Scholastic Bowl Tournament Scores

* Last updated at 10:17 am on Monday, April 24, 2017

Print this page

Aledo (0-2)

1987-88 159 261 0-1 22-20 DNP Paul Thielmann
  159 261 L Mt. Vernon (H.S.)
1994-95 (A) 158 257 0-1 21-7 DNP Paul Thiemann
  158 257 L Waterloo (Gibault Catholic)

Altamont (0-3)

2008-09 (A) 280 597 0-3 30-12 DNP Charlie Niehaus
  101 189 L Litchfield
  88 251 L Warrensburg (W.-Latham)
  91 157 L Morrison

Alton (Marquette) (2-5)

2004-05 (A) 647 498 2-2 26-3 4th Cathy McGarrahan
  267 110 W Woodstock (Marian)
  181 51 W Toledo (Cumberland)
  99 214 L Chicago (Latin)
  100 123 L Decatur (St. Teresa)
2005-06 (A) 322 642 0-3 30-7 DNP Cathy McGarrahan
  136 338 L Winnebago
  116 192 L Chicago (Latin)
  70 112 L Fairfield

Alton (Sr.) (0-2)

1991-92 (AA) 178 403 0-1 22-8 DNP Kathleen Pierce
  178 403 L Skokie (Niles West)
1997-98 (AA) 196 403 0-1 21-2 DNP Kathleen Pierce
  196 403 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)

Amboy (0-1)

1993-94 (A) 172 223 0-1 21-12 DNP M. Kai Conway
  172 223 L Robinson

Anna (A.-Jonesboro) (0-1)

1992-93 (A) 193 293 0-1 24-3 DNP Carol Nebughr
  193 293 L Winnebago

Antioch (1-3)

1992-93 (AA) 119 275 0-1 30-7 DNP Tom Herziger & Tom Blasius
  119 275 L Quincy (Sr.)
1993-94 (AA) 550 500 1-1 28-9 DNP Tom Blasius
  359 179 W DeKalb
  191 321 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
1994-95 (AA) 287 324 0-1 28-3 DNP Tom Blasius
  287 324 L Normal (Community)

Athens (1-8)

2011-12 (A) 470 950 0-3 43-25 DNP Justine Dion
  160 390 L Rockford (Keith Country Day)
  205 285 L Peoria (P. Christian)
  105 275 L Toledo (Cumberland)
2013-14 (A) 280 740 0-3 40-23 DNP Justine Dion
  80 240 L Urbana (University)
  130 330 L Carterville
  70 170 L Lisle (Sr.)
2015-16 (A) 580 910 1-2   DNP Justine Dion
  220 270 L Breese (Mater Dei)
  230 220 W Johnston City
  130 420 L Chicago (Latin)

Aurora (Illinois Math and Science Academy) (58-9)

1988-89 1506 826 4-0 40-3 1st Phil Collins
  375 144 W Palatine (Fremd)
  346 182 W Farmington
  451 205 W Joliet (Catholic Academy)
  334 295 W Breese (Central)
1989-90 1531 904 4-0 9-0 1st Dr. Bart Freihaut
  415 172 W LaGrange (Lyons)
  381 106 W Troy (Triad)
  370 295 W Princeton
  365 331 W Joliet (Catholic Academy)
1990-91 276 351 0-1 30-11 DNP Dr. Bart Freihaut
  276 351 L Bloomington (H.S.)
1991-92 (AA) 1371 1064 3-1 23-7 4th Dennis Schmidt & Dr. Charles Cannon
  312 250 W Decatur (MacArthur)
  399 141 W Oak Forest
  269 384 L Hinsdale (Central)
  391 289 W Skokie (Niles West)
1992-93 (AA) 1384 1138 3-1 36-3 2nd Jeff Kallner & Fred Smith
  435 200 W Centralia (H.S.)
  295 265 W Wheaton (North)
  373 319 W Decatur (MacArthur)
  281 354 L Quincy (Sr.)
1993-94 (AA) 1276 866 4-0 18-1 1st Pamela Waller & Bill Berens
  380 155 W Park Ridge (Maine East)
  321 191 W Antioch
  292 285 W Quincy (Sr.)
  283 235 W Bradley (B.-Bourbonnais)
1995-96 (AA) 1291 776 4-0 21-2 1st Gnanika Suriarachchi
  362 91 W Bloomington (H.S.)
  299 276 W Belvidere (H.S.)
  328 200 W Carbondale (H.S.)
  302 209 W Decatur (MacArthur)
1996-97 (AA) 992 594 3-0 25-1 1st Gnanika Suriarachchi
  333 193 W Flossmoor (Homewood-F.)
  373 145 W Franklin Park-Northlake (Leyden)
  286 256 W Carbondale (H.S.)
1997-98 (AA) 1073 782 3-0 23-2 1st Gnanika Suriarachchi
  403 196 W Alton (Sr.)
  307 270 W Decatur (MacArthur)
  363 316 W Hinsdale (Central)
1998-99 (AA) 1171 569 3-0 54-2 1st Tim Johanns
  329 174 W Salem
  455 191 W Winnetka (New Trier)
  387 204 W Decatur (MacArthur)
1999-00 (AA) 265 326 0-1 34-8 DNP Timothy Johanns
  265 326 L Lincolnshire (Stevenson)
2000-01 (AA) 1140 680 3-1 23-4 1st Julia Darnton
  388 105 W New Lenox (Lincoln-Way)
  288 161 W Normal (Community)
  226 254 L Lincolnshire (Stevenson)
  238 160 W Wheaton (North)
2009-10 (AA) 1373 809 3-1 34-8 3rd Noah Prince
  428 201 W Darien (Hinsdale South)
  233 334 L Rockford (Auburn)
  369 45 W Bradley (B.-Bourbonnais)
  343 229 W Carbondale (H.S.)
2010-11 (AA) 1995 721 4-0 57-25 1st Noah Prince
  530 208 W Lincolnshire (Stevenson)
  567 115 W Champaign (Centennial)
  510 136 W LaGrange (Lyons)
  388 262 W Rockford (Auburn)
2011-12 (AA) 2060 1000 4-0 97-18 1st Noah Prince
  460 285 W Winnetka (New Trier)
  430 415 W Rockford (Auburn)
  650 50 W New Lenox (Providence Catholic)
  520 250 W Macomb
2012-13 (AA) 1720 1090 4-0 94-18 1st Noah Prince
  460 310 W Carbondale (H.S.)
  430 170 W Flossmoor (Homewood-F.)
  450 240 W Rockford (Auburn)
  380 370 W Wilmette (Loyola Academy)
2013-14 (AA) 1840 660 4-0 99-11 1st Noah Prince
  390 230 W Carbondale (H.S.)
  540 200 W Springfield (H.S.)
  450 40 W Bloomington (H.S.)
  460 190 W Lincolnshire (Stevenson)
2014-15 (AA) 1430 1000 2-2 113-30 4th Mike Kolton
  240 330 L Hinsdale (Central)
  370 240 W Bloomington (H.S.)
  520 80 W Flossmoor (Homewood-F.)
  300 350 L Palatine (Fremd)
2015-16 (AA) 3220 2630 5-3   3rd  
  430 320 W Urbana (University)
  340 500 L Rockford (Auburn)
  510 180 W Piasa (Southwestern)
  440 240 W Barrington

Barrington (2-2)

2015-16 (AA) 1500 1390 2-2   4th  
  480 280 W Macomb
  290 540 L Hinsdale (Central)
  490 130 W Orland Park (Sandburg)
  240 440 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)

Bartonville (Limestone) (0-1)

1992-93 (AA) 149 403 0-1 28-14 DNP William Thomas
  149 403 L Park Ridge (Maine East)

Beardstown (2-4)

1995-96 (A) 555 598 2-1 25-3 2nd Bertha Tracy
  233 201 W Sparta
  196 143 W Peoria Heights
  126 254 L Niantic (N.-Harristown)
2006-07 (A) 259 801 0-3 23-15 DNP Randi Cowell
  108 301 L Chicago (Latin)
  78 327 L Decatur (D. Lutheran)
  73 173 L Fairfield

Belvidere (H.S.) (1-1)

1995-96 (AA) 545 405 1-1 16-2 DNP Jim Shoepski
  269 106 W Chicago (St. Ignatius College Prep)
  276 299 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)

Benton (1-1)

1995-96 (A) 291 414 1-1 37-6 DNP John Sweazy
  128 119 W Broadlands (Heritage)
  163 295 L Niantic (N.-Harristown)

Bloomington (H.S.) (6-14)

1989-90 358 431 1-1 56-15 DNP Mike Gebhard
  220 140 W Carbondale (H.S.)
  138 291 L Princeton
1990-91 588 594 1-1 46-8 DNP Mike Gebhard
  351 276 W Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  237 318 L Cary (C.-Grove)
1995-96 (AA) 91 362 0-1 26-15 DNP Michael Gebhard
  91 362 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
2005-06 (AA) 692 758 1-2 87-8 DNP Debbie Voorhees
  240 320 L Wheaton (North)
  244 225 W Downers Grove (South)
  208 213 L Carbondale (H.S.)
2006-07 (AA) 849 961 1-2 82-6 DNP Debbie A. Voorhees
  300 334 L Carbondale (H.S.)
  291 290 W Wheaton (North)
  258 337 L Rockford (Auburn)
2012-13 (AA) 710 1230 0-3 44-14 DNP Tim Coughlan & Erin Spencer
  270 290 L Palatine (Fremd)
  240 450 L Macomb
  200 490 L Wilmette (Loyola Academy)
2013-14 (AA) 570 1080 1-2 84-17 DNP Tim Coughlan
  270 220 W Springfield (H.S.)
  260 410 L Carbondale (H.S.)
  40 450 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
2014-15 (AA) 960 970 1-2   DNP  
  390 210 W Flossmoor (Homewood-F.)
  240 370 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  330 390 L Hinsdale (Central)

Bradley (B.-Bourbonnais) (8-12)

1986-87 266 300 0-1 39-16 DNP Gene Kruse
  266 300 L Skokie (Niles North)
1991-92 (AA) 1180 1244 3-1 52-12 2nd Gene Kruse
  293 219 W Joliet (Catholic Academy)
  360 246 W Peoria (Woodruff)
  364 354 W Skokie (Niles West)
  163 425 L Hinsdale (Central)
1993-94 (AA) 1107 781 3-1 28-7 2nd Gene Kruse
  363 93 W Burbank (Reavis)
  241 216 W Palatine (Fremd)
  268 189 W Carbondale (H.S.)
  235 283 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
1995-96 (AA) 477 467 1-1 41-10 DNP Gene Kruse
  234 204 W Lincolnshire (Stevenson)
  243 263 L Decatur (MacArthur)
2003-04 (AA) 504 796 1-2 55-19 DNP Barbara Amster
  211 159 W Decatur (MacArthur)
  168 247 L Lincolnshire (Stevenson)
  125 390 L Rockford (Auburn)
2004-05 (AA) 544 784 0-3 25-12 DNP Barbara Amster
  277 314 L Rockford (Auburn)
  124 248 L Morton
  143 222 L Lincolnshire (Stevenson)
2009-10 (AA) 378 1104 0-3 38-12 DNP Barbara Amster
  175 431 L Rockford (Auburn)
  158 304 L Darien (Hinsdale South)
  45 369 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)

Breese (Central) (3-3)

1988-89 1154 989 3-1 65-4 2nd Robert Pierce
  284 221 W Taylor Ridge (Rockridge)
  258 180 W Salem
  317 254 W Sullivan
  295 334 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
1991-92 (A) 224 280 0-1 36-10 DNP Dennis Sievers
  224 280 L Fairfield
1996-97 (A) 146 338 0-1 28-8 DNP Richard Bagby
  146 338 L Chicago (Latin)

Breese (Mater Dei) (3-1)

2015-16 (A) 830 980 3-1   3rd  
  270 220 W Athens
  130 490 L Chicago (Latin)
  230 80 W Johnston City
  200 190 W Port Byron (Riverdale)

Brimfield (6-4)

1991-92 (A) 889 895 2-2 39-17 3rd Teri Brandt
  238 136 W Hanover (River Ridge)
  288 226 W Sullivan
  232 269 L Harrisburg
  131 264 L Chicago (Latin)
1993-94 (A) 1039 821 3-1 55-7 2nd Teri Brandt
  356 194 W Peoria Heights
  219 106 W Metropolis (Massac County)
  289 251 W Winnebago
  175 270 L Chicago (Latin)
1994-95 (A) 513 442 1-2 37-13 DNP Teri Brandt
  247 59 W Hillsboro
  216 274 L Winnebago

Broadlands (Heritage) (0-2)

1994-95 (A) 50 109 0-1 9-4 DNP Sheri Bridgman
  50 109 L Marengo
1995-96 (A) 119 128 0-1 3-4 DNP Sheri Bridgeman
  119 128 L Benton

Buffalo Grove (1-2)

2011-12 (AA) 1110 1260 1-2 43-11 DNP Brian Foecking
  320 440 L Carbondale (H.S.)
  420 350 W Champaign (Centennial)
  370 470 L Macomb

Bunker Hill (1-2)

2003-04 (A) 349 642 1-2 40-7 DNP Cynthia Albrecht
  126 384 L Chicago (Latin)
  112 170 L Galena (H.S.)
  111 88 W Riverton

Burbank (Reavis) (0-2)

1986-87 254 335 0-1 16-6 DNP Geri Janecyk
  254 335 L St. Joseph (S.J.-Ogden)
1993-94 (AA) 93 363 0-1 17-15 DNP Linda Coyne
  93 363 L Bradley (B.-Bourbonnais)

Byron (10-9)

