Boys Tennis Medalists

* Last updated at 7:36 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

2000-01

singles

Place Name School Score
1 Thomas Hanus Palatine (H.S.) 6-2, 7-6 (7-3)
2 Joe McWilliams Aurora (West)  
3 Paul Rose Winnetka (New Trier) 6-4, 6-1
4 Matt McClure LaGrange Park (Nazareth Academy)  
5 Paul McNaughton Hinsdale (Central) 7-6 (9-7), 7-5
6 Ryan Heller Northbrook (Glenbrook North)  
7 Josh Braley Geneva  
7 Jeremy Sonkin Wheaton (W. Warrenville South)  

doubles

Place Name School Score
1 Mack Reynolds & Adam Rubenstein Winnetka (New Trier) 6-1, 7-6 (7-1)
2 Yusuke Amamoto & Brett Morse-Karzen Winnetka (New Trier)  
3 Joe Schmitt & Joe Williams Naperville (Central) 6-7 (7-3), 6-2, 6-2
4 Adam Morgan & Joel Petrick Barrington  
5 Paul Glendenning & Brian Park Rockford (Guilford) 6-7 (3-7), 6-3, 6-3
6 Evan Markowitz & Frank Martin Oak Park (O.P.-River Forest)  
7 Matt Brown & Omar Husseini Hinsdale (Central)  
7 Matt McNaughton & Kevin Ryan Hinsdale (Central)  

2001-02

singles

Place Name School Score
1 Ryan Heller Northbrook (Glenbrook North)  
2 Ryan Preston Winnetka (New Trier)  
3 Mark Barry St. Charles (East)  
4 Paul Rose Winnetka (New Trier)  
5 Jeremy Sonkin Wheaton (W. Warrenville South)  
6 Radek Guzik Norridge (Ridgewood)  
7 Aaron Phillips Effingham (St. Anthony)  
7 Colin Foster LaGrange (Lyons)  

doubles

Place Name School Score
1 Mack Reynolds & Adam Rubenstein Winnetka (New Trier)  
2 Yuseke Amamoto & Brett Morse-Karzen Winnetka (New Trier)  
3 Andy Lockhart & Kevin Ryan Hinsdale (Central)  
4 Matt Brown & Matt McNaughton Hinsdale (Central)  
5 K.R. Kaeser & Adam Morgan Barrington  
6 Drew Forsberg & Ryan Golden Moline (H.S.)  
7 Greg Davis & Jared Kunkle Dunlap  
7 Jon Levy & Jeff Zanchelli Lincolnshire (Stevenson)  

2002-03

singles

Place Name School Score
1 Joe McWilliams Aurora (West) 0-6, 6-2, 6-0
2 Ryan Heller Northbrook (Glenbrook North)  
3 Ryan Preston Winnetka (New Trier) 6-3, 2-6, 6-2
4 Jeremy Sonkin Wheaton (W. Warrenville South)  
5 Drew Eberly Lake Forest (H.S.) 6-2, 6-4
6 Brian Hanus Palatine (H.S.)  
7 Jack Komar Crystal Lake (South)  
7 Jeff Schechtman Highland Park  

doubles

Place Name School Score
1 Walker Grimes & Spencer Vegosen Chicago (F.W. Parker) 7-5, 7-6 (3)
2 Oscar Beich & Tim Link Bloomington (H.S.)  
3 Will Butzlaff & Tom Wessel Lake Forest (H.S.) 0-0 (ret.)
4 Matt Bruch & Alex Lambropoulos Lake Forest (H.S.)  
5 Drew Forsberg & Ryan Golden Moline (H.S.) 6-0, 6-0
6 Mike Tiu & Josh Williams Naperville (Central)  
7 Sean Bush & Jonathon Stanley Danville (H.S.)  
7 Kevin McParlan & Colin Zimmerman Rockford (Guilford)  

