Speech Individual Events Medalists

* Last updated at 7:35 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

1980-81

dramatic duet acting

Place Name School
1 Tyrone Eaves & Lynne Magnavite Dolton (Thornridge)
2 Jessica Schreiber & Rebecca Schreiber Lincoln
3 Ben Hunsaker & Jayne Womble Belleville (West)
3 Josh Rosenzwieg & Julie Rubin Highland Park
3 Andy Foster & John Neisler Wheaton (Central)
6 Jane Flynn & Charles Glenn Oak Lawn (Richards)

dramatic interpretation

Place Name School
1 Dave Marshall Lincoln
2 Barb Beach Flossmoor (Homewood-F.)
3 John White Peoria (Richwoods)
4 Sean Fetter Wheaton (W.-Warrenville)
5 Marcus Lovett Glen Ellyn (Glenbard South)
6 Cathy Price LaGrange (Lyons)

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Andy Schapiro Flossmoor (Homewood-F.)
2 Ira Belcove Deerfield
3 Jan Stevenson Normal (University)
4 Chris Miller Waterloo (H.S.)
5 Haydn Shaw Lincoln
6 Joe Kulakofsky Park Forest (Rich East)

humorous duet acting

Place Name School
1 Joe Hackett & Mari Poulsen Tinley Park (Andrew)
2 Ellen Baker & David Koropp Elmhurst (York)
3 Tim Clue & Sue Ferrara Rochelle
4 Phil Johnson & Jeanette Raclaw Libertyville
5 Jane Flynn & Mike Mulconrey Oak Lawn (Richards)
6 Mark Hollman & Jeff Kopis Belleville (East)

humorous interpretation

Place Name School
1 John White Peoria (Richwoods)
2 Mike Mulconrey Oak Lawn (Richards)
3 Sue Cadlek Des Plaines (Maine West)
4 Lee Rubin Peoria (H.S.)
5 Marne Schwarz Palos Heights (Shepard)
6 Jim Pappageorge Wheaton (North)

oratorical declamation

Place Name School
1 David Filkin Wheaton (Central)
2 Janet Vieweg Heyworth
3 Sharon Childress Dolton (Thornridge)
4 Brian Marsh Blue Island (Eisenhower)
5 Susan Janda Evanston (Twp.)
6 Donna Hadrava Wheaton (W.-Warrenville)

original comedy

Place Name School
1 John Hildreth Streator (Twp.)
2 Todd Spencer Clifton (Central)
3 Gene Soderstrom LaGrange (Lyons)
4 Lee Rubin Peoria (H.S.)
5 Andy Kreiss Peoria (Richwoods)
6 Donovan Carey Dolton (Thornridge)

original oratory

Place Name School
1 Paul Kattner Gurnee (Warren)
2 Kim Fry Bloomington (H.S.)
3 Haydn Shaw Lincoln
4 Ken Rice Park Ridge (Maine East)
5 Yvonne Richert Bensenville (Fenton)
6 Bill Boyce Palatine (Fremd)

prose reading

Place Name School
1 Alicia Herman South Holland (Thornwood)
2 David Baker Normal (Community)
3 Viril Hill Kankakee (Westview)
4 Holly Williams Palos Heights (Shepard)
5 Bob Petkoff Princeton

radio speaking

Place Name School
1 Carl Butzer Flossmoor (Homewood-F.)
2 Linda Luna Bensenville (Fenton)
3 Rick McLaughlin Macomb
4 Ian Malbon Dunlap
5 Mark Gibson Normal (Community)

verse reading

Place Name School
1 Kristi Gleim Ottawa (Twp.)
2 Alicia Herman South Holland (Thornwood)
3 Teresa Berta Palatine (H.S.)
4 Julie Deichmann Carbondale (H.S.)
5 Sam Mungo Normal (University)
6 Aimee Jackson Bensenville (Fenton)

1981-82

dramatic duet acting

Place Name School
1 Denise Blank & John Neisler Wheaton (Central)
2 Steve Major & Holly Williams Palos Heights (Shepard)
3 Lisa Huessner & John Knight Pekin
4 John Hansen & Jim Wineburner Tremont
5 Mari Poulsen & Janine Stroemer Tinley Park (Andrew)
6 Karen Abrams & Mike Moore Granite City (South)

dramatic interpretation

Place Name School
1 Janet Young Dolton (Thornridge)
2 Chuck Pelletier Arlington Heights (Forest View)
3 Mark Puente Belleville (St. Henry)
4 Lisa Kosiara Lansing (Thornton Fractional South)
5 Ginger Scott Normal (University)
6 Bill Crowley South Holland (Thornwood)

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Don Lorenzen South Holland (Thornwood)
2 Kenneth Bloom Flossmoor (Homewood-F.)
3 Andrew Maravitz Deerfield
4 Mark Metzger Belleville (West)
5 Richard Reese Mt. Prospect (Prospect)
6 Willie Schroeer Normal (University)

humorous duet acting

Place Name School
1 Eric Berg & John Neisler Wheaton (Central)
2 Karen Stehlik & Jeff Wagner Wheaton (W.-Warrenville)
3 Barry Malloyd & Tonette Spencer East St. Louis (Lincoln)
4 Jack Kellogg & Mari Poulsen Tinley Park (Andrew)
5 Maggie Gesselbract & Matt Solomon Peoria (Bergan)
6 Dave Saperstein & Traci Skelley Gurnee (Warren)

humorous interpretation

Place Name School
1 Suzanne Kadlec Des Plaines (Maine West)
2 Greg Lhamon Pekin
3 Eric Berg Wheaton (Central)
4 Paul Sass Downers Grove (South)
5 Jay James North Chicago
6 Cindy Bass Decatur (MacArthur)

oratorical declamation

Place Name School
1 Ann Beaver Lincoln
2 Sharon Sawdo Downers Grove (South)
3 Kathy Puls Glen Ellyn (Glenbard West)
4 Kellyanne White Franklin Park-Northlake (Leyden)
5 Mark Metzger Belleville (West)
6 Judy Sasuta South Holland (Thornwood)

original comedy

Place Name School
1 Paul Sass Downers Grove (South)
2 Andy Kreiss Peoria (Richwoods)
3 Julie Hutchcroft Glen Ellyn (Glenbard West)
4 John Concepcion Arlington Heights (Forest View)
5 Todd Spencer Clifton (Central)
6 Gary Webel Heyworth

original oratory

Place Name School
1 Bill Kephart Chillicothe (Illinois Valley Central)
2 Janet Vieweg Heyworth
3 Elaine Kolintzas South Holland (Thornwood)
4 Mark Puente Belleville (St. Henry)
5 Ching Wu Richton Park (Rich South)
6 Barbra Sigmon Niantic (N.-Harristown)

prose reading

Place Name School
1 Lisa Mayer Oak Lawn (Richards)
2 Celia Hollatz Wheaton (North)
3 Andy Foster Wheaton (Central)
4 Cheryl McNeilly Rochelle
5 Lisa Huber Franklin Park-Northlake (Leyden)
6 Cathy Skizas South Holland (Thornwood)

radio speaking

Place Name School
1 Mark Crede Peoria (Woodruff)
2 E.J. Cudworth Gurnee (Warren)
3 Scott Roth Watseka
4 Paul Mitri Mattoon
5 Joe Crain Cairo
6 Don Bockman Park Ridge (Maine East)

verse reading

Place Name School
1 Felicia Jenkins South Holland (Thornwood)
2 Ching Wu Richton Park (Rich South)
3 Cindy Wilson Wheaton (Central)
4 Paul Rudd Peoria (Manual)
5 Lisa Ochal Des Plaines (Maine West)
6 Chris Fong Park Ridge (Maine East)

1982-83

dramatic duet acting

Place Name School
1 Eric Berg & Andy Foster Wheaton (Central)
2 Matt Gusick & Janine Stroemer Tinley Park (Andrew)
3 Tricia Governile & Marty Madden Roselle (Lake Park)
4 Chris Davis & Gwen Loeb Urbana (H.S.)
5 Mark Koetzer & Laura Lindeman Oswego (H.S.)
6 Myron Barnett & Sara Love Harvey (Thornton)

dramatic interpretation

Place Name School
1 Joseph Crum Rochelle
2 C. Johnathon Reilly Wilmette (Loyola Academy)
3 Rhonda Young Decatur (MacArthur)
4 Carl Bower O'Fallon (H.S.)
5 Donna Jerousek Crystal Lake (Central)
6 Frank Hughes Harvey (Thornton)

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Tom Doyle Pekin
2 William Saracco Oak Park (Fenwick)
3 Will Schroor Normal (University)
4 Jenny Polli LaGrange (Lyons)
5 Amy Bix Highland Park
6 Mark Winters Chicago (St. Ignatius College Prep)

humorous duet acting

Place Name School
1 Jack Kellogg & Mark Maranto Tinley Park (Andrew)
2 Sara Hunt & Kevin Walker Rochelle
3 David Funck & Kevin Spengel Wheaton (Central)
4 Tim Jenkins & Adrea Smith North Chicago
5 Tracy Muir & Brendan Schrof Forrest (F.-Strawn-Wing)
6 Darryl Gordon & Rick Hoffman Dolton (Thornridge)

humorous interpretation

Place Name School
1 Eric Berg Wheaton (Central)
2 Tim Lee Harvey (Thornton)
3 Mark Gerrard Oak Park (O.P.-River Forest)
4 Brock Haldeman Downers Grove (South)
5 Michele McCain Libertyville
6 Stephanie Moore Decatur (MacArthur)

oratorical declamation

Place Name School
1 Kelly Dixon Carbondale (H.S.)
2 Andy Foster Wheaton (Central)
3 Yvonne Richert Bensenville (Fenton)
4 Kellyanne White Franklin Park-Northlake (Leyden)
5 Andrea McClure Decatur (MacArthur)
6 Mary Ann Mayberry McHenry

original comedy

Place Name School
1 Derek Alexander Dolton (Thornridge)
2 Chris Marsden Wheaton (W.-Warrenville)
3 Mark Maranto Tinley Park (Andrew)
4 Bob Smith Flossmoor (Homewood-F.)
5 Eric Christensen Bensenville (Fenton)
6 Howard Berkson Champaign (Central)

original oratory

Place Name School
1 Yvonne Richert Bensenville (Fenton)
2 Ted Myhre Belleville (West)
3 Barbra Sigmon Niantic (N.-Harristown)
4 Mary Weishaupt Tremont
5 Kathi Miller Heyworth
6 Brian Hay Arlington Heights (Forest View)

prose reading

Place Name School
1 Mary Weishaupt Tremont
2 Suzanne Valliere Downers Grove (South)
3 Kim Clayton Flossmoor (Homewood-F.)
4 Cheryl McNeilly Rochelle
5 Kate Olsen Northbrook (Glenbrook North)
6 Sharyl Burau Crystal Lake (Central)

radio speaking

Place Name School
1 John Abuja Park Ridge (Maine East)
2 Tina Kaebitzsche Crystal Lake (Central)
3 Patty Fogarty Dolton (Thornridge)
4 Ron Bennett Blue Island (Eisenhower)
5 Nancy Jamroz Oak Lawn (Richards)
6 David Kibler Roxana

verse reading

Place Name School
1 Anne Furey Hinsdale (Central)
2 Anne Hutchroft Glen Ellyn (Glenbard West)
3 Sara Bushnell Normal (University)
4 John Knight Pekin
5 Julie O'Neal Olympia Fields (Rich Central)
6 Tanya Hawkins Lincoln

