Girls Soccer Tournament Scores

* Last updated at 10:17 am on Monday, April 24, 2017

Print this page

1987-88

Quarterfinals

Palatine (H.S.) 3, Darien (Hinsdale South) 0

Park Ridge (Maine South) 2, Libertyville 1 (4 OT) (PK)

Naperville (North) 3, Rockford (Boylan Catholic) 0

Collinsville 4, Hinsdale (Central) 1

Semifinals

Park Ridge (Maine South) 2, Palatine (H.S.) 1

Naperville (North) 1, Collinsville 0

Third Place

Palatine (H.S.) 2, Collinsville 1

Championship

Naperville (North) 2, Park Ridge (Maine South) 0

1988-89

Quarterfinals

Libertyville 5, Rockford (Boylan Catholic) 1

Hinsdale (Central) 2, Darien (Hinsdale South) 0

Schaumburg (H.S.) 3, Collinsville 0

Palatine (H.S.) 3, Naperville (Central) 1

Semifinals

Libertyville 1, Hinsdale (Central) 0

Palatine (H.S.) 4, Schaumburg (H.S.) 0

Third Place

Hinsdale (Central) 3, Schaumburg (H.S.) 2

Championship

Palatine (H.S.) 3, Libertyville 0

1989-90

Quarterfinals

Hoffman Estates (H.S.) 2, Collinsville 0

Libertyville 8, New Lenox (Lincoln-Way) 0

St. Charles (H.S.) 3, Rockford (Boylan Catholic) 1

Palatine (H.S.) 3, Darien (Hinsdale South) 0

Semifinals

Libertyville 6, Hoffman Estates (H.S.) 0

Third Place

Hoffman Estates (H.S.) 1, Palatine (H.S.) 0

Championship

St. Charles (H.S.) 1, Libertyville 0

1990-91

Quarterfinals

Granite City 4, Downers Grove (South) 1

Aurora (Waubonsie Valley) 3, Park Ridge (Maine South) 0

Libertyville 1, Orland Park (Sandburg) 0

Schaumburg (H.S.) 3, Rockford (Boylan Catholic) 1

Semifinals

Aurora (Waubonsie Valley) 2, Granite City 0

Libertyville 1, Schaumburg (H.S.) 0

Third Place

Schaumburg (H.S.) 2, Granite City 0

Championship

Libertyville 1, Aurora (Waubonsie Valley) 0

1991-92

Quarterfinals

Schaumburg (H.S.) 4, Collinsville 0

Buffalo Grove 2, New Lenox (Lincoln-Way) 1 (2 OT)

