Boys Track & Field Season Summaries

* Last updated at 12:32 pm on Monday, December 11, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1990-91 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (Luther South) S 1       Tony Rainey
Cairo S 2        
Harrisburg   3       Tony Holler
Chicago (University)   4       Bud James
Princeton S 5       Mike Telfer
West Frankfort (Frankfort)   5       Bob Sloan
Mahomet (M.-Seymour) S 7        
Shelbyville   7 4 1   Kevin Kramer
Aledo   9        
Clinton   9        
Annawan S          
Carlinville S   0 0   David Jokisch
DuQuoin (H.S.) S          
Forreston S         Steve Herkert
Herscher S          
Kankakee (McNamara) S          
Maple Park (Kaneland) S         Ralph Drendel
Monmouth (H.S.) S          
Newton S          
Normal (University) S         Jack Eddy
Pana (H.S.) S          
Stanford (Olympia) S         Mike Niesler

1990-91 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
East St. Louis (Sr.)   1       John Davis
Evanston (Twp.) S 2        
East St. Louis (Lincoln) S 3        
Hillside (Proviso West)   4        
Decatur (MacArthur) S 5        
Chicago (C. Vocational) P 6        
Harvey (Thornton) S 6        
Decatur (Eisenhower)   8       Greg Collingwood
Naperville (North)   8       Jim Moody
Glenview (Glenbrook South)   10        
Elmhurst (York) S          
Freeport (H.S.) S          
Marion (H.S.) S          
Naperville (Central) S         George Cyr
Oak Lawn (Richards) S          
Palatine (Fremd) S          
Peoria (Manual) S   16 0   Dennis Winkler
Rockford (Guilford) S          
Waukegan (H.S.) S          
Wheaton (North) S          

1991-92 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Cairo S 1       Jim West
Chicago (University)   2       Bud James
Mahomet (M.-Seymour)   3        
Herscher S 4        
Maple Park (Kaneland) S 5       Ralph Drendel
Chicago (Providence-St. Mel)   5        
DuQuoin (H.S.)   7        
Wheaton (St. Francis) S 8       Scott Nelson
Newton   9        
Arcola   10        
Annawan S          
Coal City S          
Elmwood Park S          
Forreston S         Steve Herkert
Girard S         James Hunt
Knoxville S         Larry Ragsdale
Madison S          
Mt. Olive S          
Normal (University) S         Jack Eddy
Robinson S   11 0   Tony Cork
Rushville S          
St. Joseph (S.J.-Ogden) S          

1991-92 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Decatur (MacArthur) S 1       Bill Harbeck
East St. Louis (Lincoln) S 2        
East St. Louis (Sr.)   3        
Olympia Fields (Rich Central) S 4        
Chicago Heights (Bloom Twp.)   5 8 0   Lonnell Poole
Hillside (Proviso West) S 6        
Waukegan (H.S.) S 7        
Decatur (Eisenhower)   8       Greg Collingwood
Evanston (Twp.) S 9        
South Holland (Thornwood)   9 19 2   Gary Haupert
St. Charles (H.S.)   9        
Chicago (Steinmetz) P          
Belvidere (H.S.) S          
Marion (H.S.) S          
Oak Lawn (Richards) S          
Oswego (H.S.) S         Roger Wilcox
Palatine (Fremd) S          
Rock Island (H.S.) S         Ed Lillis
Springfield (Lanphier) S         Mike Garcia
Wheaton (North) S          

1992-93 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
St. Joseph (S.J.-Ogden) S 1       Gary Garrison
Lena (L.-Winslow)   2       Pete Brown
Coal City S 3        
Rockford (Christian Life)   3        
Herscher S 5        
Lisle (Sr.)   5        
Cairo S 7        
Carterville   8       Mike Chornak
Kewanee (Wethersfield)   8        
Palos Heights (Chicago Christian)   10        
Robinson   10 8 0   Tony Cork
Cerro Gordo S         Paul Workman
Chicago (Providence-St. Mel) S          
Kewanee (H.S.) S         Jim VanHootegem
Knoxville S         Larry Ragsdale
Maple Park (Kaneland) S         Ralph Drendel
Mason City (Illini Central) S         Jerry Sullivan
Newton S          
Oregon S         Art Carlson
Pana (H.S.) S          
Princeton S         Steve Kiser
Rushville S          
Staunton S         Dave Williams

