Girls Swimming & Diving Medalists

* Last updated at 7:36 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

1980-81

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Betsy Lind Winnetka (New Trier East) :23.203
2 Lisa Dunlap Hinsdale (Central) :23.791
3 Barb Garland Northbrook (Glenbrook North) :23.814
4 Amy Daniell St. Charles (H.S.) :24.919
5 Susie Wittry Peoria (Academy of Our Lady) :24.939
6 Kim Nofsinger Peoria (Richwoods) :25.153

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Betsy Lind Winnetka (New Trier East) :50.433
2 Barb Garland Northbrook (Glenbrook North) :52.197
3 Tracy Barrett Rockford (Guilford) :52.878
4 Kim Tesch Waukegan (West) :54.193
5 Grier McCurdy Northfield (New Trier West) :54.339
6 Bonnie McManus St. Charles (H.S.) :54.735

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Marianne McCaw Hinsdale (Central) 1:50.726
2 Dale Etnyre St. Charles (H.S.) 1:54.175
3 Mary Kennedy Kankakee (McNamara) 1:55.019
4 Marci Brown Park Ridge (Maine South) 1:55.964
5 Kelly Pritchett Hoffman Estates (Conant) 1:57.680
6 Julie Kelly Winnetka (New Trier East) 1:57.958

500-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Marianne McCaw Hinsdale (Central) 4:58.928
2 Jane Keating West Chicago (Wheaton Academy) 5:08.508
3 Mary Kennedy Kankakee (McNamara) 5:09.713
4 Sheila Delaney Naperville (North) 5:11.161
5 Shannon Pierce Wheaton (St. Francis) 5:13.282
6 Marci Brown Park Ridge (Maine South) 5:14.518

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Lisa Dunlap Hinsdale (Central) 1:05.387
2 Mary Kelly Winnetka (New Trier East) 1:08.144
3 Beth Bowen Winnetka (New Trier East) 1:08.341
4 Tracy Keenan Park Ridge (Maine South) 1:08.490
5 Molly Clark LaGrange (Lyons) 1:09.072
6 Becky Beuckman Schaumburg (H.S.) 1:09.232

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Carol Wiegand Joliet (West) :58.553
2 Martha McCann Decatur (Eisenhower) :58.746
3 Amy Daniell St. Charles (H.S.) :59.002
4 Holly Joesten Rockford (Guilford) :59.256
5 Kathy Evans Wheaton (North) 1:00.623
6 Laura Hopper Skokie (Niles North) 1:01.528

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Lori Spirek Buffalo Grove 1:00.786
2 Kim Tesch Waukegan (West) 1:00.829
3 Diane Daly Quincy (Sr.) 1:01.503
4 Kim Boyer Schaumburg (H.S.) 1:01.671
5 Maribeth Malecki Hinsdale (Central) 1:01.927
6 Tana Bowen Winnetka (New Trier East) 1:02.491

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Martha McCann Decatur (Eisenhower) 2:08.422
2 Dale Etnyre St. Charles (H.S.) 2:09.089
3 Tracy Barrett Rockford (Guilford) 2:12.251
4 Mary Kelly Winnetka (New Trier East) 2:13.634
5 Janet Boniecki Evergreen Park 2:13.748
6 Lisa Etnyre St. Charles (H.S.) 2:15.483

400-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Hinsdale (Central) 3:34.036
    Jenny Bozich, Toni Canino, Maribeth Malecki, Marianne McCaw  
2 Winnetka (New Trier East) 3:38.575
    Tana Bowen, Julie Kelly, Mary Kelly, Betsy Lind  
3 St. Charles (H.S.) 3:40.557
    Dale Etnyre, Bonnie McManus, Cathy Moe, Amy Selleg  
4 Northbrook (Glenbrook North) 3:42.198
    Blair Cribbs, Barb Garland, Doreen Lemke, Kim Thomas  
5 Park Ridge (Maine South) 3:43.497
    Barbara Beckman, Marci Brown, Colleen Gillespie, Garalyn Wachendorf  
6 Bloomington (H.S.) 3:44.418
    Nancy Anderson, Jackie Armstrong, Michele Fessler, Lorree Novotny  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Hinsdale (Central) 1:51.138
    Jenny Bozich, Lisa Dunlap, Kim Stevens, Alexandria Zaleski  
2 Winnetka (New Trier East) 1:52.567
    Beth Bowen, Tana Bowen, Lisa Cervinka, Carolyn Eby  
3 LaGrange (Lyons) 1:54.219
    Molly Clark, Sandy Gresko, Jennifer Heyer, Mary Murphy  
4 St. Charles (H.S.) 1:54.456
    Amy Daniell, Laurie Johnson, Jenny Leonard, Cathy Moe  
5 Schaumburg (H.S.) 1:54.555
    Becky Beuckman, Kim Boyer, Gill Gough, Lauri Harr  
6 Naperville (North) 1:55.228
    Lisa Ashby, Julie Beckman, Miranda Hill, Ellen Nadelhoffer  

diving

Place Name School Mark
1 Cindy Creek Palatine (Fremd) 432.85
2 Tina McCrea Winnetka (New Trier East) 414.90
3 Claudia Zimmel Hinsdale (Central) 401.25
4 Amy Downing Riverside (R.-Brookfield) 401.10
5 Diane Goldsworthy Rockford (Guilford) 390.65
6 Lisa Goodman Wheeling 384.75

1981-82

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Kim Tesch Waukegan (West) :24.50
2 Patty Schultz Northbrook (Glenbrook North) :24.95
3 Kelly Champion Highland Park :24.97
4 Annette Wilson Rockford (Jefferson) :25.20
5 Sonya Costello Monticello :25.23
6 Kim Staab Palatine (H.S.) :25.29

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Kelly Champion Highland Park :53.79
2 Grier McCurdy Winnetka (New Trier) :53.91
3 Sonya Costello Monticello :54.30
4 Patty Schultz Northbrook (Glenbrook North) :54.71
5 Barbara England Arlington Heights (Arlington) :55.06
6 Jeanne Perkins Flossmoor (Homewood-F.) :55.28

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Stacy Cassiday Evanston (Twp.) 1:50.45
2 Marianne McCaw Hinsdale (Central) 1:51.78
3 Shannon Pierce Wheaton (St. Francis) 1:55.02
4 Jane Keating West Chicago (Wheaton Academy) 1:55.66
5 Christina Ceppi Addison (Driscoll) 1:55.93
6 Maribeth Malecki Hinsdale (Central) 1:56.38

500-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Stacy Cassiday Evanston (Twp.) 4:58.13
2 Shannon Pierce Wheaton (St. Francis) 5:04.12
3 Marianne McCaw Hinsdale (Central) 5:07.01
4 Christina Ceppi Addison (Driscoll) 5:09.54
5 Penny Hughes Darien (Hinsdale South) 5:13.10
6 Jane Keating West Chicago (Wheaton Academy) 5:15.50

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Tracy Keenan Park Ridge (Maine South) 1:07.97
2 Molly Clark LaGrange (Lyons) 1:08.49
3 Vicki Hill Naperville (North) 1:08.74
4 Kristi Glaze Elgin (H.S.) 1:09.15
5 Teresa Floyd Rockford (Boylan) 1:09.72
6 Christina Dieterle Elgin (Larkin) 1:09.92

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Martha McCann Decatur (Eisenhower) :56.76
2 Kelly Davis Arlington Heights (Hersey) :59.10
3 Laura Hopper Winnetka (New Trier) :59.45
4 Kendra Harr Schaumburg (H.S.) :59.78
5 Carol Wiegand Joliet (West) :59.94
6 Kathy Evans Wheaton (North) 1:00.02

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Kim Tesch Waukegan (West) :58.50
2 Carol Wiegand Joliet (West) 1:00.03
3 Kim Boyer Schaumburg (H.S.) 1:00.80
4 Lori Spirek Arlington Heights (Arlington) 1:01.22
5 Tara Bowen Winnetka (New Trier) 1:01.31
6 Jill McKeever Freeport (H.S.) 1:02.96

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Martha McCann Decatur (Eisenhower) 2:06.90
2 Jill McKeever Freeport (H.S.) 2:12.13
3 Molly Clark LaGrange (Lyons) 2:12.76
4 Sheila Delaney Naperville (North) 2:14.18
5 Laura Hopper Winnetka (New Trier) 2:14.20
6 Janet Boniecki Evergreen Park 2:15.10

400-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Hinsdale (Central) 3:35.84
    Jenny Bozich, Toni Canino, Maribeth Malecki, Marianne McCaw  
2 Winnetka (New Trier) 3:40.80
    Susie Day, Laura Hopper, Julie Kelly, Grier McCurdy  
3 Palatine (H.S.) 3:41.76
    Julie Rosene, Kim Staab, Stephanie Strzalka, Jami Whittemore  
4 Oak Park (O.P.-River Forest) 3:41.77
    Lynn Heppes, Lorie Reid, Laurie Statton, Carol Woods  
5 St. Charles (H.S.) 3:43.93
    Michelle Avolio, Laurie Johnson, Necia Kresl, Bonnie McManus  
6 Peoria (Richwoods) 3:47.12
    Kristy Kieser, Kim Nofsinger, Karen Peterson, Ann Taylor  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier) 1:52.12
    Beth Bowen, Tana Bowen, Lisa Cervinka, Carolyn Eby  
2 Schaumburg (H.S.) 1:52.75
    Becky Beuckman, Kim Boyer, Kendra Harr, Laura Vanderberg  
3 LaGrange (Lyons) 1:53.75
    Barb Barry, Molly Clark, Jennifer Heyer, Mary Murphy  
4 Park Ridge (Maine South) 1:55.16
    Roberta Beckman, Colleen Gillespie, Tracy Keenan, Courtney Madsen  
5 Naperville (North) 1:55.66
    Lisa Ashby, Julie Beckman, Vicki Hill, Ellen Nadelhoffer  
6 Arlington Heights (Arlington) 1:55.91
    Barbara England, Julie Shanahan, Lori Spirek, Mae Wang  

diving

Place Name School Mark
1 Diane Goldsworthy Rockford (Guilford) 432.20
2 Barb Broderick Winnetka (New Trier) 421.50
3 Tina McCrea Winnetka (New Trier) 420.70
4 Jenny Wikowsky Downers Grove (North) 408.40
5 Susan Cribari Hinsdale (Central) 404.90
6 Janet Lahti Naperville (North) 395.60

