Boys Swimming & Diving Medalists

* Last updated at 7:35 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

1931-32

50-yard freestyle*

Place Name School Mark
1 Robert Brundage Oak Park (O.P.-River Forest) :26.9
2 Ben Nielsen Des Plaines (Maine)  
3 Albert George Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Rachlitz Chicago (Tilden)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 James Hickey Chicago (Tilden) :58.7
2 Sid Ferguson Evanston (Twp.)  
3 Ben Nielsen Des Plaines (Maine)  
4 Robert Gutzsell Oak Park (O.P.-River Forest)  

200-yard freestyle*

Place Name School Mark
1 Juel Chicago (Tilden) 2:18.6
2 Robert Marriott Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Trahern Ogilby Rockford (H.S.)  
4 Molner Harvey (Thornton)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 William Walker Highland Park (Deerfield-Shields) 1:15.6
2 Bergstrom Chicago (Tilden)  
3 Hutton Rockford (H.S.)  
4 Larson Chicago (Lane)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 George Spry Evanston (Twp.) 1:07.2
2 McCarthy Chicago (Lane)  
3 Reedy Chicago (Tilden)  
4 Larson Chicago (Tilden)  

200-yard freestyle relay*

Place School (& Relay Members) Mark
1 Rockford (H.S.) 1:45.0
    Carlgren, Hallden, Trahern Ogilby, Raymond Walters  
2 Des Plaines (Maine)  
3 Chicago (Lane)  

200-yard medley relay*

Place School (& Relay Members) Mark
1 Des Plaines (Maine) 1:58.5
    H. Daniels, T. Pascoe, W. Siefried, George Stembridge  
2 Rockford (H.S.)  
3 Chicago (Lane)  
4 Chicago (Englewood)  

diving

Place Name School Mark
1 Jimmy Holland Evanston (Twp.)  
2 Bob Schmidt Des Plaines (Maine)  
3 George Borrowman Evanston (Twp.)  
4 Hallden Rockford (H.S.)  

1932-33

50-yard freestyle*

Place Name School Mark
1 Raymond Walters Rockford (H.S.) :24.8
2 Jay Gadsen Brown Chicago (Hyde Park)  
3 Frank Prorok Calumet City (Thornton Fractional)  
4 Pacel Prins Chicago (Senn)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Raymond Walters Rockford (H.S.) :56.3
2 James Hickey Chicago (Tilden)  
3 Robert Gutzsell Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 William Happ Winnetka (New Trier)  

200-yard freestyle*

Place Name School Mark
1 Trahern Ogilby Rockford (H.S.) 2:14.4
2 William Lewis Chicago (University)  
3 Jack Homs Rockford (H.S.)  
4 E. Jahns Des Plaines (Maine)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Jack Kasley Oak Park (O.P.-River Forest) 1:13.1
2 Gustav Horschke Chicago (Roosevelt)  
3 Stanley Alcorn Peoria (H.S.)  
4 Bill Heyn Winnetka (New Trier)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Henry Rieke Chicago (Schurz) 1:05.7
2 George Spry Evanston (Twp.)  
3 Norman Lewis Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 G. Kerber Des Plaines (Maine)  

200-yard freestyle relay*

Place School (& Relay Members) Mark
1 Rockford (H.S.) 1:43.1
2 Chicago (Tilden)  
3 Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Evanston (Twp.)  

200-yard medley relay*

Place School (& Relay Members) Mark
1 Evanston (Twp.) 1:55.2
2 Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Des Plaines (Maine)  
4 Rockford (H.S.)  

diving

Place Name School Mark
1 James Gilson Evanston (Twp.)  
2 George Suttcliffe Chicago (Roosevelt)  
3 Bob Schmidt Des Plaines (Maine)  
4 Donald Phillips Oak Park (O.P.-River Forest)  

1933-34

40-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Eric Voss Des Plaines (Maine) :19.3
2 Anderson Peoria (H.S.)  
3 Young Chicago (Austin)  
4 George Reitz Des Plaines (Maine)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Frank Reach Chicago (University) :57.5
2 Anderson Peoria (H.S.)  
3 Lowe Danville (H.S.)  
4 William Happ Winnetka (New Trier)  

220-yard freestyle

Place Name School Mark
1 William Lewis Chicago (University) 2:26.6
2 Trahern Ogilby Rockford (H.S.)  
3 Joe Juel Chicago (Tilden)  
4 Bill Zerrien Des Plaines (Maine)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 James Shoemaker Rockford (H.S.) 1:12.8
2 Arthur Compton Chicago (University)  
3 Norman Sutker Chicago (Crane)  
4 Frank Gilmore Des Plaines (Maine)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Adolph Kiefer Chicago (Roosevelt) 1:03.8
2 Norman Lewis Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Cutter Peoria (H.S.)  
4 Sid Wallinsky Chicago (Roosevelt)  

160-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Des Plaines (Maine) 1:17.8
    Kendall Light, George Reitz, George Stembridge, Eric Voss  
2 Chicago (University)  
3 Rockford (H.S.)  
4 Chicago (Englewood)  

180-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Roosevelt) 1:51.0
    Robert Fox, Adolph Kiefer, Jerome Weinstein  
2 Des Plaines (Maine)  
3 Chicago (Englewood)  
4 Rockford (H.S.)  