St. Charles (H.S.) 5, Winnetka (New Trier) 2

Downers Grove (South) 1, Rockford (Boylan Catholic) 0

Semifinals

Buffalo Grove 2, Schaumburg (H.S.) 1

St. Charles (H.S.) 2, Downers Grove (South) 0

Third Place

Downers Grove (South) 2, Schaumburg (H.S.) 1

Championship

St. Charles (H.S.) 4, Buffalo Grove 0

1992-93

Quarterfinals

Schaumburg (H.S.) 2, New Lenox (Lincoln-Way) 1

Buffalo Grove 1, Park Ridge (Maine South) 0

St. Charles (H.S.) 2, Rockford (Boylan Catholic) 1

Downers Grove (South) 1, Granite City 0

Semifinals

Schaumburg (H.S.) 3, Buffalo Grove 0

Downers Grove (South) 2, St. Charles (H.S.) 1

Third Place

St. Charles (H.S.) 4, Buffalo Grove 0

Championship

Schaumburg (H.S.) 3, Downers Grove (South) 1

1993-94

Quarterfinals

St. Charles (H.S.) 2, Winnetka (New Trier) 0

Palatine (H.S.) 2, Rockford (Boylan Catholic) 0

Naperville (Central) 3, New Lenox (Lincoln-Way) 0

Granite City 3, Libertyville 2

Semifinals

St. Charles (H.S.) 4, Palatine (H.S.) 0

Naperville (Central) 3, Granite City 0

Third Place

Palatine (H.S.) 3, Granite City 1

Championship

St. Charles (H.S.) 2, Naperville (Central) 1

1994-95

Quarterfinals

Palatine (H.S.) 1, Springfield (Sacred Heart-Griffin) 0

St. Charles (H.S.) 3, Park Ridge (Maine South) 1

Naperville (Central) 2, O'Fallon (H.S.) 1

Buffalo Grove 3, New Lenox (Lincoln-Way) 1

Semifinals

Palatine (H.S.) 3, St. Charles (H.S.) 2

Naperville (Central) 3, Buffalo Grove 1

Third Place

St. Charles (H.S.) 3, Buffalo Grove 1

Championship

Palatine (H.S.) 2, Naperville (Central) 1

1995-96

Quarterfinals

Orland Park (Sandburg) 1, Winnetka (New Trier) 0 (PK)

Libertyville 3, Downers Grove (South) 1

St. Charles (H.S.) 3, Palatine (H.S.) 2

Granite City 1, Peoria (Richwoods) 0

Semifinals

Orland Park (Sandburg) 2, Libertyville 1 (PK)

St. Charles (H.S.) 2, Granite City 1

Third Place

Granite City 0, Libertyville 0 (tie)

Championship

St. Charles (H.S.) 3, Orland Park (Sandburg) 1

1996-97

Quarterfinals

LaGrange (Lyons) 2, Peoria (Notre Dame) 0

Winnetka (New Trier) 2, Orland Park (Sandburg) 1 (2 OT)

Palatine (H.S.) 3, Granite City 1

St. Charles (H.S.) 2, Libertyville 0

Semifinals

LaGrange (Lyons) 3, Winnetka (New Trier) 2

St. Charles (H.S.) 3, Palatine (H.S.) 0

Third Place

Winnetka (New Trier) 2, Palatine (H.S.) 0

Championship

St. Charles (H.S.) 4, LaGrange (Lyons) 0

1997-98

Quarterfinals

St. Charles (H.S.) 9, Chicago (Amundsen) 0

Winnetka (New Trier) 3, Cary (C.-Grove) 0

Naperville (North) 5, Peoria (Notre Dame) 0

New Lenox (Lincoln-Way) 5, Collinsville 2

Semifinals

St. Charles (H.S.) 4, Winnetka (New Trier) 1

Naperville (North) 2, New Lenox (Lincoln-Way) 1

Third Place

Winnetka (New Trier) 3, New Lenox (Lincoln-Way) 1

Championship

St. Charles (H.S.) 4, Naperville (North) 0

1998-99

Quarterfinals

St. Charles (H.S.) 7, Peoria (Notre Dame) 0

Naperville (North) 4, Algonquin (Jacobs) 0

New Lenox (Lincoln-Way) 4, Park Ridge (Maine South) 1

Quincy (Sr.) 12, Chicago (Whitney Young) 0

Semifinals

St. Charles (H.S.) 1, Naperville (North) 0

New Lenox (Lincoln-Way) 4, Quincy (Sr.) 0

Third Place

Quincy (Sr.) 2, Naperville (North) 1

Championship

St. Charles (H.S.) 3, New Lenox (Lincoln-Way) 0

1999-00

Quarterfinals

Barrington 10, Chicago (Whitney Young) 0

St. Charles (H.S.) 5, LaGrange (Lyons) 0

New Lenox (Lincoln-Way) 4, Libertyville 1

Quincy (Notre Dame) 8, Champaign (Centennial) 0

Semifinals

St. Charles (H.S.) 1, Barrington 0

New Lenox (Lincoln-Way) 2, Quincy (Notre Dame) 1

Third Place

Barrington 3, Quincy (Notre Dame) 2

Championship

St. Charles (H.S.) 2, New Lenox (Lincoln-Way) 1

2000-01

Quarterfinals

Libertyville 3, Algonquin (Jacobs) 0

Chatham (Glenwood) 10, Chicago (Mather) 0

Orland Park (Sandburg) 1, Champaign (Centennial) 0

Naperville (North) 2, Arlington Heights (St. Viator) 1 (PK)

Semifinals

Libertyville 4, Chatham (Glenwood) 0

Orland Park (Sandburg) 2, Naperville (North) 1

Third Place

Naperville (North) 3, Chatham (Glenwood) 2

Championship

Libertyville 4, Orland Park (Sandburg) 0

2001-02 (A)

