Boys Track & Field Season Summaries

* Last updated at 12:32 pm on Monday, December 11, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1930-31

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (O.P.-River Forest)   1       Bob Woodruff
Des Plaines (Maine)   2        
Urbana (H.S.)   3        
Winnetka (New Trier)   4        
Joliet (Twp.)   5        
Chicago (Senn)   6        
Centralia (H.S.)   7        
Christopher   8        
DePue   8        
LaGrange (Lyons)   10        
Mattoon D          

1931-32

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (O.P.-River Forest) D 1       Bob Woodruff
Joliet (Twp.)   2        
Chicago (Senn)   3        
Libertyville   4       Larry Crawford
Winnetka (New Trier)   5        
DePue   6        
Glen Ellyn (Glenbard) D 7        
Evanston (Twp.)   8        
Aurora (West Aurora)   9        
Deerfield (H.S.)   9        
Des Plaines (Maine)   9        
Mt. Morris   9        
Pontiac   9        
Sesser   9        
Chicago (Schurz) P          
Aurora (East) D          
Cairo (Sumner) D          
Decatur (H.S.) D          
East St. Louis (Sr.) D          
Fairbury D          
Galesburg (H.S.) D          
Herrin (H.S.) D          
LaSalle (L.-Peru) D          
Monticello D          
Robinson D          
Rock Island (H.S.) D          
Rockford (H.S.) D          
Springfield (H.S.) D          

1932-33

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Rockford (H.S.) D 1       Charles Beyer
Maywood (Proviso)   2        
Oak Park (O.P.-River Forest)   3        
Glen Ellyn (Glenbard)   4        
Tuscola D 5        
Atlanta   5        
Centralia (H.S.)   5        
Chicago (Hyde Park)   8        
Galesburg (H.S.) D 9        
Winnetka (New Trier) D 9        
Chicago (Senn) P          
East St. Louis (Sr.) D          
Elmhurst (York) D          
Jacksonville (Illinois School for the Deaf) D          
Moline (H.S.) D          
Pekin D          
Pontiac D          
Robinson D          
Urbana (H.S.) D          
West Frankfort (Frankfort) D          

1933-34

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Winnetka (New Trier) D 1       John Nay
Rockford (H.S.) D 2        
Sterling (H.S.)   2 4 2   Ted Scheid
Chicago (Englewood) P 4        
Centralia (H.S.)   5        
Atlanta   6        
Kankakee (Sr.)   6        
Carrier Mills   8        
Chicago (Tilden)   8        
Evanston (Twp.)   10        
Carbondale (Attucks) D          
Edwardsville (H.S.) D          
Elmhurst (York) D          
Jacksonville (Illinois School for the Deaf) D          
LaSalle (L.-Peru) D          
Mattoon D          
Olney (H.S.) D          
Pekin D          
Quincy (Sr.) D          
Rock Island (H.S.) D          
Tuscola D          
Urbana (H.S.) D          
West Frankfort (Frankfort) D          

1934-35

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Rockford (H.S.) D 1       Charles Beyer
Winnetka (New Trier)   2        
Elmhurst (York) D 3        
Oak Park (O.P.-River Forest) D 4        
Glen Ellyn (Glenbard)   4        
Granite City   6        
Chicago (Tilden)   7        
DeKalb   8        
Chicago (Englewood) P 9        
Palatine (H.S.)   10        
Peoria (H.S.)   10        
Carbondale (Attucks) D          
Carrollton D         O.L. Krughoff
Edwardsville (H.S.) D          
Farmington D          
Herrin (H.S.) D          
Kankakee (Sr.) D          
LaSalle (L.-Peru) D          
Moline (H.S.) D          
Pekin D          
Robinson D          
Shelbyville D         Samuel Gillespie
West Frankfort (Frankfort) D          

