Girls Tennis Top 10 Teams

* Last updated at 8:11 am on Monday, November 27, 2017

Print this page

TNG.1972-73

Place School Score Coach
1 Oak Park (O.P.-River Forest) 26 Joyce Carlson
2 Rock Island (H.S.) 21  
3 Tinley Park (H.S.) 15  
3 Winnetka (New Trier East) 15  
5 Hinsdale (Central) 14  
5 Palatine (H.S.) 14  
7 Kankakee (Eastridge) 13  
8 Des Plaines (Maine West) 12 Barb Jones
8 Flossmoor (Homewood-F.) 12  
8 Peoria (Bergan) 12  

TNG.1973-74

Place School Score Coach
1 Oak Park (O.P.-River Forest) 17 Joyce Carlson
2 Northfield (New Trier West) 12  
3 Hinsdale (Central) 10  
4 Lake Forest (H.S.) 9  
4 Winnetka (New Trier East) 9  
6 Aurora (West Aurora) 8 Pat Clifford
6 Rock Island (H.S.) 8  
6 South Holland (Thornwood) 8 Gerry Palmgren
9 Arlington Heights (Arlington) 7  
10 Dixon (H.S.) 6  

TNG.1974-75

Place School Score Coach
1 Oak Park (O.P.-River Forest) 19 Joyce Carlson
2 Hinsdale (Central) 14  
3 Rock Island (H.S.) 12  
4 Northfield (New Trier West) 9  
5 Aurora (West Aurora) 8 Pat Clifford
5 Winnetka (New Trier East) 8  
7 Barrington 5  
7 Kankakee (Eastridge) 5  
7 Lake Forest (H.S.) 5  
7 Park Forest (Rich East) 5 Jeananne Costello

TNG.1975-76

Place School Score Coach
1 Oak Park (O.P.-River Forest) 17 Joyce Carlson
2 Rock Island (H.S.) 10  
3 Northfield (New Trier West) 9  
4 Aurora (West Aurora) 6 Pat Clifford
4 Barrington 6  
4 Crystal Lake (H.S.) 6 Judy Elder
4 Evanston (Twp.) 6  
4 Hinsdale (Central) 6  
9 Lake Forest (H.S.) 5  
10 Elmhurst (York) 4  
10 Oak Lawn (Community) 4 Margaret Groth
10 Park Forest (Rich East) 4 Conrad Wayne
10 Wheaton (W.-Warrenville) 4  
10 Winnetka (New Trier East) 4  

TNG.1976-77

Place School Score Coach
1 Hinsdale (Central) 14 Mary Ann Erickson
2 Crystal Lake (H.S.) 9 Judy Elder
2 Winnetka (New Trier East) 9 Mary Herzog
4 Lake Forest (H.S.) 7 Marian Bradshaw
5 Arlington Heights (Arlington) 6 Mary Lou Hundt
5 Lincolnshire (Stevenson) 6 Terry Spurlock
7 Elmhurst (York) 5 Robert Paddock
7 Northfield (New Trier West) 5 Vivian Fazier
7 Oak Lawn (Community) 5 Margaret Groth
7 Peoria (Richwoods) 5 Diane Pettet

TNG.1977-78

Place School Score Coach
1 Hinsdale (Central) 1712 Jerilyn Barth
2 Crystal Lake (H.S.) 17 Judy Elder
3 Winnetka (New Trier East) 11  
4 Lake Forest (H.S.) 1012  
5 Arlington Heights (Arlington) 10  
6 Peoria (Richwoods) 9  
6 Skokie (Niles East) 9  
8 Park Ridge (Maine East) 812 Betty Axelson
9 Barrington 8  
9 Lincolnshire (Stevenson) 8 Howard Carley

TNG.1978-79

Place School Score Coach
1 Hinsdale (Central) 19 Jerilyn Barth
2 Champaign (Central) 1212  
3 LaGrange (Lyons) 12  
4 Winnetka (New Trier East) 11  
5 Barrington 912  
6 Lincolnshire (Stevenson) 8 Howard Carley
6 Lisle (Benet Academy) 8 Stephanie Lewis
8 Highland Park 712  
9 Northbrook (Glenbrook North) 7  
10 Joliet (St. Francis) 612  

