Boys Tennis Season Summaries

* Last updated at 12:32 pm on Monday, December 11, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1980-81

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Northbrook (Glenbrook North)   1       Howard Helfrich
Winnetka (New Trier East)   2        
Aurora (West Aurora)   3       Brian Brooks
Bloomington (H.S.)   4 12 0   Barry Nixon
Barrington   5       Mike McConville
O'Fallon (H.S.)   6       Jerry Koehler
Highland Park   7        
Moline (H.S.)   7        
LaGrange (Lyons)   9        
Mt. Prospect (Prospect)   10        
Naperville (Central)   10        
Rock Island (H.S.)   10        
Flossmoor (Homewood-F.) D         Jerry Sanders
Murphysboro D         Jim Berezow

1981-82

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Winnetka (New Trier) D 1       John Schneiter
Northbrook (Glenbrook North) D 2       Howard Helfrich
Bloomington (H.S.) D 3 17 0   Barry Nixon
Hinsdale (Central) D 4        
Aurora (West Aurora) D 5       Brian Brooks
LaGrange (Lyons) D 6        
Barrington D 7       Mike McConville
Highland Park D 8        
Mt. Prospect (Prospect) D 8        
Naperville (Central) D 8        
Belleville (West) D          
Centralia (H.S.) D          
Chicago (Marist) D          
Crystal Lake (South) D   12 2   Don Nead
Danville (H.S.) D   10 0   John Fogleman
Decatur (Eisenhower) D          
Dundee D          
Elk Grove Village (E.G.) D          
Elmhurst (York) D          
Flora D          
Flossmoor (Homewood-F.) D         Jerry Sanders
Greenville D          
Joliet (Catholic Academy) D          
Moline (H.S.) D          
Oak Park (O.P.-River Forest) D          
O'Fallon (H.S.) D         Jerry Koehler
Olympia Fields (Rich Central) D          
Orland Park (Sandburg) D          
Ottawa (Twp.) D          
Peoria (Richwoods) D          
Quincy (Sr.) D          
Rantoul D          
Rockford (Guilford) D          
Roselle (Lake Park) D          
Skokie (Niles West) D          
South Holland (Thornwood) D          
Springfield (Griffin) D          
Sterling (H.S.) D          
West Chicago (H.S.) D          
Wood River (East Alton-W.R.) D          

1982-83

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Winnetka (New Trier) S 1       John Schneiter
Deerfield (H.S.) S 2       Chuck Morrison
Hinsdale (Central) S 2        
Highland Park S 4        
Bloomington (H.S.) S 5 9 0   Barry Nixon
Rockford (Guilford) S 6        
Naperville (Central) S 7        
LaGrange (Lyons) S 8        
Barrington S 9       Mike McConville
Flossmoor (Homewood-F.) S 9       Jerry Sanders
Aurora (West Aurora) S         Brian Brooks
Belleville (East) S          
Centralia (H.S.) S          
Champaign (Central) S          
Chicago (Marist) S          
Chicago (University) S          
Crystal Lake (South) S   8 1   Don Nead
Decatur (Eisenhower) S          
Des Plaines (Maine West) S         Roger King
Effingham (H.S.) S          
Elmhurst (York) S          
Evanston (Twp.) S         Lawrence Ware
Galesburg (H.S.) S         Mark Murdock & Matt Marnon
Greenville S          
Jacksonville (H.S.) S          
Joliet (Catholic Academy) S          
Oak Park (Fenwick) S          
O'Fallon (H.S.) S         Jerry Koehler
Olympia Fields (Rich Central) S          
Orland Park (Sandburg) S          
Ottawa (Twp.) S          
Palatine (Fremd) S          
Palatine (H.S.) S          
Paris S          
Peoria (Richwoods) S          
Roselle (Lake Park) S          
Springfield (H.S.) S          
Sterling (H.S.) S          
West Chicago (H.S.) S          
Wood River (East Alton-W.R.) S          

1983-84

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Deerfield (H.S.) S 1       Chuck Morrison
Naperville (Central) S 2        
Winnetka (New Trier) S 3        
Highland Park S 4        
Bloomington (H.S.) S 5 5 1   Barry Nixon
Hinsdale (Central) S 6        
LaGrange (Lyons)   7        
Des Plaines (Maine West) S 8        
Barrington S 9       Mike McConville
Springfield (H.S.) S 10        
Aurora (West Aurora) S         Brian Brooks
Belleville (West) S          
Centralia (H.S.) S          
Charleston S          
Chicago (Marist) S          
Chicago (University) S          
Crystal Lake (South) S   13 0   Don Nead
Edwardsville (H.S.) S          
Effingham (H.S.) S          
Elmhurst (York) S          
Flossmoor (Homewood-F.) S         Jerry Sanders
Glen Ellyn (Glenbard South) S          
Granite City S          
Joliet (Catholic Academy) S          
Kankakee (McNamara) S          
LaSalle (L.-Peru) S          
Moline (H.S.) S          
Mt. Prospect (Prospect) S          
Oak Park (O.P.-River Forest) S          
O'Fallon (H.S.) S         Ray Cordon
Olympia Fields (Rich Central) S          
Orland Park (Sandburg) S          
Palatine (Fremd) S          
Peoria (Richwoods) S          
Quincy (Sr.) S          
Riverside (R.-Brookfield) S   6 6   Enge
Rockford (Guilford) S          
Rolling Meadows S   9 2   Jim Gumz
Shelbyville S   11 2   Len Defend
Sterling (H.S.) S          
Wheaton (North) S          

