Boys Tennis Medalists

* Last updated at 7:36 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

1911-12

singles

Place Name School Score
1 Jerry Weber Chicago (Harvard) 6-4, 6-4
2 K. McNeal Berwyn-Cicero (Morton)  
3 Moses Chicago (Phillips)  
4 Alfred Carr Chicago (Hyde Park)  

doubles

Place Name School Score
1 N. Cone & K. McNeal Berwyn-Cicero (Morton) 6-2, 4-6, 7-5
2 Edward Knox & Carl Stevens Highland Park (Deerfield-Shields)  
3 Sladek & Stanes Chicago (Crane)  
4 X Averyville  

1912-13

singles

Place Name School Score
1 Jerry Weber Chicago (Harvard) 3-6, 6-4, 6-2
2 Al Lindauer Chicago (Englewood)  
3 Alfred Carr Chicago (Hyde Park)  
4 Jimmy Weber Chicago (Harvard)  

doubles

Place Name School Score
1 Jerry Weber & Jimmy Weber Chicago (Harvard) 2-6, 7-5, 6-2
2 Becker & Al Lindauer Chicago (Englewood)  
3 Alfred Carr & Floyd Tarrent Chicago (Hyde Park)  
3 Loeb & Woolf Chicago (University)  

1913-14

singles

Place Name School Score
1 Jerry Weber Chicago (Harvard) 6-1, 6-3
2 Kittleman Berwyn-Cicero (Morton)  
3 Taylor Chicago (University)  
4 Hessler Carbondale (University)  

doubles

Place Name School Score
1 Loeb & Taylor Chicago (University) 4-6, 6-1, 6-4, 6-1
2 Cox & Felmey Normal (University)  
3 Kittleman & Arthur Nielsen Berwyn-Cicero (Morton)  
3 Hessler & Hodge Carbondale (University)  

1914-15

singles

Place Name School Score
1 Roger Carver Chicago (Hyde Park) 1-6, 6-3, 3-6, 7-5, 6-2
2 Ernest McKay Evanston (Twp.)  
3 N.C. Shumway Chicago (Lake View)  
4 Harold McLaughlin Chicago (Lane)  

doubles

Place Name School Score
1 Robert Hammill & David Meacham LaGrange (Lyons) 2-6, 6-3, 6-3
2 Roger Carver & Edgar Terhune Chicago (Hyde Park)  
3 Hessler & Meiler Carbondale (University)  

1918-19

singles

Place Name School Score
1 George O'Connell Chicago (St. Cyril) 4-6, 6-3, 8-6, 6-1
2 Minner Sparta  

doubles

Place Name School Score
1 Harold Finkelstein & Art Frankenstein Chicago (Hyde Park) 6-3, 7-5, 6-4
2 Walter Kennedy & Ralph Rice Chicago (Hyde Park)  

1919-20

singles

Place Name School Score
1 Ralph Rice Chicago (Hyde Park) 6-1, 6-0
2 Robert Weil Chicago (Hyde Park)  
3 McElwain Evanston (Twp.)  
3 Minner Sparta  

doubles

Place Name School Score
1 Ralph Rice & Robert Weil Chicago (Hyde Park) 6-3, 6-2
2 Donald Cannon & Willis Kallis LaGrange (Lyons)  

1920-21

singles

Place Name School Score
1 Ralph Rice Chicago (Hyde Park) 6-0, 6-1
2 Willis Kallis LaGrange (Lyons)  
3 Reichenbach Chicago (Englewood)  
4 Millenbach Chicago (Phillips)  

doubles

Place Name School Score
1 Berthus Gans & Ralph Rice Chicago (Hyde Park) 6-3, 6-2
2 Donald Cannon & Willis Kallis LaGrange (Lyons)  
3 X & X Chicago (Lindblom)  

1921-22

singles

Place Name School Score
1 George Lott Chicago (University) 6-0, 6-0, 6-1
2 W. Rosenburger LaSalle (L.-Peru)  
3 Gene Quinn Chicago (Englewood)  
4 Ted Eggman East St. Louis (Sr.)  

doubles

Place Name School Score
1 Rudolph Mulfinger & Frank O'Connell Chicago (Hyde Park)  
2 Gene Quinn & Emmet Wertheimer Chicago (Englewood)  
3 J. Browning & W. Faulk Benton  
4 C. Miltimore & R. Porter Rockford (H.S.)  

1922-23

singles

Place Name School Score
1 George Lott Chicago (University) 6-0, 6-3
2 Ted Eggman East St. Louis (Sr.)  
3 Walter Habermehl Murphysboro  
4 Ralph Slaughter Fairbury  

doubles

Place Name School Score
1 Ted Eggman & Mac Smith East St. Louis (Sr.) 8-6, 6-3, 3-6, 7-5
2 James Carry & George Lott Chicago (University)  
3 Lefty Blair & Walter Habermehl Murphysboro  
4 Charles Alback & Ralph Slaughter Fairbury  

1923-24

singles

Place Name School Score
1 George Lott Chicago (University) 6-2, 6-2
2 George "Buster" Holloway Winnetka (New Trier)  
3 Marshall Sherrill Evanston (Twp.)  
3 Walter Habermehl Murphysboro  

doubles

Place Name School Score
1 Joe Hitt & George Lott Chicago (University) 6-4, 6-4
2 George "Buster" Holloway & Whitsitt Winnetka (New Trier)  
3 Maurice Holahan & Remick McDowell Chicago (University)  
3 Walter Habermehl & Palmer Murphysboro  

1924-25

singles

Place Name School Score
1 George "Buster" Holloway Winnetka (New Trier) 6-2, 6-4
2 Gordon Braudt Chicago (Calumet)  
3 William Budd Chicago (Hyde Park)  
3 Donald Thompson Chicago (Hyde Park)  

doubles

Place Name School Score
1 William Budd & Donald Thompson Chicago (Hyde Park)  
2 George "Buster" Holloway & Sheldon Winnetka (New Trier)  
3 Dan Calahan & Maurice Holahan Chicago (University)  
3 Beckwith & Marshall Danville (H.S.)  