Quarterfinals

Rockford (Boylan Catholic) 3, Quincy (Notre Dame) 0

Arlington Heights (St. Viator) 1, Troy (Triad) 0

Normal (University) 5, New Lenox (Providence Catholic) 2

Geneva 6, Peoria (Notre Dame) 1

Semifinals

Arlington Heights (St. Viator) 4, Rockford (Boylan Catholic) 0

Normal (University) 2, Geneva 1

Third Place

Geneva 2, Rockford (Boylan Catholic) 1

Championship

Arlington Heights (St. Viator) 5, Normal (University) 1

2001-02 (AA)

Quarterfinals

Lake Zurich 4, New Lenox (Lincoln-Way Central) 1

Evanston (Twp.) 4, Collinsville 0

Downers Grove (South) 5, Chicago (Lincoln Park) 0

Wheaton (W. Warrenville South) 2, Barrington 0

Semifinals

Evanston (Twp.) 1, Lake Zurich 0

Wheaton (W. Warrenville South) 1, Downers Grove (South) 0

Third Place

Lake Zurich 3, Downers Grove (South) 0

Championship

Evanston (Twp.) 2, Wheaton (W. Warrenville South) 0

2002-03 (A)

Quarterfinals

Rockford (Boylan Catholic) 2, Champaign (Central) 0

Troy (Triad) 3, Oak Park (Fenwick) 1

Arlington Heights (St. Viator) 2, Lisle (Benet Academy) 1

Peoria (Notre Dame) 1, Quincy (Notre Dame) 0

Semifinals

Troy (Triad) 3, Rockford (Boylan Catholic) 1

Arlington Heights (St. Viator) 1, Peoria (Notre Dame) 0

Third Place

Rockford (Boylan Catholic) 1, Peoria (Notre Dame) 0

Championship

Arlington Heights (St. Viator) 1, Troy (Triad) 0 (OT)

2002-03 (AA)

Quarterfinals

LaGrange (Lyons) 2, Algonquin (Jacobs) 0

Winnetka (New Trier) 3, Naperville (Neuqua Valley) 2

Lake Zurich 4, Champaign (Centennial) 1

Wheaton (W. Warrenville South) 2, Orland Park (Sandburg) 1

Semifinals

Winnetka (New Trier) 1, LaGrange (Lyons) 0

Lake Zurich 2, Wheaton (W. Warrenville South) 1

Third Place

Wheaton (W. Warrenville South) 1, LaGrange (Lyons) 0 (OT)

Championship

Winnetka (New Trier) 2, Lake Zurich 1 (2 OT)

2003-04 (A)

Quarterfinals

Chatham (Glenwood) 1, Arlington Heights (St. Viator) 0

West Chicago (Wheaton Academy) 5, Normal (University) 4

Oak Park (Fenwick) 1, Peoria (Notre Dame) 0

Rockford (Boylan Catholic) 2, Belleville (Althoff Catholic) 1

Semifinals

West Chicago (Wheaton Academy) 2, Chatham (Glenwood) 1

Rockford (Boylan Catholic) 2, Oak Park (Fenwick) 1 (PK)

Third Place

Chatham (Glenwood) 4, Oak Park (Fenwick) 3

Championship

West Chicago (Wheaton Academy) 2, Rockford (Boylan Catholic) 1 (4 OT)

2003-04 (AA)

Quarterfinals

Winnetka (New Trier) 7, Crystal Lake (Prairie Ridge) 0

Lake Zurich 3, Edwardsville (H.S.) 1

Naperville (North) 1, Frankfort (Lincoln-Way East) 0

St. Charles (North) 3, LaGrange (Lyons) 1

Semifinals

Winnetka (New Trier) 3, Lake Zurich 0

St. Charles (North) 2, Naperville (North) 1

Third Place

Lake Zurich 5, Naperville (North) 0

Championship

Winnetka (New Trier) 2, St. Charles (North) 1

2004-05 (A)

Quarterfinals

Belleville (Althoff Catholic) 1, Lisle (Benet Academy) 0 (OT)