2003-04

singles

Place Name School Score
1 Drew Eberly Lake Forest (H.S.) 4-6, 6-1, 6-1
2 Jeremy Sonkin Wheaton (W. Warrenville South)  
3 Ryan Preston Winnetka (New Trier) 7-6 (7-4), 6-1
4 Scott Lieberman Deerfield  
5 P.J. Rose Winnetka (New Trier) 6-3, 6-2
6 Connor Dawson Wheaton (St. Francis)  
7 Nik Cromydas Glenview (Glenbrook South)  
7 Connor Roth Lisle (Benet Academy)  

doubles

Place Name School Score
1 Matt Bruch & Alex Lambropoulos Lake Forest (H.S.) 6-3, 7-6 (7-3)
2 Brandon Fisher & Nik Ljuboja Highland Park  
3 Mario Bialek & Jason Hanschmann Palatine (H.S.) 7-5, 6-3
4 Mike Tiu & Josh Williams Naperville (Central)  
5 Alex Loukas & Brad Stein Deerfield 6-2, 6-3
6 Sean Bush & Chad Simpson Danville (H.S.)  
7 Rob Alef & Chris Nowak Glenview (Glenbrook South)  
7 Jeff Chudacoff & Drew Olian Highland Park  

2004-05

singles

Place Name School Score
1 Jeff Dawson Wheaton (St. Francis) 6-4, 6-2
2 Connor Roth Lisle (Benet Academy)  
3 P.J. Rose Winnetka (New Trier) 7-6 (4), 6-4
4 Nik Cromydas Glenview (Glenbrook South)  
5 Scott Lieberman Deerfield 6-3, 6-4
6 Tyler Sonkin Wheaton (W. Warrenville South)  
7 Keith Moran Gurnee (Warren)  
7 Eric Spector Northbrook (Glenbrook North)  

doubles

Place Name School Score
1 Alex Loukas & Scott Sandager Deerfield 1-6, 6-2, 6-3
2 Adam Kucharski & Jon Wroble Hinsdale (Central)  
3 Conor Donnelly & Jordan Knue LaGrange (Lyons) 7-5, 6-1
4 Jeff Chudacoff & Justin Lewis Highland Park  
5 Nick Birger & Brian Zaron Belleville (West) 6-3, 6-1
6 Zach Allison & Devory Newsome Edwardsville (H.S.)  
7 Dave Robare & John Smits LaGrange (Lyons)  
7 John Becker & Scott Clifton Winnetka (New Trier)  

2005-06

singles

Place Name School Score
1 Dennis Nevolo Gurnee (Warren) 6-4, 6-2
2 Scott Lieberman Deerfield  
3 Eric Spector Northbrook (Glenbrook North) 6-3, 6-4
4 Tyler Sonkin Wheaton (W. Warrenville South)  
5 Nick Boulieris Libertyville 6-3, 7-6 (8)
6 Mac McAnulty Chicago (Latin)  
7 Evan King Chicago (Payton) 6-4, 6-2
7 Chad Simpson Danville (H.S.) 6-0, 6-0

doubles

Place Name School Score
1 Jeff Chudacoff & Justin Lewis Highland Park 6-7, 6-4, 6-4 (1)
2 Dave Robare & John Smits LaGrange (Lyons)  
3 Nick Birger & Brian Zaron Belleville (West) 6-4, 6-2
4 Henry Kruchko & Jon Wroble Hinsdale (Central)  
5 Nikola Ljuboja & Ben Woldenberg Highland Park 6-4, 6-4
6 Scott Kandelman & Brad Kaspers Northbrook (Glenbrook North)  
7 Brian Anderson & Danny Sawyer Northbrook (Glenbrook North) 6-3, 6-4
7 Jared Connolly & Michael Jacobs Oak Park (O.P.-River Forest) 6-2, 6-1

