Boys Swimming & Diving Medalists

* Last updated at 7:35 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

1960-61

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Dave Lyons Winnetka (New Trier) :22.4
2 Gregg Skalinder Evanston (Twp.)  
3 Fletcher Espenscheid Rockford (East)  
4 Bob Lavin Winnetka (New Trier)  
5 Tom Branca Rockford (East)  
6 Carl Neuman Evanston (Twp.)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Dave Lyons Winnetka (New Trier) :49.2
2 Gregg Skalinder Evanston (Twp.)  
3 Mike Doscher Winnetka (New Trier)  
4 Dave Fuchs Highland Park  
5 Tom Pringle Evanston (Twp.)  
6 Tom Berube Highland Park  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Terry Townsend Winnetka (New Trier) 1:50.1
2 Tom Gibson Evanston (Twp.)  
3 Charles Ogilby Rockford (West)  
4 Scott Cordin Hinsdale (Twp.)  
5 Bob Keck Winnetka (New Trier)  
6 Ed Fahrbach Evanston (Twp.)  

400-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Terry Townsend Winnetka (New Trier) 4:01.7
2 Charles Ogilby Rockford (West)  
3 Bill Burson Winnetka (New Trier)  
4 Ed Fahrbach Evanston (Twp.)  
5 Alan Corrigan Rockford (West)  
6 Jeff Shea Evanston (Twp.)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Drew Patterson Oak Park (O.P.-River Forest) 1:06.5
2 Ed Sessions Winnetka (New Trier)  
3 Rick Mayer Evanston (Twp.)  
4 Paul Scheerer Hinsdale (Twp.)  
5 Norm Youngsteadt Maywood (Proviso East)  
6 Edmund Cook Chicago (Morgan Park)  

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Fred Schmidt Winnetka (New Trier) :53.0
2 Dale Kiefer Winnetka (New Trier)  
3 Alfred McConnell Evanston (Twp.)  
4 George Grommes Evanston (Twp.)  
5 Tom Johnson Northbrook (Glenbrook)  
6 Mark Michelson Elgin (H.S.)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Roger Goettsche Winnetka (New Trier) :56.0
2 Peter Hammer Evanston (Twp.)  
3 Rees Orland Moline (H.S.)  
4 Jack Kiefer Winnetka (New Trier)  
5 George Goff Maywood (Proviso East)  
6 James Hartzell Oak Park (O.P.-River Forest)  

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Dale Kiefer Winnetka (New Trier) 2:05.1
2 Tom Gibson Evanston (Twp.)  
3 Jack Kiefer Winnetka (New Trier)  
4 Gil LaCroix Rockford (East)  
5 Dennis Wolnick Evanston (Twp.)  
6 William Elder Franklin Park (East Leyden)  

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Rockford (East) 1:32.7
    Tom Branca, Fletcher Espenscheid, William Howard, William Sjostrom  
2 Evanston (Twp.)  
3 Highland Park  
4 Rockford (West)  
5 Winnetka (New Trier)  
6 Hinsdale (Twp.)  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier) 1:42.6
    Roger Goettsche, Bob Lavin, Fred Schmidt, Ed Sessions  
2 Hinsdale (Twp.)  
3 Evanston (Twp.)  
4 Moline (H.S.)  
5 Rockford (East)  
6 Oak Park (O.P.-River Forest)  

diving

Place Name School Mark
1 Duncan McDougall Winnetka (New Trier) 304.40
2 William Dunbar Rock Island (H.S.)  
3 Robert Keller Champaign (H.S.)  
4 Larry Rose Evanston (Twp.)  
5 Don Ewing Evanston (Twp.)  
6 Ron Jennings Aurora (East)  

1961-62

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Tom Pringle Evanston (Twp.) :23.0
2 John Mavon Hinsdale (Twp.)  
3 Victor Banks Winnetka (New Trier)  
4t Lee Carrington Urbana (H.S.)  
4t Barry Fisher Winnetka (New Trier)  
6 Dan Behr Rockford (West)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Tom Pringle Evanston (Twp.) :50.9
2 Tom Schwartin Evanston (Twp.)  
3t John Mavon Hinsdale (Twp.)  
3t Bill Klingberg Moline (H.S.)  
5 Barry Fisher Winnetka (New Trier)  
6 Phil Chase Winnetka (New Trier)  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Scott Cordin Hinsdale (Twp.) 1:51.1
2 Ed Fahrbach Evanston (Twp.)  
3 Bill Burson Winnetka (New Trier)  
4 Phil Miller Winnetka (New Trier)  
5 Rick Prokaski Hinsdale (Twp.)  
6 Hugh Muir Maywood (Proviso East)  

