Boys Swimming & Diving Season Summaries

* Last updated at 8:30 am on Wednesday, September 13, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

2010-11

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Winnetka (New Trier) S 1 10 0   Mark Onstott
Naperville (Central) S 2       Mike Adams
Normal (University)   3 5 0   Michelle Meyer
Wilmette (Loyola Academy) S 4       Dennis Stonequist
St. Charles (North) S 5       Rob Rooney
Peoria (Notre Dame) S 6       Shawn Ribordy
Mundelein (H.S.)   7       Rahul Sethna
Naperville (Neuqua Valley)   8 6 0 1 Chad Allen
Naperville (North)   9       Kurt Johns
Hinsdale (Central)   10 7 2   Corky King
Barrington S         John Valentine
Champaign (Central) S         Matt Hopkins
Chicago (St. Ignatius College Prep) S         David Stephens
East Moline (United) S   8 0   Dave Busch
Frankfort (Lincoln-Way East) S   5 2   Kelly Byrne
Gurnee (Warren) S         Chris Bertana
LaGrange (Lyons) S         Scott Walker
Oak Park (Fenwick) S         Luke McGuire
Palos Hills (Stagg) S         Jason Carr
Rockford (Boylan Catholic) S         Brian McGuire
Springfield (H.S.) S         Mary Beth Stephens

2011-12

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Winnetka (New Trier) S 1 10 0   Mark Onstott
Naperville (North) S 2       Andy McWhirter
Gurnee (Warren)   3       Chris Bertana
Hinsdale (Central) S 4 7 3   Corky King
Orland Park (Sandburg) S 4       James Caliendo
Mundelein (H.S.)   6       Rahul Sethna
Wilmette (Loyola Academy)   7       Mike Hengelmann
Normal (University) S 8       Michelle Meyer
Glenview (Glenbrook South) S 9       Keith MacDonald
Lake Forest (H.S.) S 10       Cindy Dell
Lincolnshire (Stevenson) S 10 7 0   Greg Hartman
Champaign (Central) S         Will Barker
Chicago (St. Ignatius College Prep) S         David Stephens
Frankfort (Lincoln-Way North) S   4 4   Pat Shaughnessy
Oak Park (Fenwick) S         Luke McGuire
Rock Island (H.S.) S   5 4   Grant Bramer
Rockford (Boylan Catholic) S         Brian McGuire
Springfield (H.S.) S         Mary Beth Stephens
St. Charles (North) S         Rob Rooney

2012-13

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Winnetka (New Trier) S 1 10 0   Mark Onstott
Hinsdale (Central) S 2 8 1   Corky King
Lake Forest (H.S.) S 3       Cindy Dell
Libertyville   4 3 3   Bob Groseth
Normal (University) S 5       Michelle Meyer
Wilmette (Loyola Academy)   6       Mike Hengelmann
Aurora (Marmion Academy)   7 8 0   Bill Schalz
St. Charles (North) S 8       Rob Rooney
Aurora (Waubonsie Valley)   9 5 1 1 Nick Arens
Oak Park (O.P.-River Forest)   10       Clyde Lundgren
Barrington S         John Valentine
Champaign (Central) S         Ben Trupin
Chicago (St. Ignatius College Prep) S         David Stephens
Dunlap S   13 0   Jim Bucher
Frankfort (Lincoln-Way North) S   4 5   Pat Shaughnessy
Naperville (Central) S         Mike Adams
Northbrook (Glenbrook North) S   4 4   Josh Runkle
Oak Park (Fenwick) S         Luke McGuire
Orland Park (Sandburg) S         Jim Caliendo
Rockton (Hononegah) S         Chrisine Kuspa
Springfield (H.S.) S         Mary Beth Stephens