2006-07

singles

Place Name School Score
1 Evan King Chicago (Payton) 6-1, 6-3
2 Connor Roth Lisle (Benet Academy)  
3 Denis Bogatov Gurnee (Warren) default
4 Augie Bloom Hinsdale (Central)  
5 Blake Bazarnik Lincolnshire (Stevenson) 4-6, 6-2, 7-6 (7-5)
6 Mac McNaulty Chicago (Latin)  
7 Drew Feder Belleville (East) 6-2, 6-4
7 Michael Moore Glenview (Glenbrook South) 6-1, 6-1

doubles

Place Name School Score
1 Dave Robare & John Smits LaGrange (Lyons) 6-2, 7-5
2 Nick Birger & Brian Zaron Belleville (West)  
3 Jared Connolly & Michael Jacobs Oak Park (O.P.-River Forest) 6-2, 7-6 (7-5)
4 Justin Lewis & Ben Woldenberg Highland Park  
5 Josh Gross & Danny Mihalov Deerfield 7-5, 6-4
6 Jared Marcell & Tom McDonell Wilmette (Loyola Academy)  
7 Austin Highley & Blake Stevens Edwardsville (H.S.) 6-3, 6-2
7 Richard Brej & Eugene Shylakhta Lincolnshire (Stevenson) 6-0, 6-4

2007-08

singles

Place Name School Score
1 Denis Bogatov Gurnee (Warren) 7-6 (5), 7-5
2 Eric Spector Northbrook (Glenbrook North)  
3 Augie Bloom Hinsdale (Central) 6-2, 6-3
4 Mac McAnulty Chicago (Latin)  
5 Michael Moore Glenview (Glenbrook South) 6-2, 6-1
6 Drew Feder Belleville (East)  
7 Matt Goralka Chicago (Payton) 7-5, 6-3
7 Chase Klaus Peoria (Richwoods) 6-1, 6-1

doubles

Place Name School Score
1 Sam Barnett & Ben Woldenberg Highland Park 6-1, 6-1
2 David Packowitz & Ross Putterman Lincolnshire (Stevenson)  
3 Brantner Jones & Robert Stineman Winnetka (New Trier) 6-4, 6-3
4 Danny Park & Scott Shephardson Rockford (Guilford)  
5 Dan Ballantine & Ian Tesmond Hinsdale (Central) 6-3, 2-6, 6-4
6 James Ong & Kevin Porter Winnetka (New Trier)  
7 Nick Kenaga & Dave Robare LaGrange (Lyons) 6-2, 7-5
7 Yasufumi Terada & Matt Walters Naperville (North) 6-4, 6-4

2008-09

singles

Place Name School Score
1 Blake Bazarnik Lincolnshire (Stevenson) 6-4, 3-6, 7-6 (7-4)
2 Michael Moore Glenview (Glenbrook South)  
3 Denis Bogatov Gurnee (Warren) 4-6, 6-1, 6-0
4 Michael Redlicki Lake Zurich  
5 Augie Bloom Hinsdale (Central) 6-2, 6-4
6 Robert Stineman Winnetka (New Trier)  
7 Ben Hoogland Glenview (Glenbrook South) 6-1, 6-3
7 Andrew Scholnick Winnetka (New Trier) 6-3, 5-7, 6-4

doubles

Place Name School Score
1 Dan Ballantine & Ian Tesmond Hinsdale (Central) 7-5, 6-0
2 David Packowitz & Ross Putterman Lincolnshire (Stevenson)  
3 Tommy McNichols & Michael Sellitto Glenview (Glenbrook South) 3-6, 6-4, 7-6 (7-1)
4 John Beam & Brantner Jones Winnetka (New Trier)  
5 Rahul Kamath & Brian Sorich Downers Grove (South) 6-3, 6-2
6 Danny Parks & Austin Roos Rockford (Guilford)  
7 Drew Feder & Corey Stumne Belleville (East) 7-6 (7-5), 6-2
7 Hitoshi Kawashima & Calvin Mang Winnetka (New Trier) 6-3, 6-2

