Just the Scores!

* Last updated at 3:52 pm on Friday, February 23, 2018

Print this page

Refresh page | ScoreZone on Twitter!

GREEN indicates team is leading. BLUE indicates team has won.

CLASS 1A GIRLS BASKETBALL

Team     Team Status Site  
Bethany (Okaw Valley) 43 58 Stockton F Normal (Redbird Arena)  
Lebanon 40 51 Danville (Schlarman) F Normal (Redbird Arena)  

CLASS 2A GIRLS BASKETBALL

Team     Team Status Site  
Chicago (Harlan)     Eureka   Normal (Redbird Arena) IHSA.TV
Chicago (Marshall)     Teutopolis   Normal (Redbird Arena) IHSA.TV

CLASS 1A BOYS BASKETBALL

Team     Team Status Site  
Shabbona (Indian Creek)     Milledgeville   Amboy  
Aurora (A. Christian)     Elgin (Harvest Christian Academy)   Aurora (A. Christian)  
Peoria (Quest Charter Academy)     Abingdon (A.-Avon)   Brimfield  
Payson (Seymour)     Mendon (Unity)   Camp Point (Central)  
Chicago (Amandla Charter)     Chicago (John Hope)   Chicago (Robeson)  
Chicago (Fenger)     Chicago (Morgan Park Academy)   Chicago (St. Francis de Sales)  
Concord (Triopia) [Coop]     Mt. Sterling (Brown County)   Concord (Triopia)  
Lena (L.-Winslow)     Hanover (River Ridge)   Dakota  
Decatur (D. Lutheran)     Mt. Pulaski   Decatur (D. Lutheran)  
East Dubuque     Pearl City   East Dubuque  
Annawan     Princeville   Galva  
Altamont     St. Elmo [Coop]   Hutsonville  
New Berlin     Jacksonville (Routt)   Jacksonville (Routt)  
Cairo     Junction (Gallatin County)   Junction (Gallatin County)  
Bushnell (B.-Prairie City)     Glasford (Illini Bluffs)   Lewistown  
Mounds (Meridian)     Goreville   Mounds (Meridian)  
Madison     Edwardsville (Metro-East Lutheran)   Mt. Olive  
Nokomis     Neoga   Nokomis  
Christopher     Bluford (Webber)   Norris City (N.C.-Omaha-Enfield)  
Okawville     Lovejoy   Okawville  
Dieterich     Odin   Patoka  
Sterling (Newman Central Catholic)     Polo   Polo  
Winchester [Coop]     White Hall (North Greene)   Raymond (Lincolnwood)  
Serena     Mooseheart   Serena  
St. Anne     Cullom (Tri-Point)   St. Anne  
Colfax (Ridgeview)     Grant Park   Streator (Woodland)  
DePue     Kewanee (Wethersfield)   Varna (Midland)  
Moweaqua (Central A & M)     Mulberry Grove   Windsor  
Chicago (Providence-St. Mel)     Winnetka (North Shore Country Day)   Winnetka (North Shore Country Day)  
Sesser (S.-Valier)     Woodlawn   Zeigler (Z.-Royalton)  

