Boys Track & Field Medalists

* Last updated at 7:36 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

Palatine (Fremd)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1978-79 AA 5 880-yard relay
      1 2-mile relay
  1993-94 AA 4 4x800-meter relay
  2010-11 3A 9 4x200-meter relay
  2013-14 3A 8 4x200-meter relay
  2016-17 3A 9 4x800-meter relay
John Adamczyk 2002-03 AA 1 pole vault
  2003-04 AA 1 pole vault
Richar Adugba 2013-14 3A 8 4x200-meter relay
Nick Bednarek 2011-12 3A 9 pole vault
Brian Bobek 2009-10 3A 5 shot put
  2010-11 3A 4 shot put
Jeff Bobek 2008-09 3A 8 discus throw
Jack Buban 2016-17 3A 9 4x800-meter relay
Fred Crawford 1980-81 AA 4 1600-meter run
Ryan Dau 1998-99 AA 7 800-meter run
David Ferguson 2010-11 3A 9 4x200-meter relay
Jerry Finis 1972-73   3 shot put
      2 discus throw
Marty Finis 1977-78 AA 5 shot put
  1978-79 AA 2 shot put
Jawan Gaines 2013-14 3A 8 4x200-meter relay
Gary Gunderson 1976-77 AA 7 120-yard high hurdles
Ethan Hanson 2016-17 3A 2 shot put
Nick Herron 2005-06 AA 9 high jump
Chip Hodlmair 1988-89 AA 7 discus throw
Jaden Jackson 2015-16 3A 6 300-meter intermediate hurdles
  2016-17 3A 2 300-meter intermediate hurdles
Bill Jarocki 1970-71   2 880-yard run
Jim Keller 1999-00 AA 2 pole vault
Kenton Kemeny 1998-99 AA 3 shot put
  1999-00 AA 1 shot put
      2 discus throw
Seann Kim 2001-02 AA 8 800-meter run
Paul Kinyon 1974-75 AA 5 1-mile run
Kyle Lewis 2013-14 3A 8 4x200-meter relay
Bill Loesch 1978-79 AA 1 2-mile relay
Keith Lozowski 1991-92 AA 5 discus throw
      2 shot put
  1992-93 AA 1 discus throw
      1 shot put
Mike Marchewka 1978-79 AA 8 discus throw
Tim McGuire 1984-85 AA 8 300-meter low hurdles
Ryan McMahon 2013-14 3A 8 4x200-meter relay
Nick Mitchell 2003-04 AA 7 shot put
  2004-05 AA 4 shot put
  2005-06 AA 3 shot put
Jim Pervencki 1978-79 AA 1 2-mile relay
Danny Peterson 2016-17 3A 9 4x800-meter relay
Chuck Porter 1969-70   6 1-mile run
Rich Przekop 2000-01 AA 2 pole vault
Ryan Ridge 1997-98 AA 2 800-meter run
Tom Ross 1977-78 AA 8 880-yard run
  1978-79 AA 3 880-yard run
      1 2-mile relay
Brian Schnones 1976-77 AA 7t high jump
Rich Sharpe 1974-75 AA 8 shot put
Jeff Teach 1989-90 AA 1 shot put
Christian Vail 2010-11 3A 9 4x200-meter relay
Luke Vogelgesang 2016-17 3A 9 4x800-meter relay
Jamil Walker 2003-04 AA 7 200-meter dash
      2 100-meter dash
Justin Wallace 2010-11 3A 9 4x200-meter relay
Mike Warren 1978-79 AA 1 2-mile relay
Jason West 1987-88 AA 6 800-meter run
Eric Wolski 2010-11 3A 9 4x200-meter relay
Ed Worthem 2016-17 3A 9 4x800-meter relay
Josh Yamamoto 2012-13 3A 9 300-meter intermediate hurdles
Matt Yesko 1994-95 AA 3 800-meter run
Matt Zamin 2005-06 AA 9 400-meter dash

Palatine (H.S.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1963-64   2 880-yard relay
  1964-65   5 1-mile relay
  1965-66   3 1-mile relay
  1980-81 AA 3 4x800-meter relay
  1983-84 AA 7 4x800-meter relay
  2004-05 AA 5 4x800-meter relay
  2007-08 AA 7 4x400-meter relay
  2010-11 3A 8 4x800-meter relay
  2011-12 3A 9 4x800-meter relay
  2012-13 3A 7 4x800-meter relay
Bill Bahnfleth 1964-65   5 440-yard dash
  1965-66   1 440-yard dash
  1966-67   4 220-yard dash
      1 440-yard dash
Marlin Banks 1982-83 AA 4 triple jump
  1983-84 AA 7 triple jump
Tom Barrett 1980-81 AA 8 1600-meter run
Chuck Bell 1973-74   2 1-mile run
Alec Bollman 2008-09 3A 8 1600-meter run
  2009-10 3A 1 1600-meter run
Duane Brooks 1963-64   1 220-yard dash
      4 100-yard dash
Graham Brown 2012-13 3A 7 4x800-meter relay
Chris Calhoun 1986-87 AA 7 1600-meter run
Jon Chermak 1994-95 AA 2 1600-meter run
  1995-96 AA 5 1600-meter run
Andrew Clingerman 2011-12 3A 9 4x800-meter relay
  2012-13 3A 7 4x800-meter relay
Kendric Cornelius 2011-12 3A 9 4x800-meter relay
Erik Dieckman 1992-93 AA 3 1600-meter run
  1993-94 AA 1 1600-meter run
Phil Donahue 1968-69   4 1-mile run
Gordon Dreyfus 1964-65   1 1-mile run
John Elischer 2016-17 3A 5 300-meter intermediate hurdles
Charles Elliott 1977-78 AA 8 2-mile run
Steve Finley 2004-05 AA 5 4x800-meter relay
Bob Frost 1962-63   3 880-yard run
Zach Gates 2010-11 3A 8 4x800-meter relay
Ken Gordon 1958-59   2 120-yard high hurdles
      1 180-yard low hurdles
Irwin Hahnfeldt 1933-34   3 discus throw
      4 javelin throw
  1934-35   1 discus throw
      5 javelin throw
Chris Hercules 1994-95 AA 2 triple jump
  1996-97 AA 1 triple jump
Tim Johnson 2010-11 3A 8 4x800-meter relay
  2011-12 3A 9 4x800-meter relay
Tom Johnson 1975-76 AA 8 1-mile run
  1977-78 AA 3 2-mile run
Sean Johnston 2000-01 AA 8 high jump
  2001-02 AA 8 high jump
Tyler Jones 2009-10 3A 7 discus throw
Erich Kuerschner 2010-11 3A 8 4x800-meter relay
Cam Kuksa 2012-13 3A 4 110-meter high hurdles
Jake LaRocca 2014-15 3A 1 pole vault
Bradley McCreery 1960-61   3t pole vault
Ryan McGough 2010-11 3A 8 4x800-meter relay
Brian McLain 2004-05 AA 5 4x800-meter relay
Andy Merutka 1960-61   1 shot put
  1961-62   1 shot put
Cory Nagel 1991-92 AA 8 pole vault
Chris Norman 2007-08 AA 7 4x400-meter relay
Tony Rakaric 1999-00 AA 5 3200-meter run
  2000-01 AA 2 3200-meter run
William Smith 1959-60   3 discus throw
Mat Smoody 2004-05 AA 5 4x800-meter relay
  2006-07 AA 1 800-meter run
  2007-08 AA 7 4x400-meter relay
      1 800-meter run
Zach Somers 2000-01 AA 7 1600-meter run
Alex Soto 2004-05 AA 5 4x800-meter relay
Zach Stella 2012-13 3A 7 4x800-meter relay
Peter Tomkiewicz 2011-12 3A 8 3200-meter run
Mark Visk 1967-68   5 2-mile run
  1968-69   1 2-mile run
Bob Watson 1988-89 AA 4 3200-meter run
  1989-90 AA 6 3200-meter run
Dick Welty 1958-59   2 440-yard dash
Matt Wiggen 2007-08 AA 7 4x400-meter relay
Tim Williams 2006-07 AA 6 long jump
  2007-08 AA 7 4x400-meter relay
Guy Zajonc 1969-70   5 pole vault
Christian Zambrano 2011-12 3A 9 4x800-meter relay
  2012-13 3A 7 4x800-meter relay

Palestine

Name Year Class Place Event
Roscoe Adams 1922-23 B 4 100-yard dash
Paul Beeson 1952-53   3 discus throw
  1953-54   5 discus throw
Wylie Fox 1960-61   4 discus throw
Nathan Kiger 2016-17 1A 1 high jump
Paul Mail 1936-37   5t shot put
  1937-38   1 shot put
Michal Martinez 2003-04 A 9 high jump

Palmyra

Name Year Class Place Event
Bramley 1920-21 B 4 50-yard dash
Cooper 1920-21 B 4h 440-yard dash
Crabtree 1915-16 B 1 shot put
R. Eades 1914-15 B 1h 880-yard run
Hudson 1920-21 B 2 120-yard high hurdles
Mullin 1927-28   1 javelin throw

Palos Heights (Chicago Christian)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1979-80 A 3 4x100-meter relay
  2003-04 A 8 4x200-meter relay
  2013-14 1A 8 4x800-meter relay
  2014-15 1A 8 4x400-meter relay
      5 4x800-meter relay
Luke Boss 2013-14 1A 8 4x800-meter relay
  2014-15 1A 5 4x800-meter relay
      8 4x400-meter relay
Dan Breems 1995-96 A 5 110-meter high hurdles
Mike Cooper 1979-80 A 4 discus throw
Chad Ellens 2013-14 1A 8 4x800-meter relay
  2014-15 1A 5 4x800-meter relay
Bradford Fitzpatrick 2014-15 1A 8 4x400-meter relay
Ben Friesen 2013-14 1A 8 4x800-meter relay
  2014-15 1A 8 4x400-meter relay
      5 4x800-meter relay
  2015-16 1A 5 400-meter dash
  2016-17 1A 4 long jump
      1 400-meter dash
Matt Ipema 2003-04 A 8 4x200-meter relay
Anthony Jones 2003-04 A 8 4x200-meter relay
Ernest McCain 1975-76 A 2 220-yard dash
Mike Nicholes 1991-92 A 1 110-meter high hurdles
      8 300-meter intermediate hurdles
  1992-93 A 4 110-meter high hurdles
      5 300-meter intermediate hurdles
Colby Roundtree 2014-15 1A 8 4x400-meter relay
Tyler Stoub 2003-04 A 8 4x200-meter relay
Ross Stuursma 2003-04 A 8 4x200-meter relay
Josh Van Dyk 2013-14 1A 8 4x800-meter relay
  2014-15 1A 5 4x800-meter relay
Bob Warnke 1992-93 A 1 200-meter dash

