Boys Soccer Tournament Scores

* Last updated at 10:17 am on Monday, April 24, 2017

Print this page

1972-73

Semifinals

Northfield (New Trier West) 3, LaGrange (Lyons) 2 (OT)

Granite City 4, Chicago (Senn) 0

Third Place

Chicago (Senn) 3, LaGrange (Lyons) 1

Championship

Granite City 2, Northfield (New Trier West) 1 (OT)

1973-74

Semifinals

Chicago (Harrison) 1, Lake Forest (H.S.) 0

Cicero (Morton East) 2, Granite City (South) 1 (PK)

Third Place

Granite City (South) 1, Lake Forest (H.S.) 0

Championship

Chicago (Harrison) 1, Cicero (Morton East) 0

1974-75

Quarterfinals

Northfield (New Trier West) 2, Granite City (North) 0

Chicago (Senn) 1, Skokie (Niles West) 0

Wheaton (Central) 1, LaGrange (Lyons) 0

Chicago (Quigley South) 2, Quincy (Sr.) 0

Semifinals

Wheaton (Central) 1, Chicago (Senn) 0

Northfield (New Trier West) 3, Chicago (Quigley South) 2

Championship

Northfield (New Trier West) 1, Wheaton (Central) 0 (4 OT)

1975-76

Quarterfinals

Park Ridge (Maine East) 2, Quincy (Sr.) 1

Berwyn (Morton West) 1, Chicago (Senn) 0

Hinsdale (Central) 2, Granite City (South) 1 (2 OT)

Northfield (New Trier West) 1, Villa Park (Willowbrook) 0

Semifinals

Park Ridge (Maine East) 1, Berwyn (Morton West) 0

Hinsdale (Central) 2, Northfield (New Trier West) 1

Championship

Hinsdale (Central) 2, Park Ridge (Maine East) 0

1976-77

Quarterfinals

Wheaton (Central) 5, Chicago (Quigley South) 0

Wheaton (W.-Warrenville) 2, Oak Park (O.P.-River Forest) 1

Granite City (South) 1, Lake Forest (H.S.) 0

Highland Park 2, Chicago (Schurz) 1 (4 OT) (PK)

Semifinals

Wheaton (Central) 1, Wheaton (W.-Warrenville) 0

Granite City (South) 2, Highland Park 0

Championship

Granite City (South) 4, Wheaton (Central) 0

1977-78

Quarterfinals

Wheaton (Central) 1, Chicago (Gordon Tech) 0

Granite City (South) 2, Winnetka (New Trier East) 1

Palatine (H.S.) 2, Chicago (Quigley South) 1

Chicago (Schurz) 3, Cicero (Morton East) 0

Semifinals

Granite City (South) 2, Wheaton (Central) 1

Chicago (Schurz) 4, Palatine (H.S.) 0

Championship

Granite City (South) 6, Chicago (Schurz) 1

1978-79

Quarterfinals

Chicago (Brother Rice) 2, Buffalo Grove 0

Granite City (South) 1, Deerfield (H.S.) 0

Evanston (Twp.) 4, Chicago (Roosevelt) 1

Arlington Heights (Forest View) 2, Wheaton (W.-Warrenville) 1

Semifinals

Granite City (South) 1, Chicago (Brother Rice) 0

Evanston (Twp.) 3, Arlington Heights (Forest View) 2 (OT)

Championship

Granite City (South) 2, Evanston (Twp.) 0

1979-80

Quarterfinals

Chicago (Bowen) 2, Park Ridge (Maine South) 1 (2 OT)

Winnetka (New Trier East) 2, Chicago (Quigley South) 1

Hinckley (H.-Big Rock) 7, Skokie (Niles North) 1

Granite City (South) 7, Wheaton (Central) 0

Semifinals

Winnetka (New Trier East) 3, Chicago (Bowen) 0

Granite City (South) 2, Hinckley (H.-Big Rock) 0

Championship

Granite City (South) 3, Winnetka (New Trier East) 1

1980-81

Quarterfinals

Granite City (South) 4, West Chicago (Wheaton Academy) 0

Chicago (Bowen) 1, Chicago (Gordon Tech) 0

Northbrook (Glenbrook North) 1, Palatine (H.S.) 0

Darien (Hinsdale South) 2, Hinckley (H.-Big Rock) 0

Semifinals

Granite City (South) 2, Chicago (Bowen) 1 (4 OT) (PK)

