Girls Swimming & Diving Medalists

* Last updated at 7:36 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

1975-76

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Lori Stauffer St. Charles (H.S.) :24.972
2 Meg Roberts Wheaton (North) :25.553
3 Sue Ahrendt Flossmoor (Homewood-F.) :25.688
4 Vicki Shaw Tinley Park (H.S.) :25.744
5 Terry Fitzsimons Rolling Meadows (Sacred Heart of Mary) :25.777
6 Ann Suau Peoria (Richwoods) :25.942

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Teri Changnon Northbrook (Glenbrook North) :55.219
2 Sue Cripe Arlington Heights (Arlington) :55.764
3 Lori Stauffer St. Charles (H.S.) :55.842
4 Meg Roberts Wheaton (North) :56.389
5 Teri Winking Quincy (Sr.) :57.030
6 Liz Hubbell Hinsdale (Central) :58.467

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Kathy Hemmer Lake Forest (H.S.) 1:54.579
2 Teri Changnon Northbrook (Glenbrook North) 1:58.791
3 Sue Cripe Arlington Heights (Arlington) 2:01.719
4 Virginia DeYoung Park Ridge (Maine South) 2:03.336
5 Maggie Fischer Downers Grove (North) 2:03.753
6 Martha Redding Winnetka (New Trier East) 2:04.696

500-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Kim Lindstrom Park Ridge (Maine South) 5:10.978
2 Karen Askey Northfield (New Trier West) 5:33.910
3 Jane Peterson Hinsdale (Central) 5:35.114
4 Martha Redding Winnetka (New Trier East) 5:36.766
5 Teresa Dempsey Peoria (H.S.) 5:40.625
6 Jean Scotese Park Ridge (Maine South) 5:41.115

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Dawn Jensen Park Ridge (Maine East) 1:09.130
2 Kathryn Kooser Wheaton (North) 1:09.471
3 Dawn Rodighiero Calumet City (Thornton Fractional North) 1:09.953
4 Nancy Hooper Glen Ellyn (Glenbard West) 1:12.690
5 Joyce Johnson Winnetka (New Trier East) 1:13.214
6 Ellie Rusnak Elmhurst (York) 1:13.452

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Kathy Hemmer Lake Forest (H.S.) :59.824
2 Pamela Albanese Glenview (Glenbrook South) 1:00.426
3 Sue Collins Kankakee (McNamara) 1:00.588
4 Diane Jager Collinsville 1:01.062
5 Julie Effinger Belleville (Althoff) 1:01.358
6 Marie Palko Naperville (North) 1:01.819

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Mary Rish Wheaton (North) 1:01.829
2 Diane Jager Collinsville 1:03.509
3 Leslie Dellefield Northbrook (Glenbrook North) 1:03.578
4 Lynn Atkinson Palatine (Fremd) 1:04.501
5 Margaret Joiner Northbrook (Glenbrook North) 1:05.072
6 Lynda Huebsch Woodstock (H.S.) 1:05.147

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Kim Lindstrom Park Ridge (Maine South) 2:13.297
2 Mary Rish Wheaton (North) 2:14.868
3 Dawn Jensen Park Ridge (Maine East) 2:15.649
4 Marie Palko Naperville (North) 2:16.032
5 Dawn Rodighiero Calumet City (Thornton Fractional North) 2:16.722
6 Kathryn Kooser Wheaton (North) 2:17.292

400-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Northbrook (Glenbrook North) 3:47.782
    Teri Changnon, Leslie Dellefield, Margaret Joiner, Julie Kroeschell  
2 Park Ridge (Maine South) 3:51.419
3 Glenview (Glenbrook South) 3:51.721
4 Downers Grove (North) 3:51.855
5 Hinsdale (Central) 3:52.597
6 Winnetka (New Trier East) 3:52.677

