Boys Swimming & Diving Medalists

* Last updated at 7:35 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

1950-51

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Ron Gora Chicago (Lane) :24.0
2 Jim Wisocki Rockford (East)  
3 Jim Ford Winnetka (New Trier)  
4 Seeberg Rockford (East)  
5 Ted Crowell Rockford (West)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Ron Gora Chicago (Lane) :51.7
2 Doug Fletcher Winnetka (New Trier)  
3 Talbot Joliet (Catholic Academy)  
4 Worden Rockford (West)  
5 Beaven Winnetka (New Trier)  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Pat Mattison Rockford (West) 2:00.8
2 Gaither Rosser Chicago (Lane)  
3 Bill Stetson Winnetka (New Trier)  
4 Bill Jenks Winnetka (New Trier)  
5 Worden Rockford (West)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Wes Harris Evanston (Twp.) 1:06.5
2 Walter Langtry Winnetka (New Trier)  
3 Edwards Peoria (H.S.)  
4 Samorian Rockford (East)  
5 Kutyna Chicago (Lane)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 John Hoaglund Rockford (East) 1:04.4
2 Don Rogers Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Don Doran Evanston (Twp.)  
4 Gfoerer Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Englund Maywood (Proviso)  

150-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Charles Edwards Peoria (H.S.) 1:41.5
2 Tom McGurn Evanston (Twp.)  
3 Mattson Rockford (East)  
4 Clopper Peoria (H.S.)  
5 Johnson Rockford (West)  

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier) 1:37.7
    Doug Fletcher, Jim Ford, George Hust, Bill Stetson  
2 Rockford (West)  
3 Rockford (East)  
4 Chicago (Lane)  
5 Evanston (Twp.)  

150-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Rockford (East) 1:21.7
    John Hoaglund, Jim Samorian, Jim Wisocki  
2 Evanston (Twp.)  
3 Winnetka (New Trier)  
4 Rockford (West)  
5 Oak Park (O.P.-River Forest)  

diving

Place Name School Mark
1 Jim Walters Winnetka (New Trier) 77.95
2 William Williams Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Russ Whitney Highland Park  
4 George Conn Evanston (Twp.)  
5 Harnsberger Winnetka (New Trier)  

1951-52

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 John Moskiewicz Chicago (Harrison) :24.3
2 Bruno Wilinski Rockford (West)  
3 Jack Powers Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Jim Wisocki Rockford (East)  
5 Don Larson Skokie (Niles)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 John Moskiewicz Chicago (Harrison) :54.6
2 George Hust Winnetka (New Trier)  
3 John Lind Winnetka (New Trier)  
4 Gordon/Charles Farnell Des Plaines (Maine)  
5 Jack Spuck Harvey (Thornton)  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Bill Stetson Winnetka (New Trier) 2:03.4
2 Ned Loar Peoria (H.S.)  
3 Bill Jenks Winnetka (New Trier)  
4 Fred Woodruff Des Plaines (Maine)  
5 Tom Jacobson Chicago (Lane)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Al Rubenstein Highland Park 1:07
2 John Lechner Winnetka (New Trier)  
3 James Canfield Rockford (West)  
4 Robert Smith Evanston (Twp.)  
5 George Lockwood Skokie (Niles)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Don Rogers Oak Park (O.P.-River Forest) 1:04.1
2 Don Doran Evanston (Twp.)  
3 Dick Steinmetz Evanston (Twp.)  
4 John Faissler Chicago (Sullivan)  
5 Jenks Oldin Oak Park (O.P.-River Forest)  

150-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Al Rubenstein Highland Park 1:40.1
2 Charles Hardin Evanston (Twp.)  
3 J. Taylor Winnetka (New Trier)  
4 Joe Kavasky Waukegan (H.S.)  
5 Bryant Boatwright Evanston (Twp.)  