1987-88 246 360 0-1 31-11 DNP Carol Nauman
  246 360 L Farmington
1989-90 195 242 0-1 26-15 DNP Donna Pinson
  195 242 L Springfield (Southeast)
1996-97 (A) 674 709 2-1 30-11 2nd Donna Pinson
  229 170 W Watseka
  248 209 W Chicago (Latin)
  197 330 L Decatur (St. Teresa)
1997-98 (A) 739 713 1-2 36-14 4th Donna Pinson
  327 98 W Flora
  170 358 L Chicago (Latin)
  242 257 L Carlinville
1998-99 (A) 195 259 0-1 50-5 DNP Donna Pinson
  195 259 L Petersburg (PORTA)
1999-00 (A) 936 493 3-0 63-9 1st Donna Pinson
  356 180 W Decatur (St. Teresa)
  271 236 W Chicago (Latin)
  309 77 W Normal (University)
2007-08 (A) 725 569 3-1   2nd Larry Schnorr
  246 172 W Murphysboro
  185 156 W Chicago (Latin)
  163 76 W Kewanee (Wethersfield)
  131 165 L Petersburg (PORTA)
2016-17 (1A) 640 830 1-2   DNP Patrick Kirk
  250 330 L Elmhurst (Timothy Christian)
  170 150 W Port Byron (Riverdale)
  220 350 L Piasa (Southwestern)

Carbondale (H.S.) (22-28)

1989-90 140 220 0-1 32-13 DNP Brenda Berg
  140 220 L Bloomington (H.S.)
1993-94 (AA) 987 919 2-2 34-8 4th Brenda Berg
  244 187 W St. Charles (H.S.)
  335 139 W Oak Forest
  189 268 L Bradley (B.-Bourbonnais)
  219 325 L Quincy (Sr.)
1995-96 (AA) 914 932 2-2 40-8 4th Brenda Berg
  188 111 W Palos Heights (Shepard)
  320 215 W Peoria (Notre Dame)
  200 328 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  206 278 L Wheaton (W. Warrenville South)
1996-97 (AA) 909 757 2-1 39-4 2nd Brenda Berg
  277 227 W Princeton
  376 244 W Libertyville
  256 286 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
2004-05 (AA) 415 702 0-3 44-10 DNP Sharon Lorinskas
  175 248 L Wheaton (North)
  100 275 L Deerfield (H.S.)
  140 179 L Oak Park (Fenwick)
2005-06 (AA) 949 817 3-1 62-10 2nd Sharon Lorinskas
  376 186 W Downers Grove (South)
  225 195 W Wheaton (North)
  213 208 W Bloomington (H.S.)
  135 228 L Palatine (Fremd)
2006-07 (AA) 746 1004 1-2 49-8 DNP Sharon Lorinskas
  334 300 W Bloomington (H.S.)
  211 348 L Rockford (Auburn)
  201 356 L Wheaton (North)
2008-09 (AA) 1547 923 4-0   1st Sharon Robinson Lorinskas
  430 201 W Springfield (H.S.)
  398 164 W Naperville (Central)
  382 263 W Wilmette (Loyola Academy)
  337 295 W Rockford (Auburn)
2009-10 (AA) 1133 1055 2-2 85-22 4th Sharon Robinson Lorinskas
  347 164 W Morton
  189 413 L Lincolnshire (Stevenson)
  368 135 W Winnetka (New Trier)
  229 343 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
2010-11 (AA) 1057 944 1-2   DNP Sharon Robinson Lorinskas & Judy Major
  232 422 L Rockford (Auburn)
  458 145 W Peoria (Richwoods)
  367 377 L Chicago (St. Ignatius College Prep)
2011-12 (AA) 1650 1345 2-2 60-18 4th Sharon Robinson Lorinskas & Judy Major
  440 320 W Buffalo Grove
  405 410 L Macomb
  515 160 W Champaign (Centennial)
  290 455 L Rockford (Auburn)
2012-13 (AA) 1100 930 1-2   DNP Sharon Robinson Lorinskas
  310 460 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  240 400 L Rockford (Auburn)
  550 70 W Flossmoor (Homewood-F.)
2013-14 (AA) 1220 1220 2-2 56-13 3rd Sharon Robinson Lorinskas
  230 390 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  410 260 W Bloomington (H.S.)
  220 250 L Springfield (H.S.)
  360 320 W Rockford (Auburn)
2014-15 (AA) 900 1110 0-3   DNP  
  310 390 L Palatine (Fremd)
  310 390 L Rockford (Auburn)
  280 330 L Dunlap
2016-17 (2A) 680 1040 0-3   DNP Sharon Robinson Lorinskas
  240 370 L Oak Park (O.P.-River Forest)
  200 300 L Urbana (University)
  240 370 L Rockford (Auburn)

Carlinville (9-10)

1987-88 204 357 0-1 21-5 DNP Jim Fenton
  204 357 L Park Ridge (Maine East)
1988-89 296 309 0-1 31-4 DNP Jim Fenton
  296 309 L Salem
1989-90 725 745 2-1 41-5 DNP Jim Fenton
  209 208 W Decatur (St. Teresa)
  289 203 W Flossmoor (Homewood-F.)
  227 334 L Joliet (Catholic Academy)
1997-98 (A) 733 708 2-1 50-10 3rd Jim Fenton
  252 179 W Metropolis (Massac County)
  224 287 L Decatur (St. Teresa)
  257 242 W Byron
2000-01 (A) 573 477 2-2 42-8 2nd Jim Fenton
  190 80 W Sullivan
  175 172 W Chicago (Latin)
  114 125 L Winnebago
  94 100 L Warrensburg (W.-Latham)
2002-03 (A) 699 504 3-1 36-6 2nd Jim Fenton
  156 94 W Mt. Carmel
  268 124 W Petersburg (PORTA)
  133 114 W Waterloo (Gibault Catholic)
  142 172 L Stillman Valley
2012-13 (A) 480 700 0-3 59-11 DNP Charlie Taylor & Elizabeth Furness
  170 200 L Toledo (Cumberland)
  150 320 L Carterville
  160 180 L Quincy (Notre Dame)

Carterville (14-8)

2000-01 (A) 298 344 1-2 30-5 DNP Brenda Bratcher
  129 145 L Effingham (St. Anthony)
  129 79 W Mackinaw (Deer Creek-M.)
  40 120 L Warrensburg (W.-Latham)
2001-02 (A) 535 544 3-1 39-5 2nd Brenda Bratcher
  141 97 W Cuba
  152 101 W Pleasant Plains
  166 79 W Fairfield
  76 267 L Chicago (Latin)
2003-04 (A) 717 607 3-1 54-7 2nd Mary Jo Osborn
  296 205 W Taylor Ridge (Rockridge)
  175 136 W Fairfield
  152 84 W Glasford (Illini Bluffs)
  94 182 L Chicago (Latin)
2011-12 (A) 960 1040 2-2 37-13 4th Mary Jo Osborn
  180 315 L Palos Heights (Chicago Christian)
  335 245 W Warrensburg (W.-Latham)
  205 180 W Litchfield
  240 300 L Rockford (Keith Country Day)
2012-13 (A) 1010 670 3-1 42-7 2nd Mary Jo Osborn
  290 150 W Quincy (Notre Dame)
  320 150 W Carlinville
  230 150 W Toledo (Cumberland)
  170 220 L Peoria (P. Christian)
2013-14 (A) 680 500 2-1 44-6 DNP Mary Jo Osborn
  200 190 W Lisle (Sr.)
  330 130 W Athens
  150 180 L Urbana (University)

Cary (C.-Grove) (3-2)

1990-91 1152 1121 3-1 15-7 2nd Harold "Bud" Lachel
  283 210 W Peoria (Notre Dame)
  318 237 W Bloomington (H.S.)
  329 298 W Evanston (Twp.)
  222 376 L Centralia (H.S.)
1995-96 (AA) 195 260 0-1 30-11 DNP Harold "Bud" Lachel
  195 260 L Quincy (Sr.)

Casey (C.-Westfield) (0-3)

2014-15 (A) 370 930 0-3   DNP  
  130 400 L Sterling (Newman Central Catholic)
  130 320 L Urbana (University)
  110 210 L Lisle (Sr.)

Catlin (0-2)

1992-93 (A) 132 267 0-1 27-4 DNP Ted Sullivan
  132 267 L Sullivan
1993-94 (A) 161 230 0-1 32-8 DNP Ted Sullivan
  161 230 L Normal (University)

Centralia (H.S.) (4-3)

1990-91 1431 922 4-0 65-5 1st Brian Courtney
  331 210 W Decatur (MacArthur)
  307 251 W Springfield (Lanphier)
  417 239 W Wheaton (North)
  376 222 W Cary (C.-Grove)
1991-92 (AA) 310 341 0-1 56-14 DNP Brian Courtney
  310 341 L Hinsdale (Central)
1992-93 (AA) 200 435 0-1 36-8 DNP Brian Courtney
  200 435 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
1994-95 (AA) 236 258 0-1 45-8 DNP Brian Courtney
  236 258 L Highland Park

Champaign (Centennial) (1-5)

2010-11 (AA) 449 1254 1-2 39-30 DNP James Garcia
  239 230 W LaGrange (Lyons)
  115 567 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  95 457 L Lincolnshire (Stevenson)
2011-12 (AA) 845 1300 0-3 49-29 DNP James Garcia
  335 365 L Macomb
  350 420 L Buffalo Grove
  160 515 L Carbondale (H.S.)

Charleston (0-2)

1986-87 294 321 0-1 24-8 DNP John Schmitz
  294 321 L Stillman Valley
1987-88 247 395 0-1 20-4 DNP Cindy Bezruki
  247 395 L Joliet (Catholic Academy)

Chicago (Latin) (53-14)

1991-92 (A) 1025 969 3-1 20-8 4th Robert Grierson & Dr. LeRoy Weinbrenner
  244 207 W Farmington
  289 258 W Oblong
  228 373 L Taylor Ridge (Rockridge)
  264 131 W Brimfield
1992-93 (A) 1025 577 3-1 20-10 2nd Robert Grierson & Leroy Weinbrenner
  285 90 W Warsaw
  355 29 W Peru (St. Bede)
  213 139 W Sullivan
  172 319 L Winnebago
1993-94 (A) 1358 621 4-0 28-6 1st Robert Grierson & LeRoy Weinbrenner
  287 197 W Colfax (Ridgeview)
  359 81 W Normal (University)
  442 168 W Waterloo (Gibault Catholic)
  270 175 W Brimfield
1994-95 (A) 1049 586 3-1 25-6 2nd Robert Grierson
  377 169 W Normal (University)
  311 23 W Marengo
  246 122 W Waterloo (Gibault Catholic)
  115 272 L Winnebago
1995-96 (A) 426 325 1-1 48-9 DNP Robert Grierson
  238 112 W Toledo (Cumberland)
  188 213 L Peoria Heights
1996-97 (A) 807 569 2-1 43-16 3rd Leroy Weinbrenner
  338 146 W Breese (Central)
  209 248 L Byron
  260 175 W Fairfield
1997-98 (A) 1019 589 3-0 46-11 1st Leroy Weinbrenner
  339 190 W Dunlap
  358 170 W Byron
  322 229 W Decatur (St. Teresa)
1998-99 (A) 156 189 0-1 46-15 DNP Leroy Weinbrenner
  156 189 L Flora
1999-00 (A) 662 502 2-1 39-14 3rd Ben Horwich
  206 153 W Dunlap
  236 271 L Byron
  220 78 W LaHarpe
2000-01 (A) 523 384 1-2 64-17 DNP Philip Blessman
  253 60 W Winnebago
  172 175 L Carlinville
  98 149 L Sullivan
2001-02 (A) 961 492 4-0 61-5 1st Emily Warren & Renhee Alberico
  166 157 W Stillman Valley
  255 105 W Tolono (Unity)
  273 154 W Normal (University)
  267 76 W Carterville
2002-03 (A) 647 557 2-2   3rd Emily Warren & Stephanie Stephens
  162 204 L Dunlap
  191 157 W Normal (University)
  129 136 L Stillman Valley
  165 60 W Waterloo (Gibault Catholic)
2003-04 (A) 1109 352 4-0 54-13 1st Emily Warren & Nicholas Fossland
  384 126 W Bunker Hill
  278 84 W Riverton
  265 48 W Galena (H.S.)
  182 94 W Carterville
2004-05 (A) 1097 291 4-0 33-3 1st Jonathan Legendre
  368 32 W Toledo (Cumberland)
  243 117 W Woodstock (Marian)
  214 99 W Alton (Marquette)
  272 43 W Eureka
2005-06 (A) 906 553 4-0 42-11 1st Matthew Bardoe
  281 215 W Fairfield
  192 116 W Alton (Marquette)
  201 174 W Winnebago
  232 48 W Chillicothe (Illinois Valley Central)
2006-07 (A) 847 739 2-2 31-15 4th Matthew Bardoe
  301 108 W Beardstown
  219 214 W Fairfield
  192 230 L Decatur (D. Lutheran)
  135 187 L Petersburg (PORTA)
2007-08 (A) 801 460 3-1 40-9 3rd Matthew Bardoe & Jonathan Legendre
  285 122 W Kewanee (Wethersfield)
  156 185 L Byron
  245 98 W Murphysboro
  115 55 W Rochester
2008-09 (A) 1102 572 4-0   1st Matthew Bardoe & Jonathan Legendre
  289 151 W Macomb
  251 183 W Peoria (P. Christian)
  249 48 W Columbia
  313 190 W Litchfield
2015-16 (A) 1920 620 4-0   1st  
  580 100 W Johnston City
  490 130 W Breese (Mater Dei)
  420 130 W Athens
  430 260 W Decatur (St. Teresa)

Chicago (St. Ignatius College Prep) (2-3)

1995-96 (AA) 106 269 0-1 35-11 DNP Tom Cavanaugh
  106 269 L Belvidere (H.S.)
2010-11 (AA) 1358 1273 2-2   4th Marty Kelley
  449 133 W Peoria (Richwoods)
  285 383 L Rockford (Auburn)
  377 367 W Carbondale (H.S.)
  247 390 L Lincolnshire (Stevenson)

Chicago (University) (1-5)

2012-13 (A) 840 810 1-2 19-14 DNP Colin Rennert-May
  170 350 L Rockford (Keith Country Day)
  390 120 W Decatur (D. Lutheran)
  280 340 L Peoria (P. Christian)
2013-14 (AA) 830 1050 0-3 29-12 DNP Colin Rennert-May
  310 330 L Rockford (Auburn)
  320 340 L Oak Park (O.P.-River Forest)
  200 380 L Lincolnshire (Stevenson)