2009-10

singles

Place Name School Score
1 Robert Stineman Winnetka (New Trier) 6-1, 7-6 (5)
2 Tim Kopinski Palos Hills (Stagg)  
3 Jason Brown Deerfield 0-6, 7-6 (2), Ret.
4 Blake Bazarnik Lincolnshire (Stevenson)  
5 Ben Hoogland Glenview (Glenbrook South) 6-3, 6-2
6 Ben Quazzo Chicago (Latin)  
7 Josh Cogan Batavia 6-1, 7-5
7 Augie Bloom Hinsdale (Central) 7-5, 6-1

doubles

Place Name School Score
1 Dan Ballantine & Ian Tesmond Hinsdale (Central) 6-4, 6-4
2 Zach Brint & David Zak Highland Park  
3 Jared Hiltzik & Calvin Mang Winnetka (New Trier) 4-6, 6-1, 6-3
4 Ryan Kreis & Kenta Shimizu Palatine (Fremd)  
5 Alex Gebert & Jake Wilson Oak Park (O.P.-River Forest) 7-5, 4-6, 6-4
6 Sam Bloom & Krishna Ravella Hinsdale (Central)  
7 Scott Segobiano & James Stathis Belleville (West) 6-2, 6-1
7 Jordan Hainsfurther & Tyler Manci Highland Park 4-6, 6-3, 6-4

2010-11

singles

Place Name School Score
1 Robert Stineman Winnetka (New Trier) 6-2, 6-2
2 Jared Hiltzik Winnetka (New Trier)  
3 Jason Brown Deerfield 4-6, 6-1, 6-4
4 Tim Kopinski Palos Hills (Stagg)  
5 Ben Quazzo Chicago (Latin) 6-3, 6-4
6 Sam Bloom Hinsdale (Central)  
7 Julian Childers Chicago Heights (Marian) 7-5, 6-7 (1), 6-3
7 Jeremy Bush Lincolnshire (Stevenson) 3-6, 6-4, 6-4

doubles

Place Name School Score
1 David Packowitz & Ross Putterman Lincolnshire (Stevenson) 6-2, 6-3
2 Drew Campbell & Thomas Fawcett Winnetka (New Trier)  
3 Zach Brint & Tyler Manci Highland Park 3-6, 6-2, 6-3
4 Devin Jones & Luke Trinka Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Nate Jacobson & Rob Jacobson Winnetka (New Trier) 6-4, 6-3, 6-3
6 Eric Bruynseels & Tim McAdam Oak Park (O.P.-River Forest)  
7 Scott Segobiano & James Stathis Belleville (West) 4-6, 6-1, 6-3
7 Ben Shklyar & Alec Siegel Deerfield 1-6, 6-2, 6-3

2011-12

singles

Place Name School Score
1 Jason Brown Deerfield 6-1, 6-2
2 Julian Childers Chicago Heights (Marian)  
3 Jeremy Bush Lincolnshire (Stevenson) 6-2, 7-6 (3)
4 Martin Joyce Hinsdale (Central)  
5 Sam Bloom Hinsdale (Central) 7-6 (4), 6-2
6 Peter Tarwid Lake Forest (H.S.)  
7 Toby Ma Deerfield 6-1, 6-3
7 Alex Galoustin Winnetka (New Trier) 6-3, 6-2

doubles

Place Name School Score
1 Alex Hagermoser & Peter Heneghan Hinsdale (Central) 7-6 (4), 7-6 (5)
2 Michael Levin & Michael Sellitto Glenview (Glenbrook South)  
3 Alex Mang & Arthur Ozga Winnetka (New Trier) 6-4, 6-2
4 Justin Leskera & Cameron Randall Edwardsville (H.S.)  
5 Chase Hamilton & Michael Lorenzini Hinsdale (Central) 6-7 (5), 6-4, 6-3
6 Zacko Brint & Danny Wynbrandt Highland Park  
7 Colin Harvey & Andrew Komarov Lincolnshire (Stevenson) 6-4, 7-5
7 Alex Mestre & Edo Roth Urbana (University) 6-4, 6-1