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier) 1:39.6
    Duke Hust, Bill Jenks, John Lind, Bill Stetson  
2 Des Plaines (Maine)  
3 Evanston (Twp.)  
4 Chicago (Lane)  
5 Rockford (East)  

150-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Evanston (Twp.) 1:24.4
    Don Doran, Dick Lederer, Mike McCaleb  
2 Winnetka (New Trier)  
3 Rockford (West)  
4 Skokie (Niles)  
5 Des Plaines (Maine)  

diving

Place Name School Mark
1 Stuart Kent Maywood (Proviso) 75.22
2 Joseph Ellis Chicago (University)  
3 William Kieck Alton (Western Military)  
4 William Williams Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Russ Whitney Highland Park  

1952-53

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Jack Powers Oak Park (O.P.-River Forest) :24.4
2 Don Larson Skokie (Niles)  
3 Don Patterson Winnetka (New Trier)  
4 John Lechner Winnetka (New Trier)  
5 Jack Putnam Rockford (West)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Tom Alderson Evanston (Twp.) :54.7
2 Gordon/Charles Farnell Des Plaines (Maine)  
3 John Lind Winnetka (New Trier)  
4 Ned Loar Peoria (H.S.)  
5 Clyde Logan Rockford (East)  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Ned Loar Peoria (H.S.) 2:03.3
2 Bob Miller Chicago (Senn)  
3 Tom Jacobson Chicago (Lane)  
4 Fred Woodruff Des Plaines (Maine)  
5 Charles Bronston Winnetka (New Trier)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 George Lockwood Skokie (Niles) 1:05.0
2 Al Rubenstein Highland Park  
3 Robert Vaclavek Chicago (Tilden)  
4 Frank Farmer Evanston (Twp.)  
5 Richard Smith Evanston (Twp.)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Don Dowd Winnetka (New Trier) 1:03.1
2 Dave Pemberton Evanston (Twp.)  
3 Don Rogers Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Al Coxon Des Plaines (Maine)  
5 Dick Steinmetz Evanston (Twp.)  

150-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Deed Hardin Evanston (Twp.) 1:36.6
2 Al Rubenstein Highland Park  
3 Al Coxon Des Plaines (Maine)  
4 Pat McDermott Maywood (Proviso)  
5 Ken Epker Waukegan (H.S.)  

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Evanston (Twp.) 1:39.2
    Tom Alderson, Dick Hanley, Deed Hardin, Leddie Lederer  
2 Des Plaines (Maine)  
3 Winnetka (New Trier)  
4 Chicago (Lane)  
5 Rockford (West)  

150-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier) 1:21.7
    Don Dowd, John Lind, Mike Sills  
2 Evanston (Twp.)  
3 Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Skokie (Niles)  
5 Des Plaines (Maine)  

diving

Place Name School Mark
1 Ed Cole Evanston (Twp.) 147.28
2 Roger Clark Rockford (West)  
3 Roy Yocum Skokie (Niles)  
4 Dick Bachli Des Plaines (Maine)  
5 David Tucker Peoria (H.S.)  

1953-54

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Jack Powers Oak Park (O.P.-River Forest) :23.8
2 Gordon/Charles Farnell Des Plaines (Maine)  
3 Dean Ness Skokie (Niles)  
4 Harry Hoffman Peoria (H.S.)  
5 John Lechner Winnetka (New Trier)  
6 Tom Wynn Winnetka (New Trier)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Don Patterson Winnetka (New Trier) :54.8
2 Tom Alderson Evanston (Twp.)  
3 Harry Hoffman Peoria (H.S.)  
4 Robert Proebsting Des Plaines (Maine)  
5 Eric McCaleb Evanston (Twp.)  
6 Bernie Rinella Winnetka (New Trier)  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Dick Hanley Evanston (Twp.) 2:02.0
2 Charles Bronston Winnetka (New Trier)  
3 Dick Whittaker Peoria (H.S.)  
4 Jay Sandwick Rockford (West)  
5 Jack Creden Winnetka (New Trier)  
6 Lee Fitzhugh Oak Park (O.P.-River Forest)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Mike Farmer Evanston (Twp.) 1:02.4
2 Mike Sills Winnetka (New Trier)  
3 Robert Smith Evanston (Twp.)  
4 Jay Muntz Rockford (West)  
5 William Forsythe Peoria (H.S.)  
6 Steve Hirsch Winnetka (New Trier)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Dave Pemberton Evanston (Twp.) 1:01.1
2 Skip McCallum Evanston (Twp.)  
3 Charles Lechner Winnetka (New Trier)  
4 Al Coxon Des Plaines (Maine)  
5 William Dykstra Chicago (Fenger)  
6 Owen Ackerman Peoria (H.S.)  

