IHSA Girls Softball Tournament Records

* Last updated at 4:06 pm on Monday, August 14, 2017

Print this page


Index of this file

Individual Batting

Hits

Runs

Runs Batted In

Doubles

Triples

Home Runs

Stolen Bases

Hits

Most Hits, Game

STATE TOURNAMENT GAME

CLASS 1A: 5, Katie Bertelsen, Alexis (United) vs. Cobden, 2009 title game

—— 5, Courtney Washington, Lebanon vs. Serena 2010 Semifinal (5 for 5) (2 Singles, 1 Triple, 2 Home Runs)

CLASS 2A: 4, Hailley Haning, Stanford (Olympia) vs. Piasa (Southwest), 2009 title game (4 for 4)

—— 4, Kiley Pelker, Nashville vs. Williamsville, 2012 championship

—— 4, Samantha Valentine, Monticello vs.Beecher, 2014 thrd place (4 for 4)

CLASS 3A: 4, Francesca Sikora, Lombard (Montini) vs. Mundelein (Carmel), 2016 semifinal

CLASS 4A: 4, Jessica McGurn, Barrington vs. Roselle (Lake Park), 2008 semmifinals (4 for 4)

—— 4, Ashley Seering, St. Charles (North) vs. Moline (H.S.), 2011 title game

—— 4, Taylor Russell, St. Charles (North) vs. Moline (H.S.), 2011 title game

—— 4, Sara Novak, Minooka vs. St. Charles (East), 2013 title game

—— 4, Amy Ill, Frankfort (Lincoln-Way East) vs. Barrington, 2015 semifinal

CLASS A: 4, Tory Koss, Casey (C.-Westfield) vs. Carthage (Hancock Central), 1988 semifinal

—— 4, Melissa Jacobs, St. Joseph (S.J.-Ogden) vs. Varna (Mid-County), 1989 quarterfinal

—— 4, Dara Throneburg, Casey (C.-Westfield) vs. Lansing (Illiana), 1998 quarterfinal

—— 4, Mallory Toliver, Stanford (Olympia) vs. 2003, semifinals

—— 4, Lindsey Askins, Warrensburg (W.-Latham) vs. Rock Falls, 2004 semifinals (4 for 9, 20 innings)

CLASS AA: 4, Nicole Murray, Herrin vs. Barrington, 1993 semifinal (4 for 4)

—— 4, Meghan Watson, Orland Park (Sandburg) vs. Belleville (Althoff), 1999 quarterfinal (4 for 4)

—— 4, Natalie Overman, Chatham (Glenwood) vs. Lockport (Twp.), 1999 semifinal

—— 4, Heather Hubert, Belleville (West) vs. Orland Park (Sandburg), 2000 quarterfinal (4 for 5)

—— 4, Andrea Colosimo, Orland Park (Sandburg) vs. Barrington, 2006 quarterfinals (4 for 4)

SINGLE-CLASS: 4, Sheila Reinhold, Machesney Park (Harlem) vs. Cicero (Morton East), 1976 quarterfinal (4 for 5)

—— 4, Lisa Simmering, Washington vs. Herrin, 1980 quarterfinal (4 for 4)