Palos Heights (Shepard)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1990-91 AA 8 4x100-meter relay
Robert Cole 2010-11 3A 7 triple jump
Elson Jones 1995-96 AA 6 110-meter high hurdles
Jamil Mashni 2009-10 3A 9 shot put

Palos Hills (Stagg)

Name Year Class Place Event
John Alexander 2001-02 AA 7 triple jump
      9 long jump
Art Glaz 2003-04 AA 6 3200-meter run
Dan Glaz 1999-00 AA 3 3200-meter run
  2000-01 AA 1 3200-meter run
Bob Mazanke 1980-81 AA 7 discus throw
  1981-82 AA 7 discus throw
Don Milkent 1974-75 AA 7 100-yard dash
      1 220-yard dash
Doug Nelson 1988-89 AA 2 3200-meter run
Tom Pukstys 1985-86 AA 3 shot put
      4 discus throw
Jason Rush 1990-91 AA 4 3200-meter run
      3 1600-meter run
Bryan Smith 1998-99 AA 5 200-meter dash
      5 100-meter dash

Pana (H.S.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1980-81 A 2 4x200-meter relay
  1990-91 A 5 4x400-meter relay
  2013-14 1A 6 4x100-meter relay
  2016-17 1A 6 4x400-meter relay
Jake Ashcraft 1997-98 A 8 110-meter high hurdles
Baldwin 1925-26   4 120-yard high hurdles
Jared Beyers 2016-17 1A 6 4x400-meter relay
Cody Bilyeu 2004-05 A 5 high jump
Ken Bland 1977-78 A 5 shot put
  1978-79 A 5 shot put
Wyatt Christine 2013-14 1A 6 4x100-meter relay
Todd Cloe 1980-81 A 7 200-meter dash
Craig Cothern 1989-90 A 8 discus throw
Ron Crawford 1958-59   3 shot put
Jack Epley 2016-17 1A 6 4x400-meter relay
Mike Getz 1986-87 A 7t pole vault
Jim Harbert 1982-83 A 6 pole vault
Kent Holthaus 1990-91 A 3 110-meter high hurdles
      5 300-meter intermediate hurdles
Brad Hood 1994-95 A 6 800-meter run
Michael Hrabak 2016-17 1A 6 4x400-meter relay
Joe Lee 1954-55   4t high jump
Mark Michaels 1991-92 A 6 800-meter run
Adam Miller 2013-14 1A 6 4x100-meter relay
  2014-15 1A 5 high jump
  2016-17 1A 6 4x400-meter relay
Eric Miller 2006-07 A 6 300-meter intermediate hurdles
  2007-08 A 2 300-meter intermediate hurdles
  2008-09 1A 7 110-meter high hurdles
      4 300-meter intermediate hurdles
Taylor Moeller 2013-14 1A 6 4x100-meter relay
Mike Mosely 1983-84 A 8 discus throw
Jim Otloe 1973-74   3 long jump
Doug Peiffer 1979-80 A 5 discus throw
Rochkes 1935-36   5 discus throw
Caleb Rybolt 2013-14 1A 6 4x100-meter relay
Rudy Siegert 1951-52   4 discus throw
Vince Sims 1977-78 A 6 triple jump
Jake Sinclair 2000-01 A 9 110-meter high hurdles
Martin Stupek 1977-78 A 5 pole vault

Paris

Name Year Class Place Event
Zach Batson 2010-11 1A 9 pole vault
Bayer 1919-20 A 4 220-yard dash
Allen Bouslog 1944-45   3 1-mile run
Boyer 1931-32   2 440-yard dash
R. Brooks 1910-11   2h 880-yard run
Glen Curtis 1948-49   4 880-yard run
Dayton 1901-02   2 1-mile run
  1903-04   2 1-mile run
  1932-33   5 1-mile run
Richard Eads 1961-62   5 long jump
Levi Eslinger 2008-09 1A 8 200-meter dash
Louis Goins 1952-53   3 long jump
  1953-54   4 long jump
Hardy 1928-29   5 javelin throw
Hodge 1937-38   2 1-mile run
  1938-39   1 1-mile run
R. Honnold 1910-11   2t high jump
  1911-12   1 high jump
Jones 1909-10   3t pole vault
Eric Leeth 1973-74   5 pole vault
Charles Matheny 1950-51   2 1-mile run
  1951-52   1 1-mile run
Norman 1914-15 B 4 1-mile run
Max Norman 1941-42   5 1-mile run
  1942-43   3 1-mile run
Parrish 1901-02   1 high jump
Perisho 1921-22 A 3t pole vault
Shaw 1901-02   2 220-yard dash
      2 100-yard dash
Bernie Shively 1919-20 A 2 hammer throw
      2t javelin throw
  1920-21 A 2 javelin throw
      3 discus throw
  1921-22 A 2 javelin throw
Lloyde Staley 1940-41   3t pole vault
Stephens 1915-16 A 1 hammer throw
      3 shot put
George Twigg 1944-45   3 880-yard run
  1945-46   1 880-yard run
Weston 1921-22 A 4h 440-yard dash

Park Forest (Rich East)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1979-80 AA 5 4x800-meter relay
  1980-81 AA 7 4x200-meter relay
  1981-82 AA 5 4x200-meter relay
  2004-05 AA 7 4x200-meter relay
Jason Bell 2004-05 AA 7 4x200-meter relay
Roman Bounds 1998-99 AA 3 triple jump
      1 long jump
Brandon Collins 2004-05 AA 7 4x200-meter relay
      6 long jump
      5 100-meter dash
Sherman Graham 2004-05 AA 7 4x200-meter relay
K.C. Keeney 1978-79 AA 3 2-mile run
  1979-80 AA 3 3200-meter run
Falcon Mack 2015-16 2A 9 800-meter run
Richard McClaney 2004-05 AA 7 4x200-meter relay
Richard McNutt 1996-97 AA 8 triple jump
  1997-98 AA 2 triple jump
Mike Nelson 1981-82 AA 5 200-meter dash
Reese Price 2009-10 2A 5 300-meter intermediate hurdles
Marcel Wilson 1992-93 AA 2 400-meter dash
Curtis Yanko 1981-82 AA 7 3200-meter run

Park Ridge (Maine East)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1963-64   5 880-yard relay
  1979-80 AA 8 4x800-meter relay
Tim Benka 1981-82 AA 8 high jump
  1982-83 AA 1 high jump
John Blus 1976-77 AA 7 pole vault
  1977-78 AA 6 pole vault
  1978-79 AA 4 pole vault
Mike Egle 1978-79 AA 8 1-mile run
Torrain Haughton 2014-15 3A 5 800-meter run
  2015-16 3A 7 800-meter run
Bill Joren 1978-79 AA 8 pole vault
Jovan Jovanovic 2002-03 AA 5 shot put
  2003-04 AA 2 shot put
Rob Keating 1981-82 AA 8t pole vault
Larry Kelly 1963-64   1 880-yard run
Gerald Loeding 1987-88 AA 8 800-meter run
Doug Macomber 1963-64   4 pole vault
Charles Mohr 1959-60   1t high jump
Stan Ozarowski 1978-79 AA 8 880-yard run
Scott Schultes 1995-96 AA 8 800-meter run
  1996-97 AA 2 800-meter run
James Shields 2011-12 3A 6 triple jump
Steve Smith 1961-62   5 shot put
Mark Temasik 1975-76 AA 4 2-mile run
Ed Umansky 1998-99 AA 4 3200-meter run
  1999-00 AA 8 1600-meter run
Don Weber 1960-61   3 880-yard run

Park Ridge (Maine South)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1976-77 AA 3 2-mile relay
  1987-88 AA 6 4x800-meter relay
  1988-89 AA 3 4x800-meter relay
  2002-03 AA 1 4x400-meter relay
  2007-08 AA 1 4x200-meter relay
  2008-09 3A 5 4x400-meter relay
Brynnan Baccus 2007-08 AA 1 4x200-meter relay
  2008-09 3A 5 4x400-meter relay
Tommy Brady 2016-17 3A 8 3200-meter run
Dave Butz 1966-67   6 discus throw
  1967-68   1 discus throw
David Chao 2007-08 AA 1 4x200-meter relay
Chuck DiFranco 2002-03 AA 1 4x400-meter relay
Taylor Duncan 1997-98 AA 5 shot put
David Eckhart 2010-11 3A 3 3200-meter run
Brian Fennelly 1989-90 AA 4 discus throw
Michal Filipczak 2010-11 3A 2 800-meter run
  2011-12 3A 1 800-meter run
Eric Forbes 2007-08 AA 6 pole vault
Charlie Goro 2007-08 AA 1 4x200-meter relay
Barrett Guzaldo 2008-09 3A 5 pole vault
John Hader 2013-14 3A 9 200-meter dash
      8 100-meter dash
Kyle Hannon 2008-09 3A 6 1600-meter run
Ken Johnson 2001-02 AA 6 400-meter dash
Kenny Johnson 2002-03 AA 1 4x400-meter relay
Reese Jordan 2015-16 3A 7 1600-meter run
Chance Kuykendall 2007-08 AA 1 4x200-meter relay
Alec Long 2008-09 3A 5 4x400-meter relay
Mike Long 2008-09 3A 5 4x400-meter relay
Ryan Lynn 2008-09 3A 5 4x400-meter relay
      1 800-meter run
Doug Macomber 1964-65   1 pole vault
Tony Marcinek 2001-02 AA 8 400-meter dash
  2002-03 AA 1 4x400-meter relay
      6 pole vault
      7 400-meter dash
Pat McNamara 1971-72   4 440-yard dash
Gary Schwan 1978-79 AA 4 440-yard dash
Brad Seberhagen 1999-00 AA 6 pole vault
Neil Sherlock 2002-03 AA 1 4x400-meter relay
David Spencer 2004-05 AA 9 triple jump
      4 long jump
Mike Vukovich 1982-83 AA 3t high jump
Edward Ward 1965-66   6 120-yard high hurdles
Nick Wisneiwski 2009-10 3A 5 pole vault
Nick Wisniewski 2010-11 3A 2 pole vault