TNG.1979-80

Place School Score Coach
1 Hinsdale (Central) 1912 Jerilyn Barth
2 Lincolnshire (Stevenson) 1512 Howard Carley
3 Winnetka (New Trier East) 1312  
4 Northfield (New Trier West) 13  
5 Galesburg (H.S.) 1212 Phillip Tripani
6 Lisle (Benet Academy) 812 Stephanie Lewis
6 Park Ridge (Maine East) 812 Betty Axelson
8 Rockford (Guilford) 8  
9 Springfield (H.S.) 612  
9 Sterling (H.S.) 612  

TNG.1980-81

Place School Score Coach
1 Northfield (New Trier West) 2012 Vivian Frazier
2 Hinsdale (Central) 19  
3 Barrington 10  
4 Galesburg (H.S.) 9 Phillip Tripani
4 Lisle (Benet Academy) 9 Stephanie Lewis
6 Flossmoor (Homewood-F.) 8  
6 Libertyville 8 Craig Hunter
8 Arlington Heights (Arlington) 7  
8 Northbrook (Glenbrook North) 7  
10 Chicago (Mather) 612  

TNG.1981-82

Place School Score Coach
1 Winnetka (New Trier) 30 Mary Jo Herzog
2 Hinsdale (Central) 14  
3 Aurora (West Aurora) 1312 Harry Patterson
4 Barrington 13  
5 Arlington Heights (Arlington) 12  
6 Deerfield (H.S.) 1112  
7 Elmhurst (York) 812  
8 Palatine (Fremd) 8  
8 Peoria (Richwoods) 8  
10 Flossmoor (Homewood-F.) 7  

TNG.1982-83

Place School Score Coach
1 Winnetka (New Trier) 1712 Mary Jo Herzog
2 Aurora (West Aurora) 1512 Harry Patterson
3 Hinsdale (Central) 15  
3 Oak Park (O.P.-River Forest) 15  
5 LaGrange (Lyons) 1212  
6 Bloomington (H.S.) 12 Sue Silvey
7 Barrington 11  
8 Glenview (Glenbrook South) 1012  
9 Palatine (Fremd) 912  
10 Flossmoor (Homewood-F.) 812  

TNG.1983-84

Place School Score Coach
1 Hinsdale (Central) 19 Jerilyn Krizka
2 Winnetka (New Trier) 1812  
3 Libertyville 16 Craig Hunter
4 Arlington Heights (Arlington) 1312  
5 Oak Park (O.P.-River Forest) 1012  
6 Barrington 10  
6 LaGrange (Lyons) 10  
8 Glenview (Glenbrook South) 9  
9 Lake Forest (H.S.) 812  
10 Chicago (Whitney Young) 8  

TNG.1984-85

Place School Score Coach
1 Winnetka (New Trier) 19 Mary Jo Herzog
2 Oak Park (O.P.-River Forest) 1212  
3 Libertyville 12 Craig Hunter
4 Hinsdale (Central) 1012  
5 LaGrange (Lyons) 10  
6 Chicago (Whitney Young) 9  
7 Barrington 8  
7 Bloomington (H.S.) 8 Sue Silvey
7 Des Plaines (Maine West) 8 Roger King
10 Glenview (Glenbrook South) 7  
10 Lake Forest (H.S.) 7  

TNG.1985-86

Place School Score Coach
1 Oak Park (O.P.-River Forest) 19 Mary Jo Peterson
2 Hinsdale (Central) 1812  
3 LaGrange (Lyons) 16  
4 Winnetka (New Trier) 1512  
5 Deerfield (H.S.) 1212  
5 Lake Forest (H.S.) 1212  
7 Bloomington (H.S.) 10 Barry Nixon
8 Libertyville 812 Craig Hunter
8 Lincolnshire (Stevenson) 812 Jerry Franklin
10 Lisle (Benet Academy) 8 Stephanie Lewis

TNG.1986-87

Place School Score Coach
1 Oak Park (O.P.-River Forest) 17 Mary Jo Peterson
1 Winnetka (New Trier) 17 Mary Jo Timmis
3 Hinsdale (Central) 13  
4 Flossmoor (Homewood-F.) 8  
4 Lincolnshire (Stevenson) 8 Jerry Franklin
6 Peoria (Richwoods) 712  
7 Bloomington (H.S.) 7 Barry Nixon
8 Libertyville 6 Craig Hunter
9 Northbrook (Glenbrook North) 512  
10 Moline (H.S.) 5  
10 O'Fallon (H.S.) 5  
10 Oswego (H.S.) 5 Linda Keely
10 Wilmette (Regina Dominican) 5  
10 Woodstock (H.S.) 5  