1983-84

dramatic duet acting

Place Name School
1 Sharyl Burau & Amy Ferraro Crystal Lake (Central)
1 Mark Hunt & Julie Prisk Lincoln
3 Tim Bass & Marty Hays Decatur (MacArthur)
3 Ed Billings & Matt Gallagher Flossmoor (Homewood-F.)
5 Tim Watkins & Mike Wojtiuk Bensenville (Fenton)
6 Bill Fogarty & Joe Kern Dolton (Thornridge)

dramatic interpretation

Place Name School
1 Kim Clayton Flossmoor (Homewood-F.)
1 Matt Gusick Tinley Park (Andrew)
3 Amy Spohr Ottawa (Twp.)
4 Amber Brown Dolton (Thornridge)
5 Lisa Savegnago Wheaton (Central)
6 Margery Handy Belleville (East)

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Andrew Jacobs Downers Grove (South)
2 Mark Winters Chicago (St. Ignatius College Prep)
3 Sarah Clark Peoria (Richwoods)
4 Amy Meyers Bartonville (Limestone)
5 Mike Massart Carol Stream (Glenbard North)
6 Mike Auslin Skokie (Niles North)

humorous duet acting

Place Name School
1 Mark Hunt & Lorie Paterson Lincoln
1 Matt Gusick & Mark Maranto Tinley Park (Andrew)
3 David Funck & Kevin Spengel Wheaton (Central)
4 Ed Billings & Julie Kautz Flossmoor (Homewood-F.)
4 Paul McDowel & Jay Puckett LaGrange (Lyons)
6 Jason DeSanto & Phil Pawelczyk Palos Hills (Stagg)

humorous interpretation

Place Name School
1 John Metoyer Bensenville (Fenton)
2 Michael Stoyanov Evanston (Twp.)
3 Kevin Spengel Wheaton (Central)
4 Jim Dague Oak Lawn (Community)
5 Brock Haldeman Downers Grove (South)
6 Lorie Paterson Lincoln

oratorical declamation

Place Name School
1 Dorothy Mendoza Downers Grove (South)
2 Steve Baker Normal (Community)
3 Shawn Evans Flossmoor (Homewood-F.)
4 Lisa Beeler Danville (Schlarman)
4 Drenda Spohnholtz Tinley Park (Andrew)
6 Kati Fairfield Bloomington (Central Catholic)

original comedy

Place Name School
1 Marc Rosenbush Oak Park (O.P.-River Forest)
2 Eric Christensen Bensenville (Fenton)
3 Bart Lane Granite City
4 Kevin Lapham Crystal Lake (Central)
4 Mark Maranto Tinley Park (Andrew)
6 Erik Engel Downers Grove (South)

original oratory

Place Name School
1 Terry Reed Park Forest (Rich East)
1 Dawn Lorenzen South Holland (Thornwood)
3 Julie Prisk Lincoln
4 Mack Bradley Belleville (West)
4 Stan Glazier Bensenville (Fenton)
6 Barbara Bassett Belleville (East)

prose reading

Place Name School
1 Karen Schwartz Tinley Park (Andrew)
2 Kim Clayton Flossmoor (Homewood-F.)
3 Cherie Martire Dolton (Thornridge)
4 Jay Burghardt Wheaton (Central)
5 Stephanie Westgor Hoffman Estates (H.S.)
6 Kim Walker East St. Louis (Lincoln)

radio speaking

Place Name School
1 Dorothy Mendoza Downers Grove (South)
2 Chris Cripps Benton
3 Joe Crain Cairo
4 Dan Romain Evanston (Twp.)
5 John Grigas Country Club Hills (Hillcrest)

verse reading

Place Name School
1 Margery Handy Belleville (East)
1 Kathy Murphy Flossmoor (Homewood-F.)
1 Andrea Mays Harvey (Thornton)
1 Steve Baker Normal (Community)
5 Karen Schwartz Tinley Park (Andrew)
6 Gretchen Bull Palatine (H.S.)

1984-85

dramatic duet acting

Place Name School
1 Tracy Johnson & Kim Robinson North Chicago
2 Melissa Orban & Gus Papageorgakis Lansing (Thornton Fractional South)
3 Sharyl Burau & Donna Jerousek Crystal Lake (Central)
4 Dave Blazevich & Matt Mazur Flossmoor (Homewood-F.)
5 Fred Krejka & Lisa Savegnago Wheaton (Central)
6 Eric Allain & Jeff Henderson Aurora (Waubonsie Valley)

dramatic interpretation

Place Name School
1 Donna Jerousek Crystal Lake (Central)
2 Fred Krejka Wheaton (Central)
3 Tracy Listenbee North Chicago
4 Cherie Martire Dolton (Thornridge)
5 Lena Akelian Skokie (Niles North)
6 Emma Addison Palos Heights (Shepard)

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Andrew Jacobs Downers Grove (South)
2 Rich Warne Wheaton (North)
3 Curtis Chang Park Ridge (Maine East)
4 Jeff Zucker Carbondale (H.S.)
5 Mike Jakoby Pekin
6 Eric Morris Deerfield

humorous duet acting

Place Name School
1 Jane Hines & Gus Papageorgakis Lansing (Thornton Fractional South)
2 John Spears & Jennifer Sutton Normal (University)
3 Don Pinkston & Karl Spohnholtz Tinley Park (Andrew)
4 David Gehring & Walter Zimmer Rochelle
5 Michael Shapiro & Scott Silverman Highland Park
6 Brannon Loomis & Kim Van Zandt Crystal Lake (Central)

humorous interpretation

Place Name School
1 Jay Pecora Park Forest (Rich East)
2 Julie Kautz Flossmoor (Homewood-F.)
3 John David Crystal Lake (Central)
4 Lisa Savegnago Wheaton (Central)
5 Mike Bryson Joliet (West)
6 Lamont Robinson Peoria (Woodruff)

oratorical declamation

Place Name School
1 Daphne Glover Bloomington (H.S.)
2 Michelle Purcell Dolton (Thornridge)
3 Amy Poskin Ottawa (Twp.)
4 Chris Cripps Benton
5 Janna Lohmolder Wheaton (Central)
6 Sara Doolen Lincoln

original comedy

Place Name School
1 Peter Byrnes Buffalo Grove
2 Kevin Helmick South Holland (Thornwood)
3 Tom Eubanks Gurnee (Warren)
4 Eric Christensen Bensenville (Fenton)
5 Steve Macarus Palos Heights (Shepard)
6 Patrick Deal Harvey (Thornton)

original oratory

Place Name School
1 Dorothy Mendoza Downers Grove (South)
2 Judy Gawlik Dolton (Thornridge)
3 Julie Austin Lincoln
4 Janella Ryan East Peoria
5 Maneesha Bhamidipaty Morris
6 Curtis Chang Park Ridge (Maine East)

prose reading

Place Name School
1 Cathy Shaw Mt. Vernon (H.S.)
2 Melora Mills Des Plaines (Maine West)
3 Julie Kautz Flossmoor (Homewood-F.)
4 Sharyl Burau Crystal Lake (Central)
5 Elizabeth Jahren Belleville (East)
6 Laura Edidin Northbrook (Glenbrook North)

radio speaking

Place Name School
1 Chris Mathis Peoria (H.S.)
2 Dan Romain Evanston (Twp.)
3 Chris Cripps Benton
4 Bob Gerard Cary (C.-Grove)
5 Mike Malak South Holland (Thornwood)
6 David Andrews Northbrook (Glenbrook North)

special occasion speaking

Place Name School
1 Mary Beth Machuga Downers Grove (South)
2 Phil Sabes Buffalo Grove
3 Jerrold Smith Harvey (Thornton)
4 Anders Hellstrom Pekin
5 Judy Gawlik Dolton (Thornridge)
6 Blake Schomas Wheaton (Central)

verse reading

Place Name School
1 Jean Butcher Normal (University)
2 Julie O'Neal Olympia Fields (Rich Central)
3 Dorothy Mendoza Downers Grove (South)
4 Julie Benton Deerfield
5 Darrin Gayles Peoria (H.S.)
6 Karl Spohnholtz Tinley Park (Andrew)

1985-86

dramatic duet acting

Place Name School
1 Amy Furlett & Tom Zeidler Northbrook (Glenbrook North)
2 John David & Brannon Loomis Crystal Lake (Central)
3 Heather Martin & Don Pinkston Tinley Park (Andrew)
4 Paul Buescher & Jason Damkoehler Normal (University)
5 Gus Papageorgakis & Beth Scheuneman Lansing (Thornton Fractional South)
6 Kathy Bambrick & Sarah Braun Mt. Vernon (H.S.)

dramatic interpretation

Place Name School
1 Sarah Braun Mt. Vernon (H.S.)
2 James Drago Granite City
3 Julie Kautz Flossmoor (Homewood-F.)
4 Laura Myers Deerfield
5 Autumn Geist Downers Grove (South)
6 Brannon Loomis Crystal Lake (Central)

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Curtis Chang Park Ridge (Maine East)
2 Mike Jakoby Pekin
3 Lena Smith Tinley Park (Andrew)
4 Katie Neumiller Peoria (H.S.)
5 Christine Taylor Skokie (Niles North)
6 Semma Kahn Peoria (Richwoods)

humorous duet acting

Place Name School
1 Cheri Rinchich & Karl Spohnholtz Tinley Park (Andrew)
2 Mike Miller & Carl Potter Lansing (Thornton Fractional South)
3 John Morris & Jeff Peterlin Peoria (Richwoods)
4 Chris Konrad & Rich McMannis Aurora (Waubonsie Valley)
5 Charlie Jensen & Jeff Temple Wheaton (Central)
6 John Colella & Jeff Przybylo Arlington Heights (Forest View)

humorous interpretation

Place Name School
1 Phil Pawelczyk Palos Hills (Stagg)
2 Terry Rubin Peoria (H.S.)
3 Dave Blazevich Flossmoor (Homewood-F.)
4 Cecilia Castaneda Dolton (Thornridge)
5 Amy Furlett Northbrook (Glenbrook North)
6 Jeff Dent Belleville (West)

oratorical declamation

Place Name School
1 Dawn Bach DeKalb
2 Kennaria Brown Carol Stream (Glenbard North)
3 Trang Nguyen Dolton (Thornridge)
3 Gale Bolinao Metropolis (Massac County)
3 Kevin Helmick South Holland (Thornwood)
6 Dave Gundaker Lansing (Thornton Fractional South)

original comedy

Place Name School
1 Joel Jeske Glen Ellyn (Glenbard West)
2 Peter Byrnes Buffalo Grove
3 Dave Blazevich Flossmoor (Homewood-F.)
3 Anne Stephen Mt. Vernon (H.S.)
3 Lars Myers Normal (University)
6 Lonnell Harris East St. Louis (Lincoln)

original oratory

Place Name School
1 Jason DeSanto Palos Hills (Stagg)
2 Jennifer Norten Downers Grove (South)
3 Penny Petrow Pekin
4 Heather Miesen Crystal Lake (Central)
5 Robin Neidorf Northbrook (Glenbrook North)
6 Robin Cullen Glen Ellyn (Glenbard South)

prose reading

Place Name School
1 Lisa Orton Wheaton (North)
2 Julie Kautz Flossmoor (Homewood-F.)
3 Laura Edidin Northbrook (Glenbrook North)
4 Judy Gawlik Dolton (Thornridge)
4 Penny Petrow Pekin
4 Daniel Reitz Tinley Park (Andrew)

radio speaking

Place Name School
1 Chris Cripps Benton
2 Dave Gundaker Lansing (Thornton Fractional South)
3 Garrett Gosselink Bolingbrook
4 David Andrews Northbrook (Glenbrook North)
5 Kate Emerson Gurnee (Warren)
6 Don Dees Joliet (West)

special occasion speaking

Place Name School
1 Jason DeSanto Palos Hills (Stagg)
2 Greg Western Gurnee (Warren)
3 Adriana Uribe South Holland (Thornwood)
4 Jodi Parks Tinley Park (Andrew)
5 Todd Barron Wheaton (North)
6 Tom Dotson Bartonville (Limestone)

verse reading

Place Name School
1 Anne Hartmann Oak Park (O.P.-River Forest)
2 Amy Chura Rochelle
3 Melanie Rowland Palos Heights (Shepard)
4 Zanetta McDaniel Carbondale (H.S.)
5 Dawn Bach DeKalb
6 Valerie Beck Olympia Fields (Rich Central)

