Oakley 1984-85 A 3 800-meter run
Tracey Oakley 1980-81 A 7 shot put
Challas Ray 2004-05 A 5 3200-meter run
Lawrence Shuey 2013-14 1A 8 4x400-meter relay
Tye Sutherland 2012-13 1A 8 800-meter run
  2013-14 1A 8 4x400-meter relay
      2 800-meter run
Monte Wolke 2013-14 1A 5 pole vault

Tolono

Name Year Class Place Event
Paul Meharry 1936-37   5 discus throw
John "Rocky" Ryan 1948-49   1 pole vault

Tolono (Unity)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1976-77 A 4 440-yard relay
      7 2-mile relay
  1985-86 A 6 4x800-meter relay
  2009-10 1A 5 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
  2011-12 1A 6 4x800-meter relay
Bill Decker 1986-87 A 7 800-meter run
Kendall Eckert 2011-12 1A 6 4x800-meter relay
Alex Ferguson 2010-11 1A 3 discus throw
Collin Friedemann 2009-10 1A 5 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
Seth Gooch 2009-10 1A 5 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
Tim Hogan 1996-97 A 5 triple jump
Micah Johnson 2009-10 1A 5 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
Dustin Jolley 2010-11 1A 8 300-meter intermediate hurdles
Austin Kramer 2011-12 1A 6 4x800-meter relay
Aaron Luesse 2013-14 1A 6 110-meter high hurdles
Jim McElwee 1958-59   5 1-mile run
Kyler McFall 2009-10 1A 5 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
Colby Purcell 2011-12 1A 6 4x800-meter relay
Cody Roberts 2007-08 A 6 high jump
Tom Sinder 1976-77 A 6 220-yard dash
      1 330-yard low hurdles
Doran Walsten 2011-12 1A 6 4x800-meter relay
Andrew Warnes 2013-14 1A 5 800-meter run
Scott Woodard 2010-11 1A 7 3200-meter run
  2011-12 1A 2 3200-meter run
      8 1600-meter run
Zebo Zebe 2006-07 A 5 800-meter run
  2007-08 A 3 800-meter run
  2008-09 1A 2 800-meter run
      4 400-meter dash

Toluca

Name Year Class Place Event
Joe Dicenzo 1921-22 B 1 50-yard dash
      1 100-yard dash
  1922-23 B 1 100-yard dash
      1 50-yard dash
Hoswell 1920-21 B 3 50-yard dash

Tonica

Name Year Class Place Event
Mike Clark 1978-79 A 7 880-yard run
  1980-81 A 1 800-meter run

Toulon

Name Year Class Place Event
Mark Duncan 1974-75 A 8 440-yard dash
Shane Milroy 1974-75 A 8t high jump
  1976-77 A 5 high jump
Paul Unruh 1944-45   4 440-yard dash
  1945-46   3 440-yard dash

Toulon (Stark County)

Name Year Class Place Event
Tanner Ewing 2007-08 A 5 300-meter intermediate hurdles
  2008-09 1A 2 300-meter intermediate hurdles

Tower Hill

Name Year Class Place Event
Dale Dilley 1938-39   1 220-yard dash

Tremont

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1989-90 A 2 4x800-meter relay
  1990-91 A 5 4x800-meter relay
  2005-06 A 8 4x800-meter relay
  2008-09 1A 1 4x800-meter relay
  2011-12 1A 5 4x800-meter relay
  2013-14 1A 7 4x400-meter relay
Dave Becker 1960-61   3 440-yard dash
Matthew Brent 2013-14 1A 7 4x400-meter relay
Noah Class 2013-14 1A 7 4x400-meter relay
Jake Devine 2008-09 1A 1 4x800-meter relay
Cole Dill 2010-11 1A 8 3200-meter run
  2011-12 1A 5 4x800-meter relay
      3 1600-meter run
Brendan Dudley 2008-09 1A 1 4x800-meter relay
Connor Ehnle 2011-12 1A 5 1600-meter run
      5 4x800-meter relay
  2012-13 1A 4 3200-meter run
      6 1600-meter run
Tyler Finnigan 2008-09 1A 1 4x800-meter relay
Chad Gingrich 1990-91 A 4 1600-meter run
Ed Hinman 1920-21 B 2 shot put
Frank Hinman 1924-25 B 5 long jump
Brad Horton 1991-92 A 6 3200-meter run
Caleb Imig 2011-12 1A 5 4x800-meter relay
  2013-14 1A 2 1600-meter run
      5 3200-meter run
Brad Kaufmann 1989-90 A 2 3200-meter run
  1990-91 A 1 3200-meter run
  1991-92 A 2 3200-meter run
      3 1600-meter run
Jerad Koch 2005-06 A 8 4x800-meter relay
Alex Lambert 2006-07 A 6 pole vault
Eli Larimore 2013-14 1A 7 4x400-meter relay
Carl Pflederer 2005-06 A 8 4x800-meter relay
Jeremy Pflederer 2005-06 A 8 4x800-meter relay
  2006-07 A 8 200-meter dash
      3 400-meter dash
  2007-08 A 5 200-meter dash
Don Rice 1989-90 A 6 100-meter dash
Zachary Rice 2013-14 1A 7 4x400-meter relay
Sam Stuber 2011-12 1A 5 4x800-meter relay
Parker Thompson 2005-06 A 8 4x800-meter relay
  2006-07 A 1 1600-meter run
      2 800-meter run
  2007-08 A 2 1600-meter run
      1 800-meter run
  2008-09 1A 1 4x800-meter relay
      2 1600-meter run
      3 800-meter run
Will Watson 1963-64   3 120-yard high hurdles
      3 180-yard low hurdles

Trenton (Wesclin)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1975-76 A 3 2-mile relay
      6 1-mile relay
  1987-88 A 6 4x400-meter relay
      5 4x100-meter relay
  2005-06 A 4 4x400-meter relay
Jason Bliven 2011-12 1A 4 300-meter intermediate hurdles
  2012-13 1A 1 300-meter intermediate hurdles
      6 110-meter high hurdles
Vernell Dixon 1988-89 A 6 400-meter dash
Ronnie Drummond 2013-14 1A 5 300-meter intermediate hurdles
Isaac Etter 2005-06 A 4 4x400-meter relay
Justin Goff 2013-14 1A 9 100-meter dash
Mike Hall 1988-89 A 4 300-meter intermediate hurdles
Shannon Peters 1991-92 A 4 discus throw
Joe Pocreva 1986-87 A 8 110-meter high hurdles
Brent Rankin 1988-89 A 8 800-meter run
  1989-90 A 4 800-meter run
Nate Schreiber 2008-09 1A 5 100-meter dash
      7 200-meter dash
  2009-10 1A 5 100-meter dash
      2 200-meter dash
  2010-11 1A 4 100-meter dash
      1 200-meter dash
Jacob Sopiars 2005-06 A 4 4x400-meter relay
Justin Stern 2007-08 A 8 discus throw
Jim Stone 1985-86 A 5 200-meter dash
Andy Towns 2001-02 A 9 200-meter dash
  2002-03 A 9 100-meter dash
Matt Valdez 2005-06 A 4 4x400-meter relay
Nathan Valdez 2005-06 A 4 4x400-meter relay
Josh Wilhelm 2007-08 A 7 800-meter run

Troy (Triad)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2008-09 2A 8 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
  2012-13 2A 7 4x100-meter relay
  2013-14 2A 6 4x100-meter relay
David Astrauskas 1995-96 AA 8 discus throw
Mike Averill 2013-14 2A 6 4x100-meter relay
Dennis Barnett 1996-97 AA 5 discus throw
Brett Conway 2008-09 2A 7 800-meter run
Trevor Harrington 2012-13 2A 7 4x100-meter relay
Josiah Hulsey 2008-09 2A 8 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
J.J. Jones 2008-09 2A 4 triple jump
Austin Keeton 2008-09 2A 6 4x200-meter relay
      8 4x100-meter relay
      8 100-meter dash
Sam Lawson 2013-14 2A 6 4x100-meter relay
Eddie Lusk 2012-13 2A 7 4x100-meter relay
      4 200-meter dash
Clay Maxfield 2008-09 2A 8 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
Jim Mersinger 1977-78 A 7 discus throw
Kristian Moon 2008-09 2A 6 4x200-meter relay
      8 4x100-meter relay
Adam Nelson 2013-14 2A 6 4x100-meter relay
      9 100-meter dash
Brandon Penrod 2011-12 2A 2 400-meter dash
      5 200-meter dash
      7 100-meter dash
Gregg Pittman 1976-77 A 2 220-yard dash
      6 100-yard dash
  1977-78 A 5 440-yard dash
      4 100-yard dash
Josiah Pottorff 2012-13 2A 7 4x100-meter relay
  2013-14 2A 6 4x100-meter relay
Tyler Roche 2011-12 2A 2 shot put
Andrew Voegele 2012-13 2A 7 4x100-meter relay

Tuscola

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1976-77 A 7 1-mile relay
  1982-83 A 7 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
      2 4x400-meter relay
  1997-98 A 7 4x800-meter relay
  2000-01 A 5 4x200-meter relay
  2006-07 A 8 4x200-meter relay
  2007-08 A 4 4x200-meter relay
  2009-10 1A 4 4x200-meter relay
  2011-12 1A 1 4x200-meter relay
      6 4x100-meter relay
Gary Alexander 1986-87 A 7 400-meter dash
  1987-88 A 8 400-meter dash
Matt Bailey 2006-07 A 8 4x200-meter relay
  2007-08 A 4 4x200-meter relay
Jerrod Baird 2009-10 1A 4 4x200-meter relay
Jordon Baird 2009-10 1A 4 4x200-meter relay
Matt Best 2005-06 A 7 800-meter run
Russell Black 1924-25 B 5 220-yard dash
Ryan Bonner 2000-01 A 5 4x200-meter relay
  2001-02 A 8 200-meter dash
      5 100-meter dash
Jeff Broch 2011-12 1A 6 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
Dusty Burk 1997-98 A 6 110-meter high hurdles
Burnes 1918-19 B 3h 440-yard dash
Tyler Carter 2006-07 A 8 4x200-meter relay
      6 110-meter high hurdles
      5 triple jump
  2007-08 A 1 long jump
      4 4x200-meter relay
      1 110-meter high hurdles
      2 triple jump
Colby Decker 1978-79 A 8 discus throw
  1979-80 A 2 discus throw
Ben Edwards 2006-07 A 8 4x200-meter relay
  2007-08 A 4 4x200-meter relay
Gunnar Edwards 2009-10 1A 4 4x200-meter relay
Phil Garneau 1895-96   2 standing broad jump
Stephen Gibson 2013-14 1A 2 shot put
      4 discus throw
Ike Hall 1925-26   4 1-mile run
Robert Hanners 1995-96 A 4 1600-meter run
  1997-98 A 4 1600-meter run
      7 4x800-meter relay
  1998-99 A 5 1600-meter run
Brian Hatfield 1988-89 A 8 triple jump
Jeff Hettinger 1991-92 A 3 shot put
  1992-93 A 1 shot put
Austin Hogue 2001-02 A 5 discus throw
  2002-03 A 3 shot put
      2 discus throw
Kenny Hogue 1999-00 A 4 triple jump
      9 long jump
  2000-01 A 5 4x200-meter relay
Harold Hollingsworth 1920-21 B 2 220-yard dash
Mark Kalmar 1987-88 A 5 discus throw
  1988-89 A 7 shot put
      5 discus throw
Alex Kemp 2009-10 1A 4 4x200-meter relay
  2011-12 1A 1 4x200-meter relay
      6 4x100-meter relay
Scott Kibler 1986-87 A 7 shot put
Craig Knight 2000-01 A 5 4x200-meter relay
William Lear 1919-20 B 4 120-yard high hurdles
Brian McDaniel 1997-98 A 7 4x800-meter relay
Paul McKee 1903-04   2 high jump
Dan Meyer 1982-83 A 4 300-meter low hurdles
Brandon Mills 2011-12 1A 6 4x100-meter relay
Ernest Moore 1908-09   2 220-yard low hurdles
Earl Parker 1907-08   3 discus throw
  1908-09   2 discus throw
Tommy Pierce 2000-01 A 5 4x200-meter relay
Eric Ponder 2012-13 1A 9 3200-meter run
  2013-14 1A 3 3200-meter run
      4 1600-meter run
Blaine Rideout 1932-33   1 1-mile run
  1933-34   3 1-mile run
Wayne Rideout 1932-33   1 880-yard run
Broc Smith 2011-12 1A 1 4x200-meter relay
      6 4x100-meter relay
  2013-14 1A 9 200-meter dash
      2 100-meter dash
Mark Smith 1981-82 A 7 400-meter dash
  1982-83 A 7 400-meter dash
Justin Snider 1997-98 A 7 4x800-meter relay
      6 800-meter run
Harold Stalker 1912-13   3 220-yard dash
  1913-14 B 4 long jump
      2 100-yard dash
      1 220-yard dash
Travis Surma 2006-07 A 8 4x200-meter relay
  2007-08 A 4 4x200-meter relay
Joe Sutherland 1997-98 A 7 4x800-meter relay
Frank Tarantino 1993-94 A 2 800-meter run
Kenneth Timm 1919-20 B 3h 880-yard run
Clayton Turner 2013-14 1A 9 shot put
Dick Ware 1948-49   3 1-mile run
Chris West 2011-12 1A 1 4x200-meter relay
Judson Wienke 2010-11 1A 8 shot put

