Boys Track & Field Medalists

* Last updated at 7:36 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

Abingdon

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1980-81 A 7 4x200-meter relay
Steve Baker 1975-76 A 5 440-yard dash
LeLand Cline 1921-22 B 3 1-mile run
  1922-23 B 3h 440-yard dash
Dana Epperson 1983-84 A 2 110-meter high hurdles
Robert Marshall 1905-06   2t pole vault
Dave Pringle 1987-88 A 2 110-meter high hurdles
Lee Shelton 1922-23 B 4 220-yard low hurdles
  1923-24 B 2 220-yard low hurdles
Mike Simmert 1978-79 A 7 triple jump
Chet Wilmoth 1923-24 B 2h 880-yard run
  1924-25 B 1 880-yard run
Harold Wright 1922-23 B 5h 880-yard run

Adair

Name Year Class Place Event
Carrison 1924-25 B 5 880-yard run

Addison (A. Trail)

Name Year Class Place Event
Clay Boyd 1974-75 AA 2 discus throw
Jordyn Carr-Jones 2015-16 3A 7 110-meter high hurdles
Jim Rosone 1975-76 AA 8 100-yard dash
Jim Rozhon 1972-73   5t high jump
Paul Russo 1974-75 AA 5 220-yard dash
Earl Strickert 1971-72   5 100-yard dash
      4 220-yard dash
  1972-73   6 220-yard dash
Jim Toepper 1978-79 AA 8 440-yard dash

Addison (Driscoll)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2004-05 A 5 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
Mike Conti 2004-05 A 5 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
Ray Lao 2004-05 A 5 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
Lance Murphy 1980-81 A 8 1600-meter run
      1 3200-meter run
Justin Nudo 2004-05 A 5 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
John Tranchitella 2004-05 A 5 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
Bill Walenda 1984-85 A 4 discus throw
Pierre Washington-Stee 2007-08 A 6 100-meter dash
Pierre Washington-Steel 2008-09 1A 2 100-meter dash
Jeremy Wilk 2007-08 A 6 800-meter run
  2008-09 1A 4 800-meter run

Albion (Edwards County)

Name Year Class Place Event
Garry Orrel 1974-75 A 7 shot put

Aledo

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1981-82 A 2 4x800-meter relay
  1982-83 A 5 4x800-meter relay
  1990-91 A 7 4x100-meter relay
  1995-96 A 4 4x100-meter relay
  2000-01 A 6 4x400-meter relay
  2006-07 A 6 4x100-meter relay
  2007-08 A 4 4x100-meter relay
  2008-09 1A 4 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
Brock Adolphson 2000-01 A 6 4x400-meter relay
Tanner Adolphson 2008-09 1A 1 4x100-meter relay
Aaron Baker 1990-91 A 2 300-meter intermediate hurdles
      1 110-meter high hurdles
Nate Baker 1986-87 A 7 110-meter high hurdles
  1987-88 A 8 110-meter high hurdles
John Berthel 2006-07 A 6 4x100-meter relay
  2007-08 A 4 4x100-meter relay
Darin Blaser 2005-06 A 6 long jump
  2006-07 A 6 4x100-meter relay
      4 200-meter dash
      6 long jump
Troy Blaser 2000-01 A 6 4x400-meter relay
Brandon Bolton 2007-08 A 4 4x100-meter relay
  2008-09 1A 1 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
Andy Boyce 1982-83 A 7t high jump
Matt Dawson 2006-07 A 6 4x100-meter relay
  2007-08 A 4 4x100-meter relay
  2008-09 1A 4 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
Chris Dycus 1995-96 A 4 4x100-meter relay
Scott Earl 1989-90 A 4 100-meter dash
      5 200-meter dash
Dave Engwall 1981-82 A 3 high jump
Adam Hill 1995-96 A 4 4x100-meter relay
John Hofer 1945-46   5 120-yard high hurdles
Brett Lee 2000-01 A 6 4x400-meter relay
Blake McCreight 1995-96 A 4 4x100-meter relay
      7 400-meter dash
Michael O'Brien 1999-00 A 4 discus throw
Joe Ringle 2000-01 A 6 4x400-meter relay
Ernest Rush 1945-46   3t pole vault
Sam Salmon 2002-03 A 6 high jump
Ralph Sheese 1924-25 B 1 1-mile run
Cory Shook 1998-99 A 5 3200-meter run
Jeromy Swanson 2001-02 A 2 300-meter intermediate hurdles
Jon Swanson 2004-05 A 4 110-meter high hurdles
Kane Thompson 2006-07 A 6 4x100-meter relay
Kyle Tompkins 2007-08 A 4 4x100-meter relay
  2008-09 1A 1 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
      1 110-meter high hurdles
Colton Welch 2008-09 1A 4 4x200-meter relay
Austin Zwicker 1995-96 A 4 4x100-meter relay

Aledo (Mercer County)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2010-11 1A 9 4x100-meter relay
  2015-16 1A 4 4x200-meter relay
  2016-17 1A 2 4x800-meter relay
      3 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
Tanner Benson 2010-11 1A 9 4x100-meter relay
Andrew Christie 2010-11 1A 9 4x100-meter relay
Nathan Fippinger 2012-13 1A 6 100-meter dash
Nick Hawk 2016-17 1A 2 4x800-meter relay
Payton Holmes 2011-12 1A 8 110-meter high hurdles
  2012-13 1A 2 110-meter high hurdles
Austin Jackson 2014-15 1A 9 800-meter run
Cody Jackson 2016-17 1A 2 4x800-meter relay
Wyatt Kellogg 2015-16 1A 4 4x200-meter relay
  2016-17 1A 3 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
Quentin King 2015-16 1A 4 4x200-meter relay
  2016-17 1A 3 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
Zach Leonhart 2016-17 1A 2 4x800-meter relay
Ethan Morrow 2016-17 1A 2 4x800-meter relay
      9 1600-meter run
Cale Muske 2010-11 1A 9 4x100-meter relay
Cameron Muske 2010-11 1A 9 4x100-meter relay
Chris Neeld 2013-14 1A 5 100-meter dash
Mike Neeld 2015-16 1A 4 4x200-meter relay
  2016-17 1A 6 300-meter intermediate hurdles
      3 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
Colten Wall 2015-16 1A 4 4x200-meter relay
  2016-17 1A 3 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
Sam Whan 2011-12 1A 6 3200-meter run

Alexis

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1992-93 A 4 4x100-meter relay
  1999-00 A 9 4x400-meter relay
Derek Clayton 1999-00 A 9 4x400-meter relay
Kris Conard 1999-00 A 9 4x400-meter relay
Matt Dutton 1990-91 A 8 discus throw
  1991-92 A 3 discus throw
Eric Humes 1999-00 A 9 4x400-meter relay
Mike Smith 1991-92 A 4 triple jump
Tony Van Fleet 1974-75 A 7 triple jump
  1975-76 A 3 triple jump
  1976-77 A 1 triple jump
Tyler Yarde 1999-00 A 9 4x400-meter relay

Alexis (United)