400-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Scott Cordin Hinsdale (Twp.) 4:05.9
2 Bill Burson Winnetka (New Trier)  
3 Rollie Groseth Hinsdale (Twp.)  
4 Phil Miller Winnetka (New Trier)  
5 Gil LaCroix Rockford (East)  
6 Jeff Claborn Evanston (Twp.)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Paul Scheerer Hinsdale (Twp.) 1:04
2 Rick Sawyer Winnetka (New Trier)  
3 Charles Schultz Rockford (West)  
4 Ron Berry Moline (H.S.)  
5 Steve Shapiro Winnetka (New Trier)  
6 Ed Cooke Chicago (Morgan Park)  

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Jack Kiefer Winnetka (New Trier) :56.1
2 Ed Partridge Hinsdale (Twp.)  
3 Alfred McConnell Evanston (Twp.)  
4 Dean Roberts Evanston (Twp.)  
5 John Lindley Rockford (East)  
6 Alan Koch Des Plaines (Maine West)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Peter Hammer Evanston (Twp.) :54.9
2 George Goff Maywood (Proviso East)  
3 Rees Orland Moline (H.S.)  
4 Don Shanley Winnetka (New Trier)  
5 Daniel Yocom Waukegan (H.S.)  
6 Graham Badger Evanston (Twp.)  

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Jack Kiefer Winnetka (New Trier) 2:07.9
2 Ed Partridge Hinsdale (Twp.)  
3 Gil LaCroix Rockford (East)  
4 Pete Shirk Hinsdale (Twp.)  
5 Jeff Claborn Evanston (Twp.)  
6 Graham Badger Evanston (Twp.)  

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Evanston (Twp.) 1:30.9
    Ed Fahrbach, John Newman, Tom Schwartin, Stewart Soule  
2 Moline (H.S.)  
3 Hinsdale (Twp.)  
4 Winnetka (New Trier)  
5 Highland Park  
6 Hillside (Proviso West)  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Evanston (Twp.) 1:43.1
    Peter Hammer, Walter Keats, Alfred McConnell, Brendan Taylor  
2 Hinsdale (Twp.)  
3 Winnetka (New Trier)  
4 Maywood (Proviso East)  
5 Rockford (West)  
6 Rockford (East)  

diving

Place Name School Mark
1 Tom Hutcheson Winnetka (New Trier) 293.95
2 Brent Bersbach Winnetka (New Trier)  
3 Bill Kanter Highland Park  
4 Victor Motosaka Northbrook (Glenbrook)  
5 Jim Eckmann Skokie (Niles West)  
6 Walt Wise Rock Island (H.S.)  

1962-63

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 John Mavon Hinsdale (Twp.) :22.5
2 Phil Chase Winnetka (New Trier)  
3 Dave Florio Champaign (H.S.)  
4t John Newman Evanston (Twp.)  
4t Ted Sheldon Highland Park  
6 William Kjellstrom Rockford (East)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Tom Schwartin Evanston (Twp.) :49.2
2 Phil Chase Winnetka (New Trier)  
3 Bob Brewer Evanston (Twp.)  
4t John Scheda Riverside (R.-Brookfield)  
4t Jim Props Winnetka (New Trier)  
6 Bill Scott Hinsdale (Twp.)  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Scott Cordin Hinsdale (Twp.) 1:47.5
2 William Swisher Evanston (Twp.)  
3 Rollie Groseth Hinsdale (Twp.)  
4 Reinhard Westenreider Highland Park  
5 Bill Burson Winnetka (New Trier)  
6 Tom Hendrey Winnetka (New Trier)  

400-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Scott Cordin Hinsdale (Twp.) 3:55.4
2 William Swisher Evanston (Twp.)  
3 Bill Burson Winnetka (New Trier)  
4 Rollie Groseth Hinsdale (Twp.)  
5 Tom Hendrey Winnetka (New Trier)  
6 Doug Rice Arlington Heights (Arlington)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Paul Scheerer Hinsdale (Twp.) 1:02.3
2 Steve Shapiro Winnetka (New Trier)  
3 Gerald Pearson Rockford (East)  
4 Ed Partridge Hinsdale (Twp.)  
5 Bob Haslach Lake Forest (H.S.)  
6 Charles Boyce Oak Park (O.P.-River Forest)  