Arlington Heights (St. Viator) 6, Peoria (Notre Dame) 0

Chatham (Glenwood) 3, Chicago (St. Ignatius College Prep) 1

Normal (University) 1, Rockford (Boylan Catholic) 0

Semifinals

Arlington Heights (St. Viator) 3, Belleville (Althoff Catholic) 0

Chatham (Glenwood) 1, Normal (University) 0

Third Place

Belleville (Althoff Catholic) 3, Normal (University) 0

Championship

Arlington Heights (St. Viator) 1, Chatham (Glenwood) 0

2004-05 (AA)

Quarterfinals

Winnetka (New Trier) 5, Granite City 1

New Lenox (Lincoln-Way Central) 3, Crystal Lake (Prairie Ridge) 2

Naperville (Neuqua Valley) 5, Barrington 1

Geneva 6, LaGrange (Lyons) 2

Semifinals

Winnetka (New Trier) 2, New Lenox (Lincoln-Way Central) 0

Naperville (Neuqua Valley) 4, Geneva 0

Third Place

Geneva 2, New Lenox (Lincoln-Way Central) 1

Championship

Naperville (Neuqua Valley) 6, Winnetka (New Trier) 3

2005-06 (A)

Quarterfinals

Columbia 2, Hampshire 0

Decatur (D. Lutheran) 1, Herscher 0 (OT)

Chicago (Latin) 5, Princeton 2

Rockford (Lutheran) 2, Rochester 1 (2 OT)

Semifinals

Columbia 5, Decatur (D. Lutheran) 0

Chicago (Latin) 4, Rockford (Lutheran) 2

Third Place

Rockford (Lutheran) 4, Decatur (D. Lutheran) 1

Championship

Chicago (Latin) 3, Columbia 2

2005-06 (AA)

Quarterfinals

Winnetka (New Trier) 3, Granite City 0

Wheaton (North) 3, Frankfort (Lincoln-Way East) 0

Barrington 3, Rockford (Boylan Catholic) 2

LaGrange (Lyons) 1, Peoria (Notre Dame) 0

Semifinals

Winnetka (New Trier) 3, Wheaton (North) 0

Barrington 1, LaGrange (Lyons) 0

Third Place

Wheaton (North) 2, LaGrange (Lyons) 0

Championship

Winnetka (New Trier) 2, Barrington 1

2006-07 (A)

Quarterfinals

Rockford (Lutheran) 3, Peotone 0

Hampshire 1, Princeton 0

Rochester 3, Elmhurst (Timothy Christian) 2

Waterloo (Gibault Catholic) 2, Williamsville 0

Semifinals

Rockford (Lutheran) 3, Hampshire 0

Waterloo (Gibault Catholic) 4, Rochester 3 (2 OT) (PK)

Third Place

Rochester 2, Hampshire 0

Championship

Rockford (Lutheran) 2, Waterloo (Gibault Catholic) 1

2006-07 (AA)

Quarterfinals

New Lenox (Lincoln-Way Central) 4, Park Ridge (Maine South) 2

Palatine (Fremd) 1, LaGrange (Lyons) 0

Granite City 2, Winnetka (New Trier) 1 (OT)

Aurora (Waubonsie Valley) 2, Normal (Community West) 0

Semifinals

Palatine (Fremd) 2, New Lenox (Lincoln-Way Central) 1 (2 OT) (PK)

Aurora (Waubonsie Valley) 3, Granite City 1

Third Place

Granite City 2, New Lenox (Lincoln-Way Central) 0

Championship

Aurora (Waubonsie Valley) 4, Palatine (Fremd) 0

2007-08 (A)

Quarterfinals

Columbia 4, Elmhurst (Immaculate Conception) 0

Rochester 2, Williamsville 0

Hampshire 4, Chicago (Latin) 0

Herscher 1, Elgin (St. Edward) 0

Semifinals

Rochester 1, Columbia 0

Hampshire 1, Herscher 0

Third Place

Columbia 4, Herscher 0

Championship

Rochester 2, Hampshire 1

2007-08 (AA)

Quarterfinals

Downers Grove (South) 1, Mundelein (Carmel) 0 (OT)