Chillicothe (Illinois Valley Central) (2-2)

2005-06 (A) 624 701 2-2 51-18 2nd David H. Lawson
  227 209 W Decatur (D. Lutheran)
  249 118 W Columbia
  100 142 L Macomb
  48 232 L Chicago (Latin)

Clinton (0-1)

1986-87 238 274 0-1 36-22 DNP James R. Adcock
  238 274 L Downers Grove (South)

Colfax (Ridgeview) (1-2)

1992-93 (A) 404 549 1-1 27-3 DNP Sherilyn Meiners
  242 190 W Fairfield
  162 359 L Winnebago
1993-94 (A) 197 287 0-1 16-13 DNP Sherilyn Meiners
  197 287 L Chicago (Latin)

Columbia (4-6)

2005-06 (A) 479 608 1-2 15-4 DNP Meridith Lucas
  235 170 W Macomb
  118 249 L Chillicothe (Illinois Valley Central)
  126 189 L Decatur (D. Lutheran)
2006-07 (A) 785 621 3-1 19-1 2nd Meridith Lucas
  225 176 W Macomb
  222 82 W Morrison
  170 132 W Petersburg (PORTA)
  168 231 L Decatur (D. Lutheran)
2008-09 (A) 258 700 0-3   DNP Meridth Lucas
  138 200 L Peoria (P. Christian)
  72 251 L Macomb
  48 249 L Chicago (Latin)

Cuba (1-2)

2001-02 (A) 334 361 1-2 30-10 DNP Kathy Smysor
  97 141 L Carterville
  94 103 L Fairfield
  143 117 W Pleasant Plains

Darien (Hinsdale South) (2-4)

2008-09 (AA) 684 1032 1-2   DNP Paul Faeh
  135 457 L Rockford (Auburn)
  317 272 W Flossmoor (Homewood-F.)
  232 303 L Lincolnshire (Stevenson)
2009-10 (AA) 710 925 1-2 17-6 DNP Paul Faeh
  201 428 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  304 158 W Bradley (B.-Bourbonnais)
  205 339 L Rockford (Auburn)

Decatur (D. Lutheran) (6-5)

2005-06 (A) 732 735 2-2 35-5 4th Ann Ryherd
  209 227 L Chillicothe (Illinois Valley Central)
  196 193 W Macomb
  189 126 W Columbia
  138 189 L Winnebago
2006-07 (A) 1183 632 4-0 67-7 1st Ann Ryherd & John White
  395 194 W Fairfield
  327 78 W Beardstown
  230 192 W Chicago (Latin)
  231 168 W Columbia
2012-13 (A) 380 920 0-3 39-24 DNP Barbara Ragle
  110 320 L Peoria (P. Christian)
  120 390 L Chicago (University)
  150 210 L Rockford (Keith Country Day)

Decatur (Eisenhower) (0-1)

1988-89 170 351 0-1 27-14 DNP Julie Heiden
  170 351 L Farmington

Decatur (MacArthur) (12-11)

1990-91 210 331 0-1 46-18 DNP Thomas Durbin
  210 331 L Centralia (H.S.)
1991-92 (AA) 250 312 0-1 123-10 DNP Thomas Durbin
  250 312 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
1992-93 (AA) 1589 900 3-1 119-7 3rd Thomas Durbin
  480 121 W Rochelle
  355 278 W Park Ridge (Maine East)
  319 373 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  435 128 W Oak Park (O.P.-River Forest)
1993-94 (AA) 500 351 1-1 71-25 DNP Thomas Durbin
  379 209 W Wheaton (North)
  121 142 L Quincy (Sr.)
1994-95 (AA) 543 476 1-1 78-19 DNP Thomas Durbin
  364 206 W Hinsdale (Central)
  179 270 L Park Ridge (Maine East)
1995-96 (AA) 1124 966 3-1 93-6 2nd Thomas Durbin
  344 213 W Libertyville
  263 243 W Bradley (B.-Bourbonnais)
  308 208 W Wheaton (W. Warrenville South)
  209 302 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
1997-98 (AA) 982 869 2-1 82-5 3rd Thomas Durbin
  383 253 W Winnetka (New Trier)
  270 307 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  329 309 W Streator (Twp.)
1998-99 (AA) 791 822 2-1 89-13 2nd Thomas Durbin
  279 131 W New Lenox (Lincoln-Way)
  308 304 W Streator (Twp.)
  204 387 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
2003-04 (AA) 372 812 0-3   DNP Thomas Durbin
  159 211 L Bradley (B.-Bourbonnais)
  100 378 L Rockford (Auburn)
  113 223 L Lincolnshire (Stevenson)

Decatur (St. Teresa) (11-8)

1987-88 157 447 0-1 22-8 DNP Stephen Veach
  157 447 L Quincy (Sr.)
1989-90 208 209 0-1 27-13 DNP John Burke
  208 209 L Carlinville
1993-94 (A) 242 358 0-1 52-12 DNP John Burke
  242 358 L Winnebago
1996-97 (A) 846 586 3-0 69-15 1st John Burke
  242 193 W Ottawa (Marquette)
  274 196 W Fairfield
  330 197 W Byron
1997-98 (A) 745 762 2-1 42-9 2nd Barbara Gottemoller
  229 216 W Mason City (Illini Central)
  287 224 W Carlinville
  229 322 L Chicago (Latin)
1998-99 (A) 194 207 0-1 34-9 DNP Barb Gottemoller
  194 207 L Eureka
1999-00 (A) 180 356 0-1 36-5 DNP Barbara Gottemoller
  180 356 L Byron
2004-05 (A) 533 489 3-1 32-6 3rd Heather McKay
  147 221 L Eureka
  167 86 W Nashville
  96 82 W Port Byron (Riverdale)
  123 100 W Alton (Marquette)
2015-16 (A) 1330 940 3-1   2nd  
  300 170 W Rockford (Keith Country Day)
  330 200 W Toledo (Cumberland)
  440 140 W Port Byron (Riverdale)
  260 430 L Chicago (Latin)

Deerfield (H.S.) (3-4)

2003-04 (AA) 625 772 1-2 17-4 DNP Martin Esgar
  223 362 L Wheaton (North)
  237 250 L Oak Park (Fenwick)
  165 160 W Morton
2004-05 (AA) 930 799 2-2 20-4 4th Martin Esgar
  345 204 W Oak Park (Fenwick)
  275 100 W Carbondale (H.S.)
  130 186 L Wheaton (North)
  180 309 L Rockford (Auburn)

DeKalb (0-1)

1993-94 (AA) 179 359 0-1 26-11 DNP Scott Williams
  179 359 L Antioch

Dixon (H.S.) (0-3)

1988-89 246 275 0-1 13-6 DNP Carol Spraetz & Jane Weaver
  246 275 L Winnebago
1990-91 111 473 0-1 28-10 DNP Jane Weaver
  111 473 L Wheaton (North)
1991-92 (AA) 257 323 0-1 27-10 DNP Jane Weaver
  257 323 L Lincolnshire (Stevenson)

Downers Grove (South) (2-5)

1986-87 450 894 1-1 10-1 DNP Barbara Grigsby
  274 238 W Clinton
  176 656 L Quincy (Sr.)
1992-93 (AA) 456 357 1-1 20-3 DNP Anne Hoisington
  224 91 W Troy (Triad)
  232 266 L Oak Park (O.P.-River Forest)
2005-06 (AA) 518 970 0-3 12-7 DNP Jim Crider
  186 376 L Carbondale (H.S.)
  225 244 L Bloomington (H.S.)
  107 350 L Wheaton (North)

Dunlap (4-8)

1997-98 (A) 190 339 0-1 39-5 DNP Aaron Barrington
  190 339 L Chicago (Latin)
1999-00 (A) 153 206 0-1 32-17 DNP Aaron Barrington
  153 206 L Chicago (Latin)
2002-03 (A) 425 539 1-2 34-9 DNP Aaron Barrington
  204 162 W Chicago (Latin)
  184 194 L Stillman Valley
  37 183 L Normal (University)
2014-15 (AA) 850 970 1-2 45-4 DNP  
  240 400 L Rockford (Auburn)
  280 290 L Palatine (Fremd)
  330 280 W Carbondale (H.S.)
2016-17 (2A) 1050 1550 2-2 55-14 4th Aaron Barrington
  330 300 W Lincolnshire (Stevenson)
  160 540 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  360 290 W Orland Park (Sandburg)
  200 420 L Rockford (Auburn)

Effingham (St. Anthony) (3-2)

1999-00 (A) 242 276 0-1 35-11 DNP James J. Eder
  242 276 L Normal (University)
2000-01 (A) 532 532 3-1 26-5 3rd Janet Kennedy
  145 129 W Carterville
  71 299 L Warrensburg (W.-Latham)
  160 54 W Mackinaw (Deer Creek-M.)
  156 50 W Sullivan

Elmhurst (Timothy Christian) (4-0)

2016-17 (1A) 1130 790 4-0 44-6 1st Carlton Rink
  330 250 W Byron
  150 140 W Piasa (Southwestern)
  290 230 W Port Byron (Riverdale)
  360 170 W Williamsville

Elmwood (1-2)

2013-14 (A) 520 810 1-2 51-7 DNP Lori Caulkins
  290 270 W Litchfield
  110 260 L Toledo (Cumberland)
  120 280 L Sterling (Newman Central Catholic)

Eureka (5-2)

1998-99 (A) 624 615 2-1 38-7 3rd Debra Blunier & Joan Herron
  207 194 W Decatur (St. Teresa)
  214 255 L Normal (University)
  203 166 W Flora
2004-05 (A) 524 581 3-1 28-11 2nd Deb Blunier
  221 147 W Decatur (St. Teresa)
  116 111 W Port Byron (Riverdale)
  144 51 W Nashville
  43 272 L Chicago (Latin)

Evanston (Twp.) (2-2)

1988-89 234 316 0-1 10-13 DNP Bruce Munro
  234 316 L Joliet (Catholic Academy)
1990-91 941 760 2-1 15-7 DNP Bruce Munro
  314 180 W Herrin (H.S.)
  329 251 W Sullivan
  298 329 L Cary (C.-Grove)

Fairfield (9-18)

1991-92 (A) 520 510 1-1 48-16 DNP Linda Monge
  280 224 W Breese (Central)
  240 286 L Harrisburg
1992-93 (A) 190 242 0-1 19-14 DNP Linda Monge
  190 242 L Colfax (Ridgeview)
1994-95 (A) 445 317 1-1 27-15 DNP Linda Monge
  298 138 W Robinson
  147 179 L Princeton
1995-96 (A) 73 246 0-1 23-21 DNP Linda Monge
  73 246 L Monmouth (H.S.)
1996-97 (A) 549 624 1-2 30-26 4th Linda Monge
  178 90 W Farmington
  196 274 L Decatur (St. Teresa)
  175 260 L Chicago (Latin)
2001-02 (A) 322 420 1-2 43-18 DNP Linda Monge
  140 160 L Pleasant Plains
  103 94 W Cuba
  79 166 L Carterville
2003-04 (A) 491 541 1-2 45-14 DNP Tammy Austin
  218 161 W Glasford (Illini Bluffs)
  136 175 L Carterville
  137 205 L Taylor Ridge (Rockridge)
2005-06 (A) 489 567 1-2 55-10 DNP Tammy Austin
  215 281 L Chicago (Latin)
  162 216 L Winnebago
  112 70 W Alton (Marquette)
2006-07 (A) 581 687 1-2 53-10 DNP Tammy Austin
  194 395 L Decatur (D. Lutheran)
  214 219 L Chicago (Latin)
  173 73 W Beardstown
2007-08 (A) 494 444 2-1 34-15 DNP Tammy Austin
  198 165 W Litchfield
  148 161 L Rochester
  148 118 W Petersburg (PORTA)
2009-10 (A) 340 576 0-3 34-16 DNP Tammy Austin
  165 295 L New Berlin
  65 100 L Farmington
  110 181 L St. Joseph (S.J.-Ogden)

Farmington (7-7)

1987-88 792 803 2-1 55-12 DNP Jack Small
  360 246 W Byron
  290 262 W Normal (Community)
  142 295 L Wheaton (Central)
1988-89 533 516 1-1 57-13 DNP Jack Small
  351 170 W Decatur (Eisenhower)
  182 346 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
1991-92 (A) 207 244 0-1 48-19 DNP Lisa Uphoff
  207 244 L Chicago (Latin)
1992-93 (A) 884 846 3-1 61-12 3rd Lisa Uphoff
  273 204 W McLeansboro
  234 156 W Peoria Heights
  121 344 L Winnebago
  256 142 W Sullivan
1996-97 (A) 90 178 0-1 20-11 DNP Lisa Uphoff
  90 178 L Fairfield
2009-10 (A) 387 672 1-2 50-10 DNP Cynthia Wierzba
  159 297 L St. Joseph (S.J.-Ogden)
  100 65 W Fairfield
  128 310 L New Berlin

Flora (1-3)

1997-98 (A) 98 327 0-1 24-7 DNP Jane Snyder
  98 327 L Byron
1998-99 (A) 560 567 1-2 25-12 4th Jane Snyder
  189 156 W Chicago (Latin)
  205 208 L Petersburg (PORTA)
  166 203 L Eureka

Flossmoor (Homewood-F.) (4-22)