Urbana (H.S.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1911-12   4 880-yard relay
  1924-25 A 4 880-yard relay
  1925-26   2 880-yard relay
  1930-31   4 880-yard relay
  1937-38   5t 880-yard relay
  1960-61   3 1-mile relay
  1963-64   6 1-mile relay
  1976-77 AA 5 1-mile relay
Delmar Allman 1913-14 A 1 discus throw
      1 hammer throw
  1914-15 A 1 shot put
      1 discus throw
  1915-16 A 1 discus throw
      1 shot put
Omar Allman 1918-19 A 1 shot put
      2 discus throw
  1919-20 A 4 discus throw
      1 hammer throw
  1921-22 A 2 discus throw
      1 shot put
Charles Bareither 1965-66   2 440-yard dash
      4 220-yard dash
Otto Borah 1915-16 A 3 pole vault
Bruce Brenneman 1940-41   2 1-mile run
  1941-42   1 1-mile run
Roscoe Brewer 1910-11   2 100-yard dash
  1911-12   3 100-yard dash
      2 50-yard dash
Charles Burt 1961-62   6 discus throw
  1962-63   3 discus throw
Brandon Carrel 2010-11 2A 1 pole vault
Mykhail Chambers 2005-06 AA 2 high jump
  2006-07 AA 6 high jump
  2007-08 AA 1 high jump
Tom Cox 1907-08   4 discus throw
  1908-09   4 discus throw
Walker Dilley 1922-23 A 4h 440-yard dash
Bob Downs 1945-46   5 1-mile run
Burt Downs 1935-36   2 880-yard run
Dan Elam 1948-49   4 440-yard dash
  1949-50   2 440-yard dash
Carl Empson 1927-28   2h 880-yard run
Robert Espy 1936-37   1 1-mile run
  1937-38   3 1-mile run
Chancy Finfrock 1941-42   5 440-yard dash
  1942-43   4 440-yard dash
J.C. Flynn 1893-94   2 880-yard run
      1 440-yard dash
Donald Gladding 1939-40   1 1-mile run
Homer Greer 1919-20 A 1t high jump
Ralph Halberstadt 1941-42   5t pole vault
  1942-43   2t pole vault
C. Hansen 1897-98   3 1-mile bicycle
  1899-00   3 440-yard bicycle
Chivas Hemphill 1997-98 AA 7 triple jump
  1998-99 AA 6 triple jump
E.J. Hills 1893-94   2 1-mile bicycle
Hugh Hobart 1914-15 A 4 high jump
  1915-16 A 2 220-yard low hurdles
Everette Hundley 1924-25 A 5 220-yard dash
  1925-26   2 220-yard dash
Jarvis Hurd 1893-94   3 1-mile run
  1894-95   1 1-mile run
  1895-96   2 880-yard run
      1 1-mile run
Virgil Jessen 1915-16 A 4 hammer throw
Jim Johnson 1949-50   4 long jump
  1951-52   2t high jump
Terry Johnson 1988-89 AA 3 long jump
Bengi Jones 1995-96 AA 8 triple jump
Roy Kelly 1922-23 A 2t pole vault
William Kiler 1892-93   2 football kick
Julian Lauchner 1941-42   2 880-yard run
Doug Laz 1970-71   6 pole vault
  1971-72   2 pole vault
Stanley Lewis 1894-95   3 50-yard dash
Dale Long 1927-28   3h 880-yard run
Martin Lyons 1918-19 A 2 100-yard dash
      2 50-yard dash
  1919-20 A 3 100-yard dash
      2 220-yard dash
Larry Mackey 1955-56   1t pole vault
  1956-57   5t pole vault
Arthur Mason 1911-12   3h 880-yard run
      3 1-mile run
Aaron Mathis 2006-07 AA 5 pole vault
Frank Maxwell 1979-80 AA 3 shot put
      3 discus throw
Paul Maxwell 1976-77 AA 7 discus throw
A.R. McClennan 1893-94   2 long jump
Wilmur McCown 1933-34   4 440-yard dash
Claude McElwee 1927-28   1 1-mile run
Ermel McElwee 1922-23 A 1 1-mile run
Dick Miller 1956-57   2 880-yard run
Welby Miller 1908-09   2 long jump
George Morrison 1892-93   1 high kick
  1893-94   3 shot put
      1 high kick
Robert Noble 1892-93   3 triple jump
Bill Olliverson 1940-41   2 pole vault
  1941-42   3 200-yard low hurdles
      1 pole vault
Tyke Peacock 1977-78 AA 2 high jump
  1978-79 AA 1 high jump
Elmer Percival 1904-05   1 1-mile run
Doug Phebus 1988-89 AA 1 discus throw
Lloyd Phillips 1919-20 A 3 hammer throw
Crain Portman 1930-31   2 220-yard dash
      1 100-yard dash
Don Prather 1956-57   4 440-yard dash
George Rea 1921-22 A 3t high jump
  1922-23 A 3t high jump
Clark Root 1927-28   1 220-yard low hurdles
Henry Schumacher 1926-27   5 120-yard high hurdles
Irving Seeley 1930-31   1t pole vault
Steve Shafer 1969-70   1 discus throw
Harold Shaw 1957-58   5 880-yard run
Verlon Sheuring 1952-53   3 1-mile run
Harmon Smith 1951-52   5 discus throw
Ralph Smith 1896-97   3 shot put
Jack Sowers 1927-28   5t pole vault
Allan Steele 1919-20 A 1 pole vault
      3 long jump
  1920-21 A 3 long jump
      2 pole vault
Alan Taylor 1966-67   4 1-mile run
Dick Terwilliger 1928-29   2 440-yard dash
  1929-30   1 440-yard dash
Ray Thomas 1935-36   3 220-yard dash
Morris Virgil 1999-00 AA 8 100-meter dash
  2000-01 AA 5 100-meter dash
      4 200-meter dash
Thom Walters 1960-61   1 440-yard dash
Clay Webber 1892-93   3 pole vault
David Webber 1893-94   3 baseball throw
  1894-95   1 1-mile walk
      3 baseball throw
William Weber 1922-23 A 5h 880-yard run
Bill Williams 1935-36   5 200-yard low hurdles
  1936-37   3 200-yard low hurdles
Jim Wilson 1968-69   4 high jump

Urbana (University)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2006-07 A 7 4x800-meter relay
  2013-14 1A 2 4x800-meter relay
Marshall Allston-Yeagle 2013-14 1A 2 4x800-meter relay
Isaac Chambers 2006-07 A 7 4x800-meter relay
Warren Goodell 1940-41   2 880-yard run
George Gunter 2011-12 1A 9 800-meter run
  2012-13 1A 4 800-meter run
  2013-14 1A 2 4x800-meter relay
Peter Hanratty 1981-82 A 7 1600-meter run
Jeff Helfrich 1998-99 A 7 1600-meter run
Damian Marshall 1995-96 A 3 1600-meter run
Jacob Olshansky 2006-07 A 7 4x800-meter relay
Tim Rauschenberger 1993-94 A 6 400-meter dash
Arch Robison 2013-14 1A 2 4x800-meter relay
Austin Rundus 2006-07 A 7 4x800-meter relay
Malcolm Taylor 2006-07 A 7 4x800-meter relay
  2007-08 A 2 400-meter dash
  2008-09 1A 3 400-meter dash
Jonny Yockey 2013-14 1A 2 4x800-meter relay

Valier

Name Year Class Place Event
Rea 1935-36   5 1-mile run

Vandalia

Name Year Class Place Event
Quenten Austin 2011-12 1A 6 110-meter high hurdles
Drew Bell 2008-09 1A 6 1600-meter run
Robin Bone 1976-77 A 2 shot put
Brent Chatham 1982-83 A 8 shot put
Curtis Gordon 2013-14 1A 6 pole vault
Rich Rames 1974-75 A 1 high jump
H. Roberts 1932-33   4t 880-yard run
Larry Staff 1951-52   1 shot put

Varna (Mid-County)

Name Year Class Place Event
Jay Wingfield 1991-92 A 8 100-meter dash

Venice

Name Year Class Place Event
Antonio Henderson 1995-96 A 7 110-meter high hurdles
Emil Kittle 1939-40   4 440-yard dash

Vermont

Name Year Class Place Event
Rankin 1906-07   3 long jump

Vernon Hills

Name Year Class Place Event
Gabe Cotton 2012-13 2A 5 200-meter dash
Keith Heerdegen 2001-02 AA 6 200-meter dash
Matt Leffler 2002-03 AA 2 400-meter dash
Ben Mohrdieck 2013-14 2A 1 1600-meter run
Hunter Sheldon 2002-03 AA 2 1600-meter run
Wes Sheldon 2004-05 AA 5 800-meter run
  2005-06 AA 7 800-meter run
Andrew Thompson 2009-10 2A 9 1600-meter run
Kyle Whitney 2013-14 2A 6 3200-meter run

Victoria

Name Year Class Place Event
R. Olmstead 1923-24 B 1 high jump

Vienna

Name Year Class Place Event
Billy Beggs 1937-38   3 880-yard run
Hess 1914-15 B 2h 440-yard dash
Trenton Lowery 2013-14 1A 4 300-meter intermediate hurdles
Wiley 1924-25 B 3 880-yard run

Villa Grove

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1991-92 A 3 4x400-meter relay
  1998-99 A 4 4x200-meter relay
Brian Andrew 1998-99 A 4 4x200-meter relay
Matt Broady 1998-99 A 4 4x200-meter relay
Dylan Cooper 1991-92 A 5 400-meter dash
  1992-93 A 4 200-meter dash
      6 400-meter dash
  1993-94 A 5 400-meter dash
Adam Crutchley 2011-12 1A 6 800-meter run
      4 1600-meter run
Daniel Meyer 1998-99 A 4 4x200-meter relay
Joe Norris 1992-93 A 8 400-meter dash
Michael Pearce 2007-08 A 8 shot put
Micheal Pearce 2008-09 1A 3 shot put
Ryan Pearce 2010-11 1A 4 shot put
      6 discus throw
  2011-12 1A 2 shot put
      1 discus throw
  2012-13 1A 1 shot put
      1 discus throw
Tyler Pearce 2010-11 1A 7 discus throw
Josh Vail 1998-99 A 4 4x200-meter relay
Joe Waymire 1974-75 A 8 220-yard dash

Villa Park (Willowbrook)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1968-69   4 1-mile relay
  1969-70   4 880-yard relay
  1971-72   5 1-mile relay
  2000-01 AA 8 4x400-meter relay
Dan Baker 2000-01 AA 8 4x400-meter relay
Bill Biliskis 1967-68   6 880-yard run
Aaron Burns 2000-01 AA 8 4x400-meter relay
      2 long jump
      5 triple jump
Matt Burns 2012-13 3A 1 400-meter dash
Russ Burr 1969-70   6 880-yard run
Fred Falkner 1959-60   5 100-yard dash
      5 220-yard dash
Alex Granrath 2004-05 AA 4 discus throw
Kurt Keppner 1979-80 AA 5 high jump
Chris Kuntz 1975-76 AA 5 1-mile run
David Litchenheld 1969-70   2 220-yard dash
Colin Madison 2004-05 AA 8 shot put
  2005-06 AA 1 shot put
  2006-07 AA 2 shot put
Craig Martin 1976-77 AA 6 1-mile run
Ashley Pierce 2000-01 AA 8 4x400-meter relay
Andy Preuss 1974-75 AA 2 high jump
Tramell Smith 2000-01 AA 8 4x400-meter relay
  2001-02 AA 1 800-meter run
Karoly Soos 1982-83 AA 4 shot put
Roy Sparks 1981-82 AA 3 110-meter high hurdles
      6 300-meter low hurdles
Jeff Stapleton 2007-08 AA 2 800-meter run
Tim Vandergrift 1978-79 AA 5 1-mile run
  1979-80 AA 1 1600-meter run
Marshal Vick 1970-71   2 180-yard low hurdles
Dave Westrom 1969-70   3 440-yard dash

