Girls Softball Tournament Scores

* Last updated at 10:17 am on Monday, April 24, 2017

Print this page

1975-76

Quarterfinals

Richton Park (Rich South) 12, Herrin (H.S.) 1

Machesney Park (Harlem) 9, Cicero (Morton East) 7

Tremont 2, Barrington 0 (8 inn.)

Downers Grove (South) 8, Canton 3

Semifinals

Richton Park (Rich South) 6, Machesney Park (Harlem) 0

Tremont 2, Downers Grove (South) 1

Championship

Richton Park (Rich South) 3, Tremont 0

1976-77

Quarterfinals

Richton Park (Rich South) 7, Joliet (West) 2

Quincy (Sr.) 4, Winnetka (New Trier East) 2

Washington 9, Deerfield (H.S.) 6

Cahokia (H.S.) 16, Herrin (H.S.) 2

Semifinals

Richton Park (Rich South) 2, Quincy (Sr.) 0

Cahokia (H.S.) 3, Washington 2

Championship

Cahokia (H.S.) 2, Richton Park (Rich South) 1

1977-78

Quarterfinals

Quincy (Sr.) 4, Cahokia (H.S.) 3 (8 inn.)

Evergreen Park 8, Metamora 4

Winnetka (New Trier East) 5, Joliet (West) 4 (8 inn.)

Genoa (G.-Kingston) 12, Fairfield 0 (6 inn.)

Semifinals

Quincy (Sr.) 3, Evergreen Park 1

Winnetka (New Trier East) 3, Genoa (G.-Kingston) 2

Championship

Quincy (Sr.) 10, Winnetka (New Trier East) 6

1978-79

Quarterfinals

Cahokia (H.S.) 2, Peoria (Academy of Our Lady) 1

Casey 6, Champaign (Central) 4

Machesney Park (Harlem) 7, Downers Grove (North) 1

LaGrange (Lyons) 15, Skokie (Niles West) 1 (5 inn.)

Semifinals

Cahokia (H.S.) 4, Casey 1

Machesney Park (Harlem) 4, LaGrange (Lyons) 2

Championship

Cahokia (H.S.) 2, Machesney Park (Harlem) 1 (8 inn.)

1979-80

Quarterfinals

Herrin (H.S.) 9, Washington 4

Lockport (Twp.) 9, Gurnee (Warren) 3

Machesney Park (Harlem) 2, Cahokia (H.S.) 0

Bartonville (Limestone) 3, Downers Grove (South) 2

Semifinals

Herrin (H.S.) 7, Lockport (Twp.) 6

Machesney Park (Harlem) 1, Bartonville (Limestone) 0

Championship

Machesney Park (Harlem) 3, Herrin (H.S.) 1

1980-81

Quarterfinals

Wheaton (Central) 5, Machesney Park (Harlem) 4

Herrin (H.S.) 8, Franklin Park (East Leyden) 0

Quincy (Notre Dame) 3, Cahokia (H.S.) 2

Washington 6, Flossmoor (Homewood-F.) 2

Semifinals

Herrin (H.S.) 3, Wheaton (Central) 2

Quincy (Notre Dame) 7, Washington 3

Championship

Quincy (Notre Dame) 2, Herrin (H.S.) 1

1981-82

Quarterfinals

Elk Grove Village (E.G.) 13, Metamora 3

Herrin (H.S.) 5, Berwyn (Morton West) 3

Quincy (Notre Dame) 6, Round Lake 0

Joliet (St. Francis) 6, Belleville (West) 0

Semifinals

Elk Grove Village (E.G.) 4, Herrin (H.S.) 0

Quincy (Notre Dame) 7, Joliet (St. Francis) 1

Championship

Quincy (Notre Dame) 6, Elk Grove Village (E.G.) 0

1982-83

Quarterfinals

Olympia Fields (Rich Central) 2, Cahokia (H.S.) 0

Machesney Park (Harlem) 2, Park Ridge (Maine South) 0

Streator (Twp.) 4, Burbank (Reavis) 0

Quincy (Notre Dame) 3, Herrin (H.S.) 1

Semifinals

Olympia Fields (Rich Central) 1, Machesney Park (Harlem) 0 (13 inn.)

Streator (Twp.) 2, Quincy (Notre Dame) 1

Championship

Streator (Twp.) 6, Olympia Fields (Rich Central) 2

1983-84

Quarterfinals

Marissa 1, Streator (Twp.) 0

Quincy (Notre Dame) 2, Rock Island (Alleman) 0

Arlington Heights (Arlington) 3, Tinley Park (Andrew) 1

Oak Lawn (Richards) 3, Casey 0

Semifinals

Quincy (Notre Dame) 2, Marissa 0

Oak Lawn (Richards) 6, Arlington Heights (Arlington) 2

Championship

Quincy (Notre Dame) 6, Oak Lawn (Richards) 1

1984-85 (A)

Quarterfinals

Casey 6, St. Joseph (S.J.-Ogden) 1

Quincy (Notre Dame) 2, Lemont (H.S.) 1

Freeburg 4, Metropolis (Massac County) 3

Delavan 1, Burlington (Central) 0

Semifinals

Casey 1, Quincy (Notre Dame) 0

Freeburg 1, Delavan 0

Third Place

Quincy (Notre Dame) 1, Delavan 0

Championship

Freeburg 1, Casey 0

1984-85 (AA)

