Speech Individual Events Medalists

* Last updated at 7:35 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

1940-41

comedy reading

Place Name School
1 Audrey Smith River Forest (Trinity)
2 Dick Osborne Marengo
3 H.M. Kemple Gibson City
4 Shirley Green Jacksonville (H.S.)
5 Doris Follick Calumet City (Thornton Fractional)

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Alec Mackenzie Savanna
2 Charles Nelson Berwyn-Cicero (Morton)
3 Marjorie Lehn DuQuoin (H.S.)
4 Edgar Thedens Calumet City (Thornton Fractional)
5 Clara Mae Frederick East Moline (United)

oratorical declamation

Place Name School
1 Lyle Crawford Peoria (Woodruff)
2 Mary Jean Johnson Freeport (H.S.)
3 Philip Zimmerly Olney (H.S.)
4 Harris Rowe Jacksonville (H.S.)
5 Jene Bails Charleston

original oratory

Place Name School
1 Alec Mackenzie Savanna
2 J. Hal Connor DeKalb
3 Joe Hill Georgetown
4 Mary Baker Dwight
5 Betty Weintraut East Moline (United)

serious reading

Place Name School
1 Ruth Lasse Beardstown
2 Inez Payne Granite City
3 Pearl Mack Berwyn-Cicero (Morton)
4 Joe Spagnoli Hurst
5 Ruth Currier Aurora (West)

verse reading

Place Name School
1 Lorraine Saunders Freeport (H.S.)
2 Betty Gerald Calumet City (Thornton Fractional)
3 Jean Gutridge DuQuoin (H.S.)
4 Melba Miller Sidell
5 Marta Rehling Lincoln

1941-42

comedy reading

Place Name School
1 James Asp Mt. Morris
2 Kay Nicholson Rockford (East)
3 Bill Allerton Elgin (H.S.)
4 Jo Anne Lewis Georgetown
5 Maxine Perisho Casey

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Edgar Thedens Calumet City (Thornton Fractional)
2 George Coraor Jacksonville (H.S.)
3 Jean Collier Freeport (H.S.)
4 Clara Mae Frederick East Moline (United)
5 Lois Lawrence Elgin (H.S.)

oratorical declamation

Place Name School
1 Fred Zeni DuQuoin (H.S.)
2 Mary Jean Johnson Freeport (H.S.)
3 Paul Berry Carrollton
4 Robert Biederman Geneseo
5 Burton Bernard Granite City

original oratory

Place Name School
1 Jack Geaslin Granite City
2 Ralph Smith Jacksonville (H.S.)
3 Jim Waggoner Elgin (H.S.)
4 Janet Carlson Rockford (East)
5 Franklin Worland Aurora (East)

serious reading

Place Name School
1 LaNelle McCasland Granite City
2 Betty Ann Rappe Calumet City (Thornton Fractional)
3 Ruth Breen Charleston (Eastern)
4 Marita White River Forest (Trinity)
5 Carol Carlson Wheaton (H.S.)

verse reading

Place Name School
1 J. Robert Beddow Freeport (H.S.)
2 Phyllis Knight Paris
3 Marian Nolting Rockford (East)
4 Doris Harding Morrison
5 Marguerite Tobias Newton

1942-43

comedy reading

Place Name School
1 Russell Baker Lincoln
2 Andrew Plesa DeKalb
3 Harvey Hieken Granite City
4 Edwin Jakle DuQuoin (H.S.)
5 Gordon Buffington Calumet City (Thornton Fractional)

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Benny Miller Granite City
2 Jerry Hawkins East Moline (United)
3 Kenneth Young DuQuoin (H.S.)
4 Jean Kiefer DeKalb
5 Darrell Piersol Milford

oratorical declamation

Place Name School
1 James Dowler Charleston (Eastern)
2 John Dunning Aurora (West)
3 Fred Thady Pleasant Hill
4 George Short New Berlin
5 Paul Liddell Georgetown

original oratory

Place Name School
1 Jack Sellke Freeport (H.S.)
2 Joanne Lundholm Rockford (East)
3 Carla Heis Aurora (West)
4 John Uphoff Onarga
5 Jack Nortrup Bluffs

serious reading

Place Name School
1 Don Hehner Granite City
2 John Kurtock Lincoln
3 Mary Justice DuQuoin (H.S.)
4 Janet Beth Fultz Rantoul
5 Mildred Rucker Fithian (Oakwood)

verse reading

Place Name School
1 Fay Welch Dwight
1 Margaret Lueders Granite City
1 Mary Jean Dimler Pekin
4 Joan Akerly Milford
5 Bernella Appuhn DuQuoin (H.S.)