TNG.1987-88

Place School Score Coach
1 Winnetka (New Trier) 20 Mary Jo Timmis
2 Oak Park (O.P.-River Forest) 12  
3 Hinsdale (Central) 1112  
3 Northbrook (Glenbrook North) 1112  
5 Rockford (Guilford) 10  
6 Libertyville 912 Craig Hunter
7 LaGrange (Lyons) 9  
7 Lake Forest (H.S.) 9  
9 Oswego (H.S.) 812 Linda Keely
10 Arlington Heights (Hersey) 8  
10 Bloomington (H.S.) 8 Barry Nixon
10 Deerfield (H.S.) 8  
10 Flossmoor (Homewood-F.) 8  

TNG.1988-89

Place School Score Coach
1 Winnetka (New Trier) 1712 Mary Jo Timmis
2 Flossmoor (Homewood-F.) 1512  
3 LaGrange (Lyons) 1412  
4 Deerfield (H.S.) 12  
5 Palatine (Fremd) 11  
6 Libertyville 1012 Craig Hunter
7 Belleville (Althoff Catholic) 912  
8 Arlington Heights (Hersey) 812  
8 Normal (Community) 812  
8 Northbrook (Glenbrook North) 812  

TNG.1989-90

Place School Score Coach
1 Flossmoor (Homewood-F.) 1712 Jim Trudeau
2 Winnetka (New Trier) 15  
3 LaGrange (Lyons) 13  
4 Arlington Heights (Hersey) 10  
5 Lake Forest (H.S.) 9  
5 Park Ridge (Maine East) 9  
7 Barrington 8  
8 Belleville (Althoff Catholic) 7  
8 St. Charles (H.S.) 7  
10 Normal (Community) 6  

TNG.1990-91

Place School Score Coach
1 LaGrange (Lyons) 23 Jim Love
2 Winnetka (New Trier) 19  
3 Flossmoor (Homewood-F.) 1712  
4 Lake Forest (H.S.) 15  
5 Hinsdale (Central) 9  
6 Arlington Heights (Hersey) 8  
6 Wheaton (North) 8  
8 Barrington 712  
8 Belleville (West) 712 Bob Keefe
8 Bloomington (H.S.) 712 Barry Nixon
8 Normal (Community) 712  

TNG.1991-92

Place School Score Coach
1 LaGrange (Lyons) 18 Ron Leban
2 Winnetka (New Trier) 13  
3 Flossmoor (Homewood-F.) 1112  
4 Naperville (Central) 11  
5 Lake Forest (H.S.) 8  
6 Libertyville 712 Pam Dircks
7 Belleville (West) 7 Bob Keefe
7 Deerfield (H.S.) 7  
7 Wood River (East Alton-W.R.) 7  
10 Northbrook (Glenbrook North) 6  
10 Park Ridge (Maine East) 6  

TNG.1992-93

Place School Score Coach
1 LaGrange (Lyons) 2112 Ron Leban
2 Winnetka (New Trier) 17  
3 Belleville (West) 14 Bob Keefe
4 Geneva 1312  
5 Hinsdale (Central) 12  
6 Naperville (Central) 11  
7 Libertyville 1012 Pam Dircks
8 Oak Park (O.P.-River Forest) 8  
9 Bloomington (H.S.) 712 Barry Nixon
9 Lake Forest (H.S.) 712  
9 Ottawa (Twp.) 712  

TNG.1993-94

Place School Score Coach
1 Naperville (Central) 18 Judy Shull
2 LaGrange (Lyons) 1612  
3 Geneva 13  
3 Hinsdale (Central) 13  
5 Arlington Heights (Hersey) 1012  
5 Barrington 1012  
5 Winnetka (New Trier) 1012  
8 Champaign (Centennial) 10 Bill Carson
9 Rock Island (H.S.) 9 Lester Sammon
10 Chicago (Mother McAuley) 8  
10 Libertyville 8 Pam Dircks

TNG.1994-95

Place School Score Coach
1 Champaign (Centennial) 29 Bill Carson
2 Hinsdale (Central) 26 Jerilyn Scardina
3 Flossmoor (Homewood-F.) 24 Jim Trudeau
4 Arlington Heights (Hersey) 23 Jeanine Konkolewski
4 Aurora (West Aurora) 23 Harry Patterson
4 Belleville (West) 23 Bob Keefe
4 Geneva 23 Jim Kuntzi
8 Winnetka (New Trier) 22 Russ Polender
9 Chicago (Mother McAuley) 20 Mike Maratea
9 Naperville (Central) 20 Judy Shull

