Boys Track & Field Season Summaries

* Last updated at 12:32 pm on Monday, December 11, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1950-51

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (Phillips)   1       Henry Springs
LaGrange (Lyons)   2        
Chicago (Austin) P 3        
Oak Park (O.P.-River Forest) D 4        
Decatur (H.S.)   5        
Elmhurst (York)   5        
Maywood (Proviso)   7        
Evanston (Twp.) D 8        
Des Plaines (Maine)   8        
Galva   8        
Abingdon D          
Chicago Heights (Bloom Twp.) D         Elmer Nelson
East St. Louis (Sr.) D          
Elgin (H.S.) D          
LaSalle (L.-Peru) D          
Lincoln D          
Newton D          
Peoria (Woodruff) D          
Pinckneyville D          
Rockford (East) D          
Sterling (H.S.) D   8 1   Chester Sherman
Tuscola D          
Urbana (H.S.) D          

1951-52

School Titles Place Won Lost Tied Coach
LaGrange (Lyons) D 1       Russell Deason
Oak Park (O.P.-River Forest)   2        
Chicago (Phillips)   3        
Winnetka (New Trier)   4        
Evanston (Twp.) D 5        
Chicago (Austin)   6        
Chicago Heights (Bloom Twp.)   6       Ralph Steben
Waukegan (H.S.)   8        
Danville (H.S.)   9        
Hinsdale (Twp.)   9        
East St. Louis (Sr.) D          
Herrin (H.S.) D          
Joliet (Twp.) D          
LaSalle (L.-Peru) D          
Mattoon D          
Monmouth (H.S.) D          
Newton D          
Peoria (Woodruff) D          
Rock Island (H.S.) D          
Rockford (West) D          
Springfield (H.S.) D          
Urbana (H.S.) D          
Wheaton (H.S.) D          

1952-53

School Titles Place Won Lost Tied Coach
LaGrange (Lyons) D 1       Russell Deason
Chicago (Phillips)   2        
Oak Park (O.P.-River Forest)   3        
Evanston (Twp.) D 4        
Winnetka (New Trier)   5        
Arlington Heights (Arlington)   6        
LaSalle (L.-Peru)   7        
Chicago Heights (Bloom Twp.) D 8       Ralph Steben
Galesburg (H.S.)   9        
East St. Louis (Lincoln)   10        
Centralia (H.S.) D          
Charleston D          
Glen Ellyn (Glenbard) D          
Herrin (H.S.) D          
Lawrenceville D          
Monmouth (H.S.) D          
Mounds (Douglass) D          
Ottawa (Twp.) D          
Peoria (Woodruff) D          
Rock Island (H.S.) D          
Rockford (West) D          
Springfield (Lanphier) D         Cleo Dopp
Urbana (H.S.) D          

1953-54

School Titles Place Won Lost Tied Coach
LaGrange (Lyons)   1       Russell Deason
Waukegan (H.S.)   2        
Oak Park (O.P.-River Forest) D 3        
East St. Louis (Lincoln) D 4        
Highland Park   4        
Chicago (Phillips) P 6        
Arlington Heights (Arlington)   7        
Winnetka (New Trier) D 8        
Centralia (H.S.)   8        
Chicago (Marshall)   10        
Evanston (Twp.)   10        
Rockford (East)   10        
Aurora (East) D          
Blue Island D          
East Peoria D          
Lawrenceville D          
Marshall D          
Monmouth (H.S.) D          
Princeton D         William Ott
Rock Island (H.S.) D          
Rockford (West) D          
Springfield (H.S.) D          
Urbana (H.S.) D          
West Frankfort (Frankfort) D          

1954-55

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Blue Island   1       Ohlen Driver
Winnetka (New Trier) D 2        
North Chicago   3        
Elmhurst (York)   4        
Chicago Heights (Bloom Twp.) D 5       Ralph Steben
Chicago (Phillips) P 6        
Aurora (East) D 7        
DeKalb   7        
Skokie (Niles)   7        
Chicago (Tilden)   10        
East St. Louis (Sr.) D          
LaSalle (L.-Peru) D          
Marshall D          
Moline (H.S.) D          
Monmouth (H.S.) D          
Mt. Carmel D          
Murphysboro D          
Oak Park (O.P.-River Forest) D          
Peoria (Woodruff) D          
Rockford (East) D          
Rockford (West) D          
Springfield (H.S.) D          
Urbana (H.S.) D          