Quarterfinals

Chicago Heights (Marian) 4, Mt. Prospect (Prospect) 1

Rock Island (Alleman) 2, Wheaton (Central) 0

Park Ridge (Maine South) 2, Chicago (Hubbard) 0

Bartonville (Limestone) 1, Bethalto (Civic Memorial) 0

Semifinals

Rock Island (Alleman) 7, Chicago Heights (Marian) 1

Bartonville (Limestone) 1, Park Ridge (Maine South) 0

Third Place

Chicago Heights (Marian) 1, Park Ridge (Maine South) 0

Championship

Rock Island (Alleman) 2, Bartonville (Limestone) 0

1985-86 (A)

Quarterfinals

Delavan 1, Breese (Mater Dei) 0

Casey 2, Pleasant Plains 0

Evergreen Park 7, Woodlawn 5

Genoa (G.-Kingston) 3, Quincy (Notre Dame) 0

Semifinals

Casey 5, Delavan 0

Genoa (G.-Kingston) 11, Evergreen Park 5

Third Place

Delavan 7, Evergreen Park 0

Championship

Casey 5, Genoa (G.-Kingston) 0

1985-86 (AA)

Quarterfinals

Moline (H.S.) 4, Winnetka (New Trier) 3

Berwyn-Cicero (Morton) 3, Bartonville (Limestone) 1

South Holland (Thornwood) 3, Chicago (Taft) 0

Belleville (West) 5, Joliet (St. Francis) 0

Semifinals

Berwyn-Cicero (Morton) 6, Moline (H.S.) 0

Belleville (West) 4, South Holland (Thornwood) 3

Third Place

South Holland (Thornwood) 3, Moline (H.S.) 2

Championship

Berwyn-Cicero (Morton) 2, Belleville (West) 1

1986-87 (A)

Quarterfinals

Casey (C.-Westfield) 3, Carthage (Hancock Central) 0

Pinckneyville 6, Springfield (Ursuline) 2

Genoa (G.-Kingston) 8, Evergreen Park 6

Bunker Hill 18, Varna (Mid-County) 0

Semifinals

Casey (C.-Westfield) 5, Pinckneyville 0

Bunker Hill 6, Genoa (G.-Kingston) 5

Third Place

Pinckneyville 4, Genoa (G.-Kingston) 0

Championship

Bunker Hill 2, Casey (C.-Westfield) 0

1986-87 (AA)

Quarterfinals

Lockport (Twp.) 1, Herrin (H.S.) 0

Chicago Heights (Marian) 13, Chicago (Senn) 1 (6 inn.)

Moline (H.S.) 2, Bartonville (Limestone) 1

Winnetka (New Trier) 1, Park Ridge (Maine South) 0

Semifinals

Lockport (Twp.) 2, Chicago Heights (Marian) 0

Moline (H.S.) 2, Winnetka (New Trier) 0

Third Place

Winnetka (New Trier) 6, Chicago Heights (Marian) 2 (15 inn.)

Championship

Moline (H.S.) 1, Lockport (Twp.) 0

1987-88 (A)

Quarterfinals

Carthage (Hancock Central) 4, Pinckneyville 3

Casey (C.-Westfield) 8, Spring Valley (Hall) 1

Rock Island (Alleman) 5, Breese (Mater Dei) 1

Lemont (H.S.) 2, Springfield (Ursuline) 0

Semifinals

Casey (C.-Westfield) 9, Carthage (Hancock Central) 0

Lemont (H.S.) 3, Rock Island (Alleman) 1

Third Place

Rock Island (Alleman) 8, Carthage (Hancock Central) 2

Championship

Casey (C.-Westfield) 7, Lemont (H.S.) 0

1987-88 (AA)

Quarterfinals

Chicago (St. Francis de Sales) 4, Winnetka (New Trier) 3 (9 inn.)

Park Ridge (Maine South) 2, Chicago (Taft) 0

Joliet (St. Francis) 1, Centralia (H.S.) 0

Moline (H.S.) 2, Pekin 0

Semifinals

Park Ridge (Maine South) 3, Chicago (St. Francis de Sales) 2 (9 inn.)

Moline (H.S.) 2, Joliet (St. Francis) 1 (11 inn.)

Third Place

Chicago (St. Francis de Sales) 6, Joliet (St. Francis) 2

Championship

Moline (H.S.) 6, Park Ridge (Maine South) 1

1988-89 (A)

Quarterfinals

Casey (C.-Westfield) 8, Harvard 1

St. Joseph (S.J.-Ogden) 6, Varna (Mid-County) 3

Farmington 4, Vienna 3

Lemont (H.S.) 3, Waterloo (H.S.) 2

Semifinals

Casey (C.-Westfield) 5, St. Joseph (S.J.-Ogden) 0

Farmington 2, Lemont (H.S.) 0

Third Place

Lemont (H.S.) 6, St. Joseph (S.J.-Ogden) 0

Championship

Farmington 2, Casey (C.-Westfield) 1

1988-89 (AA)

Quarterfinals

Belleville (East) 1, Mundelein (H.S.) 0

Washington 7, Park Ridge (Maine South) 1

South Holland (Thornwood) 5, Rockton (Hononegah) 2

Naperville (Central) 6, Chicago (Bogan) 0

Semifinals

Belleville (East) 1, Washington 0

Naperville (Central) 4, South Holland (Thornwood) 2

Third Place

Washington 3, South Holland (Thornwood) 2

Championship

Belleville (East) 2, Naperville (Central) 0

1989-90 (A)

Quarterfinals

Farmington 3, Breese (Mater Dei) 1

Pinckneyville 6, Riverton 0

Casey (C.-Westfield) 6, Spring Valley (Hall) 2 (9 inn.)