1982-83

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Patty Schultz Northbrook (Glenbrook North) :23.73
2 Kim Tesch Waukegan (West) :24.42
3 Barbara England Arlington Heights (Arlington) :24.87
4 Courtney Madsen Park Ridge (Maine South) :24.92
5 Susie Wittry Peoria (Academy of Our Lady) :25.02
6 Jenny Bailey Elmhurst (York) :25.19

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Patty Schultz Northbrook (Glenbrook North) :51.90
2 Stacy Cassiday Evanston (Twp.) :52.06
3 Kim Stevens Hinsdale (Central) :52.95
4 Beth Marrs Downers Grove (South) :53.65
5 Grier McCurdy Winnetka (New Trier) :53.88
6 Barbara England Arlington Heights (Arlington) :54.11

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Stacy Cassiday Evanston (Twp.) 1:52.26
2 Jane Keating West Chicago (Wheaton Academy) 1:53.86
3 Chris Ceppi Carol Stream (Glenbard North) 1:55.55
4 Darcy Gregor Edwardsville (H.S.) 1:57.31
5 Lynn Heppes Oak Park (O.P.-River Forest) 1:57.43
6 Shannon Pierce Wheaton (St. Francis) 1:57.76

500-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Jane Keating West Chicago (Wheaton Academy) 4:56.37
2 Darcy Gregor Edwardsville (H.S.) 5:06.66
3 Chris Ceppi Carol Stream (Glenbard North) 5:08.97
4 Lisa Doherty Arlington Heights (Arlington) 5:09.23
5 Penny Hughes Darien (Hinsdale South) 5:10.93
6 Heather Earls St. Charles (H.S.) 5:14.84

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Kim Staab Palatine (H.S.) 1:07.63
2 Carrie Gustavson Winnetka (New Trier) 1:07.78
3 Kristi Glaze Elgin (H.S.) 1:08.00
4 Molly Clark LaGrange (Lyons) 1:08.44
5 Christina Dieterle Elgin (Larkin) 1:08.49
6 Sheila Delaney Naperville (North) 1:10.24

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Martha McCann Decatur (Eisenhower) :57.16
2 Lorree Novotny Bloomington (H.S.) :59.25
3 Laura Hopper Winnetka (New Trier) :59.27
4 Patsy Sullivan Buffalo Grove :59.72
5 Lisa Vick Springfield (H.S.) 1:00.31
6 Penny Hughes Darien (Hinsdale South) 1:01.05

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Kim Tesch Waukegan (West) :59.37
2 Jill Kelzer Rochester 1:00.68
3 Kim Boyer Schaumburg (H.S.) 1:01.13
4 Sheila Findley Urbana (University) 1:01.79
5 Susie Wittry Peoria (Academy of Our Lady) 1:02.23
6 Jenny Bozich Hinsdale (Central) 1:03.80

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Martha McCann Decatur (Eisenhower) 2:07.82
2 Molly Clark LaGrange (Lyons) 2:11.40
3 Kristi Glaze Elgin (H.S.) 2:12.14
4 Kim Staab Palatine (H.S.) 2:12.27
5 Patsy Sullivan Buffalo Grove 2:12.76
6 Susan Leatham Hinsdale (Central) 2:15.56

400-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Hinsdale (Central) 3:35.68
    Jenny Bozich, Susan Leatham, Kim Stevens, Lynn Yunevich  
2 Palatine (H.S.) 3:37.09
    Lynn Dobrunz, Kelly Lyng, Julie Rosene, Jami Whittemore  
3 Winnetka (New Trier) 3:38.74
    Susie Day, Carolyn Eby, Laura Hopper, Grier McCurdy  
4 Arlington Heights (Arlington) 3:41.15
    Lisa Borck, Lisa Doherty, Barbara England, Peggy McCann  
5 Park Ridge (Maine South) 3:41.15
    Marci Brown, Colleen Gillespie, Courtney Madsen, Geralyn Wachendorf  
6 LaGrange (Lyons) 3:41.60
    Sarah Burner, Molly Clark, Margaret Lee, Mary Murphy  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Naperville (North) 1:53.14
    Lisa Ashby, Sheila Delaney, Ellen Nadelhoffer, Sue Peters  
2 Palatine (H.S.) 1:53.63
    Kelly Lyng, Bonnie McCarthy, Kim Staab, Stephanie Strzalka  
3 Winnetka (New Trier) 1:53.70
    Susie Day, Carolyn Eby, Cathy Gonser, Carrie Gustavson  
4 Tinley Park (Andrew) 1:54.24
    Rebecca Kasper, Lynn Novosel, Ann O'Dwyer, Kathy Quirk  
5 Hinsdale (Central) 1:54.72
    Janice Buron, Katie Landers, Lynn Yunevich, Alexandria Zaleski  
6 Schaumburg (H.S.) 1:55.59
    Kim Boyer, Kendra Harr, Laura Vanderberg, Lori Yots  

diving

Place Name School Mark
1 Tina McCrea Winnetka (New Trier) 437.95
2 Susan Cribari Hinsdale (Central) 435.80
3 Barb Broderick Winnetka (New Trier) 406.10
4 Celia Gales Elgin (H.S.) 395.75
5 Suzie Straub Downers Grove (North) 387.50
6 Jenny Wikowsky Downers Grove (North) 386.90

1983-84

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Kim Tesch Waukegan (West) :24.23
2 Courtney Madsen Park Ridge (Maine South) :24.27
3 Annette Wilson Rockford (Jefferson) :24.37
4 Susan Alexander Olympia Fields (Rich Central) :24.39
5 Mary Roginski Naperville (Central) :24.88
6 Jennifer Steele Pekin :25.01

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Patty Schultz Northbrook (Glenbrook North) :51.16
2 Courtney Madsen Park Ridge (Maine South) :52.94
3 Laura Shapiro St. Charles (H.S.) :53.60
4 Susan Spry Chicago (Maria) :53.69
5 Annette Wilson Rockford (Jefferson) :53.78
6 Beth Marrs Downers Grove (South) :53.98

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Stacy Cassiday Evanston (Twp.) 1:49.67
2 Patty Schultz Northbrook (Glenbrook North) 1:52.62
3 Chris Ceppi Carol Stream (Glenbard North) 1:56.04
4 Beth Marrs Downers Grove (South) 1:57.22
5 Susan Spry Chicago (Maria) 1:58.33
6 Lynn Dobrunz Palatine (H.S.) 1:58.83

500-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Patsy Sullivan Lake Forest (H.S.) 5:05.05
2 Chris Ceppi Carol Stream (Glenbard North) 5:07.72
3 Jennifer Carani Deerfield 5:12.07
4 Christy Doss Park Ridge (Maine South) 5:12.85
5 Meg Pond Evanston (Twp.) 5:15.77
6 Kari Hedblom LaGrange (Lyons) 5:18.24

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Carrie Gustavson Winnetka (New Trier) 1:05.38
2 Kim Staab Palatine (H.S.) 1:05.68
3 Janice Buron Hinsdale (Central) 1:07.36
4 Susan Johnson Naperville (North) 1:07.74
5 Jennifer Eck LaGrange (Lyons) 1:08.09
6 Molly Clark LaGrange (Lyons) 1:08.16

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Stacy Cassiday Evanston (Twp.) :56.43
2 Christy Moston Palatine (H.S.) :57.64
3 Lisa Rakoski Joliet (West) :57.94
4 Susan Leatham Hinsdale (Central) :58.64
5 Meta Rose Torchia Kankakee (Sr.) :59.16
6 Bess Farmer Lansing (Thornton Fractional South) 1:00.51

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Kim Tesch Waukegan (West) :59.11
2 Misa Sugiura Winnetka (New Trier) :59.28
3 Sheila Findley Urbana (University) :59.38
4 Jodi Quas Flossmoor (Homewood-F.) :59.41
5 Denise Coniglio Hoffman Estates (Conant) 1:00.60
6 Christy Moston Palatine (H.S.) 1:01.32

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Kim Staab Palatine (H.S.) 2:08.66
2 Patsy Sullivan Lake Forest (H.S.) 2:09.80
3 Jodi Quas Flossmoor (Homewood-F.) 2:10.60
4 Sarah Everhardt Lake Forest (H.S.) 2:10.72
5 Molly Clark LaGrange (Lyons) 2:11.46
6 Denise Coniglio Hoffman Estates (Conant) 2:13.05