1935-36

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Elmhurst (York) D 1       Clarence East
Winnetka (New Trier) D 2        
Kankakee (Sr.) D 3        
Oak Park (O.P.-River Forest)   4        
Rockford (H.S.) D 5        
Evanston (Twp.)   5        
Urbana (H.S.) D 7        
Shelbyville D 8       Samuel Gillespie
Chicago (Englewood) P 9        
Alton (Sr.)   9        
Benton D          
DeKalb D          
Edwardsville (H.S.) D          
Galesburg (H.S.) D          
Jacksonville (Illinois School for the Deaf) D          
Lawrenceville D          
Marion (H.S.) D          
Peoria (H.S.) D          
Rock Island (H.S.) D          

1936-37

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (O.P.-River Forest) D 1       Bob Woodruff
Des Plaines (Maine)   2        
Centralia (H.S.) D 3        
Elmhurst (York)   3        
Galesburg (H.S.) D 3        
Decatur (H.S.) D 6        
Moline (H.S.) D 6        
LaGrange (Lyons)   6        
Urbana (H.S.) D 9        
Chicago (Englewood) P 10        
Anna (A.-Jonesboro) D 10        
East St. Louis (Sr.) D          
Kankakee (Sr.) D          
LaSalle (L.-Peru) D          
Peoria (H.S.) D          
Rockford (H.S.) D          
Winnetka (New Trier) D          

1937-38

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (O.P.-River Forest) D 1       Bob Woodruff
Chicago (Austin)   2        
Winnetka (New Trier) D 2        
Rockford (H.S.) D 4        
Moline (H.S.)   5        
Berwyn-Cicero (Morton)   6        
Downers Grove (H.S.)   6        
Maywood (Proviso)   8        
Elmhurst (York)   9        
Highland Park (Deerfield-Shields)   9        
Chicago (DuSable) P          
Bridgeport D          
Chicago (University) D          
East St. Louis (Sr.) D          
Galesburg (H.S.) D          
LaSalle (L.-Peru) D          
Mattoon D          
Peoria (H.S.) D          
Roodhouse D          
Sterling (H.S.) D   5 0   Ted Scheid
Urbana (H.S.) D          
West Frankfort (Frankfort) D          

1938-39

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Elmhurst (York) D 1       Clarence East
Winnetka (New Trier) D 2        
Berwyn-Cicero (Morton)   3        
Rockford (H.S.) D 4        
Maywood (Proviso)   5        
East St. Louis (Sr.) D 6        
Sterling (H.S.)   6 8 0   Ted Scheid
Evanston (Twp.)   8        
Wheaton (H.S.)   8        
Highland Park (Deerfield-Shields)   10        
Mendota   10        
Paris   10       Ernie Eveland
Springfield (H.S.)   10        
Tower Hill   10        
Chicago (Sullivan) P          
Cairo (Sumner) D          
Carbondale (Attucks) D          
Chicago (University) D          
Lawrenceville D          
Naperville (H.S.) D          
Newman D          
Peoria (H.S.) D          
Quincy (Sr.) D          
Rock Island (H.S.) D          
Roodhouse D          
Urbana (H.S.) D          
West Frankfort (Frankfort) D          

1939-40

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Maywood (Proviso) D 1       Otto H. Matte
Naperville (H.S.) D 2        
LaGrange (Lyons)   3        
Oak Park (O.P.-River Forest)   3        
Berwyn-Cicero (Morton)   5        
Des Plaines (Maine)   5        
Dixon (H.S.)   7        
Beardstown   8        
Danville (H.S.)   8        
Highland Park (Deerfield-Shields)   8        
Chicago (Steinmetz) P          
Carlinville D          
Decatur (H.S.) D          
Downers Grove (H.S.) D          
DuQuoin (H.S.) D          
East St. Louis (Lincoln) D          
East St. Louis (Sr.) D          
Evanston (Twp.) D          
Lawrenceville D          
Peoria (H.S.) D          
Quincy (Sr.) D          
Rock Island (H.S.) D          
Rockford (H.S.) D          
Westville D