2013-14

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Normal (University) S 1       Michelle Meyer
Libertyville S 2 6 0   Bob Groseth
Hinsdale (Central) S 3 8 1   Corky King
Naperville (Central) S 4       Mike Adams
Glenview (Glenbrook South)   5       Keith MacDonald
Winnetka (New Trier) S 6 8 2   Mark Onstott
Aurora (Metea Valley)   7       Mark Jager
Peoria (Notre Dame)   8       Shawn Ribordy
Normal (Community West)   9       Becky McGrew
Evanston (Twp.) S 10       Kevin Auger
Barrington S         John Valentine
Champaign (Central) S         Tom Lockman
Chicago (St. Ignatius College Prep) S         David Stephens
Dunlap S   13 0   Jim Bucher
Palos Hills (Stagg) S         Jason Carr
Riverside (R.-Brookfield) S         Todd Fridrych
Rockton (Hononegah) S         Christine Kuspa
Springfield (Sacred Heart-Griffin) S         Jim Stegeman
St. Charles (East) S         Joe Cabel
Tinley Park (Andrew) S         Frank Muchna

2014-15

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hinsdale (Central)   1 4 4 1 Bob Barber
Peoria (Notre Dame) S 2       Shawn Ribordy
Glenview (Glenbrook South)   3       Keith MacDonald
Naperville (Central) S 3       Mike Adams
Winnetka (New Trier) S 5 10 0   Josh Runkle
Aurora (Metea Valley)   6       Mark Jager
DeKalb   7 9 0   Melanie Chambers
Naperville (Neuqua Valley)   8 5 0   Chad Allen
Aurora (Waubonsie Valley)   9 4 1   Nick Arens
St. Charles (North) S 10       Rob Rooney
Champaign (Central) S         Tom Lockman
Chicago (St. Ignatius College Prep) S         David Stephens
Dunlap S   13 0   Jim Bucher
Evanston (Twp.) S         Kevin Auger
Frankfort (Lincoln-Way East) S   7 0   Kelly Byrne
LaGrange (Lyons) S         Scott Walker
Lake Forest (H.S.) S         Cindy Dell
Lincolnshire (Stevenson) S   5 2   Greg Hartman
Oak Park (O.P.-River Forest) S         Clyde Lundgren
Palos Hills (Stagg) S         Jason Carr
Rockton (Hononegah) S         Christine Kuspa
Springfield (H.S.) S         Mary Beth Stephens

2015-16

School Titles Place Won Lost Tied Coach
LaGrange (Lyons) S 1       Scott Walker
Naperville (Central) S 2       Mike Adams
Hinsdale (Central)   3 5 4   Bob Barber
Peoria (Notre Dame) S 4       Shawn Ribordy
Winnetka (New Trier) S 5 9 0   Josh Runkle
St. Charles (North)   6       Rob Rooney
Naperville (Neuqua Valley)   7       Chad Allen
DeKalb   8       Melanie Chambers
Normal (Community West)   9       Becky Braman
Glenview (Glenbrook South) S 10       Keith MacDonald
Byron S         Julia Rudzinski
Champaign (Central) S         Will Barker
Chicago (St. Ignatius College Prep) S         David Stephens
Dunlap S   9 0   Jim Bucher
Frankfort (Lincoln-Way East) S   5 2   Kelly Byrne
Libertyville S   4 2   Mike Cunningham
Lincolnshire (Stevenson) S   7 0   Doug Lillydahl
Oak Park (Fenwick) S         Luke McGuire
Orland Park (Sandburg) S         Jim Caliendo
Springfield (H.S.) S         Mary Beth Stephens
St. Charles (East) S         Joe Cabel

2016-17

School Titles Place Won Lost Tied Coach
LaGrange (Lyons)   1       Scott Walker
Hinsdale (Central) S 2 6 3   Bob Barber
Winnetka (New Trier) S 3       Josh Runkle
Lincolnshire (Stevenson) S 4 7 0   Doug Lillydahl
St. Charles (East) S 5       Joe Cabel
Peoria (Notre Dame)   6       Shawn Ribordy
Glenview (Glenbrook South) S 7       Keith MacDonald
St. Charles (North)   8       Rob Rooney
Naperville (Central) S 9       Mike Adams
Naperville (North)   9       Andy McWhirter
Barrington S         John Valentine
Champaign (Central) S         Dave Young
Chicago (Whitney Young) S         Andy Parro
Dunlap S   9 0   Jim Bucher
Frankfort (Lincoln-Way East) S   6 1   Kelly Byrne
Normal (University) S         Michelle Meyer
Oak Park (Fenwick) S         Luke McGuire
Orland Park (Sandburg) S         Jim Caliendo
Rockton (Hononegah) S         Christine Kuspa
Springfield (H.S.) S         Mary Beth Stephens