diving

Place Name School Mark
1 Bob Schmidt Des Plaines (Maine)  
2 Donald Phillips Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Harold Cullen Chicago (Englewood)  
4 Dempsey Chicago (Parker)  

1934-35

40-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Bob Berkenfield Chicago (Hyde Park) :19.4
2 Overmann Chicago (Morgan Park)  
3 Billy Edgecomb Chicago (Englewood)  
4 Lewis Oak Park (O.P.-River Forest)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Frank Reach Chicago (University) :56.0
2 Russell Holtz Des Plaines (Maine)  
3 Bob Berkenfield Chicago (Hyde Park)  
4 Adolph Kiefer Chicago (Roosevelt)  

220-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Bill Zerrien Des Plaines (Maine) 2:24.0
2 Albert Jacobsen Chicago (Austin)  
3 Armstrong Chicago (Austin)  
4 Goldman Chicago (University)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Jerry Balonich Des Plaines (Maine) 1:13.0
2 Michael Davis Chicago (University)  
3 Ingle Danville (H.S.)  
4 Lowry Chicago (Tilden)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Adolph Kiefer Chicago (Roosevelt) :59.8
2 Bob Beebe Winnetka (New Trier)  
3 Stein Chicago (University)  
4 William Sloan Des Plaines (Maine)  

160-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Oak Park (O.P.-River Forest) 1:19.0
2 Des Plaines (Maine)  
3 Chicago (Englewood)  
4 Rockford (H.S.)  

180-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (University) 1:48.8
2 Des Plaines (Maine)  
3 Winnetka (New Trier)  
4 Chicago (Englewood)  

diving

Place Name School Mark
1 Hanlin Peoria (H.S.)  
2 Bob Becker Chicago (Crane)  
3 Driscoll Chicago (Tilden)  
4 Henry Holquist Oak Park (O.P.-River Forest)  

1935-36

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Ralph McCollum Chicago (University) :24.8
2 Doyle Gray Chicago (Roosevelt) :25.5
3 Tom Jones Oak Park (O.P.-River Forest) :25.7
4 John Winter Maywood (Proviso) :26.8

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Tad Harvey Winnetka (New Trier) :58.6
2 Bob Berkenfield Chicago (Hyde Park) :58.7
3 Russell Holtz Des Plaines (Maine) :58.8
4 Art Ebeling Chicago (Lane) :58.9

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Bill Zerrien Des Plaines (Maine) 2:07.0
2 Haldane Wilson Winnetka (New Trier) 2:10.0
3 Albert Jacobsen Chicago (Austin) 2:12.6
4 Anderson Peoria (H.S.) 2:16.4

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Haegstrom Rockford (H.S.) 1:12.3
2 Jerry Balonich Des Plaines (Maine) 1:12.6
3 Lonchar Chicago (Bowen) 1:12.7
4 Krauss Chicago (Lake View) 1:13.4

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Adolph Kiefer Chicago (Roosevelt) :58.5
2 Bill Beebe Winnetka (New Trier) 1:03.1
3 William Goelitz Oak Park (O.P.-River Forest) 1:05.9
4 Stein Chicago (Schurz) 1:07.3

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Des Plaines (Maine) 1:41.6
    Jerry Balonich, Richard Herman, Ed Wuerst, Bill Zerrien  
2 Rockford (H.S.) 1:44.1
3 Oak Park (O.P.-River Forest) 1:44.1
4 Winnetka (New Trier) 1:46.5

150-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Des Plaines (Maine) 1:25.7
2 Winnetka (New Trier) 1:25.8
3 Oak Park (O.P.-River Forest) 1:28.0
4 Peoria (H.S.) 1:28.7

diving

Place Name School Mark
1 Henry Holquist Oak Park (O.P.-River Forest) 93.63
2 Jules Hack Des Plaines (Maine) 80.84
3 Alan Robertson Chicago (University) 80.40
4 James Wilkinson Des Plaines (Maine) 79.22

1936-37

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Bill Zerrien Des Plaines (Maine) :24.3
2 Otto Jaretz Chicago (Lane) :24.7
3 Charles Lewis Oak Park (O.P.-River Forest) :25.4
4 Jordan Peoria (H.S.) :26.2

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Otto Jaretz Chicago (Lane) :54.0
2 Bill Zerrien Des Plaines (Maine) :54.1
3 Billy Stegner Des Plaines (Maine) :58.0
4 Klein Waukegan (H.S.) :58.5

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Art Ebeling Chicago (Lane) 2:07.7
2 Alfred Risser Des Plaines (Maine) 2:11.1
3 Anderson Peoria (H.S.) 2:11.7
4 Bob Amundsen Chicago (Lane) 2:13.0

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Fred Henschel Winnetka (New Trier) 1:11.7
2 Vance Peoria (H.S.) 1:12.3
3 Franz Klafs Chicago (Lane) 1:12.8
4 Bob Stembridge Des Plaines (Maine) 1:12.9

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Mark Follansbee Winnetka (New Trier) 1:07.1
2 Ralph Kiefer Chicago (Roosevelt) 1:07.9
3 Pat Conway Winnetka (New Trier) 1:08.0
4 Lawrence Wehrheim Chicago (Lane) 1:08.8

