Boys Tennis Season Summaries

* Last updated at 12:32 pm on Monday, December 11, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1970-71

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (O.P.-River Forest) D 1       Rudy Witsman
Hinsdale (Central) D 2        
Highland Park D 3        
Ottawa (Twp.) D 4        
Winnetka (New Trier East) D 4       W. Hughes Davis
Evanston (Twp.) D 6       Keith Andersen
Peoria (Richwoods) D 7        
Northfield (New Trier West)   7        
Rockford (West) D 9        
Sterling (H.S.) D 9        
Arlington Heights (Arlington) D          
Belleville (West) D          
Bloomington (H.S.) D   17 5   Barry Nixon
Blue Island (Eisenhower) D          
Champaign (Central) D          
Chicago Heights (Bloom Twp.) D          
Crystal Lake (H.S.) D   13 2   Don Nead
Decatur (MacArthur) D          
Des Plaines (Maine West) D         Roger King
Flossmoor (Homewood-F.) D         Jack Wayne
Geneva D          
Granite City D          
Jacksonville (H.S.) D          
LaGrange (Lyons) D          
Lockport (West) D          
Midlothian (Bremen) D          
Olney (East Richland) D          
Park Ridge (Maine South) D          
Rock Island (H.S.) D          
Vandalia D          
Waukegan (H.S.) D          
Wheaton (Central) D          

1971-72

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hinsdale (Central) D 1       Jay Kramer
Oak Park (O.P.-River Forest) D 2        
Highland Park D 3        
Arlington Heights (Arlington) D 4        
Winnetka (New Trier East) D 4       W. Hughes Davis
Evanston (Twp.) D 6       Keith Andersen
Galesburg (H.S.) D 7 3 10   Bob Gruba
LaGrange (Lyons) D 8        
Ottawa (Twp.) D 8        
Peoria (Richwoods) D 8        
Sterling (H.S.) D 8        
Alton (Sr.) D   16 5   Ralph Sterrett
Belleville (West) D          
Bensenville (Fenton) D          
Bloomington (H.S.) D   16 2   Barry Nixon
Centralia (H.S.) D          
Crystal Lake (H.S.) D   9 5   Don Nead
Danville (H.S.) D   10 5   Alan Burge
Decatur (MacArthur) D          
Dixon (H.S.) D          
Flossmoor (Homewood-F.) D         Jack Wayne
Geneva D          
Glen Ellyn (Glenbard West) D          
Greenville D          
Jacksonville (H.S.) D          
Joliet (Catholic Academy) D          
Libertyville D   10 4   Dale Yingst
Lombard (Glenbard East) D          
Machesney Park (Harlem) D          
Midlothian (Bremen) D          
Olney (East Richland) D          
Park Forest (Rich East) D   10 3   Steve Fisher
Park Ridge (Maine South) D          
Springfield (Southeast) D          

1972-73

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Highland Park D 1       Bill Ratliff
Hinsdale (Central) D 1       Jay Kramer
Arlington Heights (Arlington) D 3        
Galesburg (H.S.)   4 5 8   Bob Gruba
Oak Park (O.P.-River Forest) D 5        
Winnetka (New Trier East) D 5       W. Hughes Davis
Evanston (Twp.) D 7       Keith Andersen
Ottawa (Twp.) D 7        
Rock Island (H.S.) D 7        
Skokie (Niles East) D 7        
Aurora (West Aurora) D         Bill Walsh
Belleville (West) D          
Bensenville (Fenton) D          
Bloomington (H.S.) D   6 1   Barry Nixon
Champaign (Centennial) D         Shuman
Decatur (MacArthur) D          
Des Plaines (Maine West) D         Roger King
Dolton (Thornridge) D          
Elgin (H.S.) D          
Flossmoor (Homewood-F.) D         Jack Wayne
Glen Ellyn (Glenbard West) D          
Harvey (Thornton) D          
Highland D   14 4   Larry Iftner
Joliet (West) D          
Kankakee (Eastridge) D          
LaGrange (Lyons) D          
Machesney Park (Harlem) D          
Mendota D         Bob Atherton
Olney (East Richland) D          
Park Ridge (Maine South) D          
Peoria (Richwoods) D          
Rochelle D          
Rockford (West) D          
Roselle (Lake Park) D          
Springfield (H.S.) D          
Trenton (Wesclin) D          
Waukegan (H.S.) D          
Wood River (East Alton-W.R.) D          