Name Year Class Place Event
Scott Duncan 2009-10 1A 5 high jump

Algonquin (Jacobs)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2004-05 AA 9 4x800-meter relay
  2005-06 AA 8 4x400-meter relay
      1 4x800-meter relay
  2011-12 3A 6 4x800-meter relay
John Arient 2005-06 AA 8 4x400-meter relay
David Arndt 2004-05 AA 9 4x800-meter relay
  2005-06 AA 8 4x400-meter relay
      1 4x800-meter relay
Dom Blake 2011-12 3A 7 300-meter intermediate hurdles
Mike Connolly 2004-05 AA 9 4x800-meter relay
  2005-06 AA 1 4x800-meter relay
      8 4x400-meter relay
Matt Fippinger 2005-06 AA 8 4x400-meter relay
Brad Foote 2007-08 AA 6 discus throw
William Hennessy 2011-12 3A 6 4x800-meter relay
Evan Jager 2004-05 AA 3 3200-meter run
  2005-06 AA 1 1600-meter run
      1 4x800-meter relay
  2006-07 AA 1 3200-meter run
      2 1600-meter run
Brian Kephart 2004-05 AA 9 4x800-meter relay
Nick Matysek 2011-12 3A 6 4x800-meter relay
Pat Nerja 2011-12 3A 6 4x800-meter relay
Ryan Ross 2011-12 3A 6 4x800-meter relay
Aaron Russo 2004-05 AA 9 4x800-meter relay
  2005-06 AA 1 4x800-meter relay
Sam Shepherd 2004-05 AA 2 400-meter dash
Danny Trevor 2009-10 3A 6 300-meter intermediate hurdles
Josh Walker 2014-15 3A 4 200-meter dash
Matt Whalen 2000-01 AA 8 shot put
  2001-02 AA 1 shot put
Pat Whalen 2002-03 AA 4 shot put
  2003-04 AA 4 discus throw
      1 shot put

Allerton

Name Year Class Place Event
Kenneth Brown 1938-39   5 discus throw
Clarence Dunn 1939-40   3 1-mile run

Altamont

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1974-75 A 2 1-mile relay
  1995-96 A 6 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
Nate Brown 2016-17 1A 6 discus throw
Shane Depew 1995-96 A 6 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
Aaron Grobengieser 2000-01 A 1 shot put
Tom Meier 1984-85 A 1 110-meter high hurdles
Jim Myers 1969-70   3 880-yard run
Jeremy Nelson 1995-96 A 7 4x200-meter relay
      6 4x100-meter relay
Joe Phillips 1990-91 A 4 pole vault
Justin Roedl 1995-96 A 6 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
Steve Schultz 1995-96 A 7 4x200-meter relay
      6 4x100-meter relay
Andrew Sharp 2013-14 1A 3 400-meter dash
Brad Tish 1977-78 A 8t pole vault
Ethan Wolff 2005-06 A 7 110-meter high hurdles
      4 300-meter intermediate hurdles
  2006-07 A 9 110-meter high hurdles
      3 300-meter intermediate hurdles

Alton (Sr.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1959-60   3 1-mile relay
      1 880-yard relay
  1961-62   2 880-yard relay
  1962-63   4 880-yard relay
  1963-64   2 1-mile relay
  1964-65   1 1-mile relay
      3 880-yard relay
  1965-66   5 1-mile relay
  1968-69   2 1-mile relay
      1 880-yard relay
  1969-70   1 1-mile relay
      3 880-yard relay
  1970-71   3 1-mile relay
  1981-82 AA 6 4x200-meter relay
  1988-89 AA 7 4x400-meter relay
      6 4x800-meter relay
      6 4x100-meter relay
  1989-90 AA 7 4x100-meter relay
  1994-95 AA 6 4x400-meter relay
  2004-05 AA 8 4x100-meter relay
Joe Anderson 1990-91 AA 4 110-meter high hurdles
Paul Anderson 2004-05 AA 8 4x100-meter relay
Ron Ayres 1959-60   1 880-yard relay
Jeff Bernard 1964-65   1 1-mile relay
Norman Bilsbury 1985-86 AA 5 1600-meter run
Marion Bock 1959-60   1 880-yard relay
Bower 1969-70   1 1-mile relay
Steve Celsor 1971-72   2 high jump
Percy Clark 1964-65   1 1-mile relay
Charles Conley 1947-48   4 880-yard run
Marlon Crawford 1994-95 AA 6 4x400-meter relay
Vincent Davis 1976-77 AA 8 triple jump
Phil Dourson 1964-65   1 1-mile relay
Paul Economides 1962-63   4 shot put
Bob Eichen 1975-76 AA 3 discus throw
Enos 1906-07   1 pole vault
  1907-08   1t pole vault
Edwin Frazier 2004-05 AA 8 4x100-meter relay
B.B. Gater 1959-60   1 880-yard relay
B.B. Gator 1959-60   1 100-yard dash
      1 220-yard dash
George Gilchrest 1968-69   6 long jump
Harrison 1935-36   1 discus throw
      4 shot put
Elmer Hickman 1994-95 AA 6 4x400-meter relay
Ken Hickman 1972-73   4 long jump
Frank Holmes 1967-68   2 shot put
Willy Huff 1973-74   5t high jump
George Hunt 1961-62   2 880-yard run
  1962-63   2 880-yard run
Mike Hunter 1957-58   2t pole vault
James Jackson 1961-62   4 180-yard low hurdles
Andy Johnson 1961-62   1 180-yard low hurdles
  1962-63   2 120-yard high hurdles
      2 180-yard low hurdles
  1963-64   1 120-yard high hurdles
      2 180-yard low hurdles
Clarence Johnson 1994-95 AA 6 4x400-meter relay
Leroy Johnson 1962-63   3 120-yard high hurdles
  1963-64   6 120-yard high hurdles
Milton Johnson 1968-69   3 440-yard dash
  1969-70   4 440-yard dash
      1 1-mile relay
Tom Keenan 1963-64   5 100-yard dash
Ramon Lacey 1990-91 AA 8 3200-meter run
Jamie Lumpkins 1994-95 AA 6 4x400-meter relay
Richey Madison 1990-91 AA 3 long jump
  1991-92 AA 5 long jump
Nathan Mike 2004-05 AA 8 4x100-meter relay
Mark Miley 1991-92 AA 8 110-meter high hurdles
      4 300-meter intermediate hurdles
  1992-93 AA 3 110-meter high hurdles
      3 300-meter intermediate hurdles
Gail Murphy 1968-69   1 880-yard relay
      3 220-yard dash
      3 100-yard dash
  1969-70   3 100-yard dash
      3 220-yard dash
  1970-71   5 100-yard dash
      1 180-yard low hurdles
Waide Neal 1988-89 AA 2 1600-meter run
Larry Perry 1973-74   1 long jump
      2 triple jump
  1974-75 AA 1 long jump
      2 triple jump
Chuck Phillips 1976-77 AA 7t high jump
John Piper 2012-13 3A 7 110-meter high hurdles
Maurice Pittman 1963-64   1 440-yard dash
  1964-65   2 440-yard dash
      1 1-mile relay
Chester Richard 1975-76 AA 5 triple jump
Rogers 1969-70   1 1-mile relay
Mike Sawyer 1974-75 AA 4 1-mile run
Lester "Bo" Scott 1969-70   1 1-mile relay
  1970-71   5 440-yard dash
      2 long jump
  1971-72   3 440-yard dash
      1 long jump
Scruggs 1968-69   1 880-yard relay
Adam Snyder 1997-98 AA 6 long jump
Mike Stockard 2000-01 AA 4 high jump
Richard Swift 1962-63   2 high jump
Phillip Thomas 2005-06 AA 5 high jump
  2006-07 AA 2 high jump
Daniel Thompson 2004-05 AA 8 4x100-meter relay
Wallace 1968-69   1 880-yard relay
Avery Wallace 1966-67   2 long jump
  1967-68   1 long jump
Oscar Wallace 1967-68   2 long jump
  1968-69   1 long jump
Lemonydue White 1988-89 AA 2 400-meter dash
Wilson 1968-69   1 880-yard relay
Terry Winston 1987-88 AA 2 110-meter high hurdles
  1988-89 AA 8 110-meter high hurdles
Mike Yavorski 1959-60   1 880-yard relay

