IHSA Boys Track & Field All-Time Top Performances

* Last updated at 2:04 pm on Thursday, April 20, 2017

Print this page


Index of this file

100-Meter Dash

200-Meter Dash

400-Meter Dash

800-Meter Run

1600-Meter Run

3200-Meter Run

110-Meter High Hurdles

300-Meter Intermediate Hurdles

400-Meter Relay

800-Meter Relay

1600-Meter Relay

3200-Meter Relay

Long Jump

Triple Jump

High Jump

Pole Vault

Shot Put

Discus Throw

100-Meter Dash

[1.] 09.9, Greg Thompson, Rockford (Jefferson), 1976

[2.] 10.0, Ray Rocuchea, Dolton (Thornridge), 1994

[3.] 10.1, Anthony Jones, Danville (H.S.), 1990

[4.] 10.18, Lubeech Graves, Cairo, 1991

[5.] 10.2, David Moore, Chicago (Mendel Catholic), 1986

[5.] 10.2, Tony Simmons, Chicago (St. Rita), 1993

[5.] 10.2, Ronnie Cross, Blue Island (Eisenhower), 1994

[5.] 10.2, Phelandis Minter, Springfield (Southeast), 1996

[5.] 10.2, Lionel Grandison, Dolton (Thornridge), 1996

[10.] 10.28, Russ Bora, Libertyville, 1990

[11.] 10.3, Allen Spafford, Morrison, 1914

[12.] 10.3*, Mike McFarland, Chicago (Parker), 1973

[12.] 10.3*, Marvin Edmonds, East St. Louis (Sr.), 1975

[14.] 10.3, Kevin Johnson, Waukegan (East), 1981

[14.] 10.3, Tony Anderson, Decatur (MacArthur), 1981

[14.] 10.3, Albert Robinson, Chicago (Hales Franciscan), 1982

[14.] 10.3, Kelly Reed, Chicago (Kenwood), 1983

[14.] 10.3, Rodney Harris, Chicago (Providence-St. Mel), 1984

[14.] 10.3, Mike Sawyer, Chicago (St. Ignatius), 1985

[14.] 10.3, Joe Vernell, Maywood (Proviso East), 1985

[14.] 10.3, Aaron Mayo, Chicago Hts. (Bloom Trail), 1985

[14.] 10.3, Keith Thomas, Chicago (Kenwood), 1986

[14.] 10.3, Bob Jelks, Decatur (MacArthur), 1986

[14.] 10.3, Jerry Harris, Rock Island (H.S.), 1994

[14.] 10.3, Dwayne Goodreich, Oak Lawn (Richards), 1994

[14.] 10.3, Anthony Moorman, Roselle (Lake Park), 1996

[14.] 10.3, Leroy Tittle, Aurora (West), 1996

[14.] 10.3, Jamil Walker, Palatine (Fremd), 2004

200-Meter Dash

[1.] 20.7*, Mike McFarland, Chicago (Parker), 1974

[2.] 20.8*, Mike Goodrich, East St. Louis (Sr.), 1967

[3.] 20.8, Mike Monroe, East St. Louis (Lincoln), 1973

[4.] 20.89, Wallace Spearmon, Blue Island (Eisenhower), 1980

[4.] 20.89, Anthony Moorman, Roselle (Lake Park), 1997

[6.] 20.9, Mike Sawyer, Chicago (St. Ignatius), 1985

[6.] 20.9, Mike Monroe, East St. Louis (Lincoln), 1988

[6.] 20.9, Anthony Jones, Danville (H.S.), 1990

[6.] 20.9, Anthony Moorman, Roselle (Lake Park), 1996

[10.] 21.0*, Jim Caffey, LaGrange (Lyons), 1950

[10.] 21.0*, Howard Jones, Evanston (Twp.), 1971

[12.] 21.0, Ken Paulson, Elmhurst (York), 1972

[12.] 21.0, Albert Robinson, Chicago (Hales Franciscan), 1982

[12.] 21.0, Phelandis Minter, Springfield (Southeast), 1996

[15.] 21.05, Jamari Ward,Cahokia (H.S.), 2016

[16.] 21.1, Bruce Ables, Wheaton (North), 1971

[16.] 21.1, Kevin Johnson, Waukegan (East), 1981