1943-44

comedy reading

Place Name School
1 Gordon Buffington Calumet City (Thornton Fractional)
2 Elliott McCleary Polo
3 Joan Akerly Milford
4 Louis Popovsky Granite City
5 Howard Womach DuQuoin (H.S.)

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Billie Jean Allen Pekin
2 Virginia Torreyson Geneseo
3 Richard Peck Elgin (H.S.)
4 Richard Leek Calumet City (Thornton Fractional)
5 Harry Lewis Benton

oratorical declamation

Place Name School
1 Bob McKinnon Calumet City (Thornton Fractional)
2 David Gray DeKalb
3 Milford Wyman DuQuoin (H.S.)
4 Robert Bersch Lincoln
5 Charles Steidinger Cissna Park

original oratory

Place Name School
1 Milton Lomas DeKalb
2 Marianne Bower Charleston (Eastern)
3 James Koeller Freeport (H.S.)
4 Edwin Grobe Granite City
5 Arvilla Rakestraw Mineral

serious reading

Place Name School
1 Lois Ely Blue Island
2 Waneta Callahan Milford
3 Louise Ousley Freeport (H.S.)
4 Millicent Patterson Champaign (H.S.)
5 Patricia Reynolds Paris

verse reading

Place Name School
1 Phyllis Knight Paris
2 LaNelle McCasland Granite City
3 Patricia Champion Pekin
4 Barbara Jane Dale Rockford (East)
5 Martha Holmes Hoopeston

1944-45

comedy reading

Place Name School
1 Louis Popovsky Granite City
2 James Werner DuQuoin (H.S.)
3 Shirley Sammon East Moline (United)
4 Corrine Miller Princeville
5 Donald Hanley Mendota

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Ralph Long Dwight
2 Mary Jeanne Eberhardt Newton
3 Patty Givens DuQuoin (H.S.)
4 Alvin Liebling Rockford (East)
5 John Leeman Hoopeston

oratorical declamation

Place Name School
1 Elon Kleinau Geneseo
2 Richard Shuff New Berlin
3 Nancy Puklin Aurora (West)
4 Tom Kemerling Elgin (H.S.)
5 Davis Scott Mendota

original oratory

Place Name School
1 Lorna Kaiser Champaign (H.S.)
2 Bob Thompson East Moline (United)
3 James Koeller Freeport (H.S.)
4 John Lawreck DuQuoin (H.S.)
5 Mathew Fortado Jacksonville (H.S.)

serious reading

Place Name School
1 Louise Ousley Freeport (H.S.)
2 Rae June Decker DuQuoin (H.S.)
3 Lois Ingels Jacksonville (H.S.)
4 Marilyn Hofstetter East Moline (United)
5 Martha Boyd Aurora (West)

verse reading

Place Name School
1 Ruth Sprajcar Granite City
2 Jean Lawson Elgin (H.S.)
3 Mary Patton Charleston (Eastern)
4 Ruth Engelbrecht Mendota
5 Barbara Hahn Rockford (East)

1945-46

comedy reading

Place Name School
1 Betty Beyer Tremont
2 James Sprouls Paris
3 Shirley Sammon East Moline (United)
4 Merle McConnell Henning
5 Charles Eckert Granite City

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Zan Faigan Rock Island (H.S.)
2 Harold Rifken Elgin (H.S.)
3 Miriam Burton Geneseo
4 Jimmie Chapee Granite City
5 Marie Bell St. Elmo

oratorical declamation

Place Name School
1 Merle McConnell Henning
2 Dwaine Tompkins Rock Falls
3 Charles Engelhart Freeport (H.S.)
4 David Kendall Granite City
5 Richard Shuff New Berlin

original oratory

Place Name School
1 Jim Valentine Rockford (East)
2 Robert Smith Freeport (H.S.)
3 Robert Nash Chicago (Morgan Park Academy)
4 Jahala Foote Charleston (Eastern)
5 Milford Wyman DuQuoin (H.S.)

serious reading

Place Name School
1 Rae June Decker DuQuoin (H.S.)
2 Nancy Wilson Elgin (H.S.)
3 Bob Calvin Hoopeston
4 Ethel Ericson Monmouth (H.S.)
5 Martha Boyd Aurora (West)

verse reading

Place Name School
1 Betty Beyer Tremont
2 Jo Ann Strubinger Metropolis
3 Mary Patton Charleston (Eastern)
4 Cherie Sanders Freeport (H.S.)
5 Louise Coffey Polo

1946-47

comedy reading

Place Name School
1 James Werner DuQuoin (H.S.)
2 Bob Higley Freeport (H.S.)
3 Alice Lathrop Eureka
4 Shirley Sammon East Moline (United)
5 Jack Burgess Rock Island (H.S.)