1984-85

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Winnetka (New Trier) S 1       John Schneiter
Lake Forest (H.S.) S 2        
Hinsdale (Central) S 3        
Deerfield (H.S.) S 4       Chuck Morrison
Bloomington (H.S.) S 5 7 1   Barry Nixon
Glen Ellyn (Glenbard West) S 5        
Barrington S 7       Mike McConville
Moline (H.S.) S 8        
Springfield (H.S.) S 8        
Aurora (West Aurora) S 10       Brian Brooks
Elmhurst (York) S 10        
Mt. Prospect (Prospect) S 10        
Alton (Sr.) S          
Belleville (Althoff Catholic) S          
Belleville (East) S          
Belleville (West) S          
Burbank (St. Laurence) S          
Champaign (Central) S          
Chicago (St. Ignatius College Prep) S          
Chicago (University) S          
Crystal Lake (South) S   11 1   Don Nead
Danville (H.S.) S   13 2   John Fogleman
DeKalb S          
Des Plaines (Maine West) S         Roger King
Effingham (H.S.) S          
Evanston (Twp.) S         Lawrence Ware
Flossmoor (Homewood-F.) S         Jerry Sanders
Joliet (Central) S          
LaSalle (L.-Peru) S          
New Lenox (Lincoln-Way) S   10 1   John Corradetti
Oak Park (Fenwick) S          
O'Fallon (H.S.) S         Ray Cordon
Orland Park (Sandburg) S          
Palatine (Fremd) S          
Peoria (Richwoods) S          
Quincy (Sr.) S          
Rockford (Guilford) S          
Rolling Meadows S   9 2   Jim Gumz
St. Charles (H.S.) S          
Taylorville S          

1985-86

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Lake Forest (H.S.) S 1       Lew Bertsos
Winnetka (New Trier) S 2        
Deerfield (H.S.) S 3       Chuck Morrison
Aurora (West Aurora) S 4       Brian Brooks
Barrington S 5       Mike McConville
Hinsdale (Central) S 5        
Flossmoor (Homewood-F.) S 7       Jerry Sanders
Springfield (H.S.) S 8        
Des Plaines (Maine West) S 9        
Bloomington (H.S.) S 10 2 3   Barry Nixon
Moline (H.S.) S 10        
Alton (Marquette) S          
Arlington Heights (Hersey) S          
Belleville (Althoff Catholic) S          
Belleville (East) S          
Belleville (West) S          
Carol Stream (Glenbard North) S          
Champaign (Central) S          
Chicago (St. Ignatius College Prep) S          
Chicago (University) S          
Danville (H.S.) S   12 0   John Fogleman
Decatur (MacArthur) S          
Downers Grove (South) S          
Elmhurst (York) S          
Lockport (Twp.) S          
Oak Lawn (Community) S         Chuck Lawson
Oak Park (O.P.-River Forest) S          
O'Fallon (H.S.) S         Ray Cordon
Orland Park (Sandburg) S          
Ottawa (Twp.) S          
Palatine (Fremd) S          
Park Forest (Rich East) S   17 1   Ron Clark
Peoria (Richwoods) S          
Quincy (Sr.) S          
Robinson S          
Rockford (Guilford) S          
Skokie (Niles West) S          
St. Charles (H.S.) S          
Sterling (H.S.) S          
Woodstock (H.S.) S          

1986-87

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Winnetka (New Trier) S 1       John Schneiter
Bloomington (H.S.) S 2 14 1   Barry Nixon
Lake Forest (H.S.) S 3        
Flossmoor (Homewood-F.) S 4       Jerry Sanders
Peoria (Richwoods) S 5        
Belleville (West) S 6        
Belleville (East) S 7        
Hinsdale (Central) S 8        
Des Plaines (Maine West) S 9       Roger King
Arlington Heights (Hersey) S 10        
Barrington S 10       Mike McConville
LaGrange (Lyons) S 10        
Alton (Marquette) S          
Aurora (West Aurora) S         Brian Brooks
Belleville (Althoff Catholic) S          
Champaign (Central) S          
Chicago (Gordon Tech) S          
Chicago (Marist) S          
Chicago (University) S          
Danville (H.S.) S   12 0   Bruce Nelson
Decatur (MacArthur) S          
Elgin (Larkin) S          
Elmhurst (York) S          
Glen Ellyn (Glenbard West) S          
Highland S   15 2   Larry Iftner
Joliet (West) S          
Moline (H.S.) S          
New Lenox (Lincoln-Way) S   8 2   Steve Little
Oak Park (O.P.-River Forest) S          
Orland Park (Sandburg) S          
Ottawa (Twp.) S          
Quincy (Sr.) S          
Robinson S          
Rockford (Guilford) S          
Rolling Meadows S   7 1   Jim Gumz
Springfield (H.S.) S          
St. Charles (H.S.) S          
Sterling (H.S.) S          
Woodstock (H.S.) S          