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Des Plaines (Maine) 1:41.6
    Norman Dunteman, Alfred Risser, Billy Stegner, Ed Wuerst  
2 Chicago (Lane) 1:43.4
    Erickson, McDonald, Robert Mueller, Donald Wenstrom  
3 Rockford (H.S.) 1:43.7
    Gutzwiller, Harvey, Lopin, Welsh  
4 Winnetka (New Trier) 1:44.4
    Hess, Spinney, Sullivan, Waldo  

150-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Des Plaines (Maine) 1:26.9
    Roger Sloan, Bob Stembridge, Ed Wuerst  
2 Chicago (Lane) 1:27.6
    Art Ebeling, Franz Klafs, Bob Proctor  
3 Peoria (H.S.) 1:28.8
    Anderson, Jordan, Vance  
4 LaSalle (L.-Peru) 1:30.7
    Hahn, Mueller, Wachter  

diving

Place Name School Mark
1 Henry Holquist Oak Park (O.P.-River Forest) 88.06
2 James Wilkinson Des Plaines (Maine) 86.53
3 Gutzwiller Rockford (H.S.) 84.47
4 Werner Des Plaines (Maine) 84.40

1937-38

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Otto Jaretz Chicago (Lane) :24.3
2 Lopin Rockford (H.S.) :24.8
3 Donald Wenstrom Chicago (Lane) :24.9
4 Mueller Chicago (Lane) :25.4
5 John Clark Winnetka (New Trier) :25.6

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Otto Jaretz Chicago (Lane) :53.5
2 John Clark Winnetka (New Trier) :56.1
3 Peter Stasiak Calumet City (Thornton Fractional) :56.2
4 Peshek Chicago (Tilden) :57.2
5 Bob Proctor Chicago (Lane) :57.6

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Bob Proctor Chicago (Lane) 2:07.5
2 Bob Amundsen Chicago (Lane) 2:07.7
3 George Johnson Des Plaines (Maine) 2:13.4
4 Bill Neilson Chicago (Lane) 2:14.0
5 Safstrom Des Plaines (Maine) 2:14.4

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Fred Henschel Winnetka (New Trier) 1:07.9
2 Gardner Peoria (H.S.) 1:10.5
3 Pederson Rockford (H.S.) 1:11.9
4 Bob Stembridge Des Plaines (Maine) 1:12.1
5 William Christiansen Chicago (Lane) 1:12.3

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 William Goelitz Oak Park (O.P.-River Forest) 1:05.1
2 Bill Drucker Winnetka (New Trier) 1:07.3
3 Lawrence Wehrheim Chicago (Lane) 1:07.4
4 Richard Koppen LaSalle (L.-Peru) 1:08.0
5 Jordan Peoria (H.S.) 1:09.1

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Lane) 1:40.3
    Stan Erickson, Henry Heinichen, McDonald, Robert Mueller  
2 Winnetka (New Trier) 1:43.9
    Menary, Oatis, Vernon, Wymond  
3 Des Plaines (Maine) 1:45.8
    Fulle, Olson, Roger Sloan, Billy Stegner  
4 Evanston (Twp.) 1:46.5
    Gordon Galloway, Hance, Filipp Kreissl, Horace Langdon  
5 Waukegan (H.S.) 1:52.6
    Braun, Craddock, Hewitt, Palo  

150-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier) 1:26.2
    Robert Bennett, Fred Henschel, J. Wiese  
2 Rockford (H.S.) 1:27.4
    Anderson, Lopin, Pederson  
3 Des Plaines (Maine) 1:27.6
    Huebner, Safstrom, Bob Stembridge  
4 Oak Park (O.P.-River Forest) 1:27.7
    Capouch, William Goelitz, Monson  
5 Chicago (Lane) 1:27.8
    Bob Amundsen, William Christiansen, Lawrence Wehrheim  

diving

Place Name School Mark
1 Jack Davis Winnetka (New Trier) 92.45
2 Geroge Bouton Des Plaines (Maine) 84.55
3 Keith Van Buren Chicago (Crane) 80.60
4 Richard Buckle Evanston (Twp.) 75.59
5 Schanble Chicago (Sullivan) 70.88

1938-39

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Peter Stasiak Calumet City (Thornton Fractional) :24.2
2 Bob Amundsen Chicago (Lane) :24.4
3 Jack Lappla Chicago (Lane) :24.5
4 Henry Heinichen Chicago (Lane) :24.8
5 John Clark Winnetka (New Trier) :24.9

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Peter Stasiak Calumet City (Thornton Fractional) :55.0
2 John Clark Winnetka (New Trier) :55.5
3 Robert Bennett Winnetka (New Trier) :55.8
4 Lopin Rockford (H.S.) :56.5
5 Whitney Pearson Chicago (Lane) :56.9

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Bob Amundsen Chicago (Lane) 2:10.8
2 James Peterson Rockford (H.S.) 2:11.6
3 Richard Brennan Chicago (Lane) 2:11.6
4 Peshek Chicago (Tilden) 2:12.1
5 Johnson Des Plaines (Maine) 2:12.5