[16.] 21.1, Jarrett Cooper, Blue Island (Eisenhower), 1986

[16.] 21.1, Malcolm Davis, Chicago (Mendel), 1986

[16.] 21.1, Keith Thomas, Chicago (Kenwood), 1986

[16.] 21.1, Al Singleton, Kankakee (Sr.), 1987

[16.] 21.1, James Robinson, Harvey (Thornton), 1987

[16.] 21.1, Dennis Crump, Chicago (St. Rita), 1996

[16.] 21.1, Elbert Simmons, Chicago (Leo), 1996

400-Meter Dash

[1.] 46.2, Jermar Collins, Wheaton (W. Warrenville South), 1996

[2.] 46.24, Kahmari Montgomery, Plainfield (Central), 2015

[3.] 46.51, Harold Leonard, Chicago (Mt. Carmel), 1985

[4.] 46.6, Sunder Nix, Chicago (Phillips), 1980

[4.] 46.6, Jim Cramton, Glen Ellyn (Glenbard West), 1986

[6.] 46.76, Ryan Shields, Chicago (Leo), 2002A

[7.] 46.8, Frank Atwater, Rock Island (H.S.), 1987

[8.] 46.82, Kahmari Montgomery, Plainfield (Central), 2014 (finals)

[9.] 46.9*, Ed Hatch, Chicago (Phillips), 1975

[9.] 46.9*, Jerry Holloway, Rockford (East), 1975

[9.] 46.9*, Mark Claypool, Maple Park (Kaneland), 1977

[12.] 47.01, Michael Wade, North Chicago, 1980

[13.] 47.09, Chris Pulley, East St. Louis (Sr.), 1991

[14.] 47.1, Sherman Arnold, Chicago (Fenger), 1983

[15.] 47.14, Harlan South, Harvey (Thornton), 1985

[16.] 47.2, Detar Anderson, East St. Louis (Sr.), 1998

[16.] 47.2, Justin Harrison, Wheaton (W. Warrenville South), 2004

[18.] 47.27, Camara Tucker, East St. Louis (Sr.) 1991

[18.] 47.27, Ben Beyers, Champaign (Centennial), 1991

[20.] 47.28, Corey Day, Bolingbrook, 1994

800-Meter Run

[1.] 1:48.10*, Dave Ayoub, Peoria (H.S.), 1977

[2.] 1:49.22*, Steve Schellenberger, Arlington Hts. (Forest View), 1976

[3.] 1:49.35, Aaron Rogers, Chicago (C. Vocational), 1988

[4.] 1:49.45*, Dave Kaemerer, Dolton (Thornridge), 1968

[5.] 1:49.49*, Chris Heroux, Des Plaines (Maine North), 1977

[6.] 1:49.58*, Jim Spivey, Bensenville (Fenton), 1978

[7.] 1:49.7*, Larry Kelly, Park Ridge (Maine East), 1964

[8.] 1:49.7, Jason Van Swol, New Lenox (Lincoln-Way), 1998

[9.] 1:49.9*, Tom Sullivan, Evanston (St. George), 1961

[10.] 1:49.9, Marlon Jones, Bartonville (Limestone), 1990

[11.] 1:50.1*, Willie Thomas, Chicago (Englewood), 1969

[12.] 1:50.30, Charles White, Harvey (Thornton), 1973

[13.] 1:50.33, Rich Kolasa, Oak Forest, 1986

[14.] 1:50.49, Rob Carter, Clinton, 1988

[15.] 1:50.7, Craig Grant, Hillside (Proviso West), 1965

[16.] 1:50.73, Tramell Smith, Willowbrook, 2002

[17.] 1:50.8, Jim White, Elmhurst (York), 1985

[18.] 1:50.9, Maurice Street, Chicago (Farragut), 1978

[19.] 1:51.0, George Hunt, Alton (Sr.), 1963

[19.] 1:51.0, Bruce Keene, Flossmoor (Homewood-F.), 1977

1600-Meter Run

[1.] 3:58.9, Donald Sage, Elmhurst (York), 2000

[2.] 4:02.4*, Tom Sullivan, Evanston (St. George), 1961

[3.] 4:03.84, Peter Callahan, Winnetka (North Shore Country Day), 2009

[4.] 4:04.1, Craig Virgin, Lebanon, 1973

[5.] 4:05.17, Jeff Thode, Hoffman Estates (Conant), 2009 (state finals)