TNG.1995-96

Place School Score Coach
1 Champaign (Centennial) 29 Bill Carson
2 Arlington Heights (Hersey) 27 Jeanine Konkolewski
3 Bloomington (H.S.) 25 Ed Rozboril
4 Winnetka (New Trier) 24 Russell Polender
5 Belleville (West) 21 Bob Keefe
6 Barrington 18 CeCe Cahill
6 Lincolnshire (Stevenson) 18 Dave Wilms
8 Aurora (West Aurora) 17 Harry Patterson
8 Oak Park (O.P.-River Forest) 17  
8 Oswego (H.S.) 17 Jim Melton

TNG.1996-97

Place School Score Coach
1 Aurora (West Aurora) 39 Harry Patterson
2 Lincolnshire (Stevenson) 30 Dave Wilms
3 Barrington 25  
4 Winnetka (New Trier) 24  
5 Belleville (West) 22 Bob Keefe
6 Champaign (Centennial) 19 Bill Carson
6 Hinsdale (Central) 19  
8 Arlington Heights (Hersey) 18  
8 Glenview (Glenbrook South) 18  
10 Flossmoor (Homewood-F.) 17  

TNG.1997-98

Place School Score Coach
1 Aurora (West Aurora) 40 Brian Brooks
2 Barrington 26  
2 Hinsdale (Central) 26  
4 Winnetka (New Trier) 22  
5 Champaign (Central) 18  
5 Flossmoor (Homewood-F.) 18  
5 Wheaton (W. Warrenville South) 18  
5 Wilmette (Loyola Academy) 18  
9 Belleville (West) 16 Bob Keefe
9 Elmhurst (York) 16  
9 Moline (H.S.) 16  
9 Ottawa (Twp.) 16  
9 Palatine (Fremd) 16  

TNG.1998-99

Place School Score Coach
1 Winnetka (New Trier) 36 John Gridley
2 Hinsdale (Central) 34 Jerilyn Scardina
3 Aurora (West Aurora) 32 Brian Brooks
4 Barrington 30 CeCe Cahill-Coates
4 Lake Forest (H.S.) 30 Robert Wagemann
6 Moline (H.S.) 25 Tom Derouin
7 Glenview (Glenbrook South) 24  
7 Wilmette (Loyola Academy) 24 Laura Burleigh
9 Belleville (West) 23 Bob Keefe
10 St. Charles (H.S.) 22 Sena Drawer

TNG.1999-00

Place School Score Coach
1 Hinsdale (Central) 41 Jerilyn Scardina
2 Winnetka (New Trier) 39 John Gridley
3 Lake Forest (H.S.) 36 Robert Wagemann
4 Aurora (West Aurora) 34 Brian Brooks
5 Barrington 30  
6 Glenview (Glenbrook South) 23  
7 Highland Park 21  
7 Wheaton (W. Warrenville South) 21  
9 St. Charles (H.S.) 17  
10 Belleville (West) 16 Bob Keefe

TNG.2000-01

Place School Score Coach
1 Hinsdale (Central) 35 Jerilyn Scardina
2 Lake Forest (H.S.) 32 Robert Wagemann
2 Winnetka (New Trier) 32 John Gridley
4 Highland Park 31 Steve Rudman
5 Aurora (West Aurora) 27 Brian Brooks
6 Deerfield (H.S.) 26  
7 Bloomington (H.S.) 20 Ed Rozboril
7 Edwardsville (H.S.) 20 David Lipe
9 LaGrange (Lyons) 18 Ron Leban
9 Lisle (Benet Academy) 18 Sue Vodrazka

TNG.2001-02

Place School Score Coach
1 Lake Forest (H.S.) 48 Robert Wagemann
2 Park Ridge (Maine South) 32 Jo Ann Bondi
3 Aurora (West Aurora) 29 Brian Brooks
4 LaGrange (Lyons) 28 Bill Wham
5 Hinsdale (Central) 24 Jerilyn Scardina
6 Highland Park 23  
7 Winnetka (New Trier) 22 Jerry Morse-Karzen
8 Edwardsville (H.S.) 21 Dave Lipe
8 Naperville (Central) 21  
10 Barrington 18 CeCe Coates
10 Belleville (West) 18 Bob Keefe
10 Flossmoor (Homewood-F.) 18 Jim Trudeau