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Matthew Marty Chicago (Schurz) 1:07.8
2 James Eberle Chicago (Austin) 1:08.0
3 Stephen Grimm Chicago (Lane) 1:08.4
4 Pakucko Chicago (Lane) 1:10.9
5 Gardner Peoria (H.S.) 1:12.3

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Richard Koppen LaSalle (L.-Peru) 1:05.8
2 Anderson Rockford (H.S.) 1:07.2
3 Eldon Stegen LaSalle (L.-Peru) 1:08.1
4 Bill Drucker Winnetka (New Trier) 1:08.1
5 J. Wiese Winnetka (New Trier) 1:08.5

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Lane) 1:40.7
    Ralph Erickson, Henry Heinichen, Clyde Kemnitz, John Pakucko  
2 Winnetka (New Trier) 1:42.2
    Robert Bennett, Ben Bricker, Menary, Oatis  
3 Peoria (H.S.) 1:45.8
    Anderson, Batchelder, Bruce, Gardner  
4 Evanston (Twp.)  
    Gordon Galloway, Glynn, Horace Langdon, Frank Seubold  
5 Chicago (Tilden) 1:46.0
    Holderman, Maier, Pachinsky, Peshek  

150-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Lane) 1:25.1
    Stephen Grimm, Jack Leppla, Whitney Pearson  
2 Rockford (H.S.) 1:27.6
    Anderson, Kiefer, Weld  
3 Winnetka (New Trier) 1:27.8
    Cobb, Menary, J. Wiese  
4 Des Plaines (Maine) 1:28.5
    Huebner, Johnson, Winkleman  
5 Chicago (Wells) 1:30.6
    Hight, Oddo, Speed  

diving

Place Name School Mark
1 Miller Anderson Chicago (Lane) 94.46
2 Howard Jaynes Chicago (Senn) 93.43
3 Keith Van Buren Chicago (Crane) 90.86
4 Jack Davis Winnetka (New Trier) 89.81
5 John McDonald Des Plaines (Maine) 86.50

1939-40

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Bob Amundsen Chicago (Lane) :23.6
2 Henry Kozlowski Chicago (Lane)  
3 Joe Capouch Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Adams Rockford (H.S.)  
5 Lyons Highland Park  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Henry Heinichen Chicago (Lane) :54.2
2 Ben Bricker Winnetka (New Trier)  
3 Ralph Erickson Chicago (Lane)  
4 Eppley Chicago (Parker)  
5 Walter Ris Chicago (Crane)  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Bob Amundsen Chicago (Lane) 2:06.8
2 Robert Bennett Winnetka (New Trier)  
3 Jim McNerney Chicago (Lane)  
4 Hoetger Winnetka (New Trier)  
5 Vern Rose Chicago (Lane)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Elroy Heidke Chicago (Lane) 1:08.1
2 Eugene Eaton Maywood (Proviso)  
3 James Eberle Chicago (Austin)  
4 Rayl Danville (H.S.)  
5 Kenny Stoll Chicago (Lane)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Eldon Stegen LaSalle (L.-Peru) 1:05.5
2 Endicott Danville (H.S.)  
3 Ray Wiese Winnetka (New Trier)  
4 Kerr Danville (H.S.)  
5 McKeane Des Plaines (Maine)  

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Lane) 1:40.7
    Ralph Erickson, Lester Essig, Henry Heinichen, Jim McNerney  
2 Winnetka (New Trier)  
    Ben Bricker, Jones, Lippincott, Wilder  
3 Oak Park (O.P.-River Forest)  
    Joe Capouch, Stephen Deme, Ralph Jepsen, Arthur Koblish  
4 Rockford (H.S.)  
    Adams, Cascio, Nihan, Olson  
5 Danville (H.S.)  
    Cowan, Debenham, Endicott, Schultz  

150-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Lane) 1:24.7
    Elroy Heidke, Henry Kozlowski, George Malten  
2 Winnetka (New Trier)  
    Robert Bennett, Hough, Judson  
3 Rockford (H.S.)  
    Joslyn, Mitchell, Waters  
4 Danville (H.S.)  
    Barker, Kerr, Rayl  
5 LaSalle (L.-Peru)  
    Martin, Miglio, Eldon Stegen  

diving

Place Name School Mark
1 John McDonald Des Plaines (Maine) 106.80
2 Howard Jaynes Chicago (Senn)  
3 Joe Bayard Winnetka (New Trier)  
4 Ware Winnetka (New Trier)  
5 Skarda Chicago (Crane)  

1940-41

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Robert Schmoeger LaSalle (L.-Peru) :25.6
2 George Malten Chicago (Lane)  
3 Edwin Allen Chicago (Lane)  
4 Adams Rockford (East)  
5 Stelnicki Chicago (Crane)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Henry Kozlowski Chicago (Lane) :52.6
2 Walter Ris Chicago (Crane)  
3 Robert Schmoeger LaSalle (L.-Peru)  
4 Frank Woodman Chicago (Lane)  
5 Adams Rockford (East)  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Herb Siewert Chicago (Crane) 2:10.7
2 Debenham Danville (H.S.)  
3 Dick Upsall Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Dick Zachary Chicago (Lane)  
5 Richard Olufs Chicago (Lane)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Elroy Heidke Chicago (Lane) 1:06.8
2 Kenny Stoll Chicago (Lane)  
3 Mitchell Rockford (West)  
4 Oscar Reed Chicago (Lane)  
5 Wayland Danville (H.S.)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Ian Crabb Joliet (Twp.) 1:04.8
2 Bernard Fischer Chicago (Lane)  
3 Kerr Danville (H.S.)  
4 James Miller Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Greening LaSalle (L.-Peru)  