1925-26

singles

Place Name School Score
1 Scott Rexinger Chicago (Hyde Park) 7-5, 7-5
2 William Budd Chicago (Hyde Park)  
3 Fletcher Chicago (Parker)  
4 Herb Heyman Chicago (Hyde Park)  

doubles

Place Name School Score
1 William Calohan & Herb Heyman Chicago (Hyde Park) 9-7, 6-1
2 Booth & Fletcher Chicago (Parker)  
3 William Budd & Scott Rexinger Chicago (Hyde Park)  
3 X Springfield (H.S.)  

1926-27

singles

Place Name School Score
1 Douglas Turner Chicago (Hyde Park) 8-6, 14-12
2 Herb Heyman Chicago (Hyde Park)  
3 Paul Stagg Chicago (University)  
4 Lewis Shaffer Chicago (Calumet)  

doubles

Place Name School Score
1 Don Goodwillie & Paul Stagg Chicago (University) 5-7, 6-4, 6-4
2 Connell & Dunning Decatur (H.S.)  
3 Crook & Fitzgerald Springfield (H.S.)  
3 Evans & Bert Riel Watseka  

1927-28

singles

Place Name School Score
1 Paul Stagg Chicago (University) 5-7, 6-4, 6-2
2 John Sheldon Winnetka (New Trier)  
3 Shaffer Chicago (Calumet)  
3 Lemmon Chicago (Parker)  

doubles

Place Name School Score
1 Combe & Mauser Greenville 7-5, 12-10
2 Emdin & Arnold Nelson Joliet (Twp.)  
3 Jimmy Goff & Troyer Normal (University)  
3 Crooks & Fitzgerald Springfield (H.S.)  

1929-30

singles

Place Name School Score
1 Bill Carrigan Chicago (Hyde Park)  
2 Asbed Hamailian Elmhurst (York)  

doubles

Place Name School Score
1 Joseph Carrigan & Trevor Weiss Chicago (Hyde Park) 7-5, 6-1
2 Lawrence Carlson & Robert Hoffer Joliet (Twp.)  

1930-31

singles

Place Name School Score
1 George "Jigger" Jones Joliet (Twp.) 6-3, 6-1
2 Howard Braun Belleville (Twp.)  
3 Al Shuflitowski Chicago (Lane)  
3 Butler Danville (H.S.)  
5 John Shostrom Chicago (Parker)  
5 Charles O'Malley Chicago (Schurz)  
5 Nalbach Moweaqua  
5 Carwood Normal (University)  

doubles

Place Name School Score
1 Julian Weiss & Trevor Weiss Chicago (Hyde Park) 6-4, 6-3
2 Buck & Buck Chrisman  
3 Lawrence Carlson & Robert Hoffer Joliet (Twp.)  
3 Louis "Pick" Dehner & Steve Snider Lincoln  
5 Cohen & Goldstein Chicago (Harrison)  
5 Ted Armsbury & Arnold Chicago (Parker)  
5 Allen & Johnson DeKalb  
5 Constantine & Kohl LaSalle (L.-Peru)  

1931-32

singles

Place Name School Score
1 John Shostrom Chicago (Parker) 6-4, 3-6, 9-7
2 Al Shuflitowski Chicago (Lane)  
3 Norman Bickel Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Piggott Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Moll Champaign (H.S.)  
5 Butler Danville (H.S.)  
5 Louis "Pick" Dehner Lincoln  
5 Nalbach Moweaqua  

doubles

Place Name School Score
1 Robert Hoffer & Howard Sprague Joliet (Twp.) 6-4, 6-3
2 Norbert Burgess & William Quayle Oak Park (O.P.-River Forest)  
  Barron & Phillips Canton  
99 Herbert Mertz & Miles Chicago (Hyde Park)  
99 Walker & Leland Winter Chicago (Hyde Park)  
  Edgar Engh & Sol Freedman Chicago (Lane)  
  Peterson & Vanderbeck DeKalb  
  Boner & Joe Lukas West Frankfort (Frankfort)  

1932-33

singles

Place Name School Score
1 John Shostrom Chicago (Parker) 6-3, 6-2
2 Norman Bickel Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Paul Beich Bloomington (H.S.)  
3 Norbert Burgess Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Zukas Chicago (Tilden)  
5 Bowman Danville (H.S.)  
5 D. Jones Joliet (Twp.)  
5 Hendricks Madison  

doubles

Place Name School Score
1 Art Jorgensen & Charles Shostrom Chicago (Parker) 6-4, 6-2
2 John Armour & Alfred Finlay Oak Park (O.P.-River Forest)  
  Ralph Loots & Paul Zajaczkowski Chicago (Lane)  
  Marks & Ohlhaver Elgin (H.S.)  
  Hynd & Rand Glen Ellyn (Glenbard)  
  Byers & Niedringhaus Granite City  
  Kerr & Howard Sprague Joliet (Twp.)  
  Bartelman & Clover Winnetka (New Trier)  