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Matt Hand Hinsdale (Twp.) :53.6
2 John Lindley Rockford (East)  
3 Jim Cotsworth Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Jeff Claborn Evanston (Twp.)  
5 Dave Kienlen Joliet (Twp.)  
6 Morgan Allsup Bloomington (H.S.)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Peter Skoglund Evanston (Twp.) :57.0
2 Jack Kiefer Winnetka (New Trier)  
3 Richard Grantz Moline (H.S.)  
4 John Holland Winnetka (New Trier)  
5 Chuck Hollins Evanston (Twp.)  
6 Lynn Wildblood Park Ridge (Maine East)  

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Gil LaCroix Rockford (East) 2:07.2
2 Ed Partridge Hinsdale (Twp.)  
3 Pete Shirk Hinsdale (Twp.)  
4 Jack Kiefer Winnetka (New Trier)  
5 Jim Props Winnetka (New Trier)  
6 Andy Hayes Evanston (Twp.)  

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Hinsdale (Twp.) 1:30.4
    Kent Castle, John Mavon, Jim McArdle, Tom McArdle  
2 Rockford (East)  
3 Winnetka (New Trier)  
4 Highland Park  
5 Hillside (Proviso West)  
6 Champaign (H.S.)  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Hinsdale (Twp.) 1:41.7
    Matt Hand, Jim McArdle, Phil Prokaski, Paul Scheerer  
2 Winnetka (New Trier)  
3 Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Rockford (East)  
5 Moline (H.S.)  
6 Hillside (Proviso West)  

diving

Place Name School Mark
1 Doug Todd Winnetka (New Trier) 358.00
2 Brent Bersbach Winnetka (New Trier)  
3 Charles Siegel Skokie (Niles West)  
4 Tom Meaden Hinsdale (Twp.)  
5 Wayne Davis Evanston (Twp.)  
6 Ted Ronk Moline (H.S.)  

1963-64

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 John Scheda Riverside (R.-Brookfield) :22.5
2 Fred Hogan Chicago (St. Ignatius College Prep)  
3 Kent Castle Hinsdale (Twp.)  
4 Mike Edwards Dolton (Thornridge)  
5 Tom Peck Winnetka (New Trier)  
6 Robert Kircher Deerfield  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Phil Chase Winnetka (New Trier) :49.7
2 Mike Edwards Dolton (Thornridge)  
3 William Kjellstrom Rockford (East)  
4 Bill Scott Hinsdale (Twp.)  
5 Jeff Raff Winnetka (New Trier)  
6 Roger Hardy Northbrook (Glenbrook North)  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 William Swisher Evanston (Twp.) 1:46.8
2 Bill Swano Riverside (R.-Brookfield)  
3 Tom Hendrey Winnetka (New Trier)  
4 Jeff Raff Winnetka (New Trier)  
5 Rollie Groseth Hinsdale (Twp.)  
6 Carl Hostetler Maywood (Proviso East)  

400-yard freestyle

Place Name School Mark
1 William Swisher Evanston (Twp.) 3:55.5
2 Tom Hendrey Winnetka (New Trier)  
3 Rick Treiber Hinsdale (Twp.)  
4 Rollie Groseth Hinsdale (Twp.)  
5 Bill Swano Riverside (R.-Brookfield)  
6 Carl Hostetler Maywood (Proviso East)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Bruce Jacobson Deerfield 1:04.4
2 Steve Shapiro Winnetka (New Trier)  
3 Kip Pope Champaign (H.S.)  
4 Kent Peterson Moline (H.S.)  
5 Robert Haslach Lake Forest (H.S.)  
6 Tom Mack Bloomington (H.S.)  

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 John Lindley Rockford (East) :54.5
2 Jim Cotsworth Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Jeff Claborn Evanston (Twp.)  
4 Morgan Allsup Bloomington (H.S.)  
5 Randy Pfeiffer Deerfield  
6 Bruce Getz Evanston (Twp.)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Peter Skoglund Evanston (Twp.) :56.2
2 Richard Grantz Moline (H.S.)  
3 Chuck Goettsche Winnetka (New Trier)  
4 Chuck Hollins Evanston (Twp.)  
5 Dan Schwerin Hinsdale (Twp.)  
6 Phil Prokaski Hinsdale (Twp.)  