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Wheaton (North) 1:57.241
    Kathryn Kooser, Melissa Mallery, Mary Rish, Meg Roberts  
2 Glen Ellyn (Glenbard West) 1:58.134
3 Park Ridge (Maine South) 1:58.738
4 Naperville (North) 1:59.979
5 LaGrange (Lyons) 2:00.884
6 Joliet (West) 2:01.378

diving

Place Name School Mark
1 Cindy Allen Winnetka (New Trier East) 425.94
2 Ann McDivitt Winnetka (New Trier East) 424.50
3 Karen Eklund Lake Forest (H.S.) 417.12
4 Robin Duffy Riverside (R.-Brookfield) 407.25
5 Kelly Holland Arlington Heights (Arlington) 389.94
6 Denise Seal Rockford (West) 381.45

1976-77

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Liz Hobbs Normal (University) :24.713
2 Mary Beth McGinnis DeKalb :24.949
3 Sue Ahrendt Flossmoor (Homewood-F.) :25.158
4 Annette Ackerson Rock Island (H.S.) :25.373
5 Sue Cripe Arlington Heights (Arlington) :25.395
6 Chris Sattleberg Naperville (North) :25.787

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Liz Hobbs Normal (University) :52.830
2 Paula Hummel Joliet (West) :54.104
3 Sue Cripe Arlington Heights (Arlington) :54.565
4 Teri Changnon Northbrook (Glenbrook North) :55.192
5 Mary Beth McGinnis DeKalb :55.249
6 Katie Roush Hinsdale (Central) :55.606

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Kathy Hemmer Lake Forest (H.S.) 1:55.372
2 Diane Griebel Hinsdale (Central) 1:57.729
3 Jill Hooper Flossmoor (Homewood-F.) 1:58.302
4 Paula Hummel Joliet (West) 1:58.412
5 Teri Changnon Northbrook (Glenbrook North) 1:59.512
6 Virginia DeYoung Park Ridge (Maine South) 2:01.268

500-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Diane Griebel Hinsdale (Central) 5:12.607
2 Jill Hooper Flossmoor (Homewood-F.) 5:12.963
3 Virginia DeYoung Park Ridge (Maine South) 5:20.863
4 Laura Winters Decatur (St. Teresa) 5:21.049
5 Leslie Dellefield Northbrook (Glenbrook North) 5:25.297
6 Linda Krauser Wheaton (W.-Warrenville) 5:27.528

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Dawn Jensen Park Ridge (Maine East) 1:09.397
2 Kathryn Kooser Wheaton (North) 1:09.716
3 Marie Palko Naperville (North) 1:10.489
4 Ellie Rusnak Elmhurst (York) 1:10.528
5 Marci Wells St. Charles (H.S.) 1:11.647
6 Chris Takata Rolling Meadows (Sacred Heart of Mary) 1:12.966

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Kathy Hemmer Lake Forest (H.S.) :59.539
2 Gretchen Fricke St. Charles (H.S.) :59.895
3 Sue Collins Kankakee (McNamara) :59.941
4 Sue Ahrendt Flossmoor (Homewood-F.) 1:00.542
5 Julie Effinger Belleville (Althoff) 1:00.723
6 Leslie Dellefield Northbrook (Glenbrook North) 1:01.648

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Mary Rish Wheaton (North) 1:01.250
2 Kim Lindstrom Park Ridge (Maine South) 1:01.497
3 Corinna Seibt Hinsdale (Central) 1:03.041
4 Margaret Joiner Northbrook (Glenbrook North) 1:03.617
5 Karen McCluskey Naperville (North) 1:04.294
6 Patty Pence Park Ridge (Maine South) 1:05.110

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Mary Rish Wheaton (North) 2:12.586
2 Kim Lindstrom Park Ridge (Maine South) 2:13.584
3 Dawn Jensen Park Ridge (Maine East) 2:14.469
4 Gretchen Fricke St. Charles (H.S.) 2:14.718
5 Marie Palko Naperville (North) 2:14.869
6 Rene Gregg St. Charles (H.S.) 2:17.247

400-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Hinsdale (Central) 3:42.548
    Diane Griebel, Liz Hubbell, Kittie Roush, Corinna Seibt  
2 Downers Grove (North) 3:45.436
3 Northbrook (Glenbrook North) 3:46.010
4 Arlington Heights (Arlington) 3:47.722
5 Park Ridge (Maine South) 3:50.250
6 Rock Island (H.S.) 3:50.338