[6.] 4:05.7, Andy Isla-Rubert, Hillside (Proviso West), 1970

[7.] 4:06.2*, Jim Spivey, Bensenville (Fenton), 1978

[8.] 4:06.4, Ron Wartgow, Belvidere, 1976

[9.] 4:06.6, Bill Fritz, Glen Ellyn (Glenbard West), 1974

[10.] 4:06.7, Mike Durkin, River Grove (Holy Cross), 1970

[10.] 4:06.7, Todd McAllister, Deerfield, 1978

[12.] 4:06.9, Mike Durkin, River Grove (Holy Cross), 1971

[13.] 4:07.0, Bob Hicks, Orland Park (Sandburg), 1977

[14.] 4:07.1, Bruce Bowman, Hillside (Proviso West), 1965

[15.] 4:07.2, Bob Hicks, Orland Park (Sandburg), 1977

[16.] 4:07.3, Jim White, Elmhurst (York), 1985

[17.] 4:07.4, Dave Merrick, New Lenox (Lincoln-Way), 1971

[18.] 4:07.45, Mark Deady, Lincolnshire (Stevenson), 1985

[19.] 4:07.5, Bob Hicks, Orland Park (Sandburg), 1977

[20.] 4:07.6, Ken Popejoy, Glen Ellyn (Glenbard West), 1969

3200-Meter Run

[1.] 8:38.7*, Craig Virgin, Lebanon, 1973

[2.] 8:42.89, Donald Sage, Elmhurst (York), 2000

[3.] 8:46.7*, Dave Merrick, New Lenox (Lincoln-Way), 1971

[4.] 8:49.6*, Ron Craker, Elmhurst (York), 1976

[5.] 8:49.7*, Tom Graves, Orland Park (Sandburg), 1977

[6.] 8:52.1, Mike Patton, Chicago (St. Ignatius), 1981

[7.] 8:52.33, Evan Jager, Algonquin (Jacobs), 2007

[8.] 8:54.6*, Rich Elliott, Hillside (Proviso West), 1968

[9.] 8:54.64, Chris Derrick, Naperville (Neuqua Valley), 2007

[10.] 8:54.79, Steve Miller, Elk Grove Village (E.G.), 1985

[11.] 8:55.4, Eric MacTaggert, Glen Ellyn (Glenbard South), 2004

[12.] 8:56.1, Jim Westphal, Oak Park (O.P.-River Forest), 1987

[13.] 8:56.2, Len Stiko, Niles (Notre Dame), 1987

[14.] 8:56.24, Tim Keller, West Chicago (H.S.), 2000

[15.] 8:56.6, Matt Nolan, Naperville (Central), 1980

[16.] 8:57.27, Da n Chenoweth, Geneseo, 2007

[17.] 8:57.5, Marius Baaken, Elmhurst (York), 1996

[18.] 8:57.61, Jack Keelan, Chicago (St. Ignatius), 2013

[18.] 8:57.61, Jack Keelan, Chicago (St. Ignatius), 2013 (state meet)

