Boys Track & Field Season Summaries

* Last updated at 12:32 pm on Monday, December 11, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1960-61

School Titles Place Won Lost Tied Coach
LaGrange (Lyons)   1       Max Armer
Rock Island (H.S.)   1       Hod Lundeen
Chicago (Marshall)   3        
Chicago (Taft)   3        
Glen Ellyn (Glenbard West) D 5        
Highland Park   6        
Urbana (H.S.) D 7        
Winnetka (New Trier) D 7        
Zion (Z.-Benton)   7        
East St. Louis (Sr.) D 10        
Hillside (Proviso West)   10        
Waukegan (H.S.)   10        
Chicago (Lane) P          
Chicago Heights (Bloom Twp.) D   6 4   Ralph Steben
Elmhurst (York) D          
Herrin (H.S.) D          
Jacksonville (H.S.) D          
LaSalle (L.-Peru) D          
Lawrenceville D          
Mattoon D          
Moline (H.S.) D          
Peoria (Richwoods) D          
Rockford (East) D          
Springfield (Feitshans) D          

1961-62

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (Phillips) P 1       Carl Bonner
Moline (H.S.) D 2        
Alton (Sr.) D 3        
Highland Park D 3        
LaGrange (Lyons) D 5        
Winnetka (New Trier)   6        
Chicago (Lane)   7        
Chicago (Marshall)   8        
Lombard (Glenbard East)   8        
Palatine (H.S.) D 10        
East St. Louis (Sr.)   10        
Evanston (Twp.)   10        
Hillside (Proviso West)   10        
Zion (Z.-Benton)   10        
Chicago Heights (Bloom Twp.) D         Bob Rehberg
Decatur (MacArthur) D          
DeKalb D          
Downers Grove (H.S.) D          
Jacksonville (H.S.) D          
Marion (H.S.) D          
Peoria (Richwoods) D          
Princeton D         Roger Swan
Robinson D          
Sullivan D          
Urbana (H.S.) D          

1962-63

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Alton (Sr.) D 1       James Wigger
Evanston (Twp.) D 2        
Maywood (Proviso East)   3        
Marion (H.S.) D 4        
Winnetka (New Trier)   4        
Decatur (MacArthur) D 6        
Chicago (Phillips) P 7        
Harvey (Thornton)   7        
Elgin (H.S.)   9        
Hinsdale (Twp.) D 10        
Hillside (Proviso West)   10        
LaGrange (Lyons)   10        
Champaign (H.S.) D          
Chicago Heights (Bloom Twp.) D         Bob Rehberg
Elmhurst (York) D          
Mattoon D          
Mt. Prospect (Prospect) D          
Olney (East Richland) D          
Ottawa (Twp.) D          
Pekin D          
Quincy (Sr.) D          
Rock Island (H.S.) D          
Rockford (West) D          

1963-64

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Alton (Sr.) D 1       James Wigger
Winnetka (New Trier)   2        
Evanston (Twp.) D 3        
Palatine (H.S.)   4        
Chicago Heights (Bloom Twp.) D 5       Bob Rehberg
Berwyn (Morton West)   5        
Elmhurst (York) D 7        
Park Ridge (Maine East) D 7        
Aurora (East)   7        
Hillside (Proviso West)   7        
Hinsdale (Twp.)   7        
Chicago (Harlan) P          
Altamont D          
Bloomington (H.S.) D   6 1   Del Swearingen
Champaign (H.S.) D          
Decatur (MacArthur) D          
Downers Grove (H.S.) D          
Jacksonville (H.S.) D          
Marion (H.S.) D          
Moline (H.S.) D          
Olney (East Richland) D          
Ottawa (Twp.) D          
Rockford (Auburn) D          

1964-65

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Evanston (Twp.) D 1       Bob Trevarthen
Champaign (H.S.)   2        
Hillside (Proviso West) D 2        
Alton (Sr.)   4        
Chicago (Dunbar) P 5        
East St. Louis (Lincoln) D 7        
Rock Island (H.S.) D 7        
Palatine (H.S.)   9        
Berwyn (Morton West)   10        
Chicago Heights (Bloom Twp.)   10 9 0   Bob Rehberg
Bloomington (H.S.) D   4 1   Del Swearingen
Decatur (MacArthur) D          
Des Plaines (Maine West) D         Joesph Jobst
Galesburg (H.S.) D          
Glen Ellyn (Glenbard West) D          
Mattoon D          
Oak Park (O.P.-River Forest) D          
Olney (East Richland) D          
Ottawa (Twp.) D          
Rockford (Auburn) D          
Urbana (H.S.) D          
West Frankfort (Frankfort) D          