1989-90 565 438 1-1 29-4 DNP Will Oldaker
  362 149 W Winnetka (New Trier)
  203 289 L Carlinville
1990-91 232 382 0-1 44-4 DNP Will Oldaker
  232 382 L Joliet (Catholic Academy)
1991-92 (AA) 267 270 0-1 54-7 DNP Will Oldaker
  267 270 L Peoria (Woodruff)
1992-93 (AA) 262 305 0-1 51-10 DNP Will Oldaker
  262 305 L Quincy (Sr.)
1994-95 (AA) 634 471 1-1 61-8 DNP Will Oldaker
  412 154 W Plainfield (H.S.)
  222 317 L Quincy (Sr.)
1996-97 (AA) 193 333 0-1 41-6 DNP Will Oldaker
  193 333 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
2001-02 (AA) 585 662 2-1 51-7 DNP Robert Girsch, Jr.
  185 179 W Wheaton (North)
  261 154 W Libertyville
  139 329 L Winnetka (New Trier)
2005-06 (AA) 418 1039 0-3 36-27 DNP Michael Sacks
  140 275 L Winnetka (New Trier)
  165 471 L Rockford (Auburn)
  113 293 L Palatine (Fremd)
2007-08 (AA) 322 1005 0-3 33-10 DNP Michael Sacks
  55 444 L Rockford (Auburn)
  98 340 L Wheaton (North)
  169 221 L Orland Park (Sandburg)
2008-09 (AA) 647 1191 0-3   DNP Michael Sacks
  214 412 L Lincolnshire (Stevenson)
  272 317 L Darien (Hinsdale South)
  161 462 L Rockford (Auburn)
2012-13 (AA) 390 1440 0-3 46-13 DNP Michael Sacks
  150 460 L Rockford (Auburn)
  170 430 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  70 550 L Carbondale (H.S.)
2014-15 (AA) 500 1280 0-3   DNP Michael Sacks
  210 390 L Bloomington (H.S.)
  210 370 L Hinsdale (Central)
  80 520 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)

Frankfort (Lincoln-Way East) (1-2)

2002-03 (AA) 523 548 1-2 60-14 DNP Mark Cohen
  149 165 L Rockford (Auburn)
  186 268 L LaGrange (Lyons)
  188 115 W Springfield (Sacred Heart-Griffin)

Franklin Park-Northlake (Leyden) (1-2)

1996-97 (AA) 580 930 1-2 38-8 4th Larry Kappel
  271 230 W Quincy (Sr.)
  145 373 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  164 327 L Libertyville

Galena (H.S.) (2-2)

2003-04 (A) 872 1235 2-5 31-9 4th Ron Jenkins
  173 163 W Riverton
  170 112 W Bunker Hill
  48 265 L Chicago (Latin)
  102 160 L Taylor Ridge (Rockridge)

Glasford (Illini Bluffs) (0-3)

2003-04 (A) 379 535 0-3 27-9 DNP Carol Chasteen & Gavin Graham
  161 218 L Fairfield
  134 165 L Taylor Ridge (Rockridge)
  84 152 L Carterville

Granite City (0-4)

1993-94 (AA) 183 271 0-1 19-3 DNP Amy Hildebrand
  183 271 L Palatine (Fremd)
2001-02 (AA) 400 620 0-3 27-7 DNP Amy Hildebrand
  132 136 L Springfield (Southeast)
  130 241 L Rockford (Auburn)
  138 243 L Hinsdale (Central)

Hanover (River Ridge) (0-2)

1989-90 127 236 0-1 33-9 DNP Gerald Speer
  127 236 L Troy (Triad)
1991-92 (A) 1073 1288 3-2 21-10 DNP Gerald Speer
  136 238 L Brimfield

Harrisburg (3-1)

1991-92 (A) 937 1050 3-1 38-7 2nd Bill Trees
  214 203 W Rochester
  286 240 W Fairfield
  269 232 W Brimfield
  168 375 L Taylor Ridge (Rockridge)

Herrin (H.S.) (0-10)

1986-87 264 337 0-1 24-11 DNP Anna Morris
  264 337 L Streator (Twp.)
1990-91 180 314 0-1 39-17 DNP Anna Morris
  180 314 L Evanston (Twp.)
1998-99 (A) 146 197 0-1 40-11 DNP Jetta Chiaventone
  146 197 L Normal (University)
1999-00 (A) 167 199 0-1 40-17 DNP Jetta Chiaventone
  167 199 L LaHarpe
2009-10 (A) 287 815 0-3 41-11 DNP Amanda Hickman
  134 194 L Winnebago
  96 310 L Lisle (Sr.)
  57 311 L Macomb
2010-11 (A) 449 843 0-3   DNP Amanda Hickman
  175 232 L Toledo (Cumberland)
  164 330 L Rockford (Keith Country Day)
  110 281 L Macomb

Herscher (0-1)

1991-92 (A) 116 252 0-1 23-9 DNP William Petit
  116 252 L Oblong

Highland Park (1-1)

1994-95 (AA) 377 435 1-1 9-6 DNP Michael Rosenzweig
  258 236 W Centralia (H.S.)
  119 199 L Peoria (Richwoods)

Hillsboro (0-2)

1994-95 (A) 59 247 0-1 6-9 DNP Ann Leach
  59 247 L Brimfield
1995-96 (A) 208 252 0-1 24-4 DNP Ann Leach
  208 252 L Niantic (N.-Harristown)

Hinsdale (Central) (16-8)

1991-92 (AA) 1150 742 3-0 15-6 1st Donna Watkins
  341 310 W Centralia (H.S.)
  384 269 W Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  425 163 W Bradley (B.-Bourbonnais)
1993-94 (AA) 225 255 0-1 14-7 DNP Donna Watkins
  225 255 L Oak Forest
1994-95 (AA) 206 364 0-1 16-3 DNP Donna Watkins
  206 364 L Decatur (MacArthur)
1995-96 (AA) 210 237 0-1 16-2 DNP Donna Watkins
  210 237 L Wheaton (W. Warrenville South)
1997-98 (AA) 917 860 2-1 20-1 2nd Donna Watkins
  307 229 W New Lenox (Lincoln-Way)
  294 268 W Streator (Twp.)
  316 363 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
2001-02 (AA) 898 699 3-1 20-4 2nd Donna Watkins
  213 137 W Rockford (Auburn)
  253 151 W Springfield (Southeast)
  243 138 W Granite City
  189 273 L Wheaton (North)
2006-07 (AA) 431 1009 1-2 9-8 DNP Eric Jensen
  198 182 W Joliet (Twp.)
  76 493 L Winnetka (New Trier)
  157 334 L Libertyville
2014-15 (AA) 1330 1260 3-1   2nd  
  330 240 W Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  370 210 W Flossmoor (Homewood-F.)
  390 330 W Bloomington (H.S.)
  240 480 L Rockford (Auburn)
2015-16 (AA) 2070 1090 4-0   1st  
  660 130 W Orland Park (Sandburg)
  540 290 W Barrington
  430 310 W Macomb
  440 360 W Rockford (Auburn)

Hoffman Estates (Conant) (0-1)

1991-92 (AA) 205 218 0-1 3-6 DNP Jane Anderson
  205 218 L Oak Forest

Hoffman Estates (H.S.) (0-1)

1994-95 (AA) 251 312 0-1 33-6 DNP Marcia Nelson
  251 312 L Park Ridge (Maine East)

Hoopeston (H. Area) (1-1)

1992-93 (A) 341 313 1-1 19-7 DNP David Bibb
  185 106 W Trenton (Wesclin)
  156 207 L Sullivan

Johnston City (0-6)

2015-16 (A) 400 1040 0-3 18-4 DNP Crystal Stultz
  100 580 L Chicago (Latin)
  220 230 L Athens
  80 230 L Breese (Mater Dei)
2016-17 (1A) 420 740 0-3   DNP Crystal Stultz
  150 200 L Maroa (M.-Forsyth)
  110 250 L Robinson
  160 290 L Williamsville

Joliet (Catholic Academy) (8-5)

1987-88 838 850 2-1 35-9 DNP Daniel Puetz
  395 247 W Charleston
  301 219 W Murphysboro
  142 384 L Quincy (Sr.)
1988-89 870 875 2-1 30-8 DNP Br. Tom Murphy
  316 234 W Evanston (Twp.)
  349 190 W Winnebago
  205 451 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
1989-90 1292 1033 3-1 41-3 2nd Br. Tom Murphy
  371 202 W Taylor Ridge (Rockridge)
  256 239 W Springfield (Southeast)
  334 227 W Carlinville
  331 365 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
1990-91 546 594 1-1 29-5 DNP Br. Tom Murphy
  382 232 W Flossmoor (Homewood-F.)
  164 362 L Wheaton (North)
1991-92 (AA) 219 293 0-1 17-16 DNP Br. Tom Murphy
  219 293 L Bradley (B.-Bourbonnais)

Joliet (Twp.) (0-3)

2006-07 (AA) 378 942 0-3 22-14 DNP Michael Reilly
  182 198 L Hinsdale (Central)
  65 359 L Libertyville
  131 385 L Winnetka (New Trier)

Kewanee (Wethersfield) (0-3)

2007-08 (A) 356 617 0-3 46-11 DNP Jay Hagaman
  122 285 L Chicago (Latin)
  158 169 L Murphysboro
  76 163 L Byron

LaGrange (Lyons) (2-6)

1989-90 172 415 0-1 23-8 DNP Hal Mulderink
  172 415 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
2002-03 (AA) 766 720 2-2 27-5 4th Hal Mulderink
  211 96 W Springfield (Sacred Heart-Griffin)
  268 186 W Frankfort (Lincoln-Way East)
  157 246 L Rockford (Auburn)
  130 192 L Winnetka (New Trier)
2010-11 (AA) 426 1249 0-3   DNP Charles Adamovic
  230 239 L Champaign (Centennial)
  60 500 L Lincolnshire (Stevenson)
  136 510 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)

LaHarpe (1-2)

1999-00 (A) 382 613 1-2 24-4 4th Barbara Ramsey
  199 167 W Herrin (H.S.)
  105 226 L Normal (University)
  78 220 L Chicago (Latin)

Liberty (0-1)

1991-92 (A) 203 219 0-1 12-13 DNP David Dinkheller
  203 219 L Sullivan

Libertyville (4-7)

1995-96 (AA) 213 344 0-1 27-3 DNP Kristi Forister
  213 344 L Decatur (MacArthur)
1996-97 (AA) 899 803 2-1 27-6 3rd Kristi Robertson
  328 263 W Winnetka (New Trier)
  244 376 L Carbondale (H.S.)
  327 164 W Franklin Park-Northlake (Leyden)
2001-02 (AA) 508 802 0-3 38-10 DNP Kristi Robertson
  207 209 L Winnetka (New Trier)
  154 261 L Flossmoor (Homewood-F.)
  147 332 L Wheaton (North)
2006-07 (AA) 1047 841 2-2 49-15 4th Kristi Robertson
  209 340 L Winnetka (New Trier)
  359 65 W Joliet (Twp.)
  334 157 W Hinsdale (Central)
  145 279 L Rockford (Auburn)

Lincolnshire (Stevenson) (30-15)

1991-92 (AA) 588 525 1-1 23-2 DNP Hermann Mueller
  323 257 W Dixon (H.S.)
  265 268 L Skokie (Niles West)
1995-96 (AA) 204 234 0-1 42-11 DNP Bruce Fitzgerald
  204 234 L Bradley (B.-Bourbonnais)
1997-98 (AA) 282 320 0-1 50-10 DNP Bruce Fitzgerald
  282 320 L Streator (Twp.)
1999-00 (AA) 1028 732 3-0 70-5 1st Bruce Fitzgerald
  326 265 W Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  377 309 W Streator (Twp.)
  325 158 W Naperville (Central)
2000-01 (AA) 854 733 3-1 73-14 3rd Bruce Fitzgerald
  264 162 W Normal (Community)
  151 173 L New Lenox (Lincoln-Way)
  254 226 W Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  185 172 W Oak Park (Fenwick)
2002-03 (AA) 490 753 0-3 59-15 DNP Bruce Fitzgerald
  179 180 L Mahomet (M.-Seymour)
  166 348 L Wheaton (North)
  145 225 L Winnetka (New Trier)
2003-04 (AA) 837 823 3-1 59-14 2nd Bruce Fitzgerald
  283 279 W Rockford (Auburn)
  247 168 W Bradley (B.-Bourbonnais)
  223 113 W Decatur (MacArthur)
  84 263 L Wheaton (North)
2004-05 (AA) 1013 818 4-0 76-11 1st Bruce Fitzgerald
  248 232 W Morton
  298 221 W Rockford (Auburn)
  222 143 W Bradley (B.-Bourbonnais)
  245 222 W Wheaton (North)
2007-08 (AA) 1085 915 3-1 56-8 2nd Bruce Fitzgerald
  324 264 W Wilmette (Loyola Academy)
  287 189 W Springfield (H.S.)
  277 228 W O'Fallon (H.S.)
  197 234 L Rockford (Auburn)
2008-09 (AA) 1306 1196 3-1   3rd Bruce Fitzgerald
  412 214 W Flossmoor (Homewood-F.)
  228 455 L Rockford (Auburn)
  303 232 W Darien (Hinsdale South)
  363 295 W Wilmette (Loyola Academy)
2009-10 (AA) 1526 795 4-0 78-9 1st Bruce Fitzgerald
  423 263 W Winnetka (New Trier)
  413 189 W Carbondale (H.S.)
  332 152 W Morton
  358 191 W Rockford (Auburn)
2010-11 (AA) 1555 932 3-1   3rd Bruce Fitzgerald
  208 530 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  500 60 W LaGrange (Lyons)
  457 95 W Champaign (Centennial)
  390 247 W Chicago (St. Ignatius College Prep)
2013-14 (AA) 1320 1280 2-2 21-0 2nd Caroline Humes
  310 320 L Oak Park (O.P.-River Forest)
  440 300 W Rockford (Auburn)
  380 200 W Chicago (University)
  190 460 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
2016-17 (2A) 970 1020 1-2   DNP Ryan Fedewa
  300 330 L Dunlap
  420 180 W Orland Park (Sandburg)
  250 510 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)

Lisle (Sr.) (11-4)

2009-10 (A) 1249 578 4-0   1st Yousef Matariyeh
  325 244 W Macomb
  310 96 W Herrin (H.S.)
  352 85 W Winnebago
  262 153 W New Berlin
2010-11 (A) 1326 786 4-0   1st Yousef Matariyeh
  364 226 W Litchfield
  353 239 W Petersburg (PORTA)
  257 53 W Warrensburg (W.-Latham)
  352 268 W Macomb
2013-14 (A) 740 770 2-2   2nd Yousef Matariyeh
  190 200 L Carterville
  280 170 W Urbana (University)
  170 70 W Athens
  100 330 L Litchfield
2014-15 (A) 530 830 1-2   DNP  
  200 330 L Urbana (University)
  120 390 L Sterling (Newman Central Catholic)
  210 110 W Casey (C.-Westfield)

Litchfield (8-9)

2007-08 (A) 394 545 0-3 44-9 DNP Dennis Scobbie
  165 198 L Fairfield
  99 189 L Petersburg (PORTA)
  130 158 L Rochester
2008-09 (A) 934 675 3-1 56-5 2nd Dennis Scobbie
  189 101 W Altamont
  327 130 W Morrison
  228 131 W Warrensburg (W.-Latham)
  190 313 L Chicago (Latin)
2010-11 (A) 587 637 1-2 66-17 DNP Dennis Scobbie
  226 364 L Lisle (Sr.)
  215 95 W Warrensburg (W.-Latham)
  146 178 L Petersburg (PORTA)
2011-12 (A) 610 735 1-2 57-7 DNP Amanda Lamore
  230 170 W Warrensburg (W.-Latham)
  200 360 L Palos Heights (Chicago Christian)
  180 205 L Carterville
2013-14 (A) 1140 770 3-1 78-11 1st Amanda Lamore
  270 290 L Elmwood
  320 220 W Sterling (Newman Central Catholic)
  220 160 W Toledo (Cumberland)
  330 100 W Lisle (Sr.)