TITLE GAME

CLASS 1A: 5, Katie Bertelsen, Alexis (United) vs. Cobden, 2009

CLASS 2A: 4, Hailley Haning, Stanford (Olympia) vs. Piasa (Southwestern), 2009

—— 4, Kiley Pelker, Nashville vs. Williamsville, 2012

CLASS 3A: 3, Vernica Ruelius, Marengo vs. Washington, 2015

CLASS 4A: 4, Taylor Russell, St. Charles (North) vs. Moline (H.S.), 2011

—— 4, Sara Novak, Minooka vs. St. Charles (East), 2013

CLASS A: 3, Megan Murphy, Casey (C.-Westfield) vs. St. Joseph (S.J.-Ogden), 2006

CLASS AA: 3, Sharon Talach, Cicero (Morton), 1986

—— 3, Tori Hughes, Chatham (Glenwood) vs. Mundelein (H.S.), 1996 quarterfinal

—— 3, Jenny Light, Moline vs. Carol Stream (Glenbard North), 1996 semifinal

—— 3, Alicia Gerlach, Moline vs. Palos Hills (Stagg), 1996 quarterfinal

SINGLE-CLASS: 3, Lori Damhorst, Quincy (Notre Dame), 1982

—— 3, Amy Eversman, Quincy (Notre Dame), 1982

—— 3, Amy Pedelty, Streator (Twp.), 1983

Runs

Most Runs, Game

STATE TOURNAMENT GAME

CLASS 1A: 4, Courtney Washington, Lebanon vs. Serena 2010 Semifinal

—— 4, Jenna Wood, Lebanon vs. Serena 2010 Semifinal

CLASS 2A: 3, Courtney Martin, Stanford (Olympia) vs. Piasa (Southwestern), 2009 title game

—— 3, Kiley Pelker, Nashville vs. Williamsville, 2012 championship

—— 3, Alyssa Strubbert, Dupo vs. Elgin (St. Edward), 2016 semifinal

CLASS 3A: 3, Madi Torry, Chatham (Glenwood) vs. Chicago St. Ignatius Prep, 2014 semifinal

—— 3, Olivia Duehr, Antioch vs. Breese (Mater Dei), 2010 third place

—— 3, Brianna Meath, Glen Ellyn (Glenbard South) vs. Mattoon, 2012 semifinal

CLASS 4A: 4, Ami Ill, Frankfort (Lincoln-Way East) vs. Barrington, 2015 semifinal

CLASS A: 4, Kylie Redman, Casey (C.-Westfield) vs. Lansing (Illiana Christian), 1996 title game

CLASS AA: 4, Lynn Toneimi, Mundelein (H.S.) vs. Chicago (Washington), 1994 quarterfinal

TITLE GAME

CLASS 1A: 3, DaCota Knop, Cobden vs. Alexis (United), 2008 (2 doubles, 1 single)

CLASS 2A: 3, Courtney Martin, Stanford (Olympia) vs. Piasa (Southwestern), 2009

—— 3, Kiley Pelker, Nashville vs. Williamsville, 2012

CLASS 3A: 2, Amanda Shepphard, Oak Forest vs. Chatham (Glenwood), 2009

—— 2, Justine Phillips, Metamora vs. River Forest (Trinity), 2010

—— 2, Laura Eichenold, River Forest (Trinity), 2010

—— 2, Parker Bandy, Chatham (Glenwood) vs. Manteno, 2014

—— 2, Madi Torrey, Chatham (Glenwood), vs. Manteno, 2014

—— 2, Sami Long, Chatham (Glenwood) vs. Manteno, 2014

CLASS 4A: 3, Jordyn Larsen, Minooka vs. Elmhurst (York), 2013

CLASS A: 4, Kylie Redman, Casey (C.-Westfield) vs. Lansing (Illiana Christian), 1996

CLASS AA: 2, Monica McClaughlin, Moline, 1988

—— 2, Melissa Panek, Belleville (East), 1995

—— 2, Samantha Findlay, Lockport (Twp.), 2004

—— 2, Angela Findlay, Lockport (Twp.), 2004

—— 2, Stephanie Bernthal, Oak Park (O.P.-River Forest), 2005

—— 2, Jen Larsen, Moline vs. Downers Grove (South), 2006

—— 2, Kara Nelson, Moline vs. Downers Grove (South), 2006

—— 2, Carolyn Rogers, Moline vs. Downers Grove (South), 2006

SINGLE-CLASS: 3, Lori Vogel, Quincy (Notre Dame), 1984

Runs Batted In

Most Runs Batted In, Game

STATE TOURNAMENT GAME

CLASS 1A: 8, Courtney Washington, Lebanon vs. Serena 2010 Semifinal

CLASS 2A: 4, Chrissy Gadburg, Monticello vs. Rock Island (Alleman), 2014 Semifinal

—— 4, Mackenzie Sanchez, Rock Island (Alleman) vs. Monticello, 2014 semifinal

—— 4, Erin Lingle, Taylor Ridge (Rockridge) vs. Carterville, 2016 semifinal

—— 4, Lauren Rice, Morrison vs Pinckneyville, 2017 3rd place

CLASS 3A: 6, Allie Anttila, Antioch vs. Breese (Mater Dei), 2010 third place

CLASS 4A: 5, Taylor Russell, St. Charles (North)vs. Moline (H.S.), 2011 title game