Viola (Winola)

Name Year Class Place Event
Mike Goben 1986-87 A 8 triple jump
Duane Peterson 1974-75 A 8 2-mile run

Virden

Name Year Class Place Event
Belton 1920-21 B 4 220-yard low hurdles
  1921-22 B 2 220-yard low hurdles
Bradley 1921-22 B 4 120-yard high hurdles
James Bruna 1937-38   3 200-yard low hurdles
Tim Coleman 1974-75 A 8t long jump
Jim Evans 1943-44   4 880-yard run
Mike Hamman 1984-85 A 4 high jump
  1985-86 A 4 high jump
Hopson 1920-21 B 4 220-yard dash
Brian Johnson 1982-83 A 3 300-meter low hurdles
Todd Maddox 1980-81 A 5t high jump
John Molen 1975-76 A 7 120-yard high hurdles
Steve Royer 1997-98 A 1 high jump
  1998-99 A 4 high jump
Chris Scheldt 1991-92 A 5 high jump
Aaron Smith 1998-99 A 4 pole vault

Virden (North Mac)

Name Year Class Place Event
Daniel Ryan 2013-14 1A 6 discus throw

Virginia

Name Year Class Place Event
Harold Armstrong 1919-20 B 3 1-mile run
Lawrence Dooling 1933-34   2 javelin throw
Orville Knight 1910-11   3h 440-yard dash
Rolland Meade 1919-20 B 1 javelin throw
Lester Petefish 1930-31   2 120-yard high hurdles
Rupert Peterson 1925-26   4 javelin throw
  1926-27   1 javelin throw
Mark Skiles 1919-20 B 4t pole vault
Eugene Sutherd 1912-13   1 hammer throw
Henry Taylor 1925-26   4 100-yard dash

Warrensburg

Name Year Class Place Event
John Major 1937-38   2 shot put

Warrensburg (W.-Latham)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1997-98 A 8 4x100-meter relay
Dillon Binkley 2005-06 A 5 high jump
  2006-07 A 4 high jump
Eric Gibbs 2008-09 1A 8 800-meter run
Jerry Giberson 1983-84 A 2 high jump
  1984-85 A 2 high jump
Tyson Goeppinger 2000-01 A 7 110-meter high hurdles
Ryan McAdam 1999-00 A 8 triple jump
  2000-01 A 4 triple jump
William Nave 1997-98 A 8 4x100-meter relay
Pete Reynolds 1997-98 A 8 4x100-meter relay
Josh Stroh 1997-98 A 8 4x100-meter relay
Tom Tozer 1983-84 A 3 long jump
Nathan Wentworth 1997-98 A 8 4x100-meter relay

Warsaw

Name Year Class Place Event
James Clark 1976-77 A 7 440-yard dash
Chris Haas 2008-09 1A 5 300-meter intermediate hurdles
Kevin Stuckwisch 1986-87 A 3 long jump
  1987-88 A 3 long jump

Washburn

Name Year Class Place Event
Barnes 1918-19 B 2h 440-yard dash
Boon 1929-30   4 discus throw
Fulton 1921-22 B 2 javelin throw
F.E. Owens 1904-05   3 pole vault
  1905-06   2t pole vault
Safford 1918-19 B 3 50-yard dash

Washburn (Lowpoint-W.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1984-85 A 4 4x400-meter relay
  1990-91 A 3 4x800-meter relay
  1991-92 A 8 4x800-meter relay
Kenric Bond 1988-89 A 7 800-meter run
  1989-90 A 5 800-meter run
Greg Goddard 1978-79 A 2 220-yard dash
Mark Hostetler 1978-79 A 2 2-mile run
Herb Knoblauch 1979-80 A 8 triple jump
  1980-81 A 2 100-meter dash
  1981-82 A 4 triple jump
      2 long jump
Luke Rasmuson 2013-14 1A 9 high jump
Dennis Ulrich 1984-85 A 5 triple jump
Waddy Wadas 1987-88 A 5 400-meter dash
  1988-89 A 2 400-meter dash
      4 200-meter dash

Washington

Name Year Class Place Event
Brett Newnam 1994-95 AA 8 400-meter dash

Waterloo (H.S.)

Name Year Class Place Event
Jeff Bicklein 1978-79 A 7 shot put
Brendan Duncan 2010-11 2A 1 discus throw
  2011-12 2A 8 shot put
      4 discus throw
  2012-13 2A 5 shot put
      5 discus throw
Justin Kretchmer 2010-11 2A 4 high jump
  2011-12 2A 1 high jump
  2012-13 2A 2 high jump
Dave Maag 1975-76 A 4 880-yard run
Mark Yochum 1984-85 A 4 pole vault

Waterman

Name Year Class Place Event
Bob Bogle 1992-93 A 5 triple jump
Brandon Merchant 1992-93 A 6 long jump
Dan Nicoson 1978-79 A 2 1-mile run
  1979-80 A 6 3200-meter run

Watseka

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1981-82 A 7 4x100-meter relay
  1982-83 A 3 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
  1983-84 A 2 4x800-meter relay
  1986-87 A 5 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
  2002-03 A 5 4x200-meter relay
Barber 1934-35   3t high jump
Drew Becker 2002-03 A 5 4x200-meter relay
H.W. Bell 1892-93   2 shot put
Brockway 1918-19 B 4 1-mile run
Ken DeMarse 1989-90 A 2 300-meter intermediate hurdles
Tim Feldman 1983-84 A 4 300-meter low hurdles
Ron Hari 1961-62   6t pole vault
Larry Harmon 1955-56   3 440-yard dash
Rick Holaway 1980-81 A 5 long jump
Scott Howell 1982-83 A 6 200-meter dash
Paul James 1945-46   2 880-yard run
Austin Kidwell 2013-14 2A 6 long jump
Bob Love 1988-89 A 8 1600-meter run
Ted Martin 2005-06 A 8 long jump
Dennis Miller 1986-87 A 7 long jump
  1987-88 A 4 long jump
      5 triple jump
Morris 1931-32   1t pole vault
Bill Norton 1979-80 A 6t pole vault
Travis Paro 2000-01 A 9 long jump
  2002-03 A 5 4x200-meter relay
      5 long jump
Andy Parsons 1994-95 A 7 shot put
Pasmas 1919-20 B 4 javelin throw
  1920-21 B 4 javelin throw
  1921-22 B 3 javelin throw
Pierce 1913-14 B 3 220-yard low hurdles
  1915-16 B 3 120-yard high hurdles
Nathan Raymond 2002-03 A 5 4x200-meter relay
Travis Rogers 2002-03 A 5 4x200-meter relay
Scholl 1914-15 B 4 120-yard high hurdles
Brian Sherman 1993-94 A 7 high jump
Eric Sloter 1974-75 A 7 discus throw
  1976-77 A 8 discus throw
Jeff Stone 1986-87 A 1 long jump
      6 200-meter dash
Stump 1918-19 B 4 shot put
Lyndon Swanson 1974-75 A 2 discus throw
      2 shot put
Wills 1918-19 B 2 discus throw
Jeff Wood 1984-85 A 1 discus throw
Joel Wood 1986-87 A 4 discus throw
  1987-88 A 4 shot put
      2 discus throw

Wauconda

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2008-09 2A 4 4x400-meter relay
Tom Brown 1975-76 AA 6 440-yard dash
Ray Cardinal 1976-77 AA 4 1-mile run
Brandon Dorsey 2008-09 2A 4 4x400-meter relay
Garrett Dorsey 2008-09 2A 4 4x400-meter relay
      2 400-meter dash
Roger Logan 1963-64   6 220-yard dash
Santiago Lopez 2008-09 2A 4 4x400-meter relay
Mike Malisheski 2008-09 2A 4 4x400-meter relay
Phil Winteroth 1958-59   1 long jump

Waukegan (East)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1976-77 AA 6 1-mile relay
  1977-78 AA 4 1-mile relay
  1979-80 AA 4 4x400-meter relay
      1 4x100-meter relay
  1981-82 AA 7 4x100-meter relay
David Greathouse 1979-80 AA 6 300-meter low hurdles
      1 long jump
      1 4x100-meter relay
Stan Griffin 1985-86 AA 5 triple jump
Qahhar Islam 1985-86 AA 8 triple jump
Kevin Johnson 1979-80 AA 1 4x100-meter relay
  1980-81 AA 7 200-meter dash
      5 400-meter dash
Dwight Newsome 1981-82 AA 4t long jump
LeRoy Norman 1979-80 AA 1 4x100-meter relay
Wayne Norman 1981-82 AA 4 800-meter run
Trent Robinson 1981-82 AA 6 triple jump
  1982-83 AA 2 triple jump
Nate Sloan 1979-80 AA 7 100-meter dash
      1 200-meter dash
      1 4x100-meter relay
Clint Solomon 1980-81 AA 7 long jump
  1981-82 AA 4t long jump
  1982-83 AA 3 triple jump
      3 long jump
Don Wells 1982-83 AA 2 long jump
      7 200-meter dash
Artis Yancey 1977-78 AA 7 440-yard dash

Waukegan (H.S.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1943-44   3t 880-yard relay
  1953-54   2 1-mile relay
  1960-61   4 880-yard relay
  1962-63   4 1-mile relay
  1973-74   3 1-mile relay
      6 880-yard relay
  1990-91 AA 3 4x100-meter relay
  1994-95 AA 5 4x800-meter relay
  1999-00 AA 7 4x200-meter relay
Jeremy Arndt 1993-94 AA 5 3200-meter run
  1994-95 AA 5 3200-meter run
Charles Barnes 1964-65   3 long jump
Larry Barrett 1951-52   2 1-mile run
Ron Bild 1960-61   5 220-yard dash
Charles Brown 1961-62   4 100-yard dash
Al Brownfield 1946-47   1t high jump
Phil Bryan 1990-91 AA 6 400-meter dash
      8 100-meter dash
  1991-92 AA 4 100-meter dash
      2 400-meter dash
Jim Carter 1960-61   3 220-yard dash
      5 100-yard dash
Sadrac Cherfils 2008-09 3A 3 triple jump
Colby 1899-00   3 880-yard bicycle
Hemie Collier 1999-00 AA 7 4x200-meter relay
Bob Corbett 1943-44   2 220-yard dash
      2 100-yard dash
Shawn Cunningham 1994-95 AA 8 100-meter dash
Noe Delgado 1994-95 AA 5 4x800-meter relay
Ed DeLong 1951-52   3 880-yard run
  1952-53   1 880-yard run
  1953-54   1 880-yard run
Ted Demkiw 1962-63   6t high jump
  1963-64   6 high jump
Eric Ervin 1999-00 AA 7 4x200-meter relay
Vernon Estes 1953-54   2 100-yard dash
Alexander Favors 1999-00 AA 7 4x200-meter relay
Raleigh Floyd 1953-54   4 440-yard dash
From 1936-37   5t 1-mile run
Calvin Garth 1994-95 AA 5 4x800-meter relay
      6 1600-meter run
Jerry Gelling 1967-68   4 shot put
Tony Hall 1994-95 AA 5 4x800-meter relay
Roscoe Harrell 1946-47   1t high jump
  1947-48   2t high jump
A. Helwig 1925-26   4 440-yard dash
Mike Kincaid 1973-74   7 100-yard dash
Shannon King 1991-92 AA 4 high jump
  1992-93 AA 3 long jump
      1 high jump
  1993-94 AA 2 long jump
      1 high jump
      2 triple jump
Robert Lenzini 1949-50   4 discus throw
F. Lindall 1926-27   1 1-mile run
Malmberg 1928-29   3 220-yard low hurdles
  1929-30   1 220-yard low hurdles
Sadiki McCalla 1999-00 AA 7 4x200-meter relay
Ricky Myles 1973-74   4 440-yard dash
H. Parroment 1902-03   3 shot put
Darren Patterson 2005-06 AA 3 200-meter dash
  2006-07 AA 1 200-meter dash
      4 100-meter dash
W. Peristy 1926-27   2 120-yard high hurdles
Michael Richardson 1994-95 AA 1 triple jump
  1995-96 AA 1 triple jump
Truman Roberts 1946-47   3 440-yard dash
Bill Rucks 1971-72   5 shot put
Willie Smith 1992-93 AA 2 100-meter dash
Aaron Swopes 1999-00 AA 7 triple jump
Garrett Turley 1994-95 AA 5 4x800-meter relay
K. Warren 1926-27   3 440-yard dash
Cornelius Watkins 2007-08 AA 7 discus throw

