Girls Swimming & Diving Medalists

* Last updated at 7:36 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

2010-11

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Olivia Smoliga Glenview (Glenbrook South) :23.12
2 Evan Swenson Wilmette (Loyola Academy) :23.46
3 Tori Larsen Elmhurst (York) :23.49
4 Amy Novak Naperville (North) :24.12
5 Maureen Barron Oak Park (Fenwick) :24.22
6 Edan Scott Skokie (Niles West) :24.27
7 Megan Marchuk Winnetka (New Trier) :24.24
8 Alexis Melchorrie Deerfield :24.33
9 Katherine Hare Aurora (Rosary) :24.49
9 Ashleigh Stoddart Winnetka (New Trier) :24.49
11 Ailish O'Connell Des Plaines (Maine West) :24.57
12 Amber Calderone Aurora (Rosary) :24.83

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Samantha James Winnetka (New Trier) :51.05
2 Gabby Sims Downers Grove (North) :51.09
3 Mimi Schneider Oak Park (Fenwick) :51.40
4 Mallory Remick Wilmette (Loyola Academy) :51.48
5 Rachel Burke Aurora (Rosary) :51.66
6 Kelly Dunn West Chicago (H.S.) :52.07
7 Tori Larsen Elmhurst (York) :51.88
8 Erika Elliott Barrington :52.12
9 Maddie Monroe Alton (Sr.) :52.51
10 Gia Dalesandro Naperville (Neuqua Valley) :52.58
11 Morgan Scott Winnetka (New Trier) :52.59
12 Hannah Freyman Peoria (Richwoods) :52.77

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Rebecca Stoughton Peoria (Notre Dame) 1:49.49
2 Sarah Thompson Evanston (Twp.) 1:49.69
3 Rachel Stoehr Lake Forest (H.S.) 1:50.72
4 Stephanie Marchuk Winnetka (New Trier) 1:51.68
5 Kelly Dunn West Chicago (H.S.) 1:51.82
6 Morgan Scott Winnetka (New Trier) 1:52.28
7 Rachel Burke Aurora (Rosary) 1:52.30
8 Stephanie Horwitz Northbrook (Glenbrook North) 1:53.01
9 Tara Capouch Orland Park (Sandburg) 1:53.29
10 Zoe Eldridge Vernon Hills 1:53.63
11 Madison Blaydes Lincolnshire (Stevenson) 1:53.82
12 Emily Launer Aurora (Rosary) 1:54.38

500-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Rebecca Stoughton Peoria (Notre Dame) 4:49.86
2 Rachel Stoehr Lake Forest (H.S.) 4:53.40
3 Sarah Thompson Evanston (Twp.) 4:55.66
4 Stephanie Marchuk Winnetka (New Trier) 4:56.72
5 Emma Smith St. Charles (East) 4:58.67
6 Julia Roller Naperville (Central) 5:04.25
7 Campbell Costley Winnetka (New Trier) 4:59.69
8 Morgan Dickson Libertyville 4:59.81
9 Sara Taege Carol Stream (Glenbard North) 5:01.82
10 Emily Launer Aurora (Rosary) 5:01.89
11 Madison Blaydes Lincolnshire (Stevenson) 5:03.62
12 Amanda Childs Naperville (Neuqua Valley) 5:04.42

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Molly Coonce Aurora (Rosary) 1:04.72
2 Riley Hayward Winnetka (New Trier) 1:04.78
3 Megan Sellers Aurora (Metea Valley) 1:04.86
4 Michelle Garland Wilmette (Loyola Academy) 1:05.85
5 Nicole Chapko St. Charles (East) 1:05.92
6 Megan Childs Naperville (Neuqua Valley) 1:06.27
7 Courtney Taylor Naperville (Neuqua Valley) 1:05.53
8 Colleen Champa Carpentersville (Dundee-Crown) 1:06.61
9 Mary Floren Carol Stream (Glenbard North) 1:06.77
10 Hallie Hengels Glenview (Glenbrook South) 1:06.95
11 Ashley Balda Lake Zurich 1:06.97
12 Cheyenne DeGraff Frankfort (Lincoln-Way North) 1:07.63

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Haley Sims Downers Grove (North) :54.68
2 Connie Hsu Glen Ellyn (Glenbard West) :55.73
3 Genna Heidkamp Hinsdale (Central) :55.88
4 Molly Coonce Aurora (Rosary) :55.91
5 Jen Law Naperville (North) :56.66
6 Sarah Sykstus Aurora (Rosary) :57.13
7 Rebecca Hatcher Oswego (East) :56.65
8 Lauren Zima St. Charles (North) :56.99
9 Elizabeth Good Winnetka (New Trier) :57.13
10 Lori Lynn Belleville (East) :57.34
11 Hannah Schultz Tinley Park (H.S.) :57.69
12 Julia Roller Naperville (Central) :58.15

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Olivia Smoliga Glenview (Glenbrook South) :53.43
2 Gabby Sims Downers Grove (North) :55.82
3 Samantha James Winnetka (New Trier) :56.14
4 Gia Dalesandro Naperville (Neuqua Valley) :56.69
5 Madeleine Klichowski Wilmette (Loyola Academy) :57.51
6 Hannah Freyman Peoria (Richwoods) :57.90
7 Jessica Sutherland Winnetka (New Trier) :57.88
8 Lauren Reynolds St. Charles (North) :57.90
9 Maya Skorupski West Chicago (H.S.) :58.12
10 Sammy Schuckles Schaumburg (H.S.) :58.33
11 Hannah Lillioja Hinsdale (Central) :58.45
12 Brittany Kamper Orland Park (Sandburg) :59.21

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Haley Sims Downers Grove (North) 2:01.27
2 Emma Smith St. Charles (East) 2:02.98
3 Connie Hsu Glen Ellyn (Glenbard West) 2:04.80
4 Nicole Chapko St. Charles (East) 2:05.19
5 Jen Law Naperville (North) 2:06.25
6 Sarah Sykstus Aurora (Rosary) 2:06.78
7 Michelle Garland Wilmette (Loyola Academy) 2:04.95
8 Sara Taege Carol Stream (Glenbard North) 2:06.56
9 Jen Coady Hinsdale (Central) 2:06.76
10 Lori Lynn Belleville (East) 2:07.62
11 Caroline Conklin Winnetka (New Trier) 2:07.66
12 Mika Hlavin Lake Forest (H.S.) 2:09.97

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Aurora (Rosary) 1:36.10
    Rachel Burke, Amber Calderone, Katherine Hare, Sarah Sykstus  
2 Oak Park (Fenwick) 1:36.41
    Maureen Barron, Paulina Kaminski, Mimi Schneider, Haley Wickham  
3 Wilmette (Loyola Academy) 1:36.58
    Ellie Ansani, Maddie Jardeleza, Mallory Remick, Evan Swenson  
4 Winnetka (New Trier) 1:36.72
    Elizabeth Good, Megan Marchuk, Morgan Scott, Ashleigh Stoddart  
5 Hinsdale (Central) 1:38.18
    Jen Coady, Olivia Garrett, Kerry Grosshans, Genna Heidkamp  
7 Naperville (North) 1:37.87
    Becca Bogle, Jen Law, Lexi Nash, Amy Novak  
8 LaGrange (Lyons) 1:38.27
    Katie Foran, Louisa Hoffman, Kristine Rosenberger, Jennifer Weigand  
9 West Chicago (H.S.) 1:38.28
    Kelly Dunn, Theresa Hock, Yvette Kruk, Maya Skorupski  
10 Lake Forest (H.S.) 1:38.40
    Mika Hlavin, Christine Hoelterhoff, Rachel Stoehr, Lilly Wang  
11 Orland Park (Sandburg) 1:38.63
    Tara Capouch, Julie Jenkot, Brittany Kamper, Kim Katner  
12 Barrington 1:38.76
    Erika Elliott, Jacqueline Holdsberg, Mekenna Scheitlin, Kate Valentine  

400-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier) 3:27.22
    Samantha James, Megan Marchuk, Stephanie Marchuk, Morgan Scott  
2 Wilmette (Loyola Academy) 3:28.99
    Maddie Jardeleza, Madeleine Klichowski, Mallory Remick, Evan Swenson  
3 Downers Grove (North) 3:29.77
    Jen Gockman, Gabby Sims, Haley Sims, Maddy Sims  
4 Oak Park (Fenwick) 3:30.06
    Maureen Barron, Cara Borkovec, Paulina Kaminski, Mimi Schneider  
5 Aurora (Rosary) 3:31.36
    Rachel Burke, Molly Coonce, Katherine Hare, Emily Launer  
6 Hinsdale (Central) 3:31.73
    Jen Coady, Genna Heidkamp, Fotini Kaufman, Kristen Worthington  
7 Orland Park (Sandburg) 3:33.12
    Tara Capouch, Brittany Kamper, Kim Katner, Caitlin Krull  
8 Naperville (Neuqua Valley) 3:33.19
    Amanda Childs, Megan Childs, Gia Dalesandro, Riley Schroedter  
9 LaGrange (Lyons) 3:33.43
    Katie Foran, Gigi Groya, Elly Vitek, Jennifer Weigand  
10 Glenview (Glenbrook South) 3:33.51
    Hallie Hengels, Olivia Smoliga, Anna Veselovsky, Niki Wells  
11 Evanston (Twp.) 3:34.71
    Susannah Mulhern, Madeline Savage, Sarah Thompson, Amanda Weidner  
12 Lake Forest (H.S.) 3:35.19
    Olivia Campbell, Mika Hlavin, Rachel Stoehr, Lilly Wang  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Downers Grove (North) 1:44.30
    Gabby Sims, Haley Sims, Maddy Sims, Allison Soper  
2 Winnetka (New Trier) 1:45.23
    Riley Hayward, Samantha James, Megan Marchuk, Jessica Sutherland  
3 Wilmette (Loyola Academy) 1:45.67
    Michelle Garland, Madeleine Klichowski, Mallory Remick, Evan Swenson  
4 Glenview (Glenbrook South) 1:46.50
    Kimmy Durkin, Hallie Hengels, Olivia Smoliga, Niki Wells  
7 Oak Park (Fenwick) 1:46.53
    Maureen Barron, Veronica Gibson, Mimi Schneider, Haley Wickham  
8 Hinsdale (Central) 1:48.38
    Jen Coady, Genna Heidkamp, Hannah Lillioja, Lindsay Pavich  
9 LaGrange (Lyons) 1:48.57
    Gigi Groya, Madeleine Moeller, Kristine Rosenberger, Jennifer Weigand  
10 St. Charles (East) 1:49.51
    Nicole Chapko, Stephanie Garvin, Emma Smith, Mary Snyder  
11 Naperville (North) 1:50.86
    Michelle Law, Lexi Nash, Amy Novak, Caitlin Pilgrim  
12 Lake Forest (H.S.) 1:50.93
    Elle Chody, Christine Hoelterhoff, Caitlin Lanigan, Katie Schott  

diving

Place Name School Mark
1 Lauren Mikulecky Naperville (Neuqua Valley) 418.00
2 Whitney Johnson Rockton (Hononegah) 383.65
3 Erin Purdy Deerfield 382.10
4 Taylor Eggenberger Aurora (Waubonsie Valley) 377.55
5 Katherine Cook Winnetka (New Trier) 375.45
6 Juliette Corboy Winnetka (North Shore Country Day) 370.20
7 Jen Rey Des Plaines (Maine West) 359.10
8 Erika Murphy Chicago (Mother McAuley) 356.85
9 Caroline Grant Winnetka (New Trier) 356.60
10 Paige Bloodgood Naperville (North) 348.60
11 Mallory Fisher Palatine (H.S.) 347.10
12 Michelle Kalupski Oak Park (Fenwick) 337.25