Rock Island (Alleman) 2, Evergreen Park 0

Semifinals

Pinckneyville 3, Farmington 2

Casey (C.-Westfield) 7, Rock Island (Alleman) 3

Third Place

Rock Island (Alleman) 1, Farmington 0

Championship

Casey (C.-Westfield) 3, Pinckneyville 2

1989-90 (AA)

Quarterfinals

Moline (H.S.) 5, Herrin (H.S.) 0

South Holland (Thornwood) 2, Washington 1

Lake Zurich 7, Chicago (Washington) 1

Lockport (Twp.) 1, LaGrange (Lyons) 0 (8 inn.)

Semifinals

South Holland (Thornwood) 2, Moline (H.S.) 0

Lockport (Twp.) 4, Lake Zurich 0

Third Place

Moline (H.S.) 4, Lake Zurich 0

Championship

South Holland (Thornwood) 1, Lockport (Twp.) 0

1990-91 (A)

Quarterfinals

Normal (University) 5, Vienna 1

Braidwood (Reed-Custer) 3, Rock Island (Alleman) 0

Carmi (C.-White County) 1, Alton (Marquette) 0

Farmington 3, Williamsville 1

Semifinals

Braidwood (Reed-Custer) 10, Normal (University) 0 (5 inn.)

Farmington 3, Carmi (C.-White County) 0

Third Place

Normal (University) 4, Carmi (C.-White County) 3

Championship

Farmington 7, Braidwood (Reed-Custer) 1

1990-91 (AA)

Quarterfinals

East Moline (United) 1, Oak Park (O.P.-River Forest) 0

Mascoutah 2, Lake Forest (H.S.) 1

South Holland (Thornwood) 2, Lockport (Twp.) 0

Washington 13, Chicago (Washington) 0

Semifinals

East Moline (United) 2, Mascoutah 1

South Holland (Thornwood) 4, Washington 1

Third Place

Washington 10, Mascoutah 4

Championship

South Holland (Thornwood) 1, East Moline (United) 0

1991-92 (A)

Quarterfinals

Casey (C.-Westfield) 4, Addison (Driscoll) 0

Rock Island (Alleman) 3, Westmont 0

Pinckneyville 4, Williamsville 1

Dunlap 3, Breese (Mater Dei) 2

Semifinals

Rock Island (Alleman) 1, Casey (C.-Westfield) 0

Pinckneyville 2, Dunlap 1

Third Place

Casey (C.-Westfield) 7, Dunlap 1

Championship

Rock Island (Alleman) 3, Pinckneyville 1

1991-92 (AA)

Quarterfinals

Morris 5, Berwyn-Cicero (Morton) 0

Belleville (West) 3, Chicago (Taft) 0

Moline (H.S.) 2, Orland Park (Sandburg) 0 (8 inn.)

Springfield (H.S.) 7, Winnetka (New Trier) 3

Semifinals

Morris 1, Belleville (West) 0

Moline (H.S.) 3, Springfield (H.S.) 0

Third Place

Springfield (H.S.) 2, Belleville (West) 1

Championship

Morris 3, Moline (H.S.) 2

1992-93 (A)

Quarterfinals

Rock Island (Alleman) 2, Lansing (Illiana Christian) 1

Casey (C.-Westfield) 1, Gillespie 0

Normal (University) 6, Quincy (Notre Dame) 0

Pinckneyville 10, Burlington (Central) 0

Semifinals

Rock Island (Alleman) 3, Casey (C.-Westfield) 0

Pinckneyville 4, Normal (University) 3 (12 inn.)

Third Place

Normal (University) 6, Casey (C.-Westfield) 2

Championship

Rock Island (Alleman) 4, Pinckneyville 0

1992-93 (AA)

Quarterfinals

Downers Grove (South) 4, Peoria (Notre Dame) 1

Orland Park (Sandburg) 15, Chicago (Bogan) 0

Herrin (H.S.) 2, East Moline (United) 1

Barrington 3, Oak Park (O.P.-River Forest) 2

Semifinals

Downers Grove (South) 2, Orland Park (Sandburg) 0

Herrin (H.S.) 7, Barrington 0

Third Place

Orland Park (Sandburg) 4, Barrington 1

Championship

Downers Grove (South) 2, Herrin (H.S.) 1

1993-94 (A)

Quarterfinals

Vienna 3, Thomson 0

Rock Island (Alleman) 1, Gillespie 0

Williamsville 6, Normal (University) 0

Casey (C.-Westfield) 6, Lisle (Sr.) 2

Semifinals

Rock Island (Alleman) 6, Vienna 0

Williamsville 10, Casey (C.-Westfield) 1

Third Place

Casey (C.-Westfield) 3, Vienna 1

Championship

Rock Island (Alleman) 4, Williamsville 0

1993-94 (AA)

Quarterfinals

Morton 4, St. Charles (H.S.) 0

Mundelein (H.S.) 15, Chicago (Washington) 0

Moline (H.S.) 6, Palos Hills (Stagg) 2

Orland Park (Sandburg) 4, Belleville (East) 2

Semifinals

Morton 1, Mundelein (H.S.) 0

Moline (H.S.) 2, Orland Park (Sandburg) 1

Third Place

Mundelein (H.S.) 8, Orland Park (Sandburg) 2

Championship

Moline (H.S.) 1, Morton 0

1994-95 (A)

