Girls Soccer Season Summaries

* Last updated at 8:30 am on Wednesday, September 13, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1990-91

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Libertyville SQ 1 23 1 1 Andy Bitta
Aurora (Waubonsie Valley) SQ 2 25 3 1 Judy Keller
Schaumburg (H.S.) SQ 3 20 4 2 Paul Golisch
Granite City SQ 4 20 5   Gene Baker
Downers Grove (South) SQ   16 3 2 Barry Jacobson
Orland Park (Sandburg) SQ   18 3   Evan Fiffles
Park Ridge (Maine South) SQ   17 8 3 Jack Tilley
Rockford (Boylan Catholic) SQ   17 5 3 Frank Horvat

1991-92

School Titles Place Won Lost Tied Coach
St. Charles (H.S.) SQ 1 22 1 4 Tim Dailey
Buffalo Grove SQ 2 20 2 1 Tom Ford
Downers Grove (South) SQ 3 21 1 4 Barry Jacobson
Schaumburg (H.S.) SQ 4 20 4 2 Paul Golisch
Collinsville SQ   18 7   Andy Kosberg
New Lenox (Lincoln-Way) SQ   18 4   Tim Kilrea
Rockford (Boylan Catholic) SQ   18 5 2 Frank Horvat
Winnetka (New Trier) SQ   19 7 1 Bob Ward

1992-93

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Schaumburg (H.S.) SQ 1 23 5 1 Paul Golisch
Downers Grove (South) SQ 2 25 2   Barry Jacobson
St. Charles (H.S.) SQ 3 25 3 1 Tim Dailey
Buffalo Grove SQ 4 20 3 2 Tom Ford
Granite City SQ   16 4 1 Gene Baker
New Lenox (Lincoln-Way) SQ   21 4   Tim Kilrea
Park Ridge (Maine South) SQ   19 6   Tom Kerth
Rockford (Boylan Catholic) SQ   18 6 1 Jim Ehrlich

1993-94

School Titles Place Won Lost Tied Coach
St. Charles (H.S.) SQ 1 27 0 1 Tim Dailey
Naperville (Central) SQ 2 22 2 4 Ed Watson
Palatine (H.S.) SQ 3 21 4 3 Willie Filian
Granite City SQ 4 18 5 2 Gene Baker
Libertyville SQ   15 3 1 Andy Bitta
New Lenox (Lincoln-Way) SQ         Tim Kilrea
Rockford (Boylan Catholic) SQ   18 4 1 Jim Ehrlich
Winnetka (New Trier) SQ   18 4 3 Bob Ward

1994-95

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Palatine (H.S.) SQ 1 21 5 1 Willie Filian
Naperville (Central) SQ 2 22 4 2 Ed Watson
St. Charles (H.S.) SQ 3 22 2 3 Joe Moreau
Buffalo Grove SQ 4 16 8 3 Tom Ford
New Lenox (Lincoln-Way) SQ   20 6   Brian Papa
O'Fallon (H.S.) SQ   21 4   David Ames
Park Ridge (Maine South) SQ   19 5   Tom Kerth
Springfield (Sacred Heart-Griffin) SQ   14 10 4 Oscar Lambdin

1995-96

School Titles Place Won Lost Tied Coach
St. Charles (H.S.) SUQ 1 28 1   Joe Moreau
Orland Park (Sandburg) SUQ 2 20 3   Peter Follenweider
Granite City SUQ 3 15 5 3 Gene Baker
Libertyville SUQ 3 15 5 2 Andy Bitta
Downers Grove (South) SUQ   17 7 2 Barry Jacobson
Palatine (H.S.) SUQ   17 6 4 Willie Filian
Peoria (Richwoods) SUQ   21 4 1 Wayne Macomber
Winnetka (New Trier) SUQ   21 2 1 Bob Ward
Aurora (Waubonsie Valley) S   15 7 4 Judy Keller
Chatham (Glenwood) S   16 3 4 Jay Lipe
Chicago (Mother McAuley) S          
Glen Ellyn (Glenbard West) S          
Oak Park (O.P.-River Forest) S          
Park Ridge (Maine South) S   19 3 1 Tom Kerth
Rockford (Boylan Catholic) S   16 6 2 Mark Couper
Springfield (H.S.) S   17 5 1 Bob Wharton