Mackinaw (Deer Creek-M.) (0-3)

2000-01 (A) 188 430 0-3 15-6 DNP Glenn Robbins
  55 141 L Warrensburg (W.-Latham)
  79 129 L Carterville
  54 160 L Effingham (St. Anthony)

Macomb (16-12)

2005-06 (A) 505 531 1-2 28-6 DNP Suellyn Rieckelman
  170 235 L Columbia
  193 196 L Decatur (D. Lutheran)
  142 100 W Chillicothe (Illinois Valley Central)
2006-07 (A) 431 571 1-2 24-9 DNP Suellyn Rieckelman
  176 225 L Columbia
  103 249 L Petersburg (PORTA)
  152 97 W Morrison
2008-09 (A) 533 502 1-2 47-9 DNP Suellyn Rieckelman
  151 289 L Chicago (Latin)
  251 72 W Columbia
  131 141 L Peoria (P. Christian)
2009-10 (A) 1032 606 3-1 57-8 3rd Suellyn Rieckelman
  244 325 L Lisle (Sr.)
  258 130 W Winnebago
  311 57 W Herrin (H.S.)
  219 94 W St. Joseph (S.J.-Ogden)
2010-11 (A) 1320 791 3-1 56-8 2nd Suellyn Rieckelman
  391 181 W Rockford (Keith Country Day)
  380 148 W Toledo (Cumberland)
  281 110 W Herrin (H.S.)
  268 352 L Lisle (Sr.)
2011-12 (AA) 1495 1630 3-1 72-7 2nd Suellyn Rieckelman
  365 335 W Champaign (Centennial)
  410 405 W Carbondale (H.S.)
  470 370 W Buffalo Grove
  250 520 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
2012-13 (AA) 1410 1120 3-1 59-5 3rd Suellyn Rieckleman
  320 370 L Wilmette (Loyola Academy)
  450 240 W Bloomington (H.S.)
  340 300 W Palatine (Fremd)
  300 210 W Rockford (Auburn)
2015-16 (AA) 970 1120 1-2   DNP  
  280 480 L Barrington
  380 210 W Orland Park (Sandburg)
  310 430 L Hinsdale (Central)

Mahomet (M.-Seymour) (1-2)

2002-03 (AA) 382 763 1-2   DNP Eric Potter
  180 179 W Lincolnshire (Stevenson)
  124 263 L Winnetka (New Trier)
  78 321 L Wheaton (North)

Marengo (1-1)

1994-95 (A) 132 361 1-1 13-3 DNP Patricia Adams
  109 50 W Broadlands (Heritage)
  23 311 L Chicago (Latin)

Maroa (M.-Forsyth) (1-2)

2016-17 (1A) 550 740 1-2   DNP Meg Hickey
  200 150 W Johnston City
  140 240 L Williamsville
  210 350 L Robinson

Mason City (Illini Central) (0-1)

1997-98 (A) 216 229 0-1 22-5 DNP Laura Lauwerens & Cheri Drescher
  216 229 L Decatur (St. Teresa)

McLeansboro (Hamilton County) (0-1)

As McLeansboro

1992-93 (A) 204 273 0-1 32-6 DNP Joyce Kirkpatrick
  204 273 L Farmington

Metropolis (Massac County) (1-3)

1993-94 (A) 106 219 0-1 22-5 DNP Marilyn Moore
  106 219 L Brimfield
1994-95 (A) 316 286 1-1 22-6 DNP Marilyn Moore
  158 123 W Rossville (R.-Alvin)
  158 163 L Waterloo (Gibault Catholic)
1997-98 (A) 179 252 0-1 25-5 DNP Marilyn Moore
  179 252 L Carlinville

Monmouth (H.S.) (1-1)

1995-96 (A) 461 337 1-1 19-6 DNP Mary Dyke
  246 73 W Fairfield
  215 264 L Ottawa (Marquette)

Morrison (1-5)

2006-07 (A) 324 591 0-3 31-8 DNP Jason Endress
  145 217 L Petersburg (PORTA)
  82 222 L Columbia
  97 152 L Macomb
2008-09 (A) 374 623 1-2 36-17 DNP Adam Smith & Jason Endress
  87 205 L Warrensburg (W.-Latham)
  130 327 L Litchfield
  157 91 W Altamont

Morton (1-8)

2003-04 (AA) 490 845 0-3 40-9 DNP William Beaird
  250 307 L Oak Park (Fenwick)
  80 373 L Wheaton (North)
  160 165 L Deerfield (H.S.)
2004-05 (AA) 692 668 1-2 52-6 DNP William Beaird
  232 248 L Lincolnshire (Stevenson)
  248 124 W Bradley (B.-Bourbonnais)
  212 296 L Rockford (Auburn)
2009-10 (AA) 417 1048 0-3 45-14 DNP Don Sturm
  164 347 L Carbondale (H.S.)
  101 369 L Winnetka (New Trier)
  152 332 L Lincolnshire (Stevenson)

Mt. Carmel (1-2)

2002-03 (A) 355 389 1-2 41-10 DNP Mike Glover
  94 156 L Carlinville
  172 120 W Waterloo (Gibault Catholic)
  89 113 L Petersburg (PORTA)

Mt. Prospect (Prospect) (0-1)

1992-93 (AA) 74 478 0-1 6-3 DNP Craig Bianchi
  74 478 L Wheaton (North)

Mt. Vernon (H.S.) (1-1)

1987-88 1041 1059 2-2 27-11 DNP Vance Beene
  261 159 W Aledo
  247 389 L Wheaton (Central)

Murphysboro (2-3)

1987-88 533 511 1-1 43-10 DNP Gwen Roberts
  314 210 W Streator (Twp.)
  219 301 L Joliet (Catholic Academy)
2007-08 (A) 439 649 1-2 33-15 DNP Gwen Roberts
  172 246 L Byron
  169 158 W Kewanee (Wethersfield)
  98 245 L Chicago (Latin)

Naperville (Central) (3-5)

1988-89 236 285 0-1 12-5 DNP Sherry Yarema
  236 285 L Quincy (Sr.)
1998-99 (AA) 223 307 0-1 13-5 DNP Sherry Yarema
  223 307 L Winnetka (New Trier)
1999-00 (AA) 810 963 2-1 18-1 2nd Sherry Yarema
  307 289 W Salem
  345 349 W Quincy (Sr.)
  158 325 L Lincolnshire (Stevenson)
2008-09 (AA) 657 949 1-2   DNP Hans Muehsler
  206 311 L Wilmette (Loyola Academy)
  164 398 L Carbondale (H.S.)
  287 240 W Springfield (H.S.)

Nashville (0-6)

2004-05 (A) 212 491 0-3 24-12 DNP Haeli Williamson & Judy Johnson
  75 180 L Port Byron (Riverdale)
  86 167 L Decatur (St. Teresa)
  51 144 L Eureka
2014-15 (A) 390 750 0-3   DNP Haeli Williamson
  170 210 L Riverton
  80 260 L Piasa (Southwestern)
  140 280 L Peoria (P. Christian)

New Berlin (3-1)

2009-10 (A) 1001 762 3-1 67-10 2nd Teresa Woodard
  295 165 W Fairfield
  243 207 W St. Joseph (S.J.-Ogden)
  310 128 W Farmington
  153 262 L Lisle (Sr.)

New Lenox (Lincoln-Way Central) (2-4)

As New Lenox (Lincoln-Way)

1997-98 (AA) 229 307 0-1 19-3 DNP Hans Muehlser
  229 307 L Hinsdale (Central)
1998-99 (AA) 131 279 0-1 21-4 DNP Hans Muehsler
  131 279 L Decatur (MacArthur)
1999-00 (AA) 194 311 0-1 28-14 DNP Mark Cohen
  194 311 L Quincy (Sr.)
2000-01 (AA) 467 697 2-1 45-18 DNP Mark Cohen
  105 388 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  173 151 W Lincolnshire (Stevenson)
  189 158 W Normal (Community)

New Lenox (Providence Catholic) (0-3)

2011-12 (AA) 275 1880 0-3 20-11 DNP Chris Tagler
  70 660 L Rockford (Auburn)
  155 570 L Winnetka (New Trier)
  50 650 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)

Niantic (N.-Harristown) (5-2)

1993-94 (A) 500 388 1-1 41-24 DNP Donna Cheatham
  319 145 W Warsaw
  181 243 L Waterloo (Gibault Catholic)
1994-95 (A) 146 372 0-1 44-22 DNP Donna Cheatham
  146 372 L Winnebago
1995-96 (A) 1104 621 4-0 60-13 1st Donna Cheatham
  252 208 W Hillsboro
  295 163 W Benton
  303 124 W Ottawa (Marquette)
  254 126 W Beardstown

Normal (Community) (2-6)

1987-88 645 500 1-1 26-14 DNP Todd Koehl
  383 210 W Tinley Park (Andrew)
  262 290 L Farmington
1993-94 (AA) 227 330 0-1 30-9 DNP Todd Koehl
  227 330 L Quincy (Sr.)
1994-95 (AA) 494 549 1-1 43-11 DNP Todd Koehl
  324 287 W Antioch
  170 262 L Winnetka (New Trier)
2000-01 (AA) 481 741 0-3 28-11 DNP John Bergmann
  162 264 L Lincolnshire (Stevenson)
  161 288 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  158 189 L New Lenox (Lincoln-Way)

Normal (University) (10-9)

1986-87 279 337 0-1 25-6 DNP Tom Holbrook
  279 337 L Quincy (Sr.)
1988-89 167 332 0-1 25-15 DNP Tom Holbrook
  167 332 L Sullivan
1991-92 (A) 150 332 0-1 36-13 DNP Tom Holbrook
  150 332 L Taylor Ridge (Rockridge)
1993-94 (A) 311 520 1-1 29-12 DNP Tom Holbrook
  230 161 W Catlin
  81 359 L Chicago (Latin)
1994-95 (A) 169 377 0-1 24-13 DNP Tom Holbrook
  169 377 L Chicago (Latin)
1998-99 (A) 655 534 3-0 51-10 1st Tom Holbrook
  197 146 W Herrin (H.S.)
  255 214 W Eureka
  203 174 W Petersburg (PORTA)
1999-00 (A) 579 656 2-1 43-19 2nd Tom Holbrook
  276 242 W Effingham (St. Anthony)
  226 105 W LaHarpe
  77 309 L Byron
2001-02 (A) 778 620 3-1 57-10 3rd Tom Holbrook
  228 78 W Tolono (Unity)
  210 163 W Stillman Valley
  154 273 L Chicago (Latin)
  186 106 W Pleasant Plains
2002-03 (A) 400 409 1-2 51-15 DNP Tom Holbrook
  60 181 L Stillman Valley
  157 191 L Chicago (Latin)
  183 37 W Dunlap

Oak Forest (2-4)

1991-92 (AA) 359 604 1-1 21-4 DNP Don Mohar
  218 205 W Hoffman Estates (Conant)
  141 399 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
1992-93 (AA) 206 248 0-1 21-6 DNP Don Mohar
  206 248 L Oak Park (O.P.-River Forest)
1993-94 (AA) 394 560 1-1 25-10 DNP Don Mohar
  255 225 W Hinsdale (Central)
  139 335 L Carbondale (H.S.)
1994-95 (AA) 159 409 0-1 21-8 DNP Cheryl Lindbloom
  159 409 L Winnetka (New Trier)

Oak Park (Fenwick) (5-6)

2000-01 (AA) 831 677 2-2 54-16 4th Tom Draski
  293 144 W Salem
  162 180 L Wheaton (North)
  204 168 W Rockford (Boylan Catholic)
  172 185 L Lincolnshire (Stevenson)
2003-04 (AA) 828 1046 2-2 49-18 4th Tom Draski
  307 250 W Morton
  250 237 W Deerfield (H.S.)
  139 269 L Wheaton (North)
  132 290 L Rockford (Auburn)
2004-05 (AA) 635 798 1-2 52-15 DNP Tom Draski
  204 345 L Deerfield (H.S.)
  252 313 L Wheaton (North)
  179 140 W Carbondale (H.S.)