1986-87

dramatic duet acting

Place Name School
1 Layne Hirsch & Scott Poticha Northbrook (Glenbrook North)
2 Charlie Jensen & Jerusha Matsen Wheaton (Central)
3 Todd Lauterbach & Candy Staron Flossmoor (Homewood-F.)
4 Carla Carey & Maurice Dailey Dolton (Thornridge)
5 Michelle Etchason & Heather Martin Tinley Park (Andrew)
6 Shawna Seaton & Toby Strader Charleston

dramatic interpretation

Place Name School
1 Candy Staron Flossmoor (Homewood-F.)
2 Dawn Bach DeKalb
3 Deanna Schwarz Belleville (East)
4 Alyssa Russel Peoria (Richwoods)
5 Leslie Barbre North Chicago
6 Stacy Nekula Tinley Park (Andrew)

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Kristen Yarema Glen Ellyn (Glenbard West)
2 Garry Scott Normal (University)
3 Robin Neidorf Northbrook (Glenbrook North)
4 Jerry Sheehan Pekin
5 Erin Logan Downers Grove (South)
6 Christine Taylor Skokie (Niles North)

humorous duet acting

Place Name School
1 Dwight Buchholtz & Kathie Collins Gurnee (Warren)
2 Lindley Curry & Jeff Lieber Evanston (Twp.)
3 Matthew Allaway & Heather Martin Tinley Park (Andrew)
4 Dan Hitzemann & Tom Keating Roselle (Lake Park)
5 Chris Mancini & Sessie Schomas Wheaton (Central)
6 Jeff Dent & Chris Shannon Belleville (West)
6 Tom Carr & Alex Nalbach LaGrange (Lyons)

humorous interpretation

Place Name School
1 Terry Rubin Peoria (H.S.)
2 Phil Pawelczyk Palos Hills (Stagg)
3 Keith Spengel Wheaton (Central)
4 Lee Ann Kim Downers Grove (South)
5 Jeff Dent Belleville (West)
6 Geoff Stevens Elk Grove Village (E.G.)

oratorical declamation

Place Name School
1 Autumn Geist Downers Grove (South)
2 Sandy Gee Oak Park (O.P.-River Forest)
3 Rita Chang Crystal Lake (South)
4 Kirsten Albrecht Flossmoor (Homewood-F.)
5 Kathy Bambrick Mt. Vernon (H.S.)
6 Anita Kuzmarskis Downers Grove (North)

original comedy

Place Name School
1 Lonnell Harris East St. Louis (Lincoln)
2 Bix Aliu Yorkville
3 Phil Pawelczyk Palos Hills (Stagg)
4 Willie Porter Harvey (Thornton)
5 Kevin King Bensenville (Fenton)
6 Darlene Dantes Downers Grove (South)

original oratory

Place Name School
1 Michelle Etchason Tinley Park (Andrew)
2 Kirsten Albrecht Flossmoor (Homewood-F.)
3 Rekha Rao Wheaton (Central)
4 Ellen Amster Olympia Fields (Rich Central)
5 Karen Hessel Downers Grove (North)

prose reading

Place Name School
1 Anne Latta South Holland (Thornwood)
2 Elizabeth Zechel Downers Grove (South)
3 Beth Bauer Peoria (Richwoods)
4 Pat Scott Flossmoor (Homewood-F.)
5 Tess Lina Country Club Hills (Hillcrest)
6 Mmelashon Jackson Harvey (Thornton)

radio speaking

Place Name School
1 David Andrews Northbrook (Glenbrook North)
2 Fred Kiser Geneseo (Darnall)
3 Kathie Schoessling Wilmette (Regina Dominican)
4 Jonathen Willis West Frankfort (Frankfort)
5 Richard Hua Downers Grove (South)
6 Mike Metzger Peoria (H.S.)

special occasion speaking

Place Name School
1 Stephanie Mehta Mt. Prospect (Prospect)
2 Matthew Wall Downers Grove (South)
3 Amy Olsen Northbrook (Glenbrook North)
4 Todd Barron Wheaton (North)
5 Charlie Schumacher Farmer City (Blue Ridge)
6 Mick Stephenson Lincoln

verse reading

Place Name School
1 Dulcie Hunt Princeton
2 Dawn Bach DeKalb
3 Charlie Jensen Wheaton (Central)
4 Elizabeth Zechel Downers Grove (South)
5 Deanna Schwarz Belleville (East)
6 Anne Hartmann Oak Park (O.P.-River Forest)

1987-88

dramatic duet acting

Place Name School
1 Matthew Lloyd & Jacques Smith Harvey (Thornton)
2 Mike Jensen & Jennifer Nemcek Roselle (Lake Park)
3 Matthew Allaway & Stacy Nekula Tinley Park (Andrew)
4 Mark French & Bill Gordon Flossmoor (Homewood-F.)
5 Tracy Picotte & Angela Schwager Palatine (Fremd)
6 Jenni Colby & Brigette Kubin Harvey (Thornton)

dramatic interpretation

Place Name School
1 Maahra Hill Downers Grove (South)
2 Teri Hudson North Chicago
3 Azeen Salimi Glenview (Glenbrook South)
4 Mmelashon Jackson Harvey (Thornton)
5 Dixie Ann John Hoffman Estates (H.S.)
6 Jerusha Matsen Wheaton (Central)

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Kristen Yarema Glen Ellyn (Glenbard West)
2 Tracy Clay Oak Park (O.P.-River Forest)
3 Brian Begy Oak Lawn (Community)
4 Kenta Suzue Gurnee (Warren)
5 Madeline Zavodny Carol Stream (Glenbard North)
6 Evan Karachalios Pekin

humorous duet acting

Place Name School
1 Traci Benson & Matthew Lloyd Harvey (Thornton)
2 Karen Kleckner & Elizabeth Neal Champaign (Central)
3 Matthew Allaway & Patrick Murphy Tinley Park (Andrew)
4 Scott Denny & Jennifer Roscoe Elk Grove Village (E.G.)
5 Geoff Mogilnar & Kelly Van Kirk Flossmoor (Homewood-F.)
6 Paul Metreyeon & Pete Nepstad Gurnee (Warren)

humorous interpretation

Place Name School
1 Lee Ann Kim Downers Grove (South)
2 Keith Spengel Wheaton (Central)
3 Kawone Harris South Holland (Thornwood)
4 Chris Meredith Washington
5 Pete Soukaras Glen Ellyn (Glenbard West)
6 Dixie Ann John Hoffman Estates (H.S.)

oratorical declamation

Place Name School
1 Jason Davidson Dunlap
2 Kevin Paul Elk Grove Village (E.G.)
3 Mary Randle Harvey (Thornton)
4 Anand Gawda Canton
5 Christine LeVeaux Deerfield
6 Robert Lein Danville (H.S.)

original comedy

Place Name School
1 Keith Spengel Wheaton (Central)
2 Jacques Smith Harvey (Thornton)
3 Mike Jensen Roselle (Lake Park)
4 Lee Ann Kim Downers Grove (South)
5 Ben Wexler Evanston (Twp.)
6 Pete Nepstad Gurnee (Warren)

original oratory

Place Name School
1 Kirsten Albrecht Flossmoor (Homewood-F.)
2 Karen DeMars Northbrook (Glenbrook North)
3 Kristen Yarema Glen Ellyn (Glenbard West)
4 Emily Reyes Downers Grove (South)
5 Jennifer Elmore Peoria (Richwoods)
6 Mike Riley Peoria (Woodruff)

prose reading

Place Name School
1 Meg Rau Farmer City (Blue Ridge)
2 Pat Scott Flossmoor (Homewood-F.)
3 Craig Carmichael Pekin
4 Tracie Kelly Tinley Park (H.S.)
5 Jennifer Corbin Glen Ellyn (Glenbard West)
6 Cynthia Fox Mt. Vernon (H.S.)

radio speaking

Place Name School
1 Ed Klemm Wheaton (North)
2 John Malone Canton
3 Fred Kiser Geneseo (Darnall)
4 David Ellison Peoria (Woodruff)
5 Ralph Neff Roselle (Lake Park)
6 Karen Howat Downers Grove (South)

special occasion speaking

Place Name School
1 Becky Pakiz Crystal Lake (Central)
2 Stephanie Brezinski Palatine (H.S.)
3 John Hong Glen Ellyn (Glenbard West)
4 Kathy Khang Roselle (Lake Park)
5 Chris Baehrend LaGrange (Lyons)
6 Cindy Elly Downers Grove (South)

verse reading

Place Name School
1 Kevin Paul Elk Grove Village (E.G.)
2 Sue Freel Palatine (H.S.)
3 Jerusha Matsen Wheaton (Central)
4 Donita Weinstein Pekin
5 Mike Miller Lansing (Thornton Fractional South)
6 Cathy Setterlund Peoria (Richwoods)

1988-89

dramatic duet acting

Place Name School
1 Bridgett Kubin & Jerusha Matsen Wheaton (Central)
2 Kawone Harris & Anne Latta South Holland (Thornwood)
3 Scott Denny & Jennifer Roscoe Elk Grove Village (E.G.)
4 David Epstein & Ryan Raddon Northbrook (Glenbrook North)
5 Joe Forte & Gaia Marchetti Oak Lawn (Community)
6 Elizabeth Harnett & James Meridith Evanston (Twp.)

dramatic interpretation

Place Name School
1 Mary Randle Harvey (Thornton)
2 LaKeith Hoskin Dolton (Thornridge)
3 Jerusha Matsen Wheaton (Central)
4 Mari Marroquin Elk Grove Village (E.G.)
5 Kimberly Waller Downers Grove (South)
6 Stacy Nekula Tinley Park (Andrew)