1973-74

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hinsdale (Central) D 1       Jay Kramer
Winnetka (New Trier East) D 2       W. Hughes Davis
Deerfield (H.S.) D 3       Chuck Morrison
Arlington Heights (Arlington)   4        
Flossmoor (Homewood-F.) D 5       Jack Wayne
Oak Park (O.P.-River Forest)   6        
Highland Park   7        
Ottawa (Twp.) D 8        
Dixon (H.S.) D 9        
Moline (H.S.) D 9        
Chicago (Mather) P          
Belleville (West) D          
Champaign (Centennial) D         Shuman
Crystal Lake (H.S.) D   11 4   Don Nead
Decatur (MacArthur) D          
Dolton (Thornridge) D          
Glen Ellyn (Glenbard West) D          
Granite City (South) D          
Jacksonville (H.S.) D          
Joliet (Catholic Academy) D          
Kankakee (Eastridge) D          
Machesney Park (Harlem) D          
Olney (East Richland) D          
Park Ridge (Maine South) D          
Pekin D   23 1   John Moss
Riverside (R.-Brookfield) D   18 9   Enge
Vandalia D          

1974-75

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hinsdale (Central) D 1       Jay Kramer
Winnetka (New Trier East) D 2       W. Hughes Davis
Deerfield (H.S.) D 3       Chuck Morrison
Arlington Heights (Arlington) D 4        
Aurora (West Aurora) D 5       Bill Walsh
Lake Forest (H.S.) D 6        
Flossmoor (Homewood-F.) D 7       Jack Wayne
LaGrange (Lyons) D 8        
Elmwood Park D 9        
Peoria (Bergan) D 9        
Chicago (Mather) P          
Chicago (Washington) P          
Arlington Heights (Forest View) D          
Centralia (H.S.) D          
Champaign (Centennial) D         Shuman
Crystal Lake (H.S.) D   14 5   Don Nead
Decatur (MacArthur) D          
Dixon (H.S.) D          
Dolton (Thornridge) D   12 2   Hal Anderson
Glen Ellyn (Glenbard West) D          
Jacksonville (H.S.) D          
Joliet (Central) D          
Lebanon D          
Moline (H.S.) D          
O'Fallon (H.S.) D         Jerry Koehler
Olney (East Richland) D          
Orland Park (Sandburg) D          
Ottawa (Twp.) D          
Park Forest (Rich East) D   6 11   Steve Fisher
Pekin D   21 3   John Moss
Rockford (East) D          
Skokie (Niles East) D          

1975-76

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hinsdale (Central) D 1       Jay Kramer
Winnetka (New Trier East) D 2       W. Hughes Davis
Arlington Heights (Arlington) D 3        
Flossmoor (Homewood-F.) D 4       Jack Wayne
Lake Forest (H.S.) D 5        
Libertyville D 6 10 1   Dale Yingst
Oak Park (O.P.-River Forest) D 7        
Danville (H.S.) D 8 11 0   Bruce Nelson
Peoria (Bergan) D 9        
Bloomington (H.S.) D 10 20 4   Barry Nixon
Alton (Sr.) D          
Aurora (West Aurora) D         Bill Walsh
Belleville (West) D          
Crystal Lake (H.S.) D   13 4   Don Nead
Decatur (MacArthur) D          
Dolton (Thornridge) D   11 3   Hal Anderson
Elmwood Park D          
Glen Ellyn (Glenbard South) D          
Joliet (Catholic Academy) D          
Mascoutah D          
Moline (H.S.) D          
Olney (East Richland) D          
Olympia Fields (Rich Central) D          
Orland Park (Sandburg) D          
Ottawa (Twp.) D          
Rockford (Guilford) D          
Roselle (Lake Park) D          
Skokie (Niles East) D          
Springfield (H.S.) D          
Sterling (H.S.) D          

1976-77

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hinsdale (Central) D 1       Jay Kramer
Oak Park (O.P.-River Forest) D 2        
Arlington Heights (Arlington) D 3        
Winnetka (New Trier East) D 4       W. Hughes Davis
Highland Park D 5        
Aurora (West Aurora) D 6       Bill Walsh
Arlington Heights (Forest View)   7        
Flossmoor (Homewood-F.) D 8       Jerry Sanders
Bloomington (H.S.)   9 21 3   Barry Nixon
Libertyville D 10 18 2   Dale Yingst
Barrington D         Mike McConville
Bensenville (Fenton) D          
Calumet City (Thornton Fractional North) D          
Chicago (Marist) D          
Country Club Hills (Hillcrest) D          
Crete (C.-Monee) D          
Des Plaines (Maine West) D         Roger King
Elgin (H.S.) D          
Elmhurst (York) D          
Glen Ellyn (Glenbard West) D          
Higland D         Larry Iftner
Joliet (Catholic Academy) D          
Lake Forest (H.S.) D          
Park Ridge (Maine East) D          
Roselle (Lake Park) D          
Wheaton (North) D          

