Girls Gymnastics Season Summaries

* Last updated at 9:43 am on Wednesday, December 6, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1976-77

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Park Ridge (Maine East) D 1       Betty Axelson
Naperville (North)   2       Linda Kay Hawkins
Arlington Heights (Hersey) D 3       Mariann Naparsteck
Moline (H.S.) D 4       Donna Kramer
Evanston (Twp.) D 5       Vicki Munch
South Holland (Thornwood) D 6       Susan Culp
Naperville (Central) D 7       Dottie Thomas
Arlington Heights (Arlington)   8        
Addison (A. Trail) D         Darlene Galgan
Barrington D         Carol McNamara
Elmhurst (York) D         Cheryl Weber
Orland Park (Sandburg) D         Nancy Powell

1977-78

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Addison (A. Trail) Q 1       Darlene Galgan
Northbrook (Glenbrook North) Q 2       Vicky Benedict Long
Park Ridge (Maine East) Q 3       Betty Axelson
Hinsdale (Central) Q 4       Jerilyn Jarisks
Palatine (H.S.) Q 5       Sandy Oldham
Dolton (Thornridge) Q 6 10 1   Carol Munro

1978-79

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Addison (A. Trail) Q 1       Fred Dennis
Palatine (H.S.) Q 2       Sandy Oldham
Glenview (Glenbrook South) Q 3        
Park Ridge (Maine East) Q 4       Betty Alexson
Cicero (Morton East) Q 5       Bob Vashinko
Arlington Heights (Hersey) Q 6        
Skokie (Niles West) Q 7       Jady Sloan
Arlington Heights (Arlington) Q 8        

1979-80

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Addison (A. Trail) Q 1       Fred Dennis
Park Ridge (Maine East) Q 2       Betty Alexson
Cicero (Morton East) Q 3       K.C. Kalcitis
Skokie (Niles West) Q 4       John Buckle
Arlington Heights (Forest View) Q 5       Skip Ray
Evanston (Twp.) Q 6       Vicki Munch
Northbrook (Glenbrook North) Q 7       Vicki Benedict Long
Tinley Park (Andrew) Q 8 9 1   Char Nutter