Quarterfinals

Gillespie 1, Rock Island (Alleman) 0

Vienna 1, Lansing (Illiana Christian) 0

Williamsville 7, Carrollton 2

Newton 8, St. Joseph (S.J.-Ogden) 2

Semifinals

Gillespie 1, Vienna 0

Williamsville 1, Newton 0

Third Place

Vienna 8, Newton 0

Championship

Williamsville 5, Gillespie 1

1994-95 (AA)

Quarterfinals

Morton 2, Oak Park (O.P.-River Forest) 1

Belleville (East) 2, Winnetka (New Trier) 0

Palos Hills (Stagg) 4, South Holland (Thornwood) 3 (10 inn.)

Moline (H.S.) 16, Chicago (Washington) 0 (5 inn.)

Semifinals

Belleville (East) 6, Morton 4 (10 inn.)

Moline (H.S.) 3, Palos Hills (Stagg) 0

Third Place

Morton 12, Palos Hills (Stagg) 1

Championship

Belleville (East) 7, Moline (H.S.) 1

1995-96 (A)

Quarterfinals

Casey (C.-Westfield) 4, Petersburg (PORTA) 0

Harrisburg 2, Williamsville 1

Lansing (Illiana Christian) 7, Taylor Ridge (Rockridge) 5

Herscher 1, Lebanon 0 (19 inn.)

Semifinals

Casey (C.-Westfield) 8, Harrisburg 2

Lansing (Illiana Christian) 12, Herscher 0

Third Place

Harrisburg 11, Herscher 0

Championship

Casey (C.-Westfield) 9, Lansing (Illiana Christian) 0

1995-96 (AA)

Quarterfinals

Moline (H.S.) 1, Palos Hills (Stagg) 0

Carol Stream (Glenbard North) 11, Chicago (Washington) 0 (5 inn.)

Morton 1, Chicago (Maria) 0

Chatham (Glenwood) 9, Mundelein (H.S.) 7

Semifinals

Moline (H.S.) 10, Carol Stream (Glenbard North) 2

Morton 10, Chatham (Glenwood) 3

Third Place

Carol Stream (Glenbard North) 2, Chatham (Glenwood) 0

Championship

Moline (H.S.) 3, Morton 2 (10 inn.)

1996-97 (A)

Quarterfinals

Westmont 2, Carrollton 1

Casey (C.-Westfield) 5, Macomb 1

Lebanon 1, Rock Island (Alleman) 0 (10 inn.)

Carmi (C.-White County) 1, St. Joseph (S.J.-Ogden) 0

Semifinals

Casey (C.-Westfield) 11, Westmont 1 (5 inn.)

Lebanon 2, Carmi (C.-White County) 0

Third Place

Carmi (C.-White County) 9, Westmont 7 (10 inn.)

Championship

Casey (C.-Westfield) 2, Lebanon 1 (8 inn.)

1996-97 (AA)

Quarterfinals

Lockport (Twp.) 5, Wilmette (Loyola Academy) 0

Belleville (West) 1, Machesney Park (Harlem) 0

Palos Hills (Stagg) 10, Chicago (Washington) 1

Morton 3, Palatine (Fremd) 0

Semifinals

Lockport (Twp.) 3, Belleville (West) 2 (8 inn.)

Morton 4, Palos Hills (Stagg) 3

Third Place

Palos Hills (Stagg) 2, Belleville (West) 0

Championship

Lockport (Twp.) 3, Morton 2 (15 inn.)

1997-98 (A)

Quarterfinals

Casey (C.-Westfield) 6, Lansing (Illiana Christian) 0

Rock Island (Alleman) 5, Evergreen Park 0

Carrollton 2, Lebanon 0 (14 inn.)

Johnston City 3, Macomb 0

Semifinals

Rock Island (Alleman) 5, Casey (C.-Westfield) 4

Johnston City 3, Carrollton 2

Third Place

Casey (C.-Westfield) 3, Carrollton 2

Championship

Rock Island (Alleman) 1, Johnston City 0

1997-98 (AA)

Quarterfinals

Herrin (H.S.) 3, Morris 2 (8 inn.)

Morton 1, Joliet (Twp.) 0 (14 inn.)

South Holland (Thornwood) 13, Chicago (Lane) 2

Oak Park (Fenwick) 6, Lincolnshire (Stevenson) 1

Semifinals

Herrin (H.S.) 4, Morton 1

South Holland (Thornwood) 3, Oak Park (Fenwick) 0

Third Place

Morton 3, Oak Park (Fenwick) 2 (12 inn.)

Championship

South Holland (Thornwood) 3, Herrin (H.S.) 0

1998-99 (A)

Quarterfinals

Nashville 2, Westmont 1 (12 inn.)

Casey (C.-Westfield) 2, Stanford (Olympia) 0

Johnston City 1, Macomb 0

Lanark (Eastland) 1, Carrollton 0

Semifinals

Casey (C.-Westfield) 3, Nashville 1

Lanark (Eastland) 1, Johnston City 0 (12 inn.)

Third Place

Johnston City 2, Nashville 1

Championship

Casey (C.-Westfield) 4, Lanark (Eastland) 3 (8 inn.)