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Matt Hand Hinsdale (Twp.) 2:06.2
2 Peter Skoglund Evanston (Twp.)  
3 Rick Treiber Hinsdale (Twp.)  
4 Jim Props Winnetka (New Trier)  
5 Art Starks Hillside (Proviso West)  
6 Jim Cotsworth Oak Park (O.P.-River Forest)  

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier) 1:29.8
    Dave Bergman, Don Jones, Tom Peck, Bill Volckens  
2 Hinsdale (Twp.)  
3 Hillside (Proviso West)  
4 Peoria (Richwoods)  
5 Evanston (Twp.)  
6 Highland Park  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier) 1:41.7
    Chuck Goettsche, Bob Howell, Steve Shapiro, Bill Volckens  
2 Moline (H.S.)  
3 Bloomington (H.S.)  
4 Deerfield  

diving

Place Name School Mark
1 Doug Todd Winnetka (New Trier) 377.80
2 John Zimmerman Hinsdale (Twp.)  
3 Jay Meaden Hinsdale (Twp.)  
4 Jay Twitty Rock Island (H.S.)  
5 Wayne Davis Evanston (Twp.)  
6 Dave Street Rockford (West)  

1964-65

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Robert Kircher Deerfield :22.4
2 Fred Hogan Chicago (St. Ignatius College Prep)  
2 Tom McArdle Hinsdale (Twp.)  
4 Ralph Todhunter Winnetka (New Trier)  
5 Kent Castle Hinsdale (Twp.)  
6 Bryan Bateman Downers Grove (H.S.)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 William Swisher Evanston (Twp.) :48.1
2 Fred Hogan Chicago (St. Ignatius College Prep)  
3 Dave Naffziger Peoria (Richwoods)  
4 Bryan Bateman Downers Grove (H.S.)  
5 Jim McArdle Hinsdale (Twp.)  
6 David Wells Flossmoor (Homewood-F.)  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 William Swisher Evanston (Twp.) 1:47.5
2 Jeff Raff Winnetka (New Trier)  
3 Bob Nieman Hinsdale (Twp.)  
4 Charles Southward Evanston (Twp.)  
5 Wally Van Dyke Dolton (Thornridge)  
6 David Wells Flossmoor (Homewood-F.)  

400-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Rick Treiber Winnetka (New Trier) 4:00.4
2 Charles Southward Evanston (Twp.)  
3 Dave Campbell Evanston (Twp.)  
4 Terry Brazel Orland Park (Sandburg)  
5 Steve Stelle Peoria (Richwoods)  
6 Pete Reiter Winnetka (New Trier)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Kip Pope Champaign (H.S.) 1:02.5
2 Scott Stokes Winnetka (New Trier)  
3 Tom Mack Bloomington (H.S.)  
4 Steve Wainess Deerfield  
4 Sandy Lopater Winnetka (New Trier)  
6 Dean Satterthwaite Evanston (Twp.)  

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Morgan Allsup Bloomington (H.S.) :54.3
1 Art Busse Winnetka (New Trier) :54.3
3 Bruce Getz Evanston (Twp.)  
4 Randy Pfeiffer Deerfield  
5 Marty Chalfie Skokie (Niles East)  
6 Bill Stengel Hinsdale (Twp.)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Dan Schwerin Hinsdale (Twp.) :54.7
2 Chuck Goettsche Winnetka (New Trier)  
3 Chuck Hollins Evanston (Twp.)  
4 Chuck Fahlstrom Evanston (Twp.)  
5 Curt Cramer Joliet (Central)  
6 Bill Hutchings Winnetka (New Trier)  

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Rick Treiber Winnetka (New Trier) 2:06.1
2 Reg Bruskewitz Elgin (H.S.)  
3 Michael Dupre Rockford (East)  
4 Dave Campbell Evanston (Twp.)  
5 Rick Haayen Deerfield  
6 Tom North Rockford (West)  

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Hinsdale (Twp.) 1:28.0
    Kent Castle, Jim McArdle, Tom McArdle, Bob Neiman  
2 Winnetka (New Trier)  
3 Deerfield  
4 Peoria (Richwoods)  
5 Evanston (Twp.)  
6 Skokie (Niles North)  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier) 1:40.9
    Art Busse, Chuck Goettsche, Bob Howell, Sandy Lopater  
2 Evanston (Twp.)  
3 Hinsdale (Twp.)  
4 Peoria (Richwoods)  
5 Champaign (H.S.)  
6 Bloomington (H.S.)  

diving

Place Name School Mark
1 Jay Meaden Hinsdale (Twp.) 411.65
2 Doug Todd Winnetka (New Trier)  
3 John Zimmerman Hinsdale (Twp.)  
4 Richard List Park Ridge (Maine South)  
5 Richard Ballard Evanston (Twp.)  
6 Dave Darling Evanston (Twp.)  