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Bill Leemon DuQuoin (H.S.)
2 George Green Elgin (H.S.)
3 Joseph Barse Harvey (Thornton)
4 Charles Solomonson Rockford (East)
5 Charles Rushing East Moline (United)

oratorical declamation

Place Name School
1 Bob Callery Princeville
2 Chester Adams Charleston (Eastern)
3 Richard Shuff New Berlin
4 Mort Jaffe Elgin (H.S.)
5 Joan Spratt Chicago (Parker)

original oratory

Place Name School
1 Gordon Linkon DuQuoin (H.S.)
2 Bill Sawyer Roodhouse
3 Robert Smith Freeport (H.S.)
4 Jean Bischoff Granite City
5 William Farley Aurora (West)

serious reading

Place Name School
1 Rae June Decker DuQuoin (H.S.)
2 Joyce Bresee Champaign (H.S.)
3 Helen Peterson Rock Island (H.S.)
4 Joan Burkard Charleston (Eastern)
5 Sally Rowe Jacksonville (H.S.)

verse reading

Place Name School
1 Ruth Sprajcar Granite City
3 Winifred Hills Rochelle
3 Janis Schrage Rock Island (H.S.)
4 Joan Jewison Macomb
5 Rachel Slagel Fairfield

1947-48

comedy reading

Place Name School
1 Don McMullen Calumet City (Thornton Fractional)
2 Philip Angeloff Granite City
3 Ruth Corl Rock Falls
4 Peter Lousberg Rock Island (H.S.)
5 Gary Lane Sidell

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Chris Russell Charleston (Eastern)
2 Dudley Johnson Rockford (West)
3 Jules Perlberg Chicago (Morgan Park)
4 Marvin Kleinau Geneseo
5 Joseph Barse Harvey (Thornton)

oratorical declamation

Place Name School
1 Charles Toler DuQuoin (H.S.)
2 Dean Peerman Benton
3 Beth Bierstadt Blue Island
4 Robert Beechner Rockford (East)
5 Jerry Chalcraft Petersburg

original oratory

Place Name School
1 Stanley Rives Peoria (Woodruff)
2 Joe Selement DuQuoin (H.S.)
3 Marilyn Clark Charleston (Eastern)
4 Edward Eagle Rockford (East)
5 Melvin Brown Belleville (Twp.)

serious reading

Place Name School
1 Suzanne Brooks Vandalia
2 Ruth Clanton Rock Island (H.S.)
3 Lucy Jane King Greenville
4 Mary Hoffman Peoria (Woodruff)
5 Blanche Dickey Divernon

verse reading

Place Name School
1 Roberta Patterson Morton
2 Rachel Slagel Fairfield
3 Norma Metter Charleston (Eastern)
4 Shirley Patterson Streator (Twp.)
5 Delores Noble Geneseo

1948-49

comedy reading

Place Name School
1 Harold Horstmeyer Freeport (H.S.)
2 Jean Weiss Champaign (H.S.)
3 Peter Lousberg Rock Island (H.S.)
4 Matena Notaras DuQuoin (H.S.)
5 Louise Rath Granite City

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Ellen Forester DuQuoin (H.S.)
2 Ronnie Polhill Freeport (H.S.)
3 Lester Kramer Mendota
4 Geraldine Torreyson Geneseo
5 Charles McNames Byron

oratorical declamation

Place Name School
1 Darel Hale Bradley
3 Jack Maddrell Freeport (H.S.)
3 Shirley Brown Geneseo
4 Norman Megeff Granite City
5 Dean Peerman Benton

original oratory

Place Name School
1 Mary Lou Carter Rockford (East)
2 Jack Maddrell Freeport (H.S.)
3 Karen Moore Charleston (Eastern)
4 James Baches Peoria (Woodruff)
5 Bill Foote Aurora (West)

serious reading

Place Name School
1 Donna Smith Freeport (H.S.)
2 Sherrod McCall Savanna
3 Robert Nidiffer Canton
4 Margaret Leasenby East Moline (United)
5 Jane Laws Mendota

verse reading

Place Name School
1 Jane Hayes DuQuoin (H.S.)
2 Joan Kraus Calumet City (Thornton Fractional)
3 Alice Paulen New Berlin
4 Lowell Pearlson Rockford (East)
5 Carolyn Willms Rochelle

1949-50

comedy reading

Place Name School
1 William Whitlow Onarga
2 John Boicourt Harrisburg
3 Mary Jane Nelson Morris
4 Jackie Straka Granite City
5 Lynn Hibbens LeRoy