2011-12

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Olivia Smoliga Glenview (Glenbrook South) :22.55
2 Evan Swenson Wilmette (Loyola Academy) :23.29
3 Marisa Barton Crystal Lake (Central) :23.97
4 Maureen Barron Oak Park (Fenwick) :24.08
5 Edan Scott Skokie (Niles West) :24.20
6 Taylor Patterson Winnetka (New Trier) :24.30
7 Madeline Hunt Aurora (Waubonsie Valley) :24.02
8 Erika Elliott Barrington :24.03
9 Rose Thompson Byron :24.27
10 Nikol Lagodzinska Chicago (St. Ignatius College Prep) :24.33
11 Katherine Hare Aurora (Rosary) :24.37
12 Mekenna Scheitlin Barrington :24.42

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Olivia Smoliga Glenview (Glenbrook South) :48.92
2 Samantha James Winnetka (New Trier) :49.94
3 Maddie Monroe Alton (Sr.) :51.52
4 Rachel Burke Aurora (Rosary) :51.73
4 Elly Vitek LaGrange (Lyons) :51.73
6 Mallory Remick Wilmette (Loyola Academy) :51.87
7 Erin Falconer Mundelein (H.S.) :51.88
8 Louisa Hoffman LaGrange (Lyons) :51.89
9 Nikol Lagodzinska Chicago (St. Ignatius College Prep) :52.30
10 Katie Wells Glenview (Glenbrook South) :52.40
11 Erika Elliott Barrington :52.45
12 Morgan Scott Winnetka (New Trier) :52.53

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Rachel Stoehr Lake Forest (H.S.) 1:49.16
2 Stephanie Marchuk Winnetka (New Trier) 1:49.59
3 Elly Vitek LaGrange (Lyons) 1:50.97
4 Connie Hsu Glen Ellyn (Glenbard West) 1:51.22
5 Maddy Sims Downers Grove (North) 1:51.70
6 Morgan Dickson Libertyville 1:52.43
7 Rachel Burke Aurora (Rosary) 1:51.57
8 Barbra Brottman Deerfield 1:52.93
9 Amanda Petro Arlington Heights (Hersey) 1:52.95
10 Emily Launer Aurora (Rosary) 1:53.10
11 Morgan Scott Winnetka (New Trier) 1:53.41
12 Stephanie Horwitz Northbrook (Glenbrook North) 1:53.47

500-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Rachel Stoehr Lake Forest (H.S.) 4:50.14
2 Stephanie Marchuk Winnetka (New Trier) 4:52.42
3 Emma Smith St. Charles (East) 4:56.74
4 Emily Launer Aurora (Rosary) 4:57.62
5 Julia Roller Naperville (Central) 4:57.92
6 Morgan Dickson Libertyville 4:58.00
7 Cristina Favia Lisle (Benet Academy) 4:59.01
8 Abbey King Hinsdale (Central) 4:59.89
9 Campbell Costley Winnetka (New Trier) 5:00.26
10 Jennifer Weigand LaGrange (Lyons) 5:00.97
11 Kristen Worthington Hinsdale (Central) 5:02.71
12 Veronica Gibson Oak Park (Fenwick) 5:04.49

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Paulina Kaminski Oak Park (Fenwick) 1:03.96
2 Megan Sellers Aurora (Metea Valley) 1:04.47
3 Michelle Garland Wilmette (Loyola Academy) 1:04.51
4 Haley Wickham Oak Park (Fenwick) 1:04.81
5 Molly Coonce Aurora (Rosary) 1:04.86
6 Rachel Prorok Naperville (North) 1:05.62
7 Kara Lucenti Winnetka (New Trier) 1:04.78
8 Riley Hayward Winnetka (New Trier) 1:04.95
9 Hallie Hengels Glenview (Glenbrook South) 1:05.54
10 Courtney Taylor Naperville (Neuqua Valley) 1:05.73
11 Julia Roller Naperville (Central) 1:05.93
12 Cheyenne DeGraff Frankfort (Lincoln-Way North) 1:06.76

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Mimi Schneider Oak Park (Fenwick) :53.57
2 Connie Hsu Glen Ellyn (Glenbard West) :54.66
3 Gia Dalesandro Naperville (Neuqua Valley) :55.71
4 Sarah Sykstus Aurora (Rosary) :55.73
5 Genna Heidkamp Hinsdale (Central) :55.93
6 Jen Law Naperville (North) :55.98
7 Molly Coonce Aurora (Rosary) :55.51
8 Gabby Sims Downers Grove (North) :55.70
9 Veronica Gibson Oak Park (Fenwick) :56.81
10 Lori Lynn Belleville (East) :56.87
11 Lauren Zima St. Charles (North) :56.91
12 Maddy Sims Downers Grove (North) :57.22

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Gabby Sims Downers Grove (North) :55.80
2 Jessica Sutherland Winnetka (New Trier) :56.73
3 Madison Blaydes Lincolnshire (Stevenson) :56.96
4 Gia Dalesandro Naperville (Neuqua Valley) :57.27
5 Amanda Moran Lockport (Twp.) :57.68
6 Maya Skorupski West Chicago (H.S.) :57.93
7 Sloane McDermott Frankfort (Lincoln-Way East) :57.26
8 Hannah Lillioja Hinsdale (Central) :57.38
9 Madeleine Jardeleza Wilmette (Loyola Academy) :57.69
10 Kate Canfield Aurora (Rosary) :57.84
11 Ruby Powell Deerfield :57.99
12 Nicole Huffman Palatine (H.S.) :57.95

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Emma Smith St. Charles (East) 2:02.82
2 Sarah Sykstus Aurora (Rosary) 2:03.88
3 Michelle Garland Wilmette (Loyola Academy) 2:04.58
4 Meagan Popp St. Charles (North) 2:05.46
5 Mallory Remick Wilmette (Loyola Academy) 2:05.89
6 Courtney Taylor Naperville (Neuqua Valley) 2:06.26
7 Paulina Kaminski Oak Park (Fenwick) 2:05.87
8 Riley Hayward Winnetka (New Trier) 2:07.21
9 Jen Law Naperville (North) 2:07.25
10 Cheyenne DeGraff Frankfort (Lincoln-Way North) 2:07.40
11 Lori Lynn Belleville (East) 2:08.11
12 Mika Hlavin Lake Forest (H.S.) 2:13.36

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Oak Park (Fenwick) 1:34.04
    Maureen Barron, Paulina Kaminski, Mimi Schneider, Haley Wickham  
2 Glenview (Glenbrook South) 1:34.80
    Olivia Smoliga, Anna Veselovsky, Katie Wells, Niki Wells  
3 Winnetka (New Trier) 1:34.92
    Samantha James, Stephanie Marchuk, Morgan Scott, Jessica Sutherland  
4 Wilmette (Loyola Academy) 1:35.27
    Michelle Garland, Mallory Remick, Claire Rushin, Evan Swenson  
5 Aurora (Rosary) 1:35.84
    Rachel Burke, Katherine Hare, Erin Hart, Sarah Sykstus  
6 Downers Grove (North) 1:36.11
    Emily Albrecht, Gabriele Serniute, Gabby Sims, Maddy Sims  
7 Naperville (Neuqua Valley) 1:36.51
    Tara Blanzy, Megan Childs, Maggie Maxstadt, Riley Schroedter  
8 LaGrange (Lyons) 1:37.33
    Louisa Hoffman, Kristine Rosenberger, Elly Vitek, Jennifer Weigand  
9 Northbrook (Glenbrook North) 1:37.80
    Stephanie Horwitz, Molly Orbon, Christina Park, Abigail Rosenberg  
10 Hinsdale (Central) 1:37.88
    Jen Coady, Kerry Grosshans, Genna Heidkamp, Lindsay Pavich  
11 Lake Forest (H.S.) 1:37.89
    Olivia Campbell, Mika Hlavin, Eleanor Meeks, Rachel Stoehr  
12 Naperville (Central) 1:37.95
    Lauren Gunn, Emily Sejna, Erin Stevens, Maria Villa  

400-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Oak Park (Fenwick) 3:25.22
    Maureen Barron, Paulina Kaminski, Mimi Schneider, Haley Wickham  
2 Winnetka (New Trier) 3:26.11
    Campbell Costley, Samantha James, Stephanie Marchuk, Morgan Scott  
3 Wilmette (Loyola Academy) 3:28.39
    Madeleine Jardeleza, Mallory Remick, Claire Rushin, Evan Swenson  
4 Downers Grove (North) 3:30.02
    Hannah Kaufmann, Gabriele Serniute, Gabby Sims, Maddy Sims  
5 LaGrange (Lyons) 3:30.86
    Louisa Hoffman, Kristine Rosenberger, Elly Vitek, Jennifer Weigand  
6 Naperville (Neuqua Valley) 3:31.69
    Tara Blanzy, Megan Childs, Gia Dalesandro, Riley Schroedter  
7 Aurora (Rosary) 3:30.97
    Rachel Burke, Molly Coonce, Erin Hart, Emily Launer  
8 Mundelein (H.S.) 3:31.05
    Erin Falconer, Amy Klink, Jennifer Kordik, Karrie Kozokar  
9 Glenview (Glenbrook South) 3:31.19
    Kelly Cordes, Kimmy Durkin, Hallie Hengels, Katie Wells  
10 Hinsdale (Central) 3:31.53
    Jen Coady, Genna Heidkamp, Fotini Kaufman, Abbey King  
10 Northbrook (Glenbrook North) 3:31.53
    Colleen Doolan, Stephanie Horwitz, Molly Orbon, Abigail Rosenberg  
12 Lake Forest (H.S.) 3:34.08
    Olivia Campbell, Mika Hlavin, Eleanor Meeks, Rachel Stoehr  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Oak Park (Fenwick) 1:43.39
    Maureen Barron, Mimi Schneider, Maggie Sheean, Haley Wickham  
2 Winnetka (New Trier) 1:43.88
    Riley Hayward, Samantha James, Taylor Patterson, Jessica Sutherland  
3 Glenview (Glenbrook South) 1:43.94
    Kimmy Durkin, Hallie Hengels, Olivia Smoliga, Katie Wells  
4 Aurora (Rosary) 1:44.84
    Kate Canfield, Molly Coonce, Katherine Hare, Sarah Sykstus  
5 Wilmette (Loyola Academy) 1:45.22
    Michelle Garland, Madeleine Jardeleza, Maria Jardeleza, Evan Swenson  
6 Naperville (Neuqua Valley) 1:45.81
    Brooke Bedford, Gia Dalesandro, Maggie Maxstadt, Courtney Taylor  
7 Hinsdale (Central) 1:47.27
    Jen Coady, Genna Heidkamp, Hannah Lillioja, Lindsay Pavich  
8 Naperville (North) 1:47.88
    Becca Bogle, Jen Law, Michelle Law, Rachel Prorok  
9 St. Charles (North) 1:48.29
    Emily Ponte, Meagan Popp, Lauren Reynolds, Lauren Zima  
10 Deerfield 1:48.67
    Hayley Levin, Alexis Melchiorre, Ruby Powell, Alexa Scanlan  
11 Oswego (East) 1:48.93
    Sydney Lloyd, Hannah McDowell, Erin Newman, Emily Wulff  
12 Mundelein (H.S.) 1:50.00
    Erin Falconer, Meghan Falconer, Jennifer Kordik, Karrie Kozokar  

diving

Place Name School Mark
1 Erin Purdy Deerfield 405.95
2 Kaitlyn Neiheisel New Lenox (Lincoln-Way West) 382.15
3 Juliette Corboy Winnetka (North Shore Country Day) 380.35
4 Caroline Grant Winnetka (New Trier) 378.95
5 Meghan Downey Downers Grove (North) 378.45
6 Taylor Kramer Lisle (Benet Academy) 365.55
7 Taylor Eggenberger Aurora (Waubonsie Valley) 358.80
8 Olivia Loucks Winnetka (New Trier) 356.20
9 Kyleigh Seibert Frankfort (Lincoln-Way East) 352.75
10 Grace Miller Aurora (Rosary) 347.95
11 Alyssa Applebee Morris 341.75
12 Dana Liva Mt. Prospect (Prospect) 337.35