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Naperville (North) 1:54.765
    Karen McCluskey, Sarah Nadelhoffer, Marie Palko, Chris Sattleberg  
2 Downers Grove (North) 1:57.339
3 Hinsdale (Central) 1:57.597
4 St. Charles (H.S.) 1:57.739
5 Park Ridge (Maine South) 1:57.767
6 Winnetka (New Trier East) 1:57.847

diving

Place Name School Mark
1 Karen Eklund Lake Forest (H.S.) 402.15
2 Laurie Guthrie Winnetka (New Trier East) 383.79
3 Kelly Holland Arlington Heights (Arlington) 381.87
4 Tammy Bollinger Sycamore (H.S.) 369.33
5 Cheryl Wintz Hinsdale (Central) 354.39
6 Jan Senior Deerfield 350.82

1977-78

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Mary Beth McGinnis DeKalb :24.143
2 Annette Ackerson Rock Island (H.S.) :24.696
3 Barb Garland Northbrook (Glenbrook North) :25.023
4 Anne Ward Winnetka (New Trier East) :25.239
5 Donna Weider Mt. Prospect (Prospect) :25.612
6 Nancy Anderson Bloomington (H.S.) :25.772

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Mary Beth McGinnis DeKalb :53.012
2 Sue Cripe Arlington Heights (Arlington) :54.097
3 Teri Changnon Northbrook (Glenbrook North) :54.209
4 Carrie Jenkins St. Charles (Valley Lutheran) :54.977
5 Katie Roush Hinsdale (Central) :55.715
6 Anne Ward Winnetka (New Trier East) :55.740

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Virginia DeYoung Park Ridge (Maine South) 1:57.030
2 Barb Larsen Mt. Prospect (Prospect) 1:57.591
3 Liz Turek Hinsdale (Central) 1:57.641
4 Sue Cripe Arlington Heights (Arlington) 1:58.033
5 Carrie Jenkins St. Charles (Valley Lutheran) 1:59.147
6 Jamie Rohloff Downers Grove (North) 2:00.757

500-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Maria Krug Wheaton (St. Francis) 5:00.994
2 Liz Turek Hinsdale (Central) 5:13.856
3 Virginia DeYoung Park Ridge (Maine South) 5:15.990
4 Pam Ratcliffe Palatine (Fremd) 5:16.629
5 Linda Krauser Wheaton (W.-Warrenville) 5:21.883
6 Teresa Dempsey Peoria (H.S.) 5:22.078

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Annette Ackerson Rock Island (H.S.) 1:03.183
2 Eileen Haag West Chicago (H.S.) 1:03.416
3 Londa Jorgensen Champaign (Central) 1:03.728
4 Katie Roush Hinsdale (Central) 1:03.838
5 Linnea Magnus Libertyville 1:03.904
6 Mary Beth O'Brien DeKalb 1:04.748

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Barb Larsen Mt. Prospect (Prospect) :58.899
2 Mary James Winnetka (New Trier East) 1:00.225
3 Pamela Albanese Glenview (Glenbrook South) 1:00.234
4 Pam Schackle Palos Hills (Stagg) 1:01.185
5 Rosanne Cronin Elmhurst (York) 1:01.291
6 Leslie Dellefield Northbrook (Glenbrook North) 1:02.743

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Dawn Jensen Park Ridge (Maine East) 1:09.063
2 Kathryn Kooser Wheaton (North) 1:09.278
3 Chris Takata Arlington Heights (Arlington) 1:10.133
4 Ellie Rusnak Elmhurst (York) 1:10.749
5 Kathy Scott Palatine (Fremd) 1:12.540
6 Barb LeBuhn Northfield (New Trier West) 1:13.879

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Maria Krug Wheaton (St. Francis) 2:07.377
2 Teri Changnon Northbrook (Glenbrook North) 2:13.994
3 Dawn Jensen Park Ridge (Maine East) 2:14.066
4 Sue Westhoff St. Charles (H.S.) 2:17.759
5 Kathryn Kooser Wheaton (North) 2:18.062
6 Linnea Magnus Libertyville 2:19.341