Patoka

Name Year Class Place Event
Chase Riley 2015-16 1A 8 100-meter dash

Paw Paw

Name Year Class Place Event
White 1921-22 B 4t pole vault

Pawnee

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1915-16 B 3 880-yard relay
  1992-93 A 6 4x400-meter relay
Casey Becker 2000-01 A 1 high jump
  2001-02 A 1 high jump
      7 200-meter dash
Neal Chambers 1915-16 B 2 440-yard dash
Berry Comerford 1978-79 A 6 high jump
Orlo Jordan 1914-15 B 4 100-yard dash
      2 220-yard dash
  1915-16 B 1 220-yard dash
Kyle Kopatz 1997-98 A 2 high jump
Kerstan McAfee 1990-91 A 1 400-meter dash
  1991-92 A 1 400-meter dash
  1992-93 A 3 400-meter dash
Justin McQuality 2003-04 A 8 long jump
  2004-05 A 8 triple jump
Frank Parsley 1914-15 B 3h 880-yard run
Blake Young 2001-02 A 8 300-meter intermediate hurdles

Paxton

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1974-75 A 2 880-yard relay
  1975-76 A 3 440-yard relay
      1 880-yard relay
  1976-77 A 8 2-mile relay
  1978-79 A 7 880-yard relay
Dan Bixby 1981-82 A 8 discus throw
      5 shot put
Steve Buchholz 1979-80 A 1 100-meter dash
      1 200-meter dash
Roger Burton 1956-57   3t high jump
Mike Fiorillo 1975-76 A 1 880-yard relay
Dave Foster 1989-90 A 3 shot put
Carl Hasselbring 1975-76 A 1 880-yard relay
Hoffman 1926-27   4h 880-yard run
Phil Hull 1985-86 A 6 discus throw
Ben Lee 1975-76 A 1 880-yard relay
      7 220-yard dash
      4 100-yard dash
John Overstreet 1975-76 A 1 880-yard relay
Brian Stagen 1977-78 A 4 880-yard run
Craig Stockman 1981-82 A 7 3200-meter run
Chuck Tuggle 1976-77 A 8 shot put
Vic Zimmerman 1978-79 A 6 triple jump
  1980-81 A 6 triple jump
  1981-82 A 7 long jump
      2 triple jump

Paxton (P.-Buckley-Loda)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2015-16 1A 8 4x800-meter relay
      9 4x400-meter relay
Paul Bigham 2014-15 1A 3 triple jump
Josh Brocato 2015-16 1A 8 4x800-meter relay
Matt Dewey 1995-96 A 5 discus throw
  1996-97 A 4 discus throw
Vaughn Gentzler 2013-14 1A 8 110-meter high hurdles
      8 300-meter intermediate hurdles
Travis Glazik 1997-98 A 5 800-meter run
  1998-99 A 6 800-meter run
  1999-00 A 7 800-meter run
Wolfgang Heisler 2015-16 1A 8 4x800-meter relay
      9 4x400-meter relay
Reno Jamison 2012-13 1A 9 discus throw
Brock Jarboe 1993-94 A 3 discus throw
Shane Moline 1993-94 A 4 300-meter intermediate hurdles
Jonathan Muller 2015-16 1A 9 4x400-meter relay
      5 long jump
Tom Pacey 2008-09 1A 8 3200-meter run
Nick Porter 2013-14 1A 9 1600-meter run
  2014-15 1A 3 1600-meter run
  2015-16 1A 9 4x400-meter relay
      8 1600-meter run
      8 4x800-meter relay
Tyler Rubarts 2012-13 1A 8 110-meter high hurdles
  2013-14 1A 5 triple jump
Lester Sander 2015-16 1A 8 4x800-meter relay
      9 4x400-meter relay
Walt Willis 2003-04 A 5 shot put

Payson

Name Year Class Place Event
Bower 1928-29   2 javelin throw
Roger Dieker 1981-82 A 5 110-meter high hurdles

Pearl

Name Year Class Place Event
Harry Grubbs 1949-50   4 1-mile run

Pecatonica

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1993-94 A 8 4x800-meter relay
Carl Colby 1900-01   1 pole vault
Fred DeGroote 1927-28   5t pole vault
David Eckburg 1989-90 A 4 3200-meter run
Chester Newberg 1928-29   4 discus throw
      3 shot put
Brad Overcash 2008-09 1A 5 3200-meter run
K.C. Randall 1995-96 A 8 3200-meter run

Pekin

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1991-92 AA 7 4x800-meter relay
  2000-01 AA 9 4x800-meter relay
Aydelott 1918-19 B 4h 440-yard dash
Becker 1923-24 A 3t pole vault
Fred Bergstresser 1895-96   3 100-yard dash
Jon Blome 2001-02 AA 6 pole vault
  2002-03 AA 7 pole vault
Bill Brown 1967-68   2 2-mile run
Kyle Calvert 2002-03 AA 4 pole vault
Mike Carter 1985-86 AA 7t pole vault
  1986-87 AA 5 pole vault
Steve Cullinan 1963-64   5 880-yard run
Reggie Danz 2000-01 AA 9 4x800-meter relay
Sean Delahunt 2000-01 AA 9 shot put
  2001-02 AA 3 shot put
  2002-03 AA 2 shot put
Dunn 1930-31   4 880-yard run
Kurt Glesne 2000-01 AA 2 discus throw
Steve Hadfield 1974-75 AA 4 high jump
Cole Henderson 2012-13 3A 1 long jump
      1 100-meter dash
      1 200-meter dash
      9 400-meter dash
  2013-14 3A 2 200-meter dash
      1 100-meter dash
      2 long jump
Mike Hintz 1983-84 AA 1 discus throw
Austin Johnson 2009-10 3A 8 300-meter intermediate hurdles
  2010-11 3A 3 300-meter intermediate hurdles
Scott Lange 1967-68   4 high jump
Jack Park 1982-83 AA 7 3200-meter run
  1983-84 AA 2 3200-meter run
Craig Rodgers 2000-01 AA 9 4x800-meter relay
Bob Ryan 1962-63   5 discus throw
Andy Strand 2000-01 AA 9 4x800-meter relay
Josh Strange 2000-01 AA 9 4x800-meter relay
Andy Thurman 2000-01 AA 9 discus throw
Roxy Wood 1981-82 AA 6t pole vault

Peoria (Bergan)

Name Year Class Place Event
Mike Driscoll 1979-80 A 8 3200-meter run
Kevin Jakopin 1983-84 A 1 400-meter dash
John Stein 1983-84 A 1 3200-meter run
      4 1600-meter run
Eric Volkert 1979-80 A 3 800-meter run
  1980-81 A 3 1600-meter run