1933-34

singles

Place Name School Score
1 John Shostrom Chicago (Parker) 7-5, 6-2
2 Joe Ross Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 McCoy Chicago (Tilden)  
3 Bob Sivley Peoria (H.S.)  
5 R. Hitt Glen Ellyn (Glenbard)  
5 Ken Johnson Moline (H.S.)  
5 Braum unknown  
5 Bill Condy Winnetka (New Trier)  

doubles

Place Name School Score
1 Bill Murphy & Chet Murphy Chicago (Tilden) 6-0, 4-6, 6-0
2 Clyde Bunt & Paul Zajaczkowski Chicago (Lane)  
3 Ebon Jones & Russell Shirk Bloomington (H.S.)  
3 Maurice Branom & Jim Snider Lincoln  

1934-35

singles

Place Name School Score
1 Art Jorgensen Chicago (Parker) 6-1, 6-2
2 Charles Shostrom Chicago (Parker)  

doubles

Place Name School Score
1 Bill Murphy & Chet Murphy Chicago (Tilden) 6-0, 6-0
2 R. Hitt & Rand Glen Ellyn (Glenbard)  

1935-36

singles

Place Name School Score
1 Seymour Greenberg Chicago (Lane) 6-4, 6-2, 6-1
2 Forrest Hainline Rock Island (H.S.)  
3 Russell Shirk Bloomington (H.S.)  
3 Dick Hainline Rock Island (H.S.)  

doubles

Place Name School Score
1 John McConnell & Tom Rodman Winnetka (New Trier) 11-9, 6-3, 6-4
2 Bob Hamm & Elmer Luckman Jacksonville (H.S.)  
3 Barclay & Stein Chicago (Tilden)  
3 Emory Gaffney & Bill Madigan Lincoln  

1936-37

singles

Place Name School Score
1 Seymour Greenberg Chicago (Lane) 7-5, 6-2, 6-1
2 Bob Milchoefer Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Josephs Chicago (Tilden)  
3 Dick Hainline Rock Island (H.S.)  

doubles

Place Name School Score
1 Dave Early & Dan Kreer Winnetka (New Trier) 7-5, 6-2, 6-1
2 John Jorgensen & Joe Mioduski Chicago (Parker)  
3 Emory Gaffney & Bill Madigan Lincoln  
3 Art Nielsen & Wade Winnetka (New Trier)  
5 Clapper & Knetic Chicago (Tilden)  
5 Bob McShane & Ralph Parker Lincoln  

1937-38

singles

Place Name School Score
1 John Jorgensen Chicago (Parker) 6-2, 6-1
2 Bob Ryland Chicago (Tilden)  
3 Bob Aldrich Galesburg (H.S.)  
3 Norman Wendell Granite City  

doubles

Place Name School Score
1 Bill Bauman & Bob Smidl Oak Park (O.P.-River Forest) 6-1, 7-5
2 Verdie Cox & Monroe Haege Carbondale (H.S.)  
3 Jim Olson & John Scult Glen Ellyn (Glenbard)  
3 Bob McShane & Ralph Parker Lincoln  

1938-39

singles

Place Name School Score
1 John Jorgensen Chicago (Parker) 9-7, 7-5
2 Jim Evert Chicago (Senn)  
3 Josephowitz Chicago (Tilden)  
3 Wade Winnetka (New Trier)  

doubles

Place Name School Score
1 Bill Bauman & Bob Smidl Oak Park (O.P.-River Forest) 6-2, 6-2
2 Harold Kolb & Riedell Berwyn-Cicero (Morton)  

1939-40

singles

Place Name School Score
1 Jim Evert Chicago (Senn) 6-0, 6-2
2 Byron Gordon Chicago (Lane)  

doubles

Place Name School Score
1 Bill Bauman & Bob Smidl Oak Park (O.P.-River Forest) 6-2, 6-4
2 John LeGros & Ray Speth Oak Park (O.P.-River Forest)  

1940-41

singles

Place Name School Score
1 Ben Migdow Chicago (Crane) 6-1, 6-2
2 Larry Daly Evanston (Twp.)  
3 Johnson Harrisburg  
3 John Knox Oak Park (O.P.-River Forest)  

doubles

Place Name School Score
1 Jack Clatfelter & Harold Smedman Peoria (H.S.) 6-3, 6-1
2 Howie Atwater & Paul Greenberg Winnetka (New Trier)  
3 Backhardt & Jim Evans Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Linn & Dick Randall Oak Park (O.P.-River Forest)  

1941-42

singles

Place Name School Score
1 Ben Migdow Chicago (Crane) 6-0, 8-6
2 Larry Daly Evanston (Twp.)  
3 Jerry Evert Chicago (Senn)  
3 Howie Atwater Winnetka (New Trier)  

doubles

Place Name School Score
1 Jim Evans & Dick Randall Oak Park (O.P.-River Forest) 6-2, 6-2
2 John Kromrey & Don Shuman Morrison  
3 Mendenhall & Norman Decatur (H.S.)  
3 Chase & Goodrich Winnetka (New Trier)  