1996-97

School Titles Place Won Lost Tied Coach
St. Charles (H.S.) SUQ 1 26 0 2 Joe Moreau
LaGrange (Lyons) SUQ 2 20 4   Jim Johns
Winnetka (New Trier) SUQ 3 26 1 1 Jim Burnside
Palatine (H.S.) SUQ 4 20 8 1 Willie Filian
Granite City SUQ   22 3 1 Gene Baker
Libertyville SUQ   16 4 1 Andy Bitta
Orland Park (Sandburg) SUQ   22 4 1 Peter Follenweider
Peoria (Notre Dame) SUQ   19 5 2 Danny Driscoll
Flossmoor (Homewood-F.) S   20 3 1 Dennis Fink
Glen Ellyn (Glenbard West) S          
Glenview (Glenbrook South) S   15 5 4 Mark Daniels
Naperville (North) S   18 3 4 Alan Harris
Oak Park (Fenwick) S          
Quincy (Notre Dame) S   21 2 3 Mark Longo
Rockford (Guilford) S          
Springfield (H.S.) S   22 5 1 Bob Wharton

1997-98

School Titles Place Won Lost Tied Coach
St. Charles (H.S.) SUQ 1 29 0 1 Joe Moreau
Naperville (North) SUQ 2 23 3 3 Alan Harris
Winnetka (New Trier) SUQ 3 26 3   Jim Burnside
New Lenox (Lincoln-Way) SUQ 4 22 6 1 Brian Papa
Cary (C.-Grove) SUQ   23 2 3 Chris Phillips
Chicago (Amundsen) PQ   16 8   Richard Straka
Collinsville SUQ   20 3 2 Deana Wallace
Peoria (Notre Dame) SUQ   20 6 1 Danny Driscoll
LaGrange (Lyons) S   16 7   Jim Johns
Lake Zurich S          
Orland Park (Sandburg) S          
Quincy (Notre Dame) S   19 3 3 Mark Longo
Rockford (Boylan Catholic) S          
Schaumburg (H.S.) S   18 4 1 Greg Charvat
Springfield (H.S.) S   23 2 3 Bob Wharton

1998-99

School Titles Place Won Lost Tied Coach
St. Charles (H.S.) SUQ 1 28 2 1 Joe Moreau
New Lenox (Lincoln-Way) SUQ 2 22 7 1 Brian Papa
Quincy (Sr.) SUQ 3 20 4 2 Bill Sanders
Naperville (North) SUQ 4 19 7 5 Alan Harris
Algonquin (Jacobs) SUQ   23 3 1 John Bardin
Chicago (Whitney Young) PQ   12 6   Lamont Bryant
Park Ridge (Maine South) SUQ   23 1 5 Tom Kerth
Peoria (Notre Dame) SUQ   18 5 2 Danny Driscoll
Belleville (East) S   20 3   Mark Lasley
LaGrange (Lyons) S   18 8 2 Jim Johns
Libertyville S   17 1 3 Andy Bitta
Orland Park (Sandburg) S   17 8 1 Brian Boll
Palatine (Fremd) S   19 3 4 Don Balk
Rockford (Boylan Catholic) S   18 2 5 Jim Dzialo
Urbana (H.S.) S   13 9 2 Randy Blackman

1999-00

School Titles Place Won Lost Tied Coach
St. Charles (H.S.) SUQ 1 27 2 2 Joe Moreau
New Lenox (Lincoln-Way) SUQ 2 25 5 1 Brian Papa
Barrington SUQ 3 22 4 1 Jeff Muhr
Quincy (Notre Dame) SUQ 4 27 2   Mark Longo
Champaign (Centennial) SUQ   23 2   Mark Sikora
Chicago (Whitney Young) PQ   15 4 1 Dave Clark
LaGrange (Lyons) SUQ   24 2 2 Jim Johns
Libertyville SUQ   19 4 2 Scott Schinto
Arlington Heights (St. Viator) S   21 3 1 Rory Dames
Granite City S          
Naperville (North) S   16 5 5 Alan Harris
Orland Park (Sandburg) S   18 6 4 Brian Boll
Peoria (Notre Dame) S   21 2 1 Matt Blackford
Rockford (Boylan Catholic) S   18 4 3 Mark Couper
Winnetka (New Trier) S   19 5 2 Jim Burnside