CLASS A: 6, Tayline Sloat, Casey (C.-Westfield) vs. Lisle (Sr.), 2007 quarterfinals

CLASS AA: 6, Vanessa Matheson, Chicago Hts. (Marian) vs. Chicago (Senn), 1987 quarterfinal

TITLE GAME

CLASS 1A: 3, Katelyn McMahan, Cobden vs. Alexis (United), 2008

—— 3, Morgan Adolph, Milledgeville vs. Toledo (Cumberland), 2013

—— 3, Grace Baalman, Hardin (Calhoun) vs. Somonauk, 2015

CLASS 2A: 3, Kelsey Ashton, Carterville vs. Stanford (Olympia), 2008

—— 3, Kaitlyn Finneran, Morrison vs. Shelbyville, 2011

—— 3, Shaye Harre, Nashville vs. Williamsville, 2012

—— 3, Molly Etheridge, Rock Island (Alleman) vs. Teutopolis, 2014

—— 3, Lexi Ferrari, Rock Island (Alleman) vs. Teutopolis, 2014

CLASS 3A: 3, Sami Long, Chatham (Glenwood) vs. Manteno, 2014

CLASS 4A: 5, Taylor Russell, St. Charles (North) vs. Moline (H.S.), 2011

CLASS A: 3, Melissa Hickox, Casey (C.-Westfield) vs.Lanark (Eastland), 1999

—— 3, Mal Ruggles, Nashville vs. Stanford (Olympia), 2001

CLASS AA: 4, Samantha Findlay, Lockport (Twp.) vs. Oak Park (O.P.-River Forest), 2004

SINGLE-CLASS: 4, Kim Hessing, Quincy (Notre Dame), 1982

Doubles

Most Doubles, Game

STATE TOURNAMENT GAME

CLASS 1A: 2, DeCota Knop, Cobden, 2008

—— 2, Jenna Wood, Lebanon vs. Serena, 2010 semifinals

—— 2, Emily Bush, Milledgeville vs. Tuscola, 2012 third place

—— 2, Jaycee Johnson, Glasford (Illini Bluffs) vs. Goreville, 2013 third place

—— 2, Sydnee Rushing, Goreville vs. Toledo (Cumberland), 2013 semifinal

—— 2, Jade Kranawetter, Campbell Hill (Trico) vs. Fisher, 2016 third place

—— 2, Emily Baalman, Hardin (Calhoun) vs Princeville, 2017 semifinal

CLASS 2A: 3, Mackenzie Buchelt, Lisle (Sr) vs. Morrison, 2011 semifinal

—— 3, Brandi Donnelly, Williamsville vs. Nashville, 2012 championship

CLASS 3A: 2, Cat Dinklenburg, Antioch vs. Breese (Mater Dei), 2010 third place

—— 2, Alexa Becker, Breese (Mater Dei) vs. Antioch, 2010 third place

—— 2, Georgia Dodson, Bethalto (Civic Memorial) vs. Glen Ellyn (Glenbard South), 2011 third place

—— 2, Katie McLean, Springfield (Sacred Heart-Griffin) vs. Washngton, 2015 semifinal

—— 2, Francesca Sikora, Lombard (Montini) vs. Mundelein (Carmel), 2016 semifinal

CLASS 4A: 2, Marissa Panko, Lisle (Benet Academy) vs. Moline (H.S.), 2011 semifinal