2012-13

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Olivia Smoliga Glenview (Glenbrook South) :21.99
2 Avery Braunecker Effingham (H.S.) :23.09
3 Evan Swenson Wilmette (Loyola Academy) :23.19
4 Madeline Hunt Aurora (Waubonsie Valley) :23.69
5 Amy Novak Naperville (North) :23.71
6 Mekenna Scheitlin Barrington :23.72
7 Edan Scott Skokie (Niles West) :23.92
8 Veronika Jedryka Buffalo Grove :23.93
9 Marisa Barton Crystal Lake (Central) :23.99
10 Nikol Lagodzinska Chicago (St. Ignatius College Prep) :24.00
11 Emily Albrecht Downers Grove (North) :24.03
12 Jennifer Deist Edwardsville (H.S.) :24.11

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Gabby Sims Downers Grove (North) :49.57
2 Avery Braunecker Effingham (H.S.) :50.97
3 Nikol Lagodzinska Chicago (St. Ignatius College Prep) :51.40
4 Veronika Jedryka Buffalo Grove :51.50
5 Erin Falconer Mundelein (H.S.) :51.64
6 Elly Vitek LaGrange (Lyons) :51.79
7 Amanda Burson Aurora (Metea Valley) :51.99
7 Louisa Hoffman LaGrange (Lyons) :51.99
9 Julia Wawer Lincolnshire (Stevenson) :52.08
10 Edan Scott Skokie (Niles West) :52.17
11 Erin Hart Aurora (Rosary) :52.32
12 Mary Snyder St. Charles (East) :52.71

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Hannah Boyd Normal (University) 1:49.05
2 Stephanie Marchuk Winnetka (New Trier) 1:49.76
3 Kirsten Jacobsen Barrington 1:50.12
4 Erin Falconer Mundelein (H.S.) 1:50.25
5 Julia Wawer Lincolnshire (Stevenson) 1:51.10
6 Campbell Costley Winnetka (New Trier) 1:51.30
7 Charlotte Rosenberg Chicago (Latin) 1:51.66
8 Elly Vitek LaGrange (Lyons) 1:51.77
9 Barbra Brottman Deerfield 1:52.46
10 Lexie Joy Freeport (H.S.) 1:52.50
11 Mary Snyder St. Charles (East) 1:52.68
12 Nelly Casas Oswego (East) 1:52.96

500-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Kirsten Jacobsen Barrington 4:50.53
2 Morgan Dickson Libertyville 4:52.24
3 Hannah Boyd Normal (University) 4:52.39
4 Stephanie Marchuk Winnetka (New Trier) 4:55.03
5 Campbell Costley Winnetka (New Trier) 4:58.26
6 Kelsie Walker Carbondale (H.S.) 5:02.49
7 Nelly Casas Oswego (East) 4:58.18
8 Charlotte Rosenberg Chicago (Latin) 4:58.37
9 Izzie Bindseil St. Charles (East) 4:59.26
10 Barbra Brottman Deerfield 5:00.78
11 Madison Blaydes Lincolnshire (Stevenson) 5:01.76
12 Monica Guyette St. Charles (North) 5:07.72

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Evan Swenson Wilmette (Loyola Academy) 1:02.42
2 Riley Hayward Winnetka (New Trier) 1:02.49
3 Paulina Kaminski Oak Park (Fenwick) 1:02.53
4 Haley Wickham Oak Park (Fenwick) 1:03.13
5 Kara Lucenti Winnetka (New Trier) 1:04.39
6 Nicole Chapko St. Charles (East) 1:04.62
7 Shea Hoyt St. Charles (East) 1:03.92
8 Erin Bagley Wheaton (North) 1:04.76
9 Taylor Campbell Naperville (Central) 1:05.12
10 Rachel Prorok Naperville (North) 1:05.41
11 Delaney Duncan Galesburg (H.S.) 1:05.69
12 Caily Friel Tinley Park (Andrew) 1:06.31

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Gia Dalesandro Naperville (Neuqua Valley) :53.44
2 Mimi Schneider Oak Park (Fenwick) :54.36
3 Kierston Farley-Sepe Oak Park (Fenwick) :55.17
4 Reilly Lanigan Lake Forest (H.S.) :55.56
5 Julia Roller Naperville (Central) :55.77
6 Kelly McNamara Addison (A. Trail) :56.45
7 Anna Williams Naperville (North) :55.71
8 Jessica Sutherland Winnetka (New Trier) :55.90
9 Maria Jardeleza Wilmette (Loyola Academy) :56.21
10 Jennifer Deist Edwardsville (H.S.) :56.41
11 Maria Kyle Wilmette (Loyola Academy) :56.76
12 Courtney Gray Belvidere (North) :56.82

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Olivia Smoliga Glenview (Glenbrook South) :51.43
2 Gabby Sims Downers Grove (North) :54.02
3 Amanda Petro Arlington Heights (Hersey) :56.27
4 Maya Skorupski West Chicago (H.S.) :56.54
5 Kierston Farley-Sepe Oak Park (Fenwick) :56.67
6 Madeline Hunt Aurora (Waubonsie Valley) :57.13
7 Meghan Lavelle Chicago (Lane) :56.07
8 Amanda Moran Lockport (Twp.) :56.98
9 Annie Gosselin Aurora (Rosary) :57.02
10 Ruby Powell Deerfield :57.38
11 Madison Blaydes Lincolnshire (Stevenson) :57.40
12 Jessica Sutherland Winnetka (New Trier) :57.52

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Gia Dalesandro Naperville (Neuqua Valley) 2:02.53
2 Julia Roller Naperville (Central) 2:03.11
3 Morgan Dickson Libertyville 2:03.72
4 Meghan Lavelle Chicago (Lane) 2:04.77
5 Reilly Lanigan Lake Forest (H.S.) 2:04.99
6 Nicole Retondo Winnetka (New Trier) 2:05.95
7 Amanda Petro Arlington Heights (Hersey) 2:05.28
8 Rebeca Martinez Chicago (St. Ignatius College Prep) 2:05.84
9 Nicole Chapko St. Charles (East) 2:06.31
10 Molly Orbon Northbrook (Glenbrook North) 2:06.38
11 Paulina Kaminski Oak Park (Fenwick) 2:06.67
12 Maria Jardeleza Wilmette (Loyola Academy) 2:08.04

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Glenview (Glenbrook South) 1:32.98
    Bailey Moynihan, Olivia Smoliga, Katie Wells, Niki Wells  
2 Oak Park (Fenwick) 1:33.46
    Colleen Barron, Mimi Schneider, Maggie Sheean, Haley Wickham  
3 Naperville (Neuqua Valley) 1:35.86
    Brooke Bedford, Megan Childs, Sydney Gathe, Riley Schroedter  
4 Wilmette (Loyola Academy) 1:35.97
    Marta Considine, Maria Kyle, Evan Swenson, Grace Tierney  
5 Winnetka (New Trier) 1:36.04
    Grace Ford, Amelia Girgenti, Stephanie Marchuk, Taylor Patterson  
6 Chicago (St. Ignatius College Prep) 1:36.85
    Nikol Lagodzinska, Clare MacNamara, Rebeca Martinez, Natalie Tapia  
7 Naperville (Central) 1:36.51
    Kamryn Gallowich, Julia Roller, Jessica Sanford, Erin Stevens  
8 LaGrange (Lyons) 1:36.83
    Louisa Hoffman, Kristine Rosenberger, Elly Vitek, Kristen Young  
9 Barrington 1:37.41
    Emma Barnett, Lisa Danhauer, Kirsten Jacobsen, Mekenna Scheitlin  
10 Mundelein (H.S.) 1:37.73
    Erin Falconer, Meghan Falconer, Karrie Kozokar, Rachel Robb  
11 Northbrook (Glenbrook North) 1:37.88
    Colleen Doolan, Molly Orbon, Christina Park, Abigail Rosenberg  
12 Addison (A. Trail) 1:38.73
    Colleen Krawczykowski, Molly Kuenstler, Kelly McNamara, Gabriella Morrone  

400-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Glenview (Glenbrook South) 3:24.50
    Kelly Cordes, Bailey Moynihan, Olivia Smoliga, Katie Wells  
2 Oak Park (Fenwick) 3:25.25
    Kierston Farley-Sepe, Paulina Kaminski, Mimi Schneider, Haley Wickham  
3 Winnetka (New Trier) 3:28.45
    Campbell Costley, Stephanie Marchuk, Nicole Retondo, Jessica Sutherland  
4 Downers Grove (North) 3:29.41
    Emily Albrecht, Hannah Kaufmann, Gabby Sims, Maddy Sims  
5 Naperville (Neuqua Valley) 3:30.07
    Megan Childs, Gia Dalesandro, Riley Schroedter, Grace Soltys  
6 Lincolnshire (Stevenson) 3:30.19
    Madison Blaydes, Riley Kirby, Julia Wawer, Cheryl Xiang  
7 Chicago (St. Ignatius College Prep) 3:30.29
    Marysol Arce, Nikol Lagodzinska, Rebeca Martinez, Natalie Tapia  
8 Mundelein (H.S.) 3:30.39
    Erin Falconer, Jennifer Kordik, Karrie Kozokar, Rachel Robb  
9 Orland Park (Sandburg) 3:30.96
    Brittany Kamper, Kim Katner, Caitlin Krull, Clare Lawlor  
10 LaGrange (Lyons) 3:31.91
    Mackenna Dunn, Louisa Hoffman, Kristine Rosenberger, Elly Vitek  
11 Barrington 3:33.06
    Emma Barnett, Kirsten Jacobsen, Mekenna Scheitlin, Kayla Widdowson  
12 St. Charles (East) 3:33.48
    Izzie Bindseil, Nicole Chapko, Kimmie Scott, Mary Snyder  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Oak Park (Fenwick) 1:41.87
    Colleen Barron, Kierston Farley-Sepe, Mimi Schneider, Haley Wickham  
2 Winnetka (New Trier) 1:43.75
    Amelia Girgenti, Riley Hayward, Kara Lucenti, Jessica Sutherland  
3 Naperville (Neuqua Valley) 1:44.67
    Megan Childs, Gia Dalesandro, Natalie McGovern, Riley Schroedter  
3 Wilmette (Loyola Academy) 1:44.67
    Madeleine Jardeleza, Maria Jardeleza, Evan Swenson, Grace Tierney  
5 Downers Grove (North) 1:44.93
    Emily Albrecht, Gabriele Serniute, Gabby Sims, Daria Wick  
6 Naperville (North) 1:46.15
    Michelle Law, Amy Novak, Rachel Prorok, Anna Williams  
7 Naperville (Central) 1:46.38
    Taylor Campbell, Kamryn Gallowich, Julia Roller, Erin Stevens  
8 LaGrange (Lyons) 1:48.06
    Kelley Garrow, Elizabeth Murphy, Kristine Rosenberger, Kristen Young  
9 Northbrook (Glenbrook North) 1:48.08
    Erin Oliphant, Molly Orbon, Christina Park, Abigail Rosenberg  
10 Lincolnshire (Stevenson) 1:48.17
    Madison Blaydes, Leah Bloodgood, Rebecca Hannon, Casey Kirby  
11 Oswego (East) 1:48.32
    Sydney Lloyd, Hannah McDowell, Erin Newman, Emily Wulff  
12 Edwardsville (H.S.) 1:48.33
    Caroline Caton, Jennifer Deist, Katherine Kuhl, Kate May  

diving

Place Name School Mark
1 Taylor Kramer Lisle (Benet Academy) 414.25
2 Michelle Kalupski Oak Park (Fenwick) 410.35
3 Juliette Corboy Winnetka (New Trier) 407.05
4 Margy McCarthy Hinsdale (Central) 399.35
5 Allegra Codamon Zion (Z.-Benton) 395.35
6 Dana Liva Mt. Prospect (Prospect) 392.35
7 Sophia Heiser Naperville (Central) 383.90
8 Ashley Bernardo Chicago (Northside) 378.20
9 Rachel Williams Normal (Community) 373.70
10 Olivia Loucks Winnetka (New Trier) 373.35
11 Marley Marano Hinsdale (Central) 371.70
12 Meghan Dragel Chicago (Mother McAuley) 368.85