400-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Northbrook (Glenbrook North) 3:35.47
    Marcia Otis, Patty Schultz, Katie Sernett, Susan SInger  
2 Park Ridge (Maine South) 3:38.23
    Erin Arrison, Kathy Lake, Courtney Madsen, Melissa Mau  
3 Winnetka (New Trier) 3:39.02
    Kris Baumann, Carolyn Eby, Julie Hopper, Leslie Sills  
4 Lake Forest (H.S.) 3:39.29
    Sarah Everhardt, Sarah Frost, Joyce Mathews, Patsy Sullivan  
5 Palatine (H.S.) 3:41.15
    Lynn Dobrunz, Christy Moston, Julie Rosene, Stephanie Strzalka  
6 Naperville (Central) 3:41.43
    Glenda Bricker, Carrie Erzen, Caryn O'Brien, Mary Roginski  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier) 1:49.90
    Kris Baumann, Katie Gerber, Carrie Gustavson, Misa Sugiura  
2 Palatine (H.S.) 1:51.68
    Lynn Dobrunz, Bonnie McCarthy, Kim Staab, Stephanie Strzalka  
3 Park Ridge (Maine South) 1:52.47
    Erin Arrison, Christy Doss, Kathy Lake, Melissa Mau  
4 LaGrange (Lyons) 1:53.36
    Jennifer Eck, Kari Hedblom, Margaret Lee, Sue Silva  
5 St. Charles (H.S.) 1:53.64
    Necia Kresl, Stacey Ring, Laura Shapiro, Kris Steinke  
6 Flossmoor (Homewood-F.) 1:54.29
    Lori Cason, Sue Doyle, Jodi Quas, Amy Wood  

diving

Place Name School Mark
1 Mary Pfeiffer Oak Forest 449.10
2 Marcy Longnecker Rockford (Guilford) 376.05
3 Julie Pence Park Ridge (Maine South) 375.75
4 Madge Lockwood Winnetka (New Trier) 372.20
5 Lee Means Rockford (Guilford) 370.50
6 Kitty McMahon Winnetka (New Trier) 369.90

1984-85

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Courtney Madsen Park Ridge (Maine South) :23.78
2 Patty Schultz Northbrook (Glenbrook North) :23.99
3 Heather Hageman Deerfield :24.35
4 Laura Shapiro St. Charles (H.S.) :24.36
5 Robin Lauterbach Bloomington (H.S.) :24.47
6 Wendy Salem Northbrook (Glenbrook North) :24.53

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Courtney Madsen Park Ridge (Maine South) :51.32
2 Patty Schultz Northbrook (Glenbrook North) :51.60
3 Laura Shapiro St. Charles (H.S.) :53.27
4 Linda Suhs Springfield (Sacred Heart) :53.42
5 Susan Spry Chicago (Maria) :53.83
6 Kathy Quirk Tinley Park (Andrew) :54.34

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Stacy Cassiday Evanston (Twp.) 1:51.82
2 Colette Vandeberg Barrington 1:53.99
3 Jennifer Carani Deerfield 1:54.68
4 Eliza Root Barrington 1:55.00
5 Lisa Rakoski Joliet (West) 1:55.18
6 Susan Leatham Hinsdale (Central) 1:58.38

500-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Bridgett Bowman Glen Ellyn (Glenbard West) 4:55.10
2 Jennifer Carani Deerfield 4:59.30
3 Deanna Conoscenti Rolling Meadows 5:07.66
4 Eliza Root Barrington 5:07.89
5 Patsy Sullivan Lake Forest (H.S.) 5:08.56
6 Meg Pond Evanston (Twp.) 5:18.73

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Susan Johnson Naperville (North) 1:03.84
2 Carrie Gustavson Winnetka (New Trier) 1:06.20
3 Kim Staab Palatine (H.S.) 1:06.73
4 Meg Martin Lockport (Twp.) 1:07.73
5 Stephanie Putzi Crete (C.-Monee) 1:07.98
6 Erin Tuite LaGrange (Lyons) 1:09.15

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Stacy Cassiday Evanston (Twp.) :56.67
2 Colette Vandeberg Barrington :57.36
3 Robin Lauterbach Bloomington (H.S.) :58.25
4 Lisa Rakoski Joliet (West) :58.57
5 Christy Linden LaGrange (Lyons) :59.05
6 Janice Buron Hinsdale (Central) :59.61

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Sheila Findley Urbana (University) :58.03
2 Misa Sugiura Winnetka (New Trier) :58.47
3 Jodi Quas Flossmoor (Homewood-F.) :59.08
4 Kim Hucal Champaign (Centennial) 1:01.32
5 Kris Yaukey Deerfield 1:02.08
6 Erin Arrison Park Ridge (Maine South) 1:02.14

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Kim Staab Palatine (H.S.) 2:07.42
2 Jodi Quas Flossmoor (Homewood-F.) 2:07.73
3 Bridgett Bowman Glen Ellyn (Glenbard West) 2:08.40
4 Susan Johnson Naperville (North) 2:10.04
5 Laura Wilborn Champaign (Central) 2:13.77
6 Patsy Sullivan Lake Forest (H.S.) 2:13.93

400-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Deerfield 3:34.95
    Julie Bayer, Jennifer Carani, Hilary Hageman, Kris Yankey  
2 Northbrook (Glenbrook North) 3:37.03
    Marcia Otis, Wendy Salem, Katie Sernett, Jeannie White  
3 Park Ridge (Maine South) 3:37.83
    Erin Arrison, Renee Arrison, Courtney Madsen, Melissa Mau  
4 Barrington 3:38.53
    Michelle David, Beth Horslev, Eliza Root, Colette Vandeberg  
5 Winnetka (New Trier) 3:39.71
    Elizabeth Fisher, Allison Gardiner, Amy Kontrick, Misa Sugiura  
6 Hinsdale (Central) 3:41.94
    Susan Leatham, Rita-Marie Malecki, Heather Oostendorp, Kristin Oostendorp  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Northbrook (Glenbrook North) 1:50.00
    Sandy Richter, Wendy Salem, Patty Schultz, Jeannie White  
2 Winnetka (New Trier) 1:50.52
    Liz Fisher, Allison Gardiner, Carrie Gustavson, Misa Sugiura  
3 Naperville (North) 1:51.72
    Alison Greenley, Susan Johnson, Lori Kampschroeder, Debby Legg  
4 LaGrange (Lyons) 1:53.56
    Kari Hedblom, Christy Linden, Barb Natke, Erin Tuite  
5 Park Ridge (Maine South) 1:53.62
    Erin Arrison, Christy Doss, Kathy Lake, Melissa Mau  
6 Oak Park (O.P.-River Forest) 1:53.87
    Amy Ivaska, Lisa Puccinelli, Ann Ramert, Katie Van Verst  

diving

Place Name School Mark
1 Marcy Longnecker Rockford (Guilford) 414.15
2 Kristina Taylor Naperville (North) 398.70
3 Madge Lockwood Winnetka (New Trier) 388.10
4 Kitty McMahon Winnetka (New Trier) 383.35
5 Becky Martin Lake Zurich 376.40
6 Susan Shaughnessy Champaign (Centennial) 358.25

1985-86

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Heather Hageman Deerfield :23.94
2 Laura Shapiro St. Charles (H.S.) :24.19
3 Jennifer Eck LaGrange (Lyons) :24.42
4 Kari Gunderson East Moline (United) :24.61
5 Susan King Hinsdale (Central) :24.66
6 Jane Schofield Orland Park (Sandburg) :24.92
7 Robin Lauterbach Bloomington (H.S.) :24.81
8 Julie DeForest Schaumburg (H.S.) :24.87
9 Anne Kiddoo Urbana (H.S.) :24.88
10 Julie Konchan Zion (Z.-Benton) :25.05
11 Wendy Salem Northbrook (Glenbrook North) :25.14
12 Alison Scarpelli Carpentersville (Dundee-Crown) :25.20

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Laura Shapiro St. Charles (H.S.) :52.60
2 Heather Hageman Deerfield :52.65
3 Kari Gunderson East Moline (United) :54.12
4 Anne Kiddoo Urbana (H.S.) :54.16
5 Julie DeForest Schaumburg (H.S.) :54.65
6 Jenny Wendell Northfield (Marillac) :54.83
7 Jeannie White Northbrook (Glenbrook North) :54.11
8 Jenny Bauernfiend Pekin :54.35
9 Gail Daugherty Mt. Prospect (Prospect) :54.75

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Jennifer Carani Deerfield 1:56.57
2 Kari Hedblom LaGrange (Lyons) 1:56.89
3 Jeannie White Northbrook (Glenbrook North) 1:57.08
4 Heather Earls St. Charles (H.S.) 1:58.12
5 Candy Graham Barrington 1:58.70
6 Pam Trenda Chicago (Mother McAuley) 2:00.96
7 Gail Daugherty Mt. Prospect (Prospect) 1:56.48
8 Jenny Kleemann Palatine (H.S.) 1:58.63
9 Heather Oostendorp Hinsdale (Central) 1:58.68
10 Kathy Quirk Tinley Park (Andrew) 1:59.36
11 Melissa Steinbach Naperville (Central) 1:59.68
12 Joanne Sommer Bradley (B.-Bourbonnais) 2:00.82

