* Last updated at 11:16 am on Thursday, November 2, 2017

Print this page

Class 1A Girls Volleyball ScoreZone   
10/23  10/24  10/26  10/30  11/1  11/3  11/10  11/11 

At Arlington Heights (Christian Liberty Academy)
REGIONAL SEMIFINAL
Arlington Heights (Christian Liberty Academy) [Coop] 25  25 F
Elgin (E. Academy) 16  16
At Arlington Heights (Christian Liberty Academy)
REGIONAL SEMIFINAL
Hebron (Alden-H.) 25  25    9 F
Elgin (Westminster Christian) 27  22  25
At Bethany (Okaw Valley)
REGIONAL SEMIFINAL
Broadlands (Heritage) 25  25 F
Bement 13  23
At Bethany (Okaw Valley)
REGIONAL SEMIFINAL
Cerro Gordo 21  16 F
Bethany (Okaw Valley) 25  25
At Chicago (St. Francis de Sales)
REGIONAL SEMIFINAL
Newark 25  25 F
Chicago (Providence-St. Mel)   4    5
Top Seeded Newark High School defeats Providence-St. Mel in 2 sets by scores of 25-4 & 25-5. The Lady Norsemen advance to the Regional Final where they will play the winner of Hope Academy and St. Francis de Sales HS on Thursday evening at 6pm.
At Chicago (St. Francis de Sales)
REGIONAL SEMIFINAL
Chicago (C. Hope Academy) 14  22 F
Chicago (St. Francis de Sales) 25  25
St. Francis de Sales HS advances to the Regional Championship Game after a hard fought 2 set win over Hope Academy. The Lady Pioneers will take on The Lady Norsemen from Newark HS on Thursday evening for the Regional Championship.
At Cobden
REGIONAL SEMIFINAL
Cobden 25  25 F
Wolf Lake (Shawnee) 14    6
At Cobden
REGIONAL SEMIFINAL
Ullin (Century) 25  25 F
Tamms (Egyptian) 14  15
At Danville (Schlarman)
REGIONAL SEMIFINAL
Lexington 25  25 F
DeLand (D.-Weldon) 17  12
At Danville (Schlarman)
REGIONAL SEMIFINAL
Danville (Schlarman) 26  25 F
Champaign (Judah Christian) 24  11
At Edwardsville (Metro-East Lutheran)
REGIONAL SEMIFINAL
Brussels 25  25 F
Mt. Olive 17  22
At Edwardsville (Metro-East Lutheran)
REGIONAL SEMIFINAL
Edwardsville (Metro-East Lutheran) 25  22  25 F
Glen Carbon (Father McGivney) 22  25  19
At Elkville (Elverado)
REGIONAL SEMIFINAL
Norris City (N.C.-Omaha-Enfield) 25  25 F
Zeigler (Z.-Royalton)   8  18
At Elkville (Elverado)
REGIONAL SEMIFINAL
Elkville (Elverado) 25  25 F
Christopher 22  19
At Freeport (Aquin)
REGIONAL SEMIFINAL
Rockford (Keith Country Day) 25  25 F
Orangeville 16  12
At Freeport (Aquin)
REGIONAL SEMIFINAL
Lena (L.-Winslow) 25  25 F
Pearl City 17  23
At Gardner (G.-South Wilmington)
REGIONAL SEMIFINAL
Cissna Park 25  25 F
Streator (Woodland) 12  13
At Gardner (G.-South Wilmington)
REGIONAL SEMIFINAL
Gardner (G.-South Wilmington) 25  25 F
Ottawa (Marquette) 14    7
Carson Halpin (GSW) 19 consecutive service points to close out the final set.
At Goreville
REGIONAL SEMIFINAL
Junction (Gallatin County) 25  25 F
Carrier Mills (C.M.-Stonefort)   5  13
At Goreville
REGIONAL SEMIFINAL
Goreville 25  21  25 F
Mounds (Meridian) 16  25  19
At Grant Park
REGIONAL SEMIFINAL
Milford 25  25 F
Crete (Illinois Lutheran) 22  11
At Grant Park
REGIONAL SEMIFINAL
Flanagan (F.-Cornell) 20  25  29 F
Grant Park 25  21  27
At Greenfield
REGIONAL SEMIFINAL
Raymond (Lincolnwood) 25  25 F
Greenfield [Coop] 12  18
At Greenfield
REGIONAL SEMIFINAL
Franklin [Coop] 25  19  25 F
Carrollton 21  25  18
At Jacksonville (Routt)
REGIONAL SEMIFINAL
Jacksonville (Routt) 25  25 F
Griggsville (G.-Perry)   7  17
At Jacksonville (Routt)
REGIONAL SEMIFINAL
Mendon (Unity) 25  25 F
Concord (Triopia) [Coop] 13  23
At Kewanee (Wethersfield)
REGIONAL SEMIFINAL
Kewanee (Wethersfield) 25  25 F
Galva 10    5
At Kewanee (Wethersfield)
REGIONAL SEMIFINAL
Washburn (Lowpoint-W.) 11  17 F
Annawan 25  25
At Lanark (Eastland)
REGIONAL SEMIFINAL
Ashton (A.-Franklin Center) 25  27  25 F
Erie 15  29    9
At Lanark (Eastland)
REGIONAL SEMIFINAL
Lanark (Eastland) 25  25 F
Milledgeville 13  18
At Lebanon
REGIONAL SEMIFINAL
Bunker Hill 25  22  25 F
Lovejoy 19  25  14
At Lebanon
REGIONAL SEMIFINAL
Hardin (Calhoun) 25  25 F
Lebanon 21  11
At LeRoy
