Scholastic Bowl Season Summaries

* Last updated at 12:31 pm on Monday, December 11, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1986-87

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Quincy (Sr.) SQ 1 61 3   Beth Young
Salem SQ 2 50 7   Kirby Phillips
Bradley (B.-Bourbonnais) SQ   39 16   Gene Kruse
Burbank (Reavis) SQ   16 6   Geri Janecyk
Charleston SQ   24 8   John Schmitz
Clinton SQ   36 22   James R. Adcock
Downers Grove (South) SQ   10 1   Barbara Grigsby
Herrin (H.S.) SQ   24 11   Anna Morris
Normal (University) SQ   25 6   Tom Holbrook
Oneida (ROWVA) SQ   16 13   Jeanne Harland
Peoria (Woodruff) SQ   6 2   Chuck Fabish
Skokie (Niles North) SQ   13 3   Richard Miya
Springfield (Southeast) SQ   17 6   Cathy Groesch
St. Joseph (S.J.-Ogden) SQ   36 10   Barbara Campbell
Stillman Valley SQ   25 4   Benjamin Lloyd
Streator (Twp.) SQ   37 16   Jerry Vandemark

1987-88

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Quincy (Sr.) SQ 1 53 3   Beth Young
Wheaton (Central) SQ 2 20 2   Mary Lou Tate
Aledo SQ   22 20   Paul Thielmann
Byron SQ   31 11   Carol Nauman
Carlinville SQ   21 5   Jim Fenton
Charleston SQ   20 4   Cindy Bezruki
Decatur (St. Teresa) SQ   22 8   Stephen Veach
Farmington SQ   55 12   Jack Small
Joliet (Catholic Academy) SQ   35 9   Daniel Puetz
Mt. Vernon (H.S.) SQ   27 11   Vance Beene
Murphysboro SQ   43 10   Gwen Roberts
Normal (Community) SQ   26 14   Todd Koehl
Park Ridge (Maine East) SQ   35 7   Jane Simmons
Springfield (Southeast) SQ   18 10   Cathy Groesch
Streator (Twp.) SQ   34 14   Jerry Vandemark
Tinley Park (Andrew) SQ   20 4   Roger Tracy

1988-89

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Aurora (Illinois Math and Science Academy) SQ 1 40 3   Phil Collins
Breese (Central) SQ 2 65 4   Robert Pierce
Carlinville SQ   31 4   Jim Fenton
Decatur (Eisenhower) SQ   27 14   Julie Heiden
Dixon (H.S.) SQ   13 6   Carol Spraetz & Jane Weaver
Evanston (Twp.) SQ   10 13   Bruce Munro
Farmington SQ   57 13   Jack Small
Joliet (Catholic Academy) SQ   30 8   Br. Tom Murphy
Naperville (Central) SQ   12 5   Sherry Yarema
Normal (University) SQ   25 15   Tom Holbrook
Palatine (Fremd) SQ   23 11   Lucy Mueller
Quincy (Sr.) SQ   54 5   Beth Young
Salem SQ   36 12   Daphne Meyer
Sullivan SQ   52 9   Ken Johnson
Taylor Ridge (Rockridge) SQ   29 11   Roma Smith
Winnebago SQ   44 10   Karen Niemeier

1989-90

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Aurora (Illinois Math and Science Academy) SQ 1 9 0   Dr. Bart Freihaut
Joliet (Catholic Academy) SQ 2 41 3   Br. Tom Murphy
Bloomington (H.S.) SQ   56 15   Mike Gebhard
Byron SQ   26 15   Donna Pinson
Carbondale (H.S.) SQ   32 13   Brenda Berg
Carlinville SQ   41 5   Jim Fenton
Decatur (St. Teresa) SQ   27 13   John Burke
Flossmoor (Homewood-F.) SQ   29 4   Will Oldaker
Hanover (River Ridge) SQ   33 9   Gerald Speer
LaGrange (Lyons) SQ   23 8   Hal Mulderink
Princeton SQ   45 10   Paul Ernst
Springfield (Southeast) SQ   27 15   Cathy Groesch
Sullivan SQ   93 12   Ken Johnson
Taylor Ridge (Rockridge) SQ   47 5   Roma Smith
Troy (Triad) SQ   25 6   Robert Daiber
Winnetka (New Trier) SQ   13 11   David Dickman