500-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Bridgett Bowman Glen Ellyn (Glenbard West) 4:56.79
2 Jennifer Carani Deerfield 5:01.52
3 Laura Wilborn Champaign (Central) 5:07.05
4 Deanna Conoscenti Rolling Meadows 5:08.61
5 Diane Wandling Collinsville 5:12.39
6 Kari Hedblom LaGrange (Lyons) 5:20.34
7 Amy Kontrick Winnetka (New Trier) 5:11.76
8 Heather Oostendorp Hinsdale (Central) 5:14.59
9 Meg Pond Evanston (Twp.) 5:14.61
10 Dandi Kaplan Urbana (University) 5:15.89
11 Jenny Kleemann Palatine (H.S.) 5:16.49
12 Joanne Sommer Bradley (B.-Bourbonnais) 5:27.09

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Carrie Gustavson Winnetka (New Trier) 1:04.32
2 Jennifer Eck LaGrange (Lyons) 1:06.19
3 Amy Dukstein Oak Park (O.P.-River Forest) 1:08.57
3 Kristin Stoudt Wheeling 1:08.57
5 Kathy Lake Park Ridge (Maine South) 1:08.85
6 Meg Martin Lockport (Twp.) 1:08.86
7 Jill Doll Winnetka (New Trier) 1:09.44
8 Erin Tuite Hinsdale (Central) 1:09.51
9 Stephanie Putzi Crete (C.-Monee) 1:10.16
10 Lisa Puccinelli Oak Park (O.P.-River Forest) 1:10.31
11 Jennie Dietrich Flossmoor (Homewood-F.) 1:11.33

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Kristin Stoudt Wheeling :56.42
2 Jodi Quas Flossmoor (Homewood-F.) :57.42
3 Christy Moston Palatine (H.S.) :58.46
4 Robin Lauterbach Bloomington (H.S.) :59.21
5 Christy Linden LaGrange (Lyons) :59.67
6 Michelle David Barrington :59.78
7 Patsy Sullivan Lake Forest (H.S.) :59.31
8 Judy Slouber Summit (Argo) 1:00.20
9 Janice Buron Hinsdale (Central) 1:00.36
10 Darlene Warta River Forest (Trinity) 1:00.40
11 Kim Hucal Champaign (Centennial) 1:00.85
12 Sheila Dempsey Peoria (H.S.) 1:00.88

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Sheila Findley Urbana (University) :59.05
2 Misa Sugiura Winnetka (New Trier) :59.61
3 Kim Hucal Champaign (Centennial) :59.92
4 Kris Yaukey Deerfield 1:00.84
5 Katie Van Verst Oak Park (O.P.-River Forest) 1:01.11
6 Susan King Hinsdale (Central) 1:02.06
7 Michelle Russell Evanston (Twp.) 1;01.52

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Bridgett Bowman Glen Ellyn (Glenbard West) 2:05.56
2 Jodi Quas Flossmoor (Homewood-F.) 2:08.09
3 Patsy Sullivan Lake Forest (H.S.) 2:11.48
4 Laura Wilborn Champaign (Central) 2:12.03
5 Kathy Lake Park Ridge (Maine South) 2:12.72
6 Dandi Kaplan Urbana (University) 2:16.12
7 Stephanie Putzi Crete (C.-Monee) 2:14.40
8 Chrissy Eck LaGrange (Lyons) 2:15.68
9 Deanna Conoscenti Rolling Meadows 2:16.00
10 Ann Soter Lake Forest (H.S.) 2:16.46
11 Kim Buresh Hinsdale (Central) 2:16.53
12 Christy Linden LaGrange (Lyons) 2:16.87

400-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Deerfield 3:37.00
    Jennifer Carani, Heather Hageman, Betsy Paletti, Kris Yaukey  
2 Winnetka (New Trier) 3:37.88
    Susan Donahoe, Liz Fisher, Amy Kontrick, Misa Sugiura  
3 Northbrook (Glenbrook North) 3:38.09
    Traci Cichowski, Marcia Otis, Wendy Salem, Jeannie White  
4 St. Charles (H.S.) 3:38.36
    Heather Earls, Holly Earls, Laura Shapiro, Alicia Vallejo  
5 Bloomington (H.S.) 3:40.15
    Robin Lauterbach, Lia Menken, Katie Novotny, Ann Van Scoyoc  
6 Mt. Prospect (Prospect) 3:41.27
    Gail Daugherty, Debbie Hastings, Peggy McCann, Jenny Tierney  
7 Naperville (North) 3:39.84
    Alison Greenley, Heather McRoberts, Cindy Ownes, Michelle Sims  
8 Orland Park (Sandburg) 3:40.31
    Nicole Hankis, Sonja Korallus, Jane Schoefield, Laura Witt  
9 Tinley Park (Andrew) 3:41.31
    Ann-Marie Carlsen, Katie Crosse, Lynn Grivetti, Kathy Quirk  
10 Hinsdale (Central) 3:42.82
    Janice Buron, Heather Oostendorp, Kristin Oostendorp, Lynn Yunevich  
11 Naperville (Central) 3:44.11
    Andrea Kaspar, Kathy Lapps, Kelly McCauley, Melissa Steinbach  
12 Palatine (H.S.) 3:44.45
    Alana Halsne, Jenny Kleemann, Christy Moston, Padra Richter  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier) 1:49.42
    Susan Donahoe, Carrie Gustavson, Libby Peruchini, Misa Sugiura  
2 Hinsdale (Central) 1:51.11
    Janice Buron, Susan King, Katie Landers, Erin Tuite  
3 LaGrange (Lyons) 1:53.06
    Jennifer Eck, Kari Hedblom, Christy Linden, Vanessa Perry  
4 Oak Park (O.P.-River Forest) 1:53.42
    Lisa Puccinelli, Ann Ramert, Sara Turek, Katie Van Verst  
5 Wheeling 1:53.64
    Jill Ladendorf, Val Sabal, Kristin Stoudt, Kristen Wallace  
6 Park Ridge (Maine South) 1:53.97
    Erin Arrison, Renee Arrison, Christy Doss, Kathy Lake  
7 Northbrook (Glenbrook North) 1:54.42
    Traci Cichowski, Sandy Richter, Jenny Sadler, Wendy Salem  
8 Flossmoor (Homewood-F.) 1:54.68
    Susie Carlstead, Jennie Dietrich, Pam Feeney, Jodi Quas  
9 Lockport (Twp.) 1:54.80
    Ronette Gans, Meg Martin, Caryn Pratapas, Tammy Waring  
10 Naperville (North) 1:55.58
    Lori Kampschroeder, Debby Legg, Cindy Owens, Tia Rains  
11 St. Charles (H.S.) 1:55.61
    Ghita Mueller, Jenny nelson, Kris Steinke, Alicia Vallejo  
12 Carpentersville (Dundee-Crown) 1:56.77
    Alison Jozsi, Camille Jozsi, Laura Kennan, Alison Scarpelli  

diving

Place Name School Mark
1 Kim Yager Oak Forest 398.50
2 Katie Landers Hinsdale (Central) 387.10
3 Becky Martin Lake Zurich 380.25
4 Kathy Arndt Evanston (Twp.) 379.85
5 Kristina Taylor Naperville (North) 379.65
6 Kerry Longnecker Rockford (Guilford) 377.85
7 Lisa Cribari Hinsdale (Central) 377.55
8 Eve Morrissey Winnetka (New Trier) 368.90
9 Megan Murphy Winnetka (New Trier) 361.65
10 Debbie Wirth Evanston (Twp.) 357.85
11 Michelle Madden Roselle (Lake Park) 344.35
12 Laura Pape St. Charles (H.S.) 340.45

1986-87

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Heather Hageman Deerfield :23.62
2 Laura Shapiro St. Charles (H.S.) :24.18
3 Heather Ertel Des Plaines (Maine West) :24.28
4 Julie DeForest Schaumburg (H.S.) :24.30
5 Anne Kiddoo Urbana (H.S.) :24.39
6 Heather McRoberts Naperville (North) :24.95
7 Susan Donahoe Winnetka (New Trier) :24.68
8 Kelly Allen Winnetka (New Trier) :24.87
9 Wendy Salem Northbrook (Glenbrook North) :24.95
10 Susie King Hinsdale (Central) :25.05
11 Kristin Wallace Wheeling :25.21
12 Kari Gunderson east Moline (United) :25.26

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Kristin Stoudt Wheeling :52.27
2 Jennifer Sadler Northbrook (Glenbrook North) :52.37
3 Anne Kiddoo Urbana (H.S.) :52.80
4 Heather Hageman Deerfield :52.92
5 Julie DeForest Schaumburg (H.S.) :53.33
6 Laura Shapiro St. Charles (H.S.) :53.42
7 Melissa Steinbach Naperville (Central) :54.01
8 Jenni Bauernfiend Pekin :54.22
9 Mary Ackermann Moline (H.S.) :54.23
10 Kelly Allen Winnetka (New Trier) :54.29
11 Jille Straka Darien (Hinsdale South) :54.56
12 Katie Crosse Tinley Park (Andrew) :55.18

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Cathy Dietrich Flossmoor (Homewood-F.) 1:52.70
2 Jenny Kleemann Palatine (H.S.) 1:54.42
3 Jennifer Carani Deerfield 1:54.62
4 Pam Trenda Tinley Park (Andrew) 1:55.04
5 Jeannie White Winnetka (New Trier) 1:55.46
6 Michelle Russell Evanston (Twp.) 1:55.65
7 Diane Wandling Collinsville 1:55.91
7 Melissa Steinbach Naperville (Central) 1:55.91
9 Amy Kontrick Winnetka (New Trier) 1:56.25
10 Kerry Hughes Darien (Hinsdale South) 1:57.80
11 Joyce Gajda Oak Park (O.P.-River Forest) 1:58.27
12 Katie Crosse Tinley Park (Andrew) 1:59.55