50-yard freestyle for athletes with disabilities

Place Name School Mark
1 Alyssa Gialamas Aurora (Waubonsie Valley) :43.63
1 Nina Nissly Lake Forest (H.S.) :35.22
2 Samantha Smolka Oak Lawn (Community) :43.71
2 Samantha Peters Peoria (Richwoods) :44.11
3 Phoebe Mejia Northbrook (Glenbrook North) :53.27
3 Mary Kate Callahan Oak Park (Fenwick) :57.08
4 Jordan Leete Springfield (Southeast) 1:04.76

100-yard freestyle for athletes with disabilities

Place Name School Mark
1 Alyssa Gialamas Aurora (Waubonsie Valley) 1:30.03
1 Nina Nissly Lake Forest (H.S.) 1:18.69
2 Samantha Smolka Oak Lawn (Community) 1:43.86
2 Samantha Peters Peoria (Richwoods) 1:45.12
3 Phoebe Mejia Northbrook (Glenbrook North) 2:04.44
3 Mary Kate Callahan Oak Park (Fenwick) 1:59.52

200-yard freestyle for athletes with disabilities

Place Name School Mark
1 Alyssa Gialamas Aurora (Waubonsie Valley) 3:05.76
1 Nina Nissly Lake Forest (H.S.) 2:49.28
2 Phoebe Mejia Northbrook (Glenbrook North) 4:20.87
2 Mary Kate Callahan Oak Park (Fenwick) 4:05.17

100-yard breaststroke for athletes with disabilities

Place Name School Mark
1 Phoebe Mejia Northbrook (Glenbrook North) 2:21.46
1 Mary Kate Callahan Oak Park (Fenwick) 2:35.90
2 Alyssa Gialamas Aurora (Waubonsie Valley) 2:47.57

2013-14

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Mimi Schneider Oak Park (Fenwick) :22.87
2 Avery Braunecker Effingham (H.S.) :23.15
3 Daria Pyshnenko Lake Forest (H.S.) :23.18
4 Katie Wells Glenview (Glenbrook South) :23.26
4 Ingrid Wall Winnetka (New Trier) :23.26
6 Erin Hart Aurora (Rosary) :23.76
7 Clare Lawlor Orland Park (Sandburg) :23.71
8 Madeline Hunt Aurora (Waubonsie Valley) :23.86
9 Gabi Rajic Urbana (H.S.) :23.89
10 Emily Albrecht Downers Grove (North) :23.95
11 Amanda Burson Aurora (Metea Valley) :24.00
12 Mekenna Scheitlin Barrington :24.05

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Gabby Sims Downers Grove (North) :50.12
2 Erin Falconer Mundelein (H.S.) :50.29
3 Avery Braunecker Effingham (H.S.) :51.15
4 Cheryl Xiang Lincolnshire (Stevenson) :51.50
5 Gabi Rajic Urbana (H.S.) :51.52
6 Julia Wawer Lincolnshire (Stevenson) :52.18
7 Nikol Lagodzinska Chicago (St. Ignatius College Prep) :51.56
8 Amelia Girgenti Winnetka (New Trier) :52.09
9 Clare Lawlor Orland Park (Sandburg) :52.18
10 Maggie Sheean Oak Park (Fenwick) :52.36
11 Madeline Sandberg Aurora (Metea Valley) :52.53
12 Erin Hart Aurora (Rosary) :52.62

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Kirsten Jacobsen Barrington 1:46.98
2 Erin Falconer Mundelein (H.S.) 1:47.21
3 Grace Tierney Wilmette (Loyola Academy) 1:50.19
4 Cheryl Xiang Lincolnshire (Stevenson) 1:51.24
5 Charlotte Rosenberg Chicago (Latin) 1:51.45
6 Kelsie Walker Carbondale (H.S.) 1:53.36
7 Nikol Lagodzinska Chicago (St. Ignatius College Prep) 1:51.36
8 Izzie Bindseil St. Charles (East) 1:52.59
9 Julia Wawer Lincolnshire (Stevenson) 1:52.67
10 Annah Carney Springfield (H.S.) 1:52.91
11 Julia Green Winnetka (New Trier) 1:52.97

500-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Kirsten Jacobsen Barrington 4:46.93
2 Grace Tierney Wilmette (Loyola Academy) 4:52.51
3 Kira Webster Normal (University) 4:52.96
4 Kelsie Walker Carbondale (H.S.) 4:56.66
5 Christine Ryan Winnetka (New Trier) 4:57.17
6 Izzie Bindseil St. Charles (East) 4:58.14
7 Marysol Arce Chicago (St. Ignatius College Prep) 4:55.89
8 Monica Guyett St. Charles (North) 4:57.80
9 Haley Nelson Lake Forest (H.S.) 5:00.07
10 Nelly Casas Oswego (East) 5:01.53
11 Charlotte Rosenberg Chicago (Latin) 5:01.79
12 Rebecca Hannon Lincolnshire (Stevenson) 5:03.24

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Paulina Kaminski Oak Park (Fenwick) 1:02.40
2 Kara Lucenti Winnetka (New Trier) 1:02.90
3 Shea Hoyt St. Charles (East) 1:03.07
4 Ingrid Wall Winnetka (New Trier) 1:03.28
5 Katie Wells Glenview (Glenbrook South) 1:03.96
6 Sydney Weeks Naperville (Central) 1:05.08
7 Erin Stevens Naperville (Central) 1:04.13
8 Delaney Duncan Galesburg (H.S.) 1:04.79
9 Alaina Potts Dunlap 1:05.49
10 Olivia Cacciatore Belvidere (North) 1:05.58
11 Erin Oliphant Northbrook (Glenbrook North) 1:05.89
12 Katelyn Sauder Normal (Community) 1:05.94

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Mimi Schneider Oak Park (Fenwick) :53.86
2 Kelly McNamara Addison (A. Trail) :55.11
3 Katherine May Edwardsville (H.S.) :55.28
4 Reilly Lanigan Lake Forest (H.S.) :55.42
5 Maria Jardeleza Wilmette (Loyola Academy) :56.30
6 Rachael Kelch Peoria (Notre Dame) :56.75
7 Maddy Sims Downers Grove (North) :55.03
8 Carly Kramer Plainfield (Central) :56.42
9 Daria Wick Downers Grove (North) :56.46
10 Margaret Carney Lake Forest (H.S.) :56.76
11 Azra Avdic Skokie (Niles North) :56.98
12 Rebeca Martinez Chicago (St. Ignatius College Prep) :57.29

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Gabby Sims Downers Grove (North) :53.93
2 Maria Jardeleza Wilmette (Loyola Academy) :54.71
3 Natalie McGovern Naperville (Neuqua Valley) :55.69
4 Jordan Morling St. Charles (East) :56.06
5 Amanda Moran Lockport (Twp.) :56.71
6 Kate Canfield Aurora (Rosary) :56.73
7 Meghan Lavelle Chicago (Lane) :55.62
8 Annie Gosselin Aurora (Rosary) :56.46
9 Jamie Kolar Wilmette (Loyola Academy) :56.60
10 Ruby Powell Deerfield :56.95
11 Madeline Hunt Aurora (Waubonsie Valley) :57.43
12 Alanna Dassoff Oak Park (O.P.-River Forest) :57.71

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Kara Lucenti Winnetka (New Trier) 2:02.27
2 Paulina Kaminski Oak Park (Fenwick) 2:03.67
3 Reilly Lanigan Lake Forest (H.S.) 2:03.73
4 Annie Gosselin Aurora (Rosary) 2:05.05
5 Rachael Kelch Peoria (Notre Dame) 2:06.04
6 Gabriele Serniute Downers Grove (North) 2:07.37
7 Meghan Lavelle Chicago (Lane) 2:04.12
8 Rebeca Martinez Chicago (St. Ignatius College Prep) 2:05.80
9 Jordan Morling St. Charles (East) 2:06.58
10 Camryn Milling Springfield (H.S.) 2:07.24
11 Devin Jacobs Naperville (North) 2:08.47
12 Erin Oliphant Northbrook (Glenbrook North) 2:13.04

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Mundelein (H.S.) 1:34.58
    Erin Falconer, Jennifer Kordik, Karrie Kozokar, Rachel Robb  
2 Downers Grove (North) 1:35.37
    Emily Albrecht, Lindsay Mathys, Maddy Sims, Daria Wick  
3 Winnetka (New Trier) 1:36.00
    Brittany Bishop, Grace Ford, Amelia Girgenti, Nicole Retondo  
4 Glenview (Glenbrook South) 1:36.09
    Diana Capota, Kelly Cordes, Bailey Moynihan, Katie Wells  
5 Wilmette (Loyola Academy) 1:36.60
    Olivia Andrew, Maria Kyle, Claire Rushin, Grace Tierney  
6 Lincolnshire (Stevenson) 1:36.66
    Courtney Kamin, Riley Kirby, Julia Wawer, Cheryl Xiang  
7 Lake Forest (H.S.) 1:36.10
    Reilly Lanigan, Eleanor Meeks, Daria Pyshnenko, Madeline Smith  
8 Oak Park (Fenwick) 1:36.30
    Colleen Barron, Adelaide Curry, Theresa Mullen, Maggie Sheean  
9 Chicago (St. Ignatius College Prep) 1:36.60
    Nikol Lagodzinska, Clare MacNamara, Rebeca Martinez, Natalie Tapia  
10 Aurora (Rosary) 1:36.79
    Erin Hart, Elaina Ricci, Alexis Yager, Georgia Young  
11 Aurora (Waubonsie Valley) 1:37.13
    Madeline Hunt, Avery Mathew, Alexa Steffl, Emma Tinney  
12 St. Charles (East) 1:37.40
    Izzie Bindseil, Stephanie Garvin, Shea Hoyt, Kate Nagler  