Waukegan (West)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1977-78 AA 5 1-mile relay
  1987-88 AA 5 4x100-meter relay
  1989-90 AA 1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
Willis Baird 1989-90 AA 1 4x200-meter relay
Phillip Bryan 1989-90 AA 1 4x100-meter relay
      2 400-meter dash
Rick Doby 1979-80 AA 6 long jump
  1980-81 AA 2 triple jump
Larnell Farmer 1977-78 AA 5 440-yard dash
Gerald Green 1977-78 AA 3 shot put
  1978-79 AA 1 shot put
Jahamal Hardy 1988-89 AA 8 400-meter dash
  1989-90 AA 1 4x100-meter relay
Mario McDonald 1988-89 AA 2 100-meter dash
  1989-90 AA 1 100-meter dash
      1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
Ardell Reams 1989-90 AA 1 4x200-meter relay
Joe Rodgers 1989-90 AA 1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay

Waverly

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1979-80 A 7 4x200-meter relay
Crum 1918-19 B 2 1-mile run
  1919-20 B 2 1-mile run
Tyler Hartman 2012-13 1A 5 long jump
Jarrett 1919-20 B 4 hammer throw
Knight 1919-20 B 2 hammer throw
Mike Pauline 1980-81 A 5t high jump
  1981-82 A 5 high jump
Stan Price 1979-80 A 8 pole vault
  1980-81 A 2 pole vault

Wayne City

Name Year Class Place Event
Tyler Bradford 2004-05 A 4 3200-meter run
  2005-06 A 4 1600-meter run
      3 3200-meter run
Todd Green 1999-00 A 1 high jump
David Guinn 2006-07 A 9 3200-meter run
Julian Loker 2004-05 A 4 high jump
      8 long jump
Nathan Loker 2003-04 A 7 triple jump
Richards 1939-40   4 880-yard run

Wellington

Name Year Class Place Event
Earl Boyden 1943-44   4 1-mile run
George Collins 1922-23 B 4 50-yard dash
Morris Lockhart 1921-22 B 4 50-yard dash
Roy Sanders 1923-24 B 5 50-yard dash
Alton Umberger 1922-23 B 5 shot put

Wenona

Name Year Class Place Event
Gregg 1924-25 B 4 1-mile run
W. Metzger 1923-24 B 3 javelin throw
  1924-25 B 2 long jump
      1 javelin throw
  1925-26   5 javelin throw

West Chicago (H.S.)

Name Year Class Place Event
Jeff Foreman 2009-10 3A 8 high jump
Jim Foreman 2005-06 AA 4 pole vault
Greg Hoffman 1973-74   5 shot put
Dan Horyn 1996-97 AA 2 1600-meter run
Tim Keller 1999-00 AA 6 1600-meter run
      2 3200-meter run
Matt Kubik 2009-10 3A 9 pole vault
      6 100-meter dash
      7 200-meter dash
Tom McDonald 1986-87 AA 8 pole vault
  1987-88 AA 2 pole vault
Bob Radunzel 1961-62   1t pole vault
Brett Siglin 1991-92 AA 7 3200-meter run
Nate Wesolek 2013-14 3A 9 pole vault

West Chicago (Wheaton Academy)

Name Year Class Place Event
Steve Allert 1974-75 A 5 100-yard dash
      7 220-yard dash
Matt Field 1999-00 A 6 1600-meter run
  2000-01 A 1 1600-meter run
  2001-02 A 3 1600-meter run
  2002-03 A 4 1600-meter run
Carl Myers 1988-89 A 5 long jump
  1989-90 A 3 triple jump
      1 long jump
  1990-91 A 1 long jump
      3 triple jump
      6 100-meter dash
Stephen Poppe 2003-04 A 3 200-meter dash
      5 100-meter dash
Matt Ruff 2013-14 2A 7 400-meter dash
Ty Seager 2013-14 2A 7 200-meter dash
      8 100-meter dash

West Frankfort (Frankfort)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1922-23 A 4 880-yard relay
  1981-82 A 5 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
  1990-91 A 2 4x800-meter relay
  1994-95 A 8 4x200-meter relay
Earl Alexander 1938-39   4 pole vault
Austin 1924-25 A 5 long jump
      3t high jump
  1926-27   4 long jump
  1927-28   4 long jump
Terence Avery 1996-97 A 7 high jump
Bates 1933-34   5 1-mile run
Brad Blakey 1990-91 A 1 1600-meter run
Carter 1927-28   5h 880-yard run
Frank Charnak 1940-41   1 pole vault
Charon 1926-27   2 pole vault
W. DeLap 1932-33   4t high jump
David Diaz 1999-00 A 5 3200-meter run
Matt Eader 2005-06 A 3 shot put
  2006-07 A 3 shot put
      8 discus throw
  2007-08 A 1 shot put
      2 discus throw
Tom Freeman 1965-66   5 880-yard run
Grinus 1926-27   4 shot put
  1927-28   1 discus throw
      3 shot put
  1928-29   3 discus throw
      2 shot put
H. Harrison 1924-25 A 1 pole vault
Ron Hutchcraft 1980-81 A 7 100-meter dash
      4 200-meter dash
  1981-82 A 3 100-meter dash
      1 200-meter dash
Hunter Johnson 2013-14 2A 2 high jump
Michael Kelly 2012-13 1A 8 pole vault
Lee 1922-23 A 2 long jump
McClintock 1924-25 A 2 long jump
John Moake 1941-42   2 200-yard low hurdles
  1942-43   2 120-yard high hurdles
      2 200-yard low hurdles
Ray Moake 1946-47   5 shot put
Andy Odle 1994-95 A 8 4x200-meter relay
John Odle 1994-95 A 8 4x200-meter relay
Isiah Simelton 2005-06 A 6 high jump
  2007-08 A 2 high jump
Kendrick Simelton 2008-09 1A 8 triple jump
Kenneth Simpson 1942-43   2 880-yard run
Andy Sloan 1994-95 A 8 4x200-meter relay
Bart Sloan 1993-94 A 3 110-meter high hurdles
Brett Sloan 1985-86 A 6 pole vault
Jason Sloan 1990-91 A 5 pole vault
Jeff Sloan 1982-83 A 2 pole vault
Jack Sowers 1952-53   5t pole vault
  1953-54   1t pole vault
Strusz 1933-34   3 440-yard dash
Tripp 1931-32   5 440-yard dash
Walker 1926-27   5 220-yard low hurdles
Jack Warren 1972-73   6 shot put
Jerry Warren 1964-65   1 shot put
Scott Williford 1994-95 A 8 4x200-meter relay
Clint Willis 1994-95 A 5 high jump

Westchester (St. Joseph)

Name Year Class Place Event
DeVaughn Benion 1986-87 AA 6 100-meter dash
  1987-88 AA 6 100-meter dash
      6 200-meter dash
Frank Boenzi 1984-85 AA 6 shot put
Andre Love 1983-84 AA 6 100-meter dash
      6 long jump
  1984-85 AA 1 long jump

Westmont

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1998-99 A 8 4x800-meter relay
  1999-00 A 9 4x800-meter relay
  2006-07 A 9 4x800-meter relay
      2 4x400-meter relay
  2007-08 A 8 4x800-meter relay
  2009-10 1A 6 4x800-meter relay
  2010-11 1A 7 4x400-meter relay
Henry Arndt 2009-10 1A 8 3200-meter run
  2010-11 1A 7 4x400-meter relay
      1 3200-meter run
Chris Bailey 1993-94 A 2 3200-meter run
      5 1600-meter run
  1994-95 A 1 3200-meter run
      2 1600-meter run
Kevin Bailey 1996-97 A 7 3200-meter run
  1997-98 A 4 3200-meter run
Fadi Bakhos 2006-07 A 9 4x800-meter relay
Doug Barnacle 1998-99 A 8 4x800-meter relay
Kevin Barnacle 2008-09 1A 6 3200-meter run
  2009-10 1A 9 3200-meter run
Dan Benton 2005-06 A 8 200-meter dash
      9 400-meter dash
  2006-07 A 2 4x400-meter relay
      2 400-meter dash
Joe Cortina 2006-07 A 2 4x400-meter relay
  2008-09 1A 7 high jump
Jack Dalziel 2006-07 A 9 4x800-meter relay
  2007-08 A 8 4x800-meter relay
Eric Davis 2008-09 1A 5 discus throw
  2009-10 1A 3 discus throw
      8 shot put
Tim Doll 2010-11 1A 7 4x400-meter relay
  2011-12 1A 2 400-meter dash
  2012-13 1A 2 400-meter dash
  2013-14 1A 9 400-meter dash
Scott Dvorak 2007-08 A 8 4x800-meter relay
  2008-09 1A 8 1600-meter run
  2009-10 1A 6 4x800-meter relay
  2010-11 1A 7 4x400-meter relay
      6 800-meter run
Matt Forzley 1999-00 A 9 4x800-meter relay
Chris Habib 2006-07 A 9 4x800-meter relay
      2 4x400-meter relay
Chris Holden 1999-00 A 9 4x800-meter relay
  2000-01 A 8 800-meter run
Ray Honore 2009-10 1A 6 4x800-meter relay
Gene Jagger 1998-99 A 8 4x800-meter relay
Morris Jaspers 2009-10 1A 6 4x800-meter relay
  2010-11 1A 7 4x400-meter relay
Nick Karabatsos 2007-08 A 8 4x800-meter relay
Kamaron Lowe 2009-10 1A 6 4x800-meter relay
Chris Mannos 1998-99 A 8 4x800-meter relay
  1999-00 A 9 4x800-meter relay
Matt Pavlicek 2006-07 A 2 4x400-meter relay
John Reasor 2006-07 A 9 4x800-meter relay
  2007-08 A 8 4x800-meter relay
Jason Sherrier 1999-00 A 9 4x800-meter relay
Phil Siwinski 2003-04 A 6 800-meter run
  2004-05 A 3 800-meter run
Terry Widrlechner 1998-99 A 8 4x800-meter relay
Dave Winston 2002-03 A 3 300-meter intermediate hurdles

Westville

Name Year Class Place Event
Appanaits 1921-22 B 4h 880-yard run
Joe Krakowski 1955-56   5 220-yard dash
Alex McMahon 2008-09 1A 6 100-meter dash
Gary Quick 1977-78 A 5 long jump
C. Simpson 1920-21 B 4 long jump
      4 discus throw
  1921-22 B 2 discus throw
Gabe Spezia 1994-95 A 1 300-meter intermediate hurdles
      1 110-meter high hurdles
Nick Woods 2012-13 1A 8 shot put

Wheaton (Central)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1974-75 AA 7 1-mile relay
  1976-77 AA 7 2-mile relay
      6 440-yard relay
  1983-84 AA 7 4x100-meter relay
Ted Carlson 1976-77 AA 4 330-yard low hurdles
Steve Fisher 1965-66   4 long jump
Doug Mennis 1972-73   2 long jump
Floyd Pettaway 1970-71   4 180-yard low hurdles
Scott Shorney 1982-83 AA 7 long jump
  1983-84 AA 3 long jump
Tom Slack 1974-75 AA 6 330-yard low hurdles
Skip Sterne 1985-86 AA 7t pole vault
Zon Thompson 1982-83 AA 6 high jump
  1983-84 AA 8 high jump
Scott Williams 1972-73   4 2-mile run