Oak Park (O.P.-River Forest) (5-5)

1992-93 (AA) 851 1235 2-2 14-7 4th Karen Bardeen
  248 206 W Oak Forest
  266 232 W Downers Grove (South)
  209 362 L Quincy (Sr.)
  128 435 L Decatur (MacArthur)
2013-14 (AA) 850 990 2-1 30-9 DNP Ginger Brent
  320 310 W Lincolnshire (Stevenson)
  340 320 W Chicago (University)
  190 360 L Rockford (Auburn)
2016-17 (2A) 820 1040 1-2   DNP Ginger Brent
  370 240 W Carbondale (H.S.)
  190 370 L Rockford (Auburn)
  260 430 L Urbana (University)

Oblong (1-1)

1991-92 (A) 510 405 1-1 43-4 DNP Diann Bomer
  252 116 W Herscher
  258 289 L Chicago (Latin)

O'Fallon (H.S.) (1-2)

2007-08 (AA) 640 792 1-2 37-4 DNP Roelof A. Melzer
  206 343 L Springfield (H.S.)
  206 172 W Wilmette (Loyola Academy)
  228 277 L Lincolnshire (Stevenson)

Oneida (ROWVA) (0-1)

1986-87 307 413 0-1 16-13 DNP Jeanne Harland
  307 413 L Salem

Orland Park (Sandburg) (1-8)

2007-08 (AA) 499 982 1-2   DNP Barb Bugal
  115 506 L Wheaton (North)
  163 307 L Rockford (Auburn)
  221 169 W Flossmoor (Homewood-F.)
2015-16 (AA) 470 1530 0-3   DNP  
  130 660 L Hinsdale (Central)
  210 380 L Macomb
  130 490 L Barrington
2016-17 (2A) 680 1260 0-3   DNP Mike Woolley
  210 480 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  180 420 L Lincolnshire (Stevenson)
  290 360 L Dunlap

Ottawa (Marquette) (2-3)

1995-96 (A) 780 868 2-2   4th Dennis Czerny
  200 146 W West Chicago (Wheaton Academy)
  264 215 W Monmouth (H.S.)
  124 303 L Niantic (N.-Harristown)
  192 204 L Peoria Heights
1996-97 (A) 193 242 0-1 35-6 DNP Dennis Czerny
  193 242 L Decatur (St. Teresa)

Palatine (Fremd) (9-5)

1988-89 144 375 0-1 23-11 DNP Lucy Mueller
  144 375 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
1993-94 (AA) 487 424 1-1 26-8 DNP Lucy Mueller
  271 183 W Granite City
  216 241 L Bradley (B.-Bourbonnais)
2005-06 (AA) 1294 702 4-0 62-4 1st Kevin Palmer
  379 285 W Rockford (Auburn)
  394 169 W Winnetka (New Trier)
  293 113 W Flossmoor (Homewood-F.)
  228 135 W Carbondale (H.S.)
2012-13 (AA) 820 1130 1-2 66-8 DNP Kevin Palmer
  290 270 W Bloomington (H.S.)
  230 520 L Wilmette (Loyola Academy)
  300 340 L Macomb
2014-15 (AA) 1300 1320 3-1 79-24 3rd Kevin Palmer
  390 310 W Carbondale (H.S.)
  290 280 W Dunlap
  270 430 L Rockford (Auburn)
  350 300 W Aurora (Illinois Math and Science Academy)

Palos Heights (Chicago Christian) (2-2)

2011-12 (A) 1060 895 2-2 39-19 2nd Stuart Culver
  315 180 W Carterville
  360 200 W Litchfield
  135 195 L Warrensburg (W.-Latham)
  250 320 L Peoria (P. Christian)

Palos Heights (Shepard) (0-1)

1995-96 (AA) 111 188 0-1 11-5 DNP Linda Wojciechowski
  111 188 L Carbondale (H.S.)

Park Ridge (Maine East) (4-5)

1987-88 555 619 1-1 35-7 DNP Jane Simmons
  357 204 W Carlinville
  198 415 L Quincy (Sr.)
1992-93 (AA) 681 504 1-1 39-10 DNP Dr. Jane A. Simmons
  403 149 W Bartonville (Limestone)
  278 355 L Decatur (MacArthur)
1993-94 (AA) 155 380 0-1 39-11 DNP Dennis Wyatt
  155 380 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
1994-95 (AA) 915 921 2-2 33-10 4th Dennis Wyatt
  312 251 W Hoffman Estates (H.S.)
  270 179 W Decatur (MacArthur)
  121 238 L Winnetka (New Trier)
  212 253 L Quincy (Sr.)

Peoria (Notre Dame) (1-2)

1990-91 210 283 0-1 22-10 DNP Pat Kennedy
  210 283 L Cary (C.-Grove)
1995-96 (AA) 425 478 1-1 11-7 DNP Jim Johnson
  210 158 W Wilmette (Loyola Academy)
  215 320 L Carbondale (H.S.)

Peoria (P. Christian) (13-3)

2008-09 (A) 671 757 2-2 2-1 4th John Fay
  200 138 W Columbia
  183 251 L Chicago (Latin)
  141 131 W Macomb
  147 237 L Warrensburg (W.-Latham)
2011-12 (A) 1295 865 4-0 80-4 1st John Fay
  400 225 W Toledo (Cumberland)
  285 205 W Athens
  290 185 W Rockford (Keith Country Day)
  320 250 W Palos Heights (Chicago Christian)
2012-13 (A) 1130 790 4-0 70-10 1st Klint Gerber
  320 110 W Decatur (D. Lutheran)
  250 230 W Rockford (Keith Country Day)
  340 280 W Chicago (University)
  220 170 W Carterville
2014-15 (A) 1080 740 3-1 64-13 2nd Klint Gerber
  280 220 W Piasa (Southwestern)
  330 170 W Riverton
  280 140 W Nashville
  190 210 L Urbana (University)

Peoria (Richwoods) (4-3)

1994-95 (AA) 956 707 4-0 17-5 1st Kathleen Brooks-Juergens
  269 162 W Rockton (Hononegah)
  199 119 W Highland Park
  267 225 W Quincy (Sr.)
  221 201 W Winnetka (New Trier)
2010-11 (AA) 438 1383 0-3   DNP Dan Moore
  133 449 L Chicago (St. Ignatius College Prep)
  145 458 L Carbondale (H.S.)
  160 476 L Rockford (Auburn)

Peoria (Woodruff) (1-2)

1986-87 276 447 0-1 6-2 DNP Chuck Fabish
  276 447 L Springfield (Southeast)
1991-92 (AA) 516 627 1-1 35-10 DNP Chuck Fabish
  270 267 W Flossmoor (Homewood-F.)
  246 360 L Bradley (B.-Bourbonnais)

Peoria Heights (4-3)

1992-93 (A) 372 389 1-1 30-12 DNP Jeff Vallosio
  216 155 W Princeton
  156 234 L Farmington
1993-94 (A) 194 356 0-1 38-20 DNP Jeff Vallosio
  194 356 L Brimfield
1995-96 (A) 811 629 3-1 56-15 3rd Jeff Vallosio
  251 53 W Winnebago
  213 188 W Chicago (Latin)
  143 196 L Beardstown
  204 192 W Ottawa (Marquette)

Peru (St. Bede) (0-1)

1992-93 (A) 29 355 0-1 5-1 DNP Rev. Bernard Horzen
  29 355 L Chicago (Latin)

Petersburg (PORTA) (11-8)

1991-92 (A) 272 316 0-1 67-8 DNP Connie Davis
  272 316 L Winnebago
1998-99 (A) 641 603 2-1 55-20 2nd Debbie Martin
  259 195 W Byron
  208 205 W Flora
  174 203 L Normal (University)
2002-03 (A) 332 483 1-2 30-15 DNP Angela Starr
  95 126 L Waterloo (Gibault Catholic)
  124 268 L Carlinville
  113 89 W Mt. Carmel
2006-07 (A) 785 553 3-1 48-7 3rd Mark Grant
  217 145 W Morrison
  249 103 W Macomb
  132 170 L Columbia
  187 135 W Chicago (Latin)
2007-08 (A) 721 524 3-1 55-11 1st Mark Grant
  249 146 W Rochester
  189 99 W Litchfield
  118 148 L Fairfield
  165 131 W Byron
2010-11 (A) 878 958 2-2 68-3 4th Mark Grant
  248 164 W Warrensburg (W.-Latham)
  239 353 L Lisle (Sr.)
  178 146 W Litchfield
  213 295 L Rockford (Keith Country Day)

Piasa (Southwestern) (5-6)

2014-15 (A) 880 910 2-2 107-29 4th Matt Hasquin
  220 280 L Peoria (P. Christian)
  260 80 W Nashville
  230 190 W Riverton
  170 360 L Sterling (Newman Central Catholic)
2015-16 (AA) 610 1470 0-3 111-28 DNP Matt Hasquin
  150 630 L Rockford (Auburn)
  280 330 L Urbana (University)
  180 510 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
2016-17 (1A) 1010 730 3-1 121-22 3rd Matt Hasquin
  260 190 W Port Byron (Riverdale)
  140 150 L Elmhurst (Timothy Christian)
  350 220 W Byron
  260 170 W Robinson

Plainfield (Central) (0-1)

As Plainfield (H.S.)

1994-95 (AA) 154 412 0-1 14-6 DNP Leila Eriotes
  154 412 L Flossmoor (Homewood-F.)

Pleasant Plains (1-3)

2001-02 (A) 484 621 1-3 27-8 4th Rodney Helle
  160 140 W Fairfield
  101 152 L Carterville
  117 143 L Cuba
  106 186 L Normal (University)

Port Byron (Riverdale) (2-8)

2004-05 (A) 373 287 1-2 40-12 DNP Jim Campbell
  180 75 W Nashville
  111 116 L Eureka
  82 96 L Decatur (St. Teresa)
2015-16 (A) 830 1030 1-3   4th  
  300 180 W Toledo (Cumberland)
  200 210 L Rockford (Keith Country Day)
  140 440 L Decatur (St. Teresa)
  190 200 L Breese (Mater Dei)
2016-17 (1A) 570 720 0-3   DNP James Campbell
  190 260 L Piasa (Southwestern)
  150 170 L Byron
  230 290 L Elmhurst (Timothy Christian)

Princeton (4-4)

1989-90 880 703 2-1 45-10 DNP Paul Ernst
  294 195 W Sullivan
  291 138 W Bloomington (H.S.)
  295 370 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
1992-93 (A) 155 216 0-1 24-13 DNP Bob Rueter
  155 216 L Peoria Heights
1994-95 (A) 608 517 2-1 27-7 3rd Mickey Towns
  179 147 W Fairfield
  206 221 L Winnebago
  223 149 W Waterloo (Gibault Catholic)
1996-97 (AA) 227 277 0-1 41-9 DNP Mickey Towns
  227 277 L Carbondale (H.S.)

Quincy (Notre Dame) (2-2)

2012-13 (A) 640 770 2-2 37-8 4th Susan Schmitz
  150 290 L Carterville
  240 200 W Toledo (Cumberland)
  180 160 W Carlinville
  70 120 L Rockford (Keith Country Day)

Quincy (Sr.) (21-8)

1986-87 1976 1120 4-0 61-3 1st Beth Young
  337 279 W Normal (University)
  656 176 W Downers Grove (South)
  444 390 W Skokie (Niles North)
  539 275 W Salem
1987-88 1507 729 4-0 53-3 1st Beth Young
  447 157 W Decatur (St. Teresa)
  415 198 W Park Ridge (Maine East)
  384 142 W Joliet (Catholic Academy)
  261 232 W Wheaton (Central)
1988-89 442 526 1-1 54-5 DNP Beth Young
  285 236 W Naperville (Central)
  157 290 L Sullivan
1990-91 245 258 0-1 48-7 DNP Beth Young
  245 258 L Springfield (Lanphier)
1992-93 (AA) 1296 871 4-0 54-7 1st Beth Young
  275 119 W Antioch
  305 262 W Flossmoor (Homewood-F.)
  362 209 W Oak Park (O.P.-River Forest)
  354 281 W Aurora (Illinois Math and Science Academy)
1993-94 (AA) 1082 859 3-1 63-2 3rd Beth Young
  330 227 W Normal (Community)
  142 121 W Decatur (MacArthur)
  285 292 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  325 219 W Carbondale (H.S.)
1994-95 (AA) 1253 858 3-1 53-7 3rd Beth Young
  458 157 W Wheaton (North)
  317 222 W Flossmoor (Homewood-F.)
  225 267 L Peoria (Richwoods)
  253 212 W Park Ridge (Maine East)
1995-96 (AA) 511 515 1-1 50-7 DNP Beth Young
  260 195 W Cary (C.-Grove)
  251 320 L Wheaton (W. Warrenville South)
1996-97 (AA) 230 271 0-1 45-8 DNP Beth Young
  230 271 L Franklin Park-Northlake (Leyden)
1999-00 (AA) 773 954 1-2 37-8 4th Beth Young
  311 194 W New Lenox (Lincoln-Way)
  349 345 L Naperville (Central)
  113 415 L Streator (Twp.)