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Ginny Landwehr Elgin (H.S.)
2 Ronnie Polhill Freeport (H.S.)
3 Patricia Thomas Paris
4 James Norwine Collinsville
5 Bill Ebbinghaus Mendota

oratorical declamation

Place Name School
1 Harold Horstmeyer Freeport (H.S.)
2 Sandra Collins Evanston (Twp.)
3 Larry Sutterman Rock Island (H.S.)
4 Carolyn Wahlgren Calumet City (Thornton Fractional)
5 Jim Mingee Champaign (H.S.)

original oratory

Place Name School
1 James Baches Peoria (Woodruff)
2 George Stevens Elgin (H.S.)
3 Pat Lamont West Frankfort (Frankfort)
4 Marilyn Busekros Champaign (H.S.)
5 Alex Seith Aurora (West)

serious reading

Place Name School
1 Clarice Dawkins Chicago (Phillips)
2 Frances Wheelan Barry
3 Sharron Howell West Frankfort (Frankfort)
4 Nan Weber Evanston (Twp.)
5 Phil Decker Macomb

verse reading

Place Name School
1 Gerald Kline Freeport (H.S.)
2 Arlene Clanton Rock Island (H.S.)
3 Helene Hirshfield Joliet (Twp.)
4 Mary Lou Heatherly Carbondale (University)
5 Barbara Eppstein Charleston (Eastern)

1950-51

comedy reading

Place Name School
1 Lynn Gibbs Evanston (Twp.)
2 Ronald Fryxell Rock Island (H.S.)
3 Marilyn Wakefield Carbondale (University)
4 John Griffin DuQuoin (H.S.)
5 Diana Dawdy Jacksonville (H.S.)

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Roger Kasten Freeport (H.S.)
2 Lynn Wehrmeister Galesburg (H.S.)
3 Van Ooms LaGrange (Lyons)
4 Tom Glatter East Moline (United)
5 William Linsley Peoria (Woodruff)

oratorical declamation

Place Name School
1 George Beres Pekin
2 Lee Battles LaGrange (Lyons)
3 Roger Calhoun Gridley
4 Pat Dlouhy Elgin (H.S.)
5 Bruce Harders Rock Island (H.S.)

original oratory

Place Name School
1 Peter Zeinler Lincoln
2 Clarence Teagarden Galesburg (H.S.)
3 Frank Cicero LaGrange (Lyons)
4 Tom Campbell Urbana (H.S.)
5 Philip Smith Roodhouse

serious reading

Place Name School
1 Frances Wheelan Barry
2 Helene Buchtel Evanston (Twp.)
3 Mary Rausch Elgin (H.S.)
4 Carolyn McKenzie Geneseo
5 Joan Ward Joliet (Twp.)

verse reading

Place Name School
1 John Catsis Evanston (Twp.)
2 Sally Osborne Rock Island (H.S.)
3 Kay Gottlieb Joliet (Twp.)
4 Marilyn Ogden Granite City
5 Tom Edwards LeRoy

1951-52

comedy reading

Place Name School
1 Clyde Wadlow Granite City
2 Sarah Allen Roodhouse
3 William McCartney West Chicago (Wheaton Academy)
4 Alice Mroch Calumet City (Thornton Fractional)
5 Suzanne Landsbaum Robinson

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Robert Currie Pekin
2 Van Ooms LaGrange (Lyons)
3 Bill Breitweiser Bloomington (H.S.)
4 Terry Hudson Champaign (H.S.)
5 Jim Kirk DuQuoin (H.S.)

oratorical declamation

Place Name School
1 Clarence Peters DuQuoin (H.S.)
2 Jay Sheffield Calumet City (Thornton Fractional)
3 Pat Dlouhy Elgin (H.S.)
4 Rebecca McGovern Christopher
5 Rose Tary Viola

original comedy

Place Name School
1 Arlene Loneski Calumet City (Thornton Fractional)
2 Lisa Burgess Rock Island (H.S.)
3 Clyde Wadlow Granite City
4 Anita Harton Evanston (Twp.)
5 Nil Muldur Moline (H.S.)

original oratory

Place Name School
1 Claudia Johnson Rockford (East)
2 Clarence Peters DuQuoin (H.S.)
3 Louis Beres Pekin
4 Gene Parker Lincoln
5 Frank Cicero LaGrange (Lyons)

radio speaking

Place Name School
1 Phil Fanning Champaign (H.S.)
2 Don Lanier Shelbyville
3 Richard Rieke Carbondale (University)
4 Robert Hiatt Evanston (Twp.)
5 Bryan Halter Jacksonville (H.S.)

serious reading

Place Name School
1 Marge Garman Pekin
2 Kay Gottlieb Joliet (Twp.)
3 Rosemary Hasse Freeport (H.S.)
4 Barbara Brawner Champaign (H.S.)
5 Connie Achilli Rockford (East)

verse reading

Place Name School
1 Beverly Lewis West Frankfort (Frankfort)
2 Marilyn Ogden Granite City
3 Betty Brandt Evanston (Twp.)
4 Helen Warren Joliet (Twp.)
5 Martha Sanford Champaign (H.S.)