1987-88

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Winnetka (New Trier) S 1       John Schneiter
Bloomington (H.S.) S 2 6 0   Barry Nixon
Lake Forest (H.S.) S 2        
Arlington Heights (Hersey) S 4        
Hinsdale (Central) S 4        
Flossmoor (Homewood-F.) S 6       Jerry Sanders
Peoria (Richwoods) S 7        
Aurora (West Aurora) S 8       Brian Brooks
Barrington S 8       Mike McConville
Deerfield (H.S.) S 10       Chuck Morrison
Moline (H.S.) S 10        
Schaumburg (H.S.) S 10        
Alton (Marquette) S          
Belleville (Althoff Catholic) S          
Belleville (East) S          
Belleville (West) S          
Champaign (Central) S          
Chicago (Marist) S          
Chicago (University) S          
Danville (H.S.) S   13 0   Bruce Nelson
Decatur (Eisenhower) S          
Des Plaines (Maine West) S          
Elgin (H.S.) S          
Elmhurst (York) S          
Evanston (Twp.) S         Keith Andersen
Freeport (H.S.) S         Jack Egan
Glen Ellyn (Glenbard West) S          
Highland S   15 1   Larry Iftner
Johnsburg S   7 5   Hap Farlow
Joliet (West) S          
LaGrange (Lyons) S          
Oak Park (O.P.-River Forest) S          
Orland Park (Sandburg) S          
Ottawa (Twp.) S          
Park Forest (Rich East) S   12 0   Lee Irwin
Quincy (Sr.) S          
Robinson S          
Rockford (Guilford) S          
Springfield (Griffin) S          
St. Charles (H.S.) S          

1988-89

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Bloomington (H.S.) S 1 7 1   Barry Nixon
Flossmoor (Homewood-F.) S 2       Jerry Sanders
Hinsdale (Central) S 3        
Winnetka (New Trier) S 4        
Aurora (West Aurora) S 5       Brian Brooks
Decatur (Eisenhower) S 6        
LaGrange (Lyons) S 7        
Skokie (Niles North) S 8        
Deerfield (H.S.) S 9       Chuck Morrison
St. Charles (H.S.) S 9        
Alton (Marquette) S          
Arlington Heights (Hersey) S          
Barrington S         Mike McConville
Belleville (Althoff Catholic) S          
Belleville (West) S          
Carpentersville (Dundee-Crown) S          
Champaign (Central) S          
Chicago (Marist) S          
Chicago (St. Patrick) S          
Chicago (University) S          
Danville (H.S.) S   11 6   Bruce Nelson
Des Plaines (Maine West) S         Roger King
Edwardsville (H.S.) S          
Elmhurst (York) S          
Fairfield S          
Joliet (West) S          
Lake Forest (H.S.) S          
Lisle (Benet Academy) S   12 1   Michael Hand
McHenry S          
Moline (H.S.) S          
O'Fallon (H.S.) S   9 0   Ray Cordon
Olympia Fields (Rich Central) S          
Orland Park (Sandburg) S          
Ottawa (Twp.) S          
Peoria (Richwoods) S          
Quincy (Sr.) S          
Rockford (Guilford) S          
Schaumburg (H.S.) S          
Springfield (H.S.) S          
Sterling (H.S.) S          

1989-90

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hinsdale (Central) S 1       Jay Kramer
Decatur (Eisenhower) S 2        
Winnetka (New Trier) S 3        
Aurora (West Aurora) S 4       Brian Brooks
Deerfield (H.S.) S 5       Chuck Morrison
Barrington S 6       Mike McConville
Bloomington (H.S.) S 6 5 1   Barry Nixon
LaGrange (Lyons) S 8        
Flossmoor (Homewood-F.) S 9       Jerry Sanders
St. Charles (H.S.) S 10        
Chicago (Lane) P          
Arlington Heights (Hersey) S          
Belleville (Althoff Catholic) S          
Belleville (East) S          
Belleville (West) S          
Carpentersville (Dundee-Crown) S          
Chicago (Marist) S          
Chicago (University) S          
Crystal Lake (South) S   9 3   Don Nead
Danville (H.S.) S   12 2   Bruce Nelson
Des Plaines (Maine West) S         Roger King
Elmhurst (York) S          
Evanston (Twp.) S         Keith Andersen
Fairfield S          
Glen Ellyn (Glenbard West) S          
Highland S   13 3   Larry Iftner
Joliet (Catholic Academy) S          
Kankakee (McNamara) S          
Libertyville S   7 1   Craig Hunter
Morris S          
Oak Park (O.P.-River Forest) S          
Orland Park (Sandburg) S          
Peoria (Richwoods) S          
Quincy (Sr.) S          
Rock Island (H.S.) S          
Rockford (Guilford) S          
Roxana S          
Schaumburg (H.S.) S          
Springfield (H.S.) S          
Sterling (H.S.) S          
Tinley Park (Andrew) S