Boys Tennis Individual Champions

* Last updated at 7:36 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

singles

Year Class Name School
1911-12   Jerry Weber Chicago (Harvard)
1912-13   Jerry Weber Chicago (Harvard)
1913-14   Jerry Weber Chicago (Harvard)
1914-15   Roger Carver Chicago (Hyde Park)
1918-19   George O'Connell Chicago (St. Cyril)
1919-20   Ralph Rice Chicago (Hyde Park)
1920-21   Ralph Rice Chicago (Hyde Park)
1921-22   George Lott Chicago (University)
1922-23   George Lott Chicago (University)
1923-24   George Lott Chicago (University)
1924-25   George "Buster" Holloway Winnetka (New Trier)
1925-26   Scott Rexinger Chicago (Hyde Park)
1926-27   Douglas Turner Chicago (Hyde Park)
1927-28   Paul Stagg Chicago (University)
1929-30   Bill Carrigan Chicago (Hyde Park)
1930-31   George "Jigger" Jones Joliet (Twp.)
1931-32   John Shostrom Chicago (Parker)
1932-33   John Shostrom Chicago (Parker)
1933-34   John Shostrom Chicago (Parker)
1934-35   Art Jorgensen Chicago (Parker)
1935-36   Seymour Greenberg Chicago (Lane)
1936-37   Seymour Greenberg Chicago (Lane)
1937-38   John Jorgensen Chicago (Parker)
1938-39   John Jorgensen Chicago (Parker)
1939-40   Jim Evert Chicago (Senn)
1940-41   Ben Migdow Chicago (Crane)
1941-42   Ben Migdow Chicago (Crane)
1942-43   Howie Atwater Winnetka (New Trier)
1943-44   Dick Randall Oak Park (O.P.-River Forest)
1944-45   Bill Landin Evanston (Twp.)
1945-46   Bill Landin Evanston (Twp.)
1946-47   Bennett Bradley Decatur (H.S.)
1947-48   Keston Deimling Oak Park (O.P.-River Forest)
1948-49   Keston Deimling Oak Park (O.P.-River Forest)
1949-50   Earl Schulze Chicago (Schurz)
1950-51   John Powless Flora
1951-52   Al Kuhn Evanston (Twp.)
1952-53   Dave Sofield Oak Park (O.P.-River Forest)
1953-54   Mike Field Highland Park
1954-55   Dave Nelson Chicago (Taft)
1955-56   Jim Jeffries Hinsdale (Twp.)
1956-57   Marty Riessen Hinsdale (Twp.)
1957-58   Marty Riessen Hinsdale (Twp.)
1958-59   Marty Riessen Hinsdale (Twp.)
1959-60   Marty Riessen Hinsdale (Twp.)
1960-61   Dave Power Evanston (Twp.)
1961-62   Dave Power Evanston (Twp.)
1962-63   Bob Maramba Lombard (Glenbard East)
1963-64   Bob Maramba Lombard (Glenbard East)
1964-65   Dan Wikse Rockford (West)
1965-66   Dave Armstrong Oak Park (O.P.-River Forest)
1966-67   Chris Nielsen Winnetka (New Trier East)
1967-68   Mark Bishop Skokie (Niles East)
1968-69   Grey King Libertyville
1969-70   Grey King Libertyville
1970-71   Billy Martin Oak Park (O.P.-River Forest)
1971-72   Bill Dutton Oak Park (O.P.-River Forest)
1972-73   Dave Parker Galesburg (H.S.)
1973-74   Jon Powell Highland Park
1974-75   Ed Staren Hinsdale (Central)
1975-76   Matt Horwitch Highland Park
1976-77   Matt Horwitch Highland Park
1977-78   Kreg Yingst Libertyville
1978-79   Ron Kowal Naperville (North)
1979-80   Dan Weiss Northbrook (Glenbrook North)
1980-81   Dan Weiss Northbrook (Glenbrook North)
1981-82   Robby Weiss Northbrook (Glenbrook North)
1982-83   Mike Morrison Deerfield
1983-84   Mike Morrison Deerfield
1984-85   Mike Morrison Deerfield
1985-86   Mike Morrison Deerfield
1986-87   Nick Barone Des Plaines (Maine West)
1987-88   Brad Rosenbaum Arlington Heights (Hersey)
1988-89   Tad Eckert Winnetka (New Trier)
1989-90   Paul Pridmore Aurora (West)
1990-91   Jim Panagopoulos Aurora (West)
1991-92   Tom Derouin Moline (H.S.)
1992-93   Brad Kramer Highland Park
1993-94   Martell Bufford Chicago (Kenwood)
1994-95   Danny McCain Springfield (Sacred Heart-Griffin)
1995-96   Olivier Beauclercq Moline (H.S.)
1996-97   Tom Buetikofer Hinsdale (Central)
1997-98   Karl Sloss Lincolnshire (Stevenson)
1998-99   Thomas Hanus Palatine (H.S.)
1999-00   Josh Braley Geneva
2000-01   Thomas Hanus Palatine (H.S.)
2001-02   Ryan Heller Northbrook (Glenbrook North)
2002-03   Joe McWilliams Aurora (West)
2003-04   Drew Eberly Lake Forest (H.S.)
2004-05   Jeff Dawson Wheaton (St. Francis)
2005-06   Dennis Nevolo Gurnee (Warren)
2006-07   Evan King Chicago (Payton)
2007-08   Denis Bogatov Gurnee (Warren)
2008-09   Blake Bazarnik Lincolnshire (Stevenson)
2009-10   Robert Stineman Winnetka (New Trier)
2010-11   Robert Stineman Winnetka (New Trier)
2011-12   Jason Brown Deerfield
2012-13   Martin Joyce Hinsdale (Central)
2013-14   Eddie Grabill Hinsdale (Central)
2014-15   Martin Joyce Hinsdale (Central)
2015-16   Vuk Budic Deerfield
2016-17 1A Victor Spolidorio Dunlap
    Jacob Edelchik Highland Park