Darien (Hinsdale South) 1, Northbrook (Glenbrook North) 0

Championship

Granite City (South) 5, Darien (Hinsdale South) 1

1981-82

Quarterfinals

Mt. Prospect (Prospect) 1, Park Ridge (Maine South) 0

Collinsville 3, Hinckley (H.-Big Rock) 0

Chicago (Bowen) 4, Flossmoor (Homewood-F.) 1

Northbrook (Glenbrook North) 2, Quincy (Notre Dame) 0

Semifinals

Collinsville 3, Mt. Prospect (Prospect) 0

Northbrook (Glenbrook North) 3, Chicago (Bowen) 1

Championship

Collinsville 2, Northbrook (Glenbrook North) 1

1982-83

Quarterfinals

Granite City (South) 2, Downers Grove (South) 0

Chicago (Senn) 2, Malta 0

Winnetka (New Trier) 1, Darien (Hinsdale South) 0

Evanston (Twp.) 2, Springfield (Lanphier) 0

Semifinals

Granite City (South) 1, Chicago (Senn) 0

Winnetka (New Trier) 2, Evanston (Twp.) 0

Championship

Granite City (South) 2, Winnetka (New Trier) 1

1983-84

Quarterfinals

Evanston (Twp.) 1, Quincy (Notre Dame) 0

Northbrook (Glenbrook North) 1, Granite City 0 (PK)

Downers Grove (South) 4, St. Charles (H.S.) 3 (3 OT)

Wheaton (Central) 3, Chicago (Mather) 1

Semifinals

Northbrook (Glenbrook North) 1, Evanston (Twp.) 0

Wheaton (Central) 3, Downers Grove (South) 2

Third Place

Evanston (Twp.) 1, Downers Grove (South) 0

Championship

Northbrook (Glenbrook North) 2, Wheaton (Central) 0

1984-85

Quarterfinals

St. Charles (H.S.) 1, Winnetka (New Trier) 0

Quincy (Notre Dame) 2, Darien (Hinsdale South) 1

Palatine (Fremd) 3, Chicago (Amundsen) 0

Westchester (St. Joseph) 2, Alton (Sr.) 1

Semifinals

Quincy (Notre Dame) 4, St. Charles (H.S.) 2

Palatine (Fremd) 2, Westchester (St. Joseph) 0

Third Place

St. Charles (H.S.) 3, Westchester (St. Joseph) 2 (PK)

Championship

Palatine (Fremd) 1, Quincy (Notre Dame) 0 (PK)

1985-86

Quarterfinals

Collinsville 3, Westchester (St. Joseph) 2 (PK)

Northbrook (Glenbrook North) 5, Chicago (Mather) 0

Hoffman Estates (H.S.) 3, Downers Grove (South) 2 (OT)

Quincy (Notre Dame) 2, St. Charles (H.S.) 0

Semifinals

Collinsville 1, Northbrook (Glenbrook North) 0

Quincy (Notre Dame) 2, Hoffman Estates (H.S.) 1 (2 OT)

Championship

Quincy (Notre Dame) 2, Collinsville 1

1986-87

Quarterfinals

Libertyville 1, Naperville (North) 0

Quincy (Notre Dame) 4, Chicago (Farragut) 2

Collinsville 1, St. Charles (H.S.) 0

Winnetka (New Trier) 2, Addison (A. Trail) 1

Semifinals

Libertyville 3, Quincy (Notre Dame) 0

Collinsville 1, Winnetka (New Trier) 0 (PK)

Third Place

Quincy (Notre Dame) 2, Winnetka (New Trier) 1

Championship

Collinsville 2, Libertyville 1 (4 OT)

1987-88

Quarterfinals

Granite City 4, Barrington 0

Naperville (North) 4, Quincy (Sr.) 2 (PK)

Park Ridge (Maine South) 3, Chicago (Amundsen) 0

Winnetka (New Trier) 2, Rockford (Boylan Catholic) 0

Semifinals

Granite City 2, Naperville (North) 1

Park Ridge (Maine South) 2, Winnetka (New Trier) 1

Third Place

Winnetka (New Trier) 2, Naperville (North) 1

Championship

Granite City 1, Park Ridge (Maine South) 0 (4 OT)

1988-89

Quarterfinals

Buffalo Grove 3, Northbrook (Glenbrook North) 0

Granite City 2, St. Charles (H.S.) 1

Naperville (Central) 1, Chicago (Mather) 0

Moline (H.S.) 2, Chicago (Brother Rice) 0

Semifinals

Buffalo Grove 2, Granite City 1

Naperville (Central) 2, Moline (H.S.) 1

Championship

Buffalo Grove 3, Naperville (Central) 0

1989-90

Quarterfinals

Westchester (St. Joseph) 2, Quincy (Sr.) 1 (PK)

Northbrook (Glenbrook North) 4, Chicago (Schurz) 3

Granite City 1, Olympia Fields (Rich Central) 0

Addison (A. Trail) 4, Batavia 3

Semifinals

Northbrook (Glenbrook North) 1, Westchester (St. Joseph) 0 (PK)