Altona

Name Year Class Place Event
Meyers 1918-19 B 1 discus throw
      1 shot put
  1919-20 B 1 discus throw
      1 shot put

Alvin

Name Year Class Place Event
Bevans 1918-19 B 1 1-mile run

Amboy

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1983-84 A 1 4x400-meter relay
  1999-00 A 6 4x100-meter relay
  2000-01 A 6 4x200-meter relay
      6 4x100-meter relay
  2015-16 1A 9 4x800-meter relay
Tony Alberio 1983-84 A 4 discus throw
  1984-85 A 6 discus throw
Doug Althaus 1983-84 A 1 4x400-meter relay
Badger 1900-01   3 880-yard run
Romeo Blackburn 2015-16 1A 9 4x800-meter relay
Dave Considine 1977-78 A 4 330-yard low hurdles
Cody Darbe 1999-00 A 6 4x100-meter relay
  2000-01 A 6 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
Brian Ely 1983-84 A 1 4x400-meter relay
Dennis Ely 1983-84 A 1 4x400-meter relay
Doug Ely 1983-84 A 1 4x400-meter relay
      3 300-meter low hurdles
Wayland Froelich 2007-08 A 8 triple jump
Josh Gross 2015-16 1A 9 4x800-meter relay
Kevin Hopper 1999-00 A 6 4x100-meter relay
  2000-01 A 6 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
Jarrett Kessel 2005-06 A 5 800-meter run
Kline 1900-01   2 discus throw
  1901-02   2 discus throw
Jake Lytle 2008-09 1A 8 400-meter dash
  2009-10 1A 6 400-meter dash
Ryan McCoy 1999-00 A 6 4x100-meter relay
  2000-01 A 6 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
Jason McLaughlin 1999-00 A 6 4x100-meter relay
  2000-01 A 6 4x200-meter relay
      6 4x100-meter relay
Alan Stamberger 2015-16 1A 9 4x800-meter relay
Thomas Stamberger 2015-16 1A 9 4x800-meter relay

Anna

Name Year Class Place Event
Dillon 1902-03   3 discus throw
Dick Seay 1902-03   2 100-yard dash
      2 220-yard dash
  1903-04   1 100-yard dash
      1 220-yard dash
      1 50-yard dash

Anna (A.-Jonesboro)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1979-80 A 5 4x100-meter relay
  1980-81 A 3 4x100-meter relay
  1981-82 A 7 4x400-meter relay
  1982-83 A 7 4x400-meter relay
  2006-07 A 8 4x400-meter relay
Logan Beanland 2006-07 A 8 4x400-meter relay
Bo Bennett 2003-04 A 5 triple jump
Adam Casper 2002-03 A 4 discus throw
Mike Chamness 2002-03 A 3 high jump
  2003-04 A 3 high jump
Wayne Goddard 1932-33   3 high jump
Dustin Graham 2000-01 A 5 400-meter dash
Chris Hafertepe 1981-82 A 2 300-meter low hurdles
Jon Jones 1980-81 A 6 200-meter dash
Matt Lasley 1992-93 A 4 pole vault
  1993-94 A 1 pole vault
  1994-95 A 3 pole vault
  1995-96 A 1 pole vault
Britt Malott 1984-85 A 3 110-meter high hurdles
  1985-86 A 1 110-meter high hurdles
  1986-87 A 1 110-meter high hurdles
      1 300-meter low hurdles
Tyler McKibben 2006-07 A 8 4x400-meter relay
Earl McLane 1936-37   3 discus throw
Herb Mulkey 1936-37   2 high jump
Jake Pecord 2007-08 A 6 long jump
Tony Phillippe 1990-91 A 4 100-meter dash
Robbie Ralls 1988-89 A 6 discus throw
Mike Shepard 1977-78 A 3 330-yard low hurdles
Jack Turner 1936-37   5 220-yard dash
Trenton Turner 2016-17 2A 7 discus throw
Kyle Wallace 1993-94 A 6 pole vault
  1994-95 A 5 pole vault
  1995-96 A 5 pole vault
George Warren 1979-80 A 6 200-meter dash
Steve Wells 2013-14 1A 4 shot put
  2014-15 1A 7 shot put
J.R. Woodward 2006-07 A 8 4x400-meter relay
  2007-08 A 5 110-meter high hurdles
  2009-10 1A 6 300-meter intermediate hurdles
Aaron Wright 2006-07 A 8 4x400-meter relay

Annawan

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1988-89 A 3 4x400-meter relay
  1991-92 A 7 4x400-meter relay
  1992-93 A 4 4x400-meter relay
  1993-94 A 3 4x400-meter relay
      8 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
Jesse Heath 1992-93 A 7 110-meter high hurdles
Dan Rakestraw 1991-92 A 6t pole vault
Pete Savage 1985-86 A 5 triple jump
  1986-87 A 1 triple jump
Neal Sherbeyn 1988-89 A 1 400-meter dash
Scott Smith 1984-85 A 8 discus throw
  1985-86 A 3 shot put
      4 discus throw
Adam Thurston 2000-01 A 6 100-meter dash
      5 200-meter dash
  2001-02 A 6 200-meter dash

Antioch

Name Year Class Place Event
Aaron Bell 1993-94 AA 6t high jump
Ryan Cashmore 2004-05 AA 5 discus throw
Leroy Chapman 2012-13 2A 4 400-meter dash
Kevin Erickson 1993-94 AA 7 800-meter run
Tyler Facey 2012-13 2A 9 high jump
Brandon Ginter 2009-10 2A 9 discus throw
Brent Jones 2008-09 2A 6 triple jump
Landon Keefover 2015-16 2A 7 110-meter high hurdles
  2016-17 3A 2 110-meter high hurdles
Scott Lipski 1991-92 AA 8 800-meter run
Gary Mandehr 1970-71   6 1-mile run
  1971-72   4 1-mile run
Ryan Shea 1989-90 AA 5 discus throw
Ken Truelson 1960-61   3 180-yard low hurdles
Cameron White 2008-09 2A 7 200-meter dash
Tyler Woolard 2008-09 2A 6 shot put

Arcola

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1991-92 A 1 4x400-meter relay
      7 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
  2013-14 1A 4 4x100-meter relay
  2014-15 1A 2 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
      1 4x400-meter relay
Ludter Black 1907-08   4t 100-yard dash
Jeff Butner 1974-75 A 8t high jump
Greg Conterio 1978-79 A 4t high jump
Steve Edwards 1968-69   6t pole vault
Jeff Fishel 1978-79 A 2 100-yard dash
      3 330-yard low hurdles
Federico Galaviz 2014-15 1A 1 4x400-meter relay
      1 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
Juan Herrera 1991-92 A 1 4x400-meter relay
Dusty Ingram 1991-92 A 1 4x400-meter relay
Harrison Knapp 1905-06   2 discus throw
Brandon Lebeter 2014-15 1A 1 4x400-meter relay
Mark Monahan 1991-92 A 1 4x400-meter relay
      7 300-meter intermediate hurdles
Matt Monahan 1988-89 A 6 110-meter high hurdles
Zach Moutria 2013-14 1A 4 4x100-meter relay
Mike Newman 1980-81 A 5t high jump
Kolin Peterson 1996-97 A 4 300-meter intermediate hurdles
  1997-98 A 2 300-meter intermediate hurdles
  1998-99 A 7 110-meter high hurdles
      8 200-meter dash
Ryan Petty 1991-92 A 1 4x400-meter relay
Rigo Rojas 2014-15 1A 2 4x200-meter relay
Tony Salinas 2013-14 1A 4 4x100-meter relay
  2014-15 1A 1 4x100-meter relay
John Salmons 1894-95   1 baseball throw
Clayton Strader 2013-14 1A 4 4x100-meter relay
  2014-15 1A 1 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
      1 4x400-meter relay
      3 300-meter intermediate hurdles
  2015-16 1A 3 300-meter intermediate hurdles
Jamie Warren 2013-14 1A 4 4x100-meter relay
  2014-15 1A 1 4x400-meter relay
      2 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
Ashton Wilson 2014-15 1A 5 high jump

