Journalism Top 10 Teams

* Last updated at 10:30 am on Monday, April 24, 2017

Print this page

JRN.2005-06

Place School Score Coach
1 Naperville (Central) 21 Linda Kane
2 Winnetka (New Trier) 21 John Lucadamo
3 Fithian (Oakwood) 18 Tim Lee
3 Glenview (Glenbrook South) 18 Marshall Harris
5 Champaign (Centennial) 15 Brenda Searby
6 Arlington Heights (Hersey) 13 Janet Levin
6 Belleville (West) 13 Laurie Bielong
6 Peoria (Richwoods) 13 Dan Kerns
6 Schaumburg (H.S.) 13 Rosemary Ryan
10 Franklin Park-Northlake (Leyden) 12 Karen Schumpp
10 Galena (H.S.) 12 Linda Howard
10 Rockford (Jefferson) 12 Barbara Erickson

JRN.2006-07

Place School Score Coach
1 Rockford (Jefferson) 30 Barbara Erickson
2 Lincolnshire (Stevenson) 26 Barbara Thill
3 Huntley 20 Dennis Brown
3 Naperville (Central) 20 Linda Kane
5 Palatine (Fremd) 17 Jennifer Meils
6 Plainfield (Central) 16 Renee Nieckula
7 Belleville (West) 15 Laurie Bielong
8 Oak Lawn (Community) 13 Lauren May
9 Urbana (University) 12 David Porreca
10 Champaign (Centennial) 11 Brenda Searby

JRN.2007-08

Place School Score Coach
1 Palatine (Fremd) 28 Jennifer Meils
2 Urbana (University) 23 Dave Porreca
3 Naperville (Central) 19 Linda Kane
4 Glenview (Glenbrook South) 18 Marshall Harris
5 Flossmoor (Homewood-F.) 16 Candi Helsel
6 Naperville (North) 14 Rosanna Catapano
7 Winnetka (New Trier) 13 John Lucadamo
8 Huntley 12 Dennis Brown
9 Oak Lawn (Community) 11 Lauren May
10 Bartlett 10 Jill Flanagan
10 Plainfield (Central) 10 Renee Nieckula

JRN.2008-09

Place School Score Coach
1 Urbana (University) 23 David Porreca
2 Mt. Prospect (Prospect) 20 Jason Block
2 Rolling Meadows 20 Stan Zoller
4 Edwardsville (H.S.) 19 Michael Dando
5 Huntley 17 Dennis Brown
6 Fithian (Oakwood) 13 Tim Lee
6 Glenview (Glenbrook South) 13 Marshall Harris
6 Mattoon 13 Amanda Bright
6 Naperville (Central) 13 Keith Carlson
10 O'Fallon (H.S.) 11 Ken Cissell
10 Palatine (Fremd) 11 Russ Anderson
10 Wheeling 11 Karen Barrett

JRN.2009-10

Place School Score Coach
1 Naperville (Central) 32 Keith Carlson
2 O'Fallon (H.S.) 22 Mary Dempsey
3 Huntley 19 Dennis Brown
4 Rolling Meadows 16 Stan Zoller
4 Urbana (University) 16 David Porreca
6 Mt. Prospect (Prospect) 15 Jason Block
6 Palatine (Fremd) 15 Russ Anderson
8 Galena (H.S.) 13 Linda Howard
9 Belleville (West) 12 Laurie Bielong
10 Minooka 11 Matt Thomas

JRN.2010-11

Place School Score Coach
1 Flossmoor (Homewood-F.) 24 Candi Helsel-Wilk
2 Huntley 22 Dennis Brown
3 Galena (H.S.) 18 Linda Howard
4 Palatine (Fremd) 16 Russ Anderson
4 Urbana (University) 16 Carol Lombardi
6 Lansing (Thornton Fractional South) 15 Kim Praser
6 Mt. Prospect (Prospect) 15 Jason Block
8 Burbank (Reavis) 14 Karen Shaver
9 Glenview (Glenbrook South) 13 Marshall Harris
9 Winnetka (New Trier) 13 John Lucadamo

JRN.2011-12

Place School Score Coach
1 Palatine (Fremd) 29 Russ Anderson
2 Urbana (University) 28 Carol Lombardi
3 Downers Grove (North) 21 Elizabeth Levin
4 Chicago (Taft) 16 Patrick T. Levins
5 Huntley 15 Dennis Brown
6 Wheeling 13 John Uhrik
7 Chicago (Lane) 11 Seth Johnson
7 Grayslake (North) 11 Brenda Smith
7 Minooka 11 Matt Thomas
7 Naperville (Central) 11 Keith Carlson

JRN.2012-13

Place School Score Coach
1 Minooka 26 Matt Thomas
2 Huntley 25 Dennis Brown
3 Naperville (Central) 21 Keith Carlson
4 Palatine (Fremd) 19 Grant Dawson
5 Belleville (West) 17 J.J. Stallcup
6 Washington 15 Jennifer Reiser
7 Flossmoor (Homewood-F.) 13 Candi Helsel-Wilk
8 Chicago (Mother McAuley) 12 Diana Burban
8 Rolling Meadows 12 StanZoller
10 Galena (H.S.) 11 Linda Howard

JRN.2013-14

Place School Score Coach
1 Downers Grove (North) 29 Elizabeth Levin
2 Evanston (Twp.) 27 Rodney Lowe
3 Darien (Hinsdale South) 25 Jim Kelly
4 Edwardsville (H.S.) 21 Amanda Thrun
5 Palatine (Fremd) 20 Grant Dawson
6 South Elgin 16 Kari Botkin
7 Naperville (Central) 15 Kieth Carlson
8 Mt. Prospect (Prospect) 13 Jason Block
9 Palos Heights (Shepard) 12 Erin Kay
10 Galena (H.S.) 11 Linda Howard

JRN.2014-15

Place School Score Coach
1 Evanston (Twp.) 28 Rodney Lowe
2 Palatine (Fremd) 25 Grant Dawson
3 Darien (Hinsdale South) 24 Jim Kelly
4 Huntley 20 Dennis Brown
5 Edwardsville (H.S.) 17 Amanda Thrun
5 Palatine (H.S.) 17 Sean Berleman
5 Taylorville 17 Steve Steele
8 Naperville (North) 16 Tara Jewell
9 Downers Grove (North) 15 Elizabeth Levin
10 Glenview (Glenbrook South) 14 Brenda Field

JRN.2015-16

Place School Score Coach
1 Flossmoor (Homewood-F.) 30 Candi Helsel-Wilk
2 Lincolnshire (Stevenson) 18 Dean Bradshaw
3 Naperville (Central) 17 Keith Carlson
4 South Elgin 16 Kari Botkin
5 Edwardsville (H.S.) 15 Amanda Thrun
6 Downers Grove (South) 14 Mary Long
6 Wheeling 14 Sandra Gruen
8 Huntley 13 Dennis Brown
9 Glenview (Glenbrook South) 12 Marshall Harris
9 Oak Lawn (Community) 12 Jessica Nickless
9 Washington 12 Jennifer Reiser