150-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Deed Hardin Evanston (Twp.) 1:35.9
2 Al Coxon Des Plaines (Maine)  
3 Robert Proebsting Des Plaines (Maine)  
4 Charles Lechner Winnetka (New Trier)  
5 Steve Hirsch Winnetka (New Trier)  
6 Jay Muntz Rockford (West)  

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier) 1:37.3
    John Lechner, Don Patterson, Bernie Rinella, Tom Wynn  
2 Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Chicago (Lane)  
4 Rockford (West)  
5 Rockford (East)  

150-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Evanston (Twp.) 1:20.2
    Mike Farmer, Dick Nelson, Dave Pemberton  
2 Des Plaines (Maine)  
3 Winnetka (New Trier)  
4 Rockford (West)  
5 Maywood (Proviso)  
6 Peoria (H.S.)  

diving

Place Name School Mark
1 Ed Cole Evanston (Twp.) 218.15
2 Ken Komen Des Plaines (Maine)  
3 Wally Fort Evanston (Twp.)  
4 Dick Bachli Des Plaines (Maine)  
5 Chuck Hill Winnetka (New Trier)  
6 Tom Capone Rockford (West)  

1954-55

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Dick Hanley Evanston (Twp.) :23.3
2 Don Patterson Winnetka (New Trier)  
3 Bill Boeckler Winnetka (New Trier)  
4 Eric McCaleb Evanston (Twp.)  
5 Mike Sheetz Rockford (East)  
6 John Mattoon Rockford (East)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Dick Hanley Evanston (Twp.) :51.7
2 Don Patterson Winnetka (New Trier)  
3 Robert Proebsting Des Plaines (Maine)  
4 Robert Engdahl Highland Park  
5 Bruce Soule Evanston (Twp.)  
6 Gerald Logan Rockford (East)  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Tom Alderson Evanston (Twp.) 2:02.4
2 Dick Whittaker Peoria (H.S.)  
3 Jay Sandwick Rockford (West)  
4 Tony Follett Evanston (Twp.)  
5 Charles Bronston Winnetka (New Trier)  
6 Lee Fitzhugh Oak Park (O.P.-River Forest)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Mike Farmer Evanston (Twp.) 1:01.7
2 Jay Muntz Rockford (West)  
3 Steve Hirsch Winnetka (New Trier)  
4 William Forsythe Peoria (H.S.)  
5 Jim Sokol Winnetka (New Trier)  
6 Tom Walker Harvey (Thornton)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Skip McCallum Evanston (Twp.) 1:01.4
2 Charles Lechner Winnetka (New Trier)  
3 Owen Ackerman Peoria (H.S.)  
4 Dick Powell Bloomington (H.S.)  
5 Terry Smith Des Plaines (Maine)  
6 John Fix Evanston (Twp.)  

150-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Jay Muntz Rockford (West) 1:37.7
2 Tom Walker Harvey (Thornton)  
3 Robert Proebsting Des Plaines (Maine)  
4 Bill Mulliken Champaign (H.S.)  
5 Tom Alderson Evanston (Twp.)  
6 Robert Moline Des Plaines (Maine)  

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Rockford (H.S.) 1:39.4
    Gerald Logan, John Mattoon, Mike Noling, Mike Sheetz  
2 Highland Park  
3 Evanston (Twp.)  
4 Winnetka (New Trier)  
5 Rockford (West)  
6 Oak Park (O.P.-River Forest)  

150-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Evanston (Twp.) 1:20.2
    Mike Farmer, Skip McCallum, James Stackhouse  
2 Winnetka (New Trier)  
3 Des Plaines (Maine)  
4 Peoria (H.S.)  
5 Rockford (East)  
6 Oak Park (O.P.-River Forest)  

diving

Place Name School Mark
1 Dick Bachli Des Plaines (Maine) 76.87
2 Tom Capone Rockford (West)  
3 Wally Fort Evanston (Twp.)  
4 Roger Maupin Winnetka (New Trier)  
5 Chuck Hill Winnetka (New Trier)  
6 Ted Snyder Evanston (Twp.)  

