Boys Track & Field Season Summaries

* Last updated at 8:30 am on Wednesday, September 13, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1970-71

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Evanston (Twp.) D 1       Ron Helberg
East Moline (United) D 2        
Alton (Sr.) D 3        
Chicago Heights (Bloom Twp.) D 3 15 0   Steve Miller
LaGrange (Lyons) D 3        
Chicago (Englewood) P 6        
New Lenox (Lincoln-Way)   7        
East St. Louis (Lincoln) D 8        
Zion (Z.-Benton)   9 2 1   Gene Borop
Chicago (St. Ignatius College Prep)   10        
Decatur (Stephen Decatur)   10        
Centralia (H.S.) D          
Decatur (MacArthur) D          
Dixon (H.S.) D          
Joliet (West) D          
Lombard (Glenbard East) D          
Mattoon D          
Palatine (Fremd) D          
Peoria (H.S.) D          
Quincy (Sr.) D          
Rockford (East) D          
Springfield (Southeast) D          
Urbana (H.S.) D          

1971-72

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Evanston (Twp.) D 1       Ron Helberg
Chicago Heights (Bloom Twp.) D 2 16 0   Steve Miller
Alton (Sr.)   3        
Harvey (Thornton)   4        
Lebanon   4        
Hillside (Proviso West)   6        
East St. Louis (Sr.) D 7        
Joliet (West) D 8        
Chicago (Lane) P 9        
East St. Louis (Lincoln)   9        
Bloomington (H.S.) D   6 0   Stan Petty
Dundee D          
Elmhurst (York) D          
Jacksonville (H.S.) D          
Lombard (Glenbard East) D          
Mt. Vernon (H.S.) D          
Normal (Community) D          
Park Ridge (Maine South) D          
Peoria (Richwoods) D          
Quincy (Sr.) D          
Robinson D         Jim Fox
Rock Island (H.S.) D          
Rockford (West) D          
Springfield (Southeast) D          
Urbana (H.S.) D          

1972-73

School Titles Place Won Lost Tied Coach
East St. Louis (Lincoln)   1       George Holliday
LaGrange (Lyons)   1       Max Armer
Harvey (Thornton)   3        
Glen Ellyn (Glenbard West) D 4        
Chicago (Parker)   5        
Chicago (Englewood) P 6        
Chicago Heights (Bloom Twp.) D 6       Steve Miller
Granite City   6        
Lebanon   6        
Chicago (Lane)   10        
Maywood (Proviso East)   10        
Alton (Sr.) D          
Arlington Heights (Hersey) D          
Charleston D          
Crystal Lake (H.S.) D   16 4   Dick Kloepfer
Decatur (MacArthur) D          
East St. Louis (Sr.) D          
Elmhurst (York) D          
Galesburg (H.S.) D          
Joliet (West) D          
Mt. Vernon (H.S.) D          
Peoria (Manual) D   19 1   Dennis Winkler
Rantoul D          
Rock Island (H.S.) D          
Rockford (Auburn) D          
Springfield (Southeast) D          

1973-74

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (Lane) P 1       William Lewis
Evanston (Twp.) D 1       Ron Helberg
LaGrange (Lyons) D 3        
Chicago Heights (Bloom Twp.) D 4       Steve Miller
East St. Louis (Sr.) D 5        
Chicago (Phillips)   6        
Alton (Sr.)   7        
Rock Island (H.S.)   8        
Rushville D 9       Rod Schoonover
Chicago (St. Ignatius College Prep)   9        
Elmhurst (York)   9        
Glen Ellyn (Glenbard West)   9        
New Lenox (Lincoln-Way)   9        
Rolling Meadows   9 2 4   Joe Vitton
Champaign (Central) D          
Charleston D          
Decatur (Eisenhower) D          
Des Plaines (Maine West) D         Ron Brown
Elgin (H.S.) D          
Moline (H.S.) D          
Mt. Vernon (H.S.) D          
Peoria (H.S.) D          
Princeton D         Gary Coates
Rockford (East) D          
Springfield (Southeast) D          
Wheaton (North) D          