1977-78

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hinsdale (Central) D 1       Jay Kramer
Aurora (West Aurora) D 2       Bill Walsh
Oak Park (O.P.-River Forest) D 3        
Winnetka (New Trier East) D 4       W. Hughes Davis
Libertyville   5 7 4   Dale Yingst
Rockford (Guilford) D 6        
Ottawa (Twp.) D 7        
Evanston (Twp.) D 8       Keith Andersen
Mt. Prospect (Prospect) D 8        
Barrington D 10       Mike McConville
Alton (Sr.) D          
Belleville (West) D          
Cahokia (H.S.) D          
Chicago (Marist) D          
Crete (C.-Monee) D          
Danville (H.S.) D   9 2   John Fogleman
Decatur (MacArthur) D          
Deerfield (H.S.) D         Chuck Morrison
Des Plaines (Maine West) D         Roger King
Dundee D          
Elmhurst (York) D          
Flossmoor (Homewood-F.) D         Jerry Sanders
Highland D         Larry Iftner
Joliet (West) D          
Lake Forest (H.S.) D          
Lombard (Glenbard East) D          
Murphysboro D         Dave Hanna
Normal (University) D          
Olney (East Richland) D          
Palatine (H.S.) D          
Palos Heights (Chicago Christian) D   0 0   Jon Bontekoe
Peoria (Richwoods) D          
Quincy (Sr.) D          
Rantoul D          
Rock Island (H.S.) D          
South Holland (Thornwood) D          
Springfield (H.S.) D          
Sterling (H.S.) D          
Wheaton (North) D          

1978-79

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hinsdale (Central) D 1       Jay Kramer
Deerfield (H.S.) D 2       Chuck Morrison
Riverside (R.-Brookfield) D 3 7 9   Enge
Winnetka (New Trier East) D 4       W. Hughes Davis
Bloomington (H.S.) D 5 13 1   Barry Nixon
Oak Park (O.P.-River Forest) D 6        
Aurora (West Aurora) D 7       Bill Walsh
Ottawa (Twp.) D 8        
Flossmoor (Homewood-F.) D 9       Jerry Sanders
Rockford (Guilford) D 9        
Alton (Sr.) D          
Barrington D         Mike McConville
Belleville (West) D          
Calumet City (Thornton Fractional North) D          
Centralia (H.S.) D          
Chicago (Marist) D          
Crystal Lake (South) D   15 1   Don Nead
Danville (H.S.) D   9 4   John Fogleman
Decatur (MacArthur) D          
East Moline (United) D          
Elgin (H.S.) D          
Elmhurst (York) D          
Evanston (Twp.) D         Lawrence Ware
Glen Ellyn (Glenbard West) D          
Joliet (West) D          
Kankakee (Eastridge) D          
Lake Forest (H.S.) D          
Mt. Prospect (Prospect) D          
Murphysboro D         Jim Berezow
New Lenox (Lincoln-Way) D   15 2   Steve Little
O'Fallon (H.S.) D         Jerry Koehler
Olney (East Richland) D          
Orland Park (Sandburg) D          
Park Ridge (Maine South) D          
Peoria (Richwoods) D          
Quincy (Sr.) D          
Schaumburg (H.S.) D          
Springfield (H.S.) D          
Sterling (H.S.) D          
Wheaton (Central) D          

1979-80

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hinsdale (Central) D 1       Jay Kramer
Barrington D 2       Mike McConville
Deerfield (H.S.) D 2       Chuck Morrison
Winnetka (New Trier East) D 4        
Oak Park (O.P.-River Forest) D 5        
LaGrange (Lyons) D 6        
Aurora (West Aurora) D 7       Brian Brooks
Bloomington (H.S.) D 8 13 1   Barry Nixon
Belleville (West) D 9        
Lake Forest (H.S.) D 10        
Champaign (Central) D          
Chicago (Brother Rice) D          
Chicago (University) D          
Chicago Heights (Marian) D   16 1   John Perkovich
Crystal Lake (South) D   10 4   Don Nead
Decatur (MacArthur) D          
Edwardsville (H.S.) D          
Elgin (H.S.) D          
Elk Grove Village (E.G.) D          
Elmhurst (York) D          
Evanston (Twp.) D         Lawrence Ware
Flora D          
Flossmoor (Homewood-F.) D         Jerry Sanders
Glen Ellyn (Glenbard West) D          
Granite City (South) D          
Joliet (Catholic Academy) D          
Moline (H.S.) D          
Murphysboro D         Jim Berezow
O'Fallon (H.S.) D         Jerry Koehler
Orland Park (Sandburg) D          
Ottawa (Twp.) D          
Peoria (Richwoods) D          
Quincy (Sr.) D          
Rantoul D          
Rockford (Guilford) D          
Rolling Meadows D   11 2   Jim Gumz
Springfield (H.S.) D          
St. Charles (H.S.) D          
Sterling (H.S.) D          
Wheaton (Central) D