1992-93 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
East St. Louis (Sr.) S 1       John Davis
South Holland (Thornwood) S 2 13 3   Gary Haupert
Evanston (Twp.) S 3        
Chicago (St. Rita)   4        
Waukegan (H.S.) S 5        
Palatine (Fremd) S 6       Jim Akins
Mt. Vernon (H.S.) S 7        
Lincolnshire (Stevenson)   7 6 2   Hank Andrew
Normal (Community)   9        
Roselle (Lake Park) S 10        
Bolingbrook   10 7 3   Art Pahl
Rockford (Guilford)   10        
Chicago (Steinmetz) P          
Belvidere (H.S.) S          
Chicago Heights (Bloom Twp.) S   10 2   Lonnell Poole
Danville (H.S.) S   5 0   John R. Eakle
Downers Grove (North) S          
East Moline (United) S          
Flossmoor (Homewood-F.) S          
Peoria (Manual) S   12 1 1 Dennis Winkler
Wheaton (North) S          

1993-94 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Rockford (Christian Life)   1       Greg Hayton
Herscher   2        
Robinson S 2 7 0   Tony Cork
Georgetown (G.-Ridge Farm)   4        
Kewanee (H.S.) S 5       Jim VanHootegem
Harrisburg S 6       Tony Holler
Farmington   7        
Wheaton (St. Francis) S 8       Scott Nelson
Lisle (Sr.)   9        
Cairo   10        
Downs (Tri-Valley)   10        
Carlinville S   0 0   David Jokisch
Elmwood Park S          
Galva S          
Greenville S          
Heyworth S          
Litchfield S          
Mahomet (M.-Seymour) S          
Momence S          
Monmouth (H.S.) S          
Oregon S         Art Carlson
Rushville S          
St. Joseph (S.J.-Ogden) S          
Williamsville S         David Stier & Don Williams

1993-94 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Rock Island (H.S.) S 1       Ed Lillis
Evanston (Twp.) S 2        
East St. Louis (Sr.) S 3        
Bolingbrook   4 9 2   Art Pahl
Decatur (MacArthur) S 5        
Springfield (Southeast)   6        
Dolton (Thornridge) S 7       T.J. Shirley
Oak Park (O.P.-River Forest)   7        
South Holland (Thornwood)   7 20 0   Gary Haupert
Elmhurst (York) S 10        
Wheaton (North) S 10        
Chicago (Lane) P          
Aurora (Waubonsie Valley) S         Steve Edwards
Carbondale (H.S.) S          
Chicago Heights (Bloom Twp.) S         Lonnell Poole
Peoria (Manual) S   11 2   Dennis Winkler
Rockton (Hononegah) S          
Roselle (Lake Park) S          
St. Charles (H.S.) S          
Waukegan (H.S.) S          
Wheaton (W. Warrenville South) S         Ken Helberg

1994-95 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Harrisburg S 1       Tony Holler
Carlinville S 2 0 0   David Jokisch
Burlington (Central) S 3       Jim Woodward
Lansing (Illiana Christian)   4        
Fulton (H.S.)   5        
Oregon S 6       Art Carlson
Kankakee (McNamara) S 7        
Eldorado   8        
Maple Park (Kaneland)   9       Ralph Drendel
Mahomet (M.-Seymour) S 10        
Normal (University)   10        
Westville   10        
Chicago (Luther South) S          
Clinton S          
Eureka S         Ron Eeten
Litchfield S          
Monmouth (H.S.) S          
Robinson S   11 0   Tony Cork
Rushville S          
Sandwich S          
Sparta S          
St. Joseph (S.J.-Ogden) S          

1994-95 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (Leo) S 1       Ed Adams
Wheaton (W. Warrenville South) S 2       Ken Helberg
South Holland (Thornwood)   3 19 0   Gary Haupert
Dolton (Thornridge)   4 3 1   T.J. Shirley
Waukegan (H.S.) S 5        
Hoffman Estates (Conant)   6        
East St. Louis (Lincoln) S 7        
Rock Island (H.S.) S 8       Ed Lillis
Chicago Heights (Bloom Twp.) S 9 13 2   Lonnell Poole
Naperville (Central) S 9       George Cyr
St. Charles (H.S.)   9        
Chicago (Lane) P          
Belvidere (H.S.) S          
Decatur (Eisenhower) S         Greg Collingwood
Elmhurst (York) S          
Evanston (Twp.) S          
Pontiac S         David Young
Roselle (Lake Park) S          
Springfield (Lanphier) S         Mike Garcia