1965-66

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Evanston (Twp.) D 1       Bob Tervarthen
Chicago Heights (Bloom Twp.) D 2       Bob Rehberg
East St. Louis (Sr.) D 3        
Elmhurst (York)   4        
Campbell Hill (Trico)   5        
Maywood (Proviso East)   6        
Palatine (H.S.) D 7        
Chicago (Phillips)   8        
Winnetka (New Trier East)   8        
Berwyn (Morton West)   10        
Rockford (Auburn)   10        
Chicago (Harlan) P          
Bloomington (H.S.) D   5 2   Del Swearingen
Hillside (Proviso West) D          
Lombard (Glenbard East) D          
Moline (H.S.) D          
Olney (East Richland) D          
Quincy (Sr.) D          
Rockford (West) D          
Sparta D          
Springfield (H.S.) D          
Sullivan D          
Urbana (H.S.) D          

1966-67

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (Harlan) P 1       Gerald Richard
Evanston (Twp.)   2        
East St. Louis (Sr.)   3        
Chicago Heights (Bloom Twp.) D 4 7 0   Bob Rehberg
Moline (H.S.) D 5        
Champaign (H.S.)   5        
Rockford (Guilford)   5        
Oak Park (O.P.-River Forest)   8        
Palatine (H.S.) D 9        
Rockford (East)   9        
Alton (Sr.) D          
Carlinville D          
Decatur (Stephen Decatur) D          
Elgin (Larkin) D          
Galesburg (H.S.) D          
Joliet (West) D          
Maywood (Proviso East) D          
Murphysboro D          
Naperville (H.S.) D          
Olney (East Richland) D          
Ottawa (Twp.) D          
Peoria (Richwoods) D          
Rockford (West) D          
Urbana (H.S.) D          
Winnetka (New Trier East) D          

1967-68

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hillside (Proviso West) D 1       Don Kohlmann
East St. Louis (Lincoln) D 2        
Alton (Sr.)   3        
Chicago (Phillips) P 4        
Chicago Heights (Bloom Twp.) D 4 12 2   Jim Santo
Chicago (Dunbar)   4        
Moline (H.S.)   7        
Chicago (Englewood)   8        
Chicago (Harlan)   8        
Maywood (Proviso East)   8        
Arlington Heights (Arlington) D          
Centralia (H.S.) D          
Champaign (Central) D          
Decatur (Stephen Decatur) D          
Elgin (Larkin) D          
Evanston (Twp.) D          
Galesburg (H.S.) D          
Glen Ellyn (Glenbard West) D          
Morton D          
Newton D          
Ottawa (Twp.) D          
Rock Island (H.S.) D          
Rockford (West) D          
Springfield (Southeast) D          

1968-69

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Alton (Sr.) D 1       James Wigger
East Moline (United)   2        
Chicago (Englewood) P 3        
Chicago Heights (Bloom Twp.) D 4 17 1   Steve Miller
Berwyn (Morton West)   5        
Hillside (Proviso West) D 6        
Maywood (Proviso East)   7        
Palatine (H.S.)   7        
Glen Ellyn (Glenbard West) D 9        
Colfax (Octavia)   9        
Elmhurst (York)   9        
Harvey (Thornton)   9        
Moline (H.S.)   9        
North Chicago   9        
St. Charles (H.S.)   9        
Wheaton (North)   9        
Arlington Heights (Arlington) D          
Aurora (East) D          
Centralia (H.S.) D          
Champaign (Central) D          
Decatur (MacArthur) D          
Lombard (Glenbard East) D          
Olney (East Richland) D          
Ottawa (Twp.) D          
Peoria (H.S.) D          
Quincy (Sr.) D          
Rock Island (H.S.) D          
Rockford (West) D          
Springfield (Lanphier) D         Ray Ramsey
Winnetka (New Trier East) D          

1969-70

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Evanston (Twp.) D 1       Ron Helberg
Alton (Sr.) D 2        
Glen Ellyn (Glenbard West)   3        
Chicago (Englewood) P 4        
Belleville (West)   5        
Villa Park (Willowbrook)   6       Jim Tyree
East St. Louis (Sr.)   7        
Chicago Heights (Bloom Twp.) D 8 18 0   Steve Miller
Galesburg (H.S.) D 8        
Berwyn (Morton West)   8        
East St. Louis (Lincoln)   8        
Elmhurst (Timothy Christian)   8        
Hillside (Proviso West)   8        
New Lenox (Lincoln-Way)   8        
Ottawa (Twp.)   8        
Skokie (Niles North)   8        
Urbana (H.S.)   8        
Aurora (East) D          
Centralia (H.S.) D          
Danville (H.S.) D          
Decatur (MacArthur) D          
East Moline (United) D          
Elmhurst (York) D          
Joliet (West) D          
Mattoon D          
Naperville (H.S.) D          
Park Ridge (Maine East) D          
Peoria (Richwoods) D          
Rockford (East) D          
Springfield (Southeast) D