400-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Downers Grove (North) 3:25.16
    Emily Albrecht, Lindsay Mathys, Gabby Sims, Maddy Sims  
2 Oak Park (Fenwick) 3:26.50
    Paulina Kaminski, Mimi Schneider, Maggie Sheean, Catie Wallace  
3 Mundelein (H.S.) 3:26.61
    Erin Falconer, Jennifer Kordik, Karrie Kozokar, Rachel Robb  
4 Lake Forest (H.S.) 3:28.02
    Caitlin Lanigan, Reilly Lanigan, Haley Nelson, Daria Pyshnenko  
5 Winnetka (New Trier) 3:29.00
    Brittany Bishop, Amelia Girgenti, Nicole Retondo, Ingrid Wall  
6 Lincolnshire (Stevenson) 3:29.84
    Courtney Kamin, Riley Kirby, Julia Wawer, Cheryl Xiang  
7 Chicago (St. Ignatius College Prep) 3:28.91
    Marysol Arce, Nikol Lagodzinska, Rebeca Martinez, Natalie Tapia  
8 Barrington 3:30.72
    Emma Barnett, Kirsten Jacobsen, Mekenna Scheitlin, Andrea Vega  
9 Palatine (Fremd) 3:30.83
    Erica King, Grace Kneller, Loretta Stelnicki, Saki Takumiya  
10 Wilmette (Loyola Academy) 3:31.07
    Olivia Andrew, Maria Jardeleza, Maria Kyle, Grace Tierney  
11 St. Charles (East) 3:31.29
    Izzie Bindseil, Stephanie Garvin, Jordan Morling, Kate Nagler  
12 Springfield (H.S.) 3:33.80
    Annah Carney, Camryn Milling, Libby Opfer, Caitlin Tierney  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Downers Grove (North) 1:42.22
    Emily Albrecht, Gabriele Serniute, Gabby Sims, Maddy Sims  
2 Oak Park (Fenwick) 1:43.01
    Colleen Barron, Paulina Kaminski, Mimi Schneider, Maggie Sheean  
3 Winnetka (New Trier) 1:43.02
    Liza Gallagher, Amelia Girgenti, Kara Lucenti, Ingrid Wall  
4 Wilmette (Loyola Academy) 1:45.04
    Olivia Andrew, Maria Jardeleza, Maria Kyle, Claire Voss  
5 St. Charles (East) 1:45.75
    Isabel Herb, Shea Hoyt, Jordan Morling, Kate Nagler  
6 Naperville (Central) 1:45.88
    Kamryn Gallowich, Beth Ryan, Erin Stevens, Sydney Weeks  
7 Aurora (Rosary) 1:46.05
    Kate Canfield, Annie Gosselin, Elaina Ricci, Alexis Yager  
8 Glenview (Glenbrook South) 1:46.34
    Diana Capota, Connie Chrones, Bailey Moynihan, Katie Wells  
9 Libertyville 1:47.08
    Staci Herchenbach, Sophia Lex, Macey Neubauer, Meredith Robbins  
10 Gurnee (Warren) 1:47.58
    Courtney Barker, Megan Delfeld, Jessie Grasty, Paige Wells  
11 Naperville (Neuqua Valley) 1:47.66
    Wyli Erlechman, Mackenzie Hornstra, Natalie McGovern, Grace Soltys  
12 Lincolnshire (Stevenson) 1:48.02
    Leah Bloodgood, Rebecca Hannon, Courtney Kamin, Riley Kirby  

diving

Place Name School Mark
1 Sydney Dusel Naperville (Central) 450.55
2 Juliette Corboy Winnetka (New Trier) 426.45
3 Tally Ford Winnetka (New Trier) 413.35
4 Dana Liva Mt. Prospect (Prospect) 407.20
5 Margaret McCarthy Hinsdale (Central) 404.40
6 Emma Ruchala Tinley Park (Andrew) 392.70
7 Emily Aument Downers Grove (North) 387.10
8 Elizabeth Aument Downers Grove (North) 382.90
9 Sophia Heiser Naperville (Central) 378.05
10 Rachel Williams Normal (Community) 371.55
11 Allegra Codamon Zion (Z.-Benton) 361.45
12 Justine Voss Oswego (East) 347.10

50-yard freestyle for athletes with disabilities

Place Name School Mark
1 Francesca Figlioli Park Ridge (Maine South) :41.64
1 Samantha Peters Peoria (Richwoods) :41.36
2 Alyssa Gialamas Aurora (Waubonsie Valley) :44.10
2 Phoebe Mejia Northbrook (Glenbrook North) :46.76
3 Aimee Dragas Downers Grove (South) :47.01

100-yard freestyle for athletes with disabilities

Place Name School Mark
1 Alyssa Gialamas Aurora (Waubonsie Valley) 1:31.61
1 Francesca Figlioli Park Ridge (Maine South) 1:30.63
2 Aimee Dragas Downers Grove (South) 1:42.90
2 Samantha Peters Peoria (Richwoods) 1:33.23
3 Phoebe Mejia Northbrook (Glenbrook North) 1:46.16

200-yard freestyle for athletes with disabilities

Place Name School Mark
1 Alyssa Gialamas Aurora (Waubonsie Valley) 3:06.70
1 Francesca Figlioli Park Ridge (Maine South) 3:19.16
2 Phoebe Mejia Northbrook (Glenbrook North) 3:50.93

100-yard breaststroke for athletes with disabilities

Place Name School Mark
1 Alyssa Gialamas Aurora (Waubonsie Valley) 2:42.99
1 Phoebe Mejia Northbrook (Glenbrook North) 2:13.11

2014-15

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Avery Braunecker Effingham (H.S.) 22.99
2 Daria Pyshnenko Lake Forest (H.S.) 23.44
3 Amanda Burson Aurora (Metea Valley) 23.53
4 Emily Albrecht Downers Grove (North) 23.57
5 Hanna Blankemeier Oak Park (O.P.-River Forest) 23.67
6 Courtney Barker Gurnee (Warren) 23.92
7 Clare Lawlor Orland Park (Sandburg) 23.52
8 Kayla Filipek Bartlett 23.53
9 Bailey Grinter Edwardsville (H.S.) 23.85
10 Ruby Powell Deerfield 23.89
11 Erin Hart Aurora (Rosary) 23.92
12 Theresa Godlewski Wheeling 24.24

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Avery Braunecker Effingham (H.S.) 50.40
2 Erin Falconer Mundelein (H.S.) 50.43
3 Abigail Rosenberg Northbrook (Glenbrook North) 51.28
4 Hanna Blankemeier Oak Park (O.P.-River Forest) 51.42
5 Kayla Filipek Bartlett 51.48
6 Erin Hart Aurora (Rosary) 51.82
7 Clare Lawlor Orland Park (Sandburg) 51.27
8 Lindsay Mathys Downers Grove (North) 51.62
9 Valerie Tarazi Crystal Lake (Central) 51.63
10 Olivia Andrew Wilmette (Loyola Academy) 52.17
11 Amanda Burson Aurora (Metea Valley) 52.45
12 Grace Kneller Palatine (Fremd) 52.47

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Kirsten Jacobsen Barrington 1:47.77
2 Grace Tierney Wilmette (Loyola Academy) 1:50.47
3 Erin Falconer Mundelein (H.S.) 1:51.15
4 Haley Nelson Lake Forest (H.S.) 1:51.38
5 Anah Carney Springfield (H.S.) 1:53.46
6 Lexie Joy Freeport (H.S.) 1:53.86
7 Olivia Andrew Wilmette (Loyola Academy) 1:51.13
8 Monica Guyett St. Charles (North) 1:51.94
9 Erica King Palatine (Fremd) 1:52.18
10 Erin Scudder Oak Park (Fenwick) 1:54.23
11 Maggie Emary Barrington 1:54.38
11 Emma Helgeson Skokie (Niles West) 1:54.38

500-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Kirsten Jacobsen Barrington 4:47.29
2 Audrey Guyett St. Charles (North) 4:53.57
3 Monica Guyett St. Charles (North) 4:53.91
4 Azra Avdic Skokie (Niles North) 4:54.02
5 Grace Tierney Wilmette (Loyola Academy) 4:57.83
6 Ella Tierney Wilmette (Loyola Academy) 4:58.39
7 Maggie Emary Barrington 4:58.65
8 Emily Martin Mason City (Illini Central) 4:58.71
9 Erica King Palatine (Fremd) 5:01.10
10 Jordan Peterson Bloomington (H.S.) 5:03.56
11 Emma Theobald Dunlap 5:04.30
12 Katie Rentz Aurora (Rosary) 5:04.48

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Noel Peplowski Metamora 1:03.69
2 Alexis Yager Aurora (Rosary) 1:04.17
3 Jennifer Kordik Mundelein (H.S.) 1:04.32
4 Katelyn Sauder Normal (Community) 1:04.58
5 Emily Graham Hinsdale (Central) 1:04.79
6 Delaney Duncan Galesburg (H.S.) 1:05.14
7 Alaina Potts Dunlap 1:04.58
8 Ema Rajic Urbana (University) 1:04.64
9 Jensen Keck DeKalb 1:04.89
10 Ama Brockmeier Naperville (Neuqua Valley) 1:04.97
11 Nicole Retondo Winnetka (New Trier) 1:05.43
12 Macey Neubauer Libertyville 1:05.46

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Kelly McNamara Addison (A. Trail) 54.83
2 Maria Jardeleza Wilmette (Loyola Academy) 55.43
3 Rachael Kelch Peoria (Notre Dame) 55.62
4 Azra Avdic Skokie (Niles North) 55.91
5 Carly Kramer Plainfield (Central) 56.06
6 Katherine May Edwardsville (H.S.) 56.09
7 Reilly Lanigan Lake Forest (H.S.) 55.96
8 Camryn Streid Aurora (Rosary) 56.44
9 Anhelin Kutsko Fox Lake (Grant) 56.58
10 Abby Hawkes Belvidere (North) 56.86
11 Katie Rentz Aurora (Rosary) 57.00
12 Char Rosenberg Chicago (Latin) 57.34

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Natalie McGovern Naperville (Neuqua Valley) 55.12
2 Jordan Morling St. Charles (East) 56.05
3 Aby Olson Rockford (Boylan Catholic) 56.06
4 Emily Ryan Aurora (Rosary) 56.20
5 Maria Jardeleza Wilmette (Loyola Academy) 56.22
6 Ruby Powell Deerfield 56.31
7 Theresa Godlewski Wheeling 56.74
8 Haley Nelson Lake Forest (H.S.) 56.84
9 Bailey Grinter Edwardsville (H.S.) 57.15
10 Madison Rinaldi Lake Villa (Lakes) 57.24
11 Samantha Sauer St. Charles (North) 57.42
12 Annie Gosselin Aurora (Rosary) 57.82

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Alexis Yager Aurora (Rosary) 2:02.15
2 Gabriele Serniute Downers Grove (North) 2:03.54
3 Reilly Lanigan Lake Forest (H.S.) 2:03.57
4 Jordan Morling St. Charles (East) 2:05.96
5 Valerie Tarazi Crystal Lake (Central) 2:06.08
6 Rachael Kelch Peoria (Notre Dame) DQ
7 Noel Peplowski Metamora 2:05.29
8 Charlotte Rosenberg Chicago (Latin) 2:05.42
9 Emma Theobald Dunlap 2:05.72
10 Jordan Peterson Bloomington (H.S.) 2:06.41
11 Jennifer Kordik Mundelein (H.S.) 2:06.45
12 Audrey Guyett St. Charles (North) 2:07.15