2012-13

singles

Place Name School Score
1 Martin Joyce Hinsdale (Central) 6-3, 3-6, 6-4
2 Eric Marbach Aurora (Waubonsie Valley)  
3 Michael Lorenzini Hinsdale (Central) 7-6 (4), 3-6, 6-1
4 Jasper Koenen St. Charles (East)  
5 Jeremy Bush Lincolnshire (Stevenson) 7-5, 6-4
6 Peter Tarwid Lake Forest (H.S.)  
7 Vincent Lin Schaumburg (H.S.) 4-6, 6-2, 3-1 ret
7 Alex Galoustian Winnetka (New Trier) 7-5, 6-3

doubles

Place Name School Score
1 Eddie Grabill & Harold Martin Hinsdale (Central) 6-3, 1-6, 6-4
2 Alex Hagermoser & Peter Henegan Hinsdale (Central)  
3 Colin Harvey & Andrew Komarov Lincolnshire (Stevenson) 6-7 (4), 6-4, 6-3
4 Jeremy Dixon & Graham Lehman Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Scott Christian & John Zordani Lake Forest (H.S.) 6-1, 7-6 (9)
6 Christoph Goettler & Will Koehrsen Metamora  
7 Pawel Jaworski & Josh Lieberman Lincolnshire (Stevenson) 6-3, 6-7 (6), 6-2
7 Alex Mestre & Edo Roth Urbana (University) 7-6 (5), 6-3

2013-14

singles

Place Name School Score
1 Eddie Grabill Hinsdale (Central) 6-3, 4-6, 6-3
2 Martin Joyce Hinsdale (Central)  
3 Brice Polender Lake Forest (H.S.) 1-0, retire
4 Stefano Tsorotiotis Libertyville  
5 Peter Tarwid Lake Forest (H.S.) 6-3, 7-5
6 Tony Leto Downers Grove (South)  
7 Ben VanDixhorn Libertyville 5-7, 6-4, 6-2
7 Jasper Koenen St. Charles (East) 7-6 (4), 6-1

doubles

Place Name School Score
1 Colin Harvey & Andrew Komarov Lincolnshire (Stevenson) 6-3, 6-1
2 Lope Adelakun & Chase Hamilton Hinsdale (Central)  
3 Alex Galoustian & Corey Schwartz Winnetka (New Trier) 6-4, 6-2
4 James Bruning & Michael Czlonka Hinsdale (Central)  
5 Grant Reiman & Trent Reiman Morton 7-6 (5), 6-3
6 Scott Christian & Connor O'Kelly Lake Forest (H.S.)  
7 Chris Casati & Niko Wasilewicz Deerfield 3-6, 7-5, 7-5
7 Miguel Perez & David Zakhodin Northbrook (Glenbrook North) 6-4, 6-3

2014-15

singles

Place Name School Score
1 Martin Joyce Hinsdale (Central) 6-4, 6-3
2 Gianni Ross LaGrange (Lyons)  
3 Alex Ross LaGrange (Lyons) default
4 Edward Grabill Hinsdale (Central)  
5 Ben VanDixhorn Libertyville 7-6 (4), 6-2
6 Noah Rosenblat Deerfield  
7 Jacob Edelchik Highland Park 6-2, 3-0 ret.
7 Tom Bickel Winnetka (New Trier) 6-1, 6-1

doubles

Place Name School Score
1 Chris Casati & Niko Wasilewicz Deerfield 7-6 (6), 6-3
2 Miguel Perez & David Zakhodin Northbrook (Glenbrook North)  
3 David Aizenberg & Max Gordon Highland Park 5-7, 6-2, 6-2
4 Jacob Hamilton & Chase Stumne Belleville (East)  
6 Lope Adelakun & Michael Czlonka Hinsdale (Central)  
6 Tom Carney & Morgan Red Joliet (West)  
7 Greg Frauenheim & Jordon O'Kelly Lake Forest (H.S.) 7-5, 6-2
7 Thomas Hanley & Wyatt Mayer Winnetka (New Trier) 6-2, 6-4