1952-53

comedy reading

Place Name School
1 John Griffin DuQuoin (H.S.)
2 William Conner Joliet (Twp.)
3 Bruce O'Keefe Clifton (Central)
4 Marjorie Zimmer Harrisburg
5 Gary Williams Dundee

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Bob Shorr Aurora (West)
2 Robert Talley Carbondale (University)
3 Carl Wrench Monticello
4 Luther Harthum Calumet City (Thornton Fractional)
5 Darrell Lacock Pekin

oratorical declamation

Place Name School
1 Frank Chase Harrisburg
2 Dixie Price Geneseo
3 Karl Wickstrom Rock Island (H.S.)
4 Sam Grissom Toledo (Cumberland)
5 Gene McNames Byron

original comedy

Place Name School
1 Darol Blanck Rockford (West)
2 Jackie Nelson LaGrange (Lyons)
3 Dianne Doolen Lincoln
4 Lucille Colin Pekin
5 Dave Thomas Winnebago

original oratory

Place Name School
1 Carl Wrench Monticello
2 Roger Fitzgerald Urbana (H.S.)
3 Merrell Clark Rock Island (H.S.)
4 Lowell Powell Athens
5 Louis Beres Pekin

radio speaking

Place Name School
1 Tom Jones Carbondale (H.S.)
2 Jackie Reusser Normal (University)
3 Robert Graham Tolono (Unity)
4 Jim Symons Jacksonville (H.S.)
5 Holly Nimmo Pekin

serious reading

Place Name School
1 George Douglas Urbana (H.S.)
2 Bari Prosterman Evanston (Twp.)
3 Myra Burnam Harrisburg
4 Ann Carter LaGrange (Lyons)
5 Gwen Marks Princeton

verse reading

Place Name School
1 Mary Lou Bruckner Mendota
2 Olga Maberry Roodhouse
3 Diane Lausen Tolono (Unity)
4 Helen Collins West Frankfort (Frankfort)
5 Roberta Gilbert West Chicago (Wheaton Academy)

1953-54

comedy reading

Place Name School
1 Jim Conrad Waukegan (H.S.)
2 Janie McMartin Athens
3 Arthur Romans Rock Island (H.S.)
4 Ruth Reedy West Frankfort (Frankfort)
5 Ronnie Husmann Rockford (East)

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Darrell Lacock Pekin
2 Ruth Horwitt Elgin (H.S.)
3 Mary Ann Van Vooren Geneseo
4 Ophus Evans Metropolis
5 Lowell Weitkamp Calumet City (Thornton Fractional)

oratorical declamation

Place Name School
1 Richard Mathison Peoria (Woodruff)
2 Gene McNames Byron
3 Phyllis Low Evanston (Twp.)
4 Walter Bradbury Knoxville
5 Joyce Hastings Carbondale (University)

original comedy

Place Name School
1 Nancy Wilson Rock Island (H.S.)
2 Mike Wallard West Frankfort (Frankfort)
3 Bob Shive Joliet (Twp.)
4 David Shinneman LeRoy
5 Helen Winston Pittsfield

original oratory

Place Name School
1 Ted Lutkus Calumet City (Thornton Fractional)
2 Spero Margaris Peoria (Woodruff)
3 Barbara Reardon Waukegan (H.S.)
4 Pat Boyer Pekin
5 Delores Bell Urbana (H.S.)

radio speaking

Place Name School
1 Michael D'Arcy Pekin
2 Donald Nelson Chicago (Morgan Park)
3 Dick Spalding Mendon (Unity)
4 Dave Allen Evanston (Twp.)
5 Tom Jones Carbondale (H.S.)

serious reading

Place Name School
1 Susan Mitchell West Frankfort (Frankfort)
2 Bob Martin Champaign (H.S.)
3 Violet Jeffery Arlington Heights (Arlington)
4 Joy Randolph Peoria (Woodruff)
5 Virginia Walkup Athens

verse reading

Place Name School
1 Jean Bloomquist Freeport (H.S.)
2 Sharon McGarvey Pekin
3 Helen Roseman Granite City
4 Phyllis Skaggs Mason City
5 David Sills Peoria (Woodruff)