Wheaton (H.S.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1921-22 B 4 880-yard relay
  1922-23 B 1 880-yard relay
  1923-24 B 2 880-yard relay
  1924-25 B 3 880-yard relay
  1926-27   2h 880-yard relay
Dave Bartel 1961-62   4 1-mile run
Ray Brewster 1905-06   3 1-mile run
Don Brinks 1945-46   3 discus throw
Tom Callinan 1944-45   1 880-yard run
  1945-46   4 880-yard run
Bill Christensen 1962-63   2 pole vault
Albert Colby 1923-24 B 3 50-yard dash
Charles "Huck" Dollinger 1922-23 B 4h 440-yard dash
Carl Dries 1939-40   5 1-mile run
Philip Durant 1941-42   2 shot put
      2 discus throw
Bruce Ehlers 1964-65   4 220-yard dash
Ray Fisher 1940-41   1 long jump
      5t high jump
Garland Grange 1922-23 B 5 pole vault
Harold "Red" Grange 1919-20 B 1t high jump
      3 100-yard dash
      4 220-yard dash
  1920-21 B 1 long jump
      1 100-yard dash
  1921-22 B 1 220-yard dash
      3 100-yard dash
Dudley Hallworth 1947-48   3 880-yard run
Bob Houston 1929-30   2 220-yard low hurdles
      2 120-yard high hurdles
Edwin Hubble 1905-06   1t high jump
Bill Hughes 1933-34   2 880-yard run
Jack Hutchinson 1961-62   5t high jump
Arthur Jens 1929-30   1 120-yard high hurdles
Don McAllese 1938-39   4 200-yard low hurdles
Lee McMillion 1951-52   4 220-yard dash
      3 100-yard dash
Oliver Olson 1928-29   2 high jump
  1929-30   1 high jump
Lawrence "Gob" Plummer 1921-22 B 4h 880-yard run
Paul Poppelreiter 1929-30   3 discus throw
Dave Radeford 1952-53   2 shot put
Bob Scott 1948-49   5 1-mile run
Erwin Soukup 1938-39   2 200-yard low hurdles
Rich Taylor 1959-60   5 1-mile run
Ned Welden 1905-06   1h 440-yard dash
Lowrie Wheaton 1922-23 B 4 220-yard dash
  1923-24 B 3 220-yard dash
      4 100-yard dash
  1924-25 B 2 220-yard dash
      3 100-yard dash
John Wright 1963-64   4 120-yard high hurdles
      1 180-yard low hurdles

Wheaton (North)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1976-77 AA 6 2-mile relay
  1980-81 AA 5 4x800-meter relay
  1981-82 AA 7 4x800-meter relay
  1984-85 AA 4 4x100-meter relay
  1986-87 AA 5 4x800-meter relay
  1990-91 AA 6 4x800-meter relay
  1991-92 AA 6 4x100-meter relay
      3 4x800-meter relay
  1993-94 AA 6 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
  1995-96 AA 4 4x800-meter relay
  2001-02 AA 2 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
  2002-03 AA 2 4x200-meter relay
      6 4x100-meter relay
  2003-04 AA 1 4x200-meter relay
  2007-08 AA 4 4x100-meter relay
      8 4x200-meter relay
  2008-09 3A 6 4x400-meter relay
      8 4x100-meter relay
  2011-12 3A 7 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
  2012-13 3A 2 4x400-meter relay
      4 4x100-meter relay
Bruce Abels 1970-71   4 220-yard dash
  1971-72   1 440-yard dash
Chad Barrett 1995-96 AA 4 4x800-meter relay
Matt Biegalski 2011-12 3A 7 4x200-meter relay
  2012-13 3A 4 4x100-meter relay
Brian Cairns 2002-03 AA 6 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
  2003-04 AA 1 4x200-meter relay
Charlie Califf 1995-96 AA 4 4x800-meter relay
Rick Campbell 1982-83 AA 7 shot put
Nate Cartwright 1995-96 AA 4 4x800-meter relay
Marcus Charles 2011-12 3A 7 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
  2012-13 3A 4 4x100-meter relay
Ron Classen 1967-68   3 180-yard low hurdles
  1968-69   1 180-yard low hurdles
Ken Collier 2007-08 AA 8 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
      9 100-meter dash
Steven Connor 2012-13 3A 2 4x400-meter relay
Matt Contreras 2013-14 3A 8 pole vault
Steve DeFalco 1972-73   5 discus throw
Doug Diekema 1974-75 AA 8 2-mile run
  1975-76 AA 6 2-mile run
  1976-77 AA 3 2-mile run
Tyler Ester 2010-11 3A 9 high jump
Graham Farnsworth 2007-08 AA 3 800-meter run
Jon Frano 2007-08 AA 8 4x200-meter relay
  2008-09 3A 8 4x100-meter relay
      6 4x400-meter relay
Zach Gordon 2011-12 3A 7 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
      7 200-meter dash
      1 long jump
  2012-13 3A 9 100-meter dash
Dan Hall 1973-74   8 100-yard dash
      7 220-yard dash
Nate Hardwick 2001-02 AA 3 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
  2002-03 AA 2 4x200-meter relay
      6 4x100-meter relay
A.J. Harris 2000-01 AA 1 110-meter high hurdles
  2001-02 AA 2 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
      1 200-meter dash
      1 110-meter high hurdles
Adam Harris 2001-02 AA 3 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
  2002-03 AA 6 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
  2003-04 AA 1 4x200-meter relay
      1 200-meter dash
      1 110-meter high hurdles
      1 100-meter dash
  2004-05 AA 1 200-meter dash
      1 100-meter dash
      1 110-meter high hurdles
Nehemiah Heckler 2012-13 3A 2 4x400-meter relay
Mike Heim 2003-04 AA 6 discus throw
Dayton Henriksen 2007-08 AA 4 4x100-meter relay
  2008-09 3A 6 4x400-meter relay
      8 4x100-meter relay
Jim Huriga 1981-82 AA 3 shot put
Chireal Jordan 1993-94 AA 1 discus throw
  1994-95 AA 1 discus throw
Rick Jordan 1981-82 AA 2 shot put
  1982-83 AA 2 discus throw
      1 shot put
C J Jossell 2009-10 3A 7 110-meter high hurdles
Chase Kadlec 2007-08 AA 3 1600-meter run
Brett Kohler 2011-12 3A 8 300-meter intermediate hurdles
      7 4x100-meter relay
Rick Lyon 1966-67   3 220-yard dash
      2 100-yard dash
Jason Marocchi 2008-09 3A 6 4x400-meter relay
Malcolm McCreary 2003-04 AA 1 4x200-meter relay
Bob McLearen 2001-02 AA 2 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
  2002-03 AA 2 4x200-meter relay
      6 4x100-meter relay
Akim Millington 2001-02 AA 6 discus throw
  2002-03 AA 7 discus throw
Ben Moore 2012-13 3A 4 4x100-meter relay
Rich Morris 1982-83 AA 8 discus throw
Andy Nicholson 1988-89 AA 2 discus throw
  1989-90 AA 6 discus throw
Frank Pettaway 1991-92 AA 5 300-meter intermediate hurdles
Aaron Pollack 1999-00 AA 7 shot put
  2000-01 AA 5 shot put
Ben Riley 2012-13 3A 2 4x400-meter relay
Bruce Rolfe 1974-75 AA 1 discus throw
  1975-76 AA 1 discus throw
Patrick Sharp 2011-12 3A 7 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
  2012-13 3A 4 4x100-meter relay
Matt Shatswell 2008-09 3A 6 4x400-meter relay
Mack Spaulding 2011-12 3A 9 shot put
Micaiah Steele 2012-13 3A 2 4x400-meter relay
Ivan Tamba 2007-08 AA 4 4x100-meter relay
      8 4x200-meter relay
  2008-09 3A 8 4x100-meter relay
Mike Trumpy 2007-08 AA 8 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
  2008-09 3A 8 4x100-meter relay
      3 110-meter high hurdles
Kyle Vock 2003-04 AA 1 4x200-meter relay
John Wachter 1984-85 AA 6 discus throw
Jake Waterman 2009-10 3A 5 1600-meter run
Bruce Williams 1977-78 AA 3 discus throw
Cameron Williams 1995-96 AA 4 4x800-meter relay

Wheaton (St. Francis)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1979-80 A 4 4x100-meter relay
  1982-83 A 8 4x400-meter relay
  1990-91 A 1 4x800-meter relay
  1991-92 A 1 4x800-meter relay
  1993-94 A 4 4x200-meter relay
  1997-98 A 4 4x800-meter relay
  1998-99 A 4 4x800-meter relay
  1999-00 A 1 4x800-meter relay
      5 4x200-meter relay
      8 4x400-meter relay
  2001-02 A 8 4x200-meter relay
  2002-03 A 5 4x400-meter relay
  2004-05 A 2 4x800-meter relay
  2008-09 2A 8 4x200-meter relay
Steve Accardi 1997-98 A 4 4x800-meter relay
Chris Adesso 1989-90 A 6 3200-meter run
  1990-91 A 5 3200-meter run
      1 4x800-meter relay
B.J. Blake 1997-98 A 4 4x800-meter relay
Jack Blake 1999-00 A 1 800-meter run
      1 4x800-meter relay
      8 4x400-meter relay
Jim Brown 1972-73   6 1-mile run
Brian Brunick 1999-00 A 6 3200-meter run
Chris Buresh 2004-05 A 2 pole vault
Scott Buresh 1999-00 A 5 4x200-meter relay
Brett Colbeth 2001-02 A 8 4x200-meter relay
Brad Davis 1998-99 A 4 4x800-meter relay
Colin Diamond 2004-05 A 2 4x800-meter relay
Pete Dixon 1988-89 A 7 discus throw
Jim Duffy 2001-02 A 8 4x200-meter relay
Steve Faley 1989-90 A 3 1600-meter run
  1990-91 A 7 1600-meter run
      1 4x800-meter relay
  1991-92 A 1 4x800-meter relay
      3 3200-meter run
      1 1600-meter run
Sam Gambill 1991-92 A 1 4x800-meter relay
San Gambill 1990-91 A 1 4x800-meter relay
Bob Harazin 1999-00 A 8 4x400-meter relay
Tom Huffman 1979-80 A 5 200-meter dash
Dave Jaeger 2004-05 A 8 3200-meter run
Dave Jeager 2003-04 A 9 3200-meter run
Mark Kachmer 2008-09 2A 8 4x200-meter relay
Mark Ledebuhr 1999-00 A 5 4x200-meter relay
      8 4x400-meter relay
Andrew Loiacono 1999-00 A 5 4x200-meter relay
Chase McGrath 1999-00 A 5 4x200-meter relay
  2001-02 A 8 4x200-meter relay
Bryan Moore 1998-99 A 4 4x800-meter relay
  1999-00 A 1 4x800-meter relay
      8 4x400-meter relay
Jacob Nelson 2004-05 A 2 4x800-meter relay
Ryan O'Donnell 2008-09 2A 8 4x200-meter relay
Tim O'Grady 1976-77 A 2 discus throw
Mike Pfaff 1998-99 A 4 4x800-meter relay
  1999-00 A 1 4x800-meter relay
      6 300-meter intermediate hurdles
  2000-01 A 1 300-meter intermediate hurdles
Nick Powers 2001-02 A 8 4x200-meter relay
  2002-03 A 5 4x400-meter relay
Pat Quinn 1998-99 A 4 4x800-meter relay
  1999-00 A 1 4x800-meter relay
  2000-01 A 6 1600-meter run
      7 3200-meter run
  2001-02 A 2 1600-meter run
Colin Randall 2002-03 A 5 4x400-meter relay
Dan Rigney 2002-03 A 5 4x400-meter relay
  2004-05 A 2 4x800-meter relay
Jim Russell 1980-81 A 6 pole vault
  1981-82 A 1 pole vault
Tom Sarna 1997-98 A 4 4x800-meter relay
Mark Schmitt 2008-09 2A 8 4x200-meter relay
Rob Seimetz 1998-99 A 7 100-meter dash
Mario Spina 1991-92 A 1 4x800-meter relay
David Sufranski 2008-09 2A 8 4x200-meter relay
Ray Sujewicz 1990-91 A 1 4x800-meter relay
  1991-92 A 1 4x800-meter relay
Bill Travis 2002-03 A 5 4x400-meter relay
  2004-05 A 2 4x800-meter relay
Chris Trenn 1992-93 A 2 300-meter intermediate hurdles
  1993-94 A 1 300-meter intermediate hurdles
      2 110-meter high hurdles
Joe Valintis 1997-98 A 5 pole vault
Pat Virtue 1997-98 A 4 4x800-meter relay
Paul Zink 1981-82 A 6 discus throw