1942-43

singles

Place Name School Score
1 Howie Atwater Winnetka (New Trier) 6-1, 6-2
2 Jerry Evert Chicago (Senn)  
3 Marvin Beskin Chicago (Sullivan)  
3 Dick Randall Oak Park (O.P.-River Forest)  

doubles

Place Name School Score
1 Bob David & Bert Rance Chicago (Senn) 6-1, 6-3
2 Donald Arries & James Griffin Evanston (Twp.)  
3 Warren Clousen & Ted Weddell Chicago (Senn)  
3 Lyle Kunde & Stan Larson Rochelle  

1943-44

singles

Place Name School Score
1 Dick Randall Oak Park (O.P.-River Forest) 3-6, 8-6, 6-0
2 Bill Landin Evanston (Twp.)  

doubles

Place Name School Score
1 Jack Henrie & Jack Wallace Evanston (Twp.) 8-6, 6-2
2 Pete Besant & Jim Moses Pekin  

1944-45

singles

Place Name School Score
1 Bill Landin Evanston (Twp.) 6-4, 8-6
2 Bob David Chicago (Senn)  
3 Siefert Chicago (Kelvyn Park)  
3 Charles Smeeth Oak Park (O.P.-River Forest)  

doubles

Place Name School Score
1 Wilson Besant & Jim Moses Pekin 6-4, 6-4
2 Dick Gnaedinger & Kent Holman Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Brown & Ryser Moline (H.S.)  
3 Lewis Baxter & James Shannon Oak Park (O.P.-River Forest)  

1945-46

singles

Place Name School Score
1 Bill Landin Evanston (Twp.) 8-10, 6-2, 6-1
2 Charles Schaaf Highland Park  

doubles

Place Name School Score
1 Dick Gnaedinger & Kent Holman Oak Park (O.P.-River Forest) 6-2, 6-1
2 Henry Brown & Ned McGanney Winnetka (New Trier)  

1946-47

singles

Place Name School Score
1 Bennett Bradley Decatur (H.S.) 8-6, 6-3
2 Keston Deimling Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Bill McCandless Berwyn-Cicero (Morton)  
3 Charles Steinke LaGrange (Lyons)  
5 Ken Brown Belleville (Twp.)  

doubles

Place Name School Score
1 Chuck Busby & Karl Wilson Pekin 6-1, 1-6, 8-6
2 Roger Brady & Paul Schumacher Decatur (H.S.)  
5 Bob Blumenthal & Bruce Pieters Evanston (Twp.)  

1947-48

singles

Place Name School Score
1 Keston Deimling Oak Park (O.P.-River Forest) 6-4, 6-3
2 Chuck Busby Pekin  
3 Paul Johnson Danville (H.S.)  
5 Bob Richards Moline (H.S.)  

doubles

Place Name School Score
1 Malcolm Grobe & Howie Willens Oak Park (O.P.-River Forest) 6-1, 6-1
2 Bob Blumenthal & Bruce Pieters Evanston (Twp.)  
3 Deane Doolen & Don Olsen Lincoln  
5 & Berwyn-Cicero (Morton)  
5 Cummings & Gainer Danville (H.S.)  

1948-49

singles

Place Name School Score
1 Keston Deimling Oak Park (O.P.-River Forest) 6-4, 6-1
2 Charles Steinke LaGrange (Lyons)  
3 Charles Kettering Hinsdale (Twp.)  
3 Fred Most Maywood (Proviso)  
5 Evan Strawn Bloomington (H.S.)  
5 H. Glickman Chicago (Sullivan)  
5 George Larkin Elmhurst (York)  
5 Fred Tritschler Evanston (Twp.)  

doubles

Place Name School Score
1 Dick McCaslin & Tom Nelson Chicago (Senn) 6-3, 7-5
2 James Cobb & Philip Craig Evanston (Twp.)  
3 Robert McWilliams & William Schilling Moline (H.S.)  
3 J. Beckstrom & B. Rudelius Rockford (East)  
5 D. Cost & Kieley Hinsdale (Twp.)  
5 Morris & S. Pielet Hinsdale (Twp.)  
5 Daniel McEachran & Henry Royer Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 C. Luttenbacher & R. Stevens Riverside (R.-Brookfield)  

1949-50

singles

Place Name School Score
1 Earl Schulze Chicago (Schurz) 6-1, 6-0
2 Bob Kough Blue Island  
3 Dick McCaslin Chicago (Senn)  
3 Dick Cole LaGrange (Lyons)  
5 Philip Craig Evanston (Twp.)  
5 Dave Sofield Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Doyle Glass Pekin  
5 J. Stephens Winnetka (New Trier)  

doubles

Place Name School Score
1 John Greenleaf & James Means Springfield (H.S.) 4-6, 6-3, 6-3
2 Robert Czerwonky & Ted Potter Des Plaines (Maine)  
3 Bob Kleinz & Keiran McNulty Blue Island  
3 Bob Ellis & Pete Werner Danville (H.S.)  
5 Bill Amft & Ted Gasteyer Blue Island  
5 Golden & Weinstock Chicago (Senn)  
5 Al Maca & Lee Waltz Hinsdale (Twp.)  
5 John Duncombe & George Woods Oak Park (O.P.-River Forest)  