Granite City 2, Addison (A. Trail) 1

Third Place

Westchester (St. Joseph) 1, Addison (A. Trail) 0

Championship

Granite City 2, Northbrook (Glenbrook North) 0

1990-91

Quarterfinals

Evanston (Twp.) 3, Chicago (Brother Rice) 1

Palatine (H.S.) 1, Peoria (Richwoods) 0

St. Charles (H.S.) 2, Chicago (Roosevelt) 0

Granite City 1, Naperville (North) 0

Semifinals

Evanston (Twp.) 2, Palatine (H.S.) 0

Granite City 1, St. Charles (H.S.) 0 (PK)

Third Place

Palatine (H.S.) 3, St. Charles (H.S.) 1

Championship

Granite City 3, Evanston (Twp.) 1

1991-92

Quarterfinals

St. Charles (H.S.) 4, Park Ridge (Maine South) 1

Glen Ellyn (Glenbard West) 2, Chicago (Farragut) 0

Collinsville 4, Chicago (Brother Rice) 1

Hoffman Estates (Conant) 4, Urbana (H.S.) 0

Semifinals

St. Charles (H.S.) 2, Glen Ellyn (Glenbard West) 0

Collinsville 3, Hoffman Estates (Conant) 1

Third Place

Hoffman Estates (Conant) 3, Glen Ellyn (Glenbard West) 0

Championship

Collinsville 1, St. Charles (H.S.) 0

1992-93

Quarterfinals

Batavia 2, Addison (A. Trail) 1

Evanston (Twp.) 2, Morton 0

New Lenox (Lincoln-Way) 1, Hoffman Estates (H.S.) 0

Collinsville 5, Chicago (Clemente) 1

Semifinals

Evanston (Twp.) 2, Batavia 0

Collinsville 2, New Lenox (Lincoln-Way) 1

Third Place

Batavia 2, New Lenox (Lincoln-Way) 0

Championship

Collinsville 2, Evanston (Twp.) 1

1993-94

Quarterfinals

Orland Park (Sandburg) 8, Chicago (Foreman) 0

Collinsville 2, Quincy (Notre Dame) 1

Chicago (Brother Rice) 1, Batavia 0

Palatine (Fremd) 1, Evanston (Twp.) 0

Semifinals

Orland Park (Sandburg) 2, Collinsville 0

Palatine (Fremd) 2, Chicago (Brother Rice) 1

Third Place

Collinsville 1, Chicago (Brother Rice) 0

Championship

Orland Park (Sandburg) 1, Palatine (Fremd) 0

1994-95

Quarterfinals

Chicago (Kelly) 2, Park Ridge (Maine South) 1

Granite City 3, St. Charles (H.S.) 2 (2 OT)

Palatine (H.S.) 4, Peoria (Notre Dame) 1

Orland Park (Sandburg) 3, Westchester (St. Joseph) 2

Semifinals

Granite City 1, Chicago (Kelly) 0

Palatine (H.S.) 2, Orland Park (Sandburg) 1

Championship

Palatine (H.S.) 2, Granite City 1 (OT)

1995-96

Quarterfinals

St. Charles (H.S.) 3, Naperville (North) 0

Palatine (H.S.) 2, Edwardsville (H.S.) 1

Evanston (Twp.) 2, Oak Park (O.P.-River Forest) 1

Quincy (Sr.) 1, Chicago (Juarez) 0 (2 OT) (PK)

Semifinals

St. Charles (H.S.) 2, Palatine (H.S.) 0

Evanston (Twp.) 1, Quincy (Sr.) 0

Third Place

Palatine (H.S.) 2, Quincy (Sr.) 1

Championship

St. Charles (H.S.) 3, Evanston (Twp.) 0

1996-97

Quarterfinals

St. Charles (H.S.) 1, Libertyville 0 (2 OT)

Arlington Heights (St. Viator) 3, Orland Park (Sandburg) 1

Chicago (Foreman) 3, Downers Grove (South) 2 (PK)

Collinsville 2, Normal (University) 1 (2 OT) (PK)

Semifinals

St. Charles (H.S.) 1, Arlington Heights (St. Viator) 0

Collinsville 3, Chicago (Foreman) 1

Third Place

Arlington Heights (St. Viator) 2, Chicago (Foreman) 0

Championship

St. Charles (H.S.) 2, Collinsville 0

1997-98 (A)

Quarterfinals

Arlington Heights (St. Viator) 1, Geneva 0 (2 OT)

Springfield (H.S.) 3, Carbondale (H.S.) 0

Westchester (St. Joseph) 1, Rockford (Christian Life) 0

Mt. Zion 2, New Lenox (Providence Catholic) 1

Semifinals

Springfield (H.S.) 1, Arlington Heights (St. Viator) 0

Westchester (St. Joseph) 2, Mt. Zion 1 (2 OT) (PK)

Third Place

Arlington Heights (St. Viator) 2, Mt. Zion 1

Championship

Springfield (H.S.) 7, Westchester (St. Joseph) 0

1997-98 (AA)