Wheaton (W. Warrenville South)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1993-94 AA 8 4x100-meter relay
  1994-95 AA 2 4x400-meter relay
      5 4x200-meter relay
  1995-96 AA 2 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
      2 4x400-meter relay
  1996-97 AA 6 4x100-meter relay
  1997-98 AA 8 4x400-meter relay
      1 4x200-meter relay
  1998-99 AA 1 4x400-meter relay
      2 4x200-meter relay
  1999-00 AA 4 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
  2001-02 AA 3 4x100-meter relay
  2002-03 AA 5 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
      2 4x400-meter relay
  2003-04 AA 4 4x400-meter relay
      2 4x100-meter relay
  2004-05 AA 7 4x400-meter relay
  2005-06 AA 5 4x400-meter relay
  2006-07 AA 2 4x800-meter relay
  2009-10 3A 3 4x800-meter relay
  2010-11 3A 4 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
Christian Adams 2009-10 3A 3 4x800-meter relay
Carl Anderson 2009-10 3A 3 4x800-meter relay
Pat Atkinson 2004-05 AA 7 4x400-meter relay
Randall Babb 2006-07 AA 2 4x800-meter relay
  2007-08 AA 9 800-meter run
Jeremy Beier 1994-95 AA 5 4x200-meter relay
  1995-96 AA 2 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
Brett Bell 1998-99 AA 4 400-meter dash
      1 4x400-meter relay
  1999-00 AA 3 400-meter dash
      6 200-meter dash
      4 4x100-meter relay
Alec Brazeau 2010-11 3A 9 high jump
Brandon Cain 1997-98 AA 8 4x400-meter relay
Tom Cassady 2002-03 AA 2 4x400-meter relay
  2003-04 AA 4 4x400-meter relay
  2004-05 AA 7 4x400-meter relay
      4 400-meter dash
Jeff Clousing 1999-00 AA 3 4x200-meter relay
Jermar Collins 1994-95 AA 2 4x400-meter relay
      2 400-meter dash
  1995-96 AA 3 100-meter dash
      1 400-meter dash
      2 4x100-meter relay
      2 4x400-meter relay
Jerome Collins 1998-99 AA 2 4x200-meter relay
  1999-00 AA 3 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
Andrew Dabisch 2010-11 3A 4 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
Titus Davis 2010-11 3A 6 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
Will Davis 2010-11 3A 9 triple jump
Luke Drzewiecki 1996-97 AA 6 4x100-meter relay
      8 long jump
Ben Ervington 1996-97 AA 7 1600-meter run
Gary Fairchild 1994-95 AA 2 4x400-meter relay
      5 4x200-meter relay
      7 long jump
Matt Farber 2001-02 AA 3 4x100-meter relay
  2002-03 AA 4 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
Andrew Federowicz 2003-04 AA 2 4x100-meter relay
Collin Fedor 2009-10 3A 3 4x800-meter relay
  2010-11 3A 8 1600-meter run
Scott Foley 2005-06 AA 5 4x400-meter relay
Adam Green 1996-97 AA 6 4x100-meter relay
  1997-98 AA 5 200-meter dash
      1 4x200-meter relay
  1998-99 AA 2 4x200-meter relay
      2 200-meter dash
Tywon Green 2002-03 AA 5 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
  2003-04 AA 2 4x100-meter relay
      3 200-meter dash
Justin Harrison 2002-03 AA 2 4x400-meter relay
      5 4x100-meter relay
      4 400-meter dash
  2003-04 AA 6 100-meter dash
      1 400-meter dash
      2 4x100-meter relay
      4 4x400-meter relay
Russ Hayles 1999-00 AA 3 4x200-meter relay
Eric Hoogveld 2002-03 AA 5 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
Cory Johnson 1994-95 AA 3 110-meter high hurdles
  1995-96 AA 3 110-meter high hurdles
      2 4x400-meter relay
      2 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
Adam Kadivar 1997-98 AA 8 4x400-meter relay
  1998-99 AA 1 4x400-meter relay
      2 4x200-meter relay
Keith Lindsey 1997-98 AA 8 4x400-meter relay
Lukas Looby 2008-09 3A 8 pole vault
  2009-10 3A 4 pole vault
Rob Looby 2004-05 AA 7 4x400-meter relay
  2005-06 AA 5 4x400-meter relay
Eric McGoey 1996-97 AA 6 4x100-meter relay
  1997-98 AA 5 300-meter intermediate hurdles
      1 4x200-meter relay
  1998-99 AA 2 4x200-meter relay
      1 4x400-meter relay
Mark McGoey 2001-02 AA 3 4x100-meter relay
Nolan McKenna 2012-13 3A 5 3200-meter run
Greg Memmesheimer 1999-00 AA 3 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
Doug Merrill 1997-98 AA 1 4x200-meter relay
      8 4x400-meter relay
Joel Morrison 2006-07 AA 2 4x800-meter relay
Daniel Newson 1995-96 AA 2 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
      2 4x400-meter relay
Larry Newson 1994-95 AA 5 4x200-meter relay
      2 4x400-meter relay
Kyle O'Malley 2009-10 3A 3 4x800-meter relay
Nick Panno 2003-04 AA 4 4x400-meter relay
Gary Pfennig 2002-03 AA 2 4x400-meter relay
      6 800-meter run
Charlie Pinedo 2009-10 3A 9 long jump
  2010-11 3A 6 200-meter dash
      6 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
      9 long jump
Kevin Piraino 2009-10 3A 8 200-meter dash
      8 triple jump
Jon Popejoy 2005-06 AA 7 1600-meter run
Mike Popejoy 2001-02 AA 7 3200-meter run
Evan Possley 2006-07 AA 2 4x800-meter relay
Anthony Prignano 2003-04 AA 2 4x100-meter relay
Peter Rhoades 2004-05 AA 5 long jump
  2005-06 AA 5 4x400-meter relay
Matt Rodgers 1994-95 AA 2 4x400-meter relay
      3 300-meter intermediate hurdles
  1995-96 AA 2 300-meter intermediate hurdles
      2 4x400-meter relay
      1 4x200-meter relay
Steve Schnackel 2000-01 AA 8 300-meter intermediate hurdles
Jon Schweighardt 1997-98 AA 3 110-meter high hurdles
  1998-99 AA 1 4x400-meter relay
      1 300-meter intermediate hurdles
      1 110-meter high hurdles
Sean Swearingen 2005-06 AA 5 4x400-meter relay
Adam Tyer 1999-00 AA 4 4x100-meter relay
  2001-02 AA 3 4x100-meter relay
Luka Ulicevic 2001-02 AA 3 discus throw
Chris Vasquez 1996-97 AA 6 4x100-meter relay
      4 200-meter dash
      5 100-meter dash
  1997-98 AA 3 100-meter dash
      1 4x200-meter relay
Dan Vitale 2010-11 3A 4 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
Dustin Waddell 1994-95 AA 5 pole vault
Tom Walters 2002-03 AA 2 4x400-meter relay
Nic Warrens 2003-04 AA 4 pole vault
  2004-05 AA 4 pole vault
Greg Webb 2001-02 AA 5 200-meter dash
      3 4x100-meter relay
  2002-03 AA 4 4x200-meter relay
Greg Weigand 2006-07 AA 2 4x800-meter relay
Andy Welker 2003-04 AA 4 4x400-meter relay
  2004-05 AA 7 4x400-meter relay
Brian Welker 2010-11 3A 8 discus throw
Rich Yackley 1994-95 AA 7 100-meter dash
      5 4x200-meter relay

Wheaton (W.-Warrenville)

Name Year Class Place Event
Tom Fieweger 1977-78 AA 4 shot put
Jeff Patnaude 1977-78 AA 5 100-yard dash
      5 220-yard dash
Dennis Slott 1979-80 AA 8 shot put

Wheeling

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1989-90 AA 5 4x800-meter relay
      5 4x400-meter relay
  1999-00 AA 6 4x800-meter relay
Nick Bledsoe 2005-06 AA 2 discus throw
  2006-07 AA 7 shot put
Bill Chlebek 1972-73   4 shot put
Jim Clark 1984-85 AA 7 800-meter run
Aaron Davidson 1999-00 AA 6 4x800-meter relay
Bob Holzer 1985-86 AA 7t pole vault
Robert Kamentsev 2005-06 AA 8 triple jump
John Kronforst 1997-98 AA 8 1600-meter run
Kevin Lynch 2001-02 AA 4 400-meter dash
Bryan Moon 1999-00 AA 6 4x800-meter relay
Keith Schottland 1987-88 AA 7 pole vault
Erik Schroll 1998-99 AA 7 1600-meter run
  1999-00 AA 6 4x800-meter relay
Nick Silvestri 1968-69   6 180-yard low hurdles
Darrel Talken 1983-84 AA 8t pole vault
Eduardo Torres 1997-98 AA 4 1600-meter run
      2 3200-meter run
  1998-99 AA 4 1600-meter run
      2 3200-meter run
Jorge Torres 1995-96 AA 8 3200-meter run
  1996-97 AA 6 1600-meter run
      2 3200-meter run
  1997-98 AA 5 3200-meter run
Frank Velasquez 1999-00 AA 6 4x800-meter relay

White Hall

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1923-24 B 4 880-yard relay
Campbell 1913-14 B 4 100-yard dash
      3 50-yard dash
  1919-20 B 4h 440-yard dash
R. DeVault 1923-24 B 3t high jump
Dean Fair 1935-36   4 high jump
  1936-37   3 high jump
Ray Goode 1920-21 B 4 shot put
      1 javelin throw
  1922-23 B 4 discus throw
      1 javelin throw
N. Miller 1932-33   5t pole vault
Roscoe Orten 1946-47   3 880-yard run
Roodhouse 1913-14 B 4h 440-yard dash
W. Smith 1922-23 B 5 javelin throw
      2 shot put
  1923-24 B 2 javelin throw
      3 shot put
H. Wear 1923-24 B 5 120-yard high hurdles
L. Williams 1922-23 B 1t pole vault
      2 high jump
L. Woolridge 1923-24 B 4h 440-yard dash

White Hall (North Greene)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1980-81 A 6 4x200-meter relay
Craig Ash 1978-79 A 4 440-yard dash
Jason Devino 1987-88 A 7 300-meter low hurdles
  1988-89 A 3 300-meter intermediate hurdles
Chris Fuller 1994-95 A 1 discus throw
  1995-96 A 2 discus throw
Mike Horney 1980-81 A 4 110-meter high hurdles
Rusty Monroe 1976-77 A 7 100-yard dash
Jim Nash 1989-90 A 1 discus throw
Logan Ross 2013-14 1A 6 high jump

Williamsfield

Name Year Class Place Event
Wallace Rice 1923-24 B 4 discus throw
Rush 1923-24 B 4h 880-yard run
Sargeant 1923-24 B 3h 880-yard run

Williamsville

Name Year Class Place Event
Ben Bishop 2002-03 A 8 discus throw
  2004-05 A 1 discus throw
  2005-06 A 9 shot put
      3 discus throw
Brian Bishop 2005-06 A 2 discus throw
Troy Boyer 1983-84 A 8 100-meter dash
Brian Hoffek 1991-92 A 3 long jump
Bryon Lenhart 1996-97 A 6 800-meter run
Gabe Manning 2011-12 1A 9 discus throw
Jody Patterson 1993-94 A 7 300-meter intermediate hurdles
Jordan Patterson 2007-08 A 9 3200-meter run
Connor White 2012-13 1A 5 shot put
Keith Williams 2009-10 1A 6 shot put
      7 discus throw
  2010-11 1A 5 discus throw
      1 shot put

Willow Hill

Name Year Class Place Event
Madden 1922-23 B 3h 440-yard dash

Wilmette (Loyola Academy)

Name Year Class Place Event
Shujaa Benson 2009-10 3A 3 300-meter intermediate hurdles
      5 110-meter high hurdles
John Brannigan 1985-86 AA 5 110-meter high hurdles
Terry Brennan 1996-97 AA 5 1600-meter run
Nico Composto 2009-10 3A 2 1600-meter run
Spencer Cotten 1982-83 AA 3 100-meter dash
Todd Ford 2011-12 3A 4 1600-meter run
Dylan Remick 2008-09 3A 8 400-meter dash
Tim Reynolds 1977-78 AA 7 pole vault
Tom Robbins 2005-06 AA 3 800-meter run
  2006-07 AA 1 1600-meter run
Jack Seeberg 2009-10 3A 7 1600-meter run
Des Werthman 1988-89 AA 6 shot put
John Zera 1988-89 AA 4 shot put

Wilmington

Name Year Class Place Event
Damien Anderson 1996-97 A 8 100-meter dash
Carl Schneiter 1978-79 A 7 discus throw
Walt Schneiter 1976-77 A 1 discus throw
  1977-78 A 1 discus throw