1950-51

singles

Place Name School Score
1 John Powless Flora 6-3, 3-6, 6-2
2 Dick McCaslin Chicago (Senn)  
3 Al Kuhn Evanston (Twp.)  
3 Dave Sofield Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Bob Kough Blue Island  
5 Parker Hall Chicago (University)  
5 Robert Czerwonky Des Plaines (Maine)  
5 Dick Cole LaGrange (Lyons)  

doubles

Place Name School Score
1 Wayne Steinke & Oscar Tharpe Pekin 6-2, 3-6, 6-4
2 Paul Bennett & Bob Paley Winnetka (New Trier)  
3 Al Maca & Irv Pielet Hinsdale (Twp.)  
3 John Duncombe & George Woods Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Roger Bielefield & Harold Stafford Decatur (H.S.)  
5 Keith Anderson & Harry Brandt Evanston (Twp.)  
5 Russell Haidle & Alan Preucil Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Doyle Glass & Robert Wright Pekin  

1951-52

singles

Place Name School Score
1 Al Kuhn Evanston (Twp.) 5-7, 6-3, 6-4
2 Dave Sofield Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Kenny Hack Danville (H.S.)  
3 Paul Bennett Winnetka (New Trier)  
5 Roger Bielefield Decatur (H.S.)  
5 Ed Pechous Downers Grove (H.S.)  
5 Irv Pielet Hinsdale (Twp.)  
5 Dave Leonard Oak Park (O.P.-River Forest)  

doubles

Place Name School Score
1 Doyle Glass & Robert Wright Pekin 6-1, 4-6, 6-3
2 George Leonard & Alan Preucil Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Larry Brown & Mike Field Highland Park  
3 Al Maca & Lee Waltz Hinsdale (Twp.)  
5 Ralph Draeger & Robert Kough Blue Island  
5 Carl Noble & Jay Weitzler Danville (H.S.)  
5 John Golterman & John Kouchy Elmhurst (York)  
5 Pat Coyle & John Wingstrom Evanston (Twp.)  

1952-53

singles

Place Name School Score
1 Dave Sofield Oak Park (O.P.-River Forest) 6-1, 6-1
2 Dave Leonard Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Mike Field Highland Park  
3 Karl Wickstrom Rock Island (H.S.)  
5 Ossie Ponce Aurora (Marmion Academy)  
5 Dave Nelson Chicago (Taft)  
5 Irv Pielet Hinsdale (Twp.)  
5 Julian Bruening Rockford (West)  

doubles

Place Name School Score
1 Keith Anderson & John Wingstrom Evanston (Twp.) 6-2, 6-4
2 Hugh Coyle & Jon Weiss Evanston (Twp.)  
3 Bob Breckenridge & William McCoy Blue Island  
3 Ross Barney & George Leonard Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Jim Hurst & Stewart Lystad Bloomington (H.S.)  
5 Jay Meitzler & Carl Noble Danville (H.S.)  
5 Jim Groeser & Chuck Seibert LaGrange (Lyons)  
5 Dale Bjurstrom & Clayton Streib Rockford (East)  

1953-54

singles

Place Name School Score
1 Mike Field Highland Park 6-1, 6-2
2 Carl Noble Danville (H.S.)  
3 Richard Leslie Des Plaines (Maine)  
3 Vandy Christie Winnetka (New Trier)  
5 Bob Breckenridge Blue Island  
5 Dave Nelson Chicago (Taft)  
5 Irv Pielet Hinsdale (Twp.)  
5 Julian Bruening Rockford (West)  

doubles

Place Name School Score
1 Bob Barney & Ross Barney Oak Park (O.P.-River Forest) 6-4, 3-6, 6-1
2 Dick Pauley & Dave Shepard Evanston (Twp.)  
3 Gaylord Messick & Don Sessions LaGrange (Lyons)  
3 Roger Barney & Dave Brown Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Jim Hurst & Jack Rorabach Bloomington (H.S.)  
5 Richard Archey & Frank Marana Danville (H.S.)  
5 Jay Meitzler & Jim Righter Danville (H.S.)  
5 Peter Celms & Allen Utke Rock Island (H.S.)  

1954-55

singles

Place Name School Score
1 Dave Nelson Chicago (Taft) 6-4, 8-6
2 Vandy Christie Winnetka (New Trier)  
3 Jim Jeffries Hinsdale (Twp.)  
3 Gaylord Messick LaGrange (Lyons)  
5 Bob Breckenridge Blue Island  
5 Elliott Bell Decatur (H.S.)  
5 Ross Barney Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Roy Anderson Winnetka (New Trier)  

doubles

Place Name School Score
1 Al Hunkin & Dick Pauley Evanston (Twp.) 6-3, 6-2
2 Steve Hibben & Palmer White Winnetka (New Trier)  
3 Ned Mittelbusher & Jack Templeton Hinsdale (Twp.)  
3 Joe Epkins & Pat Grant Pekin  
5 Tom Brunkow & Bob Lansford Champaign (H.S.)  
5 Phil Conrequx & Jerry Gruer Granite City  
5 Art Sanders & Dave Thomas Hinsdale (Twp.)  
5 Robert Dutton & Rich Hoff LaGrange (Lyons)  

1955-56

singles

Place Name School Score
1 Jim Jeffries Hinsdale (Twp.) 6-3, 6-2
2 Gaylord Messick LaGrange (Lyons)  
3 Joe Epkins Pekin  
3 Roy Anderson Winnetka (New Trier)  
5 Joe Cushing Dixon (H.S.)  
5 Ron Underwood Granite City  
5 Milo Larimer Moline (H.S.)  
5 Jock Miller Quincy (Sr.)  