1954-55

after dinner speaking

Place Name School
1 John Voigt Freeport (H.S.)
2 Joan Foley Calumet City (Thornton Fractional)
3 Pamela Parkhill Champaign (H.S.)
4 Bill Bogard Palestine
5 John Kuehl Mendota

comedy reading

Place Name School
1 Ronnie Husmann Rockford (East)
2 Roger Gouran Peoria (Woodruff)
3 Joyce Libman Champaign (H.S.)
4 Dan Akens West Chicago (Wheaton Academy)
5 Scott Walker Byron

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Gordon White Roodhouse
3 Sally Thurnau Elgin (H.S.)
3 David Kuypers Urbana (H.S.)
4 Jock McFarlane Aurora (West)
5 Leta Gray Pekin

original comedy

Place Name School
1 Rosalie Utech Pekin
2 Jim Symons Jacksonville (H.S.)
3 Helen Jo Hetrick Ottawa (Twp.)
4 Janice Rains Robinson
5 Mary Hart Mattoon

original oratory

Place Name School
1 Ted Lutkus Calumet City (Thornton Fractional)
2 Barbara Reardon Waukegan (H.S.)
3 Lowell Powell Athens
4 Gary Fawver Freeport (H.S.)
5 Carole Calderwood Mendota

radio speaking

Place Name School
1 Frank Clinton Paris
2 Darrell Blue Champaign (H.S.)
3 Steve Davis Evanston (Twp.)
4 Dan Akens West Chicago (Wheaton Academy)
5 Ann Bracewell Carbondale (University)

serious reading

Place Name School
1 Carroll Emshoff Chicago (Morgan Park)
2 Leslie Stokeley Granite City
3 Joan Anderson Lincoln
4 Karl Eigsti Normal (University)
5 Marilyn Hawkins Bradley (B.-Bourbonnais)

verse reading

Place Name School
1 Carol Ann Johnston Granite City
2 Sondra Search White Hall
3 Roslyn Crawford DeKalb
5 Sharon Park Charleston (Eastern)

1955-56

after dinner speaking

Place Name School
1 Don Doyle East Peoria
2 Sue Haines DuQuoin (H.S.)
3 Jerry Gaffner Greenville
4 Don Williamson Urbana (H.S.)
5 Ann Glashagel Elgin (H.S.)

comedy reading

Place Name School
1 Arthur Romans Rock Island (H.S.)
2 Clara Peters DuQuoin (H.S.)
3 Roger Majak Calumet City (Thornton Fractional)
4 Haig Kashkarian Waukegan (H.S.)
5 Linda Bjorkman Granite City

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Richard Venesky Peoria (Woodruff)
2 Ernest Hildner Jacksonville (H.S.)
3 Pat McIntosh Robinson
4 Richard Bulliet Rockford (West)
5 John Lehman Elgin (H.S.)

original comedy

Place Name School
1 Lois Goldsmith Toledo (Cumberland)
2 Jerry Simmons Byron
3 Judy Katz Rock Island (H.S.)
4 Jim Smith Streator (Twp.)
5 Linda Bennett Champaign (H.S.)

original oratory

Place Name School
1 John Harris Peoria (Woodruff)
2 Richad Sokup Freeport (H.S.)
3 Paola Gianturco Urbana (H.S.)
4 Jack Mahota Staunton
5 Kenneth Qualheim Rockford (East)

radio speaking

Place Name School
1 Paul Davis Effingham (H.S.)
2 James Anderson Elgin (H.S.)
3 Helen Tsakanikas East Moline (United)
4 Bob Cole Lincoln
5 Don Metzger East Peoria

serious reading

Place Name School
1 Betty Hosford Hamilton
2 Willa Sweeney Kankakee (Sr.)
3 Jan Davenport Arlington Heights (Arlington)
4 Darel Grothaus Bradley (B.-Bourbonnais)
5 Doris Replogle Charleston

verse reading

Place Name School
1 Regina Miller DuQuoin (H.S.)
2 Carolyn Walker Calumet City (Thornton Fractional)
3 Sharon Wagoner East Moline (United)
4 Roslyn Crawford DeKalb
5 Gail Pierce Urbana (H.S.)