[20.] 8:57.7, Ralph Caron, Chicago (Marist), 1980

110-Meter High Hurdles

[1.] 13.2*, Greg Foster, Maywood (Proviso East), 1976

[2.] 13.5*, Robert McGee, Evanston (Twp.), 1978

[3.] 13.6*, Ed Thomas, Chicago (King), 1976

[4.] 13.6, Roy Sparks, Villa Park (Willowbrook), 1982

[5.] 13.7*, Steve Rose, Skokie (Niles North), 1970

[5.] 13.7*, Nat Page, Evanston (Twp.), 1975

[7.] 13.7, Derek Cole, Chicago Heights (Bloom), 1981

[7.] 13.7, Clifton Franklin, Chicago Heights (Bloom Trail), 1983

[7.] 13.7, Eddie Macklin, Peoria (Manual), 1993

[7.] 13.7, Roman Hamilton, East Moline (United), 1994

[7.] 13.7, Adrian Dunbar, Rock Island (H.S.), 1994

[7.] 13.7, Craig Rolfe, Springfield (Southeast), 1996

[7.] 13.7, Keith Hopkins, South Holland (Thornwood), 2004

[14.] 13.79, A.J. Harris, Wheaton (North), 2002AA

[15.] 13.8*, Jerome Noble, Chicago (Harlan), 1964

[15.] 13.8*, Del Hansen, Park Ridge (Maine East), 1970

[15.] 13.8*, Ron Sterrenberg, LaGrange (Lyons), 1974

[15.] 13.8*, Nate Lundy, North Chicago, 1977

[19.] 13.8, Larry Streeter, Chicago (Phillips), 1981

[19.] 13.8, Barry Malloyd, East St. Louis (Lincoln), 1982

[19.] 13.8, John Elliott, Kankakee (Westview), 1983

[19.] 13.8, John Register, Oak Park (O.P.-River Forest), 1983

[19.] 13.8, Darren Barber, Springfield (Lanphier), 1984

[19.] 13.8, Ed Williams, Chicago Heights (Bloom Trail), 1988

[19.] 13.8, Reginald Torian, South Holland (Thornwood), 1993

[19.] 13.8, Brian Turner, Chicago Heights (Bloom), 1994

300-Meter Intermediate Hurdles

[1.] 36.77, Jon Schweighardt, Wheaton (W. Warrenville South), 1999

[2.] 36.78, Kyle Erickson, Elmhurst (York), 1999

[3.] 36.84, Adrian Walker, Walker, Decatur (MacArthur), 2002

[4.] 36.90, Conor Dunham, Chicago (St. Ignatius College Prep), 2014 (finals)

[5.] 36.91, Rashad Hulbert, Crete (C.-Monee) 2012

[6.] 37.01, John Strickland, Glenview (Glenbrook South), 1990

[7.] 37.08, Reginald Torian, South Holland (Thornwood), 1993

[8.] 37.1, Ralph Holmes, O'Fallon, 1998

[8.] 37.1, Tracey Drew, Aurora (Waubonsie Valley), 2005 (sectional)

[8.] 37.1, Lucas Ege, Burlington (Central), 2015 (finals)

[11.] 37.11, Jermaine Jones, Belleville (East), 2000

[12.] 37.15, Merrill Williams, Springfield (Lanphier), 1999

[13.] 37.16, Derrick Willies, Rock Island (H.S., 2012 (prelims)

[14.] 37.17, Eric Mitchum, Chicago (Mt. Carmel), 2002

[15.] 37.18, Pierre Leinbach, Hoffman Estates (H.S.), 1997

[16.] 37.28, Dave Kendziera, Mt. Prospect (Prospect), 2013 (state meet)

[17.] 37.29, Ray Varner, Gurnee (Warren), 2006

[18.] 37.3, Nick Wright, Rockford (Guilford), 1993

[19.] 37.33, Cody Wislead, Sciota (West Prairie) 2006 (coop)

[19.] 37.33, Imani Payton, Chicago (North Lawndale Charter), 2014 (finals)

400-Meter Relay

[1.] 41.12, Cahokia, 2015 (finals)

[2.] 41.3, Rock Island (H.S.), 1994 (Jerry Harris, Adrian Dunbar, Tito Veasey, Aaron Taylor)

[3.] 41.4, Roselle (Lake Park), 1998

[4.] 41.42, Cahokia (H.S.), 2006

[5.] 41.44, Sprringfield (Lanphier), 2010

[6.] 41.46, Edwardsville (H.S.), 2014 (finals)

[6.] 41.46, Chicago (Phillips), 2015 (finals)

[8.] 41.47, Romeoville, 2000

[9.] 41.48, Elmhurst (York), 2014 (finals)