TNG.2002-03

Place School Score Coach
1 Lake Forest (H.S.) 34  
2 Winnetka (New Trier) 28 Jerry Morse-Karzen
3 Hinsdale (Central) 27  
4 LaGrange (Lyons) 18  
4 Naperville (Central) 18 Don Bonet
6 Aurora (West Aurora) 16 Brian Brooks
6 Wheaton (W. Warrenville South) 16  
8 Chicago (Morgan Park Academy) 15 Carol Metzcus
9 Chicago (Lane) 14  
9 Glenview (Glenbrook South) 14  

TNG.2003-04

Place School Score Coach
1 Hinsdale (Central) 38 Jerilyn Scardina
2 Darien (Hinsdale South) 36  
2 Winnetka (New Trier) 36 Jerry Morse-Karzen
4 Lake Forest (H.S.) 35 Robert Wagemann
5 Aurora (West Aurora) 24 Brian Brooks
6 Barrington 22 Derek Gablenz
7 Moline (H.S.) 21 Tom Derouin
8 Glenview (Glenbrook South) 20  
9 Springfield (H.S.) 18 Ross Graham
10 Park Ridge (Maine South) 17 Elizabeth Eckhardt

TNG.2004-05

Place School Score Coach
1 Winnetka (New Trier) 35 Jerry Morse-Karzen
2 Lake Forest (H.S.) 32 Robert Wagemann
3 Barrington 28 Tracy Waters Miller
4 Hinsdale (Central) 27 Jerilyn Scardina
5 LaGrange (Lyons) 22 Bill Wham
6 Park Ridge (Maine South) 18 Elizabeth Eckhardt
7 Edwardsville (H.S.) 17 David Lipe
7 Moline (H.S.) 17 Jeff McCracken
9 Belleville (West) 16 Bob Keefe
9 Northbrook (Glenbrook North) 16 Greg Beckway
9 Springfield (H.S.) 16 Ross Graham

TNG.2005-06

Place School Score Coach
1 Deerfield (H.S.) 31 Geoff Gluck
2 Barrington 30 Tracy Waters Miller
2 Lake Forest (H.S.) 30 Robert Wagemann
4 Hinsdale (Central) 29 Jerilyn Scardina
5 Springfield (H.S.) 25 Ross Graham
5 Winnetka (New Trier) 25 Jerry Morse-Karzen
7 Belleville (West) 24 Bob Keefe
8 Moline (H.S.) 21 Matt Edwards
9 LaGrange (Lyons) 20  
10 Effingham (St. Anthony) 19 Yale Reynolds

TNG.2006-07

Place School Score Coach
1 Hinsdale (Central) 43 Jerilyn Scardina
2 Deerfield (H.S.) 34 Geoff Gluck
3 Lake Forest (H.S.) 29  
4 Belleville (West) 26 Bob Keefe
4 Winnetka (New Trier) 26 Jerry Morse-Karzen
6 Barrington 21 Tracy Waters Miller
7 Downers Grove (South) 20 Peter Freischlag
8 Aurora (West Aurora) 19 Brian Brooks
8 Moline (H.S.) 19 Matt Edwards
10 Effingham (St. Anthony) 16 Yale reynolds

TNG.2007-08

Place School Score Coach
1 Hinsdale (Central) 50 Jerilyn Scardina
2 Downers Grove (South) 27 Peter Freischlag
3 Crystal Lake (Prairie Ridge) 25 Jessica Fetzner
4 Highland Park 24 Katie Lashbrook
4 Lake Forest (H.S.) 24 Denise Murphy
6 Barrington 21 Tracy Waters Miller
6 Northbrook (Glenbrook North) 21 Greg Beckway
6 Winnetka (New Trier) 21 Jerry Morse-Karzen
9 Moline (H.S.) 19 Tom Derouin
10 Geneva 18  
10 Wilmette (Loyola Academy) 18  