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Tracy Clay Oak Park (O.P.-River Forest)
2 Josh Duhl Highland Park
3 Sean Flaherty Pekin
4 Jane Park Wilmette (Regina Dominican)
5 Chris Snowbeck Wheaton (Central)
6 Shawn Chen Glen Ellyn (Glenbard South)

humorous duet acting

Place Name School
1 Steve Colella & Keith Levin Elk Grove Village (E.G.)
2 Mark Pizarro & Jenni Plucienik Tinley Park (Andrew)
3 David Causey & Andrew Soderna Rockford (East)
4 Brenna Beaver & Jay Jarvis Carbondale (H.S.)
5 Jody Rennick & John Zimdars Peoria (Richwoods)
6 Bob Anstee & Rob Biederman Glen Ellyn (Glenbard West)

humorous interpretation

Place Name School
1 Jason Davidson Dunlap
2 David Epstein Northbrook (Glenbrook North)
3 Barbi Wengerd Bensenville (Fenton)
4 Erin Lynch Oak Park (O.P.-River Forest)
5 Bob Anstee Glen Ellyn (Glenbard West)
6 Gloria Fazio Lansing (Thornton Fractional South)

oratorical declamation

Place Name School
1 Jennifer Roscoe Elk Grove Village (E.G.)
2 Jennifer Elmore Peoria (Richwoods)
3 Steve Osunami Peoria (H.S.)
4 Jennifer Taylor Country Club Hills (Hillcrest)
5 Mary Randle Harvey (Thornton)
6 Tamara Daniels Downers Grove (North)

original comedy

Place Name School
1 Win Anderson Glen Ellyn (Glenbard West)
2 David LeVora Chicago (Marist)
3 Seth Henrickson Peoria (Richwoods)
4 Mari Marroquin Elk Grove Village (E.G.)
5 Stephen Pearce Peoria (Woodruff)
6 Benjamin Goldman Northbrook (Glenbrook North)

original oratory

Place Name School
1 Mike Riley Peoria (Woodruff)
2 Steve Osunami Peoria (H.S.)
3 Jennifer Vollbrecht South Holland (Thornwood)
4 Tracy Clay Oak Park (O.P.-River Forest)
5 Sophia Kim Glenview (Glenbrook South)
6 Tim Riordan Lansing (Thornton Fractional South)

prose reading

Place Name School
1 Maria Perez Downers Grove (South)
2 Dawn Mack Washington
3 Vicki Bauer Peoria (Richwoods)
4 Scott Denny Elk Grove Village (E.G.)
5 Anne Latta South Holland (Thornwood)
6 Jacques Smith Harvey (Thornton)

radio speaking

Place Name School
1 John Malone Canton
2 Larry Kurtze Palatine (Fremd)
3 Kelly Demaret Glenview (Glenbrook South)
4 Susan Okimoto Hoffman Estates (H.S.)
5 Evan Karachalios Pekin
6 Cheryl Levandoski Elk Grove Village (E.G.)

special occasion speaking

Place Name School
1 Susan Jenner Rochelle
2 Ben Krase Oswego (H.S.)
3 Kevin Martin Harvey (Thornton)
4 Kathy Southcott Tinley Park (Andrew)
5 Elisa Wojciechowski Downers Grove (South)
6 Ginette Kinape Rolling Meadows

verse reading

Place Name School
1 Beth Woodruff Wheaton (Central)
2 Stacy Friedman Buffalo Grove
3 Andrea Gregor Oak Park (O.P.-River Forest)
4 Heather Corwin Bensenville (Fenton)
5 Cynthia Rinchich Tinley Park (Andrew)
6 Susan Carroll Country Club Hills (Hillcrest)

1989-90

dramatic duet acting

Place Name School
1 Jen Dede & Jerusha Matsen Wheaton (Central)
2 LaKeith Hoskin & Daveda Russell Dolton (Thornridge)
3 Mike Claypool & Jeff Myers Niantic (N.-Harristown)
4 Eddy Alido & Pam Gausman Downers Grove (South)
5 Dave Lasota & Rich Meyer Roselle (Lake Park)
6 Aggie Kuharski & Lauren Provenzano Palatine (H.S.)

dramatic interpretation

Place Name School
1 Maysha Haynes Hillside (Proviso West)
2 Lyna Green Palatine (Fremd)
3 Jason Davidson Dunlap
4 Kimberly Carter Glen Ellyn (Glenbard West)
5 Jen Dede Wheaton (Central)
6 LaKeith Hoskin Dolton (Thornridge)

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Chris Snowbeck Wheaton (Central)
2 Josh Duhl Highland Park
3 Latha Sundaram Downers Grove (South)
4 Raja Krishnamoorthi Peoria (Richwoods)
5 Amit Sevak Glen Ellyn (Glenbard West)
6 John Hansen Gurnee (Warren)

humorous duet acting

Place Name School
1 Steve Lucado & Jason Maher Downers Grove (South)
2 Dan Ray & Rob Westra Wheaton (Central)
3 Benjamin Goldman & Dan Sklar Northbrook (Glenbrook North)
4 Stacy Eppel & Paul Giron Libertyville
5 Eric Axelson & Julie Cardia Glen Ellyn (Glenbard West)
6 Jessica Basta & Amy Vest South Holland (Thornwood)

humorous interpretation

Place Name School
1 Dan Ray Wheaton (Central)
2 Barbi Wengerd Bensenville (Fenton)
3 Adam Reiner Flossmoor (Homewood-F.)
4 Karla Beard Dolton (Thornridge)
5 George Eid Orland Park (Sandburg)
6 Benjamin Goldman Northbrook (Glenbrook North)

oratorical declamation

Place Name School
1 Jason Davidson Dunlap
2 Tiffany Lucas Harvey (Thornton)
3 Kathy Lavin South Holland (Thornwood)
4 TaTanisha Payne Dolton (Thornridge)
5 Roberta Horn Peoria (Richwoods)
6 Kristin Tichaske Peoria (H.S.)

original comedy

Place Name School
1 Nat Ramberan North Chicago
2 David Levora Chicago (Marist)
3 Brett Holcomb Braidwood (Reed-Custer)
4 Josh Hines Wheaton (Central)
5 Jason Fangusaro Roselle (Lake Park)
6 Josh Fecht Normal (University)

original oratory

Place Name School
1 Pam Gausman Downers Grove (South)
2 Jennifer Vollbrecht South Holland (Thornwood)
3 Daisy Cheng Macomb
4 Melinda Norris Benton
5 Mary Yale Wheaton (North)
6 John Ha Hinsdale (Central)

prose reading

Place Name School
1 Jerusha Matsen Wheaton (Central)
2 Dennis Hearst Bensenville (Fenton)
3 Brendan McNab Gurnee (Warren)
4 Wendy Saver Peoria (Richwoods)
5 Michele Noe Glen Ellyn (Glenbard West)
6 Adam Wood Pekin

radio speaking

Place Name School
1 Scott Kurth Gurnee (Warren)
2 Mike Weber South Holland (Thornwood)
3 Scott Staszack Wheaton (North)
4 Kathy Yarema Glen Ellyn (Glenbard West)
5 Kenneth Blankstein Deerfield
6 Dawn Robb Peoria (Woodruff)

special occasion speaking

Place Name School
1 Catye Palomino Chenoa
2 Jennifer Vollbrecht South Holland (Thornwood)
3 Barbi Wengerd Bensenville (Fenton)
4 Jay Walton Harvey (Thornton)
5 Nina Bargiel Glen Ellyn (Glenbard West)
6 Steven Futterman Park Ridge (Maine East)

verse reading

Place Name School
1 Steve Lucado Downers Grove (South)
2 Daveda Russell Dolton (Thornridge)
3 Glen Ellen Weinstein Pekin
4 Jon Sims Olympia Fields (Rich Central)
5 Ginger Gottlieb Bartonville (Limestone)
6 Jody Rennick Peoria (Richwoods)

1990-91

dramatic duet acting

Place Name School
1 Pat Caldwell & Dan Metreyeon Gurnee (Warren)
2 LaMont Vaughn & Sammy Wallace North Chicago
3 August Benassi & Wendy Saver Peoria (Richwoods)
4 Eddy Alido & Jason Maher Downers Grove (South)
5 Helen Manasses & Kathy Markezinis Orland Park (Sandburg)
6 Dan Burk & Jill Westendorf Lansing (Thornton Fractional South)

dramatic interpretation

Place Name School
1 Rusty Wummel Glen Ellyn (Glenbard West)
2 Patrick Sims Harvey (Thornton)
3 Eddy Alido Downers Grove (South)
4 Michael Kirkwood Mt. Vernon (H.S.)
5 Amy Berg Sycamore (H.S.)
6 Kari Larkin Stanford (Olympia)

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Jeff Waterman South Holland (Thornwood)
2 Beth Howe Glen Ellyn (Glenbard West)
3 Latha Sundaram Downers Grove (South)
4 John Heller Chicago (St. Ignatius College Prep)
5 Ira Piltz Hoffman Estates (H.S.)
6 Kenneth Bridges Carbondale (H.S.)

humorous duet acting

Place Name School
1 Gene Feidt & Matt Pittinaro Glen Ellyn (Glenbard West)
2 Josh Allison & Tom McLaughlin Lincoln
3 Kevin McPhillip & Suzanne Spinosa Wheaton (Central)
4 Katie McNamara & Matt Raftery Park Forest (Rich East)
5 Derek Ott & Adam Reiner Flossmoor (Homewood-F.)
6 Bill Ashdown & Jason Maher Downers Grove (South)

humorous interpretation

Place Name School
1 Michael Kirkwood Mt. Vernon (H.S.)
2 Nick Maroon Bartonville (Limestone)
3 Jill Benjamin Flossmoor (Homewood-F.)
4 Matt Herlihy Crystal Lake (South)
5 Evan Carter Oak Park (O.P.-River Forest)
6 Eric Bertsche Chenoa

oratorical declamation

Place Name School
1 Paul Laurent Glenview (Glenbrook South)
2 Jeannine Pieczynski Wheaton (North)
3 Phuong Huynh Pekin
4 LaMont Vaughn North Chicago
5 Janet Jones O'Fallon (H.S.)
6 Sonia Cook Park Forest (Rich East)

original comedy

Place Name School
1 Paul George Heyworth
2 Josh Fecht Normal (University)
3 Sammy Wallace North Chicago
4 Eric Axelson Glen Ellyn (Glenbard West)
5 Kareem Kazkaz Mt. Prospect (Prospect)
6 Amy Kruse South Holland (Thornwood)

original oratory

Place Name School
1 Rachel Delap Peoria (Woodruff)
2 Clayton Hilmert Northbrook (Glenbrook North)
3 Brenda Saavedra Park Ridge (Maine South)
4 Jeanny Hwang Downers Grove (South)
5 Susan Cedarquist Pekin
6 Daisy Cheng Macomb

prose reading

Place Name School
1 Nevonda Reed Harvey (Thornton)
2 Rebecca Neuschel Des Plaines (Maine West)
3 Allen Doederlein Sycamore (H.S.)
4 Jenny Ohlinger Glen Ellyn (Glenbard West)
5 Cecelia Johnson Rock Island (H.S.)
6 Buddy Carter Canton

radio speaking

Place Name School
1 Liam Feldman Oak Park (O.P.-River Forest)
2 Paul Laurent Glenview (Glenbrook South)
3 David Brewer Glen Ellyn (Glenbard West)
4 David Goodman Northbrook (Glenbrook North)
5 Sonali Vitkar Downers Grove (South)
6 Jennifer Karrson Harvey (Thornton)
6 Jennifer Karrson Harvey (Thornton)

special occasion speaking

Place Name School
1 Tamara Barber Harvey (Thornton)
2 Ferdinand Alido Downers Grove (South)
3 Molly Fader Rochelle
4 Aimee Mink Mt. Vernon (H.S.)
5 Mory Malek Park Ridge (Maine East)
6 Lemond Peppers Champaign (Centennial)
6 Lemond Peppers Champaign (Centennial)

verse reading

Place Name School
1 Andrea Shearer Pekin
2 Wendy Saver Peoria (Richwoods)
3 Joy Ducree Belleville (East)
4 Kimberly Carter Glen Ellyn (Glenbard West)
5 Luke Anderson Wheaton (Central)
6 Carolyn Bacon Downers Grove (South)