Peoria (H.S.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1931-32   5 880-yard relay
  1947-48   5 880-yard relay
  1974-75 AA 7 440-yard relay
  1984-85 AA 2 4x400-meter relay
  1986-87 AA 5 4x200-meter relay
  2001-02 AA 6 4x100-meter relay
  2009-10 2A 7 4x200-meter relay
  2010-11 2A 6 4x200-meter relay
  2013-14 2A 9 4x400-meter relay
  2014-15 2A 5 4x400-meter relay
  2016-17 2A 3 4x200-meter relay
Robert Ashley 1934-35   2 220-yard dash
      4 100-yard dash
Josh Augusta 2011-12 2A 1 shot put
Joshua Augusta 2010-11 2A 2 shot put
  2012-13 2A 1 shot put
David Ayoub 1974-75 AA 5 880-yard run
  1975-76 AA 4 880-yard run
  1976-77 AA 1 880-yard run
Harry Bay 1896-97   3 100-yard dash
      2 high jump
      2 50-yard dash
  1897-98   2 220-yard low hurdles*
Louis Benezet 1894-95   3 high kick
Arthur Birks 1895-96   2 high jump
Robert Bourland 1892-93   1 shot put
Roland Brown 1981-82 AA 4 shot put
Lynch Conway 1906-07   1t high jump
  1907-08   2 100-yard dash
John Crowner 1893-94   2 triple jump
  1894-95   3 long jump
      1 triple jump
Dewey Dubois 1946-47   3 200-yard low hurdles
Don Dubois 1947-48   4 200-yard low hurdles
Ralph Field 1892-93   1 long jump
      2 high jump
Marquiss Harper 1923-24 A 4 shot put
BJ Harris 2013-14 2A 9 4x400-meter relay
  2014-15 2A 5 4x400-meter relay
Richard Hasbrouck 1897-98   1 440-yard bicycle
Derek Heerman 2013-14 2A 9 4x400-meter relay
  2014-15 2A 5 4x400-meter relay
Jack Heintzman 1943-44   2t high jump
Clarence Herschberger 1892-93   1 pole vault
  1893-94   1 pole vault
      1 high jump
      2 high kick
Geno Hess 2016-17 2A 3 4x200-meter relay
      7 100-meter dash
Dana Hiserote 1973-74   4 2-mile run
Robert Hotchkiss 1892-93   2 high kick
      2 baseball throw
Michael House 1984-85 AA 2 shot put
Derek Huff 1983-84 AA 6 pole vault
Douglas Dean Huff 1986-87 AA 2 discus throw
  1987-88 AA 7 discus throw
Perry Hunt 2001-02 AA 6 4x100-meter relay
Sedric Jackson 2009-10 2A 7 4x200-meter relay
Sedrick Jackson 2010-11 2A 6 4x200-meter relay
Spencer Jackson 2009-10 2A 7 4x200-meter relay
  2010-11 2A 6 4x200-meter relay
Sterling Jackson 2009-10 2A 7 4x200-meter relay
  2010-11 2A 6 4x200-meter relay
Albert Jamison 1892-93   1 1-mile bicycle
Herbert Jamison 1892-93   1 220-yard dash
      1 100-yard dash
      1 50-yard dash
Meechie Jones 1991-92 AA 5 triple jump
Donald Judy 1947-48   5 100-yard dash
      5 220-yard dash
Howard Kellogg 1899-00   3 high jump
Mortimer Kennedy 1897-98   2 long jump
Roy Kennedy 1893-94   2 440-yard dash
  1895-96   2 220-yard dash
  1896-97   1 220-yard low hurdles*
Earl Key 1935-36   5 high jump
Tyson Langhorn 2001-02 AA 6 4x100-meter relay
Carlos Lattimore 1996-97 AA 1 discus throw
  1997-98 AA 8 shot put
      2 discus throw
Harry Lattimore 1998-99 AA 4 shot put
Brandon Lindley 2010-11 2A 1 300-meter intermediate hurdles
  2011-12 2A 9 300-meter intermediate hurdles
      7 110-meter high hurdles
Ishmil Lindsay 2009-10 2A 4 high jump
Ishmill Lindsay 2008-09 2A 8 high jump
Godfrey Luthy 1892-93   3 1-mile run
Reggie Marizettes 2016-17 2A 3 4x200-meter relay
Anthony Moe 2016-17 2A 3 4x200-meter relay
Richard Moody 1924-25 A 4 440-yard dash
Orlando Moore 2016-17 2A 3 4x200-meter relay
William Nelson 1893-94   3 hammer throw
  1894-95   2 hammer throw
Tony Newell 2013-14 2A 9 4x400-meter relay
  2014-15 2A 5 4x400-meter relay
Rick Parker 1976-77 AA 7 880-yard run
Fred Paul 1894-95   3 1-mile walk
Joseph Quedensley 1938-39   3 440-yard dash
Terrall Rankings-Shields 2010-11 2A 6 4x200-meter relay
Eric Richards 1974-75 AA 6 440-yard dash
Clarence Roseberry 1898-99   2 standing broad jump
Bruce Roszell 1895-96   3 hammer throw
Earl Roszell 1897-98   2 hammer throw
Augustin Rousseau 1892-93   1 standing broad jump
Brandon Ruffin 2013-14 2A 9 4x400-meter relay
      6 triple jump
  2014-15 2A 5 4x400-meter relay
      3 300-meter intermediate hurdles
Marcellous Rush 2009-10 2A 7 4x200-meter relay
Taurus Rutherford 1987-88 AA 7 triple jump
  1988-89 AA 7 triple jump
W.S. Short 1896-97   2 440-yard dash
  1897-98   2 220-yard dash
      2 100-yard dash
  1898-99   3 440-yard dash
Albert Spurlock 1931-32   5t high jump
Frank Stacy 1984-85 AA 5 400-meter dash
Gale Stout 1922-23 A 2 discus throw
Josh Stroot 1995-96 AA 7 pole vault
  1996-97 AA 6 pole vault
Bob Swisher 1930-31   1t pole vault
Cornelius Thomas 2009-10 2A 2 triple jump
Donald Tjarksen 1954-55   5 880-yard run
Clarence Tohn 1939-40   1 discus throw
Craig Walker 1932-33   2 120-yard high hurdles
Lonnie Whisker 1991-92 AA 7t high jump
Harold Wilcox 1895-96   3 high kick
Wallace Wiley 1898-99   2 880-yard walk
Pat Wilkes 1973-74   5 100-yard dash
Chris Williams 2000-01 AA 6 300-meter intermediate hurdles
  2001-02 AA 6 4x100-meter relay
      1 long jump
Johnny Williams 2001-02 AA 6 4x100-meter relay
Clifford Young 1945-46   3 880-yard run

Peoria (Kingman)

Name Year Class Place Event
D. Merrick 1928-29   1h 1-mile run
G. Tegard 1929-30   3 120-yard high hurdles

Peoria (Manual)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1948-49   4 880-yard relay
  1974-75 AA 7 880-yard relay
      6 440-yard relay
  1978-79 AA 8 2-mile relay
  1979-80 AA 8 4x100-meter relay
  1981-82 AA 3 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
  1986-87 AA 7 4x800-meter relay
  1991-92 AA 5 4x400-meter relay
  1996-97 AA 6 4x200-meter relay
      7 4x400-meter relay
      5 4x100-meter relay
  1997-98 AA 2 4x200-meter relay
      4 4x400-meter relay
  1998-99 AA 7 4x200-meter relay
  2015-16 2A 8 4x400-meter relay
Mark Armstrong 1979-80 AA 5 400-meter dash
Terry Brooker 1983-84 AA 8 110-meter high hurdles
Todd Brooks 1982-83 AA 4 1600-meter run
Tyshawn Burch 2009-10 1A 8 triple jump
  2010-11 2A 9 triple jump
Andre Cockfield 1998-99 AA 7 4x200-meter relay
Shaprece Ervin 2015-16 2A 8 4x400-meter relay
Jason Fuller 1996-97 AA 7 4x400-meter relay
  1997-98 AA 4 4x400-meter relay
Austin Gilbert 2007-08 A 6 200-meter dash
John Goodwin 1976-77 AA 8 shot put
Donald Haley 1944-45   5 long jump
Arnold Havens 1945-46   5 200-yard low hurdles
Jerron Hobson 1997-98 AA 4 4x400-meter relay
      2 4x200-meter relay
  1998-99 AA 7 4x200-meter relay
      7 200-meter dash
Brandon Hughes 1992-93 AA 7 triple jump
Teddy Jackson 2000-01 AA 2 100-meter dash
Chris Johnson 1982-83 AA 6 400-meter dash
Haywood Johnson 1975-76 AA 6 triple jump
Vida Johnson 1990-91 AA 3 110-meter high hurdles
Stephon King 2014-15 2A 9 300-meter intermediate hurdles
      7 110-meter high hurdles
  2015-16 2A 8 4x400-meter relay
      7 300-meter intermediate hurdles
Krautwald 1935-36   3 discus throw
Jimmy Lacy 1995-96 AA 6 200-meter dash
  1996-97 AA 5 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
      8 100-meter dash
  1997-98 AA 2 4x200-meter relay
      5 100-meter dash
      3 200-meter dash
Lashon Mack 1996-97 AA 6 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
  1997-98 AA 4 4x400-meter relay
      2 4x200-meter relay
Eddie Macklin 1992-93 AA 7 300-meter intermediate hurdles
      7 110-meter high hurdles
Jarrod Macklin 1996-97 AA 5 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
      7 4x400-meter relay
      5 300-meter intermediate hurdles
  1997-98 AA 2 4x200-meter relay
      4 4x400-meter relay
      5 110-meter high hurdles
      3 300-meter intermediate hurdles
Fred Marberry 1952-53   5t high jump
Marvin McShan 1990-91 AA 7 100-meter dash
Mark Moore 1998-99 AA 7 100-meter dash
      7 4x200-meter relay
Joe Moton 1977-78 AA 8 discus throw
Marvin Neal 1978-79 AA 8 220-yard dash
L.C. Pannell 1959-60   4 100-yard dash
Vic Patterson 1982-83 AA 4 discus throw
Fred Payton 1974-75 AA 8 100-yard dash
Jim Philbee 1947-48   3 200-yard low hurdles
      2 120-yard high hurdles
  1948-49   4 200-yard low hurdles
      3 120-yard high hurdles
Calvin Porter 1995-96 AA 7 long jump
David Rutherford 1978-79 AA 4 triple jump
Rex Schraub 1921-22 A 2h 440-yard dash
  1922-23 A 2h 880-yard run
Alex Sierra 2015-16 2A 8 4x400-meter relay
Jimmy Sims 1996-97 AA 6 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
      7 4x400-meter relay
Brad Tubbs 1993-94 AA 7 discus throw
Terrence Tutt 1998-99 AA 7 4x200-meter relay
Charles Walls 1981-82 AA 7 high jump
Javaughn Ware 2015-16 2A 8 4x400-meter relay
John Whitley 1972-73   1 long jump
Tyrin Wilson 1991-92 AA 8 400-meter dash
Derrick Winters 1996-97 AA 7 4x400-meter relay
      3 110-meter high hurdles

Peoria (Notre Dame)

Name Year Class Place Event
Jon Bangert 2008-09 2A 9 1600-meter run
Pat Cicciarelli 2013-14 2A 5 200-meter dash
      5 100-meter dash
C.J. Elward 2008-09 2A 6 1600-meter run
      1 3200-meter run
  2009-10 2A 1 3200-meter run
Victor Fortin 2015-16 2A 8 1600-meter run
      9 3200-meter run
Josh Getz 2016-17 2A 3 pole vault
Zack Gorsage 2000-01 AA 7 110-meter high hurdles
Grant Inskeep 2012-13 2A 4 800-meter run
David Shadid 2014-15 2A 2 400-meter dash
Adam White 1991-92 AA 4 3200-meter run
  1992-93 AA 5 3200-meter run
  1993-94 AA 3 3200-meter run

Peoria (P. Christian)

Name Year Class Place Event
Philip Fox 2012-13 1A 9 long jump
Jonathan Hutchison 2010-11 1A 2 200-meter dash
      1 100-meter dash
  2011-12 1A 2 200-meter dash
      3 100-meter dash
Josh Kirby 2012-13 1A 4 110-meter high hurdles
  2013-14 1A 2 110-meter high hurdles
  2014-15 1A 1 300-meter intermediate hurdles
      2 110-meter high hurdles
Noah Kumpf 2005-06 A 9 200-meter dash
Thomas McGinnis 2015-16 1A 6 pole vault
  2016-17 1A 5 pole vault