doubles

Place Name School Score
1 Steve Hibben & Dick Williams Winnetka (New Trier) 6-1, 6-2
2 Tom Brunkow & Bob Lansford Champaign (H.S.)  
3 Charles Lockhart & Bruce Stafford Decatur (H.S.)  
3 Arthur Sandeen & Don Thorne Hinsdale (Twp.)  
5 Bill Anderson & Jack Buckman Evanston (Twp.)  
5 John McCarter & Bill Tomlinson Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Don Bennett & Kent Stickles Quincy (Sr.)  
5 Mike Copp & Louis Tangorra Rockford (East)  

1956-57

singles

Place Name School Score
1 Marty Riessen Hinsdale (Twp.) 6-4, 6-4
2 Charles Lockhart Decatur (H.S.)  
3 Mike Gordon Chicago (Senn)  
3 Tom Boatman Pekin  
5 Tom Brunkow Champaign (H.S.)  
5 Hugh Czerwonky Des Plaines (Maine)  
5 George Tormohlen Edwardsville (H.S.)  
5 Rich Fencl Evanston (Twp.)  

doubles

Place Name School Score
1 Jon Fischrupp & Don Thorne Hinsdale (Twp.) 6-1, 3-6, 7-5
2 Dick King & Dick Landenberger Olney (H.S.)  
3 Jim Kohl & Bruce Stafford Decatur (H.S.)  
3 Ron Bawmann & Mike Bollman Rock Island (H.S.)  
5 Ray Bjorseth & Henry Patterson Aurora (West)  
5 Brooks Goddard & Dick Pease Hinsdale (Twp.)  
5 Paul Conrad & Rodger Martin Rockford (East)  
5 Larry Hobsen & Robert Janseer Roxana  

1957-58

singles

Place Name School Score
1 Marty Riessen Hinsdale (Twp.) 6-0, 6-3
2 Doug Walter Glen Ellyn (Glenbard)  
3 Edwin Gage Evanston (Twp.)  
3 Tom Boatman Pekin  
5 Don Christianson Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Kent Stickles Quincy (Sr.)  
5 Steve Heller Sterling (H.S.)  
5 Dick Williams Winnetka (New Trier)  

doubles

Place Name School Score
1 Bill Leary & Don Thorne Hinsdale (Twp.) 1-6, 7-5, 6-4
2 Arlen Deardorff & Bruce Stafford Decatur (MacArthur)  
3 Thurston Brown & Keith Butterfield Arlington Heights (Arlington)  
3 Dave Knouse & William Underwood Dixon (H.S.)  
5 Steve Haugst/Hengst & Jim Talbert Decatur (MacArthur)  
5 Jon Spelman & Pete Voss Elmhurst (York)  
5 Chas Jenness & Ken Paulson Evanston (Twp.)  
5 Bill Barnes & Jerry Varland Ottawa (Twp.)  

1958-59

singles

Place Name School Score
1 Marty Riessen Hinsdale (Twp.) 6-2, 6-1
2 Doug Walter Glen Ellyn (Glenbard)  
3 Gary Baxter Chicago (Lake View)  
3 Bob Powless Flora  
5 Frank Noble Danville (H.S.)  
5 Hal Lowe Decatur (MacArthur)  
5 George O'Connell Highland Park  
5 Don Christianson Oak Park (O.P.-River Forest)  

doubles

Place Name School Score
1 Edwin Gage & Ken Paulson Evanston (Twp.) 6-2, 6-1
2 Jim Erickson & Bob Inman Arlington Heights (Arlington)  
3 Bill Giddings & Pat Gloor Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Bill Barnes & Don Stahly Ottawa (Twp.)  
5 Thad Ferguson & Craig Humphreys Blue Island  
5 Wilson Burge & Bill Powell Danville (H.S.)  
5 Jerry Garver & Steve Hengst Decatur (MacArthur)  
5 James Johnson & Donald Walter LaGrange (Lyons)  

1959-60

singles

Place Name School Score
1 Marty Riessen Hinsdale (Twp.) 6-2, 6-0
2 Dave Moss Granite City  
3 Jerry Olefsky Chicago (Lake View)  
3 Bob Powless Flora  
5 Thad Ferguson Blue Island  
5 Pat Darling Collinsville  
5 Dave Power Evanston (Twp.)  
5 Dick Goepel Moline (H.S.)  

doubles

Place Name School Score
1 Wilson Burge & Frank Noble Danville (H.S.) 6-1, 6-3
2 Don Fogle & Don Stahly Ottawa (Twp.)  
3 Alan Graham & Bob White Evanston (Twp.)  
3 Dan Christianson & John Gervais Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Dave Hemphill & Stu Opdycke Evanston (Twp.)  
5 Bill Leary & Kappy Pielet Hinsdale (Twp.)  
5 Arlen Freeman & Larry Moss Pekin  
5 Tom Powell & Tim Wright Wheaton (H.S.)  