1965-66

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Scott Gardiner Hinsdale (Central) :22.1
2 Art Busse Winnetka (New Trier East)  
3 Ken Kittman Franklin Park-Northlake (Leyden)  
4 James Heller Skokie (Niles North)  
5 Dirk VanHoesen Deerfield  
5 Ralph Todhunter Winnetka (New Trier East)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Bob Nieman Hinsdale (Central) :48.5
2 Jerry Paxton Danville (H.S.)  
3 Bob Howell Winnetka (New Trier East)  
4 Ralph Todhunter Winnetka (New Trier East)  
5 James Heller Skokie (Niles North)  
6 Bob Broms Deerfield  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Bob Nieman Hinsdale (Central) 1:46.7
2 Fred Southward Evanston (Twp.)  
3 Jerry Paxton Danville (H.S.)  
4 Wally Van Dyke Dolton (Thornridge)  
5 Curt Cramer Joliet (Central)  
6 Pete Reiter Winnetka (New Trier East)  

400-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Fred Southward Evanston (Twp.) 3:53.9
2 Brian Knox Hinsdale (Central)  
3 Bob Shoos Hinsdale (Central)  
4 Bruce Steiner Flossmoor (Homewood-F.)  
5 Frank Mutz Winnetka (New Trier East)  
6 Dave Campbell Evanston (Twp.)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Bruce Johnston Winnetka (New Trier East) 1:02.9
2 Robert Wrobel Evanston (Twp.)  
3 Steve Wainess Deerfield  
4 Tom Kennett Hinsdale (Central)  
5 Alan Stelter Orland Park (Sandburg)  
6 Dave Lopater Northfield (New Trier West)  

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Art Busse Winnetka (New Trier East) :54.0
2 Bruce Getz Evanston (Twp.)  
2 Scott Gardiner Hinsdale (Central)  
4 Mike Pringle Hinsdale (Central)  
4 Charles Hanssen Peoria (Richwoods)  
6 Terry Brazel Orland Park (Sandburg)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Chuck Goettsche Winnetka (New Trier East) :54.1
2 Dan Schwerin Hinsdale (Central)  
3 Frank McCullough Park Ridge (Maine South)  
4 Steve Gilliam Peoria (Richwoods)  
5 Bob McMillan Hinsdale (Central)  
6 Dave Roche Deerfield  

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Charles Nieman Hinsdale (Central) 2:06.3
2 Ray McCullough Park Ridge (Maine South)  
3 Dave Campbell Evanston (Twp.)  
4 Michael Rothweiler Peoria (Richwoods)  
5 Frank Kelley Winnetka (New Trier East)  
6 Tom North Rockford (West)  

400-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Peoria (Richwoods) 3:21.7
    Jim Curtis, Dave Houser, Gary Mehl, Roger Shelley  
1 Winnetka (New Trier East) 3:21.7
    Buzz Cohen, Rick Gustadt, Bob Howell, Pete Reiter  
3 Rock Island (H.S.)  
4 Deerfield  
5 Evanston (Twp.)  
6 Skokie (Niles North)  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Hinsdale (Central) 1:40.1
    Randy Hotchkin, Tom Kennett, Mike Pringle, Dan Schwerin  
2 Winnetka (New Trier East)  
3 Park Ridge (Maine South)  
4 Deerfield  
5 Peoria (Richwoods)  
6 Rock Island (H.S.)  

diving

Place Name School Mark
1 Gary Phillips Evanston (Twp.) 350.10
2 Dave Darling Evanston (Twp.)  
3 Bill Ferry Moline (H.S.)  
4 Brian McKensey Winnetka (New Trier East)  
5 Steve Reynolds Hinsdale (Central)  
6 Skip Beck Winnetka (New Trier East)  

1966-67

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Dirk VanHoesen Deerfield :22.0
2 John Wolz Skokie (Niles North)  
3 Bill Mehlenbeck Peoria (H.S.)  
4 Stephen Ohlson Rockford (East)  
5 Doug Beyer Evanston (Twp.)  
6 Dan Jamros Cicero (Morton East)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Rich Anderson Hinsdale (Central) :48.6
2 Jerry Paxton Danville (H.S.)  
3 Stephen Ohlson Rockford (East)  
4 Dave Tanner Danville (H.S.)  
5 Ellsworth Mills Highland Park  
6 Chip Avery Deerfield  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Jerry Paxton Danville (H.S.) 1:48.1
2 Robert Schoos Skokie (Niles North)  
3 John Kinsella Hinsdale (Central)  
4 Brian Knox Hinsdale (Central)  
5 Bruce Steiner Peoria (Richwoods)  
6 Gary Conelly Moline (H.S.)  