Argenta (A.-Oreana)

Name Year Class Place Event
Jeff Blackard 1975-76 A 2 triple jump
  1976-77 A 3 triple jump
Grant Briggs 2002-03 A 5 300-meter intermediate hurdles
Pat German 1985-86 A 5 800-meter run
Larry Holloway 1984-85 A 7 110-meter high hurdles
Jeff Watson 1986-87 A 3 discus throw
Austin Wenskunas 2011-12 1A 5 long jump
  2012-13 1A 7 long jump
  2013-14 1A 6 long jump
Rolf Wilson 1974-75 A 3 discus throw

Arlington Heights (Arlington)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1959-60   5 1-mile relay
Rich Bader 1958-59   3 220-yard dash
John Brunner 1963-64   6 1-mile run
Gordon Busse 1949-50   4 220-yard dash
      3 long jump
Tom Chandler 1967-68   3 discus throw
      6 shot put
Tom Cutlip 1983-84 AA 8 shot put
Dave Dieters 1967-68   5 880-yard run
Mike Dundy 1959-60   2 440-yard dash
Gary Fagerson 1967-68   5 pole vault
  1968-69   6t pole vault
Robert Lockwood 1957-58   3 120-yard high hurdles
      2 180-yard low hurdles
Robert Mors 1956-57   5 440-yard dash
  1957-58   1 440-yard dash
Stanley Norman 1956-57   3 long jump
William Palmer 1954-55   1t high jump
  1955-56   2t high jump
  1956-57   1 high jump
Chuck Phelan 1959-60   2 880-yard run
Norbert Rohlwing 1934-35   1 880-yard run
Dave Steele 1967-68   4 120-yard high hurdles
Dennis Striegel 1955-56   3 shot put
Bill Truax 1963-64   2 discus throw
Bill Truex 1962-63   6 discus throw
Jack Weber 1957-58   5 shot put
Ed Whitelaw 1958-59   3 120-yard high hurdles
Dick Winterbauer 1952-53   2 discus throw
      1 shot put
  1953-54   3 discus throw
      1 shot put

Arlington Heights (Forest View)

Name Year Class Place Event
John Cole 1985-86 AA 5t high jump
Pat Dunningan 1965-66   6 180-yard low hurdles
Mike Keen 1969-70   6 220-yard dash
Darryl Robinson 1976-77 AA 7 1-mile run
Steve Schellenberger 1974-75 AA 1 880-yard run
  1975-76 AA 1 880-yard run
Jim Vartanian 1975-76 AA 7 120-yard high hurdles

Arlington Heights (Hersey)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1998-99 AA 3 4x800-meter relay
  2000-01 AA 7 4x800-meter relay
  2010-11 3A 7 4x800-meter relay
  2012-13 3A 4 4x800-meter relay
Mark Balmes 2011-12 3A 3 shot put
      6 discus throw
Brett Bartlett 1998-99 AA 3 4x800-meter relay
Mike Brower 1998-99 AA 3 4x800-meter relay
Pete D'Agostino 2000-01 AA 1 shot put
Rich Daubert 1998-99 AA 3 4x800-meter relay
Matt Furlet 2000-01 AA 7 4x800-meter relay
Mark Guthrie 2000-01 AA 7 4x800-meter relay
Kevin Havel 2004-05 AA 5 3200-meter run
  2006-07 AA 4 3200-meter run
      6 1600-meter run
  2007-08 AA 1 3200-meter run
      4 1600-meter run
Steve Johnson 1978-79 AA 7 2-mile run
  1988-89 AA 7 200-meter dash
      4 long jump
Ryan Kearns 2012-13 3A 4 4x800-meter relay
Scott Klasen 1993-94 AA 5 1600-meter run
Nate Knautz 2010-11 3A 7 4x800-meter relay
Kevin Kovach 2012-13 3A 4 4x800-meter relay
Mike Levanti 1997-98 AA 3 discus throw
Steve Maltas 2000-01 AA 7 4x800-meter relay
  2001-02 AA 4 3200-meter run
Jason Olson 2010-11 3A 6 discus throw
Sam O'Neil 2010-11 3A 7 4x800-meter relay
Carlo Oviedo 1998-99 AA 3 4x800-meter relay
  2000-01 AA 7 4x800-meter relay
Robert Somary 2010-11 3A 7 4x800-meter relay
  2012-13 3A 4 4x800-meter relay
Scott Szczech 1983-84 AA 7 discus throw
  1984-85 AA 5 discus throw
Steve Tubergen 2010-11 3A 7 4x800-meter relay
Kevin Ziegenhorn 2012-13 3A 4 4x800-meter relay

Arlington Heights (St. Viator)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2012-13 2A 9 4x800-meter relay
Will Beiersdorf 2012-13 2A 9 4x800-meter relay
Nick Brey 2013-14 2A 4 3200-meter run
Denzel Downing 2014-15 2A 8 300-meter intermediate hurdles
  2015-16 2A 3 300-meter intermediate hurdles
Zach Gyuricza 2014-15 2A 6 300-meter intermediate hurdles
Ryan Henry 2012-13 2A 9 4x800-meter relay
Justin Johnson 2009-10 2A 6 110-meter high hurdles
  2010-11 3A 5 110-meter high hurdles
Miles McDonnell 2012-13 2A 9 4x800-meter relay
Tim Phillips 1981-82 AA 5 3200-meter run
  1982-83 AA 3 1600-meter run
      1 3200-meter run
  1983-84 AA 1 1600-meter run
Tyler Sammons 2012-13 2A 9 4x800-meter relay

Armington

Name Year Class Place Event
Britt 1919-20 B 2 discus throw
Plummer 1924-25 B 2 discus throw

Arthur

Name Year Class Place Event
Bouck 1932-33   3 long jump
Bill Coleman 1977-78 A 3 pole vault
  1978-79 A 5 pole vault
Chase Coleman 2004-05 A 5 400-meter dash
Alec Daily 2006-07 A 8 800-meter run
Eric Fabert 1974-75 A 5 discus throw
Jeff Gaffney 1979-80 A 3 110-meter high hurdles
Ron Harrer 1982-83 A 4 discus throw
Howell 1914-15 B 4 50-yard dash
  1915-16 B 4 50-yard dash
John Jess 1991-92 A 2 1600-meter run
  1992-93 A 4 800-meter run
      6 1600-meter run
Matt McCarthy 1997-98 A 1 discus throw
  1998-99 A 7 discus throw
      1 shot put
  1999-00 A 1 shot put
      1 discus throw
Phillips 1925-26   5h 880-yard run
Scott Shaver 1988-89 A 6 triple jump
Shawn Vanausdoll 2000-01 A 5 800-meter run
H. Wamsley 1907-08   4h 440-yard dash

Arthur (A.-Lovington)

Name Year Class Place Event
Colton Yeakley 2013-14 1A 7 discus throw

Arthur (A.-Lovington-Atwood-Hammond)