1998-99 (AA)

Quarterfinals

Machesney Park (Harlem) 7, Winnetka (New Trier) 1

Orland Park (Sandburg) 2, Belleville (Althoff Catholic) 1

Chatham (Glenwood) 3, Chicago (Lane) 0

Lockport (Twp.) 2, Lincolnshire (Stevenson) 0

Semifinals

Machesney Park (Harlem) 1, Orland Park (Sandburg) 0

Chatham (Glenwood) 2, Lockport (Twp.) 1 (20 inn.)

Third Place

Lockport (Twp.) 2, Orland Park (Sandburg) 1

Championship

Machesney Park (Harlem) 1, Chatham (Glenwood) 0

1999-00 (A)

Quarterfinals

Pinckneyville 1, Maple Park (Kaneland) 0

Casey (C.-Westfield) 1, Stanford (Olympia) 0

Glasford (Illini Bluffs) 1, Johnston City 0

Rock Island (Alleman) 3, Williamsville 0

Semifinals

Casey (C.-Westfield) 2, Pinckneyville 0

Rock Island (Alleman) 6, Glasford (Illini Bluffs) 1

Third Place

Pinckneyville 3, Glasford (Illini Bluffs) 1

Championship

Casey (C.-Westfield) 6, Rock Island (Alleman) 1

1999-00 (AA)

Quarterfinals

Moline (H.S.) 6, Oak Park (O.P.-River Forest) 2

Orland Park (Sandburg) 5, Belleville (West) 4 (11 inn.)

Joliet (Twp.) 7, Normal (Community West) 0

Palatine (Fremd) 10, Chicago (Lane) 0 (5 inn.)

Semifinals

Moline (H.S.) 2, Orland Park (Sandburg) 0

Joliet (Twp.) 9, Palatine (Fremd) 2

Third Place

Orland Park (Sandburg) 8, Palatine (Fremd) 3

Championship

Joliet (Twp.) 4, Moline (H.S.) 0

2000-01 (A)

Quarterfinals

Nashville 6, Quincy (Notre Dame) 1

Orion 2, Carrollton 0

Casey (C.-Westfield) 1, Evergreen Park 0

Stanford (Olympia) 3, Johnston City 0

Semifinals

Nashville 6, Orion 1

Stanford (Olympia) 1, Casey (C.-Westfield) 0

Third Place

Casey (C.-Westfield) 1, Orion 0

Championship

Nashville 3, Stanford (Olympia) 0

2000-01 (AA)

Quarterfinals

Carol Stream (Glenbard North) 2, Palatine (Fremd) 0

Normal (Community) 2, Geneseo (Darnall) 0

Orland Park (Sandburg) 1, Lockport (Twp.) 0

Belleville (West) 14, Chicago (Mather) 0 (5 inn.)

Semifinals

Normal (Community) 2, Carol Stream (Glenbard North) 0

Orland Park (Sandburg) 1, Belleville (West) 0

Third Place

Carol Stream (Glenbard North) 0, Belleville (West) 0 (10 inn.) (tie)

Championship

Normal (Community) 2, Orland Park (Sandburg) 1 (14 inn.)

2001-02 (A)

Quarterfinals

Carrollton 9, Sherrard 0

Lansing (Illiana Christian) 5, Farmington 0

Pinckneyville 10, Toledo (Cumberland) 0 (5 inn.)

Stanford (Olympia) 3, Harrisburg 0

Semifinals

Carrollton 5, Lansing (Illiana Christian) 0

Stanford (Olympia) 5, Pinckneyville 4

Third Place

Pinckneyville 1, Lansing (Illiana Christian) 0

Championship

Stanford (Olympia) 2, Carrollton 1 (10 inn.)

2001-02 (AA)

Quarterfinals

Belleville (West) 7, Chicago (Lane) 0

Frankfort (Lincoln-Way East) 5, Freeport (H.S.) 3 (9 inn.)

Normal (Community) 1, Palatine (Fremd) 0

Orland Park (Sandburg) 1, Oak Park (O.P.-River Forest) 0

Semifinals

Frankfort (Lincoln-Way East) 3, Belleville (West) 2

Normal (Community) 1, Orland Park (Sandburg) 0 (14 inn.)

Third Place

Belleville (West) 3, Orland Park (Sandburg) 0

Championship

Frankfort (Lincoln-Way East) 4, Normal (Community) 3

2002-03 (A)

Quarterfinals

Braidwood (Reed-Custer) 8, Dakota 1

Stanford (Olympia) 1, Casey (C.-Westfield) 0

Piasa (Southwestern) 2, Norris City (N.C.-Omaha-Enfield) 1

Beardstown 2, Rock Island (Alleman) 1

Semifinals

Stanford (Olympia) 12, Braidwood (Reed-Custer) 3

Piasa (Southwestern) 2, Beardstown 0

Third Place

Braidwood (Reed-Custer) 2, Beardstown 0

Championship

Stanford (Olympia) 2, Piasa (Southwestern) 0

2002-03 (AA)

Quarterfinals

East Moline (United) 6, Tinley Park (Andrew) 0

Belleville (East) 1, Lake Zurich 0

Roselle (Lake Park) 2, Elmhurst (York) 1

Oak Park (O.P.-River Forest) 4, Glen Ellyn (Glenbard South) 1

Semifinals

Belleville (East) 2, East Moline (United) 0

Roselle (Lake Park) 6, Oak Park (O.P.-River Forest) 3 (8 inn.)

