Boys Tennis Season Summaries

* Last updated at 8:30 am on Wednesday, September 13, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1960-61

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Evanston (Twp.) D 1       Keith Andersen
Hinsdale (Twp.) D 2        
Decatur (Stephen Decatur) D 3        
Skokie (Niles)   3        
Oak Park (O.P.-River Forest) D 5        
Rock Island (H.S.) D 5        
Winnetka (New Trier) D 5        
Danville (H.S.)   5 17 0   Glen Robertson
Blue Island D 9        
Peoria (Richwoods) D 9        
Decatur (MacArthur)   9        
Zion (Z.-Benton)   9        
Edwardsville (H.S.) D          
Granite City D          
Kankakee (Sr.) D          
Mattoon D          
Olney (East Richland) D          
Ottawa (Twp.) D          
Quincy (Sr.) D          
Rockford (East) D          

1961-62

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Evanston (Twp.) D 1       Keith Andersen
Oak Park (O.P.-River Forest) D 2        
Decatur (MacArthur) D 3        
Rock Island (H.S.) D 4        
Winnetka (New Trier) D 4        
Decatur (Stephen Decatur)   6        
LaGrange (Lyons)   7        
Ottawa (Twp.) D 8        
Downers Grove (H.S.) D 9        
Elmhurst (York) D 9        
Granite City D 9        
Kankakee (Sr.) D 9        
Peoria (H.S.) D 9        
Rockford (Auburn) D 9        
Danville (H.S.)   9 0 0   Donovan Miller
Lombard (Glenbard East)   9        
Pekin   9 16 3   John Moss
Zion (Z.-Benton)   9        
Blue Island D          
Champaign (H.S.) D          
Flossmoor (Homewood-F.) D         Jack Wayne
Olney (East Richland) D          
Quincy (Sr.) D          
Rockford (East) D          

1962-63

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Winnetka (New Trier) D 1       W. Hughes Davis
Arlington Heights (Arlington) D 2        
Hinsdale (Twp.) D 3        
Lombard (Glenbard East)   4        
Belleville (Twp.) D 5        
Olney (East Richland) D 5        
Peoria (H.S.) D 5        
Evanston (Twp.) D 8       Keith Andersen
Sterling (H.S.) D 8        
Decatur (Stephen Decatur)   8        
Highland Park   8        
Oak Park (O.P.-River Forest)   8        
Rock Island (H.S.)   8        
Blue Island (Eisenhower) D          
Danville (H.S.) D   0 0   Richard Ireland
LaGrange (Lyons) D          
Ottawa (Twp.) D          
Rockford (West) D          

1963-64

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Arlington Heights (Arlington) D 1       Kenneth Schaller
Belleville (Twp.) D 2        
Hinsdale (Twp.) D 2        
Winnetka (New Trier) D 2        
Lombard (Glenbard East)   5        
Decatur (MacArthur) D 6        
Evanston (Twp.) D 6       Keith Andersen
Chicago (St. Ignatius College Prep)   6        
Elgin (H.S.) D 9        
Oak Park (O.P.-River Forest) D 9        
Peoria (H.S.) D 9        
Riverside (R.-Brookfield)   9 11 2   Olson
Sterling (H.S.)   9        
Flora D          
Flossmoor (Homewood-F.) D         Jack Wayne
Ottawa (Twp.) D          
Peoria (Manual) D          
Quincy (Sr.) D          
Rock Island (H.S.) D          

1964-65

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Decatur (MacArthur) D 1       H.S. Tapp
Winnetka (New Trier East) D 1       W. Hughes Davis
Arlington Heights (Arlington) D 3        
Hinsdale (Twp.) D 4        
Oak Park (O.P.-River Forest) D 4        
Belleville (Twp.) D 6        
Evanston (Twp.) D 6       Keith Andersen
Rockford (West) D 6        
Skokie (Niles East)   6       Chuck Morrison
Bloomington (H.S.) D   7 7   Libero Bertagnolli
Blue Island (Eisenhower) D          
Freeport (H.S.) D         Jack Egan
Olney (East Richland) D          
Ottawa (Twp.) D          
Pekin D   23 2   John Moss

