Girls Softball Season Summaries

* Last updated at 12:31 pm on Monday, December 11, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1975-76

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Richton Park (Rich South) RSQ 1 22 1   Janet Grzetich
Tremont RSQ 2 15 4   Bonnie Yocum
Barrington RSQ   19 2   Pam Devins
Canton RSQ   16 1   Ruth Klehm
Cicero (Morton East) RSQ   11 3   Fran Balla
Downers Grove (South) RSQ   15 1   Gretchen (Doss) Sauer
Herrin (H.S.) RSQ   14 5   Ann (Miller) Mayes
Machesney Park (Harlem) RSQ   11 1   Sharon Hendrix
Anna (A.-Jonesboro) R         Shirley Davis
Bradley (B.-Bourbonnais) R   14 6   Darla Moldenhauer
Cahokia (H.S.) R   12 1   Becky Bruhn
Campbell Hill (Trico) R          
Champaign (Central) R   8 2   Karon Rasmussen
Fox Lake (Grant) R          
Genoa (G.-Kingston) R   8 2   Kathy Bejbi
Gurnee (Warren) R          
Hillside (Proviso West) R          
Hoffman Estates (H.S.) R   12 1   D. Korda
Joliet (West) R          
LaHarpe R          
Naperville (Central) R          
Oak Lawn (Community) R         Joyce Icenogle
Oak Park (O.P.-River Forest) R          
Pearl City R          
Peoria (Richwoods) R   12 4   Melinda Fisher
Pontiac R          
Quincy (Notre Dame) R   14 2   Bill Starkey
Rantoul R          
Rushville R          
Skokie (Niles West) R   9 1   Leanne Herren
South Holland (Thornwood) R   13 2   Pat Adcock
Winnetka (New Trier East) R   7 4   Darlene Kluka

1976-77

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Cahokia (H.S.) RSQ 1 19 0   Teresa (Burris) Arnold
Richton Park (Rich South) RSQ 2 17 7   Janet Grzetich
Deerfield (H.S.) RSQ   11 2   Lois Pettinger
Herrin (H.S.) RSQ   18 2   Ann (Miller) Mayes
Joliet (West) RSQ   19 4   Jo Streit
Quincy (Sr.) RSQ   25 2   John Koscielski
Washington RSQ   16 3   Jan Smith
Winnetka (New Trier East) RSQ   15 2   Darlene Kluka
Algonquin (Jacobs) R          
Alton (Sr.) R   9 7   Mary Bowling
Arlington Heights (Hersey) R          
Canton R          
Champaign (Centennial) R   3 4   Goudie
Cicero (Morton East) R   13 2   Fran Balla
Downers Grove (South) R   12 4   Gretchen (Doss) Sauer
Fox Lake (Grant) R          
Havana R          
Mascoutah R          
Mt. Prospect (Prospect) R   15 2   Nancy Dallia
Naperville (Central) R          
Oswego (H.S.) R   10 3   Becky Hejtmanek
Palestine R   7 1   Mary Ann Bandy
Palos Hills (Stagg) R          
Pekin R   14 3   LaDonna Hurley
Pontiac R          
Red Bud R          
Rock Island (Alleman) R   9 5   Karen Wilson
Rosiclare R          
South Holland (Thornwood) R   16 5   Pat Adcock
Sycamore (H.S.) R   17 1   Mark Pelczarski
Wenona R          

1977-78

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Quincy (Sr.) RSQ 1 21 4   John Koscielski
Winnetka (New Trier East) RSQ 2 18 4   Jack Benson
Cahokia (H.S.) RSQ   18 4   Teresa (Burris) Arnold
Evergreen Park RSQ   17 5   Marilyn Wax
Fairfield RSQ   9 4 1 Peggy M. Durst
Genoa (G.-Kingston) RSQ   13 4   Lenny Peterson
Joliet (West) RSQ   20 2   Jo Streit
Metamora RSQ   10 7   Debra Nowicki
Bartonville (Limestone) R          
Bradley (B.-Bourbonnais) R   18 5   Darla Moldenhauer
Canton R          
East Peoria R          
Edwardsville (H.S.) R   17 3   Mary Kay Hytur
LaGrange (Lyons) R          
Libertyville R   18 3   Linda Delano
Monticello R          
Naperville (North) R   6 12   Joan Callaway
Palatine (Fremd) R          
Red Bud R          
Rock Island (H.S.) R          
Skokie (Niles West) R   14 1   Leanne Herren
South Holland (Thornwood) R   13 11   Gary Lagesse
Tamms (Egyptian) R   20 10   Cheryl Bean Bunge
Warsaw R          
Zeigler (Z.-Royalton) R          

1978-79

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Cahokia (H.S.) RSQ 1 23 0   Teresa (Burris) Arnold
Machesney Park (Harlem) RSQ 2 19 3   Sharon Hendrix
Casey RSQ   10 2   Denny Throneburg
Champaign (Central) RSQ   17 1   Nancy Paterson
Downers Grove (North) RSQ   11 8   June Miller
LaGrange (Lyons) RSQ   18 1   Jane Jacobs
Peoria (Academy of Our Lady) RSQ   14 7   Mickey Shallau
Skokie (Niles West) RSQ   16 1   Leanne Herren
Antioch R          
Aurora (East) R          
Bradley (B.-Bourbonnais) R   22 7   Darla Moldenhauer
Buffalo Grove R   14 11   Paula VonGerichton
Carbondale (H.S.) R          
Dolton (Thornridge) R   11 3   Bill Kalloway
Elk Grove Village (E.G.) R          
Glen Ellyn (Glenbard West) R          
Lake Forest (H.S.) R   17 4   Jodi Martin
LaSalle (L.-Peru) R          
Mascoutah R          
McLeansboro R          
Midlothian (Bremen) R          
New Lenox (Lincoln-Way) R          
Oak Park (O.P.-River Forest) R          
Pekin R   15 5   LaDonna Hurley
Pontiac R          
Quincy (Notre Dame) R   16 5   Bill Starkey
Rock Island (H.S.) R          
Salem R          

1979-80

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Machesney Park (Harlem) RSQ 1 25 0   Sharon Hendrix
Herrin (H.S.) RSQ 2 22 1   Bruce Jilek
Bartonville (Limestone) RSQ   22 2   Lou Dobrydnia
Cahokia (H.S.) RSQ   26 5   Teresa (Burris) Arnold
Downers Grove (South) RSQ   21 2   Gretchen (Doss) Sauer
Gurnee (Warren) RSQ   23 4   Chris Woodard
Lockport (Twp.) RSQ   21 6   Barb Burk
Washington RSQ   23 3   Jan Smith
Bloomington (H.S.) R   17 14   Dr. Jo Morrison
Breese (Central) R         Diane Marsh
Casey R   19 2   Denny Throneburg
Champaign (Central) R          
Chicago (Luther South) R          
Country Club Hills (Hillcrest) R   18 4   Paul Loparco
Edwardsville (H.S.) R   18 7   Mary Kay Hytur
Elk Grove Village (E.G.) R          
Evergreen Park R   19 5   Marilyn Wax
Hoffman Estates (Conant) R   14 6   Barb Bostian
McHenry R          
McLeansboro R          
Quincy (Notre Dame) R   23 2   Bill Starkey
Rock Island (H.S.) R          
Springfield (Lanphier) R          
Streator (Twp.) R          
Warsaw R          
Winnetka (New Trier East) R   19 4   Jack Benson