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Lane) 1:39.2
    Edwin Allen, George Malten, Gene Reichel, Frank Woodman  
2 Chicago (Crane)  
3 Champaign (H.S.)  
4 Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Rockford (West)  

150-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Lane) 1:24.5
    Bernard Fischer, Elroy Heidke, Jim McNerney  
2 Danville (H.S.)  
3 Rockford (West)  
4 Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Joliet (Twp.)  

diving

Place Name School Mark
1 Bill McDonald Chicago (Lane) 84.2
2 Vito Plescia Chicago (Crane)  
3 Robert Callahan Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Robert Stone Chicago (Lane)  
5 Bob Barker Alton (Western Military)  

1941-42

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Robert Schmoeger LaSalle (L.-Peru) :24.9
2 Gene Raichel Chicago (Lane)  
3 Don MacLane Evanston (Twp.)  
4 Dick Zachary Chicago (Lane)  
5 Russ Attridge Winnetka (New Trier)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Robert Schmoeger LaSalle (L.-Peru) :56.0
2 Gene Raichel Chicago (Lane)  
3 Dick Zachary Chicago (Lane)  
4 Eric Foote Winnetka (New Trier)  
5 Richard Houcek Chicago (Hyde Park)  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Graham Davis Winnetka (New Trier) 2:11.2
2 Dick Wartena Chicago (Lane)  
3 Bob Burr Chicago (Lane)  
4 Walter Boyle Winnetka (New Trier)  
5 Bob Dicken Danville (H.S.)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Bernie Walters Rockford (East) 1:09.3
2 Irving Hahn LaSalle (L.-Peru)  
3 Maurice Hardy Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Ed Hegeler Danville (H.S.)  
5 Harold Gold Chicago (Lane)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Don Johanson Winnetka (New Trier) 1:04.5
2 Ian Crabb Joliet (Twp.)  
3 Dick Upsall Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Jim Miller Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Bill Schwartz Winnetka (New Trier)  

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier) 1:42
2 Chicago (Lane)  
    George Huttman, Tom Kelly, Pete Rostock, Jerry Shimkus  
3 Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Chicago (University)  
5 Champaign (H.S.)  

150-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Oak Park (O.P.-River Forest) 1:25.4
    Maurice Hardy, Dick Upsall, Alan Welch  
2 Winnetka (New Trier)  
3 Rockford (East)  
4 Chicago (Lane)  
    Bob Burr, Harold Gold, Dick Wartena  
4 Evanston (Twp.)  

diving

Place Name School Mark
1 Robert Stone Chicago (Lane) 79.33
2 Bill McDonald Chicago (Lane)  
3 Ray Anthony Winnetka (New Trier)  
4 Tom Gunderson Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Joe Anthony Winnetka (New Trier)  

1942-43

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Charles Barnes Winnetka (New Trier) :25.1
2 Richard Houcek Chicago (Hyde Park)  
3 H. Sadewater Rockford (East)  
4 Hank Mautner Chicago (Lane)  
5 Ross Rockford (West)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 H. Sadewater Rockford (East) :56.1
2 Richard Houcek Chicago (Hyde Park)  
3 Alan Welch Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Malin Des Plaines (Maine)  
5 Lyman Alton (Western Military)  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Robert Korte Chicago (Lane) 2:11.1
2 Dick Howell Winnetka (New Trier)  
3 Raphael Alton (Western Military)  
4 Robert Brodhagen Chicago (Lane)  
5 Graham Davis Winnetka (New Trier)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Steve DeClerque Winnetka (New Trier) 1:11
2 Harold Gold Chicago (Lane)  
3 Bohlender Rockford (West)  
4 Norlie Chicago (Taft)  
5 Hegeler Danville (H.S.)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Bob Burr Chicago (Lane) 1:05.8
2 Dave Robertson Winnetka (New Trier)  
3 John Sampson Winnetka (New Trier)  
4 Bill Maass Chicago (Lane)  
5 Phelps Danville (H.S.)  

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Lane) 1:43.1
    Nick Compan, Ernie Csolkovits, Robert Korte, Tony Kozakiewicz  
2 Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Winnetka (New Trier)  
4 Des Plaines (Maine)  
5 Alton (Western Military)  

150-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier) 1:24.5
2 Chicago (Lane)  
    Bob Burr, Harold Gold, Henry Mautner  
3 Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Danville (H.S.)  
5 Rockford (West)  

diving

Place Name School Mark
1 Tom Gunderson Oak Park (O.P.-River Forest) 88.43
2 Bob Wulfert Des Plaines (Maine)  
3 John Geschrey Chicago (Lane)  
4 Dudley Harned Evanston (Twp.)  
5 Doug Gregory Winnetka (New Trier)  