1995-96 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Carlinville S 1       David Jokisch
Rushville S 2       Dick Tucker
Chicago (Luther South) S 3       Tony Rainey
Newton   4        
Maple Park (Kaneland) S 5       Ralph Drendel
Knoxville   5       Jeff Brock
Lisle (Sr.)   5        
Harrisburg S 8       Tony Holler
Fulton (H.S.)   9        
Monmouth (H.S.)   10        
Farmington S         David Giagnoni
Freeburg S         Wayne Wiseman
Herscher S          
Kewanee (H.S.) S         Jim VanHootegem
Monticello S         Matt Lamsargis
Normal (University) S         Lester Hampton
Prophetstown S         John Roemer
Robinson S   11 0   Tony Cork
Rochester S         William Derks
Rockford (Christian Life) S         John Hayton
St. Joseph (S.J.-Ogden) S         Gary Garrison

1995-96 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Wheaton (W. Warrenville South) S 1       Ken Helberg
East St. Louis (Sr.) S 2       John Davis
Elmhurst (York) S 3       Joe Newton
Harvey (Thornton) S 4       Rich Stein
Springfield (Southeast)   5        
Roselle (Lake Park)   6        
Springfield (Lanphier) S 7       Mike Garcia
Hoffman Estates (H.S.)   8 6 1   Pete Reiff
Downers Grove (North)   9        
Joliet (Twp.)   9        
Chicago (Lane) P         Charles McClinton
Crystal Lake (Central) S   16 2   Dick Kloepfer
Evanston (Twp.) S         Willie May
Naperville (North) S         Stan Gruscka
Oak Park (O.P.-River Forest) S         Al Wright
O'Fallon (H.S.) S   7 1   Ron Koch
Olympia Fields (Rich Central) S         Bruce Gilbert
Peoria (Manual) S   13 0   Dennis Winkler
Rock Island (H.S.) S         Ed Lillis
Zion (Z.-Benton) S         Leon Muff

1996-97 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (Luther South) S 1       Tony Rainey
Nashville S 2       Bruce Reeder
Newton   3        
Knoxville   4       Jeff Brock
Elmhurst (Timothy Christian)   5        
Robinson S 6 11 0   Tony Cork
Carlinville S 7 0 0   Ken Garrison
Macomb S 7       Randy Ames
Girard   9       James Hunt
Oregon S 10       Art Carlson
Sullivan   10        
Carrollton S   0 0   Dick Hamann
Eureka S         Ron Eeten
Herscher S          
Kewanee (H.S.) S         Jim VanHootegem
Maple Park (Kaneland) S         Ralph Drendel
Monticello S          
Rock Falls S         Brian Sitz
Roxana S          
St. Joseph (S.J.-Ogden) S          
Warrensburg (W.-Latham) S         Ken Hatcher

1996-97 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Roselle (Lake Park) S 1       Robert Nihells
Hoffman Estates (H.S.)   2        
New Lenox (Lincoln-Way)   3        
Naperville (North)   4        
Bolingbrook   5 7 2   Art Pahl
Zion (Z.-Benton) S 6 2 1   Leon Muff
Peoria (Manual) S 7 18 0   Dennis Winkler
Chicago (St. Rita)   7        
Springfield (Southeast)   9        
Harvey (Thornton) S 10        
Joliet (Twp.)   10        
Chicago (Morgan Park) P          
Aurora (West Aurora) S          
Danville (H.S.) S   4 1   John R. Eakle
East St. Louis (Sr.) S          
Elmhurst (York) S          
Evanston (Twp.) S          
Mt. Prospect (Prospect) S          
Murphysboro S          
Park Forest (Rich East) S         Mark Egofske
Rock Island (H.S.) S         Ed Lillis
Rockton (Hononegah) S          

1997-98 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (Leo) S 1       Ed Adams
Nashville S 1       Bruce Reeder
Harrisburg   3       Tony Holler
Metropolis (Massac County)   4       Keith Shelton
St. Joseph (S.J.-Ogden) S 5        
Sullivan   6        
Spring Valley (Hall)   7       Bruce Becker
Maple Park (Kaneland)   8       Ralph Drendel
Carlyle   9        
Mendota   9       Frank Swingel
Carrollton S   0 0   Dick Hamann
Chester S         Jack Herschbach
Chillicothe (Illinois Valley Central) S          
Herscher S          
Kewanee (H.S.) S         Jim VanHootegem
Litchfield S          
Monmouth (H.S.) S          
Newton S          
Oregon S         Art Carlson
Rock Falls S         Brian Sitz
Tuscola S         Steve Spears
Warrensburg (W.-Latham) S         Ken Hatcher
Wheaton (St. Francis) S         Scott Nelson