1965-66

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hinsdale (Central) D 1       Jay Kramer
Oak Park (O.P.-River Forest) D 2        
Decatur (MacArthur) D 3        
Ottawa (Twp.) D 4        
Olney (East Richland) D 5        
Winnetka (New Trier East) D 5       W. Hughes Davis
Evanston (Twp.)   5       Keith Andersen
Danville (H.S.) D 8 0 0   Tom Means
Park Ridge (Maine East)   9        
Pekin   9 22 2   John Moss
Arlington Heights (Arlington) D          
Dixon (H.S.) D          
Flossmoor (Homewood-F.) D         Jack Wayne
Granite City D          
Peoria (H.S.) D          
Rockford (Boylan Catholic) D          
Rockford (West) D          

1966-67

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Winnetka (New Trier East) D 1       W. Hughes Davis
Hinsdale (Central) D 2        
Arlington Heights (Arlington) D 3        
Danville (H.S.) D 4 13 0   Tom Means
Oak Park (O.P.-River Forest) D 5        
Rock Island (H.S.) D 5        
Decatur (MacArthur) D 7        
Ottawa (Twp.) D 7        
Skokie (Niles East) D 7       Chuck Morrison
Evanston (Twp.)   7       Keith Andersen
Elgin (H.S.) D          
Flossmoor (Homewood-F.) D         Jack Wayne
Granite City D          
Moline (H.S.) D          
Oak Lawn (Community) D         Bob Stoy
Olney (East Richland) D          
Pekin D   20 3   John Moss

1967-68

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hinsdale (Central)   1       Jay Kramer
Evanston (Twp.)   2       Keith Andersen
Arlington Heights (Arlington) D 3        
Rock Island (H.S.)   3        
Granite City D 5        
Winnetka (New Trier East) D 5       W. Hughes Davis
Skokie (Niles East)   5       Chuck Morrison
Crystal Lake (H.S.) D   12 0   Chuck Enger
Dixon (H.S.) D          
Flossmoor (Homewood-F.) D         Jack Wayne
Mattoon D          
Oak Park (O.P.-River Forest) D          
Ottawa (Twp.) D          
Park Ridge (Maine South) D          
Peoria (H.S.) D          
Riverside (R.-Brookfield) D   4 6   Normand
Springfield (H.S.) D          
Summit (Argo) D          
Teutopolis D          

1968-69

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (O.P.-River Forest) D 1       Gerald Witsman
Hinsdale (Central)   2        
Winnetka (New Trier East) D 2       W. Hughes Davis
Ottawa (Twp.) D 4        
Rock Island (H.S.) D 4        
Evanston (Twp.) D 6       Keith Andersen
Libertyville   6 9 2   Dale Yingst
Arlington Heights (Arlington) D 8        
Northfield (New Trier West)   8        
Peoria (Richwoods)   8        
Crystal Lake (H.S.) D   9 2   Don Nead
Danville (H.S.) D   10 3   Joe Ward
Dolton (Thornridge) D          
Elgin (H.S.) D          
Granite City D          
Harvey (Thornton) D          
LaGrange (Lyons) D          
Mattoon D          
Olympia Fields (Rich Central) D          
Peoria (H.S.) D          
Springfield (H.S.) D          

1969-70

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Evanston (Twp.) D 1       Keith Andersen
Libertyville D 2       Dale Yingst
Oak Park (O.P.-River Forest) D 3        
Ottawa (Twp.) D 3 1 0   Tom Henderson
Deerfield (H.S.) D 5        
Winnetka (New Trier East)   5       W. Hughes Davis
Flossmoor (Homewood-F.) D 7       Jack Wayne
Hinsdale (Central) D 8        
Rock Island (H.S.) D 8        
Belleville (West) D 10        
Danville (H.S.) D 10 13 1   Alan Burge
Morton D 10        
Park Ridge (Maine South) D 10        
Maywood (Proviso East)   10        
Alton (Sr.) D   9 7   Ralph Sterrett
Arlington Heights (Arlington) D          
Aurora (West Aurora) D         Don Paul
Blue Island (Eisenhower) D          
Chicago (University) D          
Crystal Lake (H.S.) D   12 4   Don Nead
Decatur (MacArthur) D          
Glen Ellyn (Glenbard West) D          
Granite City D          
Jacksonville (H.S.) D          
Joliet (Central) D          
LaGrange (Lyons) D          
Lombard (Glenbard East) D          
Mattoon D          
Moline (H.S.) D          
Northfield (New Trier West) D          
Park Forest (Rich East) D   9 4   Steve Fisher
Pekin D   19 6   John Moss
Peoria (H.S.) D          
Rockford (Boylan Catholic) D          
Sterling (H.S.) D          
Trenton (Wesclin) D          
Waukegan (H.S.) D          
Wheaton (North) D