Peoria (Richwoods)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1993-94 AA 7 4x800-meter relay
  1994-95 AA 8 4x800-meter relay
  2009-10 2A 9 4x800-meter relay
  2010-11 2A 9 4x200-meter relay
      8 4x100-meter relay
Mike Baietto 1970-71   3 shot put
Josh Battles 2008-09 2A 7 1600-meter run
Cole Brown 2014-15 2A 9 shot put
Chad Campbell 1994-95 AA 8 4x800-meter relay
Nate Carter 2009-10 2A 9 4x800-meter relay
Tyno Carter 1981-82 AA 8 3200-meter run
  1982-83 AA 6 3200-meter run
      8 1600-meter run
  1983-84 AA 8 1600-meter run
      3 3200-meter run
Nick Chumbley 2003-04 AA 1 discus throw
T J Cole 2009-10 2A 9 4x800-meter relay
Skarren Cosse 2009-10 2A 9 4x800-meter relay
Mikail Davis 2010-11 2A 8 4x100-meter relay
      9 4x200-meter relay
Kendrick Foster 2009-10 2A 8 100-meter dash
  2010-11 2A 9 4x200-meter relay
      8 4x100-meter relay
Tim Fox 1977-78 AA 5 high jump
Clayton Glasper 2009-10 2A 9 300-meter intermediate hurdles
  2010-11 2A 2 110-meter high hurdles
Josh Gross 1994-95 AA 8 4x800-meter relay
Thomas Harayda 2009-10 2A 9 4x800-meter relay
Lawrence Hardin 2006-07 AA 5 high jump
Jake Hoelzel 2009-10 2A 9 shot put
      8 discus throw
Landon Humbles 2002-03 AA 7 shot put
      8 discus throw
  2003-04 AA 2 discus throw
      4 shot put
Keith King 2013-14 2A 4 shot put
Sherrick McManis 2004-05 AA 1 long jump
Charles Miles 1978-79 AA 1 long jump
Eric Moos 1994-95 AA 8 4x800-meter relay
Ryan Moredock 2010-11 2A 8 4x100-meter relay
      9 4x200-meter relay
Nick Parks 2010-11 2A 9 4x200-meter relay
      8 4x100-meter relay
Joe Sexton 1972-73   6 880-yard run
Bryce Vollrath 2014-15 2A 8 shot put
  2015-16 2A 5 discus throw
      2 shot put
Baye Wilson 1994-95 AA 8 4x800-meter relay
John Young 1999-00 AA 8 discus throw
Justin Young 1995-96 AA 7 3200-meter run
  1996-97 AA 8 3200-meter run

Peoria (Spalding)

Name Year Class Place Event
Jim Haungs 1960-61   5t long jump

Peoria (Woodruff)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1951-52   3 1-mile relay
  1955-56   5 1-mile relay
William Gillingham 1957-58   4 880-yard run
Charles Hakes 1951-52   4 1-mile run
  1952-53   2 1-mile run
Trenton Harper 1984-85 AA 7 400-meter dash
Jerry Kats 1947-48   1 120-yard high hurdles
Torry King 1989-90 AA 6 shot put
      1 discus throw
Joel McNulty 1948-49   2 120-yard high hurdles
Paul Moore 1956-57   5 180-yard low hurdles
Warfield O'Lawrence 1990-91 AA 2 discus throw
Joe Wyatt 1979-80 AA 6 400-meter dash
Walter Young 1990-91 AA 7 300-meter intermediate hurdles

Peoria Heights

Name Year Class Place Event
Ronnie Foster 1996-97 A 5 400-meter dash
  1997-98 A 1 400-meter dash
      6 long jump
      7 100-meter dash
  1998-99 A 3 400-meter dash
Mark Sunderland 1977-78 A 7 high jump

Peotone

Name Year Class Place Event
Tyler Clott 2008-09 1A 1 shot put
  2009-10 1A 1 shot put
  2010-11 1A 3 shot put
Connor Shaw 1965-66   4 discus throw

Perry

Name Year Class Place Event
Joel Dougherty 1992-93 A 7 pole vault
  1993-94 A 8 pole vault
  1994-95 A 4 pole vault

Peru (St. Bede)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1975-76 A 4 440-yard relay
  1978-79 A 7 1-mile relay
  1987-88 A 7 4x200-meter relay
  2000-01 A 5 4x800-meter relay
John Barnes 2014-15 1A 7 discus throw
  2015-16 1A 2 discus throw
      7 shot put
Ron Barnes 1987-88 A 7 discus throw
Brent Barth 1975-76 A 1 330-yard low hurdles
      1 120-yard high hurdles
  1976-77 A 1 120-yard high hurdles
      3 330-yard low hurdles
Nick Basalay 2000-01 A 5 4x800-meter relay
John Brolley 1979-80 A 4 400-meter dash
Bret Dannis 2014-15 1A 7 300-meter intermediate hurdles
  2015-16 1A 1 300-meter intermediate hurdles
      1 110-meter high hurdles
  2016-17 2A 2 300-meter intermediate hurdles
      1 110-meter high hurdles
Steve Gualandri 2012-13 1A 4 300-meter intermediate hurdles
Tom Heitmann 2000-01 A 5 4x800-meter relay
  2001-02 A 4 800-meter run
Baylee Hopps 2015-16 1A 9 triple jump
Michel Massamba 2009-10 1A 6 triple jump
  2010-11 1A 2 triple jump
Josh Moore 2000-01 A 5 4x800-meter relay
Matt Morse 2005-06 A 9 1600-meter run
Chet Nosalik 1976-77 A 2 120-yard high hurdles
  1977-78 A 2 330-yard low hurdles
      1 120-yard high hurdles
Chris Safranski 2002-03 A 3 200-meter dash
Jon Schlagheck 2000-01 A 5 4x800-meter relay
Mark Venegas 1978-79 A 6 440-yard dash

Petersburg

Name Year Class Place Event
Harry Apken 1905-06   2t pole vault
Luther Sampson 1903-04   3 shot put
      2 hammer throw
  1904-05   1 hammer throw
      2 shot put
  1905-06   2 hammer throw
      3 discus throw
      1 shot put

Petersburg (PORTA)

Name Year Class Place Event
Caleb Fricke 2009-10 1A 5 discus throw
  2010-11 1A 2 discus throw
  2011-12 2A 1 discus throw
Aaron Hart 1995-96 A 5 3200-meter run
Shane Hoerbert 2010-11 1A 3 3200-meter run
      5 1600-meter run
David McEvers 1991-92 A 4 3200-meter run
  1992-93 A 3 1600-meter run
Jay Rogers 1979-80 A 4 3200-meter run
      6 1600-meter run
Steve Schwarting 1986-87 A 6 1600-meter run
      6 3200-meter run
Mike Stier 1987-88 A 8 3200-meter run
Greg Thurman 1983-84 A 8 3200-meter run
T.J. Zimmerman 1995-96 A 8 1600-meter run
  1996-97 A 4 1600-meter run

Philo

Name Year Class Place Event
John Ellington 1958-59   5 440-yard dash

Piasa (Southwestern)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2009-10 1A 6 4x400-meter relay
  2012-13 1A 6 4x200-meter relay
      9 4x100-meter relay
  2013-14 1A 9 4x100-meter relay
Sam Byndom 2000-01 A 8 100-meter dash
      6 200-meter dash
Cory Darr 1992-93 A 5 800-meter run
Donny Garrett 2009-10 1A 6 4x400-meter relay
Ryan Goeken 2012-13 1A 6 4x200-meter relay
      9 4x100-meter relay
Jimmy Greene 2009-10 1A 6 4x400-meter relay
Doug Grizzle 2013-14 1A 9 4x100-meter relay
Trenton Hagen 2012-13 1A 6 4x200-meter relay
      9 4x100-meter relay
  2013-14 1A 9 4x100-meter relay
Ethan Hanold 2009-10 1A 6 4x400-meter relay
      7 800-meter run
J.P. Mueller 2012-13 1A 9 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
  2013-14 1A 9 4x100-meter relay
Tad Secor 1985-86 A 5 400-meter dash
Jacob Segrest 2009-10 1A 6 4x400-meter relay
  2011-12 1A 6 long jump
      5 triple jump
  2012-13 1A 6 4x200-meter relay
      9 4x100-meter relay
Tyler Skelton 2013-14 1A 9 4x100-meter relay

Pinckneyville

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2006-07 A 9 4x400-meter relay
  2007-08 A 9 4x400-meter relay
  2014-15 1A 6 4x400-meter relay
Dan Carns 1979-80 A 5 110-meter high hurdles
Tristin Fisher 2014-15 1A 6 4x400-meter relay
Jordan Kellerman 2006-07 A 9 4x400-meter relay
  2007-08 A 9 4x400-meter relay
      9 800-meter run
David Leehy 1980-81 A 8 long jump
Caleb Logan 2014-15 1A 6 4x400-meter relay
  2015-16 1A 6 100-meter dash
      8 400-meter dash
  2016-17 1A 7 200-meter dash
      3 400-meter dash
      5 100-meter dash
Larry Louis 1976-77 A 3 120-yard high hurdles
      7 330-yard low hurdles
Jim McCurdy 1943-44   1 high jump
Neal McDaniels 1980-81 A 8t pole vault
  1981-82 A 3 pole vault
Chris Mitchell 2014-15 1A 6 4x400-meter relay
Doug Nehrkorn 1977-78 A 8t pole vault
Charles Neville 1921-22 B 2 1-mile run
  1922-23 B 1 1-mile run
Caleb Plumlee 2006-07 A 9 4x400-meter relay
  2007-08 A 9 4x400-meter relay
Scott Reidelberger 2006-07 A 9 4x400-meter relay
Ryan Rushing 2006-07 A 9 200-meter dash
      9 100-meter dash
  2007-08 A 9 4x400-meter relay
Louis Schilling 1940-41   1 discus throw
Derek Siefert 2006-07 A 9 4x400-meter relay
  2007-08 A 9 4x400-meter relay
Mark Stanton 1998-99 A 7 300-meter intermediate hurdles
Brian Taylor 2014-15 1A 6 4x400-meter relay
Craig Templeton 1922-23 B 1h 440-yard dash
  1923-24 B 1h 440-yard dash
Merrill "Duster" Thomas 1923-24 B 5h 440-yard dash
Tom Turner 1932-33   5t pole vault

Piper City

Name Year Class Place Event
Doug Harford 1962-63   4 220-yard dash
      6 100-yard dash

Piper City (Ford Central)