REGIONAL SEMIFINAL
Farmer City (Blue Ridge) 25  25 F
LeRoy 10  18
At LeRoy
REGIONAL SEMIFINAL
Armstrong 25  25 F
Colfax (Ridgeview) 16    9
At Lewistown
REGIONAL SEMIFINAL
Hartsburg (H.-Emden) 25  25 F
Delavan 14  13
Anna Hayes (Hartsburg) 12 kills / Emily Hall (Delavan) 10 kills
At Lewistown
REGIONAL SEMIFINAL
Lewistown 11  26  25 F
Mason City (Illini Central) 25  24  23
Hannah Burdess (Lewistown) 13 kills / Khloe Damm (Mason City) 7 kills
At Martinsville
REGIONAL SEMIFINAL
Hutsonville [Coop] 25  25 F
Villa Grove 16  13
At Martinsville
REGIONAL SEMIFINAL
Martinsville 25  27 F
Neoga 19  25
At New Athens
REGIONAL SEMIFINAL
New Athens 25  25 F
O'Fallon (First Baptist Academy)   7    8
At New Athens
REGIONAL SEMIFINAL
Steeleville 25  25 F
Waterloo (Gibault Catholic) 17  16
At Oblong
REGIONAL SEMIFINAL
Clay City 25  25 F
Cisne 12  20
At Oblong
REGIONAL SEMIFINAL
Louisville (North Clay) 25  25 F
Oblong 18  13
At Okawville
REGIONAL SEMIFINAL
Valmeyer 25  25 F
Patoka [Coop] 19  15
At Okawville
REGIONAL SEMIFINAL
Centralia (Christ Our Rock Lutheran) 14  16 F
Okawville 25  25
At Pawnee
REGIONAL SEMIFINAL
Mt. Pulaski 25  25 F
Nokomis   8  19
At Pawnee
REGIONAL SEMIFINAL
Edinburg [Coop] 25  25 F
Pawnee 22  22
At Payson (Seymour)
REGIONAL SEMIFINAL
Payson (Seymour) 25  25 F
Barry (Western) 12    6
Payson Seymour advances to the regional finals.
At Payson (Seymour)
REGIONAL SEMIFINAL
Mt. Sterling (Brown County) 25  22  25 F
Liberty 20  25  23
Brown County advances to the regional finals.
At Princeville
REGIONAL SEMIFINAL
Princeville 22  25  25 F
Williamsfield 25  14  15
At Princeville
REGIONAL SEMIFINAL
LaMoille [Coop] 25  25 F
Varna (Midland) 10  22
At Scales Mound
REGIONAL SEMIFINAL
Durand 25  25 F
Warren 15    8
At Scales Mound
REGIONAL SEMIFINAL
Hanover (River Ridge) 25  19  25 F
Stockton 23  25  19
At Sciota (West Prairie)
REGIONAL SEMIFINAL
Sciota (West Prairie) 25  25 F
Elmwood 15  11
At Sciota (West Prairie)
REGIONAL SEMIFINAL
Augusta (Southeastern) 25  25 F
Brimfield 20  20
At Serena
REGIONAL SEMIFINAL
Serena 25  25 F
Hinckley (H.-Big Rock) 13  10
At Serena
REGIONAL SEMIFINAL
Chicago (Lycée Français de Chicago) 16  16 F
Mooseheart 25  25
At Shabbona (Indian Creek)
REGIONAL SEMIFINAL
Sterling (Newman Central Catholic) 25  25 F
Amboy 14  17
At Shabbona (Indian Creek)
REGIONAL SEMIFINAL
Leland [Coop] 26  21  25 F
Paw Paw 24  25  19
At St. Elmo
REGIONAL SEMIFINAL
Strasburg (Stewardson-S.) [Coop] 25  25 F
St. Elmo [Coop] 14  15
At St. Elmo
REGIONAL SEMIFINAL
Effingham (St. Anthony) 25  25 F
Farina (South Central) 17  21
At Thompsonville
REGIONAL SEMIFINAL
Woodlawn 25  25 F
Wayne City 18  10
Woodlawn advances to the Regional Final.
At Thompsonville
REGIONAL SEMIFINAL
Thompsonville 25  25 F
Grayville 15  23
Thompsonville advances to the Regional Final.
At Winnetka (North Shore Country Day)
REGIONAL SEMIFINAL
Schaumburg (S. Christian) 25  25 F
Evanston (Beacon Academy)   7    5
At Winnetka (North Shore Country Day)
REGIONAL SEMIFINAL
Winnetka (North Shore Country Day) 25  25 F
Chicago (Waldorf) 17  14


About the Interactive ScoreZone

The Interactive ScoreZone depends exclusively on reports submitted via the Internet by school personnel. Schools are not required to submit reports while the contest is in progress, but may do so if they wish. If your game is over and the score is not listed, most likely the responsible party from the host school hasn't gone online to report it. IHSA personnel do not track down missing scores on the day of the contest.

Key to Symbols

Gray Bar Green Bar Yellow Bar Red Bar
A contest awaiting a final score A "live game" — a contest in progress, with the score being updated periodically A postponed or suspended contest A completed contest with the final score

Blue text indicates the winner of the contest.

An asterisk (*) indicates the school that most recently submitted information on the contest.