Speech Individual Events Season Summaries

* Last updated at 9:43 am on Wednesday, December 6, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1980-81

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Flossmoor (Homewood-F.)   1       Barry Kautz
Lincoln   1       Dan McLaughlin
Peoria (Richwoods)   3        
Dolton (Thornridge)   4        
South Holland (Thornwood)   4        
Wheaton (Central)   6        
Bensenville (Fenton)   7        
Oak Lawn (Richards)   7        
Normal (Community)   9        
Gurnee (Warren)   10        
Normal (University)   10        
Ottawa (Twp.)   10        
Peoria (H.S.)   10        
Streator (Twp.)   10        
Tinley Park (Andrew)   10       Merel Marine

1981-82

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Wheaton (Central) DS 1       Joe Gerace
South Holland (Thornwood) DS 2       Ken Reed
Downers Grove (South) D 3       John Hires & Jan Heiteen
Pekin DS 4       Doug Springer
Arlington Heights (Forest View) D 5        
Des Plaines (Maine West) D 5        
Glen Ellyn (Glenbard West)   5        
Belleville (St. Henry)   8        
Richton Park (Rich South)   8        
Lincoln DS 10       Dan McLaughlin
Dolton (Thornridge) D 10        
Chillicothe (Illinois Valley Central)   10        
Gurnee (Warren)   10        
Heyworth   10        
Oak Lawn (Richards)   10        
Palos Heights (Shepard)   10        
Peoria (Richwoods)   10        
Peoria (Woodruff)   10        
Belleville (West) DS         Richard Hunsaker
Wheaton (W.-Warrenville) DS         Les Schomas
Breese (Mater Dei) D          
Carbondale (H.S.) D          
Champaign (Centennial) D          
Crystal Lake (Central) D          
Decatur (MacArthur) D          
Evanston (Twp.) D          
Flossmoor (Homewood-F.) D          
Geneseo (Darnall) D          
Kankakee (Westview) D          
Normal (Community) D          
Ottawa (Twp.) D          
Peoria (Bergan) D          
Quincy (Sr.) D          
Rochelle D          

1982-83

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Wheaton (Central) R 1       Joe Gerace
Tinley Park (Andrew) R 2       Merel Marine
Rochelle R 3        
Bensenville (Fenton) RS 4        
Dolton (Thornridge) RS 4        
Normal (University) R 6        
Pekin R 6        
Tremont   6        
Crystal Lake (Central) RS 9        
Downers Grove (South)   9       John Hires & Jan Heiteen
Carbondale (H.S.) S          
East Peoria RS          
Lincoln RS          
Belleville (East) R          
Belleville (St. Henry) R          
Bloomington (H.S.) R          
Bradley (B.-Bourbonnais) R          
Breese (Mater Dei) R          
Decatur (MacArthur) R          
Deerfield (H.S.) R          
Downers Grove (North) R          
DuQuoin (H.S.) R          
Evanston (Twp.) R          
Flossmoor (Homewood-F.) R          
Geneseo (Darnall) R          
Jacksonville (H.S.) R          
Northbrook (Glenbrook North) R         Debbie Middleton
Sterling (H.S.) R          
Wheaton (W.-Warrenville) R          

1983-84

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Flossmoor (Homewood-F.) RS 1       Barry Kautz
Tinley Park (Andrew) R 2       Merel Marine
Downers Grove (South) R 3       John Hires & Jan Heiteen
Lincoln RS 4        
Bensenville (Fenton)   5        
Wheaton (Central) RS 6        
Normal (Community)   7        
Crystal Lake (Central) RS 8        
Dolton (Thornridge) R 8        
Evanston (Twp.) R 8        
Decatur (MacArthur) RS          
Peoria (Woodruff) RS          
Belleville (East) R          
Benton R         Pam Kimball
Bloomington (H.S.) R          
Concord (Triopia) R          
Deerfield (H.S.) R          
East St. Louis (Lincoln) R          
Normal (University) R          
Ottawa (Twp.) R          
Pekin R          
Rochelle R          
Rock Island (H.S.) R          
Wheaton (North) R          
Wilmington R          

1984-85

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Downers Grove (South) RS 1       John Hires & Jan Heiteen
Crystal Lake (Central) R 2        
Dolton (Thornridge) RS 3       Jan Benjamin
Wheaton (Central) R 4       Joe Gerace
Flossmoor (Homewood-F.) RS 5       Barry Kautz
Normal (University) R 6        
Buffalo Grove   6        
Lansing (Thornton Fractional South)   6        
North Chicago   9        
Peoria (H.S.) RS 10       Sue Greene
Charleston RS         Tina Winings
Ottawa (Twp.) S         John Duffin
Palatine (Fremd) S         John Rourke
Aurora (Waubonsie Valley) R          
Belleville (East) R          
Deerfield (H.S.) R          
East St. Louis (Lincoln) R          
Geneseo (Darnall) R          
Lincoln R          
Mt. Vernon (H.S.) R          
Oak Park (O.P.-River Forest) R          
Park Forest (Rich East) R          
Quincy (Sr.) R          
Rochelle R          