1943-44

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Charles Barnes Winnetka (New Trier) :24.2
2 Tony Kozakiewicz Chicago (Lane)  
3 Jack Madsen Chicago (Lane)  
4 David Jensen Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 R. Jones Chicago (Fenger)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Dick Lepman Winnetka (New Trier) :56.9
2 Bill Huesner Evanston (Twp.)  
3 Dave Tittle Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 H. Sadewater Rockford (East)  
5 Bob Gibe Chicago (Lane)  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Dick Hennigan Chicago (Lane) 2:07
2 R. White Chicago (Fenger)  
3 Dick Howell Winnetka (New Trier)  
4 C. Carpenter Rockford (West)  
5 Don Kaufman Winnetka (New Trier)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Charles Solberg Winnetka (New Trier) 1:12.5
2 John Mack Winnetka (New Trier)  
3 Glenn Weber Chicago (Lane)  
4 Hugh McMullen Winnetka (New Trier)  
5 Bill Tucker Winnetka (New Trier)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 John Sampson Winnetka (New Trier) 1:06.6
2 Dave Robertson Winnetka (New Trier)  
3 Tony Kozakiewicz Chicago (Lane)  
4 Robert Copp Winnetka (New Trier)  
5 B. Harding Rockford (East)  

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier) 1:42.1
2 Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Chicago (Lane)  
4 Chicago (Fenger)  
5 Evanston (Twp.)  

150-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier) 1:24.7
    Barnes, John Mack, Samson  
2 Rockford (East)  
3 Chicago (Lane)  
4 Danville (H.S.)  
5 Evanston (Twp.)  

diving

Place Name School Mark
1 Doug Gregory Winnetka (New Trier) 89.83
2 Bob Wulfert Des Plaines (Maine)  
3 Bernard Bernardi Winnetka (New Trier)  
4 Dudley Harned Evanston (Twp.)  
5 Bill Perkowitz Evanston (Twp.)  

1944-45

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Bob Gibe Chicago (Lane) :24.9
2 Carl Bach Evanston (Twp.)  
3 Abruzzo Rockford (West)  
4 Bob Menary Evanston (Twp.)  
5 LaBerge Maywood (Proviso)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Bob Gibe Chicago (Lane) :55.3
2 Dave Tittle Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Dick Lepman Winnetka (New Trier)  
4 Carl Bach Evanston (Twp.)  
5 Lascelles Winnetka (New Trier)  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Don Kaufman Winnetka (New Trier) 2:07.8
2 Jack McDonald Chicago (Lane)  
3 Jack Thomas Chicago (Lane)  
4 Murray Rockford (West)  
5 Hildreth Winnetka (New Trier)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Charles Solberg Winnetka (New Trier) 1:07.0
2 John Nikolich Chicago (Lane)  
3 George Hiller Highland Park  
4 Glenn Weber Chicago (Lane)  
5 Bill Tucker Winnetka (New Trier)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Ralph Johnson Chicago (Lane) 1:07.8
2 Cliff Mergener Winnetka (New Trier)  
3 Bruce Amstutz Evanston (Twp.)  
4 Artemenko Chicago (Harrison)  
5 Jannotta Winnetka (New Trier)  

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier) 1:42.2
    Bob Ellis, Don Kaufman, Dick Lepman, McKearnan  
2 Rockford (West)  
    Abruzzo, Nelson, Raney, Reitsch  
3 Oak Park (O.P.-River Forest)  
    Alfred Anderson, John Higgins, George Larsen, Dave Tittle  
4 Chicago (Lane)  
    Walter Krautstrunk, Earl Terp, Jack Thomas, Jack Tillson  
5 Highland Park  
    Leeming, Pinkerton, Steve Pollak, Redfern  

150-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Lane) 1:26.9
    Al Greiner, Jack McDonald, Glenn Weber  
2 Evanston (Twp.)  
    Bruce Amstutz, John Burlingame, Bob Menary  
3 Winnetka (New Trier)  
    Dick Lepman, Scott, Charles Solberg  
4 Waukegan (H.S.)  
    Fries, Letherman, Warnecke  
5 Chicago (Schurz)  
    Johnny Briglow, A. Busch, Klemunat  

diving

Place Name School Mark
1 Ralph Trimborn Oak Park (O.P.-River Forest) 151.70
2 Bernard Bernardi Winnetka (New Trier)  
3 Severyn Bruyn Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Bill Perkowitz Evanston (Twp.)  
5 Irvin Bedard Chicago (Lane)  

1945-46

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Bob Gibe Chicago (Lane) :24.0
2 Steve Pollak Highland Park  
3 Jack Thomas Chicago (Lane)  
4 Brown Berwyn-Cicero (Morton)  
5 Jack Tillson Chicago (Lane)  
6 Jack MacDonald Chicago (Lane)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Bob Gibe Chicago (Lane) :54.0
2 Brown Berwyn-Cicero (Morton)  
3 Jack MacDonald Chicago (Lane)  
4 LaBerge Maywood (Proviso)  
5 Petty Chicago (University)  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Jack Thomas Chicago (Lane) 2:13.6
2 Herbert Johnson Chicago (Lane)  
3 Pierce McKee Winnetka (New Trier)  
4 Holger Stohl Chicago (Lane)  
5 Herman Lehman Chicago (Lane)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 George Hiller Highland Park 1:07.9
2 Jim Porter Winnetka (New Trier)  
3 Johnston Danville (H.S.)  
4 John Snyder Winnetka (New Trier)  
5 Pitschke Rockford (West)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Henry "Bud" Griesbach Chicago (Lane) 1:07.0
2 Ralph Johnson Chicago (Lane)  
3 B. Johnson Des Plaines (Maine)  
4 Robert Copp Winnetka (New Trier)  
5 Dick Labahn Evanston (Twp.)  