1956-57

after dinner speaking

Place Name School
1 Barbara Ford Pekin
2 Jerry Carson Rushville
3 Beverly Burlend Rockford (East)
4 Marvin Kumler Gibson City
5 Jerry Gaffner Greenville

comedy reading

Place Name School
1 Tom Whitmore Rock Island (H.S.)
2 Roger Majak Calumet City (Thornton Fractional)
3 Louis Cantwell Joliet (Twp.)
4 Alice Heischmidt Paris
5 Carolyn Warren Hardin

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Marvin Kumler Gibson City
2 Helen Greer Normal (University)
3 Paul Black Calumet City (Thornton Fractional)
4 Paul Dorfman Winnetka (New Trier)
5 Sharry Simerl Urbana (H.S.)

oratorical declamation

Place Name School
1 Leon Gahweiler Clifton (Central)
2 Shirley Livesay Mattoon
3 Barbara Oettel Bethalto
4 Gerald Berchtold Pekin
5 Marilyn Anderson Waukegan (H.S.)

original comedy

Place Name School
1 Bill Sandiford Joliet (Twp.)
2 Judy Puttcamp Princeton
3 Linda Clemens Arlington Heights (Arlington)
4 Sharon Cromwell Fithian (Oakwood)
5 Michael Marchildon West Frankfort (Frankfort)

original oratory

Place Name School
1 Kay Hunley Auburn
2 Louis Cohen Winnetka (New Trier)
3 Jeanne Norton Peoria (H.S.)
4 Linnea Hawkinson Rockford (East)
5 Deena Watson Streator (Twp.)

radio speaking

Place Name School
1 Bob Benecke Bloomington (H.S.)
2 Robert Kraft Evanston (Twp.)
3 Phil Schreck Mattoon
4 John Siefkin East Moline (United)
5 Jack Schact Woodstock (H.S.)

serious reading

Place Name School
1 Judy Katz Rock Island (H.S.)
2 Doris Replogle Charleston
3 Jan Davenport Arlington Heights (Arlington)
4 Georgia Sarussi Berwyn-Cicero (Morton)
5 Bart Patton Northbrook (Glenbrook)

verse reading

Place Name School
1 Luci Dodd Jacksonville (H.S.)
2 John Mroz Arlington Heights (Arlington)
3 Joan Treadway Greenville
4 Benida Pryor Kinderhook (West Pike)
5 Alix Houston Galesburg (H.S.)

1957-58

after dinner speaking

Place Name School
1 Michael Marchildon West Frankfort (Frankfort)
2 Edward Carter Genoa (G.-Kingston)
3 Guy Wiliams LaGrange (Lyons)
4 Delbert Dahl LaHarpe
5 David Aubrey Pittsfield

comedy reading

Place Name School
1 Bill Stoll Granite City
2 Roger Majak Calumet City (Thornton Fractional)
3 Eileen Powers Evanston (Twp.)
4 Susan Henderson Galesburg (H.S.)
5 James Harms Clifton (Central)

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Paul Black Calumet City (Thornton Fractional)
2 William Chmurny Maywood (Proviso)
3 Bob Benecke Bloomington (H.S.)
4 John Peterson Arlington Heights (Arlington)
5 Phillip Owen Peoria (Woodruff)

oratorical declamation

Place Name School
1 Glenn Huisinga Calumet City (Thornton Fractional)
2 Dona Jacobs Sandwich
3 Barbara Oettel Bethalto
4 Josephine Barylske Granite City
5 Darrell Darling Rock Island (H.S.)

original comedy

Place Name School
1 Judy Puttcamp Princeton
2 Ronnie Koertge Collinsville
3 Les Brown Mattoon
4 Richard Shelton Byron
5 Linda Clemens Arlington Heights (Arlington)

original oratory

Place Name School
1 Louis Cohen Winnetka (New Trier)
2 Todd Hines Freeport (H.S.)
3 John Elliff Pekin
4 Jeannine Bunce Calumet City (Thornton Fractional)
5 Joseph Anthony Quincy (Notre Dame)

radio speaking

Place Name School
1 Roger Ebert Urbana (H.S.)
2 Bill Ervin Mattoon
3 Bob Osborn Effingham (H.S.)
4 Allen Armstrong Waukegan (H.S.)
5 John Webster Geneseo

serious reading

Place Name School
1 Ed Barrow LaGrange (Lyons)
2 Vera Bloomfield Colchester
3 Pat Prorok Waukegan (H.S.)
4 Lynn Osheroff Freeport (H.S.)
5 Jerry Storm Mattoon

verse reading

Place Name School
1 Doris Pogue Ashton
2 Mary Molen Lincoln
3 Barbara Heimling Urbana (H.S.)
4 Ann Klein Pekin
5 Linnea Lee Siegbahn Roselle (Lake Park)