1985-86

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Tinley Park (Andrew)   1       Merel Marine
Palos Hills (Stagg)   2        
Northbrook (Glenbrook North) RS 3       Debbie Middleton
Flossmoor (Homewood-F.) R 4        
Lansing (Thornton Fractional South)   5        
Pekin RS 6        
Mt. Vernon (H.S.) R 7        
Dolton (Thornridge) S 8        
Crystal Lake (Central) R 8        
DeKalb   10        
Peoria (H.S.)   10        
Wheaton (North)   10        
Belleville (East) S          
Downers Grove (South) RS         John Hires & Jan Heiteen
Heyworth S          
Bloomington (H.S.) R          
Charleston R         Tina Winings
East St. Louis (Lincoln) R          
Geneseo (Darnall) R          
Glen Ellyn (Glenbard West) R          
Lincoln R          
Monmouth (H.S.) R          
Normal (University) R          
Oswego (H.S.) R          
Park Ridge (Maine East) R          
Paxton R          
Rochelle R          
South Holland (Thornwood) R          

1986-87

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Downers Grove (South) S 1       John Hires & Jan Heiteen
Northbrook (Glenbrook North) RS 2       Debbie Middleton
Flossmoor (Homewood-F.) RS 3        
Wheaton (Central) R 4        
Tinley Park (Andrew)   5       Merel Marine
DeKalb R 6        
Palos Hills (Stagg)   7        
Peoria (Richwoods) RS 8        
Peoria (H.S.)   8        
East St. Louis (Lincoln) RS 10        
South Holland (Thornwood) R 10        
Belleville (East)   10        
Glen Ellyn (Glenbard West)   10        
Gurnee (Warren)   10        
Mt. Prospect (Prospect)   10        
Oak Park (O.P.-River Forest)   10        
Princeton   10       Bob Rueter
Farmer City (Blue Ridge) S          
Mt. Vernon (H.S.) RS          
Avon R          
Charleston R         Tina Winings
Des Plaines (Maine West) R          
Geneseo (Darnall) R          
Heyworth R          
Hoffman Estates (H.S.) R          
Lincoln R          
Oswego (H.S.) R          
Paxton R          
Roselle (Lake Park) R          

1987-88

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Harvey (Thornton) RS 1       Michael Sanders
Downers Grove (South) RS 2       John Hires & Jan Heiteen
Glen Ellyn (Glenbard West)   3        
Wheaton (Central) R 4        
Flossmoor (Homewood-F.)   5        
Roselle (Lake Park) S 6        
Elk Grove Village (E.G.)   6        
Palatine (H.S.)   8        
Tinley Park (Andrew) R 9       Merel Marine
Pekin RS 10        
Canton   10        
Mt. Vernon (H.S.) S          
Oswego (H.S.) RS          
Benton R   0 0   Pam Kimball
Charleston R         Tina Winings
Crystal Lake (Central) R          
Des Plaines (Maine West) R          
Geneseo (Darnall) R          
Granite City R          
Gurnee (Warren) R          
Heyworth R          
Kankakee (Sr.) R          
Lincoln R          
Northbrook (Glenbrook North) R         Debbie Middleton
Rochelle R          

1988-89

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Elk Grove Village (E.G.)   1       Karen Mitchell
Wheaton (Central) RS 2        
Oak Park (O.P.-River Forest)   3        
Peoria (Richwoods) RS 3        
Harvey (Thornton) RS 5        
South Holland (Thornwood)   6        
Tinley Park (H.S.)   6        
Downers Grove (South) RS 8       John Hires & Jan Heiteen
Northbrook (Glenbrook North) R 9       Debbie Middleton
Glen Ellyn (Glenbard West)   9        
Peoria (H.S.)   9        
Charleston RS         Tina Winings
Rochelle RS          
Bensenville (Fenton) R          
Heyworth R          
Hoffman Estates (H.S.) R          
Lincoln R          
Monmouth (H.S.) R          
Mt. Vernon (H.S.) R          
Normal (University) R          
O'Fallon (H.S.) R          
Oswego (H.S.) R          
Paxton R          
Rock Island (H.S.) R          
Tinley Park (Andrew) R         Merel Marine

1989-90

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Wheaton (Central) R 1       Joe Gerace
Downers Grove (South) RS 2       John Hires & Jan Heiteen
South Holland (Thornwood) RS 3        
Dolton (Thornridge)   4        
Glen Ellyn (Glenbard West) S 5        
Bensenville (Fenton) R 6        
Gurnee (Warren) R 7        
Peoria (Richwoods) RS 8        
Dunlap   8        
Harvey (Thornton)   10        
Mt. Vernon (H.S.) RS          
Rochelle RS          
Braidwood (Reed-Custer) R          
Canton R          
Charleston R         Tina Winings
Flossmoor (Homewood-F.) R          
Heyworth R          
Lincoln R          
Moline (H.S.) R          
O'Fallon (H.S.) R          
Oswego (H.S.) R          
Palatine (H.S.) R