Girls Tennis Season Summaries

* Last updated at 12:32 pm on Monday, December 11, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1990-91

School Titles Place Won Lost Tied Coach
LaGrange (Lyons) S 1       Jim Love
Winnetka (New Trier) S 2        
Flossmoor (Homewood-F.) S 3        
Lake Forest (H.S.) S 4        
Hinsdale (Central) S 5        
Wheaton (North) S 6        
Arlington Heights (Hersey)   6        
Barrington S 8        
Belleville (West) S 8 11 0   Bob Keefe
Normal (Community) S 8        
Bloomington (H.S.)   8 2 3   Barry Nixon
Aurora (West Aurora) S   13 1   Harry Patterson
Belleville (Althoff Catholic) S          
Champaign (Centennial) S   8 2   Bill Carson
Chicago (Mother McAuley) S          
Chicago (St. Ignatius College Prep) S          
Danville (H.S.) S   6 1   Candy Boehm
Decatur (Stephen Decatur) S          
Deerfield (H.S.) S          
McHenry S          
New Lenox (Lincoln-Way) S   11 1   Lee Render
Olney (East Richland) S          
Ottawa (Twp.) S          
Palatine (Fremd) S          
Palos Heights (Shepard) S   14 2   Glenn Simms
Peoria (Richwoods) S          
Rock Island (Alleman) S          
Rockford (Boylan Catholic) S          
Schaumburg (H.S.) S          
South Holland (Thornwood) S   6 7   Ray Scott
Springfield (Sacred Heart-Griffin) S          
St. Charles (H.S.) S          

1991-92

School Titles Place Won Lost Tied Coach
LaGrange (Lyons) S 1       Ron Leban
Winnetka (New Trier) S 2        
Flossmoor (Homewood-F.) S 3        
Naperville (Central) S 4        
Lake Forest (H.S.)   5        
Libertyville   6 7 2   Pam Dircks
Belleville (West) S 7 10 0   Bob Keefe
Deerfield (H.S.) S 7        
Wood River (East Alton-W.R.)   7        
Northbrook (Glenbrook North) S 10        
Park Ridge (Maine East)   10        
Belvidere (H.S.) S          
Bloomington (H.S.) S   3 3   Barry Nixon
Bradley (B.-Bourbonnais) S          
Chicago (Mother McAuley) S          
Crystal Lake (Central) S   8 1   Judy Elder
Danville (H.S.) S   5 1   Candy Boehm
Decatur (Eisenhower) S          
Edwardsville (H.S.) S          
Flora S          
Geneva S          
Gurnee (Warren) S          
Hinsdale (Central) S          
Moline (H.S.) S          
Mt. Prospect (Prospect) S          
New Lenox (Lincoln-Way) S   10 5   Lee Render
Oak Park (O.P.-River Forest) S          
Ottawa (Twp.) S          
Palatine (Fremd) S          
Palos Heights (Shepard) S   12 3   Glenn Simms
Peoria (Richwoods) S          
Schaumburg (H.S.) S          
South Holland (Thornwood) S   7 4   Ray Scott
Springfield (Sacred Heart-Griffin) S          
Wheaton (Central) S          

1992-93

School Titles Place Won Lost Tied Coach
LaGrange (Lyons) S 1       Ron Leban
Winnetka (New Trier) S 2        
Belleville (West) S 3 9 0   Bob Keefe
Geneva S 4        
Hinsdale (Central) S 5        
Naperville (Central) S 6        
Libertyville S 7 8 2   Pam Dircks
Oak Park (O.P.-River Forest)   8        
Bloomington (H.S.) S 9 1 4   Barry Nixon
Ottawa (Twp.) S 9        
Lake Forest (H.S.)   9        
Barrington S          
Chicago (Mother McAuley) S          
Chicago (St. Ignatius College Prep) S          
Danville (H.S.) S   8 0   Candy Boehm
Decatur (Stephen Decatur) S          
Flossmoor (Homewood-F.) S          
Glenview (Glenbrook South) S          
Hoffman Estates (Conant) S          
Lombard (Glenbard East) S          
Moline (H.S.) S          
Morris S   37 5   Gene Funk
Mt. Vernon (H.S.) S          
Palatine (Fremd) S          
Palos Heights (Shepard) S   11 3   Glenn Simms
Peoria (Richwoods) S          
Plainfield (H.S.) S          
Rockford (Guilford) S          
Rolling Meadows S   10 0   Jim Gumz
South Holland (Thornwood) S   9 6   Ray Scott
Springfield (Sacred Heart-Griffin) S          
Wauconda S          
Wood River (East Alton-W.R.) S          