Riverton (1-5)

2003-04 (A) 335 562 0-3 28-12 DNP Lisa Campbell
  163 173 L Galena (H.S.)
  84 278 L Chicago (Latin)
  88 111 L Bunker Hill
2014-15 (A) 570 730 1-2   DNP Lisa Campbell
  210 170 W Nashville
  170 330 L Peoria (P. Christian)
  190 230 L Piasa (Southwestern)

Robinson (3-4)

1993-94 (A) 320 431 1-1 42-17 DNP Dale Boyd
  223 172 W Amboy
  97 259 L Winnebago
1994-95 (A) 138 298 0-1 35-9 DNP Dale Boyd
  138 298 L Fairfield
2016-17 (1A) 970 910 2-2 32-9 4th Elaine Harder
  200 330 L Williamsville
  250 110 W Johnston City
  350 210 W Maroa (M.-Forsyth)
  170 260 L Piasa (Southwestern)

Rochelle (0-1)

1992-93 (AA) 121 480 0-1 21-7 DNP Dave Welle
  121 480 L Decatur (MacArthur)

Rochester (2-3)

1991-92 (A) 203 214 0-1 22-8 DNP Ellen Kumle
  203 214 L Harrisburg
2007-08 (A) 520 642 2-2 30-13 4th Molly Ann Godar
  146 249 L Petersburg (PORTA)
  161 148 W Fairfield
  158 130 W Litchfield
  55 115 L Chicago (Latin)

Rockford (Auburn) (47-17)

2001-02 (AA) 745 713 2-2 78-27 4th Linda Greene
  137 213 L Hinsdale (Central)
  241 130 W Granite City
  217 103 W Springfield (Southeast)
  150 267 L Winnetka (New Trier)
2002-03 (AA) 816 733 3-1 74-17 2nd Linda Greene
  165 149 W Frankfort (Lincoln-Way East)
  270 179 W Springfield (Sacred Heart-Griffin)
  246 157 W LaGrange (Lyons)
  135 248 L Wheaton (North)
2003-04 (AA) 1337 640 3-1 91-13 3rd Linda Greene
  279 283 L Lincolnshire (Stevenson)
  378 100 W Decatur (MacArthur)
  390 125 W Bradley (B.-Bourbonnais)
  290 132 W Oak Park (Fenwick)
2004-05 (AA) 1140 967 3-1 89-7 3rd Linda Greene
  314 277 W Bradley (B.-Bourbonnais)
  221 298 L Lincolnshire (Stevenson)
  296 212 W Morton
  309 180 W Deerfield (H.S.)
2005-06 (AA) 1517 905 3-1 86-5 3rd Linda Greene
  285 379 L Palatine (Fremd)
  471 165 W Flossmoor (Homewood-F.)
  389 177 W Winnetka (New Trier)
  372 184 W Wheaton (North)
2006-07 (AA) 1249 941 3-1 72-5 3rd Linda Greene
  285 327 L Wheaton (North)
  348 211 W Carbondale (H.S.)
  337 258 W Bloomington (H.S.)
  279 145 W Libertyville
2007-08 (AA) 1312 583 4-0 50-3 1st Linda Greene
  444 55 W Flossmoor (Homewood-F.)
  307 163 W Orland Park (Sandburg)
  327 168 W Wheaton (North)
  234 197 W Lincolnshire (Stevenson)
2008-09 (AA) 1669 861 3-1 57-5 2nd Linda Greene
  457 135 W Darien (Hinsdale South)
  455 228 W Lincolnshire (Stevenson)
  462 161 W Flossmoor (Homewood-F.)
  295 337 L Carbondale (H.S.)
2009-10 (AA) 1295 971 3-1 92-8 2nd Linda Greene
  431 175 W Bradley (B.-Bourbonnais)
  334 233 W Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  339 205 W Darien (Hinsdale South)
  191 358 L Lincolnshire (Stevenson)
2010-11 (AA) 1543 1065 3-1 52-3 2nd Linda Greene
  422 232 W Carbondale (H.S.)
  383 285 W Chicago (St. Ignatius College Prep)
  476 160 W Peoria (Richwoods)
  262 388 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
2011-12 (AA) 2000 1175 3-1 60-10 3rd Linda Greene
  660 70 W New Lenox (Providence Catholic)
  415 430 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  470 385 W Winnetka (New Trier)
  455 290 W Carbondale (H.S.)
2012-13 (AA) 1310 1140 2-2 54-17 4th Linda Greene
  460 150 W Flossmoor (Homewood-F.)
  400 240 W Carbondale (H.S.)
  240 450 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  210 300 L Macomb
2013-14 (AA) 1310 1300 2-2 44-6 4th Linda J. Greene
  330 310 W Chicago (University)
  300 440 L Lincolnshire (Stevenson)
  360 190 W Oak Park (O.P.-River Forest)
  320 360 L Carbondale (H.S.)
2014-15 (AA) 1700 1060 4-0 50-2 1st Linda Greene
  400 240 W Dunlap
  390 310 W Carbondale (H.S.)
  430 270 W Palatine (Fremd)
  480 240 W Hinsdale (Central)
2015-16 (AA) 1940 1320 3-1 52-7 2nd Linda Greene
  630 150 W Piasa (Southwestern)
  500 340 W Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  450 390 W Urbana (University)
  360 440 L Hinsdale (Central)
2016-17 (2A) 1420 1110 3-1 69-28 3rd Linda J. Greene
  260 480 L Urbana (University)
  370 190 W Oak Park (O.P.-River Forest)
  370 240 W Carbondale (H.S.)
  420 200 W Dunlap

Rockford (Boylan Catholic) (0-3)

2000-01 (AA) 501 673 0-3 55-16 DNP Joanne Meyer
  164 290 L Wheaton (North)
  169 179 L Salem
  168 204 L Oak Park (Fenwick)

Rockford (Keith Country Day) (10-5)

2010-11 (A) 1039 894 3-1 44-12 3rd Dr. Beth Lipton
  181 391 L Macomb
  330 164 W Herrin (H.S.)
  233 126 W Toledo (Cumberland)
  295 213 W Petersburg (PORTA)
2011-12 (A) 1180 935 3-1 31-25 3rd Dr. Beth Lipton
  390 160 W Athens
  305 245 W Toledo (Cumberland)
  185 290 L Peoria (P. Christian)
  300 240 W Carterville
2012-13 (A) 910 640 3-1 55-44 3rd Dr. Beth Lipton & Brad Fischer
  350 170 W Chicago (University)
  230 250 L Peoria (P. Christian)
  210 150 W Decatur (D. Lutheran)
  120 70 W Quincy (Notre Dame)
2015-16 (A) 590 730 1-2   DNP  
  170 300 L Decatur (St. Teresa)
  210 200 W Port Byron (Riverdale)
  210 230 L Toledo (Cumberland)

Rockton (Hononegah) (0-1)

1994-95 (AA) 162 269 0-1 30-11 DNP Lori Drummond
  162 269 L Peoria (Richwoods)

Rossville (R.-Alvin) (0-1)

1994-95 (A) 123 158 0-1 49-8 DNP Christina Tracy
  123 158 L Metropolis (Massac County)

Salem (5-6)

1986-87 1827 1346 3-1 50-7 2nd Kirby Phillips
  413 307 W Oneida (ROWVA)
  565 174 W St. Joseph (S.J.-Ogden)
  574 326 W Stillman Valley
  275 539 L Quincy (Sr.)
1988-89 489 554 1-1 36-12 DNP Daphne Meyer
  309 296 W Carlinville
  180 258 L Breese (Central)
1998-99 (AA) 174 329 0-1 30-3 DNP Joan Bazzetta
  174 329 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
1999-00 (AA) 289 307 0-1 36-2 DNP Joan Bazzetta
  289 307 L Naperville (Central)
2000-01 (AA) 469 646 1-2 51-3 DNP Joan Bazzetta
  144 293 L Oak Park (Fenwick)
  179 169 W Rockford (Boylan Catholic)
  146 184 L Wheaton (North)

Skokie (Niles North) (2-1)

1986-87 1255 1008 2-1 13-3 DNP Richard Miya
  300 266 W Bradley (B.-Bourbonnais)
  565 298 W Streator (Twp.)
  390 444 L Quincy (Sr.)

Skokie (Niles West) (2-2)

1991-92 (AA) 1314 1198 2-2 23-4 3rd Carl Geis
  403 178 W Alton (Sr.)
  268 265 W Lincolnshire (Stevenson)
  354 364 L Bradley (B.-Bourbonnais)
  289 391 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)

Sparta (1-1)

1995-96 (A) 352 311 1-1 16-9 DNP Steven Gerlach
  151 78 W Watseka
  201 233 L Beardstown

Springfield (H.S.) (2-8)

2007-08 (AA) 799 1143 1-3 51-14 4th Dave Adkins
  343 206 W O'Fallon (H.S.)
  189 287 L Lincolnshire (Stevenson)
  134 279 L Wilmette (Loyola Academy)
  133 371 L Wheaton (North)
2008-09 (AA) 704 1066 0-3 67-8 DNP Dave Adkins
  201 430 L Carbondale (H.S.)
  263 349 L Wilmette (Loyola Academy)
  240 287 L Naperville (Central)
2013-14 (AA) 670 1030 1-2 47-7 DNP Dave Adkins
  220 270 L Bloomington (H.S.)
  200 540 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  250 220 W Carbondale (H.S.)

Springfield (Lanphier) (1-1)

1990-91 509 552 1-1 29-9 DNP Julia Lescault
  258 245 W Quincy (Sr.)
  251 307 L Centralia (H.S.)

Springfield (Sacred Heart-Griffin) (0-3)

2002-03 (AA) 390 669 0-3 21-16 DNP Sarah Roll
  96 211 L LaGrange (Lyons)
  179 270 L Rockford (Auburn)
  115 188 L Frankfort (Lincoln-Way East)

Springfield (Southeast) (3-5)

1986-87 807 654 1-1 17-6 DNP Cathy Groesch
  447 276 W Peoria (Woodruff)
  360 378 L Stillman Valley
1987-88 172 450 0-1 18-10 DNP Cathy Groesch
  172 450 L Wheaton (Central)
1989-90 481 451 1-1 27-15 DNP Cathy Groesch
  242 195 W Byron
  239 256 L Joliet (Catholic Academy)
2001-02 (AA) 390 602 1-2 62-6 DNP Larry Zobrist
  136 132 W Granite City
  151 253 L Hinsdale (Central)
  103 217 L Rockford (Auburn)

St. Charles (East) (0-1)

As St. Charles (H.S.)

1993-94 (AA) 187 244 0-1 21-6 DNP Dawn Anderson
  187 244 L Carbondale (H.S.)

St. Joseph (S.J.-Ogden) (3-3)

1986-87 509 819 1-1 36-10 DNP Barbara Campbell
  335 254 W Burbank (Reavis)
  174 565 L Salem
2009-10 (A) 779 731 2-2   4th Marshall Schacht
  297 159 W Farmington
  207 243 L New Berlin
  181 110 W Fairfield
  94 219 L Macomb

Sterling (Newman Central Catholic) (6-2)

2013-14 (A) 1000 900 3-1 69-14 3rd Ann Propheter
  270 250 W Toledo (Cumberland)
  220 320 L Litchfield
  280 120 W Elmwood
  230 210 W Urbana (University)
2014-15 (A) 1390 790 3-1   3rd  
  400 130 W Casey (C.-Westfield)
  390 120 W Lisle (Sr.)
  240 370 L Urbana (University)
  360 170 W Piasa (Southwestern)

Stillman Valley (7-3)

1986-87 1025 1228 2-1 25-4 DNP Benjamin Lloyd
  321 294 W Charleston
  378 360 W Springfield (Southeast)
  326 574 L Salem
2001-02 (A) 595 496 1-2 56-12 DNP Christine Beem
  157 166 L Chicago (Latin)
  163 210 L Normal (University)
  275 120 W Tolono (Unity)
2002-03 (A) 683 515 4-0 65-6 1st Christine Beem
  181 60 W Normal (University)
  194 184 W Dunlap
  136 129 W Chicago (Latin)
  172 142 W Carlinville

Streator (Twp.) (5-7)

1986-87 635 829 1-1 37-16 DNP Jerry Vandemark
  337 264 W Herrin (H.S.)
  298 565 L Skokie (Niles North)
1987-88 210 314 0-1 34-14 DNP Jerry Vandemark
  210 314 L Murphysboro
1997-98 (AA) 897 905 1-2 63-13 4th Jim Wille
  320 282 W Lincolnshire (Stevenson)
  268 294 L Hinsdale (Central)
  309 329 L Decatur (MacArthur)
1998-99 (AA) 858 732 1-2 95-7 4th James Wille
  340 150 W Wheaton (North)
  304 308 L Decatur (MacArthur)
  214 274 L Winnetka (New Trier)
1999-00 (AA) 1203 612 2-1 83-7 3rd Dotty Berry
  479 122 W Wheaton (North)
  309 377 L Lincolnshire (Stevenson)
  415 113 W Quincy (Sr.)

Sullivan (8-8)

1988-89 876 641 2-1 52-9 DNP Ken Johnson
  332 167 W Normal (University)
  290 157 W Quincy (Sr.)
  254 317 L Breese (Central)
1989-90 195 294 0-1 93-12 DNP Ken Johnson
  195 294 L Princeton
1990-91 596 636 1-1 72-8 DNP Ken Johnson
  345 307 W Taylor Ridge (Rockridge)
  251 329 L Evanston (Twp.)
1991-92 (A) 445 491 1-1 74-34 DNP Ken Johnson
  219 203 W Liberty
  226 288 L Brimfield
1992-93 (A) 755 757 2-2 63-23 4th Ken Johnson
  267 132 W Catlin
  207 156 W Hoopeston (H. Area)
  139 213 L Chicago (Latin)
  142 256 L Farmington
2000-01 (A) 398 556 2-2 26-13 4th Toby Bolsen
  80 190 L Carlinville
  119 112 W Winnebago
  149 98 W Chicago (Latin)
  50 156 L Effingham (St. Anthony)

Taylor Ridge (Rockridge) (7-4)

1988-89 221 284 0-1 29-11 DNP Roma Smith
  221 284 L Breese (Central)
1989-90 202 371 0-1 47-5 DNP Roma Smith
  202 371 L Joliet (Catholic Academy)
1990-91 307 345 0-1 45-5 DNP Roma Smith
  307 345 L Sullivan
1991-92 (A) 1453 769 4-0 29-6 1st Roma Smith
  332 150 W Normal (University)
  373 223 W Winnebago
  373 228 W Chicago (Latin)
  375 168 W Harrisburg
2003-04 (A) 735 669 3-1 51-6 3rd Jon Lehtola
  205 296 L Carterville
  165 134 W Glasford (Illini Bluffs)
  205 137 W Fairfield
  160 102 W Galena (H.S.)