Name Year Class Place Event
Jakob Brewer 2015-16 1A 7 110-meter high hurdles
Logan Hall 2015-16 1A 2 3200-meter run
      5 1600-meter run
  2016-17 1A 1 3200-meter run
      3 1600-meter run
Kobe Wells 2016-17 1A 8 high jump
Colton Yeakley 2015-16 1A 2 shot put
      7 discus throw

Ashland

Name Year Class Place Event
Dan Devlin 1984-85 A 6 800-meter run
Timian 1907-08   1 hammer throw
  1908-09   2 hammer throw
  1909-10   3 hammer throw

Ashley

Name Year Class Place Event
Harold Hartley 1942-43   1 high jump
Spear 1940-41   5 200-yard low hurdles

Ashton

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1975-76 A 8 2-mile relay
Jerry Lawrence 1977-78 A 8 shot put
Jason Pontnack 1986-87 A 2 long jump
Steen Sword 1981-82 A 7 300-meter low hurdles

Assumption

Name Year Class Place Event
Campbell 1921-22 B 3h 440-yard dash
  1922-23 B 4h 440-yard dash
Harpole 1908-09   1 long jump
Long 1924-25 B 3 high jump
Dale Nichols 1940-41   3 880-yard run
Riley 1922-23 B 3 50-yard dash

Astoria

Name Year Class Place Event
Sheldon Burgett 1977-78 A 7 120-yard high hurdles

Athens

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1984-85 A 2 4x800-meter relay
Brian Bishop 2006-07 A 2 discus throw
      4 shot put
Kurt Bounds 1983-84 A 6 1600-meter run
Derek Brawner 1993-94 A 5t high jump
  1994-95 A 4 100-meter dash
      5 200-meter dash
      6 high jump
      3 long jump
C. Hall 1932-33   4t high jump
Don Libby 1959-60   5t high jump
Wyatt McIntyre 2015-16 1A 5 3200-meter run
  2016-17 1A 5 1600-meter run
      3 3200-meter run
Ben Montgomery 2013-14 1A 2 triple jump
      5 400-meter dash
Jake Montgomery 2012-13 1A 7 300-meter intermediate hurdles

Atkinson

Name Year Class Place Event
Jon Ellis 1986-87 A 6 long jump
Neal Sherbeyn 1987-88 A 2 400-meter dash

Atlanta

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1901-02   2 2/3-mile relay
Martin Dowdy 1904-05   3 standing broad jump
  1905-06   3t high jump
Jack Freeston 1931-32   5 discus throw
      3 shot put
  1932-33   1 discus throw
      1 shot put
  1933-34   2 discus throw
      1 shot put
Huber 1911-12   3 hammer throw
Earl Mountjoy 1906-07   1h 440-yard dash
      2 hammer throw

Atwood

Name Year Class Place Event
J. Cogdal 1915-16 B 2t high jump
Harshbarger 1918-19 B 3 220-yard low hurdles
Len Harshbarger 1928-29   2 220-yard low hurdles
  1929-30   3 220-yard low hurdles
Albert "Chin" Kamm 1928-29   5 shot put
  1929-30   1 discus throw
      1 shot put
Larry Luckenbill 1954-55   5 120-yard high hurdles
Monroe 1927-28   3 220-yard low hurdles
  1928-29   4 220-yard low hurdles
Moore 1918-19 B 1h 440-yard dash
Reeder 1919-20 B 3 hammer throw
Dave Schmidt 1959-60   1t high jump
Stark 1919-20 B 4 100-yard dash
  1922-23 B 3 220-yard dash
      5 100-yard dash
Turnipseed 1928-29   3h 1-mile run
Wierman 1918-19 B 3 pole vault
      2 high jump
  1919-20 B 1t high jump

Atwood (A.-Hammond)

Name Year Class Place Event
Steve Bryan 2009-10 1A 9 triple jump
Randy Cherry 1975-76 A 6 pole vault
  1976-77 A 4 pole vault
Andy Hendrix 2001-02 A 3 long jump
  2002-03 A 7 long jump
Justin Wierman 2003-04 A 6 discus throw
  2004-05 A 5 discus throw

Auburn

Name Year Class Place Event
Andy Arenz 2012-13 1A 7 800-meter run
  2013-14 1A 7 800-meter run
Dirk Bartolazzi 1995-96 A 5 300-meter intermediate hurdles
      3 110-meter high hurdles
Nate Bassett 1979-80 A 8 long jump
James Blair 2002-03 A 5 shot put
Ken Brown 1923-24 B 4 220-yard low hurdles
  1924-25 B 2 220-yard low hurdles
  1925-26   2 220-yard low hurdles
  1926-27   3 220-yard low hurdles
Dakota Conrad 2011-12 1A 8 800-meter run
Josh Crowley 2006-07 A 5 pole vault
James Dambacher 2008-09 1A 9 discus throw
  2009-10 1A 9 shot put
      8 discus throw
Hubert Ivie 1923-24 B 5 long jump
Steve Landers 2001-02 A 1 shot put
Adam Lewis 1998-99 A 8 pole vault
Ira Martin 1918-19 B 1 high jump
      4 220-yard low hurdles
  1919-20 B 4 high jump
Ralph McElvain 1918-19 B 2 880-yard run
  1919-20 B 1h 880-yard run
Kevin Richey 1982-83 A 5 800-meter run
Darrell Sergent 1974-75 A 7 100-yard dash
      5 long jump
Kyle Sergent 2001-02 A 1 long jump
  2002-03 A 1 long jump
      8 100-meter dash
      2 triple jump
Bob Stowell 1984-85 A 6 300-meter low hurdles
Clyde Welch 1919-20 B 3 long jump
William Yasinski 1935-36   3 javelin throw

Aurora (A. Christian)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2010-11 1A 3 4x400-meter relay
  2011-12 1A 1 4x400-meter relay
  2012-13 1A 5 4x200-meter relay
      5 4x400-meter relay
  2013-14 1A 2 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
Tanner Chada 2013-14 1A 6 3200-meter run
Aidan Flanagan 2012-13 1A 5 4x400-meter relay
Jake Gehman 2010-11 1A 3 4x400-meter relay
  2011-12 1A 1 4x400-meter relay
  2012-13 1A 5 4x400-meter relay
      5 4x200-meter relay
Noah Hagerty 2013-14 1A 2 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
Johnathan Harrell 2010-11 1A 3 4x400-meter relay
  2012-13 1A 5 4x200-meter relay
      5 4x400-meter relay
  2013-14 1A 2 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
      2 400-meter dash
      5 200-meter dash
Billy Howorth 2010-11 1A 3 4x400-meter relay
  2011-12 1A 1 4x400-meter relay
Dillon Howorth 2011-12 1A 1 4x400-meter relay
Nate Jensen 2010-11 1A 3 4x400-meter relay
  2011-12 1A 1 4x400-meter relay
Dylan Melody 2008-09 1A 5 800-meter run
Noah Roberts 2013-14 1A 2 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
Josh Schien 2012-13 1A 5 4x200-meter relay
  2013-14 1A 6 pole vault
  2014-15 1A 4 pole vault
Grant Schweisthal 2012-13 1A 5 4x200-meter relay
      5 4x400-meter relay
  2013-14 1A 2 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
Jonah Walker 2012-13 1A 7 discus throw
  2013-14 1A 1 discus throw