Quarterfinals

Rockford (Boylan Catholic) 3, Berwyn-Cicero (Morton) 1

Palatine (Fremd) 4, New Lenox (Lincoln-Way) 3

St. Charles (H.S.) 1, Downers Grove (South) 0 (OT)

Edwardsville (H.S.) 3, Chicago (Farragut) 0

Semifinals

Palatine (Fremd) 3, Rockford (Boylan Catholic) 2 (2 OT) (PK)

Edwardsville (H.S.) 2, St. Charles (H.S.) 1

Third Place

St. Charles (H.S.) 4, Rockford (Boylan Catholic) 0

Championship

Palatine (Fremd) 2, Edwardsville (H.S.) 0

1998-99 (A)

Quarterfinals

Peoria (Notre Dame) 2, Carbondale (H.S.) 1

Crystal Lake (Prairie Ridge) 2, Park Forest (Rich East) 1

Springfield (Sacred Heart-Griffin) 6, DeKalb 0

Normal (University) 1, Chicago (St. Ignatius College Prep) 0

Semifinals

Crystal Lake (Prairie Ridge) 1, Peoria (Notre Dame) 0

Springfield (Sacred Heart-Griffin) 1, Normal (University) 0

Third Place

Normal (University) 2, Peoria (Notre Dame) 0

Championship

Springfield (Sacred Heart-Griffin) 2, Crystal Lake (Prairie Ridge) 1

1998-99 (AA)

Quarterfinals

Naperville (North) 3, Chicago (Amundsen) 0

East Moline (United) 1, Chicago (Brother Rice) 0

Rockford (Boylan Catholic) 2, LaGrange (Lyons) 0

Palatine (Fremd) 2, Winnetka (New Trier) 1

Semifinals

Naperville (North) 1, East Moline (United) 0

Rockford (Boylan Catholic) 2, Palatine (Fremd) 0

Third Place

Palatine (Fremd) 3, East Moline (United) 1

Championship

Naperville (North) 1, Rockford (Boylan Catholic) 0

1999-00 (A)

Quarterfinals

Westchester (St. Joseph) 2, West Chicago (Wheaton Academy) 1 (OT)

Crystal Lake (Prairie Ridge) 1, Peoria (Notre Dame) 0

Decatur (MacArthur) 3, New Lenox (Providence Catholic) 2

Springfield (Sacred Heart-Griffin) 4, Belleville (Althoff Catholic) 0

Semifinals

Crystal Lake (Prairie Ridge) 2, Westchester (St. Joseph) 1 (2 OT) (PK)

Springfield (Sacred Heart-Griffin) 6, Decatur (MacArthur) 1

Third Place

Westchester (St. Joseph) 2, Decatur (MacArthur) 0

Championship

Crystal Lake (Prairie Ridge) 2, Springfield (Sacred Heart-Griffin) 0

1999-00 (AA)

Quarterfinals

East Moline (United) 1, LaGrange (Lyons) 0

Winnetka (New Trier) 3, Rockford (Boylan Catholic) 1

New Lenox (Lincoln-Way) 2, Naperville (North) 0

Hoffman Estates (Conant) 3, Chicago (Amundsen) 2

Semifinals

East Moline (United) 4, Winnetka (New Trier) 1

New Lenox (Lincoln-Way) 2, Hoffman Estates (Conant) 1

Third Place

Winnetka (New Trier) 5, Hoffman Estates (Conant) 0

Championship

East Moline (United) 2, New Lenox (Lincoln-Way) 1

2000-01 (A)

Quarterfinals

Springfield (Sacred Heart-Griffin) 4, Waterloo (Gibault Catholic) 1

Lisle (Benet Academy) 5, Charleston 0

Peoria (Notre Dame) 3, Park Forest (Rich East) 0

Arlington Heights (St. Viator) 2, Geneva 1

Semifinals

Lisle (Benet Academy) 3, Springfield (Sacred Heart-Griffin) 2

Arlington Heights (St. Viator) 2, Peoria (Notre Dame) 1 (2 OT)

Third Place

Springfield (Sacred Heart-Griffin) 3, Peoria (Notre Dame) 1

Championship

Lisle (Benet Academy) 3, Arlington Heights (St. Viator) 1

2000-01 (AA)

Quarterfinals

New Lenox (Lincoln-Way) 3, Downers Grove (North) 1

Palatine (Fremd) 2, Evanston (Twp.) 0

Edwardsville (H.S.) 2, Rockford (Boylan Catholic) 1 (2 OT)

Aurora (Waubonsie Valley) 2, Chicago (Mather) 1

Semifinals

New Lenox (Lincoln-Way) 2, Palatine (Fremd) 0

Edwardsville (H.S.) 4, Aurora (Waubonsie Valley) 0

Third Place

Aurora (Waubonsie Valley) 3, Palatine (Fremd) 2 (2 OT) (PK)