1991-92

dramatic duet acting

Place Name School
1 Josh Allison & Beth Cosgrove Lincoln
2 Corey Jones & Daniel Savage Harvey (Thornton)
3 Jen Dede & Kevin McKillup Wheaton (Central)
4 Erika Banick & Tony Crowley Gurnee (Warren)
5 Michelle Burr & Andrew Morris Peoria (Woodruff)
6 Ray Cole & Dan Romond Glen Ellyn (Glenbard West)

dramatic interpretation

Place Name School
1 Buddy Carter Canton
2 Kimberly Carter Glen Ellyn (Glenbard West)
3 Patrick Sims Harvey (Thornton)
4 Jen Dede Wheaton (Central)
5 Tara Williams Palos Heights (Shepard)
6 Tony Crowley Gurnee (Warren)

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Jamie Welton Pekin
2 Betsy Green Moline (H.S.)
3 Beth Howe Glen Ellyn (Glenbard West)
4 Mike Slade Northbrook (Glenbrook North)
5 Imran Siddiqui Park Ridge (Maine South)
6 Ben Smith Wheaton (North)

humorous duet acting

Place Name School
1 Jill Benjamin & Adam Reiner Flossmoor (Homewood-F.)
2 Suzanne Spinosa & Nathan Wiard Wheaton (Central)
3 Toby Konkoly & Jason Maher Downers Grove (South)
4 Corey Jones & Patrick Sims Harvey (Thornton)
5 Josh Allison & Tom McLaughlin Lincoln
6 Claire Edwards & Liz Glass Winnetka (New Trier)

humorous interpretation

Place Name School
1 Jason Maher Downers Grove (South)
2 Christie Warner Glen Ellyn (Glenbard West)
3 Victor Kerr Lincoln
4 Kay Cannon Braidwood (Reed-Custer)
5 Adam Reiner Flossmoor (Homewood-F.)
6 Dave Gingerich Rochelle

oratorical declamation

Place Name School
1 Noah Weisberg Northbrook (Glenbrook North)
2 Kimberly Carter Glen Ellyn (Glenbard West)
3 Rumi Bhattacharyya Downers Grove (South)
4 Shannon Tebben Pekin
5 Catherine Norris DeKalb
6 Heather Yoger Oswego (H.S.)

original comedy

Place Name School
1 Matt Simpson Heyworth
2 Duke Novak Elk Grove Village (E.G.)
3 Sean Tolley Mt. Vernon (H.S.)
4 Katie Nelson Sandwich
5 Beth Bagdo Bensenville (Fenton)
6 Larry Pontious Normal (University)

original oratory

Place Name School
1 Rumi Bhattacharyya Downers Grove (South)
2 Kelly Lloyd Bensenville (Fenton)
3 Julie Yoder Stanford (Olympia)
4 Amy Richardson Peoria (Richwoods)
5 Theresa Ellis Wheaton (Central)
6 John Strayer Glen Ellyn (Glenbard West)

prose reading

Place Name School
1 Kim Fryzel South Holland (Thornwood)
2 Carolyn Bacon Downers Grove (South)
3 Mary Claire Moor Naperville (Central)
4 Kelly Lloyd Bensenville (Fenton)
5 Stacie Hirsch Northbrook (Glenbrook North)
6 Helen Manasses Orland Park (Sandburg)

radio speaking

Place Name School
1 Trevor Jones Downers Grove (South)
2 Jaqueline Lott Peoria (H.S.)
3 Heather Macmillan Palatine (Fremd)
4 Meredith Hudson Wheaton (North)
5 Neil Kissak Watseka
6 Jason DeRusha Des Plaines (Maine West)

special occasion speaking

Place Name School
1 Julie Yoder Stanford (Olympia)
2 Sasha Clayton Bensenville (Fenton)
3 Eric Wallen Morris
4 Jason Perry DuQuoin (H.S.)
5 Matt Sanders West Frankfort (Frankfort)
6 Tracy Zentmeyer Braidwood (Reed-Custer)

verse reading

Place Name School
1 Andrew Morris Peoria (Woodruff)
2 Jessica Hergott Northbrook (Glenbrook North)
3 Carolyn Bacon Downers Grove (South)
4 Aliya Esmail Evanston (Twp.)
5 Heather Lowry Wheaton (North)
6 Tom McLaughlin Lincoln

1992-93

dramatic duet acting

Place Name School
1 Tim Hamelen & Mike Taylor Chicago (Marist)
2 Mindy Hammontree & Andrew Morris Peoria (Woodruff)
3 Kate Berry & Eric Gustafson Sycamore (H.S.)
4 Mina Gacki & Elan Kleis Oak Lawn (Community)
5 Corey Jones & Naeemah White Harvey (Thornton)
6 Leslie Banie & Danielle Fink Hinsdale (Central)

dramatic interpretation

Place Name School
1 Jen Dede Wheaton (W. Warrenville South)
2 Patrick Sims Harvey (Thornton)
3 Robert Quinlan Wheaton (North)
4 Maya May Downers Grove (South)
5 Beth Cosgrove Lincoln
6 Felicia Jones Moline (H.S.)

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Ron Provine Paxton (P.-Buckley-Loda)
2 Betsy Green Moline (H.S.)
3 Emily Stimpson Rock Island (H.S.)
4 Andy Shapiro Northbrook (Glenbrook North)
5 Eboo Patel Glen Ellyn (Glenbard South)
6 David Fry Peoria (H.S.)

humorous duet acting

Place Name School
1 Brian Schumann & Maureen Wieczor Glen Ellyn (Glenbard West)
2 Alice Pacyga & Steve Schine Downers Grove (South)
3 Stacie Hirsch & Chris Hoch Northbrook (Glenbrook North)
4 Josh Berling & Sean Quinn Palos Heights (Shepard)
5 Rosalie Bahmer & Jamie Rifkin Palatine (Fremd)
6 Nichole Appel & Beth Cosgrove Lincoln

humorous interpretation

Place Name School
1 Stacie Hirsch Northbrook (Glenbrook North)
2 Jen Dede Wheaton (W. Warrenville South)
3 Mike Rickey Peoria (H.S.)
4 Gabe Gloege Orland Park (Sandburg)
5 Mike Kuehl Rock Island (H.S.)
6 Matt Simpson Heyworth

oratorical declamation

Place Name School
1 Maya May Downers Grove (South)
2 Matt Lister Peoria (Richwoods)
3 Libby Flewellen Harvey (Thornton)
4 Tiffany Post Bartonville (Limestone)
5 Mo Mukheriee Richton Park (Rich South)
6 Theresa Ellis Wheaton (W. Warrenville South)

original comedy

Place Name School
1 Alana Reiner Flossmoor (Homewood-F.)
2 Katie Nelson Sandwich
3 Jill Valentine Oak Lawn (Community)
4 Matt Boresi Coal City
5 Karla Miller Carbondale (H.S.)
6 Gina Post Orland Park (Sandburg)

original oratory

Place Name School
1 Adam Smith Northbrook (Glenbrook North)
2 Jaime Murray Aurora (Waubonsie Valley)
3 Theresa Ellis Wheaton (W. Warrenville South)
4 David Fry Peoria (H.S.)
5 Teresa Mathews Dolton (Thornridge)
6 Kalpana Srinivasan Hinsdale (Central)

prose reading

Place Name School
1 Farrell Hochmuth Wheaton (North)
2 Matt Simpson Heyworth
3 Michelle Taylor Harvey (Thornton)
4 Andrew Morris Peoria (Woodruff)
5 Jessica Pupovac Wheaton (W. Warrenville South)
6 Lisa Velten Northbrook (Glenbrook North)

radio speaking

Place Name School
1 Jessica Grochocinski Mt. Prospect (Prospect)
2 Neha Sampat Aurora (Waubonsie Valley)
3 Patchen Haggerty Harvey (Thornton)
4 Patrick Murray Peoria (Woodruff)
5 Jason DeRusha Des Plaines (Maine West)
6 T.J. Dierks Downers Grove (South)

special occasion speaking

Place Name School
1 Sasha Clayton Bensenville (Fenton)
2 Patrick Sims Harvey (Thornton)
3 Ryan Mellske Heyworth
4 Allison Yoder Stanford (Olympia)
5 Emily Stimpson Rock Island (H.S.)
6 Noel Sogge Wheaton (W. Warrenville South)

verse reading

Place Name School
1 Chris Gray Lincoln
2 Tara Posmer Oswego (H.S.)
3 Elizabeth Bruner Oak Park (O.P.-River Forest)
4 Ruffin Howard Wheaton (W. Warrenville South)
5 Jessica Hergott Northbrook (Glenbrook North)
6 Sara Bridges Glen Ellyn (Glenbard West)

1993-94

dramatic duet acting

Place Name School
1 Francois Battiste & Anthony Hill Dolton (Thornridge)
2 Stacy Freeman & Jason Miller Downers Grove (South)
3 Elan Kleis & Sharon Skowron Oak Lawn (Community)
4 Rachel Stebing & Jason Thompson Ottawa (Twp.)
5 Jill Sackett & Carrie Schreiber Lincoln
6 Jeff Hines & Almira Slymon Wheaton (W. Warrenville South)

dramatic interpretation

Place Name School
1 Kailey Bulifant Wheaton (W. Warrenville South)
2 Brooke Hildebrand Herscher
3 Veronda Carey Dolton (Thornridge)
4 Chad Luberger Peoria (H.S.)
5 Kysha Doss Glen Ellyn (Glenbard West)
6 Starr Nelson Country Club Hills (Hillcrest)

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Ron Provine Paxton (P.-Buckley-Loda)
2 Ramesh Johari Hoffman Estates (Conant)
3 Valerie Funk Flossmoor (Homewood-F.)
4 Lucas Kovar Champaign (Centennial)
5 Manisha Shetty Downers Grove (South)
6 Andy Green Moline (H.S.)

humorous duet acting

Place Name School
1 Robyn Coffin & Dan Mueller Downers Grove (South)
2 Andy Hager & Kathy Logelin South Holland (Thornwood)
3 Jason Mast & Matt Stinton Roselle (Lake Park)
4 Michelle Cizek & Anthony Platipodis Wheaton (W. Warrenville South)
5 Stacie Hirsch & Chris Hoch Northbrook (Glenbrook North)
6 Heather Brey & Jeff DeLeon Moline (H.S.)