500-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Bridgett Bowman Glen Ellyn (Glenbard West) 4:50.01
2 Cathy Dietrich Flossmoor (Homewood-F.) 4:57.70
3 Jennifer Carani Deerfield 5:00.89
4 Kerry Hughes Darien (Hinsdale South) 5:05.83
5 Pam Trenda Tinley Park (Andrew) 5:09.87
6 Heather Oostendorp Hinsdale (Central) 5:11.05
7 Diane Wandling Collinsville 5:06.38
8 Jenny Kleemann Palatine (H.S.) 5:06.50
9 Deanna Conoscenti Rolling Meadows 5:08.56
10 Candy Graham Barrington 5:09.47
11 Amy Kontrick Winnetka (New Trier) 5:10.69
12 Ann Soter Lake Forest (H.S.) 5:18.00

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Amy Bush Naperville (North) 1:05.28
2 Becky Bruch Deerfield 1:06.22
3 Kathy Lake Park Ridge (Maine South) 1:07.78
4 Ursula Moser Rolling Meadows 1:07.85
5 Lisa Puccinelli Oak Park (O.P.-River Forest) 1:08.19
6 Amy Stericker Springfield (H.S.) 1:09.12
7 Amy Dukstein Oak Park (O.P.-River Forest) 1:09.67
8 Amy Neighbors Moline (H.S.) 1:09.76
9 Heather Highland Normal (Community) 1:09.78
10 Mari Monaco Flossmoor (Homewood-F.) 1:10.01
11 Suzanne Lanyi Rockford (Guilford) 1:10.25
12 Jenni Bauernfiend Pekin 1:10.30

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Kristin Stoudt Wheeling :56.63
2 Tia Rains Naperville (North) :57.59
3 Lisa Rakoski Joliet (West) :57.62
4 Christy Moston Palatine (H.S.) :58.00
5 Christy Linden LaGrange (Lyons) :58.27
6 Beth Veerman Pekin 1:00.88
7 Jenna Sawyer Burlington (Central) :59.29
8 Robin Lauterbach Bloomington (H.S.) :59.90
9 Jeanie White Winnetka (New Trier) 1:00.03
10 Lesley Meneley Tolono (Unity) 1:00.12
11 Kelly Taylor Morton 1:00.21
12 Cindy Owens Naperville (North) 1:01.28

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Jodi Quas Flossmoor (Homewood-F.) :58.02
2 Michelle Russell Evanston (Twp.) :59.34
3 Misa Sugiura Winnetka (New Trier) :59.35
4 Kim Hucal Champaign (Centennial) :59.55
5 Marni Tobin Champaign (Centennial) :59.70
6 Liz Freeman Naperville (North) 1:00.34
7 Kris Yaukey Deerfield 1:00.42
8 Katherine O'Donnell Winnetka (New Trier) 1:00.89
9 Jenn Olson Naperville (Central) 1:01.88
10 Susie King Hinsdale (Central) 1:01.99
11 Sharon Reitz Elmwood Park 1:02.77
12 Cindy Owens Naperville (North) 1:04.18

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Bridgett Bowman Glen Ellyn (Glenbard West) 2:03.96
2 Jodi Quas Flossmoor (Homewood-F.) 2:05.15
3 Becky Bruch Deerfield 2:08.80
4 Christy Moston Palatine (H.S.) 2:10.04
5 Lisa Rakoski Joliet (West) 2:11.06
6 Amy Bush Naperville (North) 2:13.14
7 Kathy Lake Park Ridge (Maine South) 2:09.15
8 Heather Highland Normal (Community) 2:12.27
9 Sonja Korallus Orland Park (Sandburg) 2:12.66
10 Ann Soter Lake Forest (H.S.) 2:13.09
11 Liz Freeman Naperville (North) 2:13.34
12 Beth Veerman Pekin 2:14.65

400-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier) 3:33.62
    Kelly Allen, Liz Fisher, Misa Sugiura, Jeannie White  
2 Northbrook (Glenbrook North) 3:35.48
    Traci Cichowski, Lori Richter, Jennifer Sadler, Wendy Salem  
3 Flossmoor (Homewood-F.) 3:35.68
    Cathy Dietrich, Jennie Dietrich, Pam Feeney, Jodi Quas  
4 Tinley Park (Andrew) 3:37.53
    Katie Crosse, Lynne Grivetti, Sandy Herman, Pam Trenda  
5 Naperville (North) 3:37.84
    Alison Greenley, Heather McRoberts, Cindy Owens, Tia Rains  
6 Moline (H.S.) 3:42.03
    Teri Anderson, Nikki Bernardy, Stacee Knedler, Katie Leinart  
7 Deerfield 3:39.16
    Jennifer Carani, Heather Hageman, Betsy Paletti, Kris Yaukey  
8 Bloomington (H.S.) 3:40.66
    Anne Anderson, Robin Lauterbach, Lia Menken, Ann Van Scoyoc  
9 Palatine (H.S.) 3:41.25
    Alana Halsne, Jenny Kleemann, Christy Moston, Padra Richter  
10 LaGrange (Lyons) 3:41.64
    Andrea Allen, Chrissy Eck, Karen Krug, Christy Linden  
11 St. Charles (H.S.) 3:41.69
    Holly Earls, Stephanie Griffitts, Renee Sbarbaro, Laura Shapiro  
12 Hinsdale (Central) 3:43.33
    Heather Haufe, Cassie Mach, Heather Oostendorp, Mary Roberts  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Naperville (North) 1:48.45
    Amy Bush, Liz Freeman, Alison Greenley, Tia Rains  
2 Winnetka (New Trier) 1:49.21
    Jill Doll, Susan Donahoe, Libby Peruchini, Misa Sugiura  
3 Northbrook (Glenbrook North) 1:51.02
    Traci Cichowski, Tracie O'Connell, Jennifer Sadler, Wendy Salem  
4 Evanston (Twp.) 1:51.08
    Jenny Chertow, Abigail Murray, Wendy Olson, Michelle Russell  
5 Moline (H.S.) 1:53.41
    Mary Ackermann, Michelle Lebo, Katie Leinart, Amy Neighbors  
6 Oak Park (O.P.-River Forest) 1:55.66
    Amy Dukstein, Michelle Humes, Kate Masur, Lisa Puccinelli  
7 Deerfield 1:52.88
    Becky Bruch, Amy Hunt, Betsy Paletti, Kris Yaukey  
8 Wheeling 1:54.37
    Jill Ladendorf, Val Sabal, Krstin Stoudt, Kristin Wallace  
9 Lockport (Twp.) 1:55.50
    Callie Bolattino, Ronette Gans, Caryn Pratapas, Tammy Waring  
10 Springfield (H.S.) 1:55.57
    Kathy Hiter, Kaycee Neal, Amy Stericker, Jessica Webster  
11 Hinsdale (Central) 1:55.70
    Kelly Clough, Susie King, Mary Roberts, Erin Tuite  
12 Rockford (Guilford) 1:57.33
    Karin Fischer, Donna Hallstrom, Suzanne Lanyi, Robin Wenzel  

diving

Place Name School Mark
1 Kim Yager Oak Forest 435.85
2 Kerry Longnecker Rockford (Guilford) 388.10
3 Michelle Madden Roselle (Lake Park) 386.20
4 Debbie Wirth Evanston (Twp.) 384.45
5 Kareen Erickson Aurora (West) 375.60
6 Valarie Lupa Darien (Hinsdale South) 370.10
7 Katie Slater Winnetka (New Trier) 365.00
8 Megan Murphy Winnetka (New Trier) 355.80
9 Sheri Becker Buffalo Grove 349.70
10 Sue Smith Hinsdale (Central) 344.00
11 Eden Zazove Skokie (Niles North) 341.85
12 Mindy Lauchle Downers Grove (South) 336.85

1987-88

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Heather Hageman Deerfield :23.44
2 Susan Donahoe Winnetka (New Trier) :24.02
3 Kelly Allen Winnetka (New Trier) :24.49
4 Heather McRoberts Naperville (North) :24.51
5 Susan King Hinsdale (Central) :24.56
6 Jennifer Sadler Northbrook (Glenbrook North) :24.61
7 Heather Ertel Des Plaines (Maine West) :24.57
8 Sarah Smith Oak Park (O.P.-River Forest) :24.64
9 Jennifer Chertow Evanston (Twp.) :24.71
10 Kristin Hassinger Urbana (H.S.) :24.72
11 Sheri Krueger downers Grove (North) :24.73
12 Traci Cichowski Northbrook (Glenbrook North) :24.81

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Kristin Stoudt Wheeling :51.54
2 Heather Hageman Deerfield :51.78
3 Melissa Steinbach Naperville (Central) :52.83
4 Sarah Smith Oak Park (O.P.-River Forest) :52.95
5 Heather McRoberts Naperville (North) :53.00
6 Jennifer Sadler Northbrook (Glenbrook North) :53.24
7 Mary Ackermann Moline (H.S.) :53.39
8 Kelly Allen Winnetka (New Trier) :53.47
9 Lisa Hunt Palatine (H.S.) :53.61
10 Michelle David Barrington :53.79
11 Julie De Forest Schaumburg (H.S.) :54.07
12 Jeannie White Winnetka (New Trier) :54.20

