Boys Track & Field Individual Champions

* Last updated at 7:36 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

hammer throw

Year Class Name School Mark
1893-94   William Shepard Chicago (Hyde Park) 108-0
1894-95   Tom Sullivan Chicago (Lake View) 118-6
1895-96   Frank Levings Rockford (H.S.) 115-0
1896-97   J. Sutter Chicago (Lake View) 133-5
1897-98   Ned Fowler Aurora (East) 112-7
1898-99   W. Koehler Pontiac 117-9
1899-00   W. Koehler Pontiac 134-4.8
1900-01   Robert Andrews Chicago (English and Manual) 128-7
1901-02   John Evvard Pontiac 141.15'
1902-03   John Evvard Pontiac 159-3
1903-04   John Evvard Pontiac 164.04'
1904-05   Luther Sampson Petersburg 150.5'
1905-06   Joe Vance Springfield (H.S.) 148-4
1906-07   Hedgecock Greenfield 154-7
1907-08   Timian Ashland 148-10
1908-09   (Richard) Leslie Byrd Milford 155-7
1909-10   R. Berry Beardstown 166-914
1910-11   R. Berry Beardstown 155-5
1911-12   Charles Bachman Chicago (Englewood) 152-614
1912-13   Eugene Sutherd Virginia 148-1
1913-14 A Delmar Allman Urbana (H.S.) 138-8
1913-14 B Eugene Sutherd Jacksonville (H.S.) 154-7
1914-15 A Albert Pike Aurora (East) 141-6
1914-15 B Erp Chrisman 154-0
1915-16 A Stephens Paris 127-1
1915-16 B Drake Gillespie 139-0
1915-16 C R. Owsley Lake Forest (L.F. Academy) 142-2
1918-19 A Russell Carpenter Oak Park (O.P.-River Forest) 86-0
1918-19 B Carl Furniss Mattoon 159-2
1919-20 A Omar Allman Urbana (H.S.) 130-618
1919-20 B Stewart Walters Mattoon 103-11

javelin throw

Year Class Name School Mark
1918-19 A Elsworth Sheridan Highland Park (Deerfield-Shields) 114-012
1918-19 B Viskosil Lockport (Twp.) 114-10
1919-20 A Felice Caruso Oak Park (O.P.-River Forest) 139-11
1919-20 B Rolland Meade Virginia 142-1134
1920-21 A Paul Lippold Aurora (East) 153-0
1920-21 B Ray Goode White Hall 169-6
1921-22 A Tophill Simon Canton 171-0
1921-22 B W. Poland Olney (H.S.) 164-9
1922-23 A Melvin Whitlock Danville (H.S.) 154-1
1922-23 B Ray Goode White Hall 168-1
1923-24 A John Heath Champaign (H.S.) 183-9
1923-24 B Theodore Whitler Girard 171-0
1924-25 A Melvin Whitlock Danville (H.S.) 170-512
1924-25 B W. Metzger Wenona 172-212
1925-26   T. Harpstreit Lebanon 172-10
1926-27   Rupert Peterson Virginia 184-9
1927-28   Mullin Palmyra 164-714
1928-29   George Musso Collinsville 175-612
1929-30   Duane Purvis Mattoon 184-9
1930-31   Benson Windmiller Pleasant Hill 185-712
1931-32   Lochiner Sesser 174-0
1932-33   Eddie Englebrecht Bloomington (H.S.) 176-912
1933-34   Elliot Hooper Aurora (West) 181-112
1934-35   Walter David Chrisman 190-0
1935-36   Donald Cash Elmhurst (York) 187-10
1936-37   William Eckhardt Rochelle 177-6
1937-38   Walter "Hoot" Evers Collinsville 179-8
1938-39   Donald Whitmore Mendota 194-3

standing broad jump

Year Class Name School Mark
1892-93   Augustin Rousseau Peoria (H.S.) 9-10
1893-94   J. Walton Mattoon 9-812
1894-95   Mark Moran Canton 10-034
1895-96   Mark Moran Canton 10-0
1896-97   John Bertram Lewistown 10-112
1897-98   Oliver Bonney Aurora (East) 10-312
1898-99   Dave Daugherty Biggsville 10-514
1899-00   Dave Daugherty Biggsville 10-3.6
1900-01   Dwight Parrish Taylorville 10-4
1901-02   Clark Charleston 10-212
1902-03   Stewart Jacksonville (H.S.) 10-3
1903-04   Stewart Jacksonville (H.S.) 9-11
1904-05   Owen Rushville 10-212

880-yard walk

Year Class Name School Mark
1896-97   George Pulford Savanna 3:32
1897-98   Theodore George Chicago (Englewood) 3:4725
1898-99   Louis Byrne Chicago (English and Manual) 3:3045
1899-00   James Stewart Biggsville 3:2535

1-mile walk

Year Class Name School Mark
1894-95   David Webber Urbana (H.S.) 8:22
1895-96   Willard Doud Chicago (Manual) 7:50

440-yard bicycle

Year Class Name School Mark
1895-96   Will Freeman Aurora (West) :3425
1896-97   Ralph Pingree Chicago (Hyde Park) :3635
1897-98   Richard Hasbrouck Peoria (H.S.) :36
1898-99   Albert Hopkins Aurora (West) :3345
1899-00   Albert Hopkins Aurora (West) :3335
1900-01   David Annis Aurora (West) :3515

880-yard bicycle

Year Class Name School Mark
1899-00   Ed Keller Decatur (H.S.) 1:11

1-mile bicycle

Year Class Name School Mark
1892-93   Albert Jamison Peoria (H.S.) 2:4912
1893-94   A. Vernon Hales Chicago (Englewood) 2:5814
1894-95   L.V. Porter Chicago (Englewood) 3:28
1895-96   Webb Stevens Rockford (H.S.) 2:53
1896-97   Will Freeman Aurora (West) 2:50
1897-98   Plant Champaign (H.S.) 3:2125
1898-99   David Annis Aurora (West) 2:5145
1900-01   David Annis Aurora (West) 2:3835

high kick

Year Class Name School Mark
1892-93   George Morrison Urbana (H.S.) 8-2
1893-94   George Morrison Urbana (H.S.) 9-034
1894-95   W. Stevens Mattoon 9-2
1895-96   Oliver Bonney Aurora (East) 8-10

baseball throw

Year Class Name School Mark
1892-93   Howard Ruggles Chicago (Lake View) 353-812
1893-94   William Shepard Chicago (Hyde Park) 347-5
1894-95   John Salmons Arcola 347-1

football kick

Year Class Name School Mark
1892-93   Frank Bogardus Springfield (H.S.) 126-0