Winchester

Name Year Class Place Event
Thurman Coughlin 1927-28   4 220-yard low hurdles
Mike Darringer 1977-78 A 6 high jump
Fletcher 1918-19 B 4 220-yard dash
Fred Jones 1892-93   2 880-yard run
Randy Long 1978-79 A 6 shot put
McLaughlin 1901-02   3 high jump
      3 standing broad jump
Jacob Peak 2008-09 1A 2 long jump
Francis Ryan 1926-27   5 220-yard dash

Windsor

Name Year Class Place Event
Mike Giesler 1984-85 A 7 300-meter low hurdles
Jacob Pfeiffer 2012-13 1A 5 triple jump
Brian Tucker 1986-87 A 4 1600-meter run

Winnebago

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1977-78 A 7 2-mile relay
  1978-79 A 6 2-mile relay
  1979-80 A 5 4x800-meter relay
  1983-84 A 8 4x400-meter relay
  1985-86 A 8 4x400-meter relay
  2002-03 A 6 4x800-meter relay
  2004-05 A 8 4x200-meter relay
  2006-07 A 3 4x800-meter relay
  2007-08 A 6 4x800-meter relay
  2009-10 1A 6 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
      4 4x400-meter relay
  2010-11 1A 3 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
  2013-14 2A 8 4x200-meter relay
Brian Benning 2007-08 A 3 shot put
Aaron Brown 2006-07 A 3 4x800-meter relay
  2007-08 A 6 4x800-meter relay
Tyler Busch 2006-07 A 3 4x800-meter relay
  2007-08 A 6 4x800-meter relay
  2009-10 1A 4 4x400-meter relay
Sean Carmody 2006-07 A 3 4x800-meter relay
Brandon Clinite 2009-10 1A 4 4x400-meter relay
Matt Clinite 2006-07 A 3 4x800-meter relay
Brian Crull 1985-86 A 4 1600-meter run
Dave Crull 1983-84 A 8 800-meter run
Greg Crull 1980-81 A 7 800-meter run
Philip Devine 2007-08 A 7 110-meter high hurdles
      6 300-meter intermediate hurdles
Joe DiPiazza 1989-90 A 6 shot put
Jovonte Dismuke 2004-05 A 8 4x200-meter relay
Doug Drogemuller 1975-76 A 6 2-mile run
  1976-77 A 7 2-mile run
Cole Ellis 2013-14 2A 8 4x200-meter relay
C J Fricke 2007-08 A 6 4x800-meter relay
Chas Fricke 2002-03 A 6 4x800-meter relay
Ryan Herr 2004-05 A 8 4x200-meter relay
Michael Jack 2011-12 1A 7 discus throw
Brian Kelley 2001-02 A 4 3200-meter run
  2002-03 A 2 3200-meter run
Mike Kelley 2000-01 A 6 3200-meter run
  2002-03 A 1 1600-meter run
      6 4x800-meter relay
Neal Leonard 2009-10 1A 2 4x200-meter relay
      6 4x100-meter relay
  2010-11 1A 5 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
Spencer Lindgren 2013-14 2A 8 4x200-meter relay
Michael Mann 2009-10 1A 6 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
      4 4x400-meter relay
      7 200-meter dash
Jaylin Neal 2010-11 1A 3 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
Nolan Peterson 2013-14 2A 8 4x200-meter relay
Marcus Posley 2009-10 1A 4 4x400-meter relay
      2 4x200-meter relay
      6 4x100-meter relay
  2010-11 1A 5 4x200-meter relay
      3 200-meter dash
      3 4x100-meter relay
Ryan Richardson 2002-03 A 6 4x800-meter relay
Nathanael Rittmeyer 2008-09 1A 7 pole vault
Nathaneal Rittmeyer 2009-10 1A 3 pole vault
Tay Shanklin 2009-10 1A 6 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
  2010-11 1A 3 4x100-meter relay
      7 triple jump
      5 4x200-meter relay
Chris Smith 2013-14 2A 8 discus throw
Sean Smith 2007-08 A 4 3200-meter run
  2008-09 1A 1 3200-meter run
      9 1600-meter run
Caleb Snyder 2004-05 A 8 4x200-meter relay
Jeremy Stevens 2002-03 A 6 4x800-meter relay
  2003-04 A 4 1600-meter run
  2004-05 A 2 1600-meter run
  2005-06 A 3 1600-meter run
      1 3200-meter run
Matt Strathman 2004-05 A 8 4x200-meter relay
Jeff Swanson 2012-13 2A 5 400-meter dash
Jeffrey Swanson 2013-14 2A 8 4x200-meter relay
Trenton Tedrick 2007-08 A 6 4x800-meter relay
Alex Thompson 2006-07 A 3 discus throw
  2007-08 A 1 discus throw
  2008-09 1A 4 shot put
      1 discus throw
  2009-10 1A 5 shot put
      1 discus throw
Chris Thompson 2006-07 A 9 discus throw
  2008-09 1A 3 discus throw

Winnetka (New Trier East)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1966-67   2 880-yard relay
  1968-69   6 1-mile relay
  1975-76 AA 8 2-mile relay
  1976-77 AA 4 2-mile relay
Jim Davis 1967-68   3 880-yard run
John Davis 1965-66   2 880-yard run
Chris Krikland 1970-71   5 880-yard run
Steve Saltzman 1966-67   6 220-yard dash
Bill Schopf 1965-66   2 shot put
Bob Winter 1966-67   3 2-mile run
  1967-68   5 1-mile run

Winnetka (New Trier)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1928-29   4 880-yard relay
  1931-32   2 880-yard relay
  1933-34   5 880-yard relay
  1936-37   5t 880-yard relay
  1938-39   3 880-yard relay
  1944-45   2 880-yard relay
  1946-47   2 880-yard relay
  1947-48   1 880-yard relay
  1949-50   5 880-yard relay
  1951-52   2 1-mile relay
  1952-53   5 880-yard relay
  1953-54   2 880-yard relay
  1954-55   3 880-yard relay
  1955-56   2 1-mile relay
  1956-57   3 1-mile relay
  1957-58   2 880-yard relay
  1959-60   5 880-yard relay
  1962-63   1 1-mile relay
  1963-64   1 1-mile relay
  1965-66   6 1-mile relay
  1989-90 AA 7 4x400-meter relay
  2006-07 AA 3 4x800-meter relay
  2009-10 3A 9 4x800-meter relay
  2013-14 3A 3 4x800-meter relay
Henry Aihara 1943-44   2 long jump
      2t high jump
Taylor Alarcon 2012-13 3A 5 triple jump
Robert Barnard 1936-37   4 120-yard high hurdles
Henry Bender 1930-31   1 220-yard low hurdles
Louis Bolleson 1934-35   2 high jump
Jason Brown 2003-04 AA 6 1600-meter run
Kendall Brown 1937-38   3 120-yard high hurdles
  1938-39   5 120-yard high hurdles
Alexander Bush 1913-14 A 1t high jump
Dick Calkins 1947-48   1 880-yard relay
  1948-49   5 220-yard dash
Gordon Canning 1920-21 A 4 120-yard high hurdles
      4 220-yard low hurdles
Tom Carney 1936-37   5 high jump
  1938-39   5 long jump
Littrell Clark 1944-45   3 220-yard dash
  1945-46   4 220-yard dash
Newt Compere 1940-41   4 440-yard dash
John Coonley 1935-36   2 440-yard dash
Peter Cotsirilos 2013-14 3A 3 4x800-meter relay
      8 1600-meter run
Kenneth Cowan 1935-36   3t 440-yard dash
J.R. Culver 1895-96   2 pole vault
Bruce Dern 1952-53   4 880-yard run
Bob Devinney 1938-39   3 200-yard low hurdles
Charles Dold 1947-48   1 880-yard relay
Charles Douglas 1956-57   5t pole vault
Jon Dreher 1997-98 AA 6 800-meter run
  1998-99 AA 2 800-meter run
Bradley Dsida 2006-07 AA 3 4x800-meter relay
Peter Dykstra 2001-02 AA 5 high jump
Case Ellis 1967-68   6 high jump
Warren Ely 1942-43   5 shot put
  1943-44   1 shot put
      3 discus throw
  1944-45   1 shot put
      5 discus throw
Scott Etnyre 1960-61   4t high jump
  1961-62   1t pole vault
      1 high jump
Tony Etnyre 1954-55   4t high jump
  1955-56   2t high jump
  1956-57   3t high jump
Bill Faymonville 1933-34   1 discus throw
      3 shot put
  1934-35   2 discus throw
      2 shot put
Dick Fisk 1954-55   2 180-yard low hurdles
      2 120-yard high hurdles
Zach Ford 1956-57   5 220-yard dash
  1957-58   2 100-yard dash
      1 220-yard dash
Stuart Fried 1958-59   3 100-yard dash
Colin Gazley 2006-07 AA 3 4x800-meter relay
Chas Gillespie 2004-05 AA 8 1600-meter run
  2005-06 AA 5 1600-meter run
Noah Graboys 2009-10 3A 6 3200-meter run
Rich Grilschke 1958-59   4t pole vault
Frank Guy 1928-29   3 220-yard dash
Major Hall 1962-63   1 1-mile relay
Alex Hegevall-Clarke 2006-07 AA 3 4x800-meter relay
Tom Hibben 1951-52   2t high jump
Thomas Hilliard 1947-48   4 220-yard dash
      1 880-yard relay
John Hoban 1954-55   3 100-yard dash
Ned Hoban 1947-48   1 880-yard relay
Steve Hunter 1963-64   1 1-mile relay
Kellogg Huntington 1909-10   3t pole vault
  1912-13   2t pole vault
George Jacobi 1946-47   2 880-yard run
Dewitt Jones 1934-35   2 220-yard low hurdles
  1935-36   5 120-yard high hurdles
      1 200-yard low hurdles
Maxwell Joy 1920-21 A 1 long jump
Chick Jung 1952-53   1 discus throw
Ryan Karnes 2009-10 3A 9 4x800-meter relay
Richard Kearney 1944-45   5 440-yard dash
Thomas King 2009-10 3A 9 4x800-meter relay
Tommy King 2010-11 3A 3 1600-meter run
Jim Kingsley 1932-33   1t pole vault
  1933-34   1 pole vault
Weymouth Kirland 1959-60   2 1-mile run
  1960-61   2 1-mile run
Lucas Konopka 2006-07 AA 3 4x800-meter relay
John Laidlaw 1962-63   1 880-yard run
      1 1-mile relay
  1963-64   1 1-mile relay
      2 880-yard run
Leland Later 2009-10 3A 9 4x800-meter relay
  2010-11 3A 4 1600-meter run
  2011-12 3A 1 1600-meter run
Jim Ludford 1942-43   4 long jump
  1943-44   3 long jump
      4 220-yard dash
John Lundin 1941-42   3 880-yard run
Rex Martin 1932-33   5 long jump
George Maxwell 1933-34   1 120-yard high hurdles
James McFadzean 1937-38   1 long jump
  1938-39   4 220-yard dash
      4 long jump
McReady 1924-25 A 1 50-yard dash
Charles Mercein 1959-60   5 shot put
  1960-61   3 shot put
Dick Moreau 1938-39   1 high jump
Bud Morton 1935-36   4 200-yard low hurdles
Murray Moulding 1955-56   2 440-yard dash
  1956-57   2 440-yard dash
Ken Mullins 1943-44   3 100-yard dash
      5 220-yard dash
Donald Murphy 1942-43   5 440-yard dash
Alex Newton 1932-33   3 220-yard low hurdles
Ted Oh 2013-14 3A 3 4x800-meter relay
Guy Osborn 1952-53   5 880-yard run
David Paden 1951-52   5 440-yard dash
Carl Paletti 1952-53   5 shot put
  1953-54   3 shot put
Don Pavlicek 1931-32   3t 880-yard run
Bruce Perlow 1995-96 AA 5 800-meter run
Mike Pyle 1955-56   2 discus throw
  1956-57   1 discus throw
      1 shot put
George Quinlan 1929-30   4 440-yard dash
  1930-31   1 220-yard dash
      2 100-yard dash
  1931-32   5 220-yard dash
      5 100-yard dash
Nick Rekenthaler 2009-10 3A 9 4x800-meter relay
Tim Renn 1961-62   2 1-mile run
Bill Roberts 1937-38   4t pole vault
John Robertson 1946-47   4 200-yard low hurdles
Dick Robinson 1963-64   1 100-yard dash
      2 220-yard dash
William Schopf 1964-65   6 shot put
Gordon Segersten 1963-64   6 880-yard dash
      1 1-mile relay
Wes Sidney 1957-58   4t high jump
  1958-59   1 high jump
Chase Silverman 2013-14 3A 3 4x800-meter relay
James Smith 1944-45   3 200-yard low hurdles
John Spink 1943-44   1 120-yard high hurdles
      1 200-yard low hurdles
Geoff Struggles 2000-01 AA 4 800-meter run
Frank Sublett 1937-38   5 shot put
James Swanson 1946-47   5 200-yard low hurdles
Greg Syfert 1962-63   1 1-mile relay
A. Thorsen 1908-09   2 1-mile run
Robert Timm 1962-63   1 1-mile relay
  1963-64   1 1-mile relay
Connor Trapp 2013-14 3A 3 4x800-meter relay
Al Ward 1950-51   1 440-yard dash
  1951-52   2 440-yard dash
Dick Warfield 1943-44   2 200-yard low hurdles
      3 120-yard high hurdles
  1944-45   1 120-yard high hurdles
      1 200-yard low hurdles
Ware Warfield 1937-38   4 120-yard high hurdles
Barry Werner 1958-59   3 440-yard dash
David Wishart 2002-03 AA 6 3200-meter run
Richard Wood 1941-42   4 1-mile run