humorous interpretation

Place Name School
1 Jill Valentine Oak Lawn (Community)
2 Corey Jones Harvey (Thornton)
3 Anthony Platipodis Wheaton (W. Warrenville South)
4 Gabe Gloege Orland Park (Sandburg)
5 Sarah Duffy Peoria (H.S.)
6 Noelle McClelland Canton

impromptu speaking

Place Name School
1 Ron Provine Paxton (P.-Buckley-Loda)
2 Tracy Katz Northbrook (Glenbrook North)
3 Valerie Funk Flossmoor (Homewood-F.)
4 Brandee Morgan Hoffman Estates (H.S.)
5 Saif Patel Naperville (Central)
6 Lucas Kovar Champaign (Centennial)

oratorical declamation

Place Name School
1 Tracey Hughes Harvey (Thornton)
2 Steve Schine Downers Grove (South)
3 Lisa Velten Northbrook (Glenbrook North)
4 Linda LeJune Dolton (Thornridge)
5 Andrea Suhrbur Glen Ellyn (Glenbard West)
6 Kathy Kurth Gurnee (Warren)

original comedy

Place Name School
1 Jill Valentine Oak Lawn (Community)
2 Marcel Simmons Dolton (Thornridge)
3 Ian Brennan Mt. Prospect (Prospect)
4 Ryan Foley Palatine (H.S.)
5 Matt Berling Palos Heights (Shepard)
6 Don Ziel Moline (H.S.)

original oratory

Place Name School
1 Shawna Meadows Rochelle
2 Kym Zielinski Downers Grove (South)
3 Tracey Hughes Harvey (Thornton)
4 Adam Smith Northbrook (Glenbrook North)
5 Maurice Rabb Moline (H.S.)
6 Tracy Hollywood Wilmette (Regina Dominican)

prose reading

Place Name School
1 Sarah Spadaro Bensenville (Fenton)
2 Erica Mingo Flossmoor (Homewood-F.)
3 Margaret Kaszonyi Elk Grove Village (E.G.)
4 Corey Jones Harvey (Thornton)
5 Nick Becker Lincoln
6 Josh Berling Palos Heights (Shepard)

radio speaking

Place Name School
1 Meredith Lakenan Carbondale (H.S.)
2 Jill Cavanna Rockford (East)
3 Betsy Ericson Wheaton (North)
4 Scott Wilson Glen Ellyn (Glenbard West)
5 Andy Builta Rochelle
6 Aaron Blaisdalg Orland Park (Sandburg)

special occasion speaking

Place Name School
1 Ryan Mellske Heyworth
2 Noah Weisberg Northbrook (Glenbrook North)
3 Shalanda Hedrick Blue Island (Eisenhower)
4 Ad Amin Hoffman Estates (H.S.)
5 Stacey Lovett Rock Island (H.S.)
6 Nichole Halloran Glen Ellyn (Glenbard West)

verse reading

Place Name School
1 Sarah Spadaro Bensenville (Fenton)
2 Maya May Downers Grove (South)
3 Dana Trunnell Heyworth
4 Heidi Carter Canton
5 Tara Posmer Oswego (H.S.)
6 Siri Sonty Flossmoor (Homewood-F.)

1994-95

dramatic duet acting

Place Name School
1 Veronda Carey & Metra Gilliard Dolton (Thornridge)
2 Jill Sackett & Carrie Schreiber Lincoln
3 Aaron Sink & Sharon Skowron Oak Lawn (Community)
4 Jeff Boerwinkle & Donna Bucko Darien (Hinsdale South)
5 Adam Jenkins & Travis Stern DuQuoin (H.S.)
6 Katie Jeep & Katie Walker Gurnee (Warren)

dramatic interpretation

Place Name School
1 Kailey Bulifant Wheaton (W. Warrenville South)
2 Kathryn Killacky Downers Grove (South)
3 Sabrina Chapadjiev Elk Grove Village (E.G.)
4 Noelle McClelland Canton
5 Erica Falk Charleston
6 Jason Thompson Ottawa (Twp.)

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Chris Jenson O'Fallon (H.S.)
2 Manisha Shetty Downers Grove (South)
3 Valerie Funk Flossmoor (Homewood-F.)
4 Amar William Wheaton (North)
5 Jim Kolar Oak Lawn (Community)
6 Jeff Gepner Wheaton (W. Warrenville South)

humorous duet acting

Place Name School
1 Dana Black & Soraya Slymon Wheaton (W. Warrenville South)
2 Nick Coglianese & Colin Ebeling Arlington Heights (Hersey)
3 Laura Kate Burleson & Stacy Matulis Gurnee (Warren)
4 Dan Mueller & Anne Nosko Downers Grove (South)
5 Gabe Gloege & Andy Gorecki Orland Park (Sandburg)
6 MaryEllen Beard & Cory Crow Rockford (East)

humorous interpretation

Place Name School
1 James Butler Peoria (Woodruff)
2 Ryan Mellske Heyworth
3 Robyn Coffin Downers Grove (South)
4 Alison Karsh Wheaton (W. Warrenville South)
5 Sabrina Chapadjiev Elk Grove Village (E.G.)
6 Joel Dodson Wheaton (North)

impromptu speaking

Place Name School
1 Dustin Burke Glen Ellyn (Glenbard West)
2 T. J. Fontana DeKalb
3 Saif Patel Naperville (Central)
4 Umar Shakur Downers Grove (South)
5 Lindsay Rinder Hinsdale (Central)
6 Charles Bacon Wheaton (W. Warrenville South)

oratorical declamation

Place Name School
1 Jacqueline Howell South Holland (Thornwood)
2 Michelle Kamins Elk Grove Village (E.G.)
3 Tiffany Holmes Blue Island (Eisenhower)
4 Eboni Johnson Lincoln
5 Anne Nosko Downers Grove (South)
6 Anne Reinhardt Ottawa (Twp.)

original comedy

Place Name School
1 Holly Rocke Stanford (Olympia)
2 Ian Brennan Mt. Prospect (Prospect)
3 Brian Smith Harvey (Thornton)
4 Timothy Hunter Heyworth
5 Kathryn Killacky Downers Grove (South)
6 Joel Dodson Wheaton (North)

original oratory

Place Name School
1 Kailey Bulifant Wheaton (W. Warrenville South)
2 Sarah Meinen Pekin
3 Allison Yoder Stanford (Olympia)
4 Megan Halteman Wheaton (North)
5 Natalie Roe Ottawa (Twp.)
6 Adam Jenkins DuQuoin (H.S.)

prose reading

Place Name School
1 Stacy Freeman Downers Grove (South)
2 Michael Compton Benton
3 Dana Trunnell Heyworth
4 Ali Borger Glen Ellyn (Glenbard West)
5 Gabe Gloege Orland Park (Sandburg)
6 Sarah Spadaro Bensenville (Fenton)

radio speaking

Place Name School
1 Brynne Kriegermeter Crystal Lake (Central)
2 Charles Bacon Wheaton (W. Warrenville South)
3 Josh Coutlee Harvey (Thornton)
4 Matt Embry Highland
5 Greg Shepperd Peoria (Richwoods)
6 Jason Hogan Heyworth

special occasion speaking

Place Name School
1 Ryan Mellske Heyworth
2 Noelle McClelland Canton
3 Maya May Downers Grove (South)
4 Shalanda Hedrick Blue Island (Eisenhower)
5 Jill Valentine Oak Lawn (Community)
6 Eboni Johnson Lincoln

verse reading

Place Name School
1 Maya May Downers Grove (South)
2 Jennifer Cooper Buffalo Grove
3 Swiyya Haqq Carbondale (H.S.)
4 Dana Trunnell Heyworth
5 Siri Sonty Flossmoor (Homewood-F.)
6 David MacDonald Peoria (H.S.)

1995-96

dramatic duet acting

Place Name School
1 Chris Cordon & Jessica Schulte Champaign (Centennial)
2 Ian Brennan & Jennifer Morrison Mt. Prospect (Prospect)
3 Kristen Berg & Roberto Lopez Tinley Park (Andrew)
4 Dana Black & Keena Roberts Wheaton (W. Warrenville South)
5 Jennifer Sydney & Katie Sydney Lincoln
6 Jon Rowsey & Aaron Sink Oak Lawn (Community)
7 Andrea Malone & Tracey Petrillo Granite City
8 Brian Femali & Mark Halick Bensenville (Fenton)

dramatic interpretation

Place Name School
1 Kathryn Killacky Downers Grove (South)
2 Sherrie Palkovic Glen Ellyn (Glenbard West)
3 Arnetta Johnson Harvey (Thornton)
4 Jon Risk Northbrook (Glenbrook North)
5 Dana Black Wheaton (W. Warrenville South)
6 Jaime Riewerts Port Byron (Riverdale)

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Dustin Burke Glen Ellyn (Glenbard West)
2 Manisha Shetty Downers Grove (South)
3 Amar William Wheaton (North)
4 Jeremy Kelley Heyworth
5 Ashish Sureka Peoria (Richwoods)
6 Jennifer Schulp Flossmoor (Homewood-F.)
7 Kathy Rooney Downers Grove (North)
8 Louis Tompros O'Fallon (H.S.)

humorous duet acting

Place Name School
1 Chris Cordon & Jessica Schulte Champaign (Centennial)
2 Nelson Ellis & Heather Mack Dolton (Thornridge)
3 Scott Joseph & Aaron Sink Oak Lawn (Community)
4 Terry Gliege & Eric Phillips Tinley Park (Andrew)
5 Valerie Garcia & Paula Kim Downers Grove (South)
6 Bill Huston & Chris Vlasses Glen Ellyn (Glenbard West)
7 Peter Moore & Andrew Reeser Heyworth
8 Laura Kate Burleson & Stacy Matulis Gurnee (Warren)

humorous interpretation

Place Name School
1 Kathryn Killacky Downers Grove (South)
2 Seth Rudy Olympia Fields (Rich Central)
3 Alison Karsh Wheaton (W. Warrenville South)
4 Joel Dodson Wheaton (North)
5 Diana Skvarce Gurnee (Warren)
6 Michael Compton Benton
7 Tracey Petrillo Granite City

impromptu speaking

Place Name School
1 Dustin Burke Glen Ellyn (Glenbard West)
2 Jennifer Schulp Flossmoor (Homewood-F.)
3 Catherine Anne Potter Northbrook (Glenbrook North)
4 Jeremy Kelley Heyworth
5 Laurel Felt Glenview (Glenbrook South)
6 David Sitz Dolton (Thornridge)

oratorical declamation

Place Name School
1 Sarah Huen Downers Grove (South)
2 Stephen Smith Country Club Hills (Hillcrest)
3 Kathy Kurth Gurnee (Warren)
4 Tamara Fear Oak Lawn (Community)
5 Olivia Lin Wheaton (W. Warrenville South)
6 Cherita Freeman Peoria (Woodruff)

original comedy

Place Name School
1 Brandon Kallembach DeKalb
2 Ian Brennan Mt. Prospect (Prospect)
3 Andy Feldhammer Carbondale (H.S.)
4 Brian Smith Harvey (Thornton)
5 Paul Anderson Wheaton (W. Warrenville South)
6 Nate Sweeney Flossmoor (Homewood-F.)
7 Megan Quinn Palos Heights (Shepard)

original oratory

Place Name School
1 Marci Navratil Glenview (Glenbrook South)
2 Sarah Meinen Pekin
3 LaJanneice Dorsey South Holland (Thornwood)
4 Megan Halteman Wheaton (North)
5 Jin You Glen Ellyn (Glenbard West)
6 Olivia Lin Wheaton (W. Warrenville South)
7 Megan Casey Richton Park (Rich South)

prose reading

Place Name School
1 Katie Jeep Gurnee (Warren)
2 Erica Falk Downers Grove (South)
3 Molly Mathiason Wheaton (W. Warrenville South)
4 Charlie Jett Wheaton (North)
5 Naomi Martig Oak Lawn (Community)
6 Michael Compton Benton

radio speaking

Place Name School
1 Eden Robins Palatine (Fremd)
2 Matt Nordin Mt. Vernon (H.S.)
3 Jeff Jones Des Plaines (Maine West)
4 Christine Evitt Oak Lawn (Community)
5 Christina Ziccarelli Downers Grove (South)
6 Sharon Muthu Elk Grove Village (E.G.)