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Downers Grove (North) 1:35.24
    Emily Albrecht, Lindsay Mathys, Gabriele Serniute, Daria Wick  
2 Winnetka (New Trier) 1:35.49
    Brittany Bishop, Morgan Conley, Lydia O'Connell, Nicole Retondo  
3 Aurora (Rosary) 1:35.74
    Erin Hart, Elaina Ricci, Emily Ryan, Georgia Young  
4 Lake Forest (H.S.) 1:36.18
    Reilly Lanigan, Olivia Lomax, Daria Pyshnenko, Madeline Smith  
5 Wilmette (Loyola Academy) 1:36.26
    Olivia Andrew, Cassidy Coughlin, Claire Rushin, Grace Tierney  
6 Northbrook (Glenbrook North) 1:36.47
    Sabrina Baxamusa, Colleen Doolan, Erin Oliphant, Abigail Rosenberg  
7 Palatine (Fremd) 1:35.99
    Grace Grzybek, Erica King, Grace Kneller, Loretta Stelnicki  
8 Edwardsville (H.S.) 1:37.14
    Bailey Grinter, Katherine May, Sahar Rabiei, Jane Russo  
9 St. Charles (North) 1:37.34
    Monica Guyett, Grace Samuelson, Samantha Sauer, Jillian Waslawski  
10 Oak Park (O.P.-River Forest) 1:37.49
    Hanna Blankemeier, Genevieve Curry, Chloe Guhlstorf, Samantha Neilson  
11 Mundelein (H.S.) 1:37.66
    Erin Falconer, Jennifer Kordik, Rachel Robb, Aijan Urmat  
12 Aurora (Waubonsie Valley) DQ
    Hannah Hunt, Avery Mathew, Alexa Steffl, Emma Tinney  

400-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Wilmette (Loyola Academy) 3:27.05
    Olivia Andrew, Maria Kyle, Ella Tierney, Grace Tierney  
2 Lake Forest (H.S.) 3:27.18
    Reilly Lanigan, Ella Needler, Haley Nelson, Madeline Smith  
3 Aurora (Rosary) 3:27.91
    Erin Hart, Emily Ryan, Alexis Yager, Georgia Young  
4 Downers Grove (North) 3:28.12
    Emily Albrecht, Lindsay Mathys, Gabriele Serniute, Daria Wick  
5 St. Charles (North) 3:28.58
    Audrey Guyett, Monica Guyett, Grace Samuelson, Samantha Sauer  
6 Northbrook (Glenbrook North) 3:31.08
    Sabrina Baxamusa, Colleen Doolan, Tiffany Qiao, Abigail Rosenberg  
7 Winnetka (New Trier) 3:29.70
    Brittany Bishop, Morgan Conley, Julia Green, Mia Haggerty  
8 Palatine (Fremd) 3:30.11
    Erica King, Grace Kneller, Julia Portmann, Loretta Stelnicki  
9 Oak Park (Fenwick) 3:31.19
    Theresa Mullen, Grace Rogoswski, Erin Scudder, Catie Wallace  
10 Mundelein (H.S.) 3:32.50
    Lauren Blake, Erin Falconer, Jennifer Kordik, Rachel Robb  
11 Barrington 3:33.41
    Emma Barnett, Maggie Emary, Kirsten Jacobsen, Andrea Vega  
12 Hinsdale (Central) 3:34.74
    Mia Chiappe, Emily Graham, Margaret Kaufman, Jazmin Shenouda  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Naperville (Neuqua Valley) 1:44.46
    Amanda Brockmeier, Wyli Erlechman, Mackenzie Hornstra, Natalie McGovern  
2 Downers Grove (North) 1:45.14
    Emily Albrecht, Lindsay Mathys, Gabriele Serniute, Daria Wick  
3 Evanston (Twp.) 1:45.52
    Honore Collins, Paige Haden, Iana Wolff, Ana Woods  
4 Palatine (Fremd) 1:45.83
    Grace Grzybek, Grace Kneller, Loretta Stelnicki, Saki Takumiya  
5 Wilmette (Loyola Academy) 1:45.84
    Cassidy Coughlin, Maria Jardeleza, Maria Kyle, Claire Voss  
6 Lake Forest (H.S.) 1:46.19
    Josephine Annin, Haley Nelson, Daria Pyshnenko, Kayla Smith  
7 Glenview (Glenbrook South) 1:45.45
    Diana Capota, Constance Chrones, Kelly Cordes, Katie Wells  
8 Aurora (Rosary) 1:45.72
    Elaina Ricci, Emily Ryan, Camryn Streid, Alexis Yager  
9 Naperville (Central) 1:46.39
    Kamryn Gallowich, Caitlin Guccione, Beth Ryan, Sydney Weeks  
10 Libertyville 1:47.20
    Staci Herchenbach, Macey Neubauer, Emma Richert, Meredith Robbins  
11 Oak Park (O.P.-River Forest) 1:47.25
    Hanna Blankemeier, Genevieve Curry, Chloe Guhlstorf, Samantha Neilson  
12 Oak Park (Fenwick) 1:48.37
    Catherine Clancy, Theresa Mullen, Erin Scudder, Katie Vulich  

diving

Place Name School Mark
1 Dana Liva Mt. Prospect (Prospect) 464.50
2 Sydney Dusel Naperville (Central) 456.60
3 Margaret McCarthy Hinsdale (Central) 426.15
4 Katie Rourke Wilmette (Loyola Academy) 414.55
5 Emma Ruchala Tinley Park (Andrew) 410.00
6 Emily Aument Downers Grove (North) 405.65
7 Anna Girlich Orland Park (Sandburg) 401.00
8 Kimmy Vitek LaGrange (Lyons) 388.00
9 Preslie Fletcher Fithian (Oakwood) 395.15
10 Kelly Ryser LaGrange (Lyons) 388.00
11 Sarah McTague Palatine (Fremd) 387.80
12 Sophie Conley Winnetka (New Trier) 374.80

50-yard freestyle for athletes with disabilities

Place Name School Mark
1 Sophia Vilim Chicago (Jones) 29.35
1 Samanatha Peters Peoria (Richwoods) 43.18
2 Ana Kohout Lake Forest (H.S.) 51.34
2 Rachael Apter Orland Park (Sandburg) 33.97
3 Francesca Figlioli Park Ridge (Maine South) 38.97
4 Aimee Dragas Downers Grove (South) 43.50

100-yard freestyle for athletes with disabilities

Place Name School Mark
1 Sophia Vilim Chicago (Jones) 1:06.51
1 Samantha Peters Peoria (Richwoods) 1:38.07
2 Ana Kohout Lake Forest (H.S.) 1:49.38
2 Rachael Apter Orland Park (Sandburg) 1:14.05
3 Francesca Figlioli Park Ridge (Maine South) 1:27.04
4 Aimee Dragas Downers Grove (South) 1:33.86

200-yard freestyle for athletes with disabilities

Place Name School Mark
1 Sophia Vilim Chicago (Jones) 2:25.09
1 Ana Kohout Lake Forest (H.S.) 3:53.32
2 Rachael Apter Orland Park (Sandburg) 2:39.20
3 Francesca Figlioli Park Ridge (Maine South) 3:10.36
4 Aimee Dragas Downers Grove (South) 3:21.24

100-yard breaststroke for athletes with disabilities

Place Name School Mark
1 Ana Kohout Lake Forest (H.S.) 2:53.74
1 Rachael Apter Orland Park (Sandburg) 1:43.00
2 Francesca Figlioli Park Ridge (Maine South) 2:05.33
3 Aimee Dragas Downers Grove (South) 2:11.41

2015-16

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Daria Pyshnenko Lake Forest (H.S.) 22.59
2 Avery Braunecker Effingham (H.S.) 22.81
3 Bailey Grinter Edwardsville (H.S.) 22.95
4 Amanda Burson Aurora (Metea Valley) 23.25
5 Kayla Filipek Bartlett 23.43
6 Madelline Smith Lake Forest (H.S.) 23.51
7 Clare Lawlor Orland Park (Sandburg) 23.46
8 Courtney Barker Gurnee (Warren) 23.62
9 Natalie Ungaretti Oak Park (O.P.-River Forest) 23.65
10 Lydia O'Connell Winnetka (New Trier) 23.79
11 Lena Spear Chicago (Northside) 24.00
12 Lexi Babovac Peoria (Notre Dame) 24.22

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Daria Pyshnenko Lake Forest (H.S.) 49.77
2 Avery Braunecker Effingham (H.S.) 50.18
3 Georgia White Oswego (East) 50.33
4 Clare Lawlor Orland Park (Sandburg) 51.11
5 Kayla Filipek Bartlett 51.55
6 Madeline Smith Lake Forest (H.S.) 51.76
7 Samantha Sauer St. Charles (North) 51.77
8 Kristin Anderson Palatine (H.S.) 51.82
9 Connie Zhang Naperville (North) 51.86
10 Amanda Burson Aurora (Metea Valley) 51.91
11 Madeline Sandburg Aurora (Metea Valley) 51.92
12 Olivia Andrew Wilmette (Loyola Academy) 51.97

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Kirsten Jacobsen Barrington 1:48.15
2 Reilly Lanigan Lake Forest (H.S.) 1:49.24
3 Monica Guyett St. Charles (North) 1:50.14
3 Ella Tierney Wilmette (Loyola Academy) 1:50.14
5 Georgia White Oswego (East) 1:50.27
6 Julia Green Winnetka (New Trier) 1:50.82
7 Olivia Andrew Wilmette (Loyola Academy) 1:51.98
8 Macie McCallum Oswego (East) 1:52.97
9 Linda Licari Aurora (Rosary) 1:53.17
10 Myanna Cook West Chicago (H.S.) 1:53.29
11 Georgia Young Aurora (Rosary) 1:53.47
12 Iza Pelka Lincolnshire (Stevenson) 1:54.75

500-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Kristin Jacobsen Barrington 4:47.08
2 Reilly Lanigan Lake Forest (H.S.) 4:47.89
3 Audrey Guyett St. Charles (North) 4:47.95
4 Monica Guyett St. Charles (North) 4:49.24
5 Maggie Emary Barrington 4:54.31
5 Ella Tierney Wilmette (Loyola Academy) 4:54.31
7 Audrey Coffey Naperville (Central) 5:00.69
8 Julia Oostman Normal (Community) 5:01.22
9 Julia Green Winnetka (New Trier) 5:02.21
10 Macie McCallum Oswego (East) 5:03.54
11 Ryan Dulaney Naperville (Neuqua Valley) 5:05.48
12 Jordan Peterson Bloomington (H.S.) 5:07.43

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Valerie Tarazi Crystal Lake (Central) 1:02.55
2 Ema Rajic Urbana (University) 1:02.68
3 Noelle Peplowski Metamora 1:03.20
4 Alexis Yager Aurora (Rosary) 1:03.37
5 Emily George Winnetka (New Trier) 1:04.24
6 Claire Voss Wilmette (Loyola Academy) 1:04.56
7 Julia Kral LaGrange (Lyons) 1:04.06
8 Sydney VanOvermeier Aurora (Rosary) 1:04.75
9 Hannah Hunt Aurora (Waubonsie Valley) 1:04.80
10 Macey Neubauer Libertyville 1:04.89
11 Sara Nicholas Winnetka (New Trier) 1:05.10
12 Alexandra Gill Oak Park (O.P.-River Forest) 1:05.23

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Carly Kramer Plainfield (Central) 54.53
2 Katie Rentz Aurora (Rosary) 55.03
3 Camryn Streid Aurora (Rosary) 55.77
4 Isabel Herb St. Charles (East) 56.59
5 Katherine May Edwardsville (H.S.) 56.69
6 Myanna Cook West Chicago (H.S.) 57.61
7 Wyli Erlechman Naperville (Neuqua Valley) 56.37
8 Josephine Annin Lake Forest (H.S.) 56.79
9 Iana Wolff Evanston (Twp.) 56.80
10 Erin Scrudder Oak Park (Fenwick) 56.93
11 Rachel Song Lincolnshire (Stevenson) 57.13
12 Caitlin Guccione Naperville (Central) 57.35

