Boys Track & Field Season Summaries

* Last updated at 8:30 am on Wednesday, September 13, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1910-11

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (University)   1       John Monilaw
Chicago (Hyde Park)   2        
Oak Park (O.P.-River Forest)   3        
Chicago (Lane)   4        
Decatur (H.S.)   5        
Chicago (Englewood)   6        
Champaign (H.S.)   7        
Chicago (Harvard)   8        
Rochelle   9        
Aurora (West Aurora)   10        

1911-12

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (Lane)   1       Willard
Oak Park (O.P.-River Forest)   2        
Chicago (Englewood)   3        
Chicago (University)   4        
Chicago (Bowen)   5        
Aurora (West Aurora)   6        
Urbana (H.S.)   7        
Monmouth (H.S.)   8        
Chicago (Phillips)   9        
Decatur (H.S.)   10        
Kewanee (H.S.)   10       R.J. Hamilton
Paris   10        
Pittsfield   10        
Sullivan   10        

1912-13

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (O.P.-River Forest)   1       Robert Zuppke
Chicago (University)   2        
Raymond   3        
McLean   4        
Ridge Farm   4        
LaGrange (Lyons)   6        
Roodhouse   7        
Springfield (H.S.)   7        
Harvey (Thornton)   9        
Oregon   9       Frank Taylor
Rock Island (H.S.)   9        
Sullivan   9        
Virginia   9        

1913-14 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (University)   1       John Monilaw
Oak Park (O.P.-River Forest)   2        
Chicago (Lane)   3        
Springfield (H.S.)   4        
Urbana (H.S.)   5        
Chicago (Crane)   6        
Bloomington (H.S.)   7        
Freeport (H.S.)   7        
Champaign (H.S.)   9        
Winnetka (New Trier)   10        

1913-14

School Titles Place Won Lost Tied Coach
LaGrange (Lyons)   1       B.E. Gordon
Harrisburg   2        
Centralia (H.S.)   3        
Roodhouse   4        
Aurora (West Aurora)   5        
Kewanee (H.S.)   6       R.J. Hamilton
Tuscola   6        
Pittsfield   8        
Fairfield   9        
Jacksonville (H.S.)   9        
Momence   9        

1914-15 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (O.P.-River Forest)   1       Glen Thistlewaite
Chicago (University)   2        
Champaign (H.S.)   3        
Joliet (Twp.)   4        
Chicago (Lane)   5        
Aurora (East)   6        
Urbana (H.S.)   6        
Springfield (H.S.)   8        
Chicago (Hyde Park)   9        
Galesburg (H.S.)   10        

1914-15

School Titles Place Won Lost Tied Coach
LaGrange (Lyons)   1       B.E. Gordon
Harrisburg   2        
Jacksonville (H.S.)   3        
El Paso   4        
Eureka   5        
Momence   6        
Manteno   7        
Beardstown   8        
Oregon   8       Frank Taylor
Pawnee   8        

1915-16 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Joliet (Twp.)   1       Charles W. Jones
LaGrange (Lyons)   2        
Urbana (H.S.)   3        
Springfield (H.S.)   4        
Aurora (East)   5        
Chicago (Crane)   5        
Decatur (H.S.)   7        
Freeport (H.S.)   7        
Chicago (Bowen)   9        
Chicago (Lane)   9        

1915-16

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Harrisburg   1       Herbert C. Hopkins
Jacksonville (H.S.)   2        
Oregon   3       Frank Taylor
Mazon   3        
Pawnee   3        
Georgetown   6        
Aurora (West Aurora)   7        
Byron   7        
Manteno   7        
Normal (University)   7        

1915-16

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Evanston (E. Academy)   1        
Lake Forest (L.F. Academy)   2        
Brazil, Ind.   3        
Chicago (Morgan Park Academy)   4        
Chicago (Lewis Institute)   5        
Onarga (Grand Prairie Seminary)   6        
St. Joseph, Mich.   7        

1918-19 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (O.P.-River Forest)   1       Glen Thistlewaite
Chicago (Hyde Park)   2        
Springfield (H.S.)   3        
Highland Park (Deerfield-Shields)   4        
Champaign (H.S.)   5        
Urbana (H.S.)   5        
Evanston (Twp.)   7        
Danville (H.S.)   8        
LaGrange (Lyons)   8        
Chicago (Senn)   10        
Galesburg (H.S.)   10        
Kankakee (Sr.)   10        

1918-19

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (University)   1       John Monilaw
Georgetown   2        
Lockport (Twp.)   3        
Atwood   4        
Altona   5        
Edwardsville (H.S.)   5        
Auburn   7        
Elmwood   8        
Delavan   9        
El Paso   9        
Olney (H.S.)   9        

1919-20 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (O.P.-River Forest)   1       Glen Thistlewaite
Highland Park (Deerfield-Shields)   2        
Urbana (H.S.)   3        
Springfield (H.S.)   4        
Jacksonville (H.S.)   5        
Elgin (H.S.)   6        
Chicago (Crane)   7        
Centralia (H.S.)   8        
Champaign (H.S.)   8        
Chicago (Lake View)   8        
Galesburg (H.S.)   10        

1919-20

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Marion (H.S.)   1       E.H. Schreiber
Hinsdale (Twp.)   2        
Carrollton   3        
Carlinville   4        
El Paso   4        
Elmwood   6        
Altona   7        
Girard   8        
Auburn   9        
Virginia   10