1997-98 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
East St. Louis (Sr.) S 1       John Davis
Elmhurst (York) S 2        
Peoria (Manual) S 3 15 0   Dennis Winkler
Wheaton (W. Warrenville South) S 4       Ken Helberg
Roselle (Lake Park)   4        
Zion (Z.-Benton)   6 2 1   Leon Muff
Lockport (Twp.) S 7        
Evanston (Twp.) S 8        
Aurora (West Aurora)   9        
Salem   10        
Chicago (Whitney Young) P          
Arlington Heights (Hersey) S          
Freeport (H.S.) S          
Libertyville S   7 0   Ron Long
O'Fallon (H.S.) S   8 0   Ron Koch
Park Forest (Rich East) S   15 0   Mark Egofske
Rantoul S          
Rock Island (H.S.) S         Ed Lillis
South Holland (Thornwood) S   16 4   Gary Haupert

1998-99 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Harrisburg S 1       Tony Holler
Spring Valley (Hall)   2       Bruce Becker
Eureka S 3 20 0   Ron Eeten
Maple Park (Kaneland)   3       Ralph Drendel
Cairo   5        
Macomb S 6       Randy Ames
Farmington   6        
Elmhurst (Timothy Christian)   8        
Fairbury (Prairie Central)   8        
Nashville   8       Bruce Reeder
Carlinville S   0 0   Ken Garrison
Carthage S          
Chester S         Jack Herschbach
Freeburg S         Wayne Wiseman
Herscher S          
Kewanee (H.S.) S         Jim VanHootegem
Melrose Park (Walther Lutheran) S         Bill Koehne
Newton S          
Oregon S         Art Carlson
Rock Falls S         Brian Sitz
St. Joseph (S.J.-Ogden) S          
Tuscola S         Steve Spears
Warrensburg (W.-Latham) S         Ken Hatcher
Wheaton (St. Francis) S         Scott Nelson

1998-99 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Wheaton (W. Warrenville South) S 1       Ken Helberg
South Holland (Thornwood) S 2 16 5   Gary Haupert
Elmhurst (York) S 3       Joe Newton
Salem S 4        
Evanston (Twp.) S 5        
Galesburg (H.S.) S 6        
Libertyville S 7 8 0   Ron Long
Park Forest (Rich East) S 8       Matt Guritz
Bolingbrook   8 6 1 1 Art Pahl
Wheeling   10       Kip North
Chicago (Morgan Park) P          
Arlington Heights (Hersey) S          
East St. Louis (Sr.) S          
Freeport (H.S.) S          
O'Fallon (H.S.) S   6 0   Ron Koch
Peoria (Manual) S   16 0   Dennis Winkler
Romeoville (H.S.) S          
Springfield (Lanphier) S         Mike Garcia

1999-00 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
St. Joseph (S.J.-Ogden) S 1       Gary Garrison
Chicago (Leo) S 2       Ed Adams
Chicago (Luther South)   3        
Eureka   4 10 3   Ron Eeten
Harrisburg S 5       Tony Holler
Wheaton (St. Francis)   6       Scott Nelson
Chillicothe (Illinois Valley Central) S 7       Mike Themas
Maple Park (Kaneland)   8       Ralph Drendel
Farmington S 9       David Giagnoni
Macomb   9       Randy Ames
Burlington (Central) S         Mike Schmidt
Carlinville S         Ken Garrison
Freeburg S         Wayne Wiseman
Greenfield S         Brad Hilbert
Herscher S         Rick Livesey
Kewanee (H.S.) S         Jim VanHootegem
Newton S         Charlie Schackmann
Oregon S         Art Carlson
Stanford (Olympia) S         David Stine
Tuscola S         Steve Spears
Warrensburg (W.-Latham) S         Ken Hatcher

1999-00 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Elmhurst (York) S 1       Joe Newton
Lemont (H.S.)   2        
Romeoville (H.S.)   3        
Cahokia (H.S.)   4        
Palatine (Fremd) S 5       Jim Akins
Chicago Heights (Bloom Twp.) S 6 10 2   Brett Hepner
Wheaton (W. Warrenville South)   6       Ken Helberg
Rolling Meadows   8       Dan Jones
South Holland (Thornwood)   9       Gary Haupert
Springfield (Lanphier) S 10       Mike Garcia
East St. Louis (Sr.) S         John Davis
Hinsdale (Central) S         Mark McCabe
Libertyville S   6 1   Ron Long
Lockport (Twp.) S         Tom Razo
Machesney Park (Harlem) S         Richard Johnson
Naperville (Central) S         George Cyr
Peoria (Manual) S   14 0   Dennis Winkler
Pontiac S         David Young
Rock Island (H.S.) S         Ed Lillis
St. Charles (H.S.) S         Tom Rederick