1955-56

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago Heights (Bloom Twp.) D 1 7 0   Ralph Steben
Chicago (Phillips) P 2        
Winnetka (New Trier)   3        
Blue Island   4        
Aurora (East) D 5        
DeKalb   6        
Rockford (East)   7        
Evanston (Twp.) D 8        
Glen Ellyn (Glenbard)   8        
Des Plaines (Maine)   10        
Beardstown D          
Carmi D          
Charleston D         Merv Baker
Danville (H.S.) D          
East Peoria D          
East St. Louis (Sr.) D          
Herrin (H.S.) D          
LaSalle (L.-Peru) D          
Moline (H.S.) D          
Oak Park (O.P.-River Forest) D          
Rockford (West) D          
Springfield (H.S.) D          
Urbana (H.S.) D          

1956-57

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago Heights (Bloom Twp.) D 1 7 0   Ralph Steben
Winnetka (New Trier) D 2        
Glen Ellyn (Glenbard) D 3        
Elmhurst (York) D 4        
Chicago (Phillips)   4        
Rockford (West) D 6        
Arlington Heights (Arlington)   6        
Chicago (Dunbar) P 8        
Rockford (East)   8        
Girard   10        
Benton D          
Champaign (H.S.) D          
Collinsville D          
East Peoria D          
Fairfield D          
Jacksonville (H.S.) D          
Mattoon D          
Moline (H.S.) D          
Ottawa (Twp.) D          
Springfield (H.S.) D          

1957-58

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago Heights (Bloom Twp.) D 1       Ralph Steben
Winnetka (New Trier) D 2        
Arlington Heights (Arlington)   3        
Evanston (Twp.)   4        
Oak Park (O.P.-River Forest)   5        
Des Plaines (Maine)   6        
Chicago (Phillips)   7        
Galesburg (H.S.)   7        
Hinsdale (Twp.)   9        
Jacksonville (H.S.) D 10        
LaGrange (Lyons) D 10        
Aurora (Marmion Academy)   10        
Danvers   10        
Heyworth   10        
Mooseheart   10        
Chicago (Dunbar) P          
Aurora (East) D          
Centralia (H.S.) D          
Champaign (H.S.) D          
East Peoria D          
Mattoon D          
Moline (H.S.) D          
Murphysboro D          
Newton D          
Rockford (West) D          
Springfield (H.S.) D          
Streator (Twp.) D          
West Frankfort (Frankfort) D          

1958-59

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago Heights (Bloom Twp.) D 1       Ralph Steben
Chicago (Phillips) P 2        
LaGrange (Lyons) D 2        
Palatine (H.S.)   2       Richard Welty
Winnetka (New Trier) D 5        
East St. Louis (Sr.) D 6        
Kankakee (Sr.)   7        
Berwyn-Cicero (Morton)   8        
Maywood (Proviso East)   9        
St. Elmo   9        
Glen Ellyn (Glenbard) D          
Jacksonville (H.S.) D          
Mattoon D          
Metropolis D          
Moline (H.S.) D          
Peoria (Richwoods) D          
Robinson D          
Rockford (East) D          
Springfield (Feitshans) D          
Streator (Twp.) D          
Urbana (H.S.) D          

1959-60

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Moline (H.S.) D 1       Gene Shipley
Alton (Sr.) D 2        
Chicago (Phillips)   3        
Arlington Heights (Arlington)   4        
Chicago Heights (Bloom Twp.) D 5 4 0   Ralph Steben
Maywood (Proviso East)   6        
Sycamore (H.S.)   6        
LaGrange (Lyons)   8        
Oak Park (O.P.-River Forest) D 9        
Winnetka (New Trier) D 10        
Chicago (Lane) P          
Glen Ellyn (Glenbard West) D          
Mattoon D          
Mt. Vernon (H.S.) D          
Olney (East Richland) D          
Ottawa (Twp.) D          
Peoria (Richwoods) D          
Quincy (Sr.) D          
Rockford (West) D          
Springfield (H.S.) D          
Urbana (H.S.) D