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Cathy Dietrich Flossmoor (Homewood-F.) 1:53.05
2 Joyce Gayda Oak Park (O.P.-River Forest) 1:53.82
3 Nicole Egan Hinsdale (Central) 1:53.83
4 Jenny Kleemann Palatine (H.S.) 1:53.90
5 Pam Trenda Tinley Park (Andrew) 1:54.32
6 Melissa Steinbach Naperville (Central) 1:54.45
7 Lisa Hunt Palatine (H.S.) 1:54.64
8 Mary Ackermann Moline (H.S.) 1:55.60
9 Julie De Forest Schaumburg (H.S.) 1:56.53
10 Jenny Bauernfiend Pekin 1:57.08
11 Marsha Newton Naperville (North) 1:57.21
12 Lisa Mihallik Roselle (Lake Park) 1:58.83

500-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Cathy Dietrich Flossmoor (Homewood-F.) 4:57.64
2 Nicole Egan Hinsdale (Central) 5:02.76
3 Pam Trenda Tinley Park (Andrew) 5:05.79
4 Jenny Kleemann Palatine (H.S.) 5:06.84
5 Joyce Gayda Oak Park (O.P.-River Forest) 5:07.09
6 Susan Suomu Waukegan (West) 5:10.12

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Becky Bruch Deerfield 1:04.93
2 Amy Dukstein Oak Park (O.P.-River Forest) 1:07.23
3 Karen Todd Naperville (Central) 1:07.68
4 Mari Monaco Flossmoor (Homewood-F.) 1:08.03
5 Jill Doll Winnetka (New Trier) 1:08.42
6 Alison Greenley Naperville (North) 1:08.76
7 Amy Stericker Springfield (H.S.) 1:07.92
8 Katie Rozak Lake Forest (H.S.) 1:08.62
9 Ursula Moser Rolling Meadows 1:08.96
10 Emily Myrick Winnetka (New Trier) 1:09.02
11 Jennifer Zakrajsek Naperville (Central) 1:09.62
12 Chrissy Eck LaGrange (Lyons) 1:09.71

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Kristin Stoudt Wheeling :55.90
2 Jenna Sawyer Burlington (Central) :57.53
3 Tia Rains Naperville (North) :57.83
4 Rachel Coats Oak Park (O.P.-River Forest) :58.30
5 Jennifer Takata Buffalo Grove :59.42
6 Kelly Taylor Morton :59.80
7 Laura Powers Lincolnshire (Stevenson) :59.30
8 Joanna Sprtel Berwyn-Cicero (Morton) :59.44
9 Libby Peruchini Winnetka (New Trier) 1:00.13
10 Kathy Pisula Freeport (H.S.) 1:00.20
11 Christy Linden LaGrange (Lyons) 1:00.45
12 Candy Graham Barrington 1:00.85

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Michelle Russell Evanston (Twp.) :58.26
2 Kim Hucal Champaign (Centennial) :58.76
3 Sara Goggin Oak Park (O.P.-River Forest) 1:00.46
4 Liz Freeman Naperville (North) 1:00.97
4 Kim Cheramie Palatine (H.S.) 1:00.97
6 Natalie Sheffield Naperville (Central) 1:01.35
7 Kristin Scholz Quincy (Sr.) 1:01.23
8 Katie O'Donnell Winnetka (New Trier) 1:01.47
9 Kay Broderick St. Charles (H.S.) 1:02.16
10 Jenny Cisco Palatine (H.S.) 1:02.41
11 Susan King Hinsdale (Central) 1:02.82
12 Jennifer Kay Hoffman Estates (H.S.) 1;03.04

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Becky Bruch Deerfield 2:06.80
2 Tia Rains Naperville (North) 2:10.92
3 Jill Doll Winnetka (New Trier) 2:11.79
4 Laura Wilborn Champaign (Central) 2:12.38
5 Jennifer Takata Buffalo Grove 2:13.20
6 Sonja Korallus Orland Park (Sandburg) 2:13.77
7 Chrissy Eck LaGrange (Lyons) 2:13.67

400-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier) 3:33.41
    Kelly Allen, Susan Donahoe, Libby Peruchini, Jeannie White  
2 Palatine (H.S.) 3:34.00
    Kim Cheramie, Alana Halsne, Lisa Hunt, Jenny Kleemann  
3 Oak Park (O.P.-River Forest) 3:34.13
    Rachel Coats, Joyce Gayda, Donetta Ramert, Sarah Smith  
4 Naperville (North) 3:36.48
    Heather McRoberts, Marsha Newton, Cindy Owens, Tia Rains  
5 Northbrook (Glenbrook North) 3:37.73
    Debbie Brady, Traci Cichowski, Lori Richter, Jennifer Sadler  
6 Evanston (Twp.) 3:38.16
    Tonia Burns, Jennifer Chertow, Liz Okano, Michelle Russell  
7 Hinsdale (Central) 3:39.41
    Nicole Egan, Cassie Mach, Heather Oostendorp, Sarah Perkins  
8 Naperville (Central) 3:39.93
    Stephanie Hines, Jenn Olson, Melissa Steinbach, Jennifer Zakrajsek  
9 Moline (H.S.) 3:40.00
    Mary Ackermann, Teri Anderson, Katie Leinart, Aimee Mortier  
10 Barrington 3:40.43
    Michelle David, Lee Anne Ghimenti, Candy Graham, Lori Grelle  
11 Darien (Hinsdale South) 3:42.19
    Heather Hughes, Katie Lavery, Kristin Linblad, Jill Straka  
12 LaGrange (Lyons) 3:42.74
    Chrissy Eck, Christy Linden, Beth Walker, Hillary Weber  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier) 1:49.10
    Jill Doll, Susan Donahoe, Katie O'Donnell, Libby Peruchini  
2 Oak Park (O.P.-River Forest) 1:49.38
    Rachel Coats, Amy Dukstein, Sara Goggin, Donetta Ramert  
3 Evanston (Twp.) 1:50.15
    Jennifer Chertow, Sura Dubow, Wendy Olson, Michelle Russell  
4 Wheeling 1:50.89
    Julie Berg, Jill Ladendorf, Kristin Stoudt, Kristin Wallace  
5 Naperville (North) 1:50.90
    Liz Freeman, Alison Greenley, Cindy Owens, Kristen Zakosek  
6 Naperville (Central) 1:53.33
    Jenn Olson, Natalie Sheffield, Karen Todd, Laura Woeltje  
7 Deerfield 1:53.00
    Becky Bruch, Tisa Burdick, Heather Hageman, Cami Ridgway  
8 Springfield (H.S.) 1:53.77
    Susan Brubaker, Kaycee Neal, Amy Stericker, Jessica Webster  
9 LaGrange (Lyons) 1:54.24
    Christy Linden, Mary Miller, Beth Walker, Hillary Weber  
10 Barrington 1:54.26
    Kim Andler, Michelle David, Ashley Graham, Bryn Smiley  
11 Hinsdale (Central) 1:54.37
    Natasha Alshabkhoun, Kelly Clough, Susan King, Mary Roberts  
12 Palatine (H.S.) 1:54.74
    Kim Cheramie, Jenny Cisco, Marla Halsne, Padra Richter  

diving

Place Name School Mark
1 Kim Yager Oak Forest 408.45
2 Megan Murphy Winnetka (New Trier) 395.80
3 Michelle Madden Roselle (Lake Park) 393.45
4 Sheryl Bekcer Buffalo Grove 387.50
5 Mindy Lauchie Downers Grove (South) 369.10
6 Lisa Cribari Hinsdale (Central) 364.25
7 Katie Slater Winnetka (New Trier) 353.40
8 Chris Raymo Buffalo Grove 327.90
9 Jenny Kipp Downers Grove (North) 323.25
10 Janet Matthew Palatine (Fremd) 319.40
11 Suzanne Frazier Park Ridge (Maine South) 318.65
12 Paula Zimmermann Naperville (North) 299.40

1988-89

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Susan Donahoe Winnetka (New Trier) :23.93
2 Jennifer Sadler Northbrook (Glenbrook North) :23.94
3 Tina Hinton Mt. Zion :24.01
4 Marni Tobin Champaign (Centennial) :24.10
5 Jennifer Chertow Evanston (Twp.) :24.11
7 Sarah Smith Oak Park (O.P.-River Forest) :24.29
8 Sarah Randag Springfield (Sacred Heart-Griffin) :24.58
9 Donetta Ramert Oak Park (O.P.-River Forest) :24.60
10 Kristin Hassinger Urbana (H.S.) :24.64
11 Sheri Krueger Downers Grove (North) :24.84
12 Hillary Wever LaGrange (Lyons) :24.88

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Jennifer Sadler Northbrook (Glenbrook North) :51.74
2 Susan Donahoe Winnetka (New Trier) :51.98
3 Sarah Smith Oak Park (O.P.-River Forest) :52.35
4 Jenny Kleemann Palatine (H.S.) :52.47
5 Tina Hinton Mt. Zion :52.51
7 Mary Ackermann Moline (H.S.) :53.25
8 Pam Smith Springfield (Southeast) :53.75
9 Julie DeForest Schaumburg (H.S.) :53.79
10 Kristin Wallace Wheeling :54.18
11 Bessy Roberts Hinsdale (Central) :54.89
12 Kate Masur Oak Park (O.P.-River Forest) :55.08