400-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Northbrook (Glenbrook North) 3:41.008
    Teri Changnon, Leslie Dellefield, Sherri Fischer, Barb Garland  
2 Hinsdale (Central) 3:45.397
    Jean Matias, Katie Roush, Corinna Seibt, Liz Turke  
3 Rock Island (H.S.) 3:45.596
    Annette Ackerson, Carol Camillo, Sarah Evans, Nancy Galley  
4 Winnetka (New Trier East) 3:45.698
    Gina Leekley, Laura Lifvendahl, Anne Ward, Teri Williams  
5 Glenview (Glenbrook South) 3:46.486
    Pamela Albanese, Margaret Compher, Beverly Koenig, JoAnn Stetson  
6 Park Ridge (Maine South) 3:47.284
    Jessica Boxer, Virginia DeYoung, Tracy Lindstrom, Jane Oberheide  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Arlington Heights (Arlington) 1:54.006
    Sue Cripe, Wendy Meyers, Jane Schramm, Chris Takata  
2 Northbrook (Glenbrook North) 1:55.798
    Barb Garland, Maura Gorham, Julie Kroeschell, Alissa Shaw  
3 Champaign (Central) 1:56.989
    Kate Helfrich, Londa Jorgensen, Susan Jorgensen, Shauna Wallace  
4 Winnetka (New Trier East) 1:57.148
    Mary James, Laura Lifvendahl, Betsy Lind, Anne Madden  
5 Palatine (Fremd) 1:57.206
    Jenny Ledwith, Nancy Nesvig, Pam Ratcliffe, Melissa Waters  
6 DeKalb 1:57.639
    Sarah Cordes, Mary Beth McGinnis, Mary Beth O'Brien, Krissy Olson  

diving

Place Name School Mark
1 Lona Foss Evanston (Twp.) 486.90
2 Mary Kay Gerhardt Des Plaines (Maine West) 432.84
3 Laurie Guthrie Winnetka (New Trier East) 431.52
4 Robin Duffy Riverside (R.-Brookfield) 429.39
5 Donna Reese Rockford (Guilford) 420.12
6 Claudia Zimmel Hinsdale (Central) 413.25

1978-79

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Mary Beth McGinnis DeKalb :23.72
2 Betsy Lind Winnetka (New Trier East) :24.82
3 Laurie Pederson Kankakee (Eastridge) :24.98
4 Barb Garland Northbrook (Glenbrook North) :24.98
5 Amy Bennett Evanston (Twp.) :25.19
6 Janet Goodridge Hinsdale (Central) :25.27

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Mary Beth McGinnis DeKalb :52.22
2 Marianne McCaw Hinsdale (Central) :53.20
3 Laurie Pederson Kankakee (Eastridge) :54.14
4 Barb Garland Northbrook (Glenbrook North) :54.42
5 Anne Ward Winnetka (New Trier East) :55.43
6 Tracy Barrett Rockford (Guilford) :55.70

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Barb Larsen Mt. Prospect (Prospect) 1:53.98
2 Marianne McCaw Hinsdale (Central) 1:54.08
3 Virginia DeYoung Park Ridge (Maine South) 1:57.03
4 Jody Stetson Glenview (Glenbrook South) 1:57.54
5 Carrie Jenkins St. Charles (Valley Lutheran) 1:57.57
6 Jamie Rohloff Downers Grove (North) 1:58.54

500-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Maria Krug Wheaton (St. Francis) 4:59.80
2 Linda Krauser Wheaton (W.-Warrenville) 5:10.58
3 Virginia DeYoung Park Ridge (Maine South) 5:14.24
4 Jody Stetson Glenview (Glenbrook South) 5:15.53
5 Jenny Leonard St. Charles (H.S.) 5:18.07
6 Jamie Rohloff Downers Grove (North) 5:25.11

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Mary Kelly Winnetka (New Trier East) 1:08.29
2 Kathryn Kooser Wheaton (North) 1:08.96
3 Dawn Jensen Park Ridge (Maine East) 1:08.97
4 Pam Ratcliffe Carbondale (H.S.) 1:09.36
5 Chris Takata Arlington Heights (Arlington) 1:10.74
6 Lisa Dunlap Oak Park (O.P.-River Forest) 1:11.38