CLASS 2A BOYS BASKETBALL

Team     Team Status Site  
Williamsville     Pleasant Plains   Auburn  
Quincy (Notre Dame)     Petersburg (PORTA) [Coop]   Beardstown  
Bloomington (Central Catholic)     Heyworth   Bloomington (Central Catholic)  
Teutopolis     Casey (C.-Westfield)   Casey (C.-Westfield)  
St. Joseph (S.J.-Ogden)     Catlin (Salt Fork)   Catlin (Salt Fork)  
Chicago (Phillips)     Chicago (University)   Chicago (Bowen)  
Chicago (C. Hope Academy)     Chicago (Collins Academy)   Chicago (C. Hope Academy)  
Chicago (Corliss)     Chicago (Harlan)   Chicago (Carver Military Academy)  
Chicago (Clark)     Chicago (Latin)   Chicago (Christ the King)  
Chicago (Dunbar)     Chicago (Tilden)   Chicago (Dunbar)  
Chicago (Leo)     Chicago (Marshall)   Chicago (Marshall)  
Chicago (Orr)     Chicago (Wells)   Chicago (Orr)  
El Paso (E.P.-Gridley)     Minonk (Fieldcrest)   El Paso (E.P.-Gridley)  
Eldorado     Carmi (C.-White County)   Fairfield  
Manlius (Bureau Valley)     Fulton (H.S.)   Fulton (H.S.)  
Warsaw [Coop]     Carthage (Illini West)   Havana  
Monticello     Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley)   Hoopeston (H. Area)  
Anna (A.-Jonesboro)     Chester   Johnston City  
Farmington     Mackinaw (Deer Creek-M.)   Knoxville  
Mt. Carmel     Harrisburg   Lawrenceville  
Lisle (Sr.)     Seneca   Lisle (Sr.)  
Byron     Spring Valley (Hall)   Mendota  
Chicago (Uplift)     Niles (Northridge Prep)   Niles (Northridge Prep)  
Pinckneyville     Waterloo (Gibault Catholic)   Pinckneyville  
Elmhurst (Timothy Christian)     Elmhurst (IC Catholic)   River Grove (Guerin)  
Winnebago     Rockford (R. Christian)   Rockford (R. Christian)  
Nashville     Hillsboro   Staunton  
Aledo (Mercer County)     Rock Island (Alleman)   Taylor Ridge (Rockridge)  
Decatur (St. Teresa)     Macon (Meridian)   Tuscola  
Effingham (St. Anthony)     Shelbyville   Vandalia  
Watseka     Beecher   Watseka  
Trenton (Wesclin)     Piasa (Southwestern)   Wood River (East Alton-W.R.)  