special occasion speaking

Place Name School
1 Valerie Garcia Downers Grove (South)
2 Adam Webster Glen Ellyn (Glenbard West)
3 Brian Girdler Heyworth
4 Megan Halteman Wheaton (North)
5 Tracy Draksler Peoria (Woodruff)
6 Katy Gildemeister DeKalb

verse reading

Place Name School
1 Swiyya Haqq Carbondale (H.S.)
2 Jennifer Rusk Bloomington (H.S.)
3 Tara Wright Heyworth
4 Brian Williams Canton
5 Tony Fleming Downers Grove (South)
6 Metra Gilliard Dolton (Thornridge)

1996-97

dramatic duet acting

Place Name School
1 Sabaa Kazi & David May Wheaton (W. Warrenville South)
2 Valerie Garcia & Laura Grey Downers Grove (South)
3 Jon Oakes & Jessica Vasquez Oak Lawn (Community)
4 Lee Emery & Miles Reidelberger DuQuoin (H.S.)
5 Dan Krauss & Chris Vlasses Glen Ellyn (Glenbard West)
6 Annamarie McCleod & Clint Sheffer Champaign (Centennial)
7 Sarah Sheaffer & Becky Wolf Sandwich

dramatic interpretation

Place Name School
1 Kathryn Killacky Downers Grove (South)
1 Jocelyn Prince Orland Park (Sandburg)
1 Ronnel Taylor South Holland (Thornwood)
4 Keena Roberts Wheaton (W. Warrenville South)
5 Paula Carter Geneseo (Darnall)
6 Jaime Riewerts Port Byron (Riverdale)
7 Zenovia Love Dolton (Thornridge)

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Laura Woelfle Pekin
2 Jennifer Schulp Flossmoor (Homewood-F.)
3 Kathy Rooney Downers Grove (North)
4 James Dunleavy Orland Park (Sandburg)
5 Emma Salustro Glen Ellyn (Glenbard West)
6 Brian Mertz Palatine (Fremd)
7 Laurel Felt Glenview (Glenbrook South)
8 Neeta Gandhi Gurnee (Warren)

humorous duet acting

Place Name School
1 Jeff Pins & Diana Skvarce Gurnee (Warren)
2 Stacey Stewart & Allison Weiss Flossmoor (Homewood-F.)
3 Jon Oakes & Jon Rowsey Oak Lawn (Community)
4 Justin Grizzofi & Grant Wilson Palatine (Fremd)
5 Maggie McCoy & Chris Weninger Wheaton (W. Warrenville South)
6 Laurie Jacobs & Josie Yousef Downers Grove (South)

humorous interpretation

Place Name School
1 Anwaar Judeh Oak Lawn (Community)
2 Paul Anderson Wheaton (W. Warrenville South)
3 Danny Motta Greenfield
4 Laura Grey Downers Grove (South)
5 Adam Kalesperis Olympia Fields (Rich Central)
6 Matt Bowne West Chicago (H.S.)

impromptu speaking

Place Name School
1 Scott Slimmer Glen Ellyn (Glenbard South)
2 Rahul Agarwal Wheaton (W. Warrenville South)
3 Jennifer Schulp Flossmoor (Homewood-F.)
4 Laurel Felt Glenview (Glenbrook South)
5 Laura Woelfle Pekin
6 Daniel Canales Harvey (Thornton)

oratorical declamation

Place Name School
1 Nelson Ellis Dolton (Thornridge)
2 Tagwana Holmes Peoria (Woodruff)
3 Rita Mocek Downers Grove (South)
4 Kate Piccirilli Orland Park (Sandburg)
5 Tamara Fear Oak Lawn (Community)
6 Olivia Lin Wheaton (W. Warrenville South)
7 Emmary Searby Lincoln

original comedy

Place Name School
1 Brandon Kallembach DeKalb
2 Kathryn Killacky Downers Grove (South)
3 Stanford Chen Glen Ellyn (Glenbard South)
4 Katrina Willman Riverside (R.-Brookfield)
5 Artel Walker Dolton (Thornridge)
6 Brandon Shockley Peoria (Woodruff)
7 Anne Lundeen Oak Lawn (Community)

original oratory

Place Name School
1 Sarah Huen Downers Grove (South)
2 Artel Walker Dolton (Thornridge)
3 Tina Pudlas Byron
4 Olivia Lin Wheaton (W. Warrenville South)
5 Dennis Warr Peoria (Woodruff)
6 Heather King Glen Ellyn (Glenbard West)

prose reading

Place Name School
1 Sarah London Downers Grove (South)
2 Jeff Pins Gurnee (Warren)
3 Debbie Donovan Wheaton (W. Warrenville South)
4 Jennifer Reeks Tinley Park (Andrew)
5 Asia Roberson South Holland (Thornwood)
6 Angela Butler Dolton (Thornridge)
7 Jill Delost Heyworth

radio speaking

Place Name School
1 Mike Petchenik Northbrook (Glenbrook North)
2 Tommy Strow Ottawa (Twp.)
3 Christina Ziccarelli Downers Grove (South)
4 Joyce Olson Oak Lawn (Community)
5 Simone Frame Charleston
6 Leslie Chu Peoria (Richwoods)

special occasion speaking

Place Name School
1 Brian Girdler Heyworth
2 Valerie Garcia Downers Grove (South)
3 Elaine Bozelonos Wheaton (W. Warrenville South)
4 Jennifer McCue Braidwood (Reed-Custer)
5 Joy Austria Wheaton (North)
6 Matt Brown DeKalb

verse reading

Place Name School
1 Sarah London Downers Grove (South)
2 Carla Armstrong Country Club Hills (Hillcrest)
3 Jennifer Rusk Bloomington (H.S.)
4 Kim DalSanto Wheaton (W. Warrenville South)
5 Bhavesh Patel DuQuoin (H.S.)
6 Mario Jobbe Flossmoor (Homewood-F.)

performance in the round

Place School (& Relay Members)
1 Flossmoor (Homewood-F.)
2 Glen Ellyn (Glenbard West)
3 Wheaton (W. Warrenville South)
4 Charleston
5 Dolton (Thornridge)
6 West Chicago (H.S.)

1997-98

dramatic duet acting

Place Name School
1 Katie Judge & Liz Platipodis Wheaton (W. Warrenville South)
2 Dan Mammano & Nina Nevins Ottawa (Twp.)
3 Jeff Erickson & Stacey Stewart Flossmoor (Homewood-F.)
4 Stevie Bilbro & Anna McElroy Elk Grove Village (E.G.)
5 Raven Cobb & Christina Fleming Downers Grove (South)
6 Miles Reidelberger & Melanie Smigelski DuQuoin (H.S.)

dramatic interpretation

Place Name School
1 David May Wheaton (W. Warrenville South)
2 Larnelle Foster Gurnee (Warren)
3 Cesili Williams South Holland (Thornwood)
4 Jessica Vasquez Oak Lawn (Community)
5 Jaime Riewerts Port Byron (Riverdale)
6 Chris Denham Chicago (Marist)

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Kathy Rooney Downers Grove (North)
2 Mithra Hariharan Elk Grove Village (E.G.)
3 James Dunleavy Orland Park (Sandburg)
4 Danielle Choi Wheaton (W. Warrenville South)
5 Julia Pleasant Bartonville (Limestone)
6 Shubham Mukherjee Hoffman Estates (Conant)

humorous duet acting

Place Name School
1 Angela Hirth & Becky Skrudland Franklin Park-Northlake (Leyden)
2 Kristen Tillotson & Dave Valentino Wheaton (W. Warrenville South)
3 Marc Rosenmutter & Hunter Seamons Northbrook (Glenbrook North)
4 Peter Fiori & Brad Fletcher Crystal Lake (South)
5 Brenda Davidson & Eric Martig Oak Lawn (Community)
6 Brian Asbury & Paige Cone Morton

humorous interpretation

Place Name School
1 Kim DalSanto Wheaton (W. Warrenville South)
2 Katie Rich Orland Park (Sandburg)
3 Laura Grey Downers Grove (South)
4 Babs Marcus Glenview (Glenbrook South)
5 Derek Wainwright Port Byron (Riverdale)
6 Danny Motta Greenfield

impromptu speaking

Place Name School
1 Kathy Rooney Downers Grove (North)
2 James Dunleavy Orland Park (Sandburg)
3 Sanjay Sood Downers Grove (South)
4 Kat Banakis Palatine (Fremd)
5 Tuan Ngo Peoria (Woodruff)
6 Beth Clarke Crystal Lake (Central)

oratorical declamation

Place Name School
1 Stacey Kelley Heyworth
2 Sarah London Downers Grove (South)
3 Katherine Fry Bloomington (H.S.)
4 Quinisha Smith South Holland (Thornwood)
5 Frank Harts Rock Falls
6 Salina Wyant Benton

original comedy

Place Name School
1 Jason Miller Wheaton (W. Warrenville South)
2 Paul Booth DeKalb
3 Blake Sienkiewicz Flossmoor (Homewood-F.)
4 Paige Cone Morton
5 Chad Hancock Gurnee (Warren)
6 Tom McGrath Orland Park (Sandburg)

original oratory

Place Name School
1 Sumaiya Balbale Wheaton (North)
2 Stacey Kelley Heyworth
3 Chris Bratten DuQuoin (H.S.)
4 Kurt Vonnahme Downers Grove (South)
5 Salina Wyant Benton
6 Rebecca Tally Lincoln

prose reading

Place Name School
1 Allison Weiss Flossmoor (Homewood-F.)
2 Sarah London Downers Grove (South)
3 Lee Emery DuQuoin (H.S.)
4 Emily Sadler Orland Park (Sandburg)
5 Zenovia Love Dolton (Thornridge)
6 Maura Lewit Northbrook (Glenbrook North)

radio speaking

Place Name School
1 Edward Fanselow Franklin Park-Northlake (Leyden)
2 Megan Casey Richton Park (Rich South)
3 Kurt Vonnahme Downers Grove (South)
4 Heather King Glen Ellyn (Glenbard West)
5 Joe Lajos Crystal Lake (South)
6 Saqib Mohajir Orland Park (Sandburg)

special occasion speaking

Place Name School
1 Brian Girdler Heyworth
2 Molly Worthen Glen Ellyn (Glenbard West)
3 Jason Miller Wheaton (W. Warrenville South)
4 Jenny Bulla Downers Grove (South)
5 Molly Deakyne Glenview (Glenbrook South)
6 Natalie Mullen Benton

verse reading

Place Name School
1 Bhavesh Patel DuQuoin (H.S.)
2 Cesili Williams South Holland (Thornwood)
3 Kim DalSanto Wheaton (W. Warrenville South)
4 Kisha Usher North Chicago
5 Josie Yousef Downers Grove (South)
6 Shavon Johnson Peoria (H.S.)

performance in the round

Place School (& Relay Members)
1 Dolton (Thornridge)
2 Downers Grove (South)
3 Flossmoor (Homewood-F.)
4 Glen Ellyn (Glenbard West)
5 Wheaton (W. Warrenville South)
6 Normal (Community West)

1998-99

dramatic duet acting

Place Name School
1 David May & Jason Miller Wheaton (W. Warrenville South)
2 Jason Economus & Kiirsti Makela Gurnee (Warren)
3 Stacey Dembo & Chris Winand Glenview (Glenbrook South)
4 Paul Booth & Emily Palmer DeKalb
5 Casey Alrich & Sean Kelley Glen Ellyn (Glenbard West)
6 Jason Gordon & Brian Smith Heyworth

dramatic interpretation

Place Name School
1 Jessica Thigpen Wheaton (North)
2 Sasha Geoppo Orland Park (Sandburg)
3 Jessica Vasquez Oak Lawn (Community)
4 Hunter Seamons Northbrook (Glenbrook North)
5 Scott Burman Glenview (Glenbrook South)
6 Amber Friendly Flossmoor (Homewood-F.)