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Jenny Kleemann Palatine (H.S.) 1:51.64
2 Cathy Dietrich Flossmoor (Homewood-F.) 1:53.29
3 Greta Steffenson Hinsdale (Central) 1:53.44
4 Lisa Hunt Palatine (H.S.) 1:53.49
5 Susan Suomu Waukegan (West) 1:53.64
7 Joyce Gajda oak Park (O.P.-River Forest) 1:54.13
8 Kristen Hoving Elmhurst (Timothy Christian) 1:54.30
9 Mary Ackermann Moline (H.S.) 1:54.66
10 Pam Smith Springfield (Southeast) 1:55.93
11 Jennifer Kay Hoffman Estates (H.S.) 1:57.01
12 Kate Masur Oak park (O.P.-River Forest) 1:59.14

500-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Nicole Egan Hinsdale (Central) 4:55.69
2 Cathy Dietrich Flossmoor (Homewood-F.) 4:55.96
3 Susan Suomu Waukegan (West) 5:02.71
4 Greta Steffenson Hinsdale (Central) 5:02.76
5 Lisa Hunt Palatine (H.S.) 5:03.09
7 Kristen Hoving Elmhurst (Timothy Christian) 5:05.80
8 Rachel Bayster Des Plaines (Maine West) 5:09.31
9 Sonja Korallus Orland Park (Sandburg) 5:09.41
10 Libby Kleine Lake Forest (H.S.) 5:11.45
11 Becky Hackiewicz Palos Hills (Stagg) 5:13.24
12 Ann Soter Lake Forest (H.S.) 5:17.84

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Becky Bruch Deerfield 1:04.89
2 Nicole Molzahn Downers Grove (South) 1:06.07
3 Amy Dukstein Oak Park (O.P.-River Forest) 1:06.44
4 Karen Todd Naperville (Central) 1:06.61
5 Katie Rozak Lake Forest (H.S.) 1:07.14
7 Chrissy Eck LaGrange (Lyons) 1:07.94
8 Jennifer Zakrajsek Naperville (Central) 1:08.44
9 Mari Monaco Flossmoor (Homewood-F.) 1:08.77
10 Alison Jozsi Carpentersville (Dundee-Crown) 1:09.36
11 Jennifer Cohen Libertyville 1:09.58
12 Katherine Evans Burbank (Reavis) 1:09.70

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Jenna Sawyer Burlington (Central) :57.65
2 Joanna Sprtel Berwyn-Cicero (Morton) :57.82
3 Tia Rains Naperville (North) :57.88
4 Michelle Russell Evanston (Twp.) :58.11
5 Rachel Coats Oak Park (O.P.-River Forest) :58.31
7 Marla Halsne Palatine (H.S.) :59.61
8 Dawn Hoving Elmhurst (Timothy Christian) :59.62
9 Robin Straka Darien (Hinsdale South) :59.83
10 Becky Hayes Naperville (North) :59.86
11 Eliza DeMichele Oak Park (O.P.-River Forest) 1:00.49
12 Bridgett Hattendorf Libertyville 1:01.03

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Michelle Russell Evanston (Twp.) :58.00
2 Marni Tobin Champaign (Centennial) :58.25
3 Sara Goggin Oak Park (O.P.-River Forest) :58.50
4 Kim Cheramie Palatine (H.S.) :58.63
5 Katie O'Donnell Winnetka (New Trier) :59.99
7 Joanna Sprtel Berwyn-Cicero (Morton) 1:00.26
8 Kristin Broderick St. Charles (H.S.) 1:00.57
9 Kim Runyan Orland Park (Sandburg) 1:01.00
10 Krisitn Scholz Quincy (Sr.) 1:01.23
11 Brandy Mayberry Glenview (Glenbrook South) 1:01.40
12 Holly Rhodes Rolling Meadows 1:01.89

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Becky Bruch Deerfield 2:04.01
2 Kim Cheramie Palatine (H.S.) 2:07.67
3 Nicole Molzahn Downers Grove (South) 2:09.02
4 Sonja Korallus Orland Park (Sandburg) 2:10.55
5 Amy Dukstein Oak Park (O.P.-River Forest) 2:11.98
7 Kristin Broderick St. Charles (H.S.) 2:10.18
8 Melissa Wilczak Lockport (Twp.) 2:10.99
9 Jennifer Cohen Libertyville 2:11.16
10 Rachel Bayster Des Plaines (Maine West) 2:11.46
11 Jennifer Zakrajsek Naperville (Central) 2:12.20
12 Chrissy Eck LaGrange (Lyons) 2:13.09

400-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Palatine (H.S.) 3:32.15
    Alana Halsne, Marla Halsne, Lisa Hunt, Jenny Kleemann  
2 Oak Park (O.P.-River Forest) 3:32.33
    Rachel Coats, Joyce Gayda, Donetta Ramert, Sarah Smith  
3 Northbrook (Glenbrook North) 3:33.20
    Jody Hedien, Lori Richter, Jennifer Sadler, Karen Templeton  
4 Winnetka (New Trier) 3:36.03
    Kelly Allen, Mary Beth Cook, Elizabeth Curti, Susan Donahoe  
5 Hinsdale (Central) 3:38.25
    Jennifer Buresh, Nicole Egan, Sarah Perkins, Bessy Roberts  
7 Naperville (Central) 3:38.44
    Stefanie Hines, Erin Kilburn, Jenn Olson, Natalie Sheffield  
8 Bloomington (H.S.) 3:39.56
    Lorrei Horenkamp, Lia Menken, Meg Novotny, Anne Van Scoyoc  
9 St. Charles (H.S.) 3:39.75
    Meg Arbeiter, Kristin Broderick, Alicia Vallejo, Michelle Walker  
10 Naperville (North) 3:40.69
    Chris Body, Katie Brosnahan, Marsh newton, Jenny Riva  
11 Moline (H.S.) 3:42.46
    Mary Ackermann, Teri Anderson, Katie Leinart, Aimee Mortier  
12 Downers Grove (North) 3:42.51
    Jennifer Henicki, Sheri Krueger, Melissa Olson, Jenet Walkoe  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Oak Park (O.P.-River Forest) 1:49.01
    Rachel Coats, Amy Dukstein, Sara Goggin, Donetta Ramert  
2 Naperville (North) 1:50.85
    Chris Body, Marsha Newton, Tia Rains, Kristen Zakosek  
3 Winnetka (New Trier) 1:50.99
    Courtney Allen, Elizabeth Curti, Ellen Manaster, Katie O'Donnell  
4 Naperville (Central) 1:51.17
    Stefanie Hines, Erin Kilburn, Natalie Sheffield, Karen Todd  
5 Evanston (Twp.) 1:51.50
    Wendy Olson, Michelle Russell, Heidi Toft, Marni Weil  
7 LaGrange (Lyons) 1:52.93
    Lisa Burda, Chrissy Eck, Beth Walker, Hillary Weber  
8 Downers Grove (South) 1:53.08
    Liz Fields, Kristen Kaminski, Nicole Molzahn, Sarah Richart  
9 Palatine (H.S.) 1:53.36
    Kim Cheramie, Jenny Cisco, Alana Halsne, Marla Halsne  
10 Lake Forest (H.S.) 1:53.52
    Libby Kleine, Stephanie Meriweather, Katie Rozak, Ann Soter  
11 Schaumburg (H.S.) 1:53.63
    Darci Bellis, Julie DeForest, Karen Kroeger, Krissy Vanderberg  
12 St. Charles (H.S.) 1:54.60
    Cathy Burger, Carolyn Miller, Jill Thom, Alicia Vallejo  

diving

Place Name School Mark
1 Carrie Zarse Rockford (Auburn) 414.20
2 Kathy Hugelier Winnetka (New Trier) 364.65
3 Mindy Lauchie Downers Grove (South) 362.25
4 Gillian Brestvankempen Evanston (Twp.) 342.85
5 Tracy Vansickle Rockford (Guilford) 339.15
7 Carrie Simpson Winnetka (New Trier) 323.70
8 Jenny Mandel Deerfield 323.60
9 Meredith Hendrix Downers Grove (South) 322.75
10 Kelly Dee Hinsdale (Central) 316.20
11 Tiffany Cuttinelli Palatine (Fremd) 310.40
12 Shelly Muscarello St. Charles (H.S.) 302.75

1989-90

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Tina Hinton Mt. Zion :23.98
2 Heidi Toft Evanston (Twp.) :24.08
3 Jennifer Chertow Evanston (Twp.) :24.20
4 Sarah Smith Oak Park (O.P.-River Forest) :24.34
5 Pam Smith Springfield (Southeast) :24.63
6 Sarah Randag Springfield (Sacred Heart-Griffin) :24.83
7 Lisa Coole Rockford (Guilford) :24.43
8 Heather Hughes Darien (Hinsdale South) :24.67
9 Donetta Ramert Oak Park (O.P.-River Forest) :24.79
10 Karen Templeton Northbrook (Glenbrook North) :25.06
11 Jenny Roberts Oak Forest :25.09
12 Marji Swanson Darien (Hinsdale South) :25.13

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Marni Tobin Champaign (Centennial) :51.61
2 Mary Ackermann Moline (H.S.) :52.44
3 Sarah Smith Oak Park (O.P.-River Forest) :52.59
4 Tina Hinton Mt. Zion :52.82
5 Jennifer Chertow Evanston (Twp.) :53.03
6 Pam Smith Springfield (Southeast) :53.38
7 Heather Hughes Darien (Hinsdale South) :54.21
8 Erin Kilburn Naperville (Central) :54.60
9 Karen Templeton Northbrook (Glenbrook North) :54.64
10 Lisa Hunt Palatine (H.S.) :54.73
11 Donetta Ramert Oak Park (O.P.-River Forest) :54.99
12 Jenny Roberts Oak Forest :55.10