1960-61

singles

Place Name School Score
1 Dave Power Evanston (Twp.) 6-4, 7-5
2 Wilson Burge Danville (H.S.)  
3 Jerry Garver Decatur (MacArthur)  
3 Mike Nolan Decatur (Stephen Decatur)  
5 Chas Fichter Dixon (H.S.)  
5 Bill Wham Evanston (Twp.)  
5 Steve Simons Highland Park  
5 Jim Hilton Hinsdale (Twp.)  

doubles

Place Name School Score
1 Bob Majors & Bob Wham Evanston (Twp.) 3-6, 9-7, 6-3
2 Mike Baer & Paul Bishop Skokie (Niles)  
3 Frank Krohn & Steve Walker Hinsdale (Twp.)  
3 Neil Peterson & Gene Utke Rock Island (H.S.)  
5 Barry Bell & Dick Schaefer Blue Island  
5 John Gervais & Jim Lemon Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Steve Erenburg & Bill Ewen Winnetka (New Trier)  
5 Roger Skinner & Jim Whitman Zion (Z.-Benton)  

1961-62

singles

Place Name School Score
1 Dave Power Evanston (Twp.) 6-2, 6-0
2 Jerry Garver Decatur (MacArthur)  
3 Lornie Kuhle Decatur (MacArthur)  
3 Jim Lemon Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Tony Ivins Downers Grove (H.S.)  
5 Bob Maramba Lombard (Glenbard East)  
5 Richard Johnson Rockford (Auburn)  
5 Jim Whitman Zion (Z.-Benton)  

doubles

Place Name School Score
1 Jerry Noyce & Bob Scott Evanston (Twp.) 6-3, 6-4
2 Kent Ayers & Mike Nolan Decatur (Stephen Decatur)  
3 Bob Lewke & Jev Sikes LaGrange (Lyons)  
3 Steve Erenburg & Bill Ewen Winnetka (New Trier)  
5 Steve Atlas & Bob Emery Evanston (Twp.)  
5 John Gervais & Rick Spaulding Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Ray Makeever & Roger Ninness Ottawa (Twp.)  
5 Neil Peterson & Gene Utke Rock Island (H.S.)  

1962-63

singles

Place Name School Score
1 Bob Maramba Lombard (Glenbard East) 6-4, 4-6, 6-4
2 Frank Connor Belleville (Twp.)  
3 Mike Nolan Decatur (Stephen Decatur)  
3 Mike Baer Highland Park  
5 Mike Anderson Chicago (Kelly)  
5 Dick Schmickroth Deerfield  
5 Ted Kissel Hinsdale (Twp.)  
5 Ed Thompson Riverside (R.-Brookfield)  

doubles

Place Name School Score
1 Chuck Close & Russ Walters Arlington Heights (Arlington) 8-6, 6-2
2 Jay Huebsch & Art Nielsen Winnetka (New Trier)  
3 Dave Holden & Doug Ivers Peoria (H.S.)  
3 John Hunter & Kit Kaufman Winnetka (New Trier)  
5 Jim Neuhauser & Rick Spaulding Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Mark Smith & Tom Sterchi Olney (East Richland)  
5 David Andich & Jim Johnson Rock Island (H.S.)  
5 Steve Kannaka & Jon Shaffer Sterling (H.S.)  

1963-64

singles

Place Name School Score
1 Bob Maramba Lombard (Glenbard East) 1-5, default
2 Mike Sheehan Chicago (St. Ignatius College Prep)  
3 Dave Holden Peoria (H.S.)  
3 Ed Thompson Riverside (R.-Brookfield)  
5 Jim Jakubiec Arlington Heights (Arlington)  
5 Dick Bowers Decatur (Stephen Decatur)  
5 Dan Wikse Rockford (West)  
5 Jim Shoch Winnetka (New Trier)  

doubles

Place Name School Score
1 Mirrel Kephart & Jeff Peek Arlington Heights (Arlington) 3-6, 6-3, 6-4
2 Greg Inman & Bob VonBoeckman Arlington Heights (Arlington)  
3 Mike Elbl & Mike Meis Decatur (MacArthur)  
3 Wayne Eckerling & Art Nielsen Winnetka (New Trier)  
5 Bob Beverley & Robin Freund Elgin (H.S.)  
5 Roger Barnard & John Kayser Hinsdale (Twp.)  
5 Dave Armstrong & Ron Hess Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Paul Lorenz & Jon Shaffer Sterling (H.S.)  

1964-65

singles

Place Name School Score
1 Dan Wikse Rockford (West) 6-4, 4-6, 6-3
2 Dave Armstrong Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 John Kayser Hinsdale (Twp.)  
3 David Andich Rock Island (H.S.)  
5 Mike Elbl Decatur (MacArthur)  
5 Mike Meis Decatur (MacArthur)  
5 Dan McCawley Flora  
5 Jim Shoch Winnetka (New Trier)  

doubles

Place Name School Score
1 Greg Inman & Bob VonBoeckman Arlington Heights (Arlington) 7-5, 10-8
2 Tom Rice & Austim Shere Winnetka (New Trier)  
3 Cale Carvell & Gilbert deBotton Evanston (Twp.)  
3 Mark Bishop & Steve Williams Skokie (Niles East)  
5 Dave Hertling & Chuck Hollman Belleville (Twp.)  
5 Rick Elbl & Rusty Martin Decatur (MacArthur)  
5 Jay Peterson & Herb Rapp Decatur (MacArthur)  
5 Bob Hughes & Jack Tracy Hinsdale (Twp.)  

