Girls Tennis Season Summaries

* Last updated at 8:30 am on Wednesday, September 13, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1980-81

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Northfield (New Trier West) D 1       Vivian Frazier
Hinsdale (Central) D 2        
Barrington D 3        
Galesburg (H.S.) D 4 18 1   Phillip Tripani & Carla Anderson
Lisle (Benet Academy) D 4       Stephanie Lewis
Flossmoor (Homewood-F.) D 6        
Libertyville D 6 10 4   Craig Hunter
Arlington Heights (Arlington) D 8        
Northbrook (Glenbrook North) D 8        
Chicago (Mather)   10        
Chicago (Kenwood) P          
Alton (Sr.) D          
Bloomington (H.S.) D   16 2   Sue Silvey
Casey D          
Champaign (Central) D          
Decatur (St. Teresa) D          
Effingham (St. Anthony) D          
Elgin (Larkin) D          
Elmhurst (York) D          
Glen Ellyn (Glenbard West) D          
Highland D   14 3   Carolyn Iftner
Joliet (St. Francis) D          
Lansing (Thornton Fractional South) D          
Machesney Park (Harlem) D          
Macomb D          
Oak Lawn (Community) D         Cindy Sternisha
Oak Park (O.P.-River Forest) D          
O'Fallon (H.S.) D          
Ottawa (Twp.) D          
Peoria (Richwoods) D          
River Forest (Trinity) D          
Springfield (H.S.) D          
Sterling (H.S.) D          

1981-82

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Winnetka (New Trier) D 1       Mary Jo Herzog
Hinsdale (Central) D 2        
Aurora (West Aurora) D 3 12 0   Harry Patterson
Barrington D 4        
Arlington Heights (Arlington) D 5        
Deerfield (H.S.) D 6        
Elmhurst (York) D 7        
Peoria (Richwoods) D 8        
Palatine (Fremd)   8        
Flossmoor (Homewood-F.) D 10        
Chicago (Whitney Young) P          
Belleville (West) D   19 0   Bob Keefe
Bloomington (H.S.) D   14 1   Sue Silvey
Centralia (H.S.) D          
Champaign (Central) D          
Decatur (St. Teresa) D          
Edwardsville (H.S.) D          
Effingham (H.S.) D          
Flora D          
Galesburg (H.S.) D   11 2   Mark Murdock & Carla Anderson
Joliet (St. Francis) D          
Lisle (Benet Academy) D         Stephanie Lewis
Oak Park (O.P.-River Forest) D          
Olney (East Richland) D          
Ottawa (Twp.) D          
Palos Heights (Shepard) D   9 11   Glenn Simms
River Forest (Trinity) D          
Rockford (Guilford) D          
Roselle (Lake Park) D          
South Holland (Thornwood) D   13 5   Ray Scott
Springfield (Sacred Heart) D          
Sterling (H.S.) D          
Wauconda D          

1982-83

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Winnetka (New Trier) S 1       Mary Jo Herzog
Aurora (West Aurora) S 2 8 0   Harry Patterson
Hinsdale (Central) S 3        
Oak Park (O.P.-River Forest) S 3        
LaGrange (Lyons)   5        
Bloomington (H.S.) S 6 18 1   Sue Silvey
Barrington S 7        
Glenview (Glenbrook South)   8        
Palatine (Fremd) S 9        
Flossmoor (Homewood-F.) S 10        
Chicago (Lane) P          
Belleville (West) S   19 0   Bob Keefe
Centralia (H.S.) S          
Champaign (Central) S          
Decatur (St. Teresa) S          
Downers Grove (South) S          
Edwardsville (H.S.) S          
Elgin (Larkin) S          
Elmhurst (York) S          
Flora S          
Highland Park S          
Moline (H.S.) S          
New Lenox (Lincoln-Way) S   11 2   Lee Render
O'Fallon (H.S.) S          
Ottawa (Twp.) S          
Palos Heights (Shepard) S   13 5   Glenn Simms
Park Ridge (Maine East) S          
Peoria (Bergan) S          
Rockford (Guilford) S          
South Holland (Thornwood) S   15 2   Ray Scott
Springfield (Sacred Heart) S          
Sterling (H.S.) S          
Waukegan (West) S          