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Mary Ackermann Moline (H.S.) 1:52.47
2 Cathy Dietrich Hinsdale (Central) 1:54.69
2 Greta Steffenson Hinsdale (Central) 1:54.69
4 Rachel Coats Oak Park (O.P.-River Forest) 1:54.92
5 Joyce Gayda Oak Park (O.P.-River Forest) 1:55.14
6 Kristen Hoving Elmhurst (Timothy Christian) 1:55.22
7 Susan Suomu Waukegan (West) 1:55.00
8 Lisa Hunt Palatine (H.S.) 1:56.50
9 Kim DeCroix Peoria (Richwoods) 1:56.52
10 Dede Cooper Naperville (North) 1:56.89
11 Shannon Niedhardt Roselle (Lake Park) 1:57.09
12 Nicky Gicla Wheaton (North) 1:58.66

500-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Becky Hackiewicz Palos Hills (Stagg) 5:00.72
2 Kristen Hoving Elmhurst (Timothy Christian) 5:01.51
3 Greta Steffenson Hinsdale (Central) 5:05.11
4 Susan Suomu Waukegan (West) 5:06.32
5 Joyce Gayda Oak Park (O.P.-River Forest) 5:07.87
6 Kim DeCroix Peoria (Richwoods) 5:09.49
7 Dede Cooper Naperville (North) 5:09.17
8 Faith Bolliger St. Charles (H.S.) 5:11.73
9 Rachel Bayster Arlington Heights (St. Viator) 5:12.12
10 Nicky Gicla Wheaton (North) 5:13.78
11 Nicole Belsley Hinsdale (Central) 5:14.45
12 Shannon Niedhardt Roselle (Lake Park) 5:16.91

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Becky Bruch Deerfield 1:05.51
2 Nicole Molzahn Downers Grove (South) 1:05.59
3 Karen Todd Naperville (Central) 1:06.56
4 Jennifer Cohen Libertyville 1:06.79
5 Erin Myers West Chicago (H.S.) 1:08.51
6 Kris Napiecek Deerfield 1:08.57
7 Kelli Ewalt Libertyville 1:08.82
8 Rebecca Radzak Arlington Heights (Hersey) 1:09.14
9 Kathy Evans Burbank (Reavis) 1:09.21
10 Ellen Manaster Winnetka (New Trier) 1:09.48
11 Giovana Chiesa Aurora (Waubonsie Valley) 1:10.15
12 Susan Brethorst Peoria (Richwoods) 1:10.18

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Lisa Coole Rockford (Guilford) :57.03
2 Sarah Randag Springfield (Sacred Heart-Griffin) :58.65
3 Gillian Morris Deerfield :58.82
4 Joanna Sprtel Berwyn-Cicero (Morton) :59.15
5 Rachel Coats Oak Park (O.P.-River Forest) :59.27
6 Kate Wendt Oak Park (O.P.-River Forest) :59.37
7 Lisa Mihallik Roselle (Lake Park) :59.57
8 Marji Swanson Darien (Hinsdale South) 1:00.23
9 Melissa Wilczak Lockport (Twp.) 1:00.26
10 Elisabeth Curti Winnetka (New Trier) 1:00.49
11 Sharon Plattner Glenview (Glenbrook South) 1:00.75
12 Debbie Barnett Glen Ellyn (Glenbard South) 1:01.35

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Marni Tobin Champaign (Centennial) :58.84
2 Sara Goggin Oak Park (O.P.-River Forest) :58.99
3 Cathy Dietrich Hinsdale (Central) :59.88
4 Colleen Smith Hinsdale (Central) 1:00.41
5 Kelly Streder River Forest (Trinity) 1:00.45
6 Katie O'Donnell Winnetka (New Trier) 1:00.97
7 Stephanie Toth Aurora (Waubonsie Valley) 1:01.55
7 Lauren Kelly Elmhurst (Timothy Christian) 1:01.55
9 Dawn Hoving Elmhurst (Timothy Christian) 1:01.56
10 Natalie Sheffiled Naperville (Central) 1:01.76
11 Brandy Mayberry Glenview (Glenbrook South) 1:02.24
12 Jillian Randell Deerfield 1:02.59

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Becky Bruch Deerfield 2:06.66
2 Becky Hackiewicz Palos Hills (Stagg) 2:08.76
3 Giovana Chiesa Aurora (Waubonsie Valley) 2:09.41
4 Jennifer Cohen Libertyville 2:09.70
5 Nicole Molzahn Downers Grove (South) 2:11.55
6 Kate Wendt Oak Park (O.P.-River Forest) 2:12.22
7 Lisa Mihallik Roselle (Lake Park) 2:11.26
8 Karen Todd Naperville (Central) 2:11.72
9 Rachel Bayster Arlington Heights (St. Viator) 2:11.87
10 Deirdre Gieseler Palatine (H.S.) 2:13.17
11 Melissa Wilczak Lockport (Twp.) 2:13.95
12 Kailyn Lozar Joliet (St. Francis) 2:14.50

400-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Oak Park (O.P.-River Forest) 3:31.41
    Rachel Coats, Joyce Gayda, Donetta Ramert, Sarah Smith  
2 Evanston (Twp.) 3:33.16
    Tonia Burns, Jennifer Chertow, Liz Okano, Heidi Toft  
3 Hinsdale (Central) 3:37.66
    Cathy Dietrich, Sarah Perkins, Colleen Smith, Greta Steffenson  
4 Roselle (Lake Park) 3:38.96
    Melissa Cherwin, Colleen Kelly, Lisa Mihallik, Shannon Niedhardt  
5 Palatine (H.S.) 3:39.28
    Stephanie Cisco, Marla Halsne, Lisa Hunt, Nancy Ropinski  
6 Naperville (North) 3:40.00
    Janette "J.J." Bontrager, Katie Brosnahan, Dede Cooper, Debbie Schwartz  
7 St. Charles (H.S.) 3:40.62
    Faith Bolliger, Whitney Curry, Carolyn Miller, Gretchen Verdoorn  
8 Winnetka (New Trier) 3:41.33
    Mary Beth Cook, Elisabeth Curti, Danielle Paul, Jenny Swarsen  
9 Deerfield 3:41.55
    Becky Bruch, Carolyn Clow, Gillian Morris, Jillian Randell  
10 Northbrook (Glenbrook North) 3:41.82
    Amy Busch, Shannon Donohoe, Kathy Grubnich, Karen Templeton  
11 Springfield (Southeast) 3:41.97
    Julie Bancroft, Claire Healy, Pamela Smith, Jennifer Venne  
12 LaGrange (Lyons) 3:43.03
    Kirsten Heyer, Katy Sward, Hillary Weber, Jane Zika  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Naperville (Central) 1:50.58
    Lauren Kely, Erin Kilburn, Natalie Sheffield, Karen Todd  
2 Oak Park (O.P.-River Forest) 1:50.73
    Jenny Dukstein, Sara Goggin, Meg Martin, Kate Wendt  
3 Winnetka (New Trier) 1:50.74
    Courtney Allen, Elisabeth Curti, Ellen Manaster, Katie O'Donnell  
4 Evanston (Twp.) 1:52.28
    Tonia Burns, Heidi Toft, Jenny Verhooy, Marni Weil  
5 Hinsdale (Central) 1:52.61
    Michelle Belsley, Becca Haufe, Samantha Sanda, Colleen Smith  
6 Deerfield 1:52.87
    Elyse Falanga, Gillian Morris, Kris Napiecek, Jillian Randell  
7 Downers Grove (South) 1:53.02
    Liz Fields, Kristen Kaminski, Nicole Molzahn, Sarah Richart  
8 West Chicago (H.S.) 1:53.18
    Corrie Gilgallon, Erin Myers, Carol Petusky, Jennifer Vavrek  
9 LaGrange (Lyons) 1:53.43
    Alison Begg, Lisa Burda, Janine Bytnar, Hillary Weber  
10 Darien (Hinsdale South) 1:53.61
    Heather Hughes, Kristyn Kempa, Kristin Lindblad, Marji Swanson  
11 Glenview (Glenbrook South) 1:53.70
    Stacy Mann, Brandy Mayberry, Sharon Plattner, Nana Willison  
12 Palatine (H.S.) 1:54.90
    Cori Denison, Deirdre Gieseler, Marla Halsne, Debbie Luhmann  

diving

Place Name School Mark
1 Mindy Lauchie Downers Grove (South) 428.65
2 Carrie Zarse Rockford (Auburn) 407.40
3 Kristina Kovacevic Hinsdale (Central) 392.40
4 Kathy Hugelier Winnetka (New Trier) 380.50
5 Jill Glaser Edwardsville (H.S.) 353.90
6 Jennifer Noonan Champaign (Centennial) 353.75
7 Jenny Baker Granite City 344.55
8 Meredith Hendrix Downers Grove (South) 341.45
9 Lissy McCaleb Winnetka (New Trier) 340.70
10 Amy Inselberger Rolling Meadows 337.10
11 Jill Oboikovitz Naperville (North) 330.65
12 Tiffany Cutinelli Palatine (Fremd) 322.80