—— 2, Maggie O'Hara, Barrington vs. Elmhurst (York), 2013 third place

—— 2, Angela Zedak, Chicago (Marist) vs Barrington, 2017 3rd place

CLASS A: 2, Michelle Evans, Vienna vs. Thomson, 1994 quarterfinal

—— 2, Mindy Epley, Normal (University) vs. Williamsville, 1994 quarterfinal

—— 2, Audrey Murphy, Harrisburg vs. Herscher, 1996 third place

—— 2, Stacey Burgmeier, Rock Island (Alleman) vs. Evergreen Park, 1998

—— 2, Mal Ruggles, Nashville vs. Stanford (Olympia), 2001

—— 2, Mackenzie Keith, Braidwood (Reed Custer) vs. Dakota, 2003 quarterfinal

—— 2, Diana Clifford, Braidwood (Reed-Custer) vs. Dakota, 2003 quarterfinal

—— 2, Kellie Szablewski, Carterville vs. Piasa (Southwestern), 2006 quarterfinal

CLASS AA: 2, Melissa Schrader, Rockton (Hononegah) vs. South Holland (Thornwood), 1989 quarterfinal

—— 2, Sara Scheffler, Springfield (H.S.) vs. Belleville (West), 1992 quarterfinal

—— 2, Toni Campbell, Mundelein (H.S.) vs. Orland Park (Sandburg), 1994 third place

—— 2, Shannon Deckelmann, South Holland (Thornwood) vs. Palos Hills (Stagg), 1995

—— 2, Katie O'Connell, Joliet (Twp.) vs. Palatine (Fremd), 2000

—— 2, Carolyn Rogers, Moline vs. Winnetka (New Trier), 2006

SINGLE-CLASS: 2, Denise McDaniel, Cahokia vs. Richton Park (Rich South), 1977

TITLE GAME

CLASS 1A: 2, DaCota Knop, Cobden vs. Alexis (United), 2008

—— 2, Alexandria King, Goreville vs Hardin (Calhoun), 2017

CLASS 2A: 3, Brandi Donnelly, Williamsville vs. Nashville, 2012 championship

CLASS 3A: 1, Held by many through 2015

CLASS A: 2, Mal Ruggles, Nashville vs. Stanford (Olympia), 2001

CLASS AA: 1, Cindy Porcelli, Cicero (Morton), 1986

—— 1, Sharon Talach, Cicero (Morton), 1986

—— 1, Rachal Guerrero, Lockport (Twp.), 1987

—— 1, Courtney Sigler, Moline, 1987

—— 1, Cheryl Roma, Park Ridge (Maine South), 1988

—— 1, Courtney Sigler, Moline, 1988

—— 1, Renee Blentlinger, Moline, 1992

—— 1, Diane Grau, Moline, 1992

—— 1, Jan Siron, Morris, 1992

—— 1, April Long, Herrin, 1993

—— 1, Jodi Hoover, Moline, 1995

—— 1, Melissa Panek, Belleville (East), 1995

—— 1, Angie Wacaser, Morton, 1996

—— 1, Ginny Georgantas, Lockport (Twp.), 1997

—— 1, Amber Stachura, Morton, 1997

—— 1, Janell Klomp, South Holland (Thornwood), 1998

—— 1, Colleen Schuster, Joliet (Twp.) vs. Moline, 2000

—— 1, Sarah Wataon, Orland Park (Sandburg) vs. Normal (Community), 2001

—— 1, Kelsey Warning, Belleville (East) vs. Roselle (Lake Park), 2003

—— 1, Samantha Findlay, Lockport (Twp.) vs. Oak Park (O.P.-River Forest), 2004

—— 1, Abby DeLoose, Moline vs. Oak Park (O.P.-River Forest), 2005

—— 1, Kealan Waldron, Oak Park (O.P.-River Forest) vs. Moline, 2005

—— 1, Aly Euler, Oak Park (O.P.-River Forest) vs. Moline, 2005

—— 1, Meg Schroeder, Moline vs. Downers Grove (South), 2006

—— 1, Ashley Trezzo, Downers Grove (South) vs. Moline, 2006

—— 1, Devinne Wapotish, Barrington vs. Normal (Community), 2007

Triples

Most Triples, Game

STATE TOURNAMENT GAME

CLASS 1A: 1, by many through 2016

CLASS 3A: 1, by many through 2014

CLASS 4A: 1, by many through 2016

CLASS A: 2, Jodi West, Bunker Hill vs. Varna (Mid-County), 1987 semifinal

CLASS AA: 2, Vanessa Matheson, Chicago Hts. (Marian) vs. Rock Island (Alleman), 1985 semifinal