1955-56

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 John Mattoon Rockford (East) :24.7
2 Larry Michelson Elgin (H.S.)  
3 D. Braue Winnetka (New Trier)  
4 Tom Ocasek Arlington Heights (Arlington)  
5 Tom Harris Highland Park  
6 Stanley Norman Arlington Heights (Arlington)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Bill Boeckler Winnetka (New Trier) :53.1
2 Mike Sheetz Rockford (East)  
3 William Poulos Berwyn-Cicero (Morton)  
4 Gerald Logan Rockford (East)  
5 Bill Claerhout Moline (H.S.)  
6 Stanley Norman Arlington Heights (Arlington)  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Tony Follett Evanston (Twp.) 1:59.2
2 Terry Allen Danville (H.S.)  
3 John Laux Waukegan (H.S.)  
4 William Meyerhoff Highland Park  
5 Dick Brackett Winnetka (New Trier)  
6 D. Muther Winnetka (New Trier)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Bill Mulliken Champaign (H.S.) 1:03.9
2 Elmer Prueske Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Buck Robinson Winnetka (New Trier)  
4 Dick Nelson Evanston (Twp.)  
5 Robert Aten Rockford (East)  
6 Gerald Brady LaSalle (L.-Peru)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Charles Lechner Winnetka (New Trier) 1:00.7
2 Dick Powell Bloomington (H.S.)  
3 James Beck Joliet (Twp.)  
4 George Ickes Evanston (Twp.)  
5 Ted Hedman Evanston (Twp.)  
6 David Krivan Rockford (East)  

150-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Tony Follett Evanston (Twp.) 1:31.6
2 Bill Mulliken Champaign (H.S.)  
3 Mike Noling Rockford (East)  
4 Tom Ising Peoria (H.S.)  
5 J.K. Sutor Harvey (Thornton)  
6 Larry Michelson Elgin (H.S.)  

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Rockford (East) 1:37.5
    Gerald Logan, John Mattoon, Mike Noling, Mike Sheetz  
2 Winnetka (New Trier)  
3 Evanston (Twp.)  
4 Chicago (Lane)  
5 Highland Park  
6 Chicago (Fenger)  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Evanston (Twp.) 1:53.6
    Ted Hedman, Mike Kamm, Jack Power, Bill Stiles  
2 Winnetka (New Trier)  
3 Chicago (Fenger)  
4 Danville (H.S.)  
5 Skokie (Niles)  
6 Waukegan (H.S.)  

diving

Place Name School Mark
1 Ted Snyder Evanston (Twp.) 218.15
2 Joe Huyler Winnetka (New Trier)  
3 Chuck Hill Winnetka (New Trier)  
4 Tim Walker Evanston (Twp.)  
5 Eddie Stephenson Maywood (Proviso)  
6 Don Echelberger Maywood (Proviso)  

1956-57

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Bill Claerhout Moline (H.S.) :24.0
2 Tom Herschbach Joliet (Twp.)  
3 Robert Wilson Highland Park  
4 George de Tarnowsky Winnetka (New Trier)  
5 Dan Passoja Evanston (Twp.)  
6 Dick Ebrey Winnetka (New Trier)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Bill Claerhout Moline (H.S.) :52.8
2 William Meyerhoff Highland Park  
3 Gary Ball Winnetka (New Trier)  
4 Eric Skalinder Evanston (Twp.)  
5 Jack Slaughter Winnetka (New Trier)  
6 Fred Parker Rockford (West)  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Bill Mulliken Champaign (H.S.) 1:59.8
2 Dick Brackett Winnetka (New Trier)  
3 Dave Burgess Evanston (Twp.)  
4 Terry Allen Danville (H.S.)  
5 Pete Heitman Winnetka (New Trier)  
6 Earl Davey Chicago (Fenger)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Larry Michelson Elgin (H.S.) 1:00.2
2 Dave Drake Highland Park  
3 Alvin Voelkner Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Joe Dowell Bloomington (H.S.)  
5 Buck Robinson Winnetka (New Trier)  
6 Ray Carlson Winnetka (New Trier)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Tony Follett Evanston (Twp.) 1:00.3
2 Fred Wolf Winnetka (New Trier)  
3 Pete Nichols Champaign (H.S.)  
4 Don Strand Highland Park  
5 Charles Lueth Evanston (Twp.)  
6 Steve Schilling Rockford (West)  