[10.] 41.5*, Rock Island (H.S.), 1984

[11.] 41.5, East St. Louis (Sr.), 1990

[12.] 41.51, East Moline (United), (Anderson, Atwater, Clay, Frazier), 2012 3A Sectional

[13.] 41.52, Edwardsville (H.S.), 2014 (prelims)

[14.] 41.53, South Holland (Thornwood), 2002

[15.] 41.54, Springfield (Lanphier), 2007

[16.] 41.55, South Holland (Thornwood), 2000

[16.] 41.55, East St. Loius (Sr.), 2007 (prelims)

[18.] 41.57, Bloomington (H.S.), 2014 (prelims)

[19.] 41.62, Springfield (Lanpjhier), 2008

[19.] 41.62, Harvey (Thornton), 2014 (finals)

800-Meter Relay

[1.] 1:25.7, East St. Louis (Sr.), 1975 (Stanley Braggs, Lamar Pickett, Richard Townsend, Marvin Edmonds)

[2.] 1:25.83, Cahokia (H.S.), 2015 (finals)

[3.] 1:25.98, Cahokia, 2007

[4.] 1:26.01, Chicago (Dunbar), 2012

[5.] 1:26.02, Belleville (West), 2009

[6.] 1:26.08, Schaumburg (H.S.), 2014 (prelims)

[7.] 1:26.11, Chicago (Dunbar), 2012 (prelims)

[8.] 1:26.12, Elmhurst (York), 2009 (prelims)

[9.] 1:26.13, Schaumburg (H.S.), 2014 (finals)

[10.] 1:26.15, East St. Louis (Sr.), 2007 (prelims)

[11.] 1:26.26, Harvey (Thornton), 2014 (finals)

[12.] 1:26.29, Collinsville, 2012 (Tyrone Echols, Javon Dillon, Jaris Wellmaker, Kennedy Mayweather)

[13.] 1:26.30*, East St. Louis (Sr.), 1976

[14.] 1:26.3, Wheaton (W. Warrenville South), 1998

[15.] 1:26.30, Belleville (West), 2012

[16.] 1:26.31, Springfield (Lanphier), 2007

[17.] 1:26.40*, Moline, 1967

[18.] 1:26.4, Rock Island (Sr.), 1989

[19.] 1:26.50, Blue Island (Eisenhower), 1986

[20.] 1:26.56, Romeoville, 2000

1600-Meter Relay

[1.] 3:13.66, East St. Louis) (Sr.), 2007 ( ), (prelims)

[2.] 3:13.8*, Chicago (Harlan), 1967 (Melvin Bassett, Willie Richardson, Ron Draper, James Stevenson)

[3.] 3:14.10*, Chicago (Lane Tech), 1974

[4.] 3:14.17, Harvey (Thornton), 1985

[5.] 3:15.4, Chicago Heights (Bloom Trail), 1983

[5.] 3:15.4, East St. Louis (Lincoln), 1984

[7.] 3:15.41, East St. Louis (Sr.), 2006

[8.] 3:15.5, Maywood (Proviso East), 1980

[9.] 3:15.66, Harvey (Thornton), 1985

[10.] 3:15.8, East St. Louis (Lincoln), 1983

[11.] 3:15.80, Cahokia (H.S.), 2006

[12.] 3:15.9, Chicago (Phillips), 1975

[12.] 3:15.9, Kankakee (Eastridge), 1980

[12.] 3:15.9, South Holland (Thornwood), 1980

[15.] 3:16.1*, Chicago (Phillips), 1975

[16.] 3:16.1, Maywood (Proviso East), 1978

[16.] 3:16.1, Maywood (Proviso East), 1982

[16.] 3:16.1, East St. Louis (Lincoln), 1982

[19.] 3:16.3, East St. Louis (Sr.), 1976

[19.] 3:16.3, South Holland (Thornwood), 1994

3200-Meter Relay

[1.] 7:34.8, Elmhurst (York), 1985 (Bob Berger, Scott Brooks, Chris Novak, Paul Taira)