1993-94

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Naperville (Central) S 1       Judy Shull
LaGrange (Lyons) S 2        
Geneva S 3        
Hinsdale (Central) S 3        
Barrington S 5        
Winnetka (New Trier) S 5        
Arlington Heights (Hersey)   5        
Champaign (Centennial) S 8 8 0   Bill Carson
Rock Island (H.S.)   9 6 3   Lester Sammon
Chicago (Mother McAuley) S 10        
Libertyville S 10 5 4   Pam Dircks
Aurora (West Aurora) S   13 1   Harry Patterson
Belleville (West) S   10 0   Bob Keefe
Bloomington (H.S.) S   2 3   Ed Rozboril
Crystal Lake (Central) S   7 1   Judy Elder
Danville (H.S.) S   7 1   Candy Boehm
Decatur (St. Teresa) S          
Flossmoor (Homewood-F.) S          
Lake Forest (H.S.) S          
Marengo S          
Moline (H.S.) S          
Mt. Vernon (H.S.) S          
Oak Park (O.P.-River Forest) S          
O'Fallon (H.S.) S          
Oswego (H.S.) S   13 6   Linda Keely
Ottawa (Twp.) S          
Palos Heights (Shepard) S   12 2   Glenn Simms
Peoria (Richwoods) S          
Rockford (Guilford) S          
Rolling Meadows S   10 0   Jim Gumz
Schaumburg (H.S.) S          
Springfield (H.S.) S          
St. Charles (H.S.) S          

1994-95

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Champaign (Centennial) S 1 18 0   Bill Carson
Hinsdale (Central) S 2       Jerilyn Scardina
Flossmoor (Homewood-F.) S 3       Jim Trudeau
Arlington Heights (Hersey) S 4       Jeanine Konkolewski
Aurora (West Aurora) S 4 14 4   Harry Patterson
Belleville (West) S 4 11 0   Bob Keefe
Geneva S 4       Jim Kuntzi
Winnetka (New Trier) S 8       Russ Polender
Chicago (Mother McAuley) S 9       Mike Maratea
Naperville (Central) S 9       Judy Shull
Chicago (Lane) P         John Harper
Barrington S         CeCe Cahill
Belvidere (H.S.) S         Candy Fritz
Bloomington (H.S.) S   5 3   Ed Rozboril
Chicago (Latin) S   16 1   Billy Lombardo
Crystal Lake (Central) S   9 0   Judy Elder
Danville (H.S.) S   6 2   Becky Jorgenson
Decatur (St. Teresa) S         Sylvia Passarelli
Dunlap S   10 2   Carla Ivers
LaGrange (Lyons) S         Ron Leban
Libertyville S   6 4   Dave Lapish
Lincolnshire (Stevenson) S   8 3   Dave Wilms
Mt. Vernon (H.S.) S         Randy Knox
Naperville (North) S         John Callaway
New Lenox (Lincoln-Way) S   12 2   Lee Render
O'Fallon (H.S.) S         Jerry Ray
Orland Park (Sandburg) S         Kelly Smart
Ottawa (Twp.) S         Tom Henderson
Peoria (Richwoods) S         Diane Pettet
Rockford (Guilford) S         Dale Larson
Roselle (Lake Park) S         Debra Vogel
Springfield (Sacred Heart-Griffin) S         Susan McCain
Sterling (H.S.) S         John Underwood