Championship

Edwardsville (H.S.) 4, New Lenox (Lincoln-Way) 1

2001-02 (A)

Quarterfinals

Lisle (Benet Academy) 5, Rochester 1

Waterloo (Gibault Catholic) 3, Peotone 2

Peoria (Notre Dame) 3, Normal (University) 0

Arlington Heights (St. Viator) 2, Westchester (St. Joseph) 0

Semifinals

Lisle (Benet Academy) 3, Waterloo (Gibault Catholic) 2

Peoria (Notre Dame) 4, Arlington Heights (St. Viator) 0

Third Place

Waterloo (Gibault Catholic) 2, Arlington Heights (St. Viator) 0

Championship

Lisle (Benet Academy) 2, Peoria (Notre Dame) 1 (3 OT)

2001-02 (AA)

Quarterfinals

Orland Park (Sandburg) 2, Downers Grove (North) 0

Rockford (Boylan Catholic) 3, Chicago (Amundsen) 2 (2 OT) (PK)

Edwardsville (H.S.) 3, Lake Zurich 0

New Lenox (Lincoln-Way Central) 2, Palatine (Fremd) 1 (OT)

Semifinals

Orland Park (Sandburg) 1, Rockford (Boylan Catholic) 0

Edwardsville (H.S.) 1, New Lenox (Lincoln-Way Central) 0

Third Place

New Lenox (Lincoln-Way Central) 4, Rockford (Boylan Catholic) 0

Championship

Orland Park (Sandburg) 1, Edwardsville (H.S.) 0

2002-03 (A)

Quarterfinals

Waterloo (Gibault Catholic) 1, Charleston 0

New Lenox (Providence Catholic) 4, Dixon (H.S.) 2

Peoria (Notre Dame) 2, Elmhurst (Timothy Christian) 0

Springfield (Sacred Heart-Griffin) 2, Sycamore (H.S.) 0

Semifinals

New Lenox (Providence Catholic) 2, Waterloo (Gibault Catholic) 1 (2 OT) (PK)

Springfield (Sacred Heart-Griffin) 1, Peoria (Notre Dame) 0 (2 OT)

Third Place

Peoria (Notre Dame) 2, Waterloo (Gibault Catholic) 0

Championship

Springfield (Sacred Heart-Griffin) 6, New Lenox (Providence Catholic) 1

2002-03 (AA)

Quarterfinals

Orland Park (Sandburg) 4, Rockford (Guilford) 1

Barrington 2, Granite City 1

Naperville (North) 1, Berwyn-Cicero (Morton) 0 (2 OT) (PK)

Evanston (Twp.) 2, Hoffman Estates (Conant) 1 (2 OT)

Semifinals

Orland Park (Sandburg) 1, Barrington 0

Evanston (Twp.) 2, Naperville (North) 1

Third Place

Barrington 2, Naperville (North) 1

Championship

Orland Park (Sandburg) 1, Evanston (Twp.) 0

2003-04 (A)

Quarterfinals

Chatham (Glenwood) 3, Hinckley (H.-Big Rock) 0

Carbondale (H.S.) 3, Lansing (Illiana Christian) 2 (2 OT) (PK)

Peoria (Notre Dame) 2, Woodstock (Marian) 1 (2 OT) (PK)

Arlington Heights (St. Viator) 4, Mattoon 1

Semifinals

Carbondale (H.S.) 1, Chatham (Glenwood) 0

Arlington Heights (St. Viator) 2, Peoria (Notre Dame) 1

Third Place

Peoria (Notre Dame) 2, Chatham (Glenwood) 1

Championship

Arlington Heights (St. Viator) 1, Carbondale (H.S.) 0

2003-04 (AA)

Quarterfinals

Rockford (Guilford) 3, Gurnee (Warren) 0

Wheaton (W. Warrenville South) 2, Evanston (Twp.) 0

Naperville (Neuqua Valley) 2, Moline (H.S.) 0

Chicago (Brother Rice) 1, Orland Park (Sandburg) 0

Semifinals

Rockford (Guilford) 1, Wheaton (W. Warrenville South) 0 (2 OT) (PK)

Naperville (Neuqua Valley) 3, Chicago (Brother Rice) 0

Third Place

Wheaton (W. Warrenville South) 3, Chicago (Brother Rice) 2 (OT)

Championship

Naperville (Neuqua Valley) 1, Rockford (Guilford) 0

2004-05 (A)

Quarterfinals

Peoria (Notre Dame) 2, Waterloo (H.S.) 0

Arlington Heights (St. Viator) 2, Quincy (Notre Dame) 1

Westchester (St. Joseph) 2, Charleston 1

Sycamore (H.S.) 2, West Chicago (Wheaton Academy) 1 (2 OT)