[2.] 7:35.77*, Harvey (Thornton), 1976

[3.] 7:36.2, LaGrange (Lyons), 1976

[4.] 7:36.8, Rockford (East), 1976

[5.] 7:37.4, Chicago Heights (Bloom), 1976

[6.] 7:38.4, Evanston (Twp.), 1976

[7.] 7:39.6, South Holland (Thornwood), 1976

[8.] 7:39.8, Hillside (Proviso West), 1965

[9.] 7:40.0, East St. Louis (Sr.), 1977

[10.] 7:40.02, Algonquin (Jacobs), 2006

[11.] 7:40.21, Naperville (Neuqua Valley), 2014 (finals)

[12.] 7:40.6, East St. Louis (Sr.), 1976

[13.] 7:40.77, Orland Park (Sandburg), 2014 (finals)

[14.] 7:40.8, Champaign (Central), 1976

[15.] 7:41.0, East St. Louis (Sr.), 1981

[16.] 7:41.4*, Champaign (Central), 1976

[17.] 7:41.7*, South Holland (Thornwood), 1976

[17.] 7:41.7*, Rockford (East), 1984

[19.] 7:41.8, East St. Louis (Lincoln), 1982

[20.] 7:41.81, Elmhurst (York), 2006

Long Jump

[1.] 26-11, Jaiko Woodson, Rockford (Jefferson), 1976

[2.] 25-7 1/4, Jamari Ward, Cahokia (H.S.), 2015

[3.] 25-6 3/4, Jamari Ward, Cahokia (H.S.) 2014

[4.] 25-6 1/2, Andre Love, Westchester (St. Joseph), 1985

[5.] 25-1 3/4, Lester Scott, Alton (Sr.), 1972

[6.] 25-0 1/4, Jamari Ward, Cahokia, 2015 (state prelims)

[7.] 25-0, Oscar Wallace, Alton (Sr.), 1969

[8.] 24-9 3/4, Mike Conley, Chicago (Luther South), 1981

[9.] 24-9, Tai Streets, Harvey (Thornton), 1995

[10.] 24-8 1/2, Troy Doris, Bolingbrook, 2007

[11.] 24-8, Roy Houston, Evanston (Twp.), 1966

[11.] 24-8, James Robinson, Harvey (Thornton), 1987

[13.] 24-7 1/2, Terry Johnson, Urbana (H.S.), 1989

[14.] 24-7 1/4, Avery Wallace, Alton (Sr.), 1968

[15.] 24-7, Edmondo Moxey, Danville (H.S.), 1984

[16.] 24-6 1/2, Curt Anders, Moline, 1965

[16.] 24-6 1/2, Larry Perry, Alton (Sr.), 1975

[16.] 24-6 1/2, Van Cowden, Danville (H.S.), 1983

[19.] 24-6, Andre Love, Westchester (St. Joseph), 1984

[20.] 24-5, Lonnie Brown, Chicago (Englewood), 1971

Triple Jump

[1.] 52-5 3/4, Kali Jackson, Cahokia (H.S.) 2006

[2.] 52-3, Troy Doris, Bolingbrook, 2007

[3.] 51-11 1/2, Mike Conley, Chicago (Luther South), 1981

[4.] 51-0 1/2, Chris Hercules, Palatine (H.S.), 1997

[5.] 51-0 1/4, Duane Bibbe, Harvey (Thornton), 1978

[6.] 50-10, Ed Tate, Chicago Heights (Bloom), 1976

[7.] 50-9 3/4, Quiande Moore, Zion (Z.-Benton), 1997

[8.] 50-9 1/2, Nicholas Brown, Maywood (Proviso East), 200448-9 1/2

[8.] 50-9 1/2, Quiande Moore, Zion (Z.-Benton), 1998

[10.] 50-8 1/2, Tony Rice, Decatur (MacArthur), 1987

[11.] 50-7 3/4, Dwayne Murphy, Chicago Heights (Bloom), 1988

[12.] 50-7, Byron Topps, Decatur (MacArthur), 1994

[13.] 50-6 3/4, Alvin Campbell, Oak Park (O.P.-River Forest), 1987

[14.] 50-6, Jamari Ward, Cahokia (H.S.) 2014

[14.] 50-6, Jamari Ward, Cahokia (H.S..), 2015 (finals)