Name Year Class Place Event
Steve Lee 1988-89 A 3 200-meter dash

Pittsfield

Name Year Class Place Event
Bryce Bogue 2008-09 1A 4 1600-meter run
Brandt 1933-34   5 long jump
Dan Christensen 1981-82 A 5 400-meter dash
Sam Cunningham 1984-85 A 3 300-meter low hurdles
Garnum 1913-14 B 1 1-mile run
      2 880-yard run
James Gwartney 2016-17 1A 7 long jump
Craig Hayden 1978-79 A 4 2-mile run
Chester Horton 1937-38   5 1-mile run
Tim Jenkins 2003-04 A 4 800-meter run
Charles Lloyd Lewis 1907-08   3 220-yard dash
      1 long jump
Eric Luedde 1987-88 A 5t high jump
Adam Petty 1983-84 A 5 800-meter run
Pringle 1911-12   1h 880-yard run
Eric Ruble 1988-89 A 2 110-meter high hurdles
Eli Ten Eyck 2015-16 1A 9 3200-meter run
  2016-17 1A 2 1600-meter run
Dustin Wintjen 2014-15 1A 9 110-meter high hurdles

Plainfield (Central)

Name Year Class Place Event
Akwasi Aikins 2014-15 3A 4 triple jump
Jonathan Anderson 2006-07 AA 7 110-meter high hurdles
Adam Hahne 2004-05 AA 3 pole vault
  2005-06 AA 5 pole vault
Mark Hardman 2008-09 3A 5 triple jump
Mike Lyons 2015-16 3A 6 high jump
Kyle Mitchell 2012-13 3A 4 discus throw
Kahmari Montgomery 2013-14 3A 1 200-meter dash
      1 400-meter dash
  2014-15 3A 1 400-meter dash
      1 200-meter dash
      1 100-meter dash
Josh Winder 2006-07 AA 8 pole vault
  2007-08 AA 1 pole vault
Luke Winder 2011-12 3A 3 pole vault
  2012-13 3A 1 pole vault
  2013-14 3A 1 pole vault

Plainfield (East)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2012-13 3A 7 4x200-meter relay
      4 4x400-meter relay
      8 4x100-meter relay
  2014-15 3A 3 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
Sam Bandemer 2012-13 3A 4 4x400-meter relay
Jarvis Carter 2014-15 3A 7 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
Christian Glass 2012-13 3A 4 4x400-meter relay
  2014-15 3A 3 4x200-meter relay
      9 100-meter dash
      7 4x100-meter relay
Mozel Hargrays 2012-13 3A 7 4x200-meter relay
Aris Irizarry 2012-13 3A 7 4x200-meter relay
      8 4x100-meter relay
Kenny Lewis 2012-13 3A 8 4x100-meter relay
      3 400-meter dash
      4 4x400-meter relay
Shederick Majors 2012-13 3A 7 4x200-meter relay
      8 4x100-meter relay
Jalil Manson 2012-13 3A 4 4x400-meter relay
John Mensah 2012-13 3A 7 4x200-meter relay
      8 4x100-meter relay
Kenyon Newbern-Marks 2014-15 3A 7 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
Prince Smith 2014-15 3A 3 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
Stepfan Thelemaque 2011-12 3A 5 400-meter dash

Plainfield (H.S.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2000-01 AA 2 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
  2001-02 AA 5 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
  2002-03 AA 8 4x100-meter relay
Chris Brown 2002-03 AA 8 4x100-meter relay
Brandon Cervantes 2000-01 AA 2 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
  2001-02 AA 5 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
Brenton Emanuel 2000-01 AA 5 4x200-meter relay
  2001-02 AA 5 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
  2002-03 AA 8 4x100-meter relay
      7 200-meter dash
      5 100-meter dash
Charles Howell 2000-01 AA 5 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
  2001-02 AA 5 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
      8 100-meter dash
  2002-03 AA 1 100-meter dash
      8 4x100-meter relay
Jason McMillen 1989-90 AA 8 discus throw
Adam Schreiner 2000-01 AA 2 4x100-meter relay
Jake Shields 2000-01 AA 2 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
Brandon Shreve 2001-02 AA 5 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
Tim Shults 2002-03 AA 8 4x100-meter relay
Brian Wilkinson 1989-90 AA 7 200-meter dash

Plainfield (North)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2009-10 3A 6 4x400-meter relay
  2010-11 3A 7 4x400-meter relay
      4 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
  2011-12 3A 9 4x400-meter relay
      6 4x200-meter relay
  2014-15 3A 5 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
  2015-16 3A 5 4x200-meter relay
  2016-17 3A 4 4x100-meter relay
Jacob Arnold 2006-07 AA 9 400-meter dash
Carlos Baggett 2015-16 3A 5 4x200-meter relay
  2016-17 3A 4 4x100-meter relay
Manny Bofah 2013-14 3A 7 high jump
Kevin Capodice 2009-10 3A 6 4x400-meter relay
Jacob Clayton 2010-11 3A 7 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
  2011-12 3A 6 4x200-meter relay
Arinze Ekowa 2016-17 3A 8 discus throw
Evan Flagg 2011-12 3A 9 4x400-meter relay
Marquis Flowers 2009-10 3A 6 4x400-meter relay
  2010-11 3A 4 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
      7 4x400-meter relay
  2011-12 3A 6 4x200-meter relay
      9 4x400-meter relay
Jayden Gerber 2010-11 3A 7 4x100-meter relay
Randy Gordon 2010-11 3A 4 4x200-meter relay
      7 4x400-meter relay
Jordan Gumila 2016-17 3A 4 4x100-meter relay
Thomas Harris 2014-15 3A 3 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
Hunter Houslet 2015-16 3A 5 4x200-meter relay
DeVaughn Hrobowski 2014-15 3A 5 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
Josh Moore 2010-11 3A 7 4x400-meter relay
Marcellus Moore 2016-17 3A 4 4x100-meter relay
      2 100-meter dash
      4 200-meter dash
Clay Paysen 2015-16 3A 5 4x200-meter relay
Brian Registe 2016-17 3A 4 4x100-meter relay
Jason Rivera 2009-10 3A 6 4x400-meter relay
Alex Ruscitti 2014-15 3A 3 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
Zach Shelton 2014-15 3A 5 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
Joe Stiffend 2015-16 3A 5 4x200-meter relay
Derick Suss 2011-12 3A 6 4x200-meter relay
      9 4x400-meter relay
Annile Williams 2013-14 3A 8 300-meter intermediate hurdles
Quest Young 2009-10 3A 6 4x400-meter relay
  2010-11 3A 7 4x400-meter relay
      4 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
  2011-12 3A 6 4x200-meter relay
      9 4x400-meter relay

Plainfield (South)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2009-10 3A 2 4x400-meter relay
      5 4x100-meter relay
  2010-11 3A 3 4x100-meter relay
      1 4x400-meter relay
Jake Ferris 2009-10 3A 4 1600-meter run
Alex Flores 2010-11 3A 3 4x100-meter relay
Steven Harris 2009-10 3A 2 4x400-meter relay
  2010-11 3A 1 4x400-meter relay
Lonnie Hoover 2009-10 3A 5 4x100-meter relay
John Magee 2009-10 3A 5 4x100-meter relay
      2 4x400-meter relay
  2010-11 3A 1 4x400-meter relay
      3 4x100-meter relay
Sheldon Magee 2009-10 3A 2 4x400-meter relay
  2010-11 3A 3 4x100-meter relay
      3 400-meter dash
      1 4x400-meter relay
John Partee 2014-15 3A 3 800-meter run
  2015-16 3A 6 800-meter run
Jake Winder 2003-04 AA 6 pole vault
  2004-05 AA 1 pole vault
  2005-06 AA 2 pole vault
Brandon Winters 2009-10 3A 2 110-meter high hurdles
      5 4x100-meter relay
Mitch Wolff 2009-10 3A 2 4x400-meter relay
Mitchell Wolff 2010-11 3A 1 4x400-meter relay
Dantrell Wright 2009-10 3A 5 4x100-meter relay
  2010-11 3A 3 4x100-meter relay

Plano

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2012-13 2A 8 4x200-meter relay
  2013-14 2A 7 4x100-meter relay
  2015-16 2A 2 4x200-meter relay
  2016-17 2A 8 4x400-meter relay
Israel Adeoti 2015-16 2A 2 4x200-meter relay
      7 100-meter dash
  2016-17 2A 9 100-meter dash
Wes Brown 2012-13 2A 8 4x200-meter relay
Weslye Brown 2013-14 2A 7 4x100-meter relay
Davion Cole 2015-16 2A 2 4x200-meter relay
Kevin Dixon 2016-17 2A 8 4x400-meter relay
Sebastian Esparza 2016-17 2A 8 4x400-meter relay
Eric Gwilt 2001-02 A 6 shot put
Ryan Jernigan 2016-17 2A 8 4x400-meter relay
Joseph Jones 2009-10 1A 4 110-meter high hurdles
  2010-11 1A 1 110-meter high hurdles
      6 100-meter dash
Michael Marshall 2016-17 2A 8 4x400-meter relay
Jon McDermott 2012-13 2A 8 4x200-meter relay
      9 triple jump
  2013-14 2A 8 triple jump
      7 4x100-meter relay
Javon Montgomery 2012-13 2A 8 4x200-meter relay
  2013-14 2A 7 4x100-meter relay
      7 100-meter dash
Jeremiah Murff 2015-16 2A 2 4x200-meter relay
Nick Nasti 2005-06 A 7 discus throw
  2006-07 A 4 discus throw
Mauricio Perez 2015-16 2A 2 4x200-meter relay
Clinton Perrot 2000-01 A 3 400-meter dash
Shaun Wollenweber 2012-13 2A 8 4x200-meter relay
  2013-14 2A 7 triple jump
      7 4x100-meter relay

Pleasant Hill

Name Year Class Place Event
Mark Kinscherff 1974-75 A 8 triple jump
      4 120-yard high hurdles
Morris Quiller 1941-42   3 discus throw
Al Vennell 1974-75 A 8 1-mile run
      8 880-yard run
Benson Windmiller 1930-31   1 javelin throw