Aurora (Central Catholic)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1977-78 A 4 2-mile relay
      4 1-mile relay
  1978-79 A 1 2-mile relay
      1 1-mile relay
  1993-94 A 6 4x800-meter relay
  1997-98 A 3 4x800-meter relay
  1998-99 A 7 4x800-meter relay
  1999-00 A 8 4x800-meter relay
  2000-01 A 6 4x800-meter relay
  2001-02 A 4 4x800-meter relay
  2002-03 A 3 4x800-meter relay
      9 4x400-meter relay
  2003-04 A 4 4x400-meter relay
  2011-12 2A 4 4x800-meter relay
Nick Aloisio 2002-03 A 3 4x800-meter relay
  2003-04 A 4 4x400-meter relay
Manuel Barrazza 1998-99 A 7 4x800-meter relay
  1999-00 A 8 4x800-meter relay
  2000-01 A 6 4x800-meter relay
Mario Bastida 1978-79 A 6 2-mile run
Doug Bohr 1999-00 A 8 4x800-meter relay
Tom Bohr 1978-79 A 1 2-mile relay
      7t high jump
Saul Bustamante 2000-01 A 6 4x800-meter relay
  2001-02 A 4 4x800-meter relay
  2002-03 A 3 4x800-meter relay
      9 4x400-meter relay
Jeff Cintron 1997-98 A 3 4x800-meter relay
  1998-99 A 7 4x800-meter relay
Brett DeKing 1976-77 A 7 shot put
Chad DeKing 1978-79 A 1 2-mile relay
Alex Duncan 2011-12 2A 4 4x800-meter relay
Dan Edmeier 1978-79 A 1 1-mile relay
Paul Edmeier 1978-79 A 7t pole vault
Eric Edmonds 2003-04 A 4 4x400-meter relay
McKimmon Engelhardt 2016-17 2A 6 300-meter intermediate hurdles
Carlos Esparza 1998-99 A 7 4x800-meter relay
  1999-00 A 8 4x800-meter relay
Chad Felten 1997-98 A 3 4x800-meter relay
Zack Flint 2011-12 2A 4 4x800-meter relay
Joel Fullmer 2000-01 A 6 4x800-meter relay
  2001-02 A 4 4x800-meter relay
Mike Glosson 1998-99 A 7 4x800-meter relay
  1999-00 A 8 4x800-meter relay
  2000-01 A 6 4x800-meter relay
Brian Grismer 2003-04 A 4 4x400-meter relay
Danny Hernandez 2001-02 A 4 4x800-meter relay
  2002-03 A 9 4x400-meter relay
      3 4x800-meter relay
Curt Hurd 2002-03 A 3 4x800-meter relay
      9 4x400-meter relay
Brad Jendruczek 1986-87 A 2 high jump
  1987-88 A 2 high jump
Darrell Jenkins 1978-79 A 1 1-mile relay
Tony Jenkins 1978-79 A 1 1-mile relay
  1979-80 A 6 100-meter dash
      4 200-meter dash
      2 400-meter dash
Brant Krpan 2016-17 2A 9 shot put
John Leal 1978-79 A 1 2-mile relay
Patrick Lefevre 2012-13 2A 5 110-meter high hurdles
  2013-14 2A 9 110-meter high hurdles
John Mallette 1978-79 A 1 2-mile relay
      1 1-mile relay
Matt Marter 2011-12 2A 4 4x800-meter relay
David Mathew 2002-03 A 9 4x400-meter relay
  2003-04 A 4 4x400-meter relay
Matt Meyers 2011-12 2A 4 4x800-meter relay
  2012-13 2A 7 1600-meter run
Kyle Mikowski 2001-02 A 4 4x800-meter relay
Jason Misenko 1997-98 A 3 4x800-meter relay
Javier Montelongo 2013-14 2A 6 800-meter run
Erasmo Navar 1995-96 A 5 400-meter dash
  1996-97 A 7 200-meter dash
      2 400-meter dash
Ron Neimeyer 1983-84 A 6 400-meter dash
Chris Vargas 1992-93 A 8 200-meter dash
Alex Villa 1993-94 A 8 3200-meter run
  1994-95 A 6 1600-meter run
Ray Villa 1997-98 A 3 4x800-meter relay

Aurora (East)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1955-56   4 880-yard relay
  1982-83 AA 7 4x800-meter relay
Tyrone Akin 1991-92 AA 3 high jump
Bill Augustine 1943-44   1 880-yard run
Oliver Bonney 1895-96   1 high kick
  1896-97   3 hammer throw
      3 high jump
  1897-98   1 high jump
      1 standing broad jump
Ralph Braun 1921-22 A 3h 880-yard run
Don Campbell 1954-55   2 pole vault
Fred Clapp 1919-20 A 3 1-mile run
Art Devine 1927-28   4 440-yard dash
Tracey Drew 1984-85 AA 8 long jump
David Elder 1895-96   3 1-mile run
  1896-97   1 1-mile run
  1897-98   1 1-mile run
Thomas Elder 1897-98   2 880-yard run
Jim Fourmount 1955-56   3t pole vault
Edward Fowler 1927-28   5 100-yard dash
Ned Fowler 1897-98   1 hammer throw
      1 shot put
  1898-99   2 hammer throw
Burton Gale 1901-02   2 shot put
Ralph Galloway 1963-64   3 shot put
Desmond Gant 2013-14 3A 8 200-meter dash
Tom Hayden 1959-60   2 long jump
Ronald Heater 1963-64   1 long jump
Herbert Heiss 1911-12   2 hammer throw
      4 discus throw
George Hinkley 1896-97   3 440-yard dash
Clyde Lies 1920-21 A 2 1-mile run
Dave Lindstrom 1968-69   5 180-yard low hurdles
Paul Lippold 1920-21 A 1 javelin throw
F. Mack 1896-97   2 440-yard bicycle
      2 1-mile bicycle
Israel Mather 1896-97   3 880-yard walk
Pat McGhee 1982-83 AA 8 300-meter low hurdles
  1983-84 AA 3 110-meter high hurdles
      1 300-meter low hurdles
David Mitchell 1969-70   5 880-yard run
Cyril Morrisey 1915-16 A 3 1-mile run
Bill Patterson 1968-69   5 120-yard high hurdles
      3 180-yard low hurdles
Paul Patterson 1942-43   4 discus throw
Albert Pike 1913-14 A 2 hammer throw
  1914-15 A 1 hammer throw
  1915-16 A 4 discus throw
      2 hammer throw
Perry Powell 1943-44   3 440-yard dash
Earl Rackmeyers 1921-22 A 4 1-mile run
Richard Rees 1914-15 A 2 880-yard run
  1915-16 A 1 880-yard run
Elliot Risley 1914-15 A 2 440-yard dash
Eddie Robinson 1901-02   3 100-yard dash
      3 50-yard dash
      3 220-yard dash
Alex Ryburn 1919-20 A 2h 440-yard dash
  1920-21 A 1h 440-yard dash
Bob Schindel 1956-57   5 100-yard dash
Burton Simmons 1897-98   1 220-yard low hurdles*
Jamario Taylor 2008-09 3A 1 high jump
Chuck Teuscher 1954-55   3 180-yard low hurdles
  1955-56   3 120-yard high hurdles
      2 180-yard low hurdles
Marlon Thompson 2004-05 AA 7 100-meter dash
Will Titsworth 1897-98   2 880-yard walk
Andy Toma 1984-85 AA 5 300-meter low hurdles
Fred Wells 1910-11   3h 880-yard run
Bradford Weymouth 1898-99   2 220-yard low hurdles*
  1899-00   2 180-yard low hurdles*
Ray Wilmarth 1899-00   2 440-yard dash

Aurora (Illinois Math and Science Academy)

Name Year Class Place Event
Daniel Chen 2016-17 2A 8 1600-meter run
Matt McLean 1989-90 A 1 110-meter high hurdles
      5 300-meter intermediate hurdles
Mark Spencer 1989-90 A 4 discus throw