BOYS BASKETBALL

Team     Team Status Site  
Odin     Dieterich      
Fenger     Morgan Park Academy      
Williamsville     Pleasant Plains      
Indian Creek     Milledgeville      
Alleman     Mercer County      
Annawan     Princeville      
Amandla Charter School     John Hope   Regional state championship  
St. Elmo/Brownstown     Altamont   1A Regional  
Agricultural Science     Brother Rice   Agricultural Science  
Argo     Oak Lawn   Argo  
Attica     South Newton   Attica  
Belleville West     Granite City   Belleville West  
Carmel     Benet Academy   Benet Academy  
Salem     Benton   Benton  
Kankakee     Bloom   Bloom  
Heyworth     Bloomington Central Catholic   Bloomington Central Catholic  
Blue Island Eisenhower     Shepard   Blue Island Eisenhower  
Bolingbrook     Stagg   Bolingbrook  
Centralia     Marion   Centralia  
Champaign Central     Proviso East   Champaign Central  
Mt. Zion     Charleston   Charleston  
Leo     Chicago Marshall   Chicago Marshall  
Kelly     Chicago Mt. Carmel   Chicago Mt. Carmel  
Civic Memorial     Waterloo   Civic Memorial  
Clinton     Prairie Central   Clinton  
Streator     Coal City   Coal City  
Columbia     Triad   Columbia  
Cary-Grove     Crystal Lake South   Crystal Lake South  
DeKalb     Yorkville   DeKalb  
Dixon     Genoa-Kingston   Dixon  
Jacobs     Dundee-Crown   Dundee-Crown  
Canton     Dunlap   Dunlap  
East Dubuque     Pearl City   East Dubuque  
East Moline United     Rock Island   East Moline United  
East Peoria     Metamora   East Peoria  
Collinsville     East St. Louis   East St. Louis  
Taylorville     Effingham   Effingham  
Freeburg     Breese Central   Freeburg  
Cornerstone Christian Academy     Metro East Christian HomeSchool   Game 3  
Herscher     Pontiac   Herscher  
Mendon Unity     Seymour   IHSA Class 1A Regional Championship at Camp Point  
North Greene     West Central co-op [Winchester-Bluffs]   IHSA Regional Championship  
Metro-East Lutheran     Madison   IHSA Regional Championship  
Timothy Christian     IC Catholic Prep   IHSA regional final game  
Harlan     Corliss   IHSA State Playoffs Regional Final  
Elmwood Park     Illinois Math & Science   Illinois Math & Science  
Carbondale     Jackson   Jackson  
Anna-Jonesboro     Chester   Johnston City 2A Regional  
Kaneland     Geneseo   Kaneland  
Lanphier     Glenwood   Lanphier  
Lemont     Thornton Fractional North   Lemont  
River Ridge     Lena-Winslow   Lena-Winslow  
Pekin     Limestone   Limestone  
Lincoln     Normal West   Lincoln  
Seneca     Lisle   Lisle  
Jacksonville     MacArthur   MacArthur  
Illinois Valley Central     Macomb   Macomb  
Mattoon     Mahomet-Seymour   Mahomet-Seymour  
Mather     Senn   Mather  
Hampshire     McHenry   McHenry  
Meridian     Goreville   Meridian  
Sycamore     Morris   Morris  
Cahokia     Mt. Vernon   Mt. Vernon  
Saint Ignatius College Prep     Nazareth Academy   Nazareth Academy  
Benton HomeSchool Bucks     SWCHA Saints   NCHBC Midwest Regionals  
Indianapolis HomeSchool Wildcats     Indianapolis Northwest HomeSchool Warriors   NCHBC MW Reg Semifinals - Pacers Athletic Center  
Nokomis     Neoga   Nokomis  
Alton     O'Fallon   O'Fallon  
LaSalle-Peru     Ottawa   Ottawa  
Paris     South Vermillion   Paris  
Perspectives-IIT/Joslin     CICS ChicagoQuest   Perspectives-IIT/Joslin  
Plano     Sandwich   Plano  
Prairie Ridge     Huntley   Prairie Ridge  
St. Joseph     Prosser   Prosser  
Quincy     Galesburg   Quincy  
Salt Fork     St. Joseph-Ogden   Regional Championship  
Mulberry Grove     Central A & M   Regional Championship  
Southwestern     Wesclin   Regional Championship  
Casey-Westfield     Teutopolis   Regional Championship  
Polo     Newman Central Catholic   Regional Championship  
Wethersfield     DePue   Regional Championship  
Shelbyville     St. Anthony   Regional Championship @ Vandalia HS  
Tilden     Dunbar   REGIONAL STATE CHAMPIONSHIP GAME  
HomeSchool Resource Center 40 67 Louisville Christian Home Educators F Regionals MaxPreps
Rich East     Rich Central   Rich East  
Harvard     Richmond-Burton   Richmond-Burton  
Sacred Heart-Griffin     Decatur Eisenhower   Sacred Heart-Griffin  
South Elgin     Metea Valley   South Elgin  
Rochester     Springfield   Springfield  
Normal University     Springfield Southeast   Springfield Southeast  
Foreman     St. Charles East   St. Charles East  
Sterling     Rochelle   Sterling  
Thornton Fractional South     Oak Forest   Thornton Fractional South  
Tinley Park     Bremen   Tinley Park  
Morton     Washington   Washington  
West Aurora     Aurora East   West Aurora  
Woodstock     Marengo   Woodstock  
Burlington Central     Woodstock North   Woodstock North  

About the Interactive ScoreZone

The Interactive ScoreZone depends exclusively on reports submitted via the Internet by school personnel. Schools are not required to submit reports while the contest is in progress, but may do so if they wish. If your game is over and the score is not listed, most likely the responsible party from the host school hasn't gone online to report it. IHSA personnel do not track down missing scores on the day of the contest.