1958-59

after dinner speaking

Place Name School
1 Robert Wagner LaGrange (Lyons)
2 Diana Balliet Staunton
3 Karen Moyes LaHarpe
4 Gail Beare Calumet City (Thornton Fractional)
5 Marcella McLester Granite City

comedy reading

Place Name School
1 John Davis Calumet City (Thornton Fractional)
2 Jim Ramsey Northbrook (Glenbrook)
3 Kathy Busboom Stillman Valley
4 Grant McKerney Moline (H.S.)
5 John Johnston Normal (University)

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Denis Adam Elgin (H.S.)
2 Bob Adams Geneseo
3 Alan Price Mendota
4 Vernon Cronen Evanston (Twp.)
5 Phillip Owen Peoria (Woodruff)

oratorical declamation

Place Name School
1 Janice Mathews Maywood (Proviso East)
2 Judith Essenpreis Greenville
3 Barbara Earler Streator (Twp.)
4 Mike Zullo Rockford (East)
5 Douglas Dugger Freeport (H.S.)

original comedy

Place Name School
1 Larry Woiwode Manito (Forman)
2 Blake Leach Normal (University)
3 Darla Van Buskirk Freeport (H.S.)
4 Jim Robertson Streator (Twp.)
5 Elizabeth Cole Waukegan (H.S.)

original oratory

Place Name School
1 Roger Majak Calumet City (Thornton Fractional)
2 Linda Levine Evergreen Park
2 Jeff Sampson Winnetka (New Trier)
4 Jean Conroy Arlington Heights (Arlington)
5 Janet Johnson Geneseo

radio speaking

Place Name School
1 David Shaul Champaign (H.S.)
2 Charles Thomas Maywood (Proviso East)
3 Gary Avery Pekin
4 Kenneth Meiners Morrison
5 Joe Webb Lincoln

serious reading

Place Name School
1 Sally Newman DuQuoin (H.S.)
2 Loren Bivens Carthage
3 Gary Meyer Rock Falls
4 Roger Majak Calumet City (Thornton Fractional)
5 Mary Kay Tamulis Arlington Heights (Arlington)

verse reading

Place Name School
1 Sally Mayor DuQuoin (H.S.)
2 Beverly Carlson LaGrange (Lyons)
3 Barbara Heimling Urbana (H.S.)
4 Douglas Grandgeorge Somonauk
5 Jane Myrick Mt. Pulaski

1959-60

after dinner speaking

Place Name School
1 Jim D'Ambrosio Northbrook (Glenbrook)
2 Bill Stone Streator (Twp.)
3 Richard Raskin Flossmoor (Homewood-F.)
4 Bruce Wheatley DuQuoin (H.S.)
5 J. Forrest Whitman Sycamore (H.S.)

comedy reading

Place Name School
1 Jim Robertson Streator (Twp.)
2 Joanne Versypt East Moline (United)
3 Tom Bergstrom Arlington Heights (Arlington)
4 Kent Moore Bradley (B.-Bourbonnais)
5 Mary Austin Stillman Valley

extemporaneous speaking

Place Name School
1 Dennis Weeks DeKalb
2 James Bond Peoria (Woodruff)
3 Royal Bartrum Normal (University)
4 Kent Planck Pekin
5 Bonnie Satterfield Normal (Community)

oratorical declamation

Place Name School
1 Doug Bock Peoria (Richwoods)
2 Sheila Sundquist Orland Park (Sandburg)
3 Tom Bergstrom Arlington Heights (Arlington)
4 Dave Mobley Ottawa (Twp.)
5 Karen Moyes LaHarpe

original comedy

Place Name School
1 Tom Stack Elmwood Park
2 Margo Eilts Streator (Twp.)
3 Michael Roth Princeton
4 Marjorie Cox Benton
5 Frank Galati Northbrook (Glenbrook)

original oratory

Place Name School
1 Janet Johnson Geneseo
2 Robert Hoberg Joliet (Twp.)
3 Sandra Loeh Greenville
4 John Schunk Peoria (Woodruff)
5 Jeff Sampson Winnetka (New Trier)

radio speaking

Place Name School
1 Dale Eickelman Evergreen Park
2 Cathie Strasen Lansing (Thornton Fractional South)
3 Bill Rawson Murphysboro
4 Joe Bailey DuQuoin (H.S.)
5 Larry Travis Paris

serious reading

Place Name School
1 George Dale McClendon Berwyn-Cicero (Morton)
2 Carolyn Yeates Lincoln
3 Kathryn Prochl Pekin
4 Beverly Hill Macomb
5 James Harms Clifton (Central)

verse reading

Place Name School
1 Beverly Carlson LaGrange (Lyons)
2 Douglas Grandgeorge Somonauk
3 Sara Hart Elgin (H.S.)
3 Jay Kahn Rock Island (H.S.)
5 Judy Samuel Effingham (H.S.)