Girls Tennis Season Summaries

* Last updated at 8:30 am on Wednesday, September 13, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1972-73

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (O.P.-River Forest)   1       Joyce Carlson
Rock Island (H.S.)   2        
Tinley Park (H.S.)   3        
Winnetka (New Trier East)   3        
Hinsdale (Central)   5        
Palatine (H.S.)   5        
Kankakee (Eastridge)   7        
Des Plaines (Maine West)   8       Barb Jones
Flossmoor (Homewood-F.)   8        
Peoria (Bergan)   8        

1973-74

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (O.P.-River Forest) D 1       Joyce Carlson
Northfield (New Trier West)   2        
Hinsdale (Central) D 3        
Lake Forest (H.S.) D 4        
Winnetka (New Trier East) D 4        
Aurora (West Aurora) D 6       Pat Clifford
Rock Island (H.S.) D 6        
South Holland (Thornwood) D 6 5 4   Gerry Palmgren
Arlington Heights (Arlington) D 9        
Dixon (H.S.) D 10        
Addison (A. Trail) D          
Barrington D          
Belleville (Althoff Catholic) D          
Bloomington (H.S.) D   9 2   Esther Mirus
Centralia (H.S.) D          
Champaign (Central) D          
Chicago (Bogan) D          
Chicago (Steinmetz) D          
Deerfield (H.S.) D          
Edwardsville (H.S.) D          
Elgin (H.S.) D          
Joliet (West) D          
Kankakee (Eastridge) D          
Orland Park (Sandburg) D          
Pana (H.S.) D         Carol Schramm
Park Forest (Rich East) D          
Park Ridge (Maine South) D          
Peoria (Bergan) D          
Rochelle D          
Rockford (Boylan Catholic) D          
Roselle (Lake Park) D          
Springfield (H.S.) D          
Wheaton (Central) D          

1974-75

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (O.P.-River Forest) D 1       Joyce Carlson
Hinsdale (Central) D 2        
Rock Island (H.S.) D 3        
Northfield (New Trier West)   4        
Aurora (West Aurora) D 5 9 0 1 Pat Clifford
Winnetka (New Trier East) D 5        
Barrington D 7        
Kankakee (Eastridge) D 7        
Lake Forest (H.S.) D 7        
Park Forest (Rich East) D 7       Jeananne Costello
Addison (A. Trail) D          
Alton (Sr.) D   11 1   Joann Jackson
Arlington Heights (Arlington) D          
Belleville (Althoff Catholic) D          
Belleville (East) D          
Centralia (H.S.) D          
Champaign (Central) D          
Danville (H.S.) D   7 3   Kim Forrester
Decatur (Eisenhower) D          
Decatur (St. Teresa) D          
Dixon (H.S.) D          
Dolton (Thornridge) D          
Elgin (Larkin) D          
Glen Ellyn (Glenbard West) D          
Jacksonville (H.S.) D          
Joliet (West) D          
LaSalle (L.-Peru) D          
Lincoln D          
Oak Lawn (Richards) D          
Olney (East Richland) D          
Palatine (H.S.) D          
Pana (H.S.) D         Carol Schramm
Park Ridge (Maine South) D          
Peoria (Richwoods) D          
Quincy (Catholic Boys) D          
Rockford (Guilford) D          

1975-76

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (O.P.-River Forest) D 1       Joyce Carlson
Rock Island (H.S.) D 2        
Northfield (New Trier West) D 3        
Aurora (West Aurora) D 4 11 1   Pat Clifford
Crystal Lake (H.S.) D 4 11 1   Judy Elder
Hinsdale (Central) D 4        
Barrington   4        
Evanston (Twp.)   4        
Lake Forest (H.S.) D 9        
Elmhurst (York) D 10        
Wheaton (W.-Warrenville) D 10        
Oak Lawn (Community)   10       Margaret Groth
Park Forest (Rich East)   10       Conrad Wayne
Winnetka (New Trier East)   10        
Arlington Heights (Arlington) D          
Belleville (East) D          
Champaign (Central) D          
Collinsville D          
Decatur (Eisenhower) D          
Des Plaines (Maine West) D         Royleen Tipton
Dolton (Thornridge) D   4 8   Nancy House
Flora D          
Flossmoor (Homewood-F.) D          
Freeport (H.S.) D          
Joliet (East) D          
Joliet (West) D          
Kankakee (Eastridge) D          
LaSalle (L.-Peru) D          
Lincoln D          
Mascoutah D          
Mattoon D          
Normal (Community) D          
Palatine (Fremd) D          
Park Ridge (Maine South) D          
Peoria (Richwoods) D          
Quincy (Sr.) D          
Rockford (Guilford) D          
Rockford (West) D          
Teutopolis D          

