Boys Track & Field Season Summaries

* Last updated at 8:30 am on Wednesday, September 13, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1900-01

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (Englewood)   1        
Taylorville   2        
Aurora (West Aurora)   3        
Chicago (Northwest Division)   4        
Decatur (H.S.)   4        
Centralia (H.S.)   6        
Chicago (Marshall)   6        
Charleston   8        
Chicago (English)   8        
Chicago (Hyde Park)   8        
Dixon (H.S.)   8        

1901-02

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (South Division)   1        
Paris   2        
Centralia (H.S.)   3        
Chicago (Englewood)   3        
Pontiac   3        
Aurora (West Aurora)   6        
Evanston (Twp.)   6        
Springfield (H.S.)   6        
Charleston   9        
Aurora (East)   10        

1902-03

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (Hyde Park)   1        
Jacksonville (H.S.)   2        
Pontiac   3        
Anna   4        
Chicago (Manual)   5        
Chicago (South Division)   5        
Evanston (Twp.)   5        
Henry   5        
Minonk   5        
Chicago (Englewood)   10        
Cuba   10        
Elmwood   10        
Oak Park (O.P.-River Forest)   10        

1903-04

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Pontiac   1        
Anna   2        
Jacksonville (H.S.)   2        
Oak Park (O.P.-River Forest)   4        
Chicago (North Division)   5        
Chicago (Hyde Park)   6        
Rushville   7        
Moline (H.S.)   8        
Riverside (R.-Brookfield)   8        
Chicago (Lake View)   10        
Petersburg   10        

1904-05

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (Englewood)   1        
Chicago (Phillips)   2        
Greenfield   3        
Petersburg   4        
Chicago (Crane)   5        
Carlyle   6        
Chicago (Lake View)   6        
DuQuoin (H.S.)   6        
Rochelle   9        
Chicago (Calumet)   10        
Dixon (North)   10        
Joliet (Twp.)   10        
Oak Park (O.P.-River Forest)   10        
Rushville   10        
Urbana (H.S.)   10        

1905-06

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Aurora (West Aurora)   1       Holland
Chicago (Phillips)   1       Oliver Reilley
Chicago (Crane)   3        
Chicago (Hyde Park)   4        
Joliet (Twp.)   4        
Wheaton (H.S.)   4        
Petersburg   7        
Chicago (North Division)   8        
Charleston   9        
Springfield (H.S.)   9        

1906-07

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (O.P.-River Forest)   1       Lewis Omer
Chicago (University)   2        
Chicago (Englewood)   3        
Atlanta   4        
Champaign (H.S.)   5        
Chicago (Lake View)   5        
Chicago (North Division)   7        
Chicago (McKinley)   8        
Chicago (Phillips)   8        
Greenfield   8        
Joliet (Twp.)   8        
Moline (H.S.)   8        
Normal (Community)   8        

1907-08

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (O.P.-River Forest)   1       Lewis Omer
Normal (Community)   2        
Chicago (Phillips)   3        
Aurora (West Aurora)   4        
St. Louis, Mo. (Central)   5        
Benton Harbor, Mich.   6        
Pittsfield   6        
Kewanee (H.S.)   7        
Alton (Sr.)   9        
Ashland   9        
Chicago (University)   9        
Joliet (Twp.)   9        

1908-09

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (University)   1       John Monilaw
Oak Park (O.P.-River Forest)   2        
Milford   3        
Galesburg (H.S.)   4        
Averyville   5        
Aurora (West Aurora)   6        
Normal (Community)   7        
Tuscola   7        
Assumption   9        
Biggsville   9        
Springfield (H.S.)   9        

1909-10

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (University)   1       John Monilaw
Milford   2        
Chicago (Hyde Park)   3        
Galesburg (H.S.)   4        
Oak Park (O.P.-River Forest)   4        
Chicago (Phillips)   6        
Milwaukee, Wis. (South Division)   7        
Highland Park (Deerfield-Shields)   8        
Beardstown   9        
Chicago (Englewood)   10        
Rushville   10