1995-96

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Champaign (Centennial) S 1 19 0   Bill Carson
Arlington Heights (Hersey) S 2       Jeanine Konkolewski
Bloomington (H.S.) S 3 6 2   Ed Rozboril
Winnetka (New Trier) S 4       Russell Polender
Belleville (West) S 5 11 0   Bob Keefe
Barrington S 6       CeCe Cahill
Lincolnshire (Stevenson)   6 6 5   Dave Wilms
Aurora (West Aurora) S 8 20 4   Harry Patterson
Oak Park (O.P.-River Forest)   8        
Oswego (H.S.)   8 2 20   Jim Melton
Chicago (Lane) P         John Harper
Chicago (Latin) S   11 3   Billy Lombardo
Chicago (Mother McAuley) S         Steve Yates
Chicago (St. Ignatius College Prep) S         Jim Spaulding
Crystal Lake (Central) S   8 1   Judy Elder
Danville (H.S.) S   4 2   Matt Runyan
Decatur (Eisenhower) S         Jim Kralik
Dixon (H.S.) S         Ron Semetis
Flossmoor (Homewood-F.) S         Jim Trudeau
Freeport (H.S.) S         Bob Smith
Glen Ellyn (Glenbard West) S         Dan Koertz
Hinsdale (Central) S         Jerilyn Scardina
McHenry S         Toby Scott
Moline (H.S.) S         Tom Derouin
Morris S   22 1   Gene Funk
Mt. Vernon (H.S.) S         Randy Knox
Naperville (North) S         Joan Callaway
New Lenox (Lincoln-Way) S   14 4   Lee Render
Northbrook (Glenbrook North) S         Sarah Pate
O'Fallon (H.S.) S         Jerry Ray
Orland Park (Sandburg) S         Carol Metzcus
Peoria (Richwoods) S         Diane Pettet
Springfield (Sacred Heart-Griffin) S         Eric Moran
St. Charles (H.S.) S         Sena Drawer
Wheaton (W. Warrenville South) S         Patti Clausen

1996-97

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Aurora (West Aurora) S 1 25 1 1 Harry Patterson
Lincolnshire (Stevenson) S 2 10 3   Dave Wilms
Barrington S 3        
Winnetka (New Trier) S 4        
Belleville (West) S 5 10 0   Bob Keefe
Champaign (Centennial) S 6 7 1   Bill Carson
Hinsdale (Central) S 6        
Arlington Heights (Hersey) S 8        
Glenview (Glenbrook South)   8        
Flossmoor (Homewood-F.) S 10        
Chicago (Lane) P   11 0   Scott Eisenberg
Belleville (East) S          
Bloomington (H.S.) S   6 3   Ed Rozboril
Chicago (Mother McAuley) S          
Crystal Lake (South) S   8 9   Don Nead
Danville (H.S.) S   4 2   Jason Fischer
Darien (Hinsdale South) S          
DeKalb S          
Effingham (H.S.) S          
Flora S          
LaGrange (Lyons) S          
Lisle (Benet Academy) S         Sue Vodrazka
McHenry S          
Moline (H.S.) S          
New Lenox (Lincoln-Way) S   14 2   Lee Render
Oak Park (O.P.-River Forest) S          
Ottawa (Twp.) S          
Palatine (Fremd) S          
Park Ridge (Maine South) S          
Peoria (Richwoods) S          
Quincy (Sr.) S          
Rockton (Hononegah) S          
Wheaton (W. Warrenville South) S          