1983-84

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hinsdale (Central) S 1       Jerilyn Krizka
Winnetka (New Trier) S 2        
Libertyville S 3 14 0   Craig Hunter
Arlington Heights (Arlington) S 4        
Oak Park (O.P.-River Forest) S 5        
Barrington S 6        
LaGrange (Lyons)   6        
Glenview (Glenbrook South)   8        
Lake Forest (H.S.)   9        
Chicago (Whitney Young)   10        
Alton (Sr.) S          
Belleville (West) S   12 0   Bob Keefe
Bloomington (H.S.) S   10 0   Sue Silvey
Centralia (H.S.) S          
Chicago (Maria) S          
Decatur (Eisenhower) S          
Elgin (Larkin) S          
Elmhurst (York) S          
Flossmoor (Homewood-F.) S          
Geneva S          
Glen Ellyn (Glenbard South) S          
Highland Park S          
Joliet (St. Francis) S          
Lisle (Benet Academy) S         Stephanie Lewis
Mt. Prospect (Prospect) S          
Normal (Community) S          
Orland Park (Sandburg) S          
Ottawa (Twp.) S          
Peoria (Bergan) S          
Rock Island (H.S.) S   10 2   Lester Sammon
Rockford (Boylan Catholic) S          
South Holland (Thornwood) S   11 3   Ray Scott
Springfield (H.S.) S          
Sterling (H.S.) S          
Urbana (H.S.) S          
Woodstock (H.S.) S          

1984-85

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Winnetka (New Trier) S 1       Mary Jo Herzog
Oak Park (O.P.-River Forest) S 2        
Libertyville   3 15 0   Craig Hunter
Hinsdale (Central)   4        
LaGrange (Lyons) S 5        
Chicago (Whitney Young)   6        
Barrington S 7        
Bloomington (H.S.) S 7 11 0   Sue Silvey
Des Plaines (Maine West)   7       Roger King
Glenview (Glenbrook South) S 10        
Lake Forest (H.S.) S 10        
Belleville (Althoff Catholic) S          
Champaign (Centennial) S   7 6   Guske
Chicago (Mother McAuley) S          
Decatur (Eisenhower) S          
Elmhurst (York) S          
Galesburg (H.S.) S   4 7   Gary Wagher
Geneva S          
Glen Ellyn (Glenbard South) S          
Highland S   11 5   Carolyn Iftner
Hoffman Estates (Conant) S          
Lockport (Twp.) S          
Mt. Prospect (Prospect) S          
Naperville (Central) S          
New Lenox (Lincoln-Way) S   8 1   Lee Render
Olney (East Richland) S          
Olympia Fields (Rich Central) S          
Ottawa (Twp.) S          
Park Ridge (Maine South) S          
Rock Island (H.S.) S   11 0   Lester Sammon
Rockford (Guilford) S          
South Holland (Thornwood) S   12 2   Ray Scott
Springfield (H.S.) S          
Woodstock (H.S.) S          

1985-86

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (O.P.-River Forest) S 1       Mary Jo Peterson
Hinsdale (Central) S 2        
LaGrange (Lyons) S 3        
Winnetka (New Trier) S 4        
Deerfield (H.S.) S 5        
Lake Forest (H.S.) S 5        
Bloomington (H.S.) S 7 9 1   Barry Nixon
Libertyville S 8 8 2   Craig Hunter
Lincolnshire (Stevenson)   8 8 3   Jerry Franklin
Lisle (Benet Academy) S 10       Stephanie Lewis
Barrington S          
Belleville (Althoff Catholic) S          
Chicago Heights (Marian) S   8 3   Bob Mueller
Danville (H.S.) S   11 0   Dotsy Fogleman
Effingham (H.S.) S          
Flora S          
Flossmoor (Homewood-F.) S          
Geneva S          
Glen Ellyn (Glenbard South) S          
Glenview (Glenbrook South) S          
Highland S   13 3   Carolyn Iftner
Joliet (St. Francis) S          
LaSalle (L.-Peru) S          
Naperville (Central) S          
Oak Lawn (Community) S   9 3   Cindy Sternisha
Palatine (Fremd) S          
Peoria (Richwoods) S          
Rock Island (H.S.) S   7 5   Lester Sammon
Rockford (Guilford) S          
Springfield (H.S.) S          
Sterling (H.S.) S          
Woodstock (H.S.) S          

1986-87

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (O.P.-River Forest) S 1       Mary Jo Peterson
Winnetka (New Trier) S 1       Mary Jo Timmis
Hinsdale (Central) S 3        
Flossmoor (Homewood-F.) S 4        
Lincolnshire (Stevenson)   4 7 3   Jerry Franklin
Peoria (Richwoods) S 6        
Bloomington (H.S.) S 7 5 1   Barry Nixon
Libertyville S 8 7 3   Craig Hunter
Northbrook (Glenbrook North)   9        
Moline (H.S.) S 10        
Woodstock (H.S.) S 10        
O'Fallon (H.S.)   10        
Oswego (H.S.)   10 14 2 1 Linda Keely
Wilmette (Regina Dominican)   10        
Barrington S          
Belleville (West) S   9 1   Bob Keefe
Burbank (Reavis) S   8 2   Larry Daker
Champaign (Central) S          
Chicago (Morgan Park) S          
Crystal Lake (South) S   9 1   Tracy Waters-Miller
Decatur (Eisenhower) S          
Deerfield (H.S.) S          
Des Plaines (Maine West) S         Roger King
Flora S          
Glen Ellyn (Glenbard South) S          
Glen Ellyn (Glenbard West) S          
Highland S   13 3   Carolyn Iftner
Kankakee (McNamara) S          
LaGrange (Lyons) S          
New Lenox (Lincoln-Way) S   13 0   Lee Render
Oak Forest S          
Ottawa (Twp.) S          
Rockford (Guilford) S          
Springfield (H.S.) S          
St. Charles (H.S.) S          
Wheaton (North) S          