Winnetka (North Shore Country Day)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2008-09 1A 7 4x800-meter relay
Seyamack Afzali 2001-02 A 8 400-meter dash
      6 100-meter dash
      5 200-meter dash
Peter Callahan 2006-07 A 5 1600-meter run
  2007-08 A 1 1600-meter run
  2008-09 1A 7 4x800-meter relay
      1 1600-meter run
      1 800-meter run
Adam Griffin 2008-09 1A 7 4x800-meter relay
Ivan Ramirez 2008-09 1A 7 4x800-meter relay
Matt Thomas 2008-09 1A 7 4x800-meter relay

Wood River (East Alton-W.R.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2004-05 A 3 4x100-meter relay
Jonathan Alesandrini 2004-05 A 3 4x100-meter relay
Michael Cory 2004-05 A 3 discus throw
Myron "Cobb" Counsil 1934-35   5 discus throw
      4 shot put
Kennie Deardeuff 2004-05 A 3 4x100-meter relay
Jerome Dupy 1954-55   3 discus throw
Tim Ewin 2004-05 A 3 4x100-meter relay
Sam Gotler 1927-28   4 100-yard dash
  1928-29   5 50-yard dash
Kevin Grimsley 1964-65   2 long jump
  1965-66   2 long jump
Craig Horyn 1973-74   7 120-yard high hurdles
Isaac Morckel 2010-11 1A 8 200-meter dash
Ellis Patterson 1928-29   2t pole vault
Bill Perrin 1950-51   3t pole vault
George Reithman 1951-52   4 high jump
Ellis Vinyard 1992-93 AA 4 1600-meter run
Travis Williams 1999-00 A 8 long jump
  2000-01 A 3 long jump
      2 triple jump
  2001-02 A 7 100-meter dash
      1 triple jump
Michael Young 2004-05 A 3 4x100-meter relay

Woodhull (AlWood)

Name Year Class Place Event
David Heady 1985-86 A 2 high jump
Cliff Miles 2005-06 A 4 3200-meter run
Jeff Welch 1974-75 A 8 shot put
  1975-76 A 2 shot put
Les Youngren 1981-82 A 6 800-meter run

Woodlawn

Name Year Class Place Event
Matt Richardson 2000-01 A 5 high jump
Tim Winder 1978-79 A 1 pole vault

Woodstock (H.S.)

Name Year Class Place Event
Donte Arnold 2010-11 2A 7 300-meter intermediate hurdles
  2011-12 2A 5 300-meter intermediate hurdles
Donald Bell 1937-38   4 javelin throw
Jeff Brown 1981-82 AA 8t pole vault
Ron Genot 1975-76 AA 7 shot put
Jake Hack 2000-01 AA 7 800-meter run
  2001-02 AA 3 800-meter run
Marshall Happ 2008-09 3A 5 1600-meter run
Scott Jackson 1984-85 AA 8 800-meter run
Lester Kirkman 1920-21 B 2 100-yard dash
      1 220-yard dash
Mike Kremske 2009-10 2A 7 800-meter run
Rob Leanna 1980-81 AA 4 3200-meter run
      5 1600-meter run
Don Merwin 1933-34   3t pole vault
  1934-35   2t pole vault
Phil Meyer 2009-10 2A 4 3200-meter run
Tyler Parsons 2012-13 2A 6 110-meter high hurdles
Otto Seiler 1907-08   2 shot put

Woodstock (Marian)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1999-00 A 2 4x200-meter relay
  2003-04 A 5 4x800-meter relay
  2004-05 A 4 4x800-meter relay
Kevin Conway 2003-04 A 5 4x800-meter relay
  2004-05 A 4 4x800-meter relay
Pat Conway 1999-00 A 2 4x200-meter relay
Mike Eisele 1980-81 A 6 3200-meter run
Dave Evans 2003-04 A 5 4x800-meter relay
Mike Grant 1999-00 A 2 4x200-meter relay
Chuck Hartlieb 1982-83 A 7 110-meter high hurdles
Jim Hartlieb 1987-88 A 8 shot put
John Hartlieb 1989-90 A 8 shot put
      8 300-meter intermediate hurdles
Tony Lada 2004-05 A 4 4x800-meter relay
Jon Leonard 1961-62   6 880-yard run
Anthony LoBono 2004-05 A 4 4x800-meter relay
Ryan Mahoney 2003-04 A 5 4x800-meter relay
  2004-05 A 4 4x800-meter relay
Jared Petras 2003-04 A 5 4x800-meter relay
Paul Sandall 1980-81 A 6 1600-meter run
Bob Stranges 1999-00 A 2 4x200-meter relay
Tom Turschman 1999-00 A 2 4x200-meter relay

Woodstock (North)

Name Year Class Place Event
Jimmy Krenger 2013-14 2A 8 pole vault
Jon Walsh 2011-12 2A 1 pole vault

Wyanet

Name Year Class Place Event
Duane Heuer 1952-53   5t pole vault
Marlon Heuer 1976-77 A 5 1-mile run

Wyoming

Name Year Class Place Event
Oliver Graves 1919-20 B 4h 880-yard run
  1920-21 B 2h 440-yard dash
Gale Stout 1920-21 B 2 discus throw

Yorkville

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1984-85 A 4 4x800-meter relay
      7 4x200-meter relay
  1985-86 A 1 4x800-meter relay
      3 4x400-meter relay
  1987-88 A 1 4x800-meter relay
      6 4x200-meter relay
      4 4x400-meter relay
  1988-89 AA 2 4x800-meter relay
  2010-11 2A 2 4x800-meter relay
Todd Bryant 1987-88 A 1 4x800-meter relay
Mark Busby 1997-98 A 6 high jump
Jake Callahan 2010-11 2A 2 4x800-meter relay
P.B. Cornell 1893-94   3 100-yard dash
      2 220-yard dash
Dave Cox 1984-85 A 5 300-meter low hurdles
  1985-86 A 1 300-meter low hurdles
      1 4x800-meter relay
Dave Cruise 1973-74   6 discus throw
Brian Davis 1990-91 A 3 400-meter dash
      4 200-meter dash
Kyle Dhuse 2010-11 2A 2 4x800-meter relay
Matt Duffy 1987-88 A 1 4x800-meter relay
Tony Garcia 1987-88 A 1 4x800-meter relay
N.B. Harris 1893-94   2 standing broad jump
      3 high jump
      3 long jump
Rich Heth 1985-86 A 1 4x800-meter relay
Rick Heth 1984-85 A 4 1600-meter run
  1985-86 A 8 1600-meter run
Jake Hoffert 2013-14 3A 5 1600-meter run
Luke Hoffert 2013-14 3A 4 3200-meter run
Todd Jacobson 1980-81 A 5 3200-meter run
Chris Kellogg 2010-11 2A 2 4x800-meter relay
Scott King 2010-11 2A 2 4x800-meter relay
Mike Miller 1982-83 A 4t high jump
Kris Mizel 2007-08 AA 8 triple jump
Jake Nauman 1993-94 A 8t high jump
  1994-95 A 3 high jump
Dan Niles 1999-00 A 5 pole vault
Don Penn 1971-72   5 discus throw
John Rohde 1991-92 A 7 shot put
Jeff Schierer 1985-86 A 1 4x800-meter relay
W.K. Skinner 1893-94   3 high kick
Max Sliwa 2008-09 2A 5 3200-meter run
Randy Stevenson 1974-75 A 5t pole vault
Brett Ward 1985-86 A 1 4x800-meter relay
  1986-87 A 2 800-meter run
  1987-88 A 3 800-meter run
      1 4x800-meter relay
Jason Zenz 1987-88 A 5 pole vault

Zeigler

Name Year Class Place Event
William Buyaki 1951-52   4 long jump
Paul Milosevich 1936-37   5 120-yard high hurdles

Zeigler (Z.-Royalton)

Name Year Class Place Event
Sean Connor 1984-85 A 4 110-meter high hurdles

Zion (Z.-Benton)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1960-61   5 880-yard relay
  1961-62   4 880-yard relay
  1983-84 AA 3 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
  1984-85 AA 3 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
  1985-86 AA 8 4x100-meter relay
  2001-02 AA 6 4x200-meter relay
  2002-03 AA 9 4x100-meter relay
  2007-08 AA 1 4x400-meter relay
  2012-13 3A 6 4x200-meter relay
Terry Atwater 1985-86 AA 8 100-meter dash
      5 200-meter dash
Terry Brown 1984-85 AA 1 4x200-meter relay
Bruce Burroughs 1976-77 AA 5 triple jump
Lee Collins 1961-62   6 long jump
Henry Cook 1984-85 AA 1 4x200-meter relay
      6 100-meter dash
      3 200-meter dash
Pat Cooper 1986-87 AA 3 triple jump
Theo Cox 1960-61   4 220-yard dash
      1 100-yard dash
  1961-62   3 100-yard dash
Jimel Denham 2001-02 AA 6 4x200-meter relay
  2002-03 AA 9 4x100-meter relay
  2003-04 AA 8 200-meter dash
Bobby Dodd 1995-96 AA 6 800-meter run
Roscoe Evans 2002-03 AA 9 4x100-meter relay
Jason George 2001-02 AA 3 300-meter intermediate hurdles
      5 110-meter high hurdles
Vernon George 2005-06 AA 9 long jump
  2006-07 AA 5 long jump
  2007-08 AA 1 4x400-meter relay
Eric Gilmore 2012-13 3A 6 4x200-meter relay
Wilbert Haney 1970-71   2 440-yard dash
Neriah Hines 2001-02 AA 6 4x200-meter relay
Seantae Holland 2000-01 AA 9 long jump
  2001-02 AA 6 4x200-meter relay
Desmond Hunt 1987-88 AA 5 triple jump
  1988-89 AA 3 triple jump
Tim Jamison 1984-85 AA 1 4x200-meter relay
Mike Jaworek 1974-75 AA 7 discus throw
  1975-76 AA 5 discus throw
Barry Kimbrough 2010-11 3A 9 shot put
Julian Lott 2002-03 AA 9 4x100-meter relay
Brandon Macier 2002-03 AA 9 4x100-meter relay
Quiande Moore 1995-96 AA 5 high jump
  1996-97 AA 2 triple jump
      1 high jump
      3 long jump
  1997-98 AA 1 high jump
      1 long jump
      1 triple jump
Jesse Nickerson 1978-79 AA 5 triple jump
Matt Nicklas 2007-08 AA 1 4x400-meter relay
Jack Niemi 1990-91 AA 3 discus throw
Jake Ottersen 2012-13 3A 9 shot put
Dorian Palmer 1998-99 AA 5 triple jump
  1999-00 AA 6 high jump
Wayne Patton 1990-91 AA 8 200-meter dash
  1991-92 AA 8 100-meter dash
      1 200-meter dash
Warren Peters 1994-95 AA 4 high jump
John Roberts 2012-13 3A 6 4x200-meter relay
Bernard Rogers 1970-71   2 high jump
Travaris Russell 2001-02 AA 6 4x200-meter relay
Tavarus Thomas 2007-08 AA 1 4x400-meter relay
Brian Walker 1984-85 AA 1 4x200-meter relay
Jim Wheeler 1971-72   5 2-mile run
Kenny White 2007-08 AA 1 4x400-meter relay
Kendall Williams 2012-13 3A 6 4x200-meter relay
Keontay Williams 2012-13 3A 4 200-meter dash
      6 4x200-meter relay