150-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Fred Wolf Winnetka (New Trier) 1:34.9
2 Bill Mulliken Champaign (H.S.)  
3 Tom Ising Peoria (H.S.)  
4 Dick Brackett Winnetka (New Trier)  
5 Dave Burgess Evanston (Twp.)  
6 Terry Allen Danville (H.S.)  

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Evanston (Twp.) 1:36.5
    Tony Follett, Dan Passoja, Eric Skalinder, Phil Will  
2 Winnetka (New Trier)  
3 Rockford (East)  
4 Highland Park  
5 Maywood (Proviso)  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier) 1:50.5
    Louis Kuppenheimer, Frank Miller, Mike Richardson, Buck Robinson  
2 Evanston (Twp.)  
3 Chicago (Fenger)  
4 Maywood (Proviso)  
5 Bloomington (H.S.)  
6 Rockford (West)  

diving

Place Name School Mark
1 Ted Snyder Evanston (Twp.) 240.50
2 Joe Huyler Winnetka (New Trier)  
3 Bill O'Brien Aurora (Marmion Academy)  
4 Tim Walker Evanston (Twp.)  
5 Don Echelberger Maywood (Proviso)  
6 Don Merz Winnetka (New Trier)  

1957-58

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 William Meyerhoff Highland Park :24.0
2 Tom Herschbach Joliet (Twp.)  
3 Jerry Reilly Winnetka (New Trier)  
4t Warren Deatherage Peoria (H.S.)  
4t Charles "Chip" Laird Winnetka (New Trier)  
6 Curt Washburn Rockford (West)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 William Meyerhoff Highland Park :53.4
2 Jack Slaughter Winnetka (New Trier)  
3 Dave Burgess Evanston (Twp.)  
4 Mike Martin Winnetka (New Trier)  
5 Tom Herschbach Joliet (Twp.)  
6 Dave Proebsting Des Plaines (Maine)  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Warren Uhler Evanston (Twp.) 1:59.4
2 Pete Heitman Winnetka (New Trier)  
3 Ruben Roca Des Plaines (Maine)  
4 John Kovas Winnetka (New Trier)  
5 David Turner Evanston (Twp.)  
6 Mel Snodgrass Des Plaines (Maine)  

400-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Fred Wolf Winnetka (New Trier) 4:14.1
2 Dave Burgess Evanston (Twp.)  
3 Pete Heitman Winnetka (New Trier)  
4 David Turner Evanston (Twp.)  
5 Bill Bachle Highland Park  
6 Dick Olson Des Plaines (Maine)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Byron Ware Rockford (West) 1:10.3
2 Charles Younger Champaign (H.S.)  
3 Eric Skalinder Evanston (Twp.)  
4 Jerry Stevens Bloomington (H.S.)  
5 Christian Binner Highland Park  
6 Howard Heid Rockford (East)  

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Larry Michelson Elgin (H.S.) :58.9
2 Dick Brackett Winnetka (New Trier)  
3 Joe Sommer Des Plaines (Maine)  
4 Alvin Voelkner Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Joe Dowell Bloomington (H.S.)  
6 John Thomas Berwyn-Cicero (Morton)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Fred Wolf Winnetka (New Trier) 1:00.0
2 Tom Stock Bloomington (H.S.)  
3 Donald Strand Highland Park  
4 Tom Dewing Rockford (West)  
5 Pete Nichols Champaign (H.S.)  
6 Charles Lueth Evanston (Twp.)  