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Barb Larsen Mt. Prospect (Prospect) :57.85
2 Amy Daniell St. Charles (H.S.) :58.67
3 Betsy Lind Winnetka (New Trier East) 1:00.28
4 Leslie Dellefield Northbrook (Glenbrook North) 1:00.44
5 Susan Steeples Macomb 1:01.28
6 Pam Schackle Palos Hills (Stagg) 1:01.65

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Katie Roush Hinsdale (Central) 1:01.73
2 Darleen Pearson Lake Forest (H.S.) 1:02.58
3 Corinna Seibt Hinsdale (Central) 1:02.88
4 Lori Spirek Buffalo Grove 1:03.24
5 Jane Schramm Arlington Heights (Arlington) 1:03.75
6 Sue Abels Wheaton (North) 1:03.83

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Maria Krug Wheaton (St. Francis) 2:06.29
2 Dawn Jensen Park Ridge (Maine East) 2:13.25
3 Pam Ratcliffe Carbondale (H.S.) 2:14.23
4 Chris Takata Arlington Heights (Arlington) 2:15.90
5 Mary Kelly Winnetka (New Trier East) 2:16.09
6 Sue Westhoff St. Charles (H.S.) 2:18.21

400-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Hinsdale (Central) 3:39.29
    Jean Matias, Marianne McCaw, Katie Roush, Corinna Seibt  
2 Winnetka (New Trier East) 3:42.72
    Laura Lifvendahl, Anne Madden, Anne Ward, Teri Williams  
3 Mt. Prospect (Prospect) 3:43.72
    Barb Larsen, Sue McLean, Lynn Partridge, Donna Weider  
4 Northbrook (Glenbrook North) 3:44.51
    Leslie Dellefield, Sherri Fischer, Barb Garland, Kim Thomas  
5 St. Charles (H.S.) 3:46.98
    Amy Daniell, Jenny Leonard, Wendy Martin, Karen Westhoff  
6 Freeport (H.S.) 3:47.31
    Diane Ballard, Jennifer Doden, Melanie Olson, Jill Peters  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier East) 1:52.64
    Lisa Cervinka, Mary James, Mary Kelly, Betsy Lind  
2 Hinsdale (Central) 1:53.63
    Janet Goodridge, Katie Roush, Corrina Seibt, Andrea Thomas  
3 Arlington Heights (Arlington) 1:55.89
    Christy Cutlip, Maria Falcon, Jane Schramm, Chris Takata  
4 DeKalb 1:56.11
    Sarah Cordes, Elizabeth Elsner, Mary Beth McGinnis, Mary Beth O'Brien  
5 Macomb 1:57.08
    Tiffani Gentry, Julie Rezab, Susan Steeples, Mary Wylie  

diving

Place Name School Mark
1 Lona Foss Evanston (Twp.) 433.80
2 Debbie Porter Rockford (Guilford) 396.05
3 Mary Kay Gerhardt Des Plaines (Maine West) 391.85
4 Donna Reese Rockford (Guilford) 383.95
5 Kim Bornman Arlington Heights (Arlington) 382.25
6 Jenny McMahon Winnetka (New Trier East) 378.90

1979-80

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Betsy Lind Winnetka (New Trier East) :23.921
2 Lisa Dunlap Hinsdale (Central) :24.661
3 Barb Garland Northbrook (Glenbrook North) :24.671
4 Amy Bennett Evanston (Twp.) :24.735
5 Tracy Barrett Rockford (Guilford) :24.733
6 Janet Goodridge Hinsdale (Central) :24.871

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Donna Decker Joliet (West) :51.710
2 Betsy Lind Winnetka (New Trier East) :52.046
3 Marianne McCaw Hinsdale (Central) :52.382
4 Maria Krug Wheaton (St. Francis) :52.988
5 Tracy Barrett Rockford (Guilford) :53.673
6 Jody Stetson Glenview (Glenbrook South) :53.846