1976-77

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hinsdale (Central) D 1       Mary Ann Erickson
Crystal Lake (H.S.) D 2 9 0   Judy Elder
Winnetka (New Trier East)   2       Mary Herzog
Lake Forest (H.S.) D 4       Marian Bradshaw
Arlington Heights (Arlington) D 5       Mary Lou Hundt
Lincolnshire (Stevenson)   5 9 1   Terry Spurlock
Elmhurst (York) D 7       Robert Paddock
Northfield (New Trier West) D 7       Vivian Fazier
Oak Lawn (Community) D 7       Margaret Groth
Peoria (Richwoods) D 7       Diane Pettet
Chicago (Morgan Park) P         Marjorie Cheatle
Aurora (West Aurora) D   11 2 4 Pat Clifford
Belleville (East) D         Bill Duhadway
Blue Island (Eisenhower) D         Marilynn Mosier
Collinsville D         Jane Pfaff
Danville (H.S.) D   12 1   Jan Reynolds
Elgin (St. Edward) D         Mary McNerney
Freeport (H.S.) D         Sandy Toeruer
Galesburg (H.S.) D         Phillip Tripani & Cathy Turner
Jacksonville (H.S.) D         Marge Howard
Joliet (St. Francis) D         Ruth Derrow
Kankakee (McNamara) D         Patsy Gunnels
Mascoutah D         Linda Wilson
Mattoon D         Linda Blades
Normal (Community) D         Mary McGinnis
Olney (East Richland) D         Dolores Schmalhausen
Olympia Fields (Rich Central) D         Pat Cory
Ottawa (Twp.) D         Lyle Guenther
Park Ridge (Maine East) D         Betty Axelson
Peoria (Spalding) D         Gerald Maloney
Springfield (H.S.) D         Dottie Harris
Sterling (H.S.) D         Barb Booth
Waukegan (East) D         Sandra Timmins
Wheaton (Central) D         Sylvia Blazina

1977-78

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hinsdale (Central) D 1       Jerilyn Barth
Crystal Lake (H.S.) D 2 8 0   Judy Elder
Winnetka (New Trier East) D 3        
Lake Forest (H.S.)   4        
Arlington Heights (Arlington) D 5        
Peoria (Richwoods) D 6        
Skokie (Niles East)   6        
Park Ridge (Maine East) D 8       Betty Axelson
Barrington   9        
Lincolnshire (Stevenson)   9       Howard Carley
Chicago (Whitney Young) P          
Addison (A. Trail) D          
Belleville (Althoff Catholic) D          
Champaign (Central) D          
Collinsville D          
DeKalb D          
Dolton (Thornridge) D          
East Moline (United) D          
Flossmoor (Homewood-F.) D          
Joliet (West) D          
Lisle (Benet Academy) D         Stephanie Lewis
Mattoon D          
Morris D          
Morrison D          
Normal (Community) D          
Oak Lawn (Community) D         Cindy Sternisha
O'Fallon (H.S.) D          
Pana (H.S.) D         Carol Schramm
Quincy (Notre Dame) D          
Rock Island (H.S.) D   7 4   Lester Sammon
Rockford (Guilford) D          
Rolling Meadows D          
Skokie (Niles West) D          
Springfield (H.S.) D          
Sterling (H.S.) D          
Waukegan (East) D          
Wheaton (North) D          

1978-79

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hinsdale (Central) D 1       Jerilyn Barth
Champaign (Central) D 2        
LaGrange (Lyons)   3        
Winnetka (New Trier East)   4        
Barrington D 5        
Lincolnshire (Stevenson)   6 14 3   Howard Carley
Lisle (Benet Academy)   6       Stephanie Lewis
Highland Park D 8        
Northbrook (Glenbrook North)   9        
Joliet (St. Francis) D 10        
Chicago (Whitney Young) P          
Arlington Heights (Arlington) D          
Aurora (West Aurora) D   8 2   Karen Bell
Collinsville D          
Decatur (Eisenhower) D          
Dolton (Thornridge) D   11 3   Julie Austin
Elgin (Larkin) D          
Elmhurst (York) D          
Galesburg (H.S.) D   15 2   Phillip Tripani & Cathy Turner
Highland D   14 1   Carolyn Iftner
Hillsboro D          
Normal (University) D          
Oak Lawn (Community) D         Cindy Sternisha
Oak Park (O.P.-River Forest) D          
O'Fallon (H.S.) D          
Olney (East Richland) D          
Ottawa (Twp.) D          
Park Ridge (Maine South) D          
Peoria (Richwoods) D          
Quincy (Notre Dame) D          
Rockford (Guilford) D          
Roselle (Lake Park) D          
Sterling (H.S.) D          
Tinley Park (H.S.) D          
Waukegan (East) D          
Wheaton (North) D          
Wheaton (W.-Warrenville) D          

1979-80

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hinsdale (Central) D 1       Jerilyn Barth
Lincolnshire (Stevenson) D 2 10 6   Howard Carley
Winnetka (New Trier East) D 3        
Northfield (New Trier West)   4        
Galesburg (H.S.) D 5 18 0   Phillip Tripani & Cathy Turner
Park Ridge (Maine East) D 6       Betty Axelson
Lisle (Benet Academy)   6       Stephanie Lewis
Rockford (Guilford) D 8        
Springfield (H.S.) D 9        
Sterling (H.S.) D 9        
Aurora (West Aurora) D   13 0   Karen Bell
Belleville (East) D          
Bloomington (H.S.) D   24 2   Sue Silvey
Collinsville D          
Danville (H.S.) D   10 2   Pat Menges
Decatur (St. Teresa) D          
Deerfield (H.S.) D          
Elgin (Larkin) D          
Elmhurst (York) D          
Flossmoor (Homewood-F.) D          
Highland D   9 3   Carolyn Iftner
Hillsboro D          
Joliet (St. Francis) D          
Lansing (Thornton Fractional South) D          
New Lenox (Lincoln-Way) D   15 2   Lee Render
Oak Lawn (Community) D   14 3   Cindy Sternisha
Oak Park (O.P.-River Forest) D          
Olney (East Richland) D          
Ottawa (Twp.) D          
Peoria (Richwoods) D          
Roselle (Lake Park) D          
Waukegan (East) D          
Wheaton (North) D