doubles

Year Class Name School
1911-12   N. Cone & K. McNeal Berwyn-Cicero (Morton)
1912-13   Jerry Weber & Jimmy Weber Chicago (Harvard)
1913-14   Loeb & Taylor Chicago (University)
1914-15   Robert Hammill & David Meacham LaGrange (Lyons)
1918-19   Harold Finkelstein & Art Frankenstein Chicago (Hyde Park)
1919-20   Ralph Rice & Robert Weil Chicago (Hyde Park)
1920-21   Berthus Gans & Ralph Rice Chicago (Hyde Park)
1921-22   Rudolph Mulfinger & Frank O'Connell Chicago (Hyde Park)
1922-23   Ted Eggman & Mac Smith East St. Louis (Sr.)
1923-24   Joe Hitt & George Lott Chicago (University)
1924-25   William Budd & Donald Thompson Chicago (Hyde Park)
1925-26   William Calohan & Herb Heyman Chicago (Hyde Park)
1926-27   Don Goodwillie & Paul Stagg Chicago (University)
1927-28   Combe & Mauser Greenville
1929-30   Joseph Carrigan & Trevor Weiss Chicago (Hyde Park)
1930-31   Julian Weiss & Trevor Weiss Chicago (Hyde Park)
1931-32   Robert Hoffer & Howard Sprague Joliet (Twp.)
1932-33   Art Jorgensen & Charles Shostrom Chicago (Parker)
1933-34   Bill Murphy & Chet Murphy Chicago (Tilden)
1934-35   Bill Murphy & Chet Murphy Chicago (Tilden)
1935-36   John McConnell & Tom Rodman Winnetka (New Trier)
1936-37   Dave Early & Dan Kreer Winnetka (New Trier)
1937-38   Bill Bauman & Bob Smidl Oak Park (O.P.-River Forest)
1938-39   Bill Bauman & Bob Smidl Oak Park (O.P.-River Forest)
1939-40   Bill Bauman & Bob Smidl Oak Park (O.P.-River Forest)
1940-41   Jack Clatfelter & Harold Smedman Peoria (H.S.)
1941-42   Jim Evans & Dick Randall Oak Park (O.P.-River Forest)
1942-43   Bob David & Bert Rance Chicago (Senn)
1943-44   Jack Henrie & Jack Wallace Evanston (Twp.)
1944-45   Wilson Besant & Jim Moses Pekin
1945-46   Dick Gnaedinger & Kent Holman Oak Park (O.P.-River Forest)
1946-47   Chuck Busby & Karl Wilson Pekin
1947-48   Malcolm Grobe & Howie Willens Oak Park (O.P.-River Forest)
1948-49   Dick McCaslin & Tom Nelson Chicago (Senn)
1949-50   John Greenleaf & James Means Springfield (H.S.)
1950-51   Wayne Steinke & Oscar Tharpe Pekin
1951-52   Doyle Glass & Robert Wright Pekin
1952-53   Keith Anderson & John Wingstrom Evanston (Twp.)
1953-54   Bob Barney & Ross Barney Oak Park (O.P.-River Forest)
1954-55   Al Hunkin & Dick Pauley Evanston (Twp.)
1955-56   Steve Hibben & Dick Williams Winnetka (New Trier)
1956-57   Jon Fischrupp & Don Thorne Hinsdale (Twp.)
1957-58   Bill Leary & Don Thorne Hinsdale (Twp.)
1958-59   Edwin Gage & Ken Paulson Evanston (Twp.)
1959-60   Wilson Burge & Frank Noble Danville (H.S.)
1960-61   Bob Majors & Bob Wham Evanston (Twp.)
1961-62   Jerry Noyce & Bob Scott Evanston (Twp.)
1962-63   Chuck Close & Russ Walters Arlington Heights (Arlington)
1963-64   Mirrel Kephart & Jeff Peek Arlington Heights (Arlington)
1964-65   Greg Inman & Bob VonBoeckman Arlington Heights (Arlington)
1965-66   Rick Elbl & Herb Rapp Decatur (MacArthur)
1966-67   Chip Clements & Andy Crawford Winnetka (New Trier East)