1987-88

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Winnetka (New Trier) S 1       Mary Jo Timmis
Oak Park (O.P.-River Forest) S 2        
Hinsdale (Central) S 3        
Northbrook (Glenbrook North)   3        
Rockford (Guilford) S 5        
Libertyville   6 7 2   Craig Hunter
LaGrange (Lyons) S 7        
Lake Forest (H.S.) S 7        
Oswego (H.S.)   9 17 2 1 Linda Keely
Arlington Heights (Hersey) S 10        
Bloomington (H.S.) S 10 6 1   Barry Nixon
Deerfield (H.S.) S 10        
Flossmoor (Homewood-F.) S 10        
Alton (Marquette) S          
Aurora (West Aurora) S   9 2   Harry Patterson
Barrington S          
Belleville (East) S          
Belleville (West) S   8 2   Bob Keefe
Bensenville (Fenton) S          
Chicago (Mother McAuley) S          
Danville (H.S.) S   9 2   Candy Boehm
Flora S          
Lake Zurich S   12 3   Linda Skuns
Mattoon S   8 7   Tom Epperson
New Lenox (Lincoln-Way) S   10 2   Lee Render
Oak Forest S          
O'Fallon (H.S.) S          
Ottawa (Twp.) S          
Peoria (Richwoods) S          
Rock Island (H.S.) S   10 1   Lester Sammon
South Holland (Thornwood) S   10 1   Ray Scott
Springfield (H.S.) S          
St. Charles (H.S.) S          
Wheaton (Central) S          

1988-89

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Winnetka (New Trier) S 1       Mary Jo Timmis
Flossmoor (Homewood-F.) S 2        
LaGrange (Lyons) S 3        
Deerfield (H.S.) S 4        
Palatine (Fremd) S 5        
Libertyville S 6 7 3   Craig Hunter
Belleville (Althoff Catholic) S 7        
Normal (Community) S 8        
Arlington Heights (Hersey)   8        
Northbrook (Glenbrook North)   8        
Barrington S          
Belleville (East) S          
Belleville (West) S   10 1   Bob Keefe
Bensenville (Fenton) S          
Chicago (Mother McAuley) S          
Danville (H.S.) S   8 0   Candy Boehm
Decatur (Eisenhower) S          
Dolton (Thornridge) S   11 3   Dave Konkel
Flora S          
Geneva S          
Hinsdale (Central) S          
Johnsburg S   11 5   Rick Bailey
Joliet (St. Francis) S          
Mattoon S   12 2   Tom Epperson
Oak Park (O.P.-River Forest) S          
Ottawa (Twp.) S          
Peoria (Richwoods) S          
Rock Island (H.S.) S   9 1   Lester Sammon
Rockford (Guilford) S          
Springfield (Sacred Heart-Griffin) S          
St. Charles (H.S.) S          
Tinley Park (Andrew) S          
Wheaton (Central) S          

1989-90

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Flossmoor (Homewood-F.) S 1       Jim Trudeau
Winnetka (New Trier) S 2        
LaGrange (Lyons) S 3        
Arlington Heights (Hersey) S 4        
Lake Forest (H.S.) S 5        
Park Ridge (Maine East) S 5        
Barrington S 7        
Belleville (Althoff Catholic) S 8        
St. Charles (H.S.) S 8        
Normal (Community) S 10        
Aurora (West Aurora) S   7 3   Harry Patterson
Belleville (West) S   10 0   Bob Keefe
Belvidere (H.S.) S          
Bolingbrook S         Marty Kruszka
Champaign (Central) S          
Chicago (Mother McAuley) S          
Danville (H.S.) S   8 1   Candy Boehm
Decatur (Stephen Decatur) S          
Dolton (Thornridge) S          
Hinsdale (Central) S          
Moline (H.S.) S          
Mundelein (Carmel) S         Greg Lopp
Oak Park (O.P.-River Forest) S          
Olney (East Richland) S          
Orland Park (Sandburg) S          
Ottawa (Twp.) S          
Peoria (Richwoods) S          
Schaumburg (H.S.) S          
South Holland (Thornwood) S   4 9   Ray Scott
Springfield (Sacred Heart-Griffin) S          
Wheaton (North) S