1974-75 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Maple Park (Kaneland) D 1       Bruce Peterson
Granville (Putnam County) D 2        
Hoopeston (H.-East Lynn) D 2        
Gilman   4        
Prophetstown   4       Irv Sanderson
Mahomet (M.-Seymour) D 6        
Carthage (Hancock Central)   6        
Stillman Valley D 8        
Clifton (Central)   8        
Flanagan   8        
Mt. Sterling (Brown County)   8        
Watseka   8        
Altamont D          
Arthur D          
Farmington (East) D          
Fulton (H.S.) D          
Lebanon D          
New Lenox (Providence Catholic) D          
Normal (University) D         Jack Eddy
Pleasant Hill D         Coach Chuck Orwig
Rushville D          
Sparta D          
Taylor Ridge (Rockridge) D          

1974-75 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
East St. Louis (Sr.) D 1       Jimmy Lewis
Chicago (Phillips) P 2        
Rockford (East) D 2        
Maywood (Proviso East)   4        
Alton (Sr.)   5        
Oak Lawn (Community) D 6       John Lewis
Joliet (East)   6        
Evanston (Twp.)   8        
Elmhurst (York) D 9        
Hillside (Proviso West)   10        
Arlington Heights (Forest View) D          
Aurora (East) D          
Charleston D          
Chicago Heights (Bloom Twp.) D   10 0   Steve Miller
Des Plaines (Maine West) D         Ron Brown
Lombard (Glenbard East) D          
Moline (H.S.) D          
Mt. Vernon (H.S.) D          
Normal (Community) D          
Peoria (H.S.) D          
Rantoul D          
Rock Island (H.S.) D          
Zion (Z.-Benton) D   2 1   Gene Borop

1975-76 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Granville (Putnam County) D 1       Jim Davis
Maple Park (Kaneland) D 2       Bruce Peterson
Farmington (East) D 3       David Giagnoni
Lebanon D 4        
Momence   4        
Peru (St. Bede)   4        
Gilman   7        
Paxton   8        
Melrose Park (Walther Lutheran)   9        
Polo   9        
Blue Mound D         Richard McDonald
Carmi D         Harold Poore
Chatham (Glenwood) D         Paul Kopatz
Erie D         Rodger Goodwin
Eureka D         Denny Brue
Mahomet (M.-Seymour) D         Frank Dutton
Minooka D         Mr. Reische
Rushville D         Rod Schoonover
Sparta D         Buzz Bradley
St. Anne D         Mike Rebello
Toulon D         Al Aarland
Winnebago D         Bill Foster

1975-76 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
East St. Louis (Sr.) D 1       Jimmy Lewis
Chicago Heights (Bloom Twp.) D 2 23 1   Steve Miller
Maywood (Proviso East)   3        
Harvey (Thornton)   4        
Rockford (East) D 5       Dan Salvi
Chicago (King)   5 6 1   John Caldow
LaGrange (Lyons)   5        
Orland Park (Sandburg)   5        
Joliet (East) D 9       Fritz Reinhold
Chicago (Harlan)   10        
Chicago (Englewood) P         Ed Wallace
Aurora (East) D         Richard Paul
Benton D         Rich Herrin
Danville (H.S.) D   5 0 1 John R. Eakle
Elmhurst (York) D         Joe Newton
Evanston (Twp.) D         Willie May
Glen Ellyn (Glenbard West) D         Jim Arnold
Machesney Park (Harlem) D          
Moline (H.S.) D         Gene Shipley
Oak Lawn (Richards) D         Homer Thomas
Palatine (Fremd) D         Pat Brogan
Peoria (H.S.) D         Phil Salzer
Zion (Z.-Benton) D   2 1   Gene Borop