Third Place

Oak Park (O.P.-River Forest) 4, East Moline (United) 0

Championship

Belleville (East) 4, Roselle (Lake Park) 0

2003-04 (A)

Quarterfinals

Rock Falls 4, Casey (C.-Westfield) 0

Warrensburg (W.-Latham) 1, Taylor Ridge (Rockridge) 0

Nashville 10, Chicago (St. Francis de Sales) 0

Beecher 4, Pinckneyville 2

Semifinals

Warrensburg (W.-Latham) 2, Rock Falls 0 (20 inn.)

Beecher 3, Nashville 2

Third Place

Nashville 2, Rock Falls 0

Championship

Beecher 2, Warrensburg (W.-Latham) 0

2003-04 (AA)

Quarterfinals

Oak Park (O.P.-River Forest) 6, Rockton (Hononegah) 0

Belleville (East) 1, Normal (Community) 0

Barrington 2, Orland Park (Sandburg) 1

Lockport (Twp.) 6, Roselle (Lake Park) 0

Semifinals

Oak Park (O.P.-River Forest) 1, Belleville (East) 0 (8 inn.)

Lockport (Twp.) 9, Barrington 0

Third Place

Barrington 4, Belleville (East) 1

Championship

Lockport (Twp.) 8, Oak Park (O.P.-River Forest) 6

2004-05 (A)

Quarterfinals

Pinckneyville 3, Nashville 0

Taylor Ridge (Rockridge) 3, Beecher 1

Williamsville 2, Rock Island (Alleman) 1 (8 inn.)

St. Joseph (S.J.-Ogden) 7, Chicago (St. Francis de Sales) 0

Semifinals

Taylor Ridge (Rockridge) 5, Pinckneyville 1

Williamsville 1, St. Joseph (S.J.-Ogden) 0 (8 inn.)

Third Place

St. Joseph (S.J.-Ogden) 3, Pinckneyville 0 (10 inn.)

Championship

Taylor Ridge (Rockridge) 2, Williamsville 0

2004-05 (AA)

Quarterfinals

Roselle (Lake Park) 2, Lockport (Twp.) 1

Oak Park (O.P.-River Forest) 5, Machesney Park (Harlem) 3

Barrington 1, Orland Park (Sandburg) 0 (9 inn.)

Moline (H.S.) 4, Chatham (Glenwood) 0

Semifinals

Oak Park (O.P.-River Forest) 4, Roselle (Lake Park) 1

Moline (H.S.) 5, Barrington 0

Third Place

Barrington 2, Roselle (Lake Park) 1

Championship

Oak Park (O.P.-River Forest) 4, Moline (H.S.) 1 (11 inn.)

2005-06 (A)

Quarterfinals

Casey (C.-Westfield) 3, Lanark (Eastland) 2 (8 inn.)

Piasa (Southwestern) 4, Carterville 3

St. Joseph (S.J.-Ogden) 3, Taylor Ridge (Rockridge) 1

Westmont 2, Stanford (Olympia) 1

Semifinals

Casey (C.-Westfield) 1, Piasa (Southwestern) 0

St. Joseph (S.J.-Ogden) 1, Westmont 0

Third Place

Piasa (Southwestern) 2, Westmont 0

Championship

St. Joseph (S.J.-Ogden) 1, Casey (C.-Westfield) 0

2005-06 (AA)

Quarterfinals

Moline (H.S.) 14, Belleville (East) 0 (5 inn.)

Winnetka (New Trier) 2, Oak Park (O.P.-River Forest) 1

Orland Park (Sandburg) 6, Barrington 2

Downers Grove (South) 4, Roselle (Lake Park) 1

Semifinals

Moline (H.S.) 6, Winnetka (New Trier) 0

Downers Grove (South) 2, Orland Park (Sandburg) 0

Third Place

Orland Park (Sandburg) 5, Winnetka (New Trier) 1

Championship

Moline (H.S.) 11, Downers Grove (South) 0 (5 inn.)

2006-07 (A)

Quarterfinals

Morrison 7, Downs (Tri-Valley) 1

Beecher 5, Carterville 1

Casey (C.-Westfield) 16, Lisle (Sr.) 2 (5 inn.)

Taylor Ridge (Rockridge) 3, Lebanon 0

Semifinals

Beecher 2, Morrison 0

Casey (C.-Westfield) 1, Taylor Ridge (Rockridge) 0

Third Place

Taylor Ridge (Rockridge) 10, Morrison 3

Championship

Beecher 3, Casey (C.-Westfield) 0

2006-07 (AA)

Quarterfinals

Downers Grove (South) 3, Bartlett 2

Barrington 2, Frankfort (Lincoln-Way East) 1

Normal (Community) 3, Chicago (Resurrection) 0 (9 inn.)

Edwardsville (H.S.) 1, Oak Park (O.P.-River Forest) 0

Semifinals

Barrington 2, Downers Grove (South) 0

Normal (Community) 2, Edwardsville (H.S.) 0

Third Place

Edwardsville (H.S.) 5, Downers Grove (South) 4

Championship

Normal (Community) 1, Barrington 0

2007-08 (1A)

Semifinals

Monmouth (United) 5, Downs (Tri-Valley) 1

Cobden 2, Lebanon 1

Third Place

Downs (Tri-Valley) 2, Lebanon 1

Championship

Cobden 5, Monmouth (United) 2 (11 inn.)

2007-08 (2A)

Semifinals

Stanford (Olympia) 2, Morrison 1 (8 inn.)