1965-66

singles

Place Name School Score
1 Dave Armstrong Oak Park (O.P.-River Forest) 6-3, 6-2
2 John Kayser Hinsdale (Twp.)  
3 Gus Herrero Des Plaines (Maine West)  
3 Cale Carvell Evanston (Twp.)  
5 Jay Haines Belleville (Twp.)  
5 Darril Snively Olney (East Richland)  
5 Terry Rosborough Ottawa (Twp.)  
5 Chris Nielsen Winnetka (New Trier East)  

doubles

Place Name School Score
1 Rick Elbl & Herb Rapp Decatur (MacArthur) 11-9, 7-5
2 Bob Hughes & Jack Tracy Hinsdale (Twp.)  
3 Bill Bobnett & Greg Lawton Hinsdale (Twp.)  
3 Paul Hartman & Larry Moelmann Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Bob Risi & Jim Risi Danville (H.S.)  
5 David Scanivino & Ron Sterchi Olney (East Richland)  
5 Tom Arms & Ron Murphy Pekin  
5 Chip Clements & Andy Crawford Winnetka (New Trier East)  

1966-67

singles

Place Name School Score
1 Chris Nielsen Winnetka (New Trier East) 3-6, 9-7, 6-2
2 John Kayser Hinsdale (Central)  
3 Cale Carvell Evanston (Twp.)  
3 Mark Bishop Skokie (Niles East)  
5 Bob Willett Danville (H.S.)  
5 Jimmy Connors East St. Louis (Assumption)  
5 Paul Hartman Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 DeArmond Briggs Rock Island (H.S.)  

doubles

Place Name School Score
1 Chip Clements & Andy Crawford Winnetka (New Trier East) 6-4, 4-6, 6-3
2 Jim Esser & Bill VonBoeckman Arlington Heights (Arlington)  
3 Roy Hart & Greg Lawton Hinsdale (Central)  
3 Brian Hewitt & Doug McLaury Winnetka (New Trier East)  
5 Bob Risi & Jim Risi Danville (H.S.)  
5 Rick Elbl & Rick Wack Decatur (MacArthur)  
5 William Clarkson & Al Dutton Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Tom LeDage & John Mordhorst Rock Island (H.S.)  

1967-68

singles

Place Name School Score
1 Mark Bishop Skokie (Niles East) 6-3, 6-4
2 Mike Madura Evanston (Twp.)  
3 Bob Risi Danville (H.S.)  
3 John Van Buskirk Granite City  
5 Bill VonBoeckman Arlington Heights (Arlington)  
5 Rick Wack Decatur (MacArthur)  
5 Jim Stocker Hinsdale (Central)  
5 Rod Schroeder Orland Park (Sandburg)  

doubles

Place Name School Score
1 DeArmond Briggs & John Mordhorst Rock Island (H.S.) 7-5, 6-3
2 Doug Conant & Brian Hewitt Winnetka (New Trier East)  
3 Howie Conant & Tom Snyder Glenview (Glenbrook South)  
3 Roy Hart & Greg Lawton Hinsdale (Central)  
5 Bob Riessen & Bob Thompson Evanston (Twp.)  
5 Steve Lawton & Doug Sullivan Hinsdale (Central)  
5 Bob Maierhofer & George Sutherland Ottawa (Twp.)  
5 Ken Cohen & Jim Sloto Peoria (Richwoods)  

1968-69

singles

Place Name School Score
1 Grey King Libertyville 6-4, 4-6, 6-4
2 Jerry Karzen Northfield (New Trier West)  
3 DeArmond Briggs Rock Island (H.S.)  
3 Steve Briggs Rock Island (H.S.)  
5 John Nolan Decatur (Eisenhower)  
5 Bob Riessen Evanston (Twp.)  
5 John Van Buskirk Granite City  
5 Pete Armstrong Oak Park (O.P.-River Forest)  

doubles

Place Name School Score
1 Bill Dutton & Dave Martin Oak Park (O.P.-River Forest) 6-4, 7-9, 7-5
2 Steve Lawton & Doug Sullivan Hinsdale (Central)  
3 Ken Cohen & Jim Sloto Peoria (Richwoods)  
3 Dave Brown & Doug Conant Winnetka (New Trier East)  
5 Eric Friedler & Bob Thompson Evanston (Twp.)  
5 Bob Maierhofer & Brad Riley Ottawa (Twp.)  
5 George Sutherland & Dave Venzain Ottawa (Twp.)  
5 Miles Harris & Dick Wolff Winnetka (New Trier East)  

1969-70

singles

Place Name School Score
1 Grey King Libertyville 6-2, 6-4
2 Jerry Karzen Northfield (New Trier West)  
3 Blair Neller Deerfield  
3 Bruce King Libertyville  
5 Kevin Morrey Harvey (Thornton)  
5 Doug Sullivan Hinsdale (Central)  
5 Pete Armstrong Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Dave Brown Winnetka (New Trier East)  

doubles

Place Name School Score
1 Eric Friedler & Bob Thompson Evanston (Twp.) 1-6, 6-3, 6-2
2 Bill Dutton & John Shostrom Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Don Harris & Brad Riley Ottawa (Twp.)  
3 Steve Briggs & Dick Hainline Rock Island (H.S.)  
5 Jack Neems & Bill Royal Evanston (Twp.)  
5 Greg Jemsek & Tom Kooi LaGrange (Lyons)  
5 Paul Daniels & Dave Roberts Maywood (Proviso East)  
5 Andy McDowell & Steve Montross Winnetka (New Trier East)