1997-98

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Aurora (West Aurora) S 1 25 0   Brian Brooks
Barrington S 2        
Hinsdale (Central) S 2        
Winnetka (New Trier) S 4        
Flossmoor (Homewood-F.) S 5        
Wheaton (W. Warrenville South) S 5        
Champaign (Central)   5        
Wilmette (Loyola Academy)   5        
Belleville (West) S 9 10 0   Bob Keefe
Moline (H.S.) S 9        
Ottawa (Twp.) S 9        
Palatine (Fremd) S 9        
Elmhurst (York)   9        
Chicago (Lane) P   10 1   Scott Eisenberg
Bloomington (H.S.) S   7 4   Ed Rozboril
Chicago (F.W. Parker) S          
Chicago (Morgan Park Academy) S          
Danville (H.S.) S   6 1   Jason Fischer
Darien (Hinsdale South) S          
Decatur (Eisenhower) S          
Deerfield (H.S.) S          
Edwardsville (H.S.) S          
Hoffman Estates (Conant) S          
Jacksonville (H.S.) S          
Lisle (Benet Academy) S         Sue Vodrazka
McHenry S          
Morris S          
Palos Heights (Shepard) S   11 2   Glenn Simms
Park Ridge (Maine South) S          
Peoria (Richwoods) S          
Rockford (Boylan Catholic) S          
Roselle (Lake Park) S          
Salem S          
St. Charles (H.S.) S          

1998-99

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Winnetka (New Trier) S 1       John Gridley
Hinsdale (Central) S 2       Jerilyn Scardina
Aurora (West Aurora) S 3 23 0   Brian Brooks
Barrington S 4       CeCe Cahill-Coates
Lake Forest (H.S.) S 4       Robert Wagemann
Moline (H.S.) S 6       Tom Derouin
Wilmette (Loyola Academy) S 7       Laura Burleigh
Glenview (Glenbrook South)   7        
Belleville (West) S 9 10 0   Bob Keefe
St. Charles (H.S.) S 10       Sena Drawer
Bloomington (H.S.) S   7 6   Ed Rozboril
Champaign (Centennial) S   12 6   Bill Carson
Chicago (Mother McAuley) S         Brian Ostrander
Downers Grove (South) S         Peter Freischlag
Edwardsville (H.S.) S         David Lipe
Effingham (H.S.) S         Greg Brumleve
Elmhurst (York) S         Dave Williams
Flossmoor (Homewood-F.) S         Jim Trudeau
Gurnee (Warren) S         Greg Cohen
LaGrange (Lyons) S         Ron Leban
Mt. Prospect (Prospect) S         Jean Rezny
New Lenox (Providence Catholic) S         Rosaleen Rogers
Oak Park (O.P.-River Forest) S         John Morlidge
Olney (East Richland) S         Margo Alexander
Ottawa (Twp.) S         Tom Henderson
Palatine (Fremd) S         Jeff Fujino
Palos Heights (Shepard) S   6 6   Glenn Simms
Peoria (Richwoods) S         Diane Pettet
Rockford (Boylan Catholic) S         Cindy Nevenhoven
Springfield (H.S.) S         Abe Alexander
Wheaton (W. Warrenville South) S         Patti Clousing

1999-00

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hinsdale (Central) S 1       Jerilyn Scardina
Winnetka (New Trier) S 2       John Gridley
Lake Forest (H.S.) S 3       Robert Wagemann
Aurora (West Aurora) S 4 20 0   Brian Brooks
Barrington S 5        
Glenview (Glenbrook South)   6        
Wheaton (W. Warrenville South) S 7        
Highland Park   7        
St. Charles (H.S.) S 9        
Belleville (West) S 10 9 0   Bob Keefe
Bloomington (H.S.) S   7 5   Ed Rozboril
Bradley (B.-Bourbonnais) S          
Champaign (Central) S          
Chicago (Mother McAuley) S          
Crystal Lake (South) S   11 4   Don Nead
Downers Grove (North) S          
Edwardsville (H.S.) S          
Effingham (St. Anthony) S   11 0   Yale Reynolds
Elmhurst (York) S          
Flossmoor (Homewood-F.) S          
Johnsburg S   12 4   Rick Bailey
LaGrange (Lyons) S          
Moline (H.S.) S          
Oak Park (Fenwick) S          
Olney (East Richland) S          
Ottawa (Twp.) S          
Palos Hills (Stagg) S          
Park Ridge (Maine South) S          
Pekin S         Danielle Owens
Rockford (Auburn) S          
Rolling Meadows S   8 3 1 Jim Gumz
Springfield (H.S.) S