Semifinals

Peoria (Notre Dame) 3, Arlington Heights (St. Viator) 0

Sycamore (H.S.) 4, Westchester (St. Joseph) 1

Third Place

Arlington Heights (St. Viator) 2, Westchester (St. Joseph) 1 (2 OT)

Championship

Peoria (Notre Dame) 3, Sycamore (H.S.) 2 (4 OT)

2004-05 (AA)

Quarterfinals

Rockford (Guilford) 2, Edwardsville (H.S.) 0

Downers Grove (South) 2, New Lenox (Lincoln-Way Central) 0

Northbrook (Glenbrook North) 2, Geneva 0

Buffalo Grove 1, Berwyn-Cicero (Morton) 0

Semifinals

Downers Grove (South) 3, Rockford (Guilford) 1

Buffalo Grove 1, Northbrook (Glenbrook North) 0

Third Place

Rockford (Guilford) 4, Northbrook (Glenbrook North) 3

Championship

Downers Grove (South) 1, Buffalo Grove 0 (OT)

2005-06 (A)

Quarterfinals

Quincy (Notre Dame) 4, Chicago (Morgan Park Academy) 1

Danville (Schlarman) 1, Roanoke (R.-Benson) 0

Waterloo (Gibault Catholic) 4, Monticello 0

West Chicago (Wheaton Academy) 2, Winnebago 1

Semifinals

Quincy (Notre Dame) 2, Danville (Schlarman) 0

Waterloo (Gibault Catholic) 2, West Chicago (Wheaton Academy) 1

Third Place

West Chicago (Wheaton Academy) 1, Danville (Schlarman) 0

Championship

Waterloo (Gibault Catholic) 1, Quincy (Notre Dame) 0 (4 OT) (PK)

2005-06 (AA)

Quarterfinals

Palatine (Fremd) 2, Urbana (H.S.) 1

Rockford (Boylan Catholic) 2, LaGrange (Lyons) 1

Chatham (Glenwood) 1, Orland Park (Sandburg) 0

Wheaton (North) 1, Glenview (Glenbrook South) 0

Semifinals

Rockford (Boylan Catholic) 1, Palatine (Fremd) 0 (OT)

Chatham (Glenwood) 3, Wheaton (North) 2 (2 OT)

Third Place

Wheaton (North) 1, Palatine (Fremd) 0

Championship

Chatham (Glenwood) 2, Rockford (Boylan Catholic) 1

2006-07 (A)

Quarterfinals

Waterloo (Gibault Catholic) 1, Winnebago 0

Chicago (Morgan Park Academy) 4, Warrensburg (W.-Latham) 1

Rochester 2, Earlville 1

Somonauk 1, Herscher 0

Semifinals

Waterloo (Gibault Catholic) 3, Chicago (Morgan Park Academy) 1

Somonauk 1, Rochester 0

Third Place

Rochester 3, Chicago (Morgan Park Academy) 2

Championship

Waterloo (Gibault Catholic) 3, Somonauk 0

2006-07 (AA)

Quarterfinals

Gurnee (Warren) 2, O'Fallon (H.S.) 1 (OT)

Park Ridge (Maine South) 1, St. Charles (North) 0

Berwyn-Cicero (Morton) 1, Dunlap 0

Winnetka (New Trier) 4, New Lenox (Lincoln-Way Central) 1

Semifinals

Gurnee (Warren) 4, Park Ridge (Maine South) 0

Winnetka (New Trier) 2, Berwyn-Cicero (Morton) 0

Third Place

Park Ridge (Maine South) 2, Berwyn-Cicero (Morton) 1

Championship

Winnetka (New Trier) 1, Gurnee (Warren) 0

2007-08 (A)

Quarterfinals

Chicago (F.W. Parker) 1, Bloomington (Central Catholic) 0 (2 OT)

Winnebago 2, Earlville 1 (4 OT)

Rochester 4, Teutopolis 0

Waterloo (Gibault Catholic) 2, Manteno 1 (4 OT) (PK)

Semifinals

Winnebago 5, Chicago (F.W. Parker) 1

Waterloo (Gibault Catholic) 4, Rochester 0

Third Place

Rochester 2, Chicago (F.W. Parker) 0

Championship

Waterloo (Gibault Catholic) 3, Winnebago 2 (4 OT) (PK)

2007-08 (AA)

Quarterfinals

Rockford (Boylan Catholic) 4, Lemont (H.S.) 2

Naperville (Neuqua Valley) 3, Champaign (Centennial) 2

Barrington 3, Collinsville 0

Hinsdale (Central) 2, Winnetka (New Trier) 1 (2 OT)

Semifinals

Naperville (Neuqua Valley) 3, Rockford (Boylan Catholic) 1

Barrington 2, Hinsdale (Central) 0

Third Place

Rockford (Boylan Catholic) 2, Hinsdale (Central) 1 (3 OT)