[16.] 50-3, Adam Hodges, Decatur (Eisenhower), 1992

[17.] 50-2 1/4, Alfredrick Joyner, East St. Louis (Lincoln), 1978

[18.] 50-2, Troy Doris, Bolingbrook. 2006

[19.] 50-1 1/4, Ray Buchanan, Maywood (Proviso East), 1989

[20.] 50-0 1/2, Tylian Smith, Decatur (MacArthur), 2001

High Jump

[1.] 7-5 1/4, Tom Smith, Heyworth, 1985

[2.] 7-4 1/2, Gail Olson, Sycamore, 1978

[3.] 7-3 1/4, Darrin Plab, Mascoutah, 1988

[4.] 7-3, Kevin Clements, El Paso, 1988

[4.] 7-3, Shannon King, Waukegan, 1994

[6.] 7-2 1/4, Tyke Peacock, Urbana (H.S.), 1979

[7.] 7-2, Van Reed, Metropolis (Massac Co.), 1991

[7.] 7-2, Walter Hicks, Evanston (Twp.), 1994

[9.] 7-1, Nat Page, Evanston (Twp.), 1975

[9.] 7-1, Louis Calloway, Flossmoor (Homewood-F.), 1982

[9.] 7-1, James Dugan, Jacksonville (H.S.), 1987

[9.] 7-1, Cameron Wright, Marion (H.S.), 1991

[9.] 7-1, Shannon King, Waukegan, 1993

[9.] 7-1, Eugene Anthony, East St. Louis (Lincoln), 1994

[9.] 7-1, Alex King, Metropolis (Massac County), 2013 (state mweet)

[16.] 7-0 1/2, Tom Stitt, Lisle (Sr.), 1983

[17.] 7-0 1/4, Major Clay, Springfield (Lanphier), 2007

[18.] 7-0, Nat Page, Evanston (Twp.), 1975

[18.] 7-0, Brian Whitehead, Joliet (East), 1980

[18.] 7-0, Dan Williams, Hillside (Proviso West), 1982

[18.] 7-0, Mike Vukovich, Park Ridge (Maine South), 1983

[18.] 7-0, Jerry Giberson, Warrensburg (W.-Latham), 1985

[18.] 7-0, Bruce Reynolds, Naperville (North), 1986

[18.] 7-0, Jason James, Mt. Vernon, 1988

[18.] 7-0, Jason James, Mt. Vernon, 1990

[18.] 7-0, Dan Brazee, Granite City, 1991

[18.] 7-0, James Ballard, Springfield (Southeast), 1994

[18.] 7-0, Damon Lampley, Harrisburg, 1995

[18.] 7-0, Quiiande Moore, Zion (Z.-Benton), 1998

[18.] 7-0, Blair Majina, Frankfort (Lincoln-Way East), 2005

[18.] 7-0, Lance Hartley, Taylorville, April 26, 2004 and Mar. 30, 2005

[18.] 7-0, Blair Majcina, Frankfort (Lincoln-Way East), April 16, 2005

[18.] 7-0, Jamario, Tayor, Aurora (East), 2009

[18.] 7-0, Jonathan Wells, Fox Lake (Grant), 2014 (finals)

Pole Vault

[1.] 17-3, Luke Winder, Plainfield (Central), 2014 (finals)

[2.] 17-2, Logan Pflibsen, Streator (Twp.), 2010

[3.] 17-0 1/2, Daren McDonaugh, Edwardsville (H.S.), 1992

[4.] 17-0, Greg Fenza, Ottawa (Twp.), 1988

[5.] 16-10, Mick Viken, Rolling Meadows, 2009

[6.] 16-9, Mitchell Erickson, (Marian), 2007

[6.] 16-9, Josh Winder, Plainefield (Central), 2008 (finals)

[8.] 16-6, Phil Hanson, Pontiac, 2006

[8.] 16-6, Joe Noonan, Frankfort (Lincoln-Way East), 2007

[10.] 16-5, Tim Johnson, Chicago Hts. (Bloom), 1974 (16-7 indoors)