—— 2, Anne Werner, Cicero (Morton) vs. Bartonville (Limestone), 1986 quarterfinal

TITLE GAME

CLASS 1A: 1, Ana Duda, Cobden vs. Alexis (United), 2009

—— 1, Katie Kaywood, Monmouth (United) vs. Danville (Schlarman), 2011

—— 1, Taylor Fall, Somonauk vs. Hardin (Calhoun), 2015 final

CLASS 2A: 1, Sydney Shelton, Piasa (Southwestern) vs. Stanford (Olympia), 2009

—— 1, Hailey Haning, Stanford (Olympia) vs. Piasa (Southwestern), 2009

—— 1, Avery English, Carterville vs. Dupo, 2016

CLASS 3A: 1, Shelbi Tudor, Chatham (Glenwood) vs. Oak Forest, 2009

—— 1, Jane Trzaska, Glen Ellyn (Glenbard South) vs. Alton (Marquette), 2013

—— 1, Zariya Gonzalz, Chicago (Marist) vs. Frankfort (Lincoln-Way East), 2014

CLASS 4A: 1, Ashley Seering, St. Charles (North) vs. Moline (H.S.), 2011

—— 1, Sarah Collalti, St. Charles (East) vs. Minooka, 2013

—— 1, Brii Soltis, Orland Park (Sandburg) vs. Gurnee (Warren), 2014

—— 1, Zariya Gonzalez, Chicago (Marist) vs. Frankfort (Lincoln-Way East), 2015

—— 1, Maeve Nelson, Oak Park (O.P.-River Forest) vs. Normal (Community West), 2016 title game

CLASS A: 1, Toni Sova, Freeburg, 1985

—— 1, Lana Davis, Casey (C.-Westfield), 1988

—— 1, Kim Gendron, Pinckneyville, 1990

—— 1, Heather Opp, Pinckneyville, 1990

—— 1, Nikki Beard, Williamsville, 1995

—— 1, Sarah Martz, Lanark (Eastland), 1999

—— 1, Erin Montgomery, Rock Island (Alleman), 2000

—— 1, Krista McPherson, Beecher, 2004

CLASS AA: 1, Andre Podgorny, Rock Island (Alleman), 1985

—— 1, Stacy Paller, Moline, 1988

—— 1, Carrie DeClerck, Moline, 1992

—— 1, Amy Thompson, Downers Grove (South), 1993

—— 1, Melanie LaHaie, Belleville (East), 1995

—— 1, Kara Nelson, Moline vs. Downers Grove (South), 2006

SINGLE-CLASS: 1, Lynn Thompson, Quincy (Sr.), 1978

Home Runs

Most Home Runs, Game

STATE TOURNAMENT GAME

CLASS 1A: 2, Courtney Washington, Lebanon vs. Serena 2010 Semifinal

CLASS 2A: 1, Ashlie Patten, Morrison vs. Piasa (Southwestern), 2008 semifinal

—— 1, Mollie Thomas, Carterville vs. Stanford (Olympia), 2008 title game

—— 1, Kelsey Ashton, Carterville vs. Stanford (Olympia), 2008 title game

—— 1, Laura Canopy, Stanford (Olympia) vs. Morrison, 2008 semifinal

—— 1, Keri Leach, Stanford (Olympia) vs.Coal City, 2009 semifinal

—— 1, Mia Stack, Alton (Marquette) vs. Morrison, 2010 third place

—— 1, Kristin Arndt, Coal City vs. Johnston City, 2010 title game

—— 1, Cierra Hutchinson, Johnston City vs. Morrison, 2010 semifinals

—— 1, Hannah Yung, Nashville vs. St. Joesph (S.J.-Ogden), 2012 semifinal

—— 1, Riley Strandgard, Sherrard vs. St. Joesph (S.J.-Ogden), 2012 third place

—— 1, Leah Levin, Williamsville vs. Sherrard, 2012 semifinal

—— 1, Kaitlyn Constant, Williamsville vs. Sherrard, 2012 semifinal

—— 1, Riley Strandgard, Sherrard vs. Williamsville, 2012 semifinal

—— 1, Mickaela Fleming, St. Joesph (S.J.-Ogden) vs. Nashville, 2012 semifinal

—— 1, Kali Sanders, Tremont vs. Kankakee (McNamara), 2013 title gme

—— 1, Skylure Barlow, Dupo vs. Carterville, 2016 title game

—— 1, Megan Barrett, Carterville vs. Taylor Ridge (Rockridge), 2016 semifinal

—— 1, Erin Lingle, Taylor Ridge (Rockridge) vs. Elgin (St. Edward), 2016 third place