Aurora (Marmion Academy)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1974-75 A 4 1-mile relay
      6 880-yard relay
  1977-78 A 6 2-mile relay
  1979-80 A 4 4x800-meter relay
  2016-17 2A 9 4x800-meter relay
Ed Barth 1974-75 A 5 120-yard high hurdles
Keegan Bennett 2016-17 2A 9 4x800-meter relay
Jay Brodrick 1956-57   5 discus throw
John Cychol 1974-75 A 4 880-yard run
Keoni English 2016-17 2A 9 4x800-meter relay
Eddy Grahovec 2010-11 2A 3 800-meter run
      6 300-meter intermediate hurdles
Kevin Grahovec 2012-13 3A 4 800-meter run
  2013-14 3A 6 800-meter run
David Grange 2005-06 AA 9 1600-meter run
  2006-07 AA 5 3200-meter run
      5 1600-meter run
Quinn Gratz 2016-17 2A 9 4x800-meter relay
Seth Groom 2015-16 2A 3 triple jump
  2016-17 2A 2 triple jump
      2 long jump
      2 high jump
Kevin Killough 1976-77 A 3 220-yard dash
Andrew Larsen 2008-09 3A 4 3200-meter run
Tom Logue 1974-75 A 4 2-mile run
Charles Lutz 1950-51   5 180-yard low hurdles
Bennett Marsh 2009-10 2A 8 3200-meter run
  2010-11 2A 7 3200-meter run
Tyler Maryanski 2013-14 3A 5 high jump
Dan McGehee 1979-80 A 8 800-meter run
Brian O'Malley 1981-82 A 3 long jump
      7 triple jump
Michael Ronzone 2016-17 2A 9 1600-meter run
Jake Ruddy 2012-13 3A 9 long jump
Bob Shapenter 1957-58   1 discus throw
Peter Stefanski 2010-11 2A 2 high jump
  2011-12 3A 2 high jump
Zach Young 2009-10 2A 5 1600-meter run
Charlie Zimmer 2016-17 2A 9 4x800-meter relay

Aurora (Metea Valley)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2015-16 3A 5 4x100-meter relay
Jordan Cagigal 2015-16 3A 5 4x100-meter relay
      7 400-meter dash
Amiri Finner 2015-16 3A 5 4x100-meter relay
      6 long jump
Ben Loutsis 2015-16 3A 5 4x100-meter relay
Joseph Stewart 2011-12 3A 6 3200-meter run
Alonzo Taylor-Jones 2015-16 3A 5 4x100-meter relay

Aurora (Waubonsie Valley)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1993-94 AA 5 4x200-meter relay
  1994-95 AA 4 4x800-meter relay
  1995-96 AA 7 4x100-meter relay
  2004-05 AA 2 4x400-meter relay
  2006-07 AA 8 4x800-meter relay
  2007-08 AA 2 4x400-meter relay
  2008-09 3A 1 4x800-meter relay
  2012-13 3A 8 4x200-meter relay
Stephen Balderas 1994-95 AA 4 4x800-meter relay
Mike Bina 2003-04 AA 2 pole vault
John Burke 2012-13 3A 8 4x200-meter relay
Marcus Caldwell 2004-05 AA 2 4x400-meter relay
Alex Casey 2004-05 AA 2 4x400-meter relay
Shane Cousins 1994-95 AA 8 110-meter high hurdles
Ceith Creekmur 2000-01 AA 2 high jump
  2001-02 AA 6 high jump
James Davenport 2009-10 3A 1 high jump
Hershel Dixon 1995-96 AA 7 4x100-meter relay
Tracey Drew 2003-04 AA 8 110-meter high hurdles
      5 300-meter intermediate hurdles
  2004-05 AA 2 4x400-meter relay
      3 110-meter high hurdles
      1 300-meter intermediate hurdles
Tony Durns 2012-13 3A 8 4x200-meter relay
Brett Einbecker 2006-07 AA 2 discus throw
  2007-08 AA 1 discus throw
John Fizer 2012-13 3A 8 4x200-meter relay
John Gibbs 2005-06 AA 9 800-meter run
John Gillett 1982-83 A 8 1600-meter run
  1983-84 AA 8 800-meter run
Amare Greene 2010-11 3A 8 triple jump
Tony Haid 1998-99 AA 7 300-meter intermediate hurdles
John Harris 2013-14 3A 3 discus throw
Lamar Harris 1998-99 AA 8 400-meter dash
  1999-00 AA 4 300-meter intermediate hurdles
Matt Havlik 2008-09 3A 1 4x800-meter relay
Mark Homan 2006-07 AA 8 4x800-meter relay
Craig Huhtala 2008-09 3A 1 4x800-meter relay
Duane Jackson 1991-92 AA 6 high jump
Mike Jackson 1994-95 AA 6 triple jump
Norman Johnson 1994-95 AA 4 4x800-meter relay
Alex Kampf 2008-09 3A 7 discus throw
Tyler Kirkwood 2014-15 3A 3 110-meter high hurdles
Riley Kittridge 2011-12 3A 7 shot put
  2012-13 3A 3 discus throw
Emmett Lorenz 2006-07 AA 8 4x800-meter relay
  2007-08 AA 2 4x400-meter relay
  2008-09 3A 1 4x800-meter relay
Michael Lorenz 2008-09 3A 1 4x800-meter relay
Seth Malley 1994-95 AA 4 4x800-meter relay
Scott Mankivsky 2007-08 AA 2 4x400-meter relay
Kyle Neese 2012-13 3A 8 4x200-meter relay
Marc Presley 2007-08 AA 2 4x400-meter relay
Owen Saldana 2010-11 3A 4 discus throw
      8 shot put
Kyle Schafer 2011-12 3A 6 300-meter intermediate hurdles
Robbie Shewmaker 1995-96 AA 7 4x100-meter relay
Andrew Szott 2009-10 3A 6 shot put
George Terrazas 1996-97 AA 6 110-meter high hurdles
James Travis 2012-13 3A 8 triple jump
Ben Tromblay 2006-07 AA 8 4x800-meter relay
Kevin Wakley 1995-96 AA 7 4x100-meter relay
Rickie Walls 2009-10 3A 4 triple jump
      7 long jump
Richard White 1994-95 AA 4 4x800-meter relay
Sean Wiggan 2006-07 AA 8 4x800-meter relay
  2007-08 AA 2 4x400-meter relay
      4 800-meter run
Durrell Williams 2003-04 AA 1 800-meter run
  2004-05 AA 2 4x400-meter relay
      2 800-meter run
Mark Willis 1995-96 AA 7 4x100-meter relay
Wes York 2016-17 3A 7 800-meter run

Aurora (West Aurora)

Name Year Class Place Event
DaQuan Cross 2015-16 3A 8 high jump
DaVion Cross 2014-15 3A 2 triple jump
  2015-16 3A 2 triple jump
  2016-17 3A 2 triple jump
      1 long jump
Camron Donatlan 2015-16 3A 1 high jump
  2016-17 3A 1 high jump
Connor McCue 2015-16 3A 2 800-meter run
Chris Walker 2013-14 3A 2 triple jump
  2014-15 3A 1 triple jump
  2015-16 3A 3 triple jump