1976-77 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Maple Park (Kaneland) D 1       Bruce Peterson
Lebanon   2       Hank Feldt
Minooka   3       Mr. Reische
Peru (St. Bede)   4        
Chicago (Luther South)   5        
Melrose Park (Walther Lutheran)   5        
Robinson D 7 10 0   Tony Cork
Tolono (Unity)   7        
Chester   9 0 0   Jack Herschbach
Sparta   10       Buzz Bradley
Colfax (Octavia) D         Don Carlson

1976-77 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago Heights (Bloom Twp.) D 1 6 1   Lonnell Poole
East St. Louis (Sr.) D 1       Jimmy Lewis
Orland Park (Sandburg)   3        
Chicago (King)   4 8 1   John Caldow
North Chicago D 5        
Des Plaines (Maine West)   6       Ron Brown
Chicago (Mendel) D 7        
Springfield (Southeast)   7        
Lockport (Twp.)   9        
Peoria (H.S.) D 10        
Champaign (Central)   10        
East St. Louis (Lincoln)   10        
Libertyville   10 20 2   Gary Hodgson
Chicago (Lane) P          
Evanston (Twp.) D          
Lombard (Glenbard East) D          
Machesney Park (Harlem) D          
Oak Park (O.P.-River Forest) D          
Palatine (Fremd) D          

1977-78 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Robinson D 1 10 0   Tony Cork
Madison   2        
St. Anne   3        
Gibson City   4        
Casey   5        
Rushville   6        
Peru (St. Bede)   7        
Riverton   7        
Spring Valley (Hall)   7       Rollie Morris
Highland (St. Paul)   10        

1977-78 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
East St. Louis (Sr.)   1       Jimmy Lewis
Chicago (Brother Rice)   2        
Deerfield (H.S.)   2        
Evanston (Twp.)   4        
Dolton (Thornridge) D 5 5 0   Skip Stolley
Orland Park (Sandburg)   5        
Chicago (Calumet) P 7        
Harvey (Thornton)   8        
Chicago (Farragut)   9        
Danville (H.S.)   10 6 1   John R. Eakle
Maywood (Proviso East)   10        

1978-79 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (Luther South)   1       Norm Meier
Gibson City   2        
Rochester   3        
Madison   4        
Aurora (Central Catholic)   5       Ken Jakalski
Elmhurst (Timothy Christian)   6        
Melrose Park (Walther Lutheran)   7        
Arcola   8        
Fulton (H.S.)   9        
Erie   10        
Prophetstown   10 4 0   Irv Sanderson
Washburn (Lowpoint-W.)   10       John Goddard
Carrollton D   3 0   Dick Hamann
Effingham (St. Anthony) D          
Peoria (Manual) D   18 0   Dennis Winkler

1978-79 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Evanston (Twp.)   1       Willie May
East St. Louis (Sr.)   2        
Chicago (Phillips) P 3        
Palatine (Fremd)   4       Patrick Brogan
Moline (H.S.)   5        
Aurora (West Aurora)   6        
Deerfield (H.S.)   7        
Kankakee (Westview)   8        
Naperville (North)   8        
Chicago (Tilden)   10       Jim Moriarty
Mattoon D   6 1   Bess

1979-80 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (Luther South)   1       Norm Meier
Metropolis   2        
Mahomet (M.-Seymour)   3        
Freeburg   4       Gary Henning
Gibson City   5        
Melrose Park (Walther Lutheran)   6        
Paxton   6        
Hoopeston (H.-East Lynn)   8        
Elmwood   9        
Forreston   10        
Prophetstown   10 3 0   Irv Sanderson
Peoria (Manual) D   18 0   Dennis Winkler
Robinson D   8 0   Tony Cork

1979-80 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Maywood (Proviso East)   1       Chuck Farinella
Waukegan (East)   1       Marvin Arrington
Dolton (Thornridge)   3 8 0   Skip Stolley
Chicago (Phillips)   4        
North Chicago   5        
Chicago (St. Ignatius College Prep)   6        
Chicago Heights (Bloom Twp.)   6 13 0   Lonnell Poole
Chicago (Lindblom)   8        
Naperville (North) D 9        
Danville (H.S.)   10 3 1 1 John R. Eakle
Evanston (Twp.) D