Girls Swimming & Diving Season Summaries

* Last updated at 12:32 pm on Monday, December 11, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1975-76

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Park Ridge (Maine South) D 1       Dawn Butler
Wheaton (North)   2        
Northbrook (Glenbrook North)   3        
Winnetka (New Trier East) D 4        
Lake Forest (H.S.)   5        
Hinsdale (Central) D 6        
Naperville (North) D 7        
Glenview (Glenbrook South)   8        
Glen Ellyn (Glenbard West)   9        
Downers Grove (North)   10        
Belleville (Althoff Catholic) D          
Flossmoor (Homewood-F.) D          
Lincoln D          
Mt. Prospect (Prospect) D          
Rock Island (H.S.) D          
Tinley Park (H.S.) D          

1976-77

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hinsdale (Central) D 1       Nancy Prentice
Park Ridge (Maine South) D 2       Dawn Butler
Northbrook (Glenbrook North) D 3       Jeanne Adams
Naperville (North)   4        
St. Charles (H.S.) D 5       Bob Teichart
Winnetka (New Trier East)   6       Bonnie Beach
Downers Grove (North)   7        
Lake Forest (H.S.)   7        
Arlington Heights (Arlington) D 9       Joanna Murdoch
Flossmoor (Homewood-F.)   10       Barbara Scherbarth
Orland Park (Sandburg) D         Pam Pinahs

1977-78

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Northbrook (Glenbrook North) D 1       Tim Dowling
Winnetka (New Trier East) D 2        
Hinsdale (Central) D 3        
Arlington Heights (Arlington)   4        
DeKalb D 5        
Palatine (Fremd) D 6        
Rock Island (H.S.)   7        
Park Ridge (Maine South) D 8        
Mt. Prospect (Prospect)   9        
Wheaton (St. Francis)   10        
Chicago (Lane) P          
Champaign (Central) D          
Downers Grove (North) D          
Macomb D          
Moline (H.S.) D          
Oak Forest D          
St. Charles (H.S.) D          

1978-79

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Winnetka (New Trier East) D 1       Eric Matz
Hinsdale (Central) D 2        
DeKalb D 3        
Arlington Heights (Arlington) D 4        
Northbrook (Glenbrook North)   5        
St. Charles (H.S.) D 6        
Mt. Prospect (Prospect)   7        
Park Ridge (Maine South) D 8        
Wheaton (St. Francis)   9        
Park Ridge (Maine East)   10        
Chicago (Morgan Park) P          
Lockport (Twp.) D          
Macomb D          
Normal (University) D          
Oak Forest D          
Palatine (Fremd) D          
Quincy (Sr.) D          

1979-80

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hinsdale (Central) D 1       Carol Lambert
Winnetka (New Trier East) D 2        
Joliet (West)   3        
Wheaton (St. Francis)   4        
St. Charles (H.S.) D 5        
Northbrook (Glenbrook North)   6        
Northfield (New Trier West)   6        
Macomb D 8        
Glenview (Glenbrook South)   8        
Evanston (Twp.)   10        
Chicago (Morgan Park) P          
Bloomington (H.S.) D   10 1   Bob Loy
DeKalb D          
Libertyville D   11 2   Janet Hoskins
Lockport (Twp.) D          
Moline (H.S.) D          
Orland Park (Sandburg) D          
Park Ridge (Maine South) D          
Schaumburg (H.S.) D