Championship

Barrington 2, Naperville (Neuqua Valley) 1 (3 OT)

2008-09 (1A)

Semifinals

Elmhurst (Timothy Christian) 1, Waterloo (Gibault Catholic) 0

Winnebago 4, Rochester 2

Third Place

Waterloo (Gibault Catholic) 1, Rochester 0 (OT)

Championship

Winnebago 2, Elmhurst (Timothy Christian) 0

2008-09 (2A)

Semifinals

Springfield (Sacred Heart-Griffin) 5, Chicago (Lake View) 1

Peoria (Notre Dame) 6, Westchester (St. Joseph) 2

Third Place

Westchester (St. Joseph) 4, Chicago (Lake View) 1

Championship

Peoria (Notre Dame) 3, Springfield (Sacred Heart-Griffin) 0

2008-09 (3A)

Semifinals

Edwardsville (H.S.) 1, Rockford (Boylan Catholic) 0

Winnetka (New Trier) 4, Naperville (Neuqua Valley) 0

Third Place

Rockford (Boylan Catholic) 2, Naperville (Neuqua Valley) 0

Championship

Winnetka (New Trier) 2, Edwardsville (H.S.) 1

2009-10 (1A)

Semifinals

Elmhurst (Timothy Christian) 2, Peoria (P. Christian) 1 (2 OT)

Waterloo (Gibault Catholic) 2, Rockford (Keith Country Day) 1

Third Place

Rockford (Keith Country Day) 4, Peoria (P. Christian) 0

Championship

Elmhurst (Timothy Christian) 2, Waterloo (Gibault Catholic) 1 (3 OT)

2009-10 (2A)

Semifinals

Peoria (Notre Dame) 6, Freeport (H.S.) 0

Arlington Heights (St. Viator) 5, Troy (Triad) 0

Third Place

Troy (Triad) 3, Freeport (H.S.) 2 (4 OT)

Championship

Arlington Heights (St. Viator) 1, Peoria (Notre Dame) 0

2009-10 (3A)

Semifinals

LaGrange (Lyons) 2, Winnetka (New Trier) 0

Lake Zurich 2, Edwardsville (H.S.) 0

Third Place

Winnetka (New Trier) 2, Edwardsville (H.S.) 1

Championship

LaGrange (Lyons) 2, Lake Zurich 1 (OT)

2010-11 (1A)

Semifinals

Lisle (Sr.) 3, Stillman Valley 2 (2 OT)

Peoria (P. Christian) 1, Columbia 0

Third Place

Columbia 4, Stillman Valley 1

Championship

Lisle (Sr.) 1, Peoria (P. Christian) 0

2010-11 (2A)

Semifinals

Norridge (Ridgewood) 2, Burlington (Central) 1

Peoria (Notre Dame) 4, Waterloo (H.S.) 0

Third Place

Waterloo (H.S.) 3, Burlington (Central) 0

Championship

Peoria (Notre Dame) 8, Norridge (Ridgewood) 0

2010-11 (3A)

Semifinals

Rockford (Boylan Catholic) 2, Edwardsville (H.S.) 1 (2 OT) (PK)

Libertyville 3, Naperville (North) 2 (2 OT)

Third Place

Edwardsville (H.S.) 3, Naperville (North) 2 (OT)

Championship

Rockford (Boylan Catholic) 3, Libertyville 2 (2 OT)

2011-12 (1A)

Semifinals

Lisle (Sr.) 1, Warrensburg (W.-Latham) 0

Quincy (Notre Dame) 2, Chicago (F.W. Parker) 0

Third Place

Chicago (F.W. Parker) 2, Warrensburg (W.-Latham) 1

Championship

Quincy (Notre Dame) 2, Lisle (Sr.) 0

2011-12 (2A)

Semifinals

Chicago (Mather) 3, Peoria (Notre Dame) 0

Chatham (Glenwood) 2, Aurora (Marmion Academy) 1

Third Place

Peoria (Notre Dame) 1, Aurora (Marmion Academy) 0 (4 OT) (PK)

Championship

Chicago (Mather) 6, Chatham (Glenwood) 0

2011-12 (3A)

Semifinals

Naperville (Central) 4, Palatine (Fremd) 3 (4 OT) (PK)

Berwyn-Cicero (Morton) 2, Gurnee (Warren) 1 (4 OT) (PK)

Third Place

Palatine (Fremd) 2, Gurnee (Warren) 1 (4 OT) (PK)

Championship

Berwyn-Cicero (Morton) 1, Naperville (Central) 0 (OT)

2012-13 (1A)

Semifinals

Alton (Marquette) 4, Hinckley (H.-Big Rock) 3

Urbana (University) 2, Rockford (Keith Country Day) 0

Third Place

Hinckley (H.-Big Rock) 4, Rockford (Keith Country Day) 3

Championship

Alton (Marquette) 4, Urbana (University) 1

2012-13 (2A)