—— 1, Jenna Swanson, Taylor Ridge (Rockridge) vs. Elgin (St. Edward), 2016 third place

—— 1, Katelyn Burch, St Joseph (Ogden) vs Beecher, 2017 title game

—— 1, Brooke Stralow, Morrison vs Beecher, 2017 semifinal

—— 1, Lauren Rice, Morrison vs Pinckneyville, 2017 3rd place

—— 1, Andrea Coursey, St Joseph (Ogden) vs Pinckneyville, 2017 semifinal

CLASS 3A: 2, Lauren Moore, Antioch vs. Breese (Mater Dei), 2010 third place

—— 2, Justine Phillips, Metamora vs, River Forest (Trinity), 2010 title game

—— 2, Carly Trepanier, Manteno vs. Sterling, 2014 semifinal

—— 2, Amanda Elert, Mundelein (Carmel) vs. Springfield (Sacred Heart-Griffin), 2016 third place

—— 2, Ashton Dyche, Springfield (Sacred Heart-Griffin) vs. Mundelein (Carmel), 2016 third place

CLASS 4A: 2, Brittny Drish, Moline vs. Bartlett, 2012 semifinals

CLASS A: 2, Tayline Sloat, Casey (C.-Westfield) vs. Lisle (Sr.), 2007 quarterfinals

CLASS AA: 2, Laurie Markatos, Palos Hills (Stagg) vs. Morton, 1997 semifinal

TITLE GAME

CLASS 1A: 1, Taylor Osburn, Cobden vs. Lebanon, 2010

—— 1, Taylor Odom, Goreville vs. Payson (Seymour), 2012

—— 1, Kelsey Hayen, Milledgeville vs. Toledo (Cumberland), 2013

—— 1, Morgan Alolph, Milldegeville vs. Toledo (Cumberland), 2013

—— 1, Emily Bauersachs, Campbell Hill (Trico) vs. Altamont, 2014

—— 1, Lauren White, Altamont vs. Campbell Hill (Trico), 2014

—— 1, Grace Baalman, Hardin (Calhoun) vs. Somonauk, 2015

CLASS 2A: 1, Mollie Thomas, Carterville vs. Stanford (Olympia), 2008

—— 1, Kelsey Ashton, Carterville vs. Stanford (Olympia), 2008

—— 1, Kristin Arndt, Coal City vs. Johnston City, 2010

—— 1, Kali Sanders, Tremont vs. Kankakee (McNamara), 2013

—— 1, Skylure Barlow, Dupo vs. Carterville, 2016

—— 1, Katelyn Burch, St Joseph (Ogden) vs Beecher, 2017

CLASS 3A: 2, Justine Phillips, Metamora vs. River Forest (Trinity), 2010

CLASS 4A: 1, Michal Jane Maropis, Barrington vs. New Lenox (Lincoln-Way Central), 2008

—— 1, Alexa Cinquegrani, Palatine (Fremd) vs. Orland Park (Sandburg), 2010

—— 1, Haley Richy, Chicago (Marist) vs. Bartlett, 2012

—— 1, Amber Leneau, Gurnee (Warren) vs Orland Park (Sandburg), 2014

—— 1, Mariah Scott, Oak Park (O.P.-River Forest) vs Frankfort (Lincoln-Way East), 2017

CLASS A: 1, Aimee Wilcox, Rock Island (Alleman), 1993

CLASS AA: 1, Lori Greiner, Morton vs. Moline, 1996

—— 1, Alicia Gerlach, Moline, 1996

—— 1, Erika Rosenwinkel, Oak Park (O.P.-River Forest) vs. Lockport (Twp.), 2004

—— 1, Samantha Findlay, Lockport (Twp.) vs. Oak Park (O.P.-River Forest), 2004

—— 1, Carolyn Rogers, Moline vs. Downers Grove (South), 2006

—— 1, Katie Lutes, Normal (Community) vs. Barrington, 2007 (winner)