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Evanston (Twp.) 1:43.0
    Carl Bach, Ted Bockman, Ed Camp, Wes Fry  
2 Chicago (Lane)  
    Tom Gibe, George Howard, Walter Krautstrunk, Elmer Newell  
3 Highland Park  
    Cohn, Leeming, Pinkerton, Redfern  
4 Chicago (Amundsen)  
    Bueltman, Melsh, Parsons, Stubig  
5 Chicago (University)  
    Casey, Gallivan, Petty, Walsh  

150-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Highland Park 1:25.8
    Henry Date, George Hiller, Steve Pollak  
2 Chicago (Lane)  
    Henry "Bud" Griesbach, Herbert Johnson, Jack Tillson  
3 Rockford (West)  
    Hubbard, Pitschke, Riesch  
4 Rockford (East)  
    R. Johnson, Prentice, Regan  
5 Des Plaines (Maine)  
    Huebner, Donald Johnson, Taft  

diving

Place Name School Mark
1 George Thompson Chicago (Lane) 132.32
2 Moknes Danville (H.S.)  
3 Jim Hosbein Winnetka (New Trier)  
4 Emmerich Waukegan (H.S.)  
5 Seidel Berwyn-Cicero (Morton)  
6 Stowers Winnetka (New Trier)  

1946-47

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Holger Stohl Chicago (Lane) :24.3
2 Jack Tillson Chicago (Lane)  
3 J. Erkert Peoria (H.S.)  
4 Brown Berwyn-Cicero (Morton)  
5 Jack Thomas Chicago (Lane)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Busch Chicago (Schurz) :56.4
2 J. Erkert Peoria (H.S.)  
3 Brown Berwyn-Cicero (Morton)  
4 LaBerge Maywood (Proviso)  
5 Tom Gibe Chicago (Lane)  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Holger Stohl Chicago (Lane) 2:04.7
2 Dick Labahn Evanston (Twp.)  
3 Jim Crawford Evanston (Twp.)  
4 Herman Lehman Chicago (Lane)  
5 Archie Wallen Winnetka (New Trier)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 John Snyder Winnetka (New Trier) 1:06.2
2 Jim Porter Winnetka (New Trier)  
3 Tom Kroeschell Winnetka (New Trier)  
4 Fennie Des Plaines (Maine)  
5 David Bossert Oak Park (O.P.-River Forest)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Don Paton Des Plaines (Maine) 1:07.2
2 Bob Kivland Winnetka (New Trier)  
3 Larry Meyer Bloomington (H.S.)  
4 Rosenheim Highland Park  

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Lane) 1:41.1
    Jack McDonald, Elmer Newell, Bob Schumacher, Dick Treskow  
2 Rockford (West)  
3 Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Danville (H.S.)  
5 Chicago (Crane)  

150-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Lane) 1:25.5
    Tom Gibe, Herbert Johnson, Jack Tillson  
2 Winnetka (New Trier)  
3 Rockford (East)  
4 Chicago (Schurz)  
5 Evanston (Twp.)  

diving

Place Name School Mark
1 Ted Steele Winnetka (New Trier) 144.95
2 Bill Haase Winnetka (New Trier)  
3 Bob Bowler Winnetka (New Trier)  
4 Spalding Chicago (Senn)  
5 Nielsen Rockford (West)  

1947-48

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 J. Erkert Peoria (H.S.) :24.4
2 Tom Gibe Chicago (Lane)  
3 Bob Schumacher Chicago (Lane)  
4 Jack Nelles Chicago (Austin)  
5 David Waleryszak Chicago (Lindblom)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Russell Thomas Maywood (Proviso) :56.8
2 Bob Schumacher Chicago (Lane)  
3 J. Erkert Peoria (H.S.)  
4 Lowell Sachnoff Chicago (Senn)  
5 Fred Lehman Chicago (Lane)  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 William "Buddy" Wallen Winnetka (New Trier) 2:05.6
2 Dick Treskow Chicago (Lane)  
3 Donald Tittle Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Grottke Maywood (Proviso)  
5 Green Winnetka (New Trier)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Stanton "Kinnie" Smith Rockford (West) 1:07.8
2 Jerry Holan Maywood (Proviso)  
3 Hinning Harvey (Thornton)  
4 Laughlin Chicago (Parker)  
5 David Bossert Oak Park (O.P.-River Forest)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Larry Meyer Bloomington (H.S.) 1:05
2 Bob Kivland Winnetka (New Trier)  
3 Lee Anderson Maywood (Proviso)  
4 Kenneth Douglas Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Gierek Chicago (Harrison)  

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Lane) 1:41.7
    Johnny Johnson, Fred Lehman, Burt Levacek, Dick Treskow  
2 Winnetka (New Trier)  
3 Rockford (West)  
4 Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Maywood (Proviso)  