[10.] 16-5, Sam Kranz, Maple Park (Kaneland), 2007 Western Sun conference meet

[12.] 16-3, Dean Starkey, Des Plaines (Maine West), 1985

[12.] 16-3, Jake Winder, Plainfield (South), 2006

[12.] 16-3, Andy Ryan, Rolling Meadows, 2007

[12.] 16-3, Nick Sgarbossa, Elmhurst (York), 2012

[12.] 16-3, Luke Winder, Plainfield (Central), 2013 (state meet)

[12.] 16-3, Jack Denby, Carlinville, 2014 (prelims)

[12.] 16-3, Riley Smith, Casey (C.-Westfield) (Coop), 2015 (state meet)

[19.] 16-2, Mike McCrindle, Chicago Heights (Bloom), 1976

[19.] 16-2, Jamie Marek, Clifton (Central), 1989

Shot Put

[1.] 66-3, Dan Block, Lake Park, 4-24-2009

[2.] 66-1 3/4, Kevin Coleman, Elgin (Larkin), 1988

[3.] 66-0, Josh Freeman, Cary Grove, 2012

[4.] 64-10 3/4, Rick Jordan, Wheaton (North), 1983

[5.] 64-10, Gerald Green, Waukegan (West), 1979

[6.] 64-7, Mike Lehman, Oak Lawn (Community), 1978

[7.] 64-2 1/2, Tom Stock, Belleville (West), 1970

[8.] 63-9, Josh Freeman, Cary (C.-Grove), 2012 (prelims)

[9.] 63-7, Scott Cappos, Oak Lawn (Community), 1987

[10.] 63-6 1/4, Greg Wilkins, Chicago (C. Vocational), 1991

[11.] 63-6, Matt Maddox, Girard, 1997

[12.] 63-5, Dan Block, Roselle (Lake Park), April 18, 2008

[13.] 63-2, Victor Johnson, East St. Louis (Lincoln), 1983

[13.] 63-2, Sean Delahunt, Pekin, May 27, 2003

[15.] 63-0 3/4, Marty Finis, Palatine (Fremd), 1979

[16.] 63-0, Steve Brondyke, Fulton, 1979

[17.] 62-11, Reggie Harris, Rockford (East), 1984

[18.] 62-10 1/4, Herschel Benberry, Chicago Heights (Bloom), 1967

[19.] 62-10, Rich Girt, East Moline (United), 1972

[20.] 62-9 3/4, Andy Marutka, Palatine (H.S.), 1962

Discus Throw

[1.] 208-11, Dan Block, Lake Park, 2009 (sectional)

[2.] 205-8, Dan Block, Lake Park, 2009 (state finals)

[3.] 201-8, Dan Block, Lake Park, April 24, 2008

[4.] 199-8, Marcus Popenfoose, Huntley, May 29, 2009 (Class 3A state prelims)

[5.] 198-4, Gary Kostrubala, Chicago (Marist), 1982

[6.] 197-6, Brett Einbecker, Aurora (Waubonsie Vallley), 2008

[7.] 193-3, Pat McCulla, Quincy (Sr.), 1977

[8.] 193-2, Alex Thompson, Winnebago, 2010

[9.] 192-1, Mike Minton, Salem, 1998

[10.] 191-9, Jason Pankau, Roselle (Lake Park), 1988

[11.] 191-8, Brett Einbecker, Aurora (Waubonsie Valley), April 9, 2008

[12.] 191-3, Richard Behling, Machesney Park (Harlem), 2005

[13.] 191-0, Brandon Lombardino, Fox Lake (Grant), 2013 (state meet)

[14.] 190-6, Dave Eichelberger, Champaign (Central), 1977

[15.] 190-2, Scott Moss, Minooka, 2001

[16.] 190-1, Clark Wilson, Mt. Prospect (Prospect), 2000

[17.] 190-0, Doug Dean Huff, Peoria (H.S.), 1988

[18.] 189-7, Anthony Ellison, Lebanon, 2007

[19.] 189-6, Jim Lail, Dolton (Thornridge), 1981

[20.] 189-5, Alex Thompson, Winnebgo, 2010 state prelims