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Brian Netter Northbrook (Glenbrook North)
2 Shubham Mukherjee Hoffman Estates (Conant)
3 Steve Abramowitz Glenview (Glenbrook South)
4 Stephen Clark DeKalb
5 Chuck Lamphier Chicago (Marist)
6 Matthew Wurtzebach Oak Park (Fenwick)

humorous duet acting

Place Name School
1 Katie Judge & David May Wheaton (W. Warrenville South)
2 Jeff Smith & Johnathan Stephens Harvey (Thornton)
3 Jeff Dalo & Bridget Frodyma Downers Grove (South)
4 Scott Pyle & Joe Stoltz Peoria (Woodruff)
5 Mike Hall & Sean Kelley Glen Ellyn (Glenbard West)
6 Kelly Klein & Kevin Miller Glenview (Glenbrook South)

humorous interpretation

Place Name School
1 Scott Burman Glenview (Glenbrook South)
2 Josh Green Flossmoor (Homewood-F.)
3 Leah Wessman Orland Park (Sandburg)
4 Wendy Lindenmeyer Downers Grove (South)
5 Nick Crowley Gurnee (Warren)
6 Johnathan Stephens Harvey (Thornton)

impromptu speaking

Place Name School
1 Chris Weninger Wheaton (W. Warrenville South)
2 Brian Netter Northbrook (Glenbrook North)
3 Chuck Lamphier Chicago (Marist)
4 Nickie Gillespie Glen Ellyn (Glenbard West)
5 Brad Schneider Wheaton (North)
6 Kate Rockwood Orland Park (Sandburg)

oratorical declamation

Place Name School
1 Veronica Espinosa Oak Lawn (Community)
2 Scott Strnad Wheaton (W. Warrenville South)
3 Natalie Mullen Benton
4 Camille Kuthrell Downers Grove (South)
5 Lulu Ang Palatine (Fremd)
6 Purvi Patel Wheaton (North)

original comedy

Place Name School
1 Jason Economus Gurnee (Warren)
2 Kate Mulligan Downers Grove (South)
3 Adam Kalesperis Olympia Fields (Rich Central)
4 Mark Heath Harvey (Thornton)
5 Vince Dill Champaign (Centennial)
6 Josh Yardley DeKalb

original oratory

Place Name School
1 Jenny Bulla Downers Grove (South)
2 Brenda Davidson Oak Lawn (Community)
3 Kim Zamastil Rochelle
4 LeMil Eiland Dolton (Thornridge)
5 Gina Nicewonger Heyworth
6 Lauren DeMarzo Wheaton (W. Warrenville South)

prose reading

Place Name School
1 Jenny Bulla Downers Grove (South)
2 Matt Allen DeKalb
3 Brenda Davidson Oak Lawn (Community)
4 Scott Strnad Wheaton (W. Warrenville South)
5 Mark Robinson Oak Lawn (Richards)
6 April Morgan Dolton (Thornridge)

radio speaking

Place Name School
1 Leslie Chu Peoria (Richwoods)
2 Tom Prescher Canton
3 Leia Blumenthal Downers Grove (South)
4 Michelle Krichbaum Tinley Park (Andrew)
5 Shannon Wood Wheaton (North)
6 Brian Fimoff Palatine (Fremd)

special occasion speaking

Place Name School
1 Jason Miller Wheaton (W. Warrenville South)
2 Natalie Mullen Benton
3 Molly Worthen Glen Ellyn (Glenbard West)
4 Emily Africano Flossmoor (Homewood-F.)
5 Marc Rosenmutter Northbrook (Glenbrook North)
6 Omar Uddin DeKalb

verse reading

Place Name School
1 Dominique Porter Park Forest (Rich East)
2 Stacy Willyard Wheaton (W. Warrenville South)
3 Camille Kuthrell Downers Grove (South)
4 Larnelle Foster Gurnee (Warren)
5 Mario Jobbe Flossmoor (Homewood-F.)
6 Kathryn Hawley Glen Ellyn (Glenbard West)

performance in the round

Place School (& Relay Members)
1 Flossmoor (Homewood-F.)
2 Wheaton (W. Warrenville South)
3 Oak Lawn (Community)
4 Charleston
5 Gurnee (Warren)
6 Elk Grove Village (E.G.)

1999-00

dramatic duet acting

Place Name School
1 Erika Buys & Justin Haak Oak Lawn (Community)
2 Molly Durand & Allison Kane Wheaton (W. Warrenville South)
3 Scott Burman & Stacey Dembo Glenview (Glenbrook South)
4 Christina Cain & Mike Leve Northbrook (Glenbrook North)
5 Niamh Condon & Katie Imbeau Glen Ellyn (Glenbard South)
6 Cecil Loggins & Jennifer Swilley Maywood (Proviso East)
7 Abby Gerdtz & Kyle Pepperell Lincoln

dramatic interpretation

Place Name School
1 Nicole Summers Maywood (Proviso East)
2 Ebony White Harvey (Thornton)
3 April Robinson Dolton (Thornridge)
4 Christine Saba Wheaton (W. Warrenville South)
5 Jackson Foote Carbondale (H.S.)
6 Jilliam Nolan Braidwood (Reed-Custer)
7 Molly Quinn Ottawa (Twp.)

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Steve Abramowitz Glenview (Glenbrook South)
2 Chris Payne Wheaton (North)
3 Anthony Cerceo Oak Lawn (Community)
4 Andrew Verstein Wheaton (W. Warrenville South)
5 Becky Brandman Glen Ellyn (Glenbard West)
6 Jennifer Rankin Lincoln

humorous duet acting

Place Name School
1 Kate Howard & Mike Slefinger Wheaton (W. Warrenville South)
2 Eric Martig & Marc Palluck Oak Lawn (Community)
3 Kyle Morrison & Adam Wolf Sandwich
4 Brett Bulatek & Jack Lafferty Naperville (Central)
5 Stacy Anderson & Seth Bogner Paxton (P.-Buckley-Loda)
6 Kelly Klein & Kevin Miller Glenview (Glenbrook South)
7 Codey Girten & Nathan Mullen Benton
8 Steve Fanning & Jason Wild Carbondale (H.S.)

humorous interpretation

Place Name School
1 Wendy Lindenmeyer Downers Grove (South)
2 Leah Wessman Orland Park (Sandburg)
3 Scott Burman Glenview (Glenbrook South)
4 Brett Halloran Glen Ellyn (Glenbard West)
5 Anne Sonneville Moline (H.S.)
6 Rachel Simpson Belleville (East)
7 Mike Mauloff Naperville (Central)
8 Alba Ponce De Leon Carbondale (H.S.)

impromptu speaking

Place Name School
1 Chris Payne Wheaton (North)
2 Nickie Gillespie Glen Ellyn (Glenbard West)
3 Kate Danziger Downers Grove (South)
4 Eric Nordsieck Wheaton (W. Warrenville South)
5 Lakshmi Sridharan Northbrook (Glenbrook North)
6 Steve Abramowitz Glenview (Glenbrook South)

oratorical declamation

Place Name School
1 Natalie Mullen Benton
2 Jackson Foote Carbondale (H.S.)
3 Abbey Reel Eureka
4 Mike Hall Glen Ellyn (Glenbard West)
5 April Morgan Dolton (Thornridge)
6 Amanda Mesirow Flossmoor (Homewood-F.)

original comedy

Place Name School
1 Nick Crowley Gurnee (Warren)
2 Jared Macke Belleville (East)
3 Jeff Dalo Downers Grove (South)
4 Eric Martig Oak Lawn (Community)
5 Matt Churilla Flossmoor (Homewood-F.)
6 Patrick Rahm Glen Ellyn (Glenbard West)
7 Paul Motz Wheaton (North)

original oratory

Place Name School
1 Laura Ferdinandt Naperville (Central)
2 Mariana Cotromanes Wheaton (W. Warrenville South)
3 Jessie Dunnan Stanford (Olympia)
4 Codey Girten Benton
5 Matt Sanders Pekin
6 Jenny Folkerts Darien (Hinsdale South)

prose reading

Place Name School
1 Brian Davis Naperville (Central)
2 Stacy Willyard Wheaton (W. Warrenville South)
3 Stacey Dembo Glenview (Glenbrook South)
4 April Morgan Dolton (Thornridge)
5 Elise Jones Kankakee (Sr.)
6 David Montgomerie Normal (Community West)

radio speaking

Place Name School
1 Scott Smith Freeport (H.S.)
2 John Giannone Palatine (Fremd)
3 Jackie Roe Glenview (Glenbrook South)
4 Lisa Martinez Flossmoor (Homewood-F.)
5 Michelle Krichbaum Tinley Park (Andrew)
6 Stephanie Wheatley Wheaton (W. Warrenville South)

special occasion speaking

Place Name School
1 Laura Nosko Downers Grove (South)
2 Misty Thesen Gurnee (Warren)
3 Madilynn Beck Flossmoor (Homewood-F.)
4 Lauren Eriser Wheaton (W. Warrenville South)
5 Chris Connelly Glen Ellyn (Glenbard West)
6 Steve Field Northbrook (Glenbrook North)

verse reading

Place Name School
1 Theresa Wilson Flossmoor (Homewood-F.)
2 Robert Hardaway Harvey (Thornton)
3 Stacy Willyard Wheaton (W. Warrenville South)
4 Jillian Riewerts Port Byron (Riverdale)
5 Erika Buys Oak Lawn (Community)
6 Camille Kuthrell Downers Grove (South)

performance in the round

Place School (& Relay Members)
1 Wheaton (North)
2 Wheaton (W. Warrenville South)
3 Orland Park (Sandburg)
4 Oak Lawn (Community)
5 Charleston
6 Downers Grove (South)