400-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Bruce Steiner Peoria (Richwoods) 3:54.5
2 John Kinsella Hinsdale (Central)  
3 Gary Conelly Moline (H.S.)  
4 Mike Egan Dolton (Thornridge)  
5 Robert Schoos Skokie (Niles North)  
6 Frank Mutz Winnetka (New Trier East)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Dirk VanHoesen Deerfield 1:03.0
2 Robert Wrobel Evanston (Twp.)  
3 Steve Baumgart Winnetka (New Trier East)  
4 Bob Bruskewitz Elgin (H.S.)  
5 Peter Dahlberg Chicago (Lane)  
6 Dave Lopater Northfield (New Trier West)  

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Marc Gilliam Rock Island (H.S.) :53.4
2 Ray McCullough Park Ridge (Maine South)  
3 Mike Pringle Hinsdale (Central)  
4 Terry Brazel Orland Park (Sandburg)  
5 Byron McDonald Northfield (New Trier West)  
6 Rob Jones Winnetka (New Trier East)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Frank McCullough Park Ridge (Maine South) :55.5
2 Steve Gilliam Rock Island (H.S.)  
3 Bill Schuster Rock Island (H.S.)  
4 Alan Dilley Champaign (H.S.)  
5 Bill Porritt Peoria (Richwoods)  
6 James McNaughton Orland Park (Sandburg)  

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Charles Nieman Hinsdale (Central) 2:03.7
2 Bill Moore Dolton (Thornridge)  
3 Steve Gilliam Rock Island (H.S.)  
4 Bill Lauritzen Hinsdale (Central)  
5 Barry Mendelson Evanston (Twp.)  
6 Don Dahlstrom Deerfield  

400-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier East) 3:22.0
    Don Ford, Rick Gustadt, Tim Healy, Chuck Ritzen  
2 Hinsdale (Central)  
3 Peoria (Richwoods)  
4 Dolton (Thornridge)  
5 Danville (H.S.)  
6 Skokie (Niles North)  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Park Ridge (Maine South) 1:42.2
    Pete Brown, Frank McCullough, Ray McCullough, Tom Torgersen  
2 Winnetka (New Trier East)  
3 Dolton (Thornridge)  
4 Evanston (Twp.)  
5 Deerfield  
6 Northfield (New Trier West)  

diving

Place Name School Mark
1 Doug Malin Hinsdale (Central) 377.50
2 Derrin Fund Evanston (Twp.)  
3 Don Cashmore Skokie (Niles West)  
4 Bill Ferry Moline (H.S.)  
5 Jim Cartwright Rockford (West)  
6 Rick Schulze Elmwood Park  

1967-68

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Steve Stasukitis Chicago (St. Ignatius College Prep) :22.4
2 Doug Beyer Evanston (Twp.)  
3 Ken Miller Dolton (Thornridge)  
4 Rick Andresen Elgin (H.S.)  
5 Chuck Ritzen Winnetka (New Trier East)  
6 Paul Katz Skokie (Niles East)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 John Kinsella Hinsdale (Central) :48.0
2 Gary Conelly Moline (H.S.)  
3 Tim Healy Winnetka (New Trier East)  
4 Dave Tanner Danville (H.S.)  
5 Chuck Ritzen Winnetka (New Trier East)  
6 Greg Glover Dolton (Thornridge)  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Gary Conelly Moline (H.S.) 1:45.2
2 John Kinsella Hinsdale (Central)  
3 Tim Healy Winnetka (New Trier East)  
4 Mark Lambert Hinsdale (Central)  
5 Dave Tanner Danville (H.S.)  
6 Tom Conelly Moline (H.S.)  

400-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Gary Ferraro Hinsdale (Central) 3:56.2
2 Dave Druz Hinsdale (Central)  
3 Mike Cutler Winnetka (New Trier East)  
4 Mike Egan Dolton (Thornridge)  
5 Bruce Keswick Darien (Hinsdale South)  
6 Dan Curran Winnetka (New Trier East)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Bill Lauritzen Hinsdale (Central) 1:02.9
2 Dennis Bush Peoria (Richwoods)  
3 Jim Hawkins Skokie (Niles East)  
4 Bill Moore Dolton (Thornridge)  
5 Bruce Haffner Hinsdale (Central)  
6 Richard Korinek Hillside (Proviso West)  