Pleasant Plains

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2011-12 1A 7 4x200-meter relay
  2012-13 1A 8 4x800-meter relay
  2013-14 1A 1 4x800-meter relay
  2016-17 1A 3 4x400-meter relay
      4 4x800-meter relay
Bjoern Adden 2012-13 1A 6 long jump
      3 triple jump
Lawrence Braker 1921-22 B 2h 880-yard run
Brock Brummett 2016-17 1A 4 4x800-meter relay
Josh Cornett 2011-12 1A 7 4x200-meter relay
      9 long jump
Reuben Corson 1924-25 B 4 440-yard dash
Caleb Harney 2012-13 1A 8 300-meter intermediate hurdles
Herchel Holmes 1921-22 B 3h 440-yard dash
Dave James 1975-76 A 7 2-mile run
Mitch Johnson 2012-13 1A 8 4x800-meter relay
  2013-14 1A 1 4x800-meter relay
Tyler Johnson 2012-13 1A 8 4x800-meter relay
  2013-14 1A 1 4x800-meter relay
  2014-15 1A 2 3200-meter run
      9 1600-meter run
Chris Lance 2009-10 1A 3 long jump
Michael Liberatore 2002-03 A 3 110-meter high hurdles
  2003-04 A 8 300-meter intermediate hurdles
      2 110-meter high hurdles
  2004-05 A 7 110-meter high hurdles
Sam McAfee 2016-17 1A 3 4x400-meter relay
Luke McGraw 2016-17 1A 3 4x400-meter relay
      4 4x800-meter relay
Jake McNamara 2011-12 1A 7 4x200-meter relay
Jonah Miller 2016-17 1A 3 4x400-meter relay
Andre Montgomery 2012-13 1A 8 4x800-meter relay
Dan Plunkett 2011-12 1A 8 3200-meter run
Daniel Plunkett 2012-13 1A 7 3200-meter run
  2013-14 1A 1 4x800-meter relay
      8 1600-meter run
David Plunkett 2012-13 1A 8 4x800-meter relay
  2013-14 1A 1 4x800-meter relay
  2014-15 1A 5 800-meter run
  2015-16 1A 6 800-meter run
Taylor Ray 2011-12 1A 7 4x200-meter relay
Otis Sanders 2016-17 1A 4 4x800-meter relay
David Shultz 2016-17 1A 3 4x400-meter relay
Nick Sunley 2016-17 1A 4 4x800-meter relay
Tristen Tewes 2015-16 1A 9 high jump
  2016-17 1A 5 high jump
Lawrence Tomlin 1923-24 B 5 high jump
Matt Utterback 2013-14 1A 2 high jump
Matt Vermeersch 2010-11 1A 6 1600-meter run
George Wayda 2011-12 1A 7 4x200-meter relay
      3 300-meter intermediate hurdles
      5 110-meter high hurdles
Jake Wayda 2014-15 1A 5 110-meter high hurdles

Polo

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1974-75 A 3 1-mile relay
  1975-76 A 7 1-mile relay
  2010-11 1A 6 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
  2011-12 1A 6 4x200-meter relay
  2014-15 1A 6 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
      7 4x400-meter relay
Max Barkalow 2011-12 1A 6 4x200-meter relay
  2014-15 1A 7 4x400-meter relay
      6 4x200-meter relay
Scott Bartelt 1974-75 A 3 880-yard run
  1975-76 A 1 880-yard run
Brandon Brauchler 2010-11 1A 4 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
Brad Cavanaugh 2014-15 1A 4 4x100-meter relay
      7 4x400-meter relay
      6 4x200-meter relay
Kevin Cheeseman 2014-15 1A 7 4x400-meter relay
Randy Cox 1982-83 A 5 discus throw
Michael Geary 2010-11 1A 6 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
  2011-12 1A 7 long jump
      6 4x200-meter relay
Shane Geary 2010-11 1A 9 100-meter dash
      6 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
  2011-12 1A 6 4x200-meter relay
Brooks Grobe 2014-15 1A 4 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
Mark Hoover 1978-79 A 8 triple jump
Jeremiah Ludewig 2009-10 1A 9 100-meter dash
  2010-11 1A 4 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
Jacob Morse 1999-00 A 8 discus throw
Trent Sellers 1985-86 A 7 shot put
Aaron Shelton 2014-15 1A 6 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
Scott Smith 1975-76 A 2 330-yard low hurdles
  1976-77 A 2 330-yard low hurdles
      4 120-yard high hurdles
Nathan Stukenberg 2014-15 1A 4 4x100-meter relay
      7 4x400-meter relay
      8 400-meter dash
Ryan Stukenburg 2010-11 1A 6 110-meter high hurdles
Cody Whitehead 2011-12 1A 6 4x200-meter relay
George Wilson 1951-52   3 discus throw

Pontiac

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1931-32   4 880-yard relay
  1932-33   4t 880-yard relay
  1981-82 A 6 4x400-meter relay
      3 4x800-meter relay
  1982-83 A 8 4x800-meter relay
  1983-84 A 5 4x400-meter relay
  1984-85 A 2 4x400-meter relay
  1986-87 A 1 4x800-meter relay
      2 4x200-meter relay
      8 4x400-meter relay
  1997-98 AA 6 4x800-meter relay
  1998-99 AA 2 4x800-meter relay
  1999-00 AA 5 4x400-meter relay
  2014-15 2A 8 4x400-meter relay
      8 4x200-meter relay
Don Barton 1957-58   4t high jump
Jim Baughman 1949-50   4 shot put
C. Beach 1898-99   3 high jump
Fred Brown 1894-95   3 shot put
Buckels 1920-21 B 1h 880-yard run
Ira Carruthers 1901-02   3 shot put
  1902-03   1 shot put
  1903-04   1 shot put
Jim Cermak 1986-87 A 1 4x800-meter relay
Neil Christopher 1983-84 A 6 pole vault
  1984-85 A 1 pole vault
Craig Cramer 1995-96 AA 2 shot put
Jake Cunningham 1999-00 AA 5 4x400-meter relay
Xaviaer DuRousseau 2014-15 2A 8 4x400-meter relay
      8 4x200-meter relay
John Evvard 1901-02   3 discus throw
      1 hammer throw
  1902-03   1 hammer throw
  1903-04   1 hammer throw
      1 discus throw
Chris Fowler 1986-87 A 8 300-meter low hurdles
Blake Gish 2003-04 AA 5 discus throw
  2004-05 AA 2 discus throw
Santos Gonzalez 1999-00 AA 5 4x400-meter relay
      7 400-meter dash
Phil Hanson 2004-05 AA 2 pole vault
  2005-06 AA 1 pole vault
Kyle Hilgendorf 1997-98 AA 6 4x800-meter relay
  1998-99 AA 2 4x800-meter relay
  1999-00 AA 5 4x400-meter relay
Michael Hones 2014-15 2A 8 4x200-meter relay
      8 4x400-meter relay
H. Hoover 1896-97   1 high jump
Roy Horton 1903-04   1 high jump
  1904-05   2 high jump
John Hurt 1980-81 A 8 discus throw
Lane Ingram 1986-87 A 1 4x800-meter relay
Zac Justus 2012-13 2A 3 800-meter run
  2013-14 2A 7 800-meter run
W. Koehler 1898-99   1 hammer throw
  1899-00   1 hammer throw
Frank Lamphere 1985-86 A 5 3200-meter run
  1986-87 A 1 4x800-meter relay
Zach Lee 2014-15 2A 8 4x400-meter relay
W. Lehman 1931-32   3 100-yard dash
  1933-34   2 100-yard dash
Todd Lopeman 1985-86 A 3 1600-meter run
  1986-87 A 1 3200-meter run
      1 1600-meter run
  1987-88 AA 2 3200-meter run
      3 1600-meter run
Rayme Mackinson 2005-06 AA 4 long jump
Greg Manabat 1985-86 A 5 100-meter dash
  1986-87 A 3 200-meter dash
      2 100-meter dash
Shawn Milhauser 2012-13 2A 3 1600-meter run
Rhomas Mitchell 1948-49   4t pole vault
Mark Panno 2010-11 2A 6 pole vault
Paul Panno 2009-10 2A 4 pole vault
Peterson 1932-33   4 440-yard dash
Jack Pierce 1943-44   5 100-yard dash
Jim Ries 1986-87 A 5 800-meter run
      1 4x800-meter relay
Jason Smith 1994-95 AA 6 400-meter dash
Jason Telford 1997-98 AA 6 4x800-meter relay
  1998-99 AA 2 4x800-meter relay
  1999-00 AA 5 4x400-meter relay
Jacob Tolbert 2014-15 2A 8 4x200-meter relay
Aaron Wahls 1997-98 AA 6 4x800-meter relay
  1998-99 AA 2 4x800-meter relay
Steve Wahls 1997-98 AA 6 4x800-meter relay
  1998-99 AA 2 4x800-meter relay
Guy Whitson 1894-95   3 triple jump
Trey Wiedmann 2011-12 2A 4 triple jump
Chester Wilson 1901-02   2 long jump
Bryan Worby 2012-13 2A 8 long jump
  2014-15 2A 8 4x400-meter relay
      8 4x200-meter relay
      5 long jump
Nick Wotton 2012-13 2A 6 pole vault

Poplar Grove (North Boone)

Name Year Class Place Event
Kyle Johnson 2010-11 1A 4 400-meter dash
Scott Johnson 1982-83 A 8 400-meter dash
Nick Krawczyk 2015-16 2A 7 discus throw
      4 shot put
Chris Walker 2013-14 1A 6 triple jump

Port Byron (Riverdale)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2001-02 A 3 4x400-meter relay
Kevin Claus 2011-12 1A 5 3200-meter run
Dan Deines 2001-02 A 3 4x400-meter relay
Guy Dierikx 2001-02 A 3 4x400-meter relay
  2003-04 A 8 400-meter dash
Greg Heist 1974-75 A 4 high jump
Jeremiah McCoy 2001-02 A 3 4x400-meter relay
Josh Moshier 2006-07 A 8 1600-meter run
Nick Oney 2001-02 A 3 4x400-meter relay
A. J. Smith 2007-08 A 8 high jump
Dorian Ulrey 2003-04 A 3 1600-meter run
  2004-05 A 1 1600-meter run
  2005-06 A 1 1600-meter run
Jay Verbeck 1985-86 A 6 200-meter dash
Wyatt Wanckett 1978-79 A 6 pole vault