TNG.2008-09

Place School Score Coach
1 Hinsdale (Central) 43 Jerilyn Scardina
2 Deerfield (H.S.) 33 Geoff Gluck
3 Lake Forest (H.S.) 29 Denise Murphy
4 Barrington 24 Tracy Waters Miller
4 Crystal Lake (Prairie Ridge) 24 Jessica Fetzner
6 LaGrange (Lyons) 22 Bill Wham
6 Wilmette (Loyola Academy) 22 Joan Dowdle
8 Chicago (F.W. Parker) 21 Glenn Alfred
8 Winnetka (New Trier) 21 Jerry Morse-Karzen
10 Springfield (H.S.) 20 Ross Graham

TNG.2009-10

Place School Score Coach
1 Hinsdale (Central) 32 Jerilyn Scardina
2 Deerfield (H.S.) 28 Geoff Gluck
3 Lake Forest (H.S.) 25 Denise Murphy
4 Barrington 22 Tracy Waters Miller
5 Winnetka (New Trier) 20 Allison Gottlieb Rose
6 LaGrange (Lyons) 19 Bill Wham
7 Northbrook (Glenbrook North) 18 Greg Beckway
8 Chicago (Morgan Park Academy) 14 Carol Metzcus
8 Crystal Lake (Prairie Ridge) 14 Jessica Fetzner
10 Buffalo Grove 12 Kevin Schrammel
10 Decatur (St. Teresa) 12 Julie Heim
10 Palos Hills (Stagg) 12 Hill Nagrodski

TNG.2010-11

Place School Score Coach
1 Lake Forest (H.S.) 40 Denise Murphy
2 Hinsdale (Central) 36 Robin Kramer
3 Winnetka (New Trier) 33 Allison Gottlieb Rose
4 Northbrook (Glenbrook North) 25 Peggy Holecek
5 Deerfield (H.S.) 24 Rich Koukol
6 Lisle (Benet Academy) 23 Robert Comerford
7 Barrington 20 Tracy Waters Miller
8 Highland Park 19 Katie Lashbrook
9 Mundelein (H.S.) 17 Jim Drier
10 Flossmoor (Homewood-F.) 16 Michael Sacks
10 Mundelein (Carmel) 16 Nancy Fehn

TNG.2011-12

Place School Score Coach
1 Hinsdale (Central) 39 Robin Kramer
2 Winnetka (New Trier) 28 Allison Rose
3 Lincolnshire (Stevenson) 21 Tom Stanhope
4 Deerfield (H.S.) 18  
5 Chicago (Morgan Park Academy) 16 Carol Metzcus
5 Flossmoor (Homewood-F.) 16 Don Baron
5 Wheaton (W. Warrenville South) 16  
8 Chicago (Whitney Young) 12  
8 Elmhurst (York) 12 Tres Heimann
8 LaGrange (Lyons) 12 Bill Wham
8 LaGrange Park (Nazareth Academy) 12  
8 Mundelein (Carmel) 12 Nancy Fehn
8 Northbrook (Glenbrook North) 12 Peggy Holecek

TNG.2012-13

Place School Score Coach
1 Lake Forest (H.S.) 39 Denise Murphy
2 Hinsdale (Central) 36 Robin Kramer
3 Winnetka (New Trier) 28 Jerry Morse-Karzen
4 Glenview (Glenbrook South) 24 Katie Nicolotti
5 LaGrange (Lyons) 20 Bill Wham
6 Elmhurst (York) 19 Tres Heimann
7 Flossmoor (Homewood-F.) 18 Don Baron
7 Naperville (Central) 18 Don Bonet
9 Edwardsville (H.S.) 17 David Lipe
10 Chicago (Whitney Young) 16 Edward Cruzat
10 Lincolnshire (Stevenson) 16 Tom Stanhope
10 Oak Park (O.P.-River Forest) 16 Fred Galluzzo
10 Wheaton (W. Warrenville South) 16 Patti Clousing

TNG.2013-14

Place School Score Coach
1 Hinsdale (Central) 39 Robin Kramer
1 Lake Forest (H.S.) 39 Denise Murphy
3 Winnetka (New Trier) 38 Jerry Morse-Karzen
4 Lincolnshire (Stevenson) 36 Tom Stanhope
5 Naperville (Central) 32 Don Bonet
6 LaGrange (Lyons) 22 Bill Wham
7 Gurnee (Warren) 21 Vince Desecki
8 Flossmoor (Homewood-F.) 20 Don Baron
8 Highland Park 20 Steve Rudman
10 Oak Park (O.P.-River Forest) 18 Fred Galluzzo