150-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Dick Brackett Winnetka (New Trier) 1:33.0
2 Larry Michelson Elgin (H.S.)  
3 Warren Uhler Evanston (Twp.)  
4 Jeff Moore Evanston (Twp.)  
5 ? ? Winnetka (New Trier)  

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier) 1:36.2
    Charles "Chip" Laird, Mike Martin, Jerry Reilly, Jack Slaughter  
2t Evanston (Twp.)  
2t Rockford (West)  
4t Berwyn-Cicero (Morton)  
4t Highland Park  
6 Des Plaines (Maine)  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Evanston (Twp.) 1:50.5
    Charles Lueth, Eric Skalinder, Bill Stiles, Phil Will  
2 Bloomington (H.S.)  
3 Highland Park  
4 Rockford (West)  
5 Des Plaines (Maine)  
6 Riverside (R.-Brookfield)  

diving

Place Name School Mark
1 LeRoy Pochman Maywood (Proviso) 245.20
2 Tim Walker Evanston (Twp.)  
3 John Glerum Maywood (Proviso)  
4 Mike Julian Highland Park  
5 John Robbins Highland Park  
6 Don Merz Winnetka (New Trier)  

1958-59

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 John Plain Aurora (West) :23.8
2 Curt Washburn Rockford (West)  
3 Dave Hoiles Winnetka (New Trier)  
4 John Kastner Berwyn-Cicero (Morton)  
5 Dick Olson Des Plaines (Maine)  
6 Gregg Skalinder Evanston (Twp.)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 John Plain Aurora (West) :52.8
2t Jim Highland Des Plaines (Maine)  
2t Jack Slaughter Winnetka (New Trier)  
4 Chuck Thompson Highland Park  
5 Bill Stiles Evanston (Twp.)  
6 Charles Wright Rockford (West)  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Pete Heitman Winnetka (New Trier) 1:57.3
2 Warren Uhler Evanston (Twp.)  
3 John Kovas Winnetka (New Trier)  
4 Charles Ogilby Rockford (West)  
5 John Fornof Streator (Twp.)  
6 George Grommes Evanston (Twp.)  

400-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Warren Uhler Evanston (Twp.) 4:11.5
2 Pete Heitman Winnetka (New Trier)  
3 George Grommes Evanston (Twp.)  
4 William Chadsey Winnetka (New Trier)  
5 Tom Stock Bloomington (H.S.)  
6 Martin Klingel Champaign (H.S.)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Don Ruggles Moline (H.S.) 1:08.1
2 John Pringle Evanston (Twp.)  
3 Mike Hinnen Peoria (H.S.)  
4 Jerry Stevens Bloomington (H.S.)  
5 Rick Mayer Evanston (Twp.)  
6 Patrick Barry Rockford (East)  

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Joe Sommer Des Plaines (Maine) :56.9
2 Jeff Moore Evanston (Twp.)  
3 Tom Gibson Evanston (Twp.)  
4 Dale Kiefer Winnetka (New Trier)  
5 John Newman Highland Park  
6 Rick Albin Highland Park  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Tom Stock Bloomington (H.S.) :59.4
2 Robert Johnson Evanston (Twp.)  
3 Chris Pullman Winnetka (New Trier)  
4 Roger Goettsche Winnetka (New Trier)  
5 George Vrehl Riverside (R.-Brookfield)  
6 Eric Matz Rockford (East)  

150-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Dale Kiefer Winnetka (New Trier) 1:32.2
2 Jeff Moore Evanston (Twp.)  
3 Martin Klingel Champaign (H.S.)  
4 John Newman Highland Park  
5 Tom Gibson Evanston (Twp.)  
6 Pete Pettigrew Winnetka (New Trier)  

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Rockford (West) 1:34.3
    Charles Espy, Harold Messman, Curt Washburn, Charles Wright  
2 Winnetka (New Trier)  
3 Evanston (Twp.)  
4 Highland Park  
5 Harvey (Thornton)  
6 Rockford (East)  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Des Plaines (Maine) 1:48.3
    Pete Benda, Jim Highland, Joe Sommer, Jim Wildwood  
2 Riverside (R.-Brookfield)  
3 Winnetka (New Trier)  
4 Evanston (Twp.)  
5 Highland Park  
6 Rockford (East)  

diving

Place Name School Mark
1 John Robbins Highland Park 344.20
2 Don Merz Winnetka (New Trier)  
3 Robert Johnson Moline (H.S.)  
4 Jeff Kewy Winnetka (New Trier)  
5 Terry Fish Evanston (Twp.)  
6 Frank Dyson Freeport (H.S.)  