Potomac

Name Year Class Place Event
Ross Coil 1936-37   3 1-mile run

Princeton

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1977-78 AA 7 2-mile relay
  1978-79 A 4 2-mile relay
  1979-80 A 5 4x200-meter relay
  1980-81 A 1 4x800-meter relay
  1985-86 A 8 4x800-meter relay
  1987-88 A 5 4x200-meter relay
      4 4x800-meter relay
  1990-91 A 8 4x400-meter relay
  1993-94 A 4 4x100-meter relay
  1994-95 A 5 4x800-meter relay
  2003-04 A 7 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
  2004-05 A 4 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
  2005-06 A 6 4x800-meter relay
Randy Allen 1986-87 A 4 long jump
  1987-88 A 3 high jump
Rick Allen 1990-91 A 8 110-meter high hurdles
David Anderson 2003-04 A 7 4x200-meter relay
Leon Archer 1981-82 A 8 3200-meter run
  1982-83 A 4 3200-meter run
Bryce Arnold 2004-05 A 7 4x100-meter relay
Mike Bickerman 1994-95 A 5 4x800-meter relay
Chris Blohm 1991-92 A 4 shot put
Lee Boesch 1994-95 A 5 4x800-meter relay
Fred Boher 1953-54   5t high jump
Austin Burrows 2010-11 1A 9 triple jump
Clint Byrd 1953-54   4 880-yard run
Tom Caldwell 1980-81 A 1 4x800-meter relay
Jeremie Carlson 1993-94 A 7 shot put
      6 discus throw
  1994-95 A 5 discus throw
      3 shot put
Ryan Carson 1988-89 A 3 shot put
John Dixon 1982-83 A 7t high jump
Mike Donovan 1993-94 A 5 discus throw
James Dove 2011-12 2A 5 pole vault
Jaimie Dow 1978-79 A 7 2-mile run
  1979-80 A 2 3200-meter run
  1980-81 A 7 3200-meter run
      1 4x800-meter relay
Jeremy Doze 2004-05 A 4 4x200-meter relay
Forrest Finn 1954-55   5 440-yard dash
Roy Flaig 1981-82 A 8 1600-meter run
Lewis Flinn 1952-53   5t pole vault
  1953-54   4 pole vault
  1954-55   1 pole vault
Eric Foresman 1980-81 A 1 shot put
Patrick Gonigam 2005-06 A 6 4x800-meter relay
Mark Griswold 1988-89 A 5 800-meter run
Greg Groat 1989-90 A 2 shot put
      2 discus throw
  1990-91 A 1 discus throw
      1 shot put
Alex Hartz 2003-04 A 7 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
  2004-05 A 4 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
Jay Highfield 1973-74   8 220-yard dash
Pat Hodge 1975-76 AA 8 880-yard run
Tom Hodge 1980-81 A 1 4x800-meter relay
Evan Holschbach 2003-04 A 7 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
  2004-05 A 4 200-meter dash
      7 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
Scott Howard 2003-04 A 7 4x100-meter relay
  2004-05 A 4 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
      7 pole vault
John Isaacson 1985-86 A 8 shot put
Jared Jaggers 2005-06 A 6 4x800-meter relay
Devin Johnson 1994-95 A 7 1600-meter run
Brad Kaufmann 2001-02 A 9 high jump
  2002-03 A 5 high jump
Rick Lappin 1981-82 A 4 pole vault
Don Larson 1950-51   5 880-yard run
Al Layton 1988-89 A 5 triple jump
Sam McCauley 2005-06 A 6 4x800-meter relay
Lenny Mead 2015-16 2A 4 300-meter intermediate hurdles
Colin Mickow 2006-07 A 3 1600-meter run
Hunter Mickow 2005-06 A 6 4x800-meter relay
  2007-08 A 5 800-meter run
Bob Miller 1967-68   5 long jump
Chris Myers 1994-95 A 5 4x800-meter relay
Nate Norman 1995-96 AA 3 long jump
  1996-97 AA 4 long jump
  1997-98 AA 2 long jump
Pat Pence 1980-81 A 2 shot put
Drew Pranka 2014-15 2A 7 300-meter intermediate hurdles
Mike Rieker 1980-81 A 1 4x800-meter relay
Dave Rumley 1979-80 A 6 shot put
Brett Schenck 2016-17 2A 4 100-meter dash
Steve Schennum 1988-89 A 5 3200-meter run
Jeff Scoma 2003-04 A 7 110-meter high hurdles
  2004-05 A 2 110-meter high hurdles
Matthew Smith 2007-08 A 9 discus throw
Joe Springer 1949-50   2 pole vault
Austen Stewart 2010-11 1A 4 high jump
Joel Stocking 2003-04 A 7 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
Adam Suarez 1984-85 A 1 1600-meter run
Tom Swan 1967-68   1 1-mile run
  1968-69   2 1-mile run
Mike Telfer 1980-81 A 2 discus throw
  1981-82 A 2 discus throw
  1982-83 A 3 discus throw
      6 shot put
Steve Thompson 1994-95 A 5 4x800-meter relay
Erick Wahlgren 1984-85 A 2t pole vault
  1985-86 A 1 pole vault
Kai Wahlgren 1988-89 A 5 pole vault

Princeville

Name Year Class Place Event
Greene 1926-27   3 discus throw
Jeff Hill 1986-87 A 6 400-meter dash
  1987-88 A 4 400-meter dash
Troy Westerman 1982-83 A 7 triple jump

Prophetstown

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1979-80 A 8 4x800-meter relay
  1980-81 A 5 4x200-meter relay
  1981-82 A 5 4x800-meter relay
  1982-83 A 4 4x800-meter relay
  1984-85 A 8 4x800-meter relay
  1986-87 A 4 4x800-meter relay
  1988-89 A 3 4x800-meter relay
D. Ballard 1931-32   5 javelin throw
Brian Bender 1982-83 A 4 pole vault
Troy Crady 1988-89 A 5 1600-meter run
Jason Dennis 1993-94 A 4 discus throw
      8 shot put
  1994-95 A 2 shot put
      2 discus throw
Frary 1933-34   2 shot put
Dave Gilbert 1978-79 A 2 pole vault
  1979-80 A 1 pole vault
Scott Hicks 1991-92 A 1 300-meter intermediate hurdles
  1992-93 A 4 300-meter intermediate hurdles
      5 110-meter high hurdles
Andy Jackson 1979-80 A 3 pole vault
Neil Johnson 1974-75 A 2 220-yard dash
      1 100-yard dash
Chris Lawrence 1996-97 A 7 long jump
Jim Reilly 1982-83 A 7 pole vault
Bryan Sampson 1980-81 A 4 pole vault
Randy Sharer 1976-77 A 7 1-mile run
Rollie Sharer 1977-78 A 8 120-yard high hurdles
  1978-79 A 2 120-yard high hurdles
Brian Stewart 1988-89 A 5 110-meter high hurdles
Dave Toppert 1981-82 A 6 200-meter dash
A. Wassenhove 1931-32   4t pole vault

Quincy (Sr.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1940-41   1 880-yard relay
  1969-70   6 1-mile relay
  2002-03 AA 9 4x800-meter relay
  2003-04 AA 3 4x800-meter relay
  2004-05 AA 4 4x400-meter relay
  2005-06 AA 5 4x800-meter relay
Chris Adams 1999-00 AA 8 400-meter dash
Marc Amarillas 2005-06 AA 5 4x800-meter relay
Jared Anders 2003-04 AA 8 pole vault
  2004-05 AA 8 pole vault
Harold Baymiller 1942-43   4 1-mile run
C. Brooks 1926-27   4 220-yard dash
Jose Buckner 1990-91 AA 7 shot put
      5 discus throw
Dan Burgess 1994-95 AA 1 pole vault
Calhoun 1936-37   5t 440-yard dash
Lane Coonrod 2003-04 AA 3 4x800-meter relay
Andrew Crane 2005-06 AA 5 4x800-meter relay
Ted Curran 1939-40   3 220-yard dash
      4 100-yard dash
  1940-41   1 880-yard relay
Tony Douglas 1999-00 AA 6 long jump
  2000-01 AA 3 triple jump
      1 long jump
Nathan Elder 2008-09 3A 7 800-meter run
Findley 1901-02   2 high jump
Matt Flachs 1995-96 AA 6 1600-meter run
Robert Gat 1973-74   4 long jump
Bill Gay 1966-67   5 high jump
John Hammock 1992-93 AA 7t high jump
Lee Haney 1940-41   1 880-yard relay
Jordan Johnson 2016-17 3A 9 discus throw
Harold Krull 1940-41   1 880-yard relay
      2 100-yard dash
      1 220-yard dash
Billy Marquart 2004-05 AA 4 4x400-meter relay
William Marquart 2002-03 AA 9 4x800-meter relay
Pat McCulla 1975-76 AA 2 discus throw
  1976-77 AA 1 discus throw
R. Mecum 1926-27   3 shot put
John Merkel 1943-44   5 440-yard dash
Russell Merkel 1943-44   5 120-yard high hurdles
L. Miller 1926-27   4h 880-yard run
Isaiah Robbins 2002-03 AA 9 4x800-meter relay
  2003-04 AA 3 4x800-meter relay
  2004-05 AA 4 4x400-meter relay
      6 800-meter run
  2005-06 AA 5 4x800-meter relay
      8 800-meter run
Randall Robbins 2004-05 AA 4 4x400-meter relay
Trevon Runnels 2005-06 AA 5 4x800-meter relay
Kenneth Seiz 1939-40   5 880-yard run
  1940-41   1 880-yard run
      1 880-yard relay
Simock 1904-05   2 pole vault
Jordan Slee 2004-05 AA 4 4x400-meter relay
Carson Smith 2002-03 AA 9 4x800-meter relay
  2003-04 AA 3 4x800-meter relay
Turner 1934-35   5t high jump
Charles Williams 2001-02 AA 3 pole vault
      3 high jump
R. Williams 1912-13   1t high jump
  1913-14 A 3t high jump
Jacob Zimmerman 2002-03 AA 9 4x800-meter relay
  2003-04 AA 3 4x800-meter relay