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Marianne McCaw Hinsdale (Central) 1:52.800
2 Maria Krug Wheaton (St. Francis)  
3 Barb Larsen Mt. Prospect (Prospect)  
4 Jody Stetson Glenview (Glenbrook South)  
5 Nancy Collins Elgin (H.S.)  
6 Maribeth Malecki Hinsdale (Central)  

500-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Barb Larsen Mt. Prospect (Prospect) 5:02.334
2 Anne Madden Winnetka (New Trier East) 5:15.944
3 Linda Krauser Wheaton (W.-Warrenville) 5:16.178
4 Kris Darran Springfield (Southeast) 5:16.909
5 Maribeth Malecki Hinsdale (Central) 5:18.327
6 Mary Beth O'Brien DeKalb 5:22.244

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Lisa Dunlap Hinsdale (Central) 1:05.514
2 Pam Ratcliffe Carbondale (H.S.) 1:07.386
3 Mary Kelly Winnetka (New Trier East) 1:08.394
4 Tracy Keenan Park Ridge (Maine South) 1:08.990
5 Becky Beuckman Schaumburg (H.S.) 1:09.876
6 Teresa Floyd Rockford (Boylan) 1:10.464

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Amy Daniell St. Charles (H.S.) :58.307
2 Martha McCann Decatur (Eisenhower) :59.095
3 Jackie Armstrong Bloomington (H.S.) :59.738
4 Mary James Winnetka (New Trier East) 1:00.671
5 Susan Steeples Macomb 1:00.834
6 Susan Schaefer Lebanon 1:00.892

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Carol Wiegand Joliet (West) :59.960
2 Lori Spirek Buffalo Grove 1:00.979
3 Katie Roush Hinsdale (Central) 1:01.859
4 Darleen Pearson Lake Forest (H.S.) 1:02.312
5 Linnea Magnus Libertyville 1:02.663
6 Martha Weiss Rockford (West) 1:03.707

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Martha McCann Decatur (Eisenhower) 2:09.810
2 Pam Ratcliffe Carbondale (H.S.)  
3 Linnea Magnus Libertyville  
4 Teresa Floyd Rockford (Boylan)  
5 Mary Beth O'Brien DeKalb  
6 Mary Kelly Winnetka (New Trier East)  

400-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Hinsdale (Central) 3:36.376
    Jenny Bozich, Maribeth Malecki, Marianne McCaw, Katie Roush  
2 Joliet (West) 3:38.145
    Laura Brown, Donna Decker, Lynn Kowal, Carol Wiegand  
3 Wheaton (St. Francis) 3:41.138
    Anne Hussey, Faith Krug, Maria Krug, Annie Pierce  
4 Winnetka (New Trier East) 3:42.524
    Mary James, Julie Kelly, Anne Madden, Teri Williams  
5 Freeport (H.S.) 3:44.548
    Jennifer Doden, Lori Meile, Melanie Olson, Jill Peters  
6 St. Charles (H.S.) 3:46.365
    Amy Daniell, Bonnie McManus, Lisa Sapiego, Karen Westhoff  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier East) 1:50.430
    Tana Bowen, Mary James, Mary Kelly, Betsy Lind  
2 Joliet (West)  
    Laura Brown, Donna Decker, Lynn Kowall, Carol Wiegand  
3 Hinsdale (Central)  
    Jenny Bozich, Lisa Dunlap, Janet Goodridge, Kerry Leatham  
4 Northbrook (Glenbrook North)  
    Sherri Fischer, Barb Garland, Diane Goodspeed, Alissa Shaw  
5 Macomb  
    Tiffani Gentry, Julie Rezab, Susan Steeples, Mary Wylie  
6 Northfield (New Trier West)  
    Megan Burke, Susan Day, Barbara LeBrun, Kris Peterson  

diving

Place Name School Mark
1 Lona Foss Evanston (Twp.) 498.35
2 Jane Alexanders Winnetka (New Trier East) 431.05
3 Linda Boddy Naperville (North) 426.80
4 Claudia Zimmel Hinsdale (Central) 419.50
5 Brooke Bauer Glenview (Glenbrook South) 413.45
6 Cindy Creek Palatine (Fremd) 411.40