Table of Titles: Girls Gymnastics

* Last updated at 10:31 am on Monday, April 24, 2017

Print this page

This table includes all IHSA Girls Gymnastics titles and trophies won, sorted by times qualified for state finals, trophies won, and championships won.

A few titles may be missing (complete list of missing titles). If you have additions for your school, please let us know.

* Indicates that the listing includes one or more predecessor schools with a different name.

Key to titles: Qual – team qualifier for state finals (does not include super-sectionals), Troph – trophies won; 1st, 2nd, 3rd, 4th – place in state finals (4th place trophy awarded in bracketed team sports only); Top10 – top 10 finishes (or top 4 in bracketed team sports); CPL – Public League champion (only when an automatic qualifier), Super – super-sectional, Sect – sectional, Reg – regional, Dist – district.

School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
Palatine (Fremd) 31 23 12 5 6 0 31 0 0 15 31 1
LaGrange (Lyons) 18 6 2 2 2 0 18 0 0 12 21 0
Lincolnshire (Stevenson) 15 8 5 3 0 0 15 0 0 9 19 0
Mundelein (Carmel) 15 8 5 1 2 0 15 0 0 9 19 0
Palatine (H.S.) 14 8 2 4 2 0 14 0 0 4 15 0
Naperville (North) 13 2 0 2 0 0 14 0 0 9 19 1
Winnetka (New Trier) 11 2 0 1 1 0 11 0 0 6 20 1
Crystal Lake (Prairie Ridge) 10 6 3 2 1 0 10 0 0 6 15 0
Naperville (Central) 10 3 0 1 2 0 11 0 0 7 17 1
Barrington 10 1 1 0 0 0 10 0 0 2 13 1
Hinsdale (Central) 9 1 0 1 0 0 9 0 0 5 25 0
Addison (A. Trail) 8 5 5 0 0 0 8 0 0 1 5 1
Carol Stream (Glenbard North) 8 3 2 0 1 0 8 0 0 5 14 1
Hoffman Estates (Conant) 7 4 1 2 1 0 7 0 0 4 13 0
Gurnee (Warren) 7 4 0 2 2 0 7 0 0 1 9 0
Arlington Heights (Hersey) 7 3 1 1 1 0 8 0 0 3 8 2
Libertyville 7 2 0 0 2 0 7 0 0 1 10 1
Orland Park (Sandburg) 7 2 0 1 1 0 7 0 0 6 18 1
Chicago (Resurrection) 6 3 0 0 3 0 6 0 0 3 10 0
Elmhurst (York) 6 3 0 1 2 0 6 0 0 2 7 2
Lake Forest (H.S.) 6 2 0 1 1 0 6 0 0 0 9 0
Rolling Meadows 6 1 0 0 1 0 6 0 0 2 12 0
Glen Ellyn (Glenbard West) 6 0 0 0 0 0 6 0 0 2 9 0
Olympia Fields (Rich Central) 5 3 1 2 0 0 5 0 0 5 8 0
Glenview (Glenbrook South) 5 2 0 0 2 0 5 0 0 2 9 1
School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
Oswego (H.S.) 5 2 0 0 2 0 5 0 0 3 10 0
Downers Grove (South) 5 0 0 0 0 0 5 0 0 3 11 0
Park Ridge (Maine East) 4 3 1 1 1 0 5 0 0 0 3 1
Buffalo Grove 4 3 0 3 0 0 4 0 0 2 5 0
*Berwyn-Cicero (Morton) 4 2 0 0 2 0 4 0 0 1 1 1
Deerfield (H.S.) 4 2 0 1 1 0 4 0 0 3 6 0
Roselle (Lake Park) 4 1 0 0 1 0 4 0 0 0 7 0
*St. Charles (East) 4 1 0 1 0 0 4 0 0 2 9 0
Downers Grove (North) 4 0 0 0 0 0 4 0 0 2 9 1
New Lenox (Lincoln-Way Central) 4 0 0 0 0 0 4 0 0 0 11 0
DeKalb 3 2 0 2 0 0 3 0 0 2 5 0
Geneva 3 1 0 1 0 0 3 0 0 2 6 0
Frankfort (Lincoln-Way East) 3 0 0 0 0 0 3 0 0 2 13 0
Skokie (Niles West) 3 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0
Northbrook (Glenbrook North) 2 1 0 1 0 0 2 0 0 0 4 0
Mt. Prospect (Prospect) 2 0 0 0 0 0 2 0 0 0 9 0
St. Charles (North) 2 0 0 0 0 0 2 0 0 1 4 0
Wheaton (W. Warrenville South) 2 0 0 0 0 0 2 0 0 0 6 0
Schaumburg (H.S.) 1 1 0 0 1 0 1 0 0 1 9 0
Arlington Heights (Arlington) 1 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0
Evanston (Twp.) 1 0 0 0 0 0 2 0 0 0 3 1
Arlington Heights (Forest View) 1 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Batavia 1 0 0 0 0 0 1 0 0 1 1 0
Dolton (Thornridge) 1 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Flossmoor (Homewood-F.) 1 0 0 0 0 0 1 0 0 0 1 1
School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
Mundelein (H.S.) 1 0 0 0 0 0 1 0 0 0 9 1
Naperville (Neuqua Valley) 1 0 0 0 0 0 1 0 0 0 5 0
Tinley Park (Andrew) 1 0 0 0 0 0 1 0 0 0 4 0
Tinley Park (H.S.) 1 0 0 0 0 0 1 0 0 0 2 0
Vernon Hills 1 0 0 0 0 0 1 0 0 0 1 0
Villa Park (Willowbrook) 1 0 0 0 0 0 1 0 0 0 6 0
Moline (H.S.) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 1
South Holland (Thornwood) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 4 1
Aurora (Waubonsie Valley) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Bradley (B.-Bourbonnais) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Crystal Lake (South) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Darien (Hinsdale South) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Des Plaines (Maine West) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Elgin (H.S.) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Elgin (Larkin) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0
Hoffman Estates (H.S.) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 1
Joliet (West) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Oak Lawn (Community) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Oak Park (O.P.-River Forest) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 5 1
Oswego (East) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Palos Hills (Stagg) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6 0
Park Ridge (Maine South) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Richton Park (Rich South) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Riverside (R.-Brookfield) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6 0
Rock Island (H.S.) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
Skokie (Niles North) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Wauconda 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Wheeling 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0