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Marc Gilliam Rock Island (H.S.) :51.8
2 Byron McDonald Northfield (New Trier West)  
3 Brian Knox Hinsdale (Central)  
4 Rick Townsand Winnetka (New Trier East)  
5 Joseph Lewkowicz Chicago (Lane)  
6 Barry Mendelson Evanston (Twp.)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Bill Schuster Rock Island (H.S.) :54.8
2 Alan Dilley Champaign (Centennial)  
3 Barry Lifshultz Evanston (Twp.)  
4 Sam Stawell Evanston (Twp.)  
5 Kevin Keating Elgin (H.S.)  
6 John Murphy Hinsdale (Central)  

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Charles Nieman Hinsdale (Central) 2:02.9
2 Bill Lauritzen Hinsdale (Central)  
3 Bill Moore Dolton (Thornridge)  
4 Ray McCullough Park Ridge (Maine South)  
5 Barry Mendelson Evanston (Twp.)  
6 Mark Dahlberg Chicago (Lane)  

400-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Hinsdale (Central) 3:18.4
    Gary Ferraro, Brian Knox, Mark Lambert, Charles Nieman  
2 Peoria (Richwoods)  
3 Dolton (Thornridge)  
4 Moline (H.S.)  
5 Evanston (Twp.)  
6 Winnetka (New Trier East)  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Rock Island (H.S.) 1:40.8
    Brice Anderson, Tom Chappell, Marc Gilliam, Bill Schuster  
2 Peoria (Richwoods)  
3 Northfield (New Trier West)  
4 Skokie (Niles East)  
5 Winnetka (New Trier East)  
6 Moline (H.S.)  

diving

Place Name School Mark
1 Bill Ploehn Winnetka (New Trier East) 386.55
2 Jim Blades Evanston (Twp.)  
3 Don Cashmore Skokie (Niles West)  
4 Jim Bere Hinsdale (Central)  
5 Jim Billipp Deerfield  
6 Ed Murphy Dolton (Thornridge)  

1968-69

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Marc Gilliam Rock Island (H.S.) :22.1
2 Jim Fieldhouse LaGrange (Lyons)  
3 Steve Baird Winnetka (New Trier East)  
4 Mike Koechlet Evanston (Twp.)  
5 Paul Muller Hinsdale (Central)  
6 Tony Sterba Riverside (R.-Brookfield)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Gary Conelly Moline (H.S.) :47.4
2 Keith Gilliam Rock Island (H.S.)  
3 Mark Lambert Hinsdale (Central)  
4 Ray McCullough Winnetka (New Trier East)  
5 Steve Baird Winnetka (New Trier East)  
6 Phil Dodson Hinsdale (Central)  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 John Kinsella Hinsdale (Central) 1:44.2
2 Mark Lambert Hinsdale (Central)  
3 Gary Conelly Moline (H.S.)  
4 Mike Egan Dolton (Thornridge)  
5 Dave Wand Peoria (Richwoods)  

400-yard freestyle

Place Name School Mark
1 John Kinsella Hinsdale (Central) 3:39.6
2 Tom Beyer Dolton (Thornridge)  
3 Gary Ferraro Hinsdale (Central)  
4 Bill McGowan LaGrange (Lyons)  
5 Steve Rice Deerfield  
6 Robert Mauer Evanston (Twp.)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Dennis Bush Peoria (Richwoods) 1:02.4
2 Bill Lauritzen Hinsdale (Central)  
3 John Fyfe Winnetka (New Trier East)  
4 Dana Staats Deerfield  
5 Gib Leach Peoria (Richwoods)  
6 Scott White Chicago (Morgan Park)  

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Marc Gilliam Rock Island (H.S.) :51.3
2 Dave Wand Peoria (Richwoods)  
3 Tony Sterba Riverside (R.-Brookfield)  
4 Mike Stone Dolton (Thornridge)  
5 Mike Egan Dolton (Thornridge)  
6 Jack Flanigan Flossmoor (Homewood-F.)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 John Murphy Hinsdale (Central) :54.6
2 Randy Whitchurch Evanston (Twp.)  
3 Alan Dilley Champaign (Centennial)  
4 Kevin Keating Elgin (H.S.)  
5 Mark Kaptur Orland Park (Sandburg)  
6 Dale Stempel Evanston (Twp.)  