Belleville (Althoff Catholic) 3, Flossmoor (Homewood-F.) 1

Aurora (Waubonsie Valley) 1, Park Ridge (Maine South) 0

Normal (Community West) 1, Chicago (St. Ignatius College Prep) 0

Semifinals

Belleville (Althoff Catholic) 2, Downers Grove (South) 0

Aurora (Waubonsie Valley) 1, Normal (Community West) 0

Third Place

Normal (Community West) 2, Downers Grove (South) 0

Championship

Aurora (Waubonsie Valley) 3, Belleville (Althoff Catholic) 0

2008-09 (1A)

Semifinals

Manteno 1, Pleasant Plains 0

Alton (Marquette) 2, Rockford (Lutheran) 1 (OT)

Third Place

Rockford (Lutheran) 1, Pleasant Plains 0

Championship

Manteno 1, Alton (Marquette) 0 (4 OT) (PK)

2008-09 (2A)

Semifinals

West Chicago (Wheaton Academy) 5, Sycamore (H.S.) 2

Lemont (H.S.) 1, Chatham (Glenwood) 0

Third Place

Chatham (Glenwood) 2, Sycamore (H.S.) 1

Championship

West Chicago (Wheaton Academy) 3, Lemont (H.S.) 0

2008-09 (3A)

Semifinals

Hinsdale (Central) 2, Orland Park (Sandburg) 0

Palatine (Fremd) 2, Hoffman Estates (Conant) 1 (2 OT) (PK)

Third Place

Orland Park (Sandburg) 1, Hoffman Estates (Conant) 0 (2 OT) (PK)

Championship

Hinsdale (Central) 2, Palatine (Fremd) 1

2009-10 (1A)

Semifinals

Manteno 2, Lisle (Sr.) 0

Quincy (Notre Dame) 1, Rockford (Lutheran) 0

Third Place

Rockford (Lutheran) 1, Lisle (Sr.) 0 (OT)

Championship

Quincy (Notre Dame) 2, Manteno 0

2009-10 (2A)

Semifinals

Arlington Heights (St. Viator) 3, West Chicago (Wheaton Academy) 0

Belleville (Althoff Catholic) 5, Peoria (Notre Dame) 0

Third Place

West Chicago (Wheaton Academy) 5, Peoria (Notre Dame) 0

Championship

Belleville (Althoff Catholic) 5, Arlington Heights (St. Viator) 3

2009-10 (3A)

Semifinals

Orland Park (Sandburg) 4, St. Charles (North) 2

Aurora (Waubonsie Valley) 2, Glenview (Glenbrook South) 0

Third Place

St. Charles (North) 1, Glenview (Glenbrook South) 0 (PK)

Championship

Aurora (Waubonsie Valley) 3, Orland Park (Sandburg) 0

2010-11 (1A)

Semifinals

Herscher 2, Des Plaines (Willows Academy) 0

Alton (Marquette) 3, Elgin (St. Edward) 0

Third Place

Des Plaines (Willows Academy) 2, Elgin (St. Edward) 0

Championship

Alton (Marquette) 5, Herscher 0

2010-11 (2A)

Semifinals

Woodstock (Marian) 3, Lemont (H.S.) 0

Troy (Triad) 2, West Chicago (Wheaton Academy) 1 (2 OT)

Third Place

Lemont (H.S.) 2, West Chicago (Wheaton Academy) 0

Championship

Troy (Triad) 2, Woodstock (Marian) 1 (4 OT) (PK)

2010-11 (3A)

Semifinals

Naperville (North) 1, Hoffman Estates (Conant) 0

Granite City 1, Palatine (Fremd) 0

Third Place

Hoffman Estates (Conant) 4, Palatine (Fremd) 2

Championship

Granite City 1, Naperville (North) 0

2011-12 (1A)

Semifinals

Manteno 4, Lisle (Sr.) 0

Quincy (Notre Dame) 6, Richmond (R.-Burton) 0

Third Place

Richmond (R.-Burton) 3, Lisle (Sr.) 0

Championship

Quincy (Notre Dame) 3, Manteno 0

2011-12 (2A)

Semifinals

Wheaton (St. Francis) 1, Arlington Heights (St. Viator) 0

Chatham (Glenwood) 3, Normal (University) 0

Third Place

Arlington Heights (St. Viator) 4, Normal (University) 1

Championship

Wheaton (St. Francis) 2, Chatham (Glenwood) 1

2011-12 (3A)