1967-68   DeArmond Briggs & John Mordhorst Rock Island (H.S.)
1968-69   Bill Dutton & Dave Martin Oak Park (O.P.-River Forest)
1969-70   Eric Friedler & Bob Thompson Evanston (Twp.)
1970-71   Dave Brown & Steve Buerger Winnetka (New Trier East)
1971-72   Jeff Mandell & David Sokolsky Highland Park
1972-73   Jim Merkel & John Paczkowski Arlington Heights (Arlington)
1973-74   Fritz Ballantine & Ken McMahon Hinsdale (Central)
1974-75   Allen Pielet & Ted Staren Hinsdale (Central)
1975-76   Doug Cohen & Dave Goff Flossmoor (Homewood-F.)
1976-77   Bro Ballantine & Tom Lockhart Hinsdale (Central)
1977-78   Dave Billstrom & Joe Daw Aurora (West)
1978-79   Bill Alex & Joe Leininger Hinsdale (Central)
1979-80   Glen French & Todd Leeson Deerfield
1980-81   Bob Buerger & Bill Friend Winnetka (New Trier East)
1981-82   Bob Buerger & Tom Frei Winnetka (New Trier)
1982-83   Tom Frei & Dave Gollob Winnetka (New Trier)
1983-84   Pat Jennings & Eric Nixon Bloomington (H.S.)
1984-85   Pat Jennings & Greg Kennett Bloomington (H.S.)
1985-86   John Noble & Brian Uihlein Lake Forest (H.S.)
1986-87   Doug Hawthorne & Mitch Turnbull Bloomington (H.S.)
1987-88   Scott Batterson & Matt Maris Peoria (Richwoods)
1988-89   Adrian DeVore & Chris DeVore Decatur (Eisenhower)
1989-90   Chris DeVore & John Miller Decatur (Eisenhower)
1990-91   Dennis Alexander & Bryan Edmunds Bloomington (H.S.)
1991-92   Roger Juers & Johnny Lin Normal (Community)
1992-93   Kevin Schwartz & Damir Seferovic Moline (H.S.)
1993-94   Matt Horsley & Jeff Laski Naperville (North)
1994-95   Evan Hornbuckle & Tom Marhoefer Moline (H.S.)
1995-96   Nate Bobofchak & Jason Gunther Galesburg (H.S.)
1996-97   Russell Bennett & Peter Rose Winnetka (New Trier)
1997-98   Sumant Bhat & Mark Schaefer Hinsdale (Central)
1998-99   Adam Rubenstein & Joe Smeeton Winnetka (New Trier)
1999-00   Mack Reynolds & Adam Rubenstein Winnetka (New Trier)
2000-01   Mack Reynolds & Adam Rubenstein Winnetka (New Trier)
2001-02   Mack Reynolds & Adam Rubenstein Winnetka (New Trier)
2002-03   Walker Grimes & Spencer Vegosen Chicago (F.W. Parker)
2003-04   Matt Bruch & Alex Lambropoulos Lake Forest (H.S.)
2004-05   Alex Loukas & Scott Sandager Deerfield
2005-06   Jeff Chudacoff & Justin Lewis Highland Park
2006-07   Dave Robare & John Smits LaGrange (Lyons)
2007-08   Sam Barnett & Ben Woldenberg Highland Park
2008-09   Dan Ballantine & Ian Tesmond Hinsdale (Central)
2009-10   Dan Ballantine & Ian Tesmond Hinsdale (Central)
2010-11   David Packowitz & Ross Putterman Lincolnshire (Stevenson)
2011-12   Alex Hagermoser & Peter Heneghan Hinsdale (Central)
2012-13   Eddie Grabill & Harold Martin Hinsdale (Central)
2013-14   Colin Harvey & Andrew Komarov Lincolnshire (Stevenson)
2014-15   Chris Casati & Niko Wasilewicz Deerfield
2015-16   Nick Calzolano & Michael Czlonka Hinsdale (Central)
2016-17 1A Arjun Asokumar & Sam Fleming Chicago (University)
    Alex Gray & Zach Trimpe Edwardsville (H.S.)