Aurora (West)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1908-09   3 2/3-mile relay
  1913-14 B 2 880-yard relay
  1984-85 AA 4 4x200-meter relay
      6 4x100-meter relay
  1986-87 AA 8 4x200-meter relay
  1987-88 AA 8 4x100-meter relay
  1990-91 AA 7 4x100-meter relay
  1992-93 AA 8 4x800-meter relay
  2005-06 AA 6 4x400-meter relay
  2006-07 AA 8 4x400-meter relay
  2008-09 3A 3 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
  2009-10 3A 7 4x200-meter relay
Jose Alfaro 2005-06 AA 6 4x400-meter relay
Charles Anderson 1906-07   2h 440-yard dash
  1907-08   2h 440-yard dash
David Annis 1898-99   1 1-mile bicycle
  1899-00   2 880-yard bicycle
  1900-01   1 1-mile bicycle
      1 440-yard bicycle
Lester Ball 1920-21 B 3t high jump
      2t pole vault
  1921-22 A 3t high jump
      3t pole vault
Jeremy Benberry 1998-99 AA 8 shot put
Lester Bonberger 1914-15 B 3 50-yard dash
Raphael Brooks 1984-85 AA 8 high jump
  1985-86 AA 5t high jump
Earl Carr 1900-01   2 50-yard dash
Marc Castro 2005-06 AA 6 4x400-meter relay
Mark Catlin 1901-02   3 220-yard low hurdles
      1 discus throw
Jack Chione 1951-52   5 880-yard run
Markus Cocroft 2008-09 3A 4 4x200-meter relay
Lyle Cohen 1986-87 AA 3 discus throw
Kevin Costin 2008-09 3A 9 shot put
Frank Crane 1912-13   4h 440-yard dash
Max Crittenden 1901-02   3 1-mile run
Khari Cross 1989-90 AA 8 long jump
Donald Currier 1910-11   2 shot put
Dan Donaldson 1997-98 AA 5 long jump
Jack Dunley 1944-45   4t pole vault
Karsten Edwards 1986-87 AA 7 100-meter dash
  1987-88 AA 3 200-meter dash
      3 100-meter dash
Edward Ferriss 1897-98   3 high jump
      3 long jump
Fred Flanders 1901-02   3 long jump
Wayne Foster 1935-36   2t pole vault
Will Freeman 1895-96   2 1-mile bicycle
      1 440-yard bicycle
  1896-97   1 1-mile bicycle
      3 440-yard bicycle
Herbert Funk 1900-01   2t pole vault
Edmund Gillette 1907-08   3 long jump
Carlos Gonzales 1977-78 AA 7 100-yard dash
Steve Gramsch 1978-79 AA 2 2-mile run
      4 1-mile run
Vincent Gribble 1914-15 B 4h 440-yard dash
Darron Guyton 2008-09 3A 3 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
Blair Hadnott 2002-03 AA 6 triple jump
David Hanchett 1905-06   1h 880-yard run
Fred Hartzburg 1896-97   3 220-yard low hurdles*
      2 shot put
Dow Harvey 1908-09   3h 880-yard run
  1909-10   3h 880-yard run
  1911-12   1 1-mile run
      1h 880-yard run
Elliot Hooper 1932-33   2 javelin throw
  1933-34   5 shot put
      1 javelin throw
Albert Hopkins 1898-99   1 440-yard bicycle
  1899-00   1 440-yard bicycle
Jawon Jackson 2005-06 AA 6 4x400-meter relay
  2006-07 AA 5 400-meter dash
      8 4x400-meter relay
Guy Johnson 1910-11   3 220-yard low hurdles
Henry Johnson 1905-06   3h 440-yard dash
Perry Johnson 1908-09   3 220-yard low hurdles
      4 pole vault
Cliff Ketchum 1911-12   4 1-mile run
  1913-14 B 1 880-yard run
Aviance King 2007-08 AA 7 high jump
  2008-09 3A 5 high jump
Antonio Knight 2006-07 AA 8 4x400-meter relay
Rich Kruiswyck 1980-81 AA 8 3200-meter run
Rob Lathrop 1981-82 AA 8 110-meter high hurdles
Don Laz 1945-46   4 long jump
      1 pole vault
  1946-47   3 long jump
Robert Lundgren 1907-08   1 high jump
  1908-09   1 high jump
Roy Magana 2003-04 AA 5 shot put
Sean McEnroe 1990-91 AA 7 discus throw
Gordon McGinnis 1915-16 B 1 1-mile run
Steve McMullen 2008-09 3A 3 4x100-meter relay
Leonard Meade 1905-06   3h 880-yard run
Mellin 1913-14 B 2h 440-yard dash
Randy Melvin 1976-77 AA 3 discus throw
John Mitchell 1915-16 B 2 1-mile run
Marlin Ness 2006-07 AA 8 4x400-meter relay
Andre Newson 1997-98 AA 2 high jump
Jarick Phillips 2009-10 3A 7 4x200-meter relay
Adam Pierce 1930-31   5 880-yard run
  1931-32   1 880-yard run
Frank Populorum 1923-24 A 5t pole vault
Arch Richards 1905-06   1 100-yard dash
Darryl Robertson 1978-79 AA 1 pole vault
Jeff Ruffin 1997-98 AA 5 discus throw
  1998-99 AA 6 shot put
      6 discus throw
Brant Schanlaber 1983-84 AA 8t pole vault
  1984-85 AA 3 pole vault
Carlton Schultz 1907-08   3 100-yard dash
Earl Sidmore 1949-50   5 220-yard dash
Rocky Simms 1992-93 AA 4 shot put
  1993-94 AA 1 shot put
      8 discus throw
Matt Souvannasing 2009-10 3A 7 4x200-meter relay
Leon Spears 2008-09 3A 3 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
  2009-10 3A 7 4x200-meter relay
      9 200-meter dash
Howard Stanford 1988-89 AA 7 long jump
Mike Stapleton 1974-75 AA 3 100-yard dash
      4 220-yard dash
Paul Strock 1950-51   2 pole vault
Matt Sweeney 1990-91 AA 8 discus throw
  1991-92 AA 8 discus throw
Scott Theis 1996-97 AA 8 shot put
  1997-98 AA 6 discus throw
      7 shot put
Lesroy Tittle 1995-96 AA 7 100-meter dash
  1996-97 AA 6 100-meter dash
Jarod Tobler 1999-00 AA 4 long jump
      2 triple jump
Arthur Todd 1898-99   1 high jump
      2 pole vault
      2 long jump
  1899-00   2 pole vault
Eddie Velarde 1986-87 AA 3 shot put
  1987-88 AA 6 discus throw
      3 shot put
Reggie Walls 1989-90 AA 7 shot put
Edward Ward 1910-11   2 discus throw
Will Westby 1897-98   3 1-mile run
  1899-00   3 hammer throw
Edward Wilford 1908-09   4h 440-yard dash
  1909-10   3 long jump
Durrell Williams 2002-03 AA 2 long jump
Anthony Winston 1995-96 AA 3 shot put
Zach Woods 2009-10 3A 7 4x200-meter relay
Chuck Young 1924-25 A 3 pole vault
Josh Zinzer 2005-06 AA 6 4x400-meter relay
  2006-07 AA 8 4x400-meter relay
  2007-08 AA 6 200-meter dash
  2008-09 3A 4 4x200-meter relay
      1 200-meter dash
      3 4x100-meter relay

Averyville

Name Year Class Place Event
G. Davis 1907-08   2 1-mile run
  1908-09   2h 880-yard run
      1 1-mile run
  1909-10   2 1-mile run

Avon

Name Year Class Place Event
Tim Malley 1989-90 A 7 long jump
Steve Repp 1982-83 A 3 400-meter dash
  1983-84 A 7 200-meter dash
  1984-85 A 3 200-meter dash
      2 400-meter dash
      8 triple jump
Dan Schisler 1988-89 A 3 3200-meter run
      7 1600-meter run
  1989-90 A 4 1600-meter run
      5 3200-meter run