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Athena Ye Aurora (Rosary) 54.97
2 Audrey Guyett St. Charles (North) 55.56
3 Emily Ryan Aurora (Rosary) 55.82
4 Bailey Grinter Edwardsville (H.S.) 55.93
5 Isabel Herb St. Charles (East) 56.05
6 Courtney Barker Gurnee (Warren) 56.31
7 Shannon Kearney Wilmette (Loyola Academy) 56.30
8 Haley Nelson Lake Forest (H.S.) 56.96
9 Casey Kirby Lincolnshire (Stevenson) 57.10
10 Jordan Morling St. Charles (East) 57.33
11 Emily Chuang Naperville (North) 57.65
12 Grace Grzybek Palatine (Fremd) 57.67

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Alexis Yager Aurora (Rosary) 2:01.58
2 Valerie Tarazi Crystal Lake (Central) 2:01.65
3 Ema Rajic Urbana (University) 2:02.02
4 Sydney VanOvermeier Aurora (Rosary) 2:03.25
5 Mari Kraus Oswego (East) 2:04.34
6 Jessica Amyette East Moline (United) 2:06.41
7 Noelle Peplowski Metamora 2:04.63
8 Jordan Morling St. Charles (East) 2:06.83
9 Macey Neubauer Libertyville 2:06.89
10 Fiona McDermott Frankfort (Lincoln-Way East) 2:07.44
11 Emma Theobald Dunlap 2:08.05
12 Lillian Culp Normal (University) 2:08.99

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Aurora (Rosary) 1:33.72
    Kathryn Mueller, Emily Ryan, Alexis Yager, Athena Ye  
2 Lake Forest (H.S.) 1:34.67
    Reilly Lanigan, Olivia Lomax, Daria Pyshnenko, Madeline Smith  
3 St. Charles (North) 1:34.85
    Monica Guyett, Grace Samuelson, Samantha Sauer, Jillian Waslawski  
4 Aurora (Metea Valley) 1:35.18
    Amanda Burson, Sadie Gregory, Madeline Sandberg, Anna Scovill  
5 Oak Park (O.P.-River Forest) 1:35.21
    Hanna Blankemeier, Genevieve Curry, Samantha M. Neilson, Natalie Ungaretti  
6 Wilmette (Loyola Academy) 1:35.87
    Olivia Andrew, Cassidy Coughlin, Maria Kyle, Ella Tierney  
7 Oak Park (Fenwick) 1:36.24
    Claire Drnek, Theresa Mullen, Grace Rogowski, Catie Wallace  
8 Evanston (Twp.) 1:36.26
    Honre Collins, Mary Claire D'Arrigo, Iana Wolff, Ana Woods  
9 Winnetka (New Trier) 1:36.27
    Sophia Girgenti, Jullia Green, Olivia Lantry, Lydia O'Connell  
10 Aurora (Waubonsie Valley) 1:37.10
    Rebecca Farber, Lily Hunt, Avery Mathew, Emma Tinney  
11 Oswego (East) 1:37.59
    Mari Kraus, Macie McCallum, Alyssa Shugarmann, Georgia White  
12 Barrington 1:37.92
    Maggie Emary, Kirsten Jacobsen, Maggie Menso, Bridget O'Leary  

400-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Lake Forest (H.S.) 3:23.58
    Reilly Lanigan, Haley Nelson, Daria Pyshnenko, Madeline Smith  
2 Aurora (Rosary) 3:26.44
    Linda Licari, Emily Ryan, Alexis Yager, Georgia Young  
3 St. Charles (North) 3:27.74
    Audrey Guyett, Monica Guyett, Samantha Sauer, Jillian Waslawski  
4 Winnetka (New Trier) 3:28.22
    Sophia Girgenti, Julia Green, Lydia O'Connell, Vivian Wu  
5 Oak Park (Fenwick) 3:28.29
    Theresa Mullen, Erin Scudder, Catie Wallace, Brooke West  
6 Wilmette (Loyola Academy) 3:29.82
    Olivia Andrew, Margaret Guanci, Maria Kyle, Ella Tierney  
7 Oak Park (O.P.-River Forest) 3:28.28
    Hanna Blankemeier, Genevieve Curry, Samantha M. Neilson, Natalie Ungaretti  
8 Aurora (Metea Valley) 3:29.26
    Amanda Burson, Jacquelyn Kurkjian, Madeline Sandberg, Anna Scovill  
9 Oswego (East) 3:31.25
    Emily Giles, Mari Kraus, Macie McCallum, Georgia White  
10 Lincolnshire (Stevenson) 3:32.67
    Irune Andres, Casey Kirby, Iza Pelka, Rachel Song  
11 Aurora (Waubonsie Valley) 3:32.81
    Lily Hunt, Avery Mathew, Paige Simpson, Emma Tinney  
12 Barrington 3:33.84
    Maggie Emary, Emma Graves, Kirsten Jacobsen, Bridget O'Leary  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Aurora (Rosary) 1:43.69
    Emily Ryan, Camryn Streid, Sydney VanOvermeiren, Athena Ye  
2 Oak Park (O.P.-River Forest) 1:44.05
    Hanna Blankemeier, Genevieve Curry, Samantha M. Neilson, Natalie Ungaretti  
3 Wilmette (Loyola Academy) 1:44.24
    Cassidy Coughlin, Shannon Kearney, Maria Kyle, Claire Voss  
4 Evanston (Twp.) 1:44.74
    Honore Collins, Paige Haden, Iana Wolff, Ana Woods  
5 St. Charles (North) 1:44.82
    Audrey Guyett, Mallory Jump, Samantha Sauer, Jillian Waslawski  
6 Oak Park (Fenwick) 1:44.89
    Catherine Clancy, Theresa Mullen, Erin Scudder, Brooke West  
7 Naperville (Neuqua Valley) 1:44.74
    Amanda Brockmeier, Kayleigh Cannon, Wyli Erlechman, Kristen Stege  
8 Libertyville 1:45.86
    Staci Herchenbach, Macey Neubauer, Emma Richert, Meredith Robbins  
9 Winnetka (New Trier) 1:46.22
    Emily George, Sophia Girgenti, Lydia O'Connell, Kathryne Tao  
10 St. Charles (East) 1:46.53
    Isabel Herb, Linda Hoppe, Lucy Johnson, Kayla Jones  
11 Frankfort (Lincoln-Way East) 1:46.96
    Cailin Merck, Michaela Mitchell, Susan Stelmar, Makayla Varga  
12 Aurora (Waubonsie Valley) 1:46.97
    Keili Holt, Hannah Hunt, Lily Hunt, Avery Mathew  

diving

Place Name School Mark
1 Sydney Dusel Naperville (Central) 490.60
2 Lucy Hogan Evanston (Twp.) 463.15
3 Jessie Creed Winnetka (New Trier) 459.60
4 Emma Ruchala Tinley Park (Andrew) 443.85
5 Carmen White Lake Forest (H.S.) 431.40
6 Emily Aument Downers Grove (North) 430.80
7 Carolyn Dietz Lockport (Twp.) 426.80
8 Morgan Paul Libertyville 424.95
9 Elizabeth Aument Downers Grove (North) 406.45
10 Sophie Conley Winnetka (New Trier) 404.15
11 Hannah Bergstrom Rockford (Boylan Catholic) 395.45
12 Lindsay Guare Deerfield 369.00

50-yard freestyle for athletes with disabilities

Place Name School Mark
1 Sophia Vilim Chicago (Jones) 28.52
1 Aimee Dragas Downers Grove (South) 42.91
2 Ana Kohout Lake Forest (H.S.) 49.09
2 Rachael Apter Orland Park (Sandburg) 35.33
3 Francesca Figlioli Park Ridge (Maine South) 40.46

100-yard freestyle for athletes with disabilities

Place Name School Mark
1 Sophia Vilim Chicago (Jones) 1:04.04
1 Aimee Dragas Downers Grove (South) 1:32.95
2 Ana Kohout Lake Forest (H.S.) 1:47.51
2 Rachael Apter Orland Park (Sandburg) 1:15.24
3 Francesca Figlioli Park Ridge (Maine South) 1:28.49

200-yard freestyle for athletes with disabilities

Place Name School Mark
1 Sophia Vilim Chicago (Jones) 2:18.55
1 Aimee Dragas Downers Grove (South) 3:15.41
2 Ana Kohout Lake Forest (H.S.) 3:48.99
2 Rachael Apter Orland Park (Sandburg) 2:41.97
3 Francesca Figlioli Park Ridge (Maine South) 3:12.03

100-yard breaststroke for athletes with disabilities

Place Name School Mark
1 Aimee Dragas Downers Grove (South) 1:56.58
1 Rachael Apter Orland Park (Sandburg) 1:42.38
2 Ana Kohout Lake Forest (H.S.) 2:42.59
2 Francesca Figlioli Park Ridge (Maine South) 1:54.55

2016-17

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Natalie Ungaretti Oak Park (O.P.-River Forest) 23.31
2 Kayla Filipek Bartlett 23.32
3 Bailey Grinter Edwardsville (H.S.) 23.35
4 Grace Cooper Oswego (East) 23.62
5 Caitlyn Schreier New Lenox (Lincoln-Way West) 23.68
6 Lydia O'Connell Winnetka (New Trier) 23.69
7 Madeline Smith Lake Forest (H.S.) 23.18
8 Athena Ye Aurora (Rosary) 23.77
9 Courtney Barker Gurnee (Warren) 23.78
10 Emily Ryan Aurora (Rosary) 23.91
11 Payton Lange McHenry 24.09
12 Sabrina Baxamusa Northbrook (Glenbrook North) 24.15

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Georgia White Oswego (East) 50.13
2 Natalie Ungartti Oak Park (O.P.-River Forest) 50.90
3 Kayla Filipek Bartlett 51.18
4 Hanna Blankemeier Oak Park (O.P.-River Forest) 51.49
5 Connie Zhang Naperville (North) 51.88
6 Payton Lange McHenry 51.95
7 Anne Tavierne Aurora (Rosary) 51.95
8 Jessica Davis Plainfield (North) 51.97
9 Brooke West Oak Park (Fenwick) 52.01
10 Elissa Haake Addison (A. Trail) 52.44
11 Mia Chiappe Hinsdale (Central) 52.72
12 Caitlyn Schreiber New Lenox (Lincoln-Way West) 52.81

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Georgia White Oswego (East) 1:47.03
2 Ella Tierney Wilmette (Loyola Academy) 1:47.24
3 Audrey Guyett St. Charles (North) 1:50.44
4 Anne Tavierne Aurora (Rosary) 1:51.41
5 Iza Pelka Lincolnshire (Stevenson) 1:51.72
6 Olivia Andrew Wilmette (Loyola Academy) 1:52.02
7 Connie Zhang Naperville (North) 1:52.01
8 Maggie Emary Barrington 1:52.20
9 Elissa Haake Addison (A. Trail) 1:52.90
10 Linda Licari Aurora (Rosary) 1:53.31
11 Hanna Blankemeier Oak Park (O.P.-River Forest) 1:53.60
12 Macy Rink Bloomington (H.S.) 1:54.29

500-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Ella Tierney Wilmette (Loyola Academy) 4:48.45
2 Audrey Guyett St. Charles (North) 4:50.97
3 Noel Peplowski Metamora 4:51.13
4 Annika Wagner Park Ridge (Maine South) 4:53.07
5 Maggie Emary Barrington 4:57.61
6 Aly Shuygarmann Oswego (East) 5:01.36
7 Iza Pelka Lincolnshire (Stevenson) 4:59.66
8 Julia Oostman Normal (Community) 5:01.71
9 Sydney VanOvermeieren Aurora (Rosary) 5:01.25
10 Claire Koh Normal (Community) 5:00.36
11 Ashton Amerman Peoria (Notre Dame) 5:03.00
12 Sofia Vargas Wilmette (Loyola Academy) 5:06.88