150-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier) 1:24.8
    Bob Kivland, Tom Kroeschell, Archie Wallen  
2 Maywood (Proviso)  
3 Rockford (West)  
4 Oak Park (O.P.-River Forest)  

diving

Place Name School Mark
1 Larry Meyer Bloomington (H.S.) 164.61
2 Bollinger Chicago (Austin)  
3 Herb Ullman Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 W. Staub Winnetka (New Trier)  
5 Robert Juckett Oak Park (O.P.-River Forest)  

1948-49

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 G. River Chicago (University) :25.1
2 Jim Schubert Chicago (Lane)  
3 Robert Lindahl Skokie (Niles)  
4 J. Bardwick Harvey (Thornton)  
5 Ted Crowell Rockford (West)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Ron Gora Chicago (Lane) :55.0
2 Bruce Collion Evanston (Twp.)  
3 George Hartnett Winnetka (New Trier)  
4 Russell Thomas Maywood (Proviso)  
5 Robert Lindahl Skokie (Niles)  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Ron Gora Chicago (Lane) 2:01.1
2 William "Buddy" Wallen Winnetka (New Trier)  
3 Wayne Leegran Des Plaines (Maine)  
4 Bill Branch Winnetka (New Trier)  
5 Jim Cherry Chicago (Lane)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Jerry Holan Maywood (Proviso) 1:05.2
2 Ronald Hinding Maywood (Proviso)  
3 Tom Kroeschell Winnetka (New Trier)  
4 P. Larry Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 K. Emerson Urbana (H.S.)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 Bob Kivland Winnetka (New Trier) 1:03.1
2 Lee Anderson Maywood (Proviso)  
3 Robert Wightman Evanston (Twp.)  
4 John Hoaglund Rockford (East)  
5 D. Sampson Winnetka (New Trier)  

150-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Bob Pfuzenreuter Winnetka (New Trier) 1:49.1
2 T. Dyson Chicago (Steinmetz)  
3 J. Geis Danville (H.S.)  
4 Archie Wallen Winnetka (New Trier)  
5 Bob Clemons Urbana (H.S.)  

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier) 1:41.2
    Barker, Jim Ford, J. Hartnett, Sealey  
2 Chicago (Lane)  
3 Evanston (Twp.)  
4 Rockford (West)  
5 Rockford (East)  

150-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Maywood (Proviso) NT
    Lee Anderson, Jerry Holan, Russell Thomas  
2 Rockford (West)  
3 Chicago (Lane)  

diving

Place Name School Mark
1 Ed Roth Evanston (Twp.) 77.20
2 Tom Tucker Winnetka (New Trier)  
3 Dick Provost Skokie (Niles)  
4 W. Staub Winnetka (New Trier)  
5 Henry Ackermans Chicago (Lane)  

1949-50

50-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Ron Gora Chicago (Lane) :24
2 John Gray Evanston (Twp.)  
3 Ted Crowell Rockford (West)  
4 Vince Verace Rockford (West)  
5 Bob Bergdoll Winnetka (New Trier)  

100-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Ron Gora Chicago (Lane) :52.7
2 Jim Watson Winnetka (New Trier)  
3 Jim Ford Winnetka (New Trier)  
4 Bruce Collion Evanston (Twp.)  
5 Pat Mattison Rockford (West)  

200-yard freestyle

Place Name School Mark
1 Bill Branch Winnetka (New Trier) 2:06.3
2 Bill Stetson Winnetka (New Trier)  
3 Gaither Rosser Chicago (Lane)  
4 George Marriott Maywood (Proviso)  
5 Larry Worden Rockford (West)  

100-yard breaststroke

Place Name School Mark
1 Robert Hynes Chicago (Tilden) 1:05.3
2 Bob Clemons Urbana (H.S.)  
3 Walter Langtry Winnetka (New Trier)  
4 John Sokol Winnetka (New Trier)  
5 Ronald Hinding Maywood (Proviso)  

100-yard backstroke

Place Name School Mark
1 John Hoaglund Rockford (East) 1:04.5
2 Bernard Wagner Berwyn-Cicero (Morton)  
3 Robert Wightman Evanston (Twp.)  
4 Forbes Taylor Winnetka (New Trier)  
5 Barry Burdick Evanston (Twp.)  

150-yard individual medley

Place Name School Mark
1 Edward Kirk Chicago (DuSable) 1:42.7
2 Charles Edwards Peoria (H.S.)  
3 Robert Kevetter Rockford (East)  
4 Archie Wallen Winnetka (New Trier)  
5 Steve Mullins Winnetka (New Trier)  

200-yard freestyle relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier) 1:40.3
    Bill Branch, Murray Randall, Bill Stetson, Jim Watson  
2 Evanston (Twp.)  
3 Rockford (West)  
4 Chicago (Lane)  
5 Rockford (East)  

150-yard medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Winnetka (New Trier) 1:24.1
    Jim Ford, Quigg Porter, John Sokol  
2 Evanston (Twp.)  
3 Rockford (East)  
4 Chicago (Tilden)  
5 Berwyn-Cicero (Morton)  

diving

Place Name School Mark
1 Jim Walters Winnetka (New Trier) 70.78
2 Ralph Lindahl Winnetka (New Trier)  
3 Russ Whitney Highland Park  
4 George Conn Evanston (Twp.)  
5 John Millikan Maywood (Proviso)