SINGLE-CLASS: 1, Chris Wagner, Cahokia, 1979 (leading off bottom of 8th to win game)

Stolen Bases

Most Stolen Bases, Game

STATE TOURNAMENT GAME

CLASS 1A: 3, Jessica DeVries, Princeville vs Hardin (Calhoun), 2017 semifinal

CLASS 2A: 3, Kenzie Pence, St Joseph (Ogden) vs Pinckneyville, 2017 semifinal

CLASS 3A: 2, Morgan Obery, Metamora vs. River Forest (Trinity), 2010 title game

—— 2, Hannah Davey, Glen Ellyn (Glenbard South) vs. Bethalto (Civic Memorial), 2011 third place

—— 2, KilleyZajdzinski, Manteno vs. Sterling, 2014 semifinal

—— 2, Gloria Corona, Nazareth Academy vs Marengo, 2017 semifinal

CLASS 4A: 2, Carly Willert, Roselle (Lake Park) vs. Winnetka (New Trier), 2008

—— 2, Taylor Ambrozi, Moline vs. Bartlett, 2012 semifinal

—— 2, Erin Karasewski, DeKalb vs. Downers Grove (South), 2016 third place

CLASS A: 3, Tory Koss, Casey (C.-Westfield) vs. Pinckneyville, 1987 semifinal

—— 3, Jami Koss, Casey (C.-Westfield) vs. Addison (Driscoll), 1992 quarterfinal

CLASS AA: 3, Kris Kowalczyk, Lake Zurich vs. Chicago (Washington), 1990 quarterfinal

SINGLE-CLASS: 4, Brenda Coble, Fairfield vs. Genoa (G.-Kingston), 1978 quarterfinal

TITLE GAME

CLASS 1A: 1, Kyla Thornton, Toledo (Cumberland) vs. Milledgeville, 2013

—— 1, Audrey Casey, Toledo (Cumberland) vs. Milledgeville, 2013

—— 1, Abby Baalman, Hardin (Calhoun) vs. Princeville, 2016

—— 1, Alexandria King, Goreville vs Hardin (Calhoun), 2017

CLASS 2A: 2, Mackenzie McFeron, Nashville vs. Brimfield, 2015

CLASS 3A: 2, Morgan Obery, Metamora vs. River Forest (Trinity), 2010

CLASS 4A: 1, Katie Caulfield, Chicago (Marist) vs. Bartlett, 2012

CLASS A: 2, Theresa Summer, Pinckneyville vs. Rock Island (Alleman), 1992

—— 2, Kylie Redman, Casey (C.-Westfield) vs. Lansing (Illiana Christian), 1996

—— 2, Tricia Gaither, Stanford (Olympia) vs. Carrollton, 2002

CLASS AA: 1, Brandi Marel, East Moline (United), 1991

—— 1, Shelly Dickison, Morris, 1992

—— 1, Jan Siron, Morris, 1992

—— 1, Leanne Gryncewicz, Downers Grove (South), 1993

—— 1, Tammi Spiezio, Morton, 1997

—— 1, Vicky Rinando, Lockport (Twp.), 1997

—— 1, Tahira Saafir, South Holland (Thornwood) vs. Herrin, 1998

—— 1, Jill Aggen, South Holland (Thornwood) vs. Herrin, 1998

—— 1, Kristina Saxon, Joliet (Twp.) vs. Moline, 2000

—— 1, Jessica Driemeier, Belleville (East) vs. Roselle (Lake Park), 2003

—— 1, Christina Willis, Belleville (East) vs. Roselle (Lake Park), 2003

—— 1, Caitlin Krupinski, Lockport (Twp.) vs. Oak Park (O.P.-River Forest), 2004

—— 1, Erin Dyer, Lockport (Twp.) vs. Pak Park (O.P.-River Forest), 2004

SINGLE-CLASS: 2, Linda Ladwein, Richton Park (Rich South), 1976