Boys Tennis Season Summaries

* Last updated at 12:32 pm on Monday, December 11, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1940-41

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (O.P.-River Forest) D 1       Orin North
Peoria (H.S.) D 2        
Belleville (Twp.) D          
Champaign (H.S.) D          
Chicago (Crane) D          
Danville (H.S.) D   0 0   Glen Robertson
Decatur (H.S.) D          
East Moline (United) D          
Elgin (H.S.) D          
Flora D          
Jacksonville (H.S.) D          
Murphysboro D          
Princeton D          
Winnetka (New Trier) D          

1941-42

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (Senn)   1       Harry Leighton
Winnetka (New Trier)   2        
Belleville (Twp.) D          
Bloomington (H.S.) D   5 2   Russell Roberts
Blue Island D          
Champaign (H.S.) D          
Effingham (H.S.) D          
Evanston (Twp.) D          
Glen Ellyn (Glenbard) D          
Jacksonville (H.S.) D          
Oak Park (O.P.-River Forest) D          
Peoria (H.S.) D          
Pinckneyville D          
Princeton D          
Rock Island (H.S.) D          
Rockford (West) D          

1942-43

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (Senn)   1       Harry Leighton
Evanston (Twp.) D 2        
Belleville (Twp.) D          
Bloomington (H.S.) D   1 4 1 Russell Roberts
Carbondale (H.S.) D          
Danville (H.S.) D   0 0   Glen Robertson
Decatur (H.S.) D          
Effingham (H.S.) D          
Granite City D          
Hinsdale (Twp.) D          
Oak Park (O.P.-River Forest) D          
Pekin D          
Rock Island (H.S.) D          
Rockford (East) D          
Sparta D          

1943-44

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Evanston (Twp.) D 1       Ralph Bentz
Oak Park (O.P.-River Forest)   2        
Rock Island (H.S.) D 3        
Pekin D 4 7 0   John Moss
Chicago (Kelvyn Park)   4        
Danville (H.S.) D 6 11 0   Glen Robertson
Rockford (East) D 6        
Chicago (Crane)   8        
Chicago (Senn)   8        
Highland Park (Deerfield-Shields)   8        
Moline (H.S.)   8        
Urbana (University)   8        
Belleville (Twp.) D          
Elgin (H.S.) D          
Glen Ellyn (Glenbard) D          
Joliet (Twp.) D          
Lincoln D          
Murphysboro D          
Quincy (Sr.) D          

1944-45

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (O.P.-River Forest) D 1       Orin North
Evanston (Twp.) D 2        
Moline (H.S.) D 3        
Pekin D 3 9 0   John Moss
Chicago (Hyde Park)   5        
Joliet (Twp.) D 6        
Riverside (R.-Brookfield) D 6        
Chicago (Senn)   6        
Chicago (Kelvyn Park)   9        
Chicago (Lane)   9        
Winnetka (New Trier)   9        
Danville (H.S.) D   0 0   Glen Robertson
Decatur (H.S.) D          
Freeport (H.S.) D         WW Fulkerson
Granite City D          
Murphysboro D          

1945-46

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Danville (H.S.) D 1 0 0   Martin Zeiter
Decatur (H.S.) D 2        
Riverside (R.-Brookfield) D 2        
Oak Park (O.P.-River Forest) D 4        
Pekin D 5 6 1   John Moss
Evanston (Twp.)   5        
Highland Park (Deerfield-Shields)   7        
Belleville (Twp.) D 8        
Chicago (Hyde Park)   8        
Chicago (Kelvyn Park)   8        
Chicago (Morgan Park Academy)   8        
Chicago (Sullivan)   8        
Aurora (East) D          
Carbondale (H.S.) D          
Dixon (H.S.) D          
Flora D          
Harrisburg D          
Moline (H.S.) D          
Winnetka (New Trier) D          

1946-47

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Decatur (H.S.) D 1       Gerald Cox
Evanston (Twp.) D 2        
Danville (H.S.) D 3 12 0   Glen Robertson
Oak Park (O.P.-River Forest)   3        
Pekin D 3 10 2   John Moss
Berwyn-Cicero (Morton) D 6        
Belleville (Twp.) D 7        
Chicago (Von Steuben)   7        
Geneva   7        
Blue Island D 10        
Flora D 10        
LaGrange (Lyons) D 10        
Quincy (Sr.) D 10        
Chicago (Sullivan)   10        
Glen Ellyn (Glenbard)   10        
East Moline (United) D          
Elmhurst (York) D          
Maywood (Proviso) D          
Murphysboro D          
Riverside (R.-Brookfield) D   16 1   Thompson
Rockford (West) D          

1947-48

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (O.P.-River Forest) D 1       William Murphy
Evanston (Twp.) D 2        
Danville (H.S.) D 3 14 0   Glen Robertson
Berwyn-Cicero (Morton) D 4        
Lincoln D 4        
Pekin D 4 16 0   John Moss
Hinsdale (Twp.) D 7        
Moline (H.S.) D 7        
Rockford (West) D 7        
Chicago (Sullivan)   7        
Maywood (Proviso)   7        
Blue Island D          
Granite City D          
Harrisburg D          
Mattoon D          
Quincy (Sr.) D          

1948-49

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (O.P.-River Forest) D 1       Eugene Richards
Hinsdale (Twp.) D 2        
Evanston (Twp.) D 3        
Chicago (Senn)   4        
Moline (H.S.) D 5        
Blue Island D 6        
Danville (H.S.) D 6 0 0   Glen Robertson
LaGrange (Lyons) D 6        
Rockford (East) D 6        
Chicago (Sullivan)   10        
Riverside (R.-Brookfield)   10 12 4   Thompson
Belleville (Twp.) D          
Bloomington (H.S.) D   16 2   Russell Roberts
Carmi D          
Flora D          
Havana D          
Lincoln D          
Pekin D   9 3   John Moss
Teutopolis D          

1949-50

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Blue Island D 1       Paul Yates
Oak Park (O.P.-River Forest) D 1       Gerald Witsman
Pekin D 3 15 1   John Moss
Springfield (H.S.)   4        
Evanston (Twp.) D 5        
Chicago (Schurz)   5        
Danville (H.S.) D 7 14 1   Glen Robertson
Flora D 7        
Hinsdale (Twp.) D 7        
Decatur (H.S.) D 10        
LaGrange (Lyons) D 10        
Chicago (Senn)   10        
Des Plaines (Maine)   10        
Glen Ellyn (Glenbard)   10        
Carmi D          
Edwardsville (H.S.) D          
Havana D          
Rock Island (H.S.) D          
Rockford (West) D          
Winnetka (New Trier) D