2015-16

singles

Place Name School Score
1 Vuk Budic Deerfield 6-2, 6-1
2 Scott Bickel Winnetka (New Trier)  
3 Mark Wu Northbrook (Glenbrook North) 6-3, 6-3
4 Mack Galvin Rolling Meadows  
5 Brett Meyers Naperville (Neuqua Valley) 4-3 retired (ill)
6 Jacob Edelchik Highland Park  
7 Tytus Metzler Rockford (Auburn) 3-6, 6-3 (10-8)
7 Brandon Ancona Rockford (R. Christian) 6-3, 6-7 (3), (16-14)

doubles

Place Name School Score
1 Nick Calzolano & Michael Czlonka Hinsdale (Central) 6-3, 2-6, 7-6 (4)
2 Chris Casati & Niko Wasilewicz Deerfield  
3 David Aizenberg & Brandon Lew Highland Park 7-6 (4), 4-6, 6-2
4 Alex Gray & Zach Trimpe Edwardsville (H.S.)  
5 Jeffrey Chen & Michal Kusznerko Winnetka (New Trier) 6-3, 3-6, 6-3
6 Kiran Patel-O'Connor & Zach Settelmyer Peoria (Richwoods)  
7 Christian San Andres & Zach Wood Downers Grove (South) 4-6, 6-2, (10-6)
7 Jack Carroll & Patrick McGuigan Lisle (Benet Academy) 6-1, 6-7 (5), (10-7)

2016-17

singles

Place Name School Score
1 Victor Spolidorio Dunlap 7-5, 7-6 (3)
2 Anderson Park Belvidere (North)  
3 Natan Spear Chicago (Northside) 2-6, 7-6 (5), 6-1
4 Nic Meister Chicago (Latin)  
5 Nicolas Welker Burlington (Central) 6-3, 6-3
6 Patrick McGuigan Lisle (Benet Academy)  

doubles

Place Name School Score
1 Arjun Asokumar & Sam Fleming Chicago (University) 6-1, 6-4
2 Steven Chacko & David Wu Dunlap  
3 Carsten Boast & Fletcher Koehrsen Metamora 6-3, 6-0
4 Danny McGuigan & Casey Schrader Lisle (Benet Academy)  
5 Carter Burk & Josh Friesen Normal (University) 6-3, 6-3
6 Ty Krill & Owen Setran West Chicago (Wheaton Academy)  

singles

Place Name School Score
1 Jacob Edelchik Highland Park 4-6, 7-5, 6-2
2 Danilo Kovacevic Park Ridge (Maine South)  
3 Ryan Roegner Naperville (Central) 7-5, 6-1
4 Jeffrey Chen Winnetka (New Trier)  
5 Jack Randall Lockport (Twp.) 6-4, 6-3
6 Zach Elliott Hinsdale (Central)  

doubles

Place Name School Score
1 Alex Gray & Zach Trimpe Edwardsville (H.S.) 6-2, 3-6, 6-3
2 Andrew Buhelos & Trevor Hamilton Hinsdale (Central)  
3 Jack Armstrong & Connor Polender Lake Forest (H.S.) 3-6, 6-2, 7-5
4 Sebastien DesRoberts & Rohan Gupta Glenview (Glenbrook South)  
5 Martin Matov & Bill Zhang Naperville (Central) 6-4, 7-5
6 Reed Bianucci & Jake Zipoli Winnetka (New Trier)