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Ema Rajic Urbana (University) 1:00.77
2 Valerie Tarazi Crystal Lake (Central) 1:02.90
3 Alexis Yager Aurora (Rosary) 1:02.97
3 Hannah Hunt Aurora (Waubonsie Valley) 1:02.97
5 Mary Jania St. Charles (East) 1:04.11
6 Alexandra Gill Oak Park (O.P.-River Forest) 1:04.99
7 Kayla Jones St. Charles (East) 1:04.24
8 Sara Nicholas Winnetka (New Trier) 1:04.29
9 Kasey Venn Winnetka (New Trier) 1:04.53
10 Sydney VanOvermeieren Aurora (Rosary) 1:04.90
11 Sydney Colburn Deerfield (H.S.) 1:04.91
12 Ama Brockmeier Naperville (Neuqua Valley) 1:05.31

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Camryn Streid Aurora (Rosary) 55.39
2 Olivia Andrew Wilmette (Loyola Academy) 55.51
3 Lindsey Merk Lockport (Twp.) 55.56
4 Kathryn Mueller Aurora (Rosary) 56.28
5 Mary Kate Gannon LaGrange (Lyons) 56.29
6 Mallory Jump St. Charles (North) 56.56
7 Jessica Lenhart Lincolnshire (Stevenson) 56.14
8 Kayleigh Cannon Naperville (Neuqua Valley) 56.15
9 Rachel Song Lincolnshire (Stevenson) 56.51
10 Julia Heimstead Normal (Community) 56.67
11 Makayla Varga Frankfort (Lincoln-Way East) 56.71
12 Josephine Annin Lake Forest (H.S.) 56.93

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Bailey Grinter Edwardsville (H.S.) 54.36
2 Emma Theobald Dunlap 55.08
3 Shannon Kearney Wilmette (Loyola Academy) 55.42
4 Margaret Guanci Wilmette (Loyola Academy) 56.59
5 Courney Barker Gurnee (Warren) 57.26
6 Ashley Carollo Lincolnshire (Stevenson) 57.30
7 Athena Ye Aurora (Rosary) 56.22
8 Holls Clark Hinsdale (Central) 57.05
9 Gillia Gagnard Chicago (St. Ignatius College Prep) 57.17
10 Megan Armstrong St. Charles (North) 57.21
11 Michaela Mitchess Frankfort (Lincoln-Way East) 57.34
12 Brooke West Oak Park (Fenwick) 57.59

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Ema Rajic Urbana (University) 2:00.27
2 Alexis Yager Aurora (Rosary) 2:00.75
3 Mari Kraus Oswego (East) 2:02.64
4 Annika Wagner Park Ridge (Maine South) 2:03.34
5 Emma Theobald Dunlap 2:05.05
6 Valerie Tarazi Crystal Lake (Central) 2:05.59
7 Noel Peplowski Metamora 2:02.26
8 Camryn Streid Aurora (Rosary) 2:04.01
9 Callahan Dunn LaGrange (Lyons) 2:04.57
10 Lillian Culp Normal (University) 2:06.11
11 Mallory Jump St. Charles (North) 2:06.43
12 Mary Jania St. Charles (East) 2:06.50

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Aurora (Rosary) 1:34.37
    Kathryn Mueller, Emily Ryan, Alexis Yager, Athena Ye  
2 Winnetka (New Trier) 1:34.74
    Sophia Girgenti, Madeleine Hines, Lydia O'Connell, Joelle Ohr  
3 Wilmette (Loyola Academy) 1:34.87
    Olivia Andrew, Cassidy Coughlin, Margaret Guanci, Ella Tierney  
4 Oswego (East) 1:35.03
    Grace Cooper, Mari Kraus, Alyssa Shugarmann, Georgia White  
5 Oak Park (O.P.-River Forest) 1:35.94
    Hanna Blankemeier, Alexandra Gill, Samantha Neilson, Natalie Ungaretti  
6 Hinsdale (Central) 1:36.04
    Mia Chiappe, Maddie Fowler, Emily Graham, Anna Gruvberger  
7 Bartlett 1:36.19
    Brianna Cichon, Paige Edmier, Kayla Filipek, Morgan Kelly  
8 LaGrange (Lyons) 1:36.77
    Callahan Dunn, Mary Kate Gannon, Paige Mitchell, Madison Wanless  
9 Chicago (St. Ignatius College Prep) 1:37.38
    Emma Dolan, Gillian Gagnard, Brianna Gist, Kira Tiv  
10 Downers Grove (South) 1:37.78
    Alyssa Reinholz, Makaila Scheiblein, Melanie Scheiblein, Jori Selig  
11 Aurora (Waubonsie Valley) 1:37.80
    Rebecca Farber, Emily Hennessy, Lily Hunt, Emma Tinney  
12 St. Charles (North) 1:38.32
    Mallory Jump, Kayleigh Lewis, Sydney Maxwell, Rachel Ponte  

400-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Aurora (Rosary) 3:25.25
    Kathryn Mueller, Emily Ryan, Anne Tavierne, Alexis Yager  
2 Wilmette (Loyola Academy) 3:26.34
    Olivia Andrew, Cassidy Coughlin, Margaret Guanci, Ella Tierney  
3 Oswego (East) 3:27.09
    Grace Cooper, Emily Giles, Mari Kraus, Georgia White  
4 Bartlett 3:30.81
    Brianna Cichon, Paige Edmier, Kayla Filipek, Sydney Kelly  
5 Lincolnshire (Stevenson) 3:33.06
    Morgan Bosse, Ashley Carollo, Iza Pelka, Rachel Song  
6 Winnetka (New Trier) DQ
    Sophia Girgenti, Madeleine Hines, Lydia O'Connell, Joelle Ohr  
7 Hinsdale (Central) 3:29.98
    Stephanie Bowater, Mia Chiappe, Emily Graham, Anna Gruvberger  
8 LaGrange (Lyons) 3:30.11
    Callahan Dunn, Paige Mitchell, Maeve Swinehart, Eleanor Tuerk  
9 Barrington 3:31.88
    Maggie Emary, Becca Galovich, Bridget O'Leary, Ally Penrod  
10 Chicago (St. Ignatius College Prep) 3:32.53
    Lauren Cox, Emma Dolan, Gillian Gagnard, Madison Schiml  
11 St. Charles (North) 3:32.85
    Megan Arrmstrong, Audrey Guyett, Sydney Maxwell, Rachel Ponte  
12 Northbrook (Glenbrook North) 3:33.17
    Sabrina Baxamusa, Ellen Gilbert, Natalie Horwitz, Tiffany Qiao  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Oak Park (O.P.-River Forest) 1:43.94
    Hanna Blankemeier, Alexandra Gill, Samantha Neilson, Natalie Ungaretti  
2 Winnetka (New Trier) 1:44.25
    Sara Nicholas, Lydia O'Connell, Kasey Venn, Vivian Wu  
3 Naperville (Neuqua Valley) 1:44.27
    Amanda Brockmeier, Kayleigh Cannon, Wyli Erlechman, Kristen Stege  
4 Aurora (Rosary) 1:44.42
    Emily Ryan, Camryn Streid, Sydney VanOvermeieren, Athena Ye  
5 LaGrange (Lyons) 1:44.85
    Callahan Dunn, Mary Kate Gannon, Julia Kral, Paige Mitchell  
6 Hinsdale (Central) 1:44.86
    Mia Chiappe, Hollis Clark, Anna Gruvberger, Emily Graham Jr.  
7 St. Charles (North) 1:45.03
    Megan Armstrong, Audrey Guyett, Mallory Jump, Rachel Ponte  
8 Oswego (East) 1:46.03
    Grace Cooper, Riley Evans, Emily Giles, Alyssa Shugarmann  
9 Lincolnshire (Stevenson) 1:47.28
    Morgan Bosse, Ashley Carollo, Danielle Fang, Rachel Song  
10 Wilmette (Loyola Academy) 1:47.38
    Cassidy Coughlin, Margaret Guanci, Shannon Kearney, Sarah Pinkerton  
11 Northbrook (Glenbrook North) 1:47.46
    Sabrina Baxamusa, Emily Clesen, Ellen Gilbert, Tiffany Qiao  
12 Aurora (Waubonsie Valley) 1:47.83
    Emily Hennessy, Keili Holt, Hannah Hunt, Lily Hunt  

diving

Place Name School Mark
1 Jessie Creed Winnetka (New Trier) 462.55
2 Lucy Hogan Evanston (Twp.) 449.40
3 Kallie Zuidema Sterling (H.S.) 444.75
4 Elizabeth Crab Arlington Heights (St. Viator) 440.25
5 Emma Ruchala Tinley Park (Andrew) 437.80
6 Emily Aument Downers Grove (North) 418.80
7 Elizabeth Aument Downers Grove (North) 416.00
8 Morgan Paul Libertyville 407.40
9 Eva Kelly Chicago (Mother McAuley) 395.55
10 Abigail Hellinga Rockton (Hononegah) 393.85
11 Lindsay Guare Deerfield (H.S.) 393.80
12 Katie Lipsey Winnetka (New Trier) 392.00

50-yard freestyle for athletes with disabilities

Place Name School Mark
1 Sophia Vilim Chicago (Jones) 28.36
1 Ana Kohout Lake Forest (H.S.) 49.90
2 Sela Cornell Winnetka (New Trier) 31.04
3 Rachael Apter Orland Park (Sandburg) 33.33
4 MacKenzie Strong Mundelein (H.S.) 40.07
5 Ana Delgadillo Park Ridge (Maine East) 43.93
6 Julia Tanna Lake Forest (H.S.) 49.69
7 Aubrey Headon Rochelle 57.23

100-yard freestyle for athletes with disabilities

Place Name School Mark
1 Sophia Vilim Chicago (Jones) 1:02.15
1 Ana Kohout Lake Forest (H.S.) 1:48.11
2 Ahalya Lettenberger Glen Ellyn (Glenbard West) 1:09.71
3 Rachael Apter Orland Park (Sandburg) 1:13.71
4 Sela Cornell Winnetka (New Trier) 1:14.31
5 MacKenzie Strong Mundelein (H.S.) 1:30.38
6 Anabelle Delgadillo Park Ridge (Maine East) 1:37.94
7 Julia Tanna Lake Forest (H.S.) 1:45.27
8 Aubrey Headon Rochelle 2:01.78

200-yard freestyle for athletes with disabilities

Place Name School Mark
1 Sophia Vilim Chicago (Jones) 2:16.74
1 Ana Kohout Lake Forest (H.S.) 3:46.41
2 Ahalya Lettenberger Glen Ellyn (Glenbard West) 2:28.11
3 Rachael Apter Orland Park (Sandburg) 2:39.00
4 Sela Cornell Winnetka (New Trier) 2:53.41
5 MacKenzie Strong Mundelein (H.S.) 3:15.20
6 Julia Tanna Lake Forest (H.S.) 3:36.32
7 Aubrey Headon Rochelle 4:23.85

100-yard breaststroke for athletes with disabilities

Place Name School Mark
1 Ahalya Lettenberger Glen Ellyn (Glenbard West) 1:36.23
1 Sela Cornell Winnetka (New Trier) 1:28.39
2 Ana Kohout Lake Forest (H.S.) 2:42.01
2 Rachael Apter Orland Park (Sandburg) 1:40.51
3 MacKenzie Strong Mundelein (H.S.) 1:49.49
3 Aubrey Headon Rochelle 3:44.59
4 Ana Delgadilla Park Ridge (Maine East) 1:57.65