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Ray McCullough Winnetka (New Trier East) 2:01.2
2 Alan Dilley Champaign (Centennial)  
3 Bill Lauritzen Hinsdale (Central)  
4 Keith Gilliam Rock Island (H.S.)  
5 Bill Magnuson Dolton (Thornridge)  
6 Ron Vender Skokie (Niles North)  

400-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Hinsdale (Central) 3:20.8
    Phil Dodson, Gary Ferraro, Jim Haffner, Martin Hieman  
2 Evanston (Twp.)  
3 Dolton (Thornridge)  
4 Elgin (H.S.)  
5 Winnetka (New Trier East)  
6 Northfield (New Trier West)  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Hinsdale (Central) 1:41.7
    Jim Haffner, Roger Kodat, John Murphy, Jay Verner  
1 Winnetka (New Trier East) 1:41.7
    John Fyfe, Andy Kauffman, Charles Mack, Guy Petit-Clerc  
3 Evanston (Twp.)  
4 Peoria (Richwoods)  
5 Hillside (Proviso West)  
6 Dolton (Thornridge)  

diving

Place Name School Mark
1 Jim Blades Evanston (Twp.) 387.05
2 Don Cashmore Skokie (Niles West)  
3 Al Doering Evanston (Twp.)  
4 Gary Dworski Skokie (Niles North)  
5 Gary Oliphant Winnetka (New Trier East)  
6 Walter Tempinski Orland Park (Sandburg)  

1969-70

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Jim Haffner Hinsdale (Central) :21.989
2 Steve Baird Winnetka (New Trier East)  
3 Rich Lynch Arlington Heights (St. Viator)  
4 Roger Wood Peoria (Richwoods)  
5 Steve Swanson Rockford (Guilford)  
6 Paul Muller Hinsdale (Central)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Mark Lambert Hinsdale (Central) :47.506
2 Steve Baird Winnetka (New Trier East)  
3 Gary Ferraro Hinsdale (Central)  
4 Rich Lynch Arlington Heights (St. Viator)  
5 Roger Wood Peoria (Richwoods)  
6 Steve Weston Joliet (Central)  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Mark Lambert Hinsdale (Central) 1:43.363
2 Tom Beyer Dolton (Thornridge)  
3 Phil Dodson Hinsdale (Central)  
4 Mark Anderson Winnetka (New Trier East)  
5 Robert Lohmeier Rock Island (H.S.)  
6 Bill McGowan LaGrange (Lyons)  

400-yard freestyle

Place Name School Mark
1 John Kinsella Hinsdale (Central) 3:33.095
2 Tom Beyer Dolton (Thornridge)  
3 Tom Crema Hinsdale (Central)  
4 Mark Anderson Winnetka (New Trier East)  
5 Ron Graham Deerfield  
6 Scott Fuller Flossmoor (Homewood-F.)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Gib Leach Peoria (Richwoods) 1:01.9
2 Jeff Collen Northbrook (Glenbrook North)  
3 Jon Mayfield Streator (Twp.)  
4 Scott White Chicago (Morgan Park)  
5 Joe Hurwitz Springfield (Southeast)  
6 Jim Morgan Dolton (Thornridge)  

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Keith Gilliam Rock Island (H.S.) :52.227
2 Bill Magnuson Dolton (Thornridge)  
3 Eric Topham Naperville (Central)  
4 Greg Scott Hinsdale (Central)  
5 Ed Silverman Highland Park  
6 Mark Houser Oak Park (O.P.-River Forest)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 John Murphy Hinsdale (Central) :53.743
2 Dale Stempel Evanston (Twp.)  
3 Wayne Spath Deerfield  
4 Russ Meyer Hinsdale (Central)  
5 Mark Trenor Deerfield  

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 John Kinsella Hinsdale (Central) 1:58.529
2 Keith Gilliam Rock Island (H.S.)  
3 Bill Magnuson Dolton (Thornridge)  
4 Randy Whitchurch Evanston (Twp.)  
5 Dave Druz Hinsdale (Central)  
6 Skip Parent Des Plaines (Maine West)  

400-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Hinsdale (Central) 3:10.117
    Phil Dodson, Gary Ferraro, John Kinsella, Mark Lambert  
2 Dolton (Thornridge)  
3 Rock Island (H.S.)  
4 Winnetka (New Trier East)  
5 Peoria (Richwoods)  
6 Flossmoor (Homewood-F.)  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Hinsdale (Central) 1:38.806
    Jim Haffner, Roger Kodat, John Murphy, Jay Verner  
2 Evanston (Twp.)  
3 Winnetka (New Trier East)  
4 Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Rock Island (H.S.)  
6 Dolton (Thornridge)  

diving

Place Name School Mark
1 Peter Agnew Winnetka (New Trier East) 417.95
2 Dave Bere Hinsdale (Central)  
3 Neal Peterson Deerfield  
4 Peter Smith Winnetka (New Trier East)  
5 Darryl Schoenstadt Highland Park  
6 Jeff Simpson Evanston (Twp.)