Carterville 4, Piasa (Southwestern) 0

Third Place

Morrison 3, Piasa (Southwestern) 2

Championship

Carterville 13, Stanford (Olympia) 2

2007-08 (3A)

Semifinals

Mattoon 6, Glen Ellyn (Glenbard South) 5

Bartonville (Limestone) 1, Marengo 0 (12 inn.)

Third Place

Glen Ellyn (Glenbard South) 2, Marengo 1 (8 inn.)

Championship

Bartonville (Limestone) 3, Mattoon 0

2007-08 (4A)

Semifinals

New Lenox (Lincoln-Way Central) 1, Winnetka (New Trier) 0 (10 inn.)

Barrington 6, Roselle (Lake Park) 1

Third Place

Roselle (Lake Park) 3, Winnetka (New Trier) 2

Championship

New Lenox (Lincoln-Way Central) 4, Barrington 1

2008-09 (1A)

Semifinals

Monmouth (United) 1, Downs (Tri-Valley) 0 (11 inn.)

Cobden 5, Dupo 1

Third Place

Downs (Tri-Valley) 2, Dupo 1

Championship

Cobden 1, Monmouth (United) 0 (19 inn.)

2008-09 (2A)

Semifinals

Stanford (Olympia) 2, Coal City 0

Piasa (Southwestern) 1, Savanna (West Carroll) 0 (9 inn.)

Third Place

Coal City 1, Savanna (West Carroll) 0 (9 inn.)

Championship

Stanford (Olympia) 9, Piasa (Southwestern) 1

2008-09 (3A)

Semifinals

Oak Forest 4, Burlington (Central) 0

Chatham (Glenwood) 4, Glen Ellyn (Glenbard South) 2

Third Place

Burlington (Central) 3, Glen Ellyn (Glenbard South) 1

Championship

Oak Forest 7, Chatham (Glenwood) 1

2008-09 (4A)

Semifinals

Edwardsville (H.S.) 2, Naperville (Central) 0

Wilmette (Loyola Academy) 1, Palatine (Fremd) 0 (8 inn.)

Third Place

Palatine (Fremd) 3, Naperville (Central) 2

Championship

Wilmette (Loyola Academy) 2, Edwardsville (H.S.) 0

2009-10 (1A)

Semifinals

Cobden 10, Monmouth (United) 2

Lebanon 22, Serena 2 (5 inn.)

Third Place

Monmouth (United) 7, Serena 3 (6 inn.)

Championship

Cobden 2, Lebanon 0

2009-10 (2A)

Semifinals

Coal City 4, Alton (Marquette) 0

Johnston City 3, Morrison 2

Third Place

Morrison 3, Alton (Marquette) 2

Championship

Coal City 5, Johnston City 0 (5 inn.)

2009-10 (3A)

Semifinals

River Forest (Trinity) 9, Breese (Mater Dei) 7

Metamora 2, Antioch 1

Third Place

Antioch 13, Breese (Mater Dei) 1

Championship

Metamora 4, River Forest (Trinity) 2

2009-10 (4A)

Semifinals

Palatine (Fremd) 4, Elk Grove Village (E.G.) 1

Orland Park (Sandburg) 4, Moline (H.S.) 1

Championship

Orland Park (Sandburg) 2, Palatine (Fremd) 1

2010-11 (1A)

Semifinals

Danville (Schlarman) 3, Hardin (Calhoun) 2 (11 inn.)

Monmouth (United) 1, Toledo (Cumberland) 0

Third Place

Toledo (Cumberland) 6, Hardin (Calhoun) 0

Championship

Monmouth (United) 6, Danville (Schlarman) 0

2010-11 (2A)

Semifinals

Morrison 9, Lisle (Sr.) 4 (8 inn.)

Shelbyville 1, Alton (Marquette) 0

Third Place

Alton (Marquette) 5, Lisle (Sr.) 1 (5 inn.)

Championship

Morrison 4, Shelbyville 1

2010-11 (3A)

Semifinals

LaSalle (L.-Peru) 7, Glen Ellyn (Glenbard South) 5

Marengo 7, Bethalto (Civic Memorial) 0

Third Place

Glen Ellyn (Glenbard South) 8, Bethalto (Civic Memorial) 4

Championship

Marengo 1, LaSalle (L.-Peru) 0

2010-11 (4A)

Semifinals

Moline (H.S.) 5, Lisle (Benet Academy) 3

St. Charles (North) 2, Winnetka (New Trier) 1

Third Place

Lisle (Benet Academy) 7, Winnetka (New Trier) 4

Championship

Moline (H.S.) 9, St. Charles (North) 8

2011-12 (1A)

Semifinals

Payson (Seymour) 1, Tuscola 0

Goreville 1, Milledgeville 0

Third Place

Milledgeville 4, Tuscola 1

Championship

Goreville 6, Payson (Seymour) 0

2011-12 (2A)

Semifinals

Nashville 5, St. Joseph (S.J.-Ogden) 2

Williamsville 8, Sherrard 5

Third Place

St. Joseph (S.J.-Ogden) 5, Sherrard 2

Championship

Nashville 6, Williamsville 2

2011-12 (3A)

Semifinals

Marengo 2, New Lenox (Providence Catholic) 1

Glen Ellyn (Glenbard South) 11, Mattoon 1 (6 inn.)