Semifinals

Peoria (Notre Dame) 2, West Chicago (Wheaton Academy) 1 (2 OT) (PK)

Urbana (H.S.) 2, Arlington Heights (St. Viator) 1

Third Place

Arlington Heights (St. Viator) 2, West Chicago (Wheaton Academy) 1

Championship

Peoria (Notre Dame) 3, Urbana (H.S.) 0

2012-13 (3A)

Semifinals

Gurnee (Warren) 3, Orland Park (Sandburg) 0

Naperville (Central) 3, Lincolnshire (Stevenson) 0

Third Place

Orland Park (Sandburg) 1, Lincolnshire (Stevenson) 0

Championship

Gurnee (Warren) 2, Naperville (Central) 1 (2 OT)

2013-14 (1A)

Semifinals

Herscher 4, Genoa (G.-Kingston) 1

Waterloo (Gibault Catholic) 3, Chicago (F.W. Parker) 0

Third Place

Chicago (F.W. Parker) 6, Genoa (G.-Kingston) 0

Championship

Waterloo (Gibault Catholic) 2, Herscher 1

2013-14 (2A)

Semifinals

Chicago (St. Ignatius College Prep) 2, West Chicago (Wheaton Academy) 1

Chicago (Washington) 2, Rochester 0

Third Place

Rochester 2, West Chicago (Wheaton Academy) 1

Championship

Chicago (Washington) 2, Chicago (St. Ignatius College Prep) 1 (2 OT)

2013-14 (3A)

Semifinals

Wheeling 3, Roselle (Lake Park) 0

Edwardsville (H.S.) 3, Naperville (Central) 1

Third Place

Naperville (Central) 2, Roselle (Lake Park) 1

Championship

Edwardsville (H.S.) 2, Wheeling 1

2014-15 (1A)

Semifinals

Columbia 3, Herscher 0

Elmhurst (Timothy Christian) 2, Harvard 1 (2 OT) (PK)

Third Place

Herscher 1, Harvard 0

Championship

Columbia 2, Elmhurst (Timothy Christian) 0

2014-15 (2A)

Semifinals

West Chicago (Wheaton Academy) 4, Springfield (H.S.) 0

Westchester (St. Joseph) 4, Arlington Heights (St. Viator) 3 (2 OT) (PK)

Third Place

Springfield (H.S.) 1, Arlington Heights (St. Viator) 0

Championship

West Chicago (Wheaton Academy) 5, Westchester (St. Joseph) 1

2014-15 (3A)

Semifinals

Normal (Community) 4, Streamwood 0

Hinsdale (Central) 2, Palatine (Fremd) 1

Third Place

Palatine (Fremd) 4, Streamwood 0

Championship

Hinsdale (Central) 1, Normal (Community) 0

2015-16 (1A)

Semifinals

Elmhurst (Timothy Christian) 4, Urbana (University) 1

Championship

Elmhurst (Timothy Christian) 4, Anna (A.-Jonesboro) 1

2015-16 (2A)

Semifinals

Waterloo (H.S.) 3, Mundelein (Carmel) 1

Peoria (Notre Dame) 4, Chicago (Washington) 0

Third Place

Mundelein (Carmel) 4, Chicago (Washington) 2

Championship

Waterloo (H.S.) 4, Peoria (Notre Dame) 3

2015-16 (3A)

Semifinals

Libertyville 2, Berwyn-Cicero (Morton) 1

Quincy (Sr.) 3, Bartlett 2 (2 OT)

Third Place

Berwyn-Cicero (Morton) 2, Bartlett 0

Championship

Libertyville 2, Quincy (Sr.) 1

2016-16 (1A)

Semifinals

Westchester (St. Joseph) 4, Bloomington (Cornerstone Christian Academy) 0

Normal (University) 1, Waterloo (Gibault Catholic) 0

Third Place

Waterloo (Gibault Catholic) 6, Bloomington (Cornerstone Christian Academy) 1

Championship

Normal (University) 3, Westchester (St. Joseph) 1

2016-16 (2A)

Semifinals

Chicago (Mt. Carmel) 2, Jacksonville (H.S.) 1 (2 OT) (PK)

Chicago (Latin) 1, Lisle (Benet Academy) 0 (2 OT)

Third Place

Lisle (Benet Academy) 3, Jacksonville (H.S.) 0

Championship

Chicago (Latin) 3, Chicago (Mt. Carmel) 1 (2 OT)

2016-16 (3A)

Semifinals

Naperville (North) 2, Bradley (B.-Bourbonnais) 1

Barrington 4, Hoffman Estates (Conant) 2

Third Place

Bradley (B.-Bourbonnais) 2, Hoffman Estates (Conant) 0

Championship

Naperville (North) 3, Barrington 1