Semifinals

Naperville (North) 2, Glenview (Glenbrook South) 0

St. Charles (North) 2, Downers Grove (South) 1

Third Place

Downers Grove (South) 2, Glenview (Glenbrook South) 1 (PK)

Championship

Naperville (North) 1, St. Charles (North) 0 (4 OT)

2012-13 (1A)

Semifinals

Chicago (F.W. Parker) 3, Alton (Marquette) 1

Quincy (Notre Dame) 5, Johnsburg 2

Third Place

Alton (Marquette) 2, Johnsburg 1

Championship

Quincy (Notre Dame) 2, Chicago (F.W. Parker) 1

2012-13 (2A)

Semifinals

Crystal Lake (Prairie Ridge) 3, Lemont (H.S.) 1

Chatham (Glenwood) 2, Oak Park (Fenwick) 1

Third Place

Oak Park (Fenwick) 1, Lemont (H.S.) 0

Championship

Chatham (Glenwood) 4, Crystal Lake (Prairie Ridge) 1

2012-13 (3A)

Semifinals

Naperville (North) 2, Buffalo Grove 0

Hinsdale (Central) 1, Barrington 0

Third Place

Barrington 2, Buffalo Grove 0

Championship

Naperville (North) 2, Hinsdale (Central) 1

2013-14 (1A)

Semifinals

Rochester 2, Rockford (R. Christian) 1

Manteno 2, Elgin (St. Edward) 1 (2 OT) (PK 1)

Third Place

Elgin (St. Edward) 1, Rockford (R. Christian) 0

Championship

Manteno 4, Rochester 0

2013-14 (2A)

Semifinals

Normal (Community West) 1, Darien (Hinsdale South) 0

Lake Forest (H.S.) 2, Chatham (Glenwood) 0

Third Place

Chatham (Glenwood) 3, Darien (Hinsdale South) 1

Championship

Lake Forest (H.S.) 2, Normal (Community West) 1 (2 OT) (PK 1)

2013-14 (3A)

Semifinals

St. Charles (East) 3, Frankfort (Lincoln-Way North) 1

Winnetka (New Trier) 1, Aurora (Waubonsie Valley) 0

Third Place

Aurora (Waubonsie Valley) 5, Frankfort (Lincoln-Way North) 1

Championship

Winnetka (New Trier) 1, St. Charles (East) 0

2014-15 (1A)

Semifinals

Rochester 3, Champaign (St. Thomas More) 0

Chicago (Latin) 2, Rock Island (Alleman) 0

Third Place

Rock Island (Alleman) 5, Champaign (St. Thomas More) 1

Championship

Rochester 6, Chicago (Latin) 1

2014-15 (2A)

Semifinals

Chatham (Glenwood) 4, Peoria (Notre Dame) 1

Mundelein (Carmel) 2, Lemont (H.S.) 1

Third Place

Peoria (Notre Dame) 1, Lemont (H.S.) 0

Championship

Mundelein (Carmel) 1, Chatham (Glenwood) 0

2014-15 (3A)

Semifinals

Naperville (Neuqua Valley) 3, Collinsville 1

Winnetka (New Trier) 1, Barrington 0 (2 OT)

Third Place

Barrington 2, Collinsville 1

Championship

Winnetka (New Trier) 2, Naperville (Neuqua Valley) 0

2015-16 (1A)

Semifinals

West Chicago (Wheaton Academy) 3, Alton (Marquette) 0

Woodstock (Marian) 6, Williamsville 1

Third Place

Alton (Marquette) 4, Williamsville 2

Championship

West Chicago (Wheaton Academy) 2, Woodstock (Marian) 1

2015-16 (2A)

Semifinals

Rochester 2, Sycamore (H.S.) 0

Third Place

Sycamore (H.S.) 2, Wheaton (St. Francis) 1

2015-16 (3A)

Semifinals

Winnetka (New Trier) 4, Huntley 0

Collinsville 2, Lombard (Glenbard East) 1

Third Place

Lombard (Glenbard East) 1, Huntley 0

Championship

Winnetka (New Trier) 4, Collinsville 0