TNG.2014-15

Place School Score Coach
1 Hinsdale (Central) 49 Robin Kramer
2 Lincolnshire (Stevenson) 40 Tom Stanhope
3 LaGrange (Lyons) 33 Bill Wham
4 Winnetka (New Trier) 22 Jerry Morse-Karzen
5 Gurnee (Warren) 21 Vince Desecki
6 Naperville (Central) 19 Don Bonet
7 Barrington 18  
7 Edwardsville (H.S.) 18 David Lipe
9 Chicago (Whitney Young) 17 Erin Franklin
10 Glenview (Glenbrook South) 16 Stephanie Mats
10 Mundelein (Carmel) 16 Chris Kannenberg

TNG.2015-16

Place School Score Coach
1 Hinsdale (Central) 50 Scott Radecki
2 Lincolnshire (Stevenson) 30 Tom Stanhope
3 Winnetka (New Trier) 27 Jerry Morse-Karzen
4 LaGrange (Lyons) 25 Bill Wham
5 Northbrook (Glenbrook North) 19 Peg Holecek
6 Park Ridge (Maine South) 18 Gerald Smith
7 Edwardsville (H.S.) 17 David Lipe
7 Flossmoor (Homewood-F.) 17 Don Baron
7 Naperville (Central) 17 Don Bonet
10 Chicago (Whitney Young) 16 Dempsey Willard

TNG.2016-17.1A

Place School Score Coach
1 Lisle (Benet Academy) 22 Michael Hand
2 Joliet (Catholic Academy) 21 Terry Wrona
3 Bloomington (Central Catholic) 20 Joe Rondone
3 Chicago (Latin) 20 Billy Lombardo
3 Rock Island (Alleman) 20 Leslie Hird
6 Chicago (University) 19 Dawuad Talib
7 Rockford (Boylan Catholic) 15 Steve Price
8 Belleville (Althoff Catholic) 14 Brian Zaron
9 Normal (University) 13 Tom Whiting
10 West Chicago (Wheaton Academy) 11 Heather Green

TNG.2016-17.2A

Place School Score Coach
1 Hinsdale (Central) 29 Scott Radecki
2 LaGrange (Lyons) 25 Bill Wham
2 Lincolnshire (Stevenson) 25 Tom Stanhope
4 Glen Ellyn (Glenbard West) 15 Jim Valleskey
5 Edwardsville (H.S.) 14 David Lipe
6 Highland Park 13 Steve Rudman
6 Winnetka (New Trier) 13 Jerry Morse-Karzen
8 Evanston (Twp.) 12 Joyce Anderson
8 Northbrook (Glenbrook North) 12 Peg Holecek
10 Palatine (H.S.) 11 Jim Lange

TNG.2017-18.1A

Place School Score Coach
1 Winnetka (North Shore Country Day) 19 Glenn Golden
2 Chatham (Glenwood) 17 Hayden Esker
3 Chicago (Lake View) 15 Peter Choi
3 Chicago (Northside) 15 Darlene Horn
5 Chicago (Latin) 14 Billy Lombardo
6 Effingham (St. Anthony) 13 Darlene Esker
7 Chicago (Payton) 12 Jean Casserly
7 Normal (University) 12 Catherine Sturdyvin
7 Wauconda 12 Ryan Whitfield
10 Chicago (University) 11 Dawuad Talib
10 Elmhurst (Timothy Christian) 11 Keith Mills
10 Lake Villa (Lakes) 11 Bryan Plinske
10 Maple Park (Kaneland) 11 Tim Larsen
10 Ottawa (Twp.) 11 Steve Johnson
10 Wheaton (St. Francis) 11 Tom Castronovo

TNG.2017-18.2A

Place School Score Coach
1 Chicago (Whitney Young) 21 Dempsey Willard
1 Lincolnshire (Stevenson) 21 Tom Stanhope
3 Hinsdale (Central) 20 Shawna Zsinko
4 Highland Park 19 Steve Rudman
5 Darien (Hinsdale South) 17 Steve Snider
6 Glen Ellyn (Glenbard West) 15 Kevin Graham
6 Winnetka (New Trier) 15 Jerry Morse-Karzen
8 Aurora (West Aurora) 14 Bruce Fraser
8 Lombard (Glenbard East) 14 Bill Burt
10 Deerfield (H.S.) 13 Rich Koukol
10 Evanston (Twp.) 13 Joyce Anderson
10 Lake Forest (H.S.) 13 Denise Murphy