Third Place

New Lenox (Providence Catholic) 2, Mattoon 0

Championship

Glen Ellyn (Glenbard South) 2, Marengo 1

2011-12 (4A)

Semifinals

Chicago (Marist) 2, Elk Grove Village (E.G.) 0

Bartlett 7, Moline (H.S.) 3

Third Place

Moline (H.S.) 4, Elk Grove Village (E.G.) 2 (8 inn.)

Championship

Chicago (Marist) 5, Bartlett 0

2012-13 (1A)

Semifinals

Toledo (Cumberland) 8, Goreville 4

Milledgeville 10, Glasford (Illini Bluffs) 3

Third Place

Goreville 13, Glasford (Illini Bluffs) 6

Championship

Milledgeville 5, Toledo (Cumberland) 4

2012-13 (2A)

Semifinals

Tremont 6, Peru (St. Bede) 3

Kankakee (McNamara) 3, Nashville 2

Third Place

Nashville 1, Peru (St. Bede) 0

Championship

Kankakee (McNamara) 8, Tremont 2

2012-13 (3A)

Semifinals

Glen Ellyn (Glenbard South) 5, Tinley Park (H.S.) 1

Alton (Marquette) 3, Sterling (H.S.) 2

Third Place

Tinley Park (H.S.) 5, Sterling (H.S.) 4

Championship

Glen Ellyn (Glenbard South) 1, Alton (Marquette) 0 (8 inn.)

2012-13 (4A)

Semifinals

St. Charles (East) 3, Barrington 2

Minooka 6, Elmhurst (York) 3

Third Place

Barrington 5, Elmhurst (York) 1

Championship

Minooka 14, St. Charles (East) 3 (6 inn.)

2013-14 (1A)

Semifinals

Altamont 3, Sciota (West Prairie) 1

Campbell Hill (Trico) 6, Amboy 1

Third Place

Sciota (West Prairie) 4, Amboy 0

Championship

Altamont 2, Campbell Hill (Trico) 1

2013-14 (2A)

Semifinals

Rock Island (Alleman) 7, Monticello 5

Teutopolis 6, Beecher 5

Third Place

Monticello 6, Beecher 1

Championship

Rock Island (Alleman) 9, Teutopolis 3

2013-14 (3A)

Semifinals

Chatham (Glenwood) 7, Chicago (St. Ignatius College Prep) 3

Manteno 14, Sterling (H.S.) 7

Third Place

Sterling (H.S.) 4, Chicago (St. Ignatius College Prep) 0

Championship

Chatham (Glenwood) 7, Manteno 2

2013-14 (4A)

Semifinals

Orland Park (Sandburg) 5, Frankfort (Lincoln-Way East) 1

Gurnee (Warren) 6, Carol Stream (Glenbard North) 3

Third Place

Carol Stream (Glenbard North) 6, Frankfort (Lincoln-Way East) 0

Championship

Gurnee (Warren) 8, Orland Park (Sandburg) 4

2014-15 (1A)

Semifinals

Hardin (Calhoun) 1, Wayne City 0

Somonauk 4, Sterling (Newman Central Catholic) 2

Third Place

Wayne City 2, Sterling (Newman Central Catholic) 1

Championship

Hardin (Calhoun) 4, Somonauk 1

2014-15 (2A)

Semifinals

Brimfield 4, Kankakee (McNamara) 0

Nashville 4, St. Joseph (S.J.-Ogden) 0

Third Place

Kankakee (McNamara) 5, St. Joseph (S.J.-Ogden) 3

Championship

Nashville 1, Brimfield 0

2014-15 (3A)

Semifinals

Marengo 2, Maple Park (Kaneland) 1

Washington 5, Springfield (Sacred Heart-Griffin) 3

Third Place

Maple Park (Kaneland) 7, Springfield (Sacred Heart-Griffin) 1

Championship

Washington 2, Marengo 1

2014-15 (4A)

Semifinals

Frankfort (Lincoln-Way East) 11, Barrington 0

Chicago (Marist) 2, Oak Park (O.P.-River Forest) 1

Third Place

Oak Park (O.P.-River Forest) 3, Barrington 2

Championship

Chicago (Marist) 1, Frankfort (Lincoln-Way East) 0

2015-16 (1A)

Semifinals

Hardin (Calhoun) 4, Campbell Hill (Trico) 0 (17 inn.)

Princeville 7, Fisher 1

Third Place

Campbell Hill (Trico) 9, Fisher 5

Championship

Hardin (Calhoun) 3, Princeville 0

2015-16 (2A)

Semifinals

Dupo 5, Elgin (St. Edward) 1

Carterville 6, Taylor Ridge (Rockridge) 5

Third Place

Taylor Ridge (Rockridge) 12, Elgin (St. Edward) 2 (6 inn.)

Championship

Carterville 6, Dupo 3

2015-16 (3A)

Semifinals

Lombard (Montini) 12, Mundelein (Carmel) 2

Washington 6, Springfield (Sacred Heart-Griffin) 5

Third Place

Springfield (Sacred Heart-Griffin) 14, Mundelein (Carmel) 4 (5 inn.)

Championship

Lombard (Montini) 4, Washington 1

2015-16 (4A)

Semifinals

Normal (Community West) 3, Downers Grove (South) 1

Oak Park (O.P.-River Forest) 5, DeKalb 0

Third Place

Downers Grove (South) 10, DeKalb 1

Championship

Oak Park (O.P.-River Forest) 4, Normal (Community West) 2 (10 inn.)