Tinley Park (Andrew) (0-1)

1987-88 210 383 0-1 20-4 DNP Roger Tracy
  210 383 L Normal (Community)

Toledo (Cumberland) (5-14)

1995-96 (A) 112 238 0-1 29-1 DNP Robert Blade
  112 238 L Chicago (Latin)
2004-05 (A) 142 671 0-3 23-16 DNP Bob Blade
  32 368 L Chicago (Latin)
  51 181 L Alton (Marquette)
  59 122 L Woodstock (Marian)
2010-11 (A) 506 788 1-2 43-13 DNP Brendan Aydt
  232 175 W Herrin (H.S.)
  148 380 L Macomb
  126 233 L Rockford (Keith Country Day)
2011-12 (A) 745 810 1-2 60-12 DNP Brendan Aydt
  225 400 L Peoria (P. Christian)
  245 305 L Rockford (Keith Country Day)
  275 105 W Athens
2012-13 (A) 550 640 1-2 60-18 DNP Brendan Aydt
  200 170 W Carlinville
  200 240 L Quincy (Notre Dame)
  150 230 L Carterville
2013-14 (A) 670 600 1-2 63-13 DNP Brendan Aydt
  250 270 L Sterling (Newman Central Catholic)
  260 110 W Elmwood
  160 220 L Litchfield
2015-16 (A) 610 840 1-2 55-35 DNP Brendan Aydt
  180 300 L Port Byron (Riverdale)
  200 330 L Decatur (St. Teresa)
  230 210 W Rockford (Keith Country Day)

Tolono (Unity) (0-3)

2001-02 (A) 303 758 0-3 28-10 DNP Diana Herriott & Carol Buriak
  78 228 L Normal (University)
  105 255 L Chicago (Latin)
  120 275 L Stillman Valley

Trenton (Wesclin) (0-1)

1992-93 (A) 106 185 0-1 13-13 DNP Milton Luginbuhl & Penny Dean
  106 185 L Hoopeston (H. Area)

Troy (Triad) (1-2)

1989-90 342 508 1-1 25-6 DNP Robert Daiber
  236 127 W Hanover (River Ridge)
  106 381 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
1992-93 (AA) 91 224 0-1 22-12 DNP Robert Daiber
  91 224 L Downers Grove (South)

Urbana (University) (10-5)

2013-14 (A) 800 740 2-2 31-11 4th Colni Rennert-May
  240 80 W Athens
  170 280 L Lisle (Sr.)
  180 150 W Carterville
  210 230 L Sterling (Newman Central Catholic)
2014-15 (A) 1230 760 4-0 55-18 1st Chris Butler
  330 200 W Lisle (Sr.)
  320 130 W Casey (C.-Westfield)
  370 240 W Sterling (Newman Central Catholic)
  210 190 W Peoria (P. Christian)
2015-16 (AA) 1040 1160 1-2   DNP  
  320 430 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  330 280 W Piasa (Southwestern)
  390 450 L Rockford (Auburn)
2016-17 (2A) 1510 1240 3-1 42-10 2nd Chris Butler
  480 260 W Rockford (Auburn)
  300 200 W Carbondale (H.S.)
  430 260 W Oak Park (O.P.-River Forest)
  300 520 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)

Warrensburg (W.-Latham) (8-6)

2000-01 (A) 660 260 4-0 47-3 1st John Burke
  141 55 W Mackinaw (Deer Creek-M.)
  299 71 W Effingham (St. Anthony)
  120 40 W Carterville
  100 94 W Carlinville
2008-09 (A) 824 550 3-1 74-17 3rd Chad Sloan
  205 87 W Morrison
  251 88 W Altamont
  131 228 L Litchfield
  237 147 W Peoria (P. Christian)
2010-11 (A) 312 720 0-3 49-28 DNP Chad Sloan
  164 248 L Petersburg (PORTA)
  95 215 L Litchfield
  53 257 L Lisle (Sr.)
2011-12 (A) 610 700 1-2 62-25 DNP Chad Sloan
  170 230 L Litchfield
  245 335 L Carterville
  195 135 W Palos Heights (Chicago Christian)

Warsaw (0-2)

1992-93 (A) 90 285 0-1 8-4 DNP Ruth Gabel
  90 285 L Chicago (Latin)
1993-94 (A) 811 1246 1-3 9-5 DNP Ruth Gabel
  145 319 L Niantic (N.-Harristown)

Waterloo (Gibault Catholic) (4-7)

1993-94 (A) 666 927 1-2 20-3 4th Sr. Elaine Freund
  243 181 W Niantic (N.-Harristown)
  168 442 L Chicago (Latin)
  255 304 L Winnebago
1994-95 (A) 691 785 2-2 18-3 4th Sr. Elaine Freund
  257 158 W Aledo
  163 158 W Metropolis (Massac County)
  122 246 L Chicago (Latin)
  149 223 L Princeton
2002-03 (A) 420 565 1-3 20-6 4th Sr. Elaine Freund
  126 95 W Petersburg (PORTA)
  120 172 L Mt. Carmel
  114 133 L Carlinville
  60 165 L Chicago (Latin)

Watseka (0-2)

1995-96 (A) 78 151 0-1 14-5 DNP Charles Peabody
  78 151 L Sparta
1996-97 (A) 170 229 0-1 25-7 DNP Charles Peabody
  170 229 L Byron

West Chicago (Wheaton Academy) (0-1)

1995-96 (A) 146 200 0-1 21-8 DNP Susan Rhoades
  146 200 L Ottawa (Marquette)

Wheaton (North) (27-14)

1990-91 1074 692 2-1 24-4 DNP Susan Martin
  473 111 W Dixon (H.S.)
  362 164 W Joliet (Catholic Academy)
  239 417 L Centralia (H.S.)
1992-93 (AA) 743 369 1-1 29-4 DNP Susan Martin
  478 74 W Mt. Prospect (Prospect)
  265 295 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
1993-94 (AA) 209 379 0-1 21-5 DNP Susan Martin
  209 379 L Decatur (MacArthur)
1994-95 (AA) 157 458 0-1 24-9 DNP Susan Martin
  157 458 L Quincy (Sr.)
1998-99 (AA) 150 340 0-1 41-8 DNP Susan Martin
  150 340 L Streator (Twp.)
1999-00 (AA) 122 479 0-1 33-15 DNP Susan Martin
  122 479 L Streator (Twp.)
2000-01 (AA) 814 710 3-1 54-16 2nd Susan Martin
  290 164 W Rockford (Boylan Catholic)
  180 162 W Oak Park (Fenwick)
  184 146 W Salem
  160 238 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
2001-02 (AA) 1075 727 3-1 63-7 1st Susan Martin
  179 185 L Flossmoor (Homewood-F.)
  291 206 W Winnetka (New Trier)
  332 147 W Libertyville
  273 189 W Hinsdale (Central)
2002-03 (AA) 1134 541 4-0 81-5 1st Susan Martin
  217 162 W Winnetka (New Trier)
  348 166 W Lincolnshire (Stevenson)
  321 78 W Mahomet (M.-Seymour)
  248 135 W Rockford (Auburn)
2003-04 (AA) 1267 526 4-0 95-1 1st Susan Martin
  362 223 W Deerfield (H.S.)
  373 80 W Morton
  269 139 W Oak Park (Fenwick)
  263 84 W Lincolnshire (Stevenson)
2004-05 (AA) 969 802 3-1 74-9 2nd Susan Martin
  248 175 W Carbondale (H.S.)
  313 252 W Oak Park (Fenwick)
  186 130 W Deerfield (H.S.)
  222 245 L Lincolnshire (Stevenson)
2005-06 (AA) 1049 944 2-2 76-11 4th Susan Martin
  320 240 W Bloomington (H.S.)
  195 225 L Carbondale (H.S.)
  350 107 W Downers Grove (South)
  184 372 L Rockford (Auburn)
2006-07 (AA) 1191 1102 2-2 66-11 2nd Susan Martin
  327 285 W Rockford (Auburn)
  290 291 L Bloomington (H.S.)
  356 201 W Carbondale (H.S.)
  218 325 L Winnetka (New Trier)
2007-08 (AA) 1385 673 3-1 83-3 3rd Susan Martin
  506 115 W Orland Park (Sandburg)
  340 98 W Flossmoor (Homewood-F.)
  168 327 L Rockford (Auburn)
  371 133 W Springfield (H.S.)

Wheaton (W. Warrenville South) (6-2)

As Wheaton (Central)

1987-88 1366 822 3-1 20-2 2nd Mary Lou Tate
  450 172 W Springfield (Southeast)
  389 247 W Mt. Vernon (H.S.)
  295 142 W Farmington
  232 261 L Quincy (Sr.)

As Wheaton (W. Warrenville South)

1995-96 (AA) 1043 975 3-1 12-3 3rd Douglas Zimmer
  237 210 W Hinsdale (Central)
  320 251 W Quincy (Sr.)
  208 308 L Decatur (MacArthur)
  278 206 W Carbondale (H.S.)

Williamsville (3-1)

2016-17 (1A) 1030 860 3-1 62-12 2nd Brant Trimpe & Jamie Vicich
  330 200 W Robinson
  240 140 W Maroa (M.-Forsyth)
  290 160 W Johnston City
  170 360 L Elmhurst (Timothy Christian)

Wilmette (Loyola Academy) (6-6)

1995-96 (AA) 158 210 0-1 21-19 DNP David Riley
  158 210 L Peoria (Notre Dame)
2007-08 (AA) 715 664 1-2 54-25 DNP David Riley
  264 324 L Lincolnshire (Stevenson)
  172 206 L O'Fallon (H.S.)
  279 134 W Springfield (H.S.)
2008-09 (AA) 1218 1214 2-2 82-35 4th David Riley
  311 206 W Naperville (Central)
  349 263 W Springfield (H.S.)
  263 382 L Carbondale (H.S.)
  295 363 L Lincolnshire (Stevenson)
2012-13 (AA) 1750 1130 3-1 121-25 2nd Mathew Laird
  370 320 W Macomb
  520 230 W Palatine (Fremd)
  490 200 W Bloomington (H.S.)
  370 380 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)

Winnebago (18-9)

1988-89 465 595 1-1 44-10 DNP Karen Niemeier
  275 246 W Dixon (H.S.)
  190 349 L Joliet (Catholic Academy)
1991-92 (A) 539 645 1-1 50-14 DNP Karen Neimeier
  316 272 W Petersburg (PORTA)
  223 373 L Taylor Ridge (Rockridge)
1992-93 (A) 1315 648 4-0 59-6 1st Karen Neimeier
  293 193 W Anna (A.-Jonesboro)
  359 162 W Colfax (Ridgeview)
  344 121 W Farmington
  319 172 W Chicago (Latin)
1993-94 (A) 1172 883 3-1 68-4 3rd Karen Niemeier
  358 242 W Decatur (St. Teresa)
  259 97 W Robinson
  251 289 L Brimfield
  304 255 W Waterloo (Gibault Catholic)
1994-95 (A) 1139 683 4-0 50-3 1st Karen Niemeier
  372 146 W Niantic (N.-Harristown)
  274 216 W Brimfield
  221 206 W Princeton
  272 115 W Chicago (Latin)
1995-96 (A) 53 251 0-1 22-18 DNP Karen Neimeier
  53 251 L Peoria Heights
2000-01 (A) 297 486 1-2 25-17 DNP Karen Neimeier
  60 253 L Chicago (Latin)
  112 119 L Sullivan
  125 114 W Carlinville
2005-06 (A) 917 637 3-1 71-20 3rd Karen A. Niemeier
  338 136 W Alton (Marquette)
  216 162 W Fairfield
  174 201 L Chicago (Latin)
  189 138 W Decatur (D. Lutheran)
2009-10 (A) 409 744 1-2 34-31 DNP Karen A. Niemeier
  194 134 W Herrin (H.S.)
  130 258 L Macomb
  85 352 L Lisle (Sr.)

Winnetka (New Trier) (18-13)

1989-90 149 362 0-1 13-11 DNP David Dickman
  149 362 L Flossmoor (Homewood-F.)
1994-95 (AA) 1110 671 3-1 45-8 2nd David Reinstein & Terry Witt
  409 159 W Oak Forest
  262 170 W Normal (Community)
  238 121 W Park Ridge (Maine East)
  201 221 L Peoria (Richwoods)
1996-97 (AA) 263 328 0-1 43-13 DNP David Reinstein & Michelle Karlin
  263 328 L Libertyville
1997-98 (AA) 253 383 0-1 55-13 DNP David Reinstein & Michelle Karlin
  253 383 L Decatur (MacArthur)
1998-99 (AA) 772 892 2-1 63-13 3rd David Reinstein & Michelle Karlin
  307 223 W Naperville (Central)
  191 455 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  274 214 W Streator (Twp.)
2001-02 (AA) 1011 787 3-1 53-8 3rd David Reinstein & Carolyn Gerhardt
  209 207 W Libertyville
  206 291 L Wheaton (North)
  329 139 W Flossmoor (Homewood-F.)
  267 150 W Rockford (Auburn)
2002-03 (AA) 842 616 3-1 64-10 3rd David Reinstein & Carolyn Gerhardt
  162 217 L Wheaton (North)
  263 124 W Mahomet (M.-Seymour)
  225 145 W Lincolnshire (Stevenson)
  192 130 W LaGrange (Lyons)
2005-06 (AA) 621 923 1-2 71-22 DNP David Reinstein
  275 140 W Flossmoor (Homewood-F.)
  169 394 L Palatine (Fremd)
  177 389 L Rockford (Auburn)
2006-07 (AA) 1543 634 4-0 61-10 1st David Reinstein
  340 209 W Libertyville
  493 76 W Hinsdale (Central)
  385 131 W Joliet (Twp.)
  325 218 W Wheaton (North)
2009-10 (AA) 767 892 1-2 42-20 DNP Carolyn Gerhardt & David Reinstein
  263 423 L Lincolnshire (Stevenson)
  369 101 W Morton
  135 368 L Carbondale (H.S.)
2011-12 (AA) 1240 1085 1-2 70-41 DNP Carolyn Gerhardt
  285 460 L Aurora (Illinois Math and Science Academy)
  570 155 W New Lenox (Providence Catholic)
  385 470 L Rockford (Auburn)

Woodstock (Marian) (1-2)

2004-05 (A) 349 569 1-2 23-5 DNP Glenn Pinnau
  110 267 L Alton (Marquette)
  117 243 L Chicago (Latin)
  122 59 W Toledo (Cumberland)