1959-60

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Gregg Skalinder Evanston (Twp.) :23.2
2 Robert DeGrenier Elmwood Park :23.2
3 George McBean Evanston (Twp.)  
4 Charles "Chip" Laird Winnetka (New Trier)  
5 Steve Brooks Moline (H.S.)  
6 James Van Kennan Winnetka (New Trier)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Walt Richardson Hinsdale (Twp.) :51.9
2 Charles Wright Rockford (West)  
3 Tom Pringle Evanston (Twp.)  
4 Robert DeGrenier Elmwood Park  
5 Dave Fuchs Highland Park  
6 Pete Pettigrew Winnetka (New Trier)  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Dave Lyons Winnetka (New Trier) 1:54.9
2 Tom Gibson Evanston (Twp.)  
3 Charles Ogilby Rockford (West)  
4 Terry Townsend Winnetka (New Trier)  
5 Jerry Oveson Evanston (Twp.)  
6 Phil Karafotas Skokie (Niles)  

400-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Tom Gibson Evanston (Twp.) 4:11.0
2 Dave Lyons Winnetka (New Trier)  
3 Terry Townsend Winnetka (New Trier)  
4 Charles Ogilby Rockford (West)  
5 Jerry Oveson Evanston (Twp.)  
6 Walt Richardson Hinsdale (Twp.)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 John Pringle Evanston (Twp.) 1:07.9
2 William Chadsey Winnetka (New Trier)  
3 Don Ruggles Moline (H.S.)  
4 Rick Mayer Evanston (Twp.)  
5 Jack Schlitz Harvey (Thornton)  
6 Mark Panther Highland Park  

100-yard butterfly

Place Name School Mark
1 Jeff Moore Evanston (Twp.) :54.7
2 Fred Schmidt Winnetka (New Trier)  
3 Dale Kiefer Winnetka (New Trier)  
4 George Grommes Evanston (Twp.)  
5 Rex Ball Oak Park (O.P.-River Forest)  
6 Cliff Cramer Riverside (R.-Brookfield)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Roger Goettsche Winnetka (New Trier) :56.4
2 Peter Hammer Evanston (Twp.)  
3 Tom Stock Bloomington (H.S.)  
4 Robert Johnson Evanston (Twp.)  
5 George Winter Des Plaines (Maine)  
6 Reese Orland Moline (H.S.)  

200-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Dale Kiefer Winnetka (New Trier) 2:11.1
2 Jeff Moore Evanston (Twp.)  
3 John Pringle Evanston (Twp.)  
4 Bill Burson Winnetka (New Trier)  
5 Ron Berry Moline (H.S.)  
6 Phil Karafotas Skokie (Niles)  

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Rockford (East) 1:37.0
    Fletcher Espenscheid, William Howard, Ronald Johnson, Peter Schubeler  
2 Highland Park  
3 Rockford (West)  
4 Northbrook (Glenbrook)  

200-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier) 1:44.6
    William Chadsey, Roger Goettsche, Charles "Chip" Laird, Fred Schmidt  
2 Evanston (Twp.)  
3 Moline (H.S.)  
4 Riverside (R.-Brookfield)  
5 Rockford (East)  
6 Highland Park  

diving

Place Name School Mark
1 Robert Johnson Moline (H.S.) 292.80
2 Terry Fish Evanston (Twp.)  
3 Robert Keller Champaign (H.S.)  
4 Dick Schroeder Evanston (Twp.)  
5 Doug Russell Des Plaines (Maine)  
6 Bruce Livingston Rockford (East)