Table of Titles: Boys Gymnastics

* Last updated at 8:12 am on Monday, November 27, 2017

Print this page

This table includes all IHSA Boys Gymnastics titles and trophies won, sorted by times qualified for state finals, trophies won, and championships won.

A few titles may be missing (complete list of missing titles). If you have additions for your school, please let us know.

* Indicates that the listing includes one or more predecessor schools with a different name.

Key to titles: Qual – team qualifier for state finals (does not include super-sectionals), Troph – trophies won; 1st, 2nd, 3rd, 4th – place in state finals (4th place trophy awarded in bracketed team sports only); Top10 – top 10 finishes (or top 4 in bracketed team sports); CPL – Public League champion (only when an automatic qualifier), Super – super-sectional, Sect – sectional, Reg – regional, Dist – district.

School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
Hinsdale (Central) 30 19 9 5 5 0 38 0 0 24 13 10
Mundelein (H.S.) 21 11 6 3 2 0 21 0 0 13 8 1
Addison (A. Trail) 20 14 7 3 4 0 20 0 0 11 7 4
Hoffman Estates (Conant) 18 7 2 3 2 0 18 0 0 9 12 0
Glen Ellyn (Glenbard West) 17 7 2 4 1 0 19 0 0 10 2 5
Libertyville 13 4 0 0 4 0 13 0 0 5 7 1
Elmhurst (York) 11 13 3 5 5 0 23 0 0 2 3 1
Downers Grove (North) 11 2 0 0 2 0 11 0 0 6 4 0
Frankfort (Lincoln-Way East) 10 7 2 5 0 0 10 0 0 9 0 0
Rolling Meadows 10 3 0 2 1 0 12 0 0 5 10 5
Naperville (North) 10 2 1 1 0 0 10 0 0 6 6 0
Lincolnshire (Stevenson) 9 9 5 1 3 0 9 0 0 9 0 0
Flossmoor (Homewood-F.) 9 3 1 1 1 0 10 0 0 8 7 8
Arlington Heights (Hersey) 7 7 2 3 2 0 12 0 0 7 3 5
*Wheaton (W. Warrenville South) 7 5 3 2 0 0 8 0 0 6 0 2
Lombard (Glenbard East) 7 3 0 3 0 0 7 0 0 1 6 1
Palatine (H.S.) 7 2 1 0 1 0 7 0 0 6 1 1
Wheaton (North) 7 2 1 0 1 0 7 0 0 2 3 1
Wheeling 7 2 0 1 1 0 8 0 0 1 1 2
Oak Park (O.P.-River Forest) 6 3 0 1 2 0 9 0 0 1 2 8
Skokie (Niles North) 6 3 0 1 2 0 9 0 0 2 5 3
LaGrange (Lyons) 6 3 0 1 2 0 6 0 0 4 0 0
Carol Stream (Glenbard North) 6 2 2 0 0 0 6 0 0 2 2 0
Glenview (Glenbrook South) 6 0 0 0 0 0 8 0 0 3 2 2
Elk Grove Village (E.G.) 5 1 0 1 0 0 10 0 0 4 0 7
School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
Northbrook (Glenbrook North) 5 1 0 1 0 0 5 0 0 1 1 0
Palatine (Fremd) 5 1 0 0 1 0 5 0 0 2 2 0
Darien (Hinsdale South) 5 0 0 0 0 0 6 0 0 2 1 0
Buffalo Grove 5 0 0 0 0 0 5 0 0 1 1 3
Highland Park 5 0 0 0 0 0 5 0 0 0 2 0
*Winnetka (New Trier) 4 6 4 2 0 0 18 0 0 1 2 2
Skokie (Niles West) 4 4 1 1 2 0 10 0 0 2 0 2
Villa Park (Willowbrook) 4 3 1 2 0 0 12 0 0 1 3 6
Mt. Prospect (Prospect) 4 3 0 1 2 0 14 0 0 1 1 3
Deerfield (H.S.) 4 1 0 0 1 0 4 0 0 2 0 0
Schaumburg (H.S.) 4 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 1
*Park Ridge (Maine East) 3 4 1 2 1 0 8 0 0 0 1 0
*Naperville (Central) 3 1 0 0 1 0 3 0 0 1 1 3
Roselle (Lake Park) 2 0 0 0 0 0 2 0 0 1 2 0
Arlington Heights (Arlington) 1 13 5 3 5 0 18 0 0 1 0 8
Evanston (Twp.) 1 7 3 0 4 0 11 0 0 3 1 8
New Lenox (Lincoln-Way Central) 1 1 0 1 0 0 1 0 0 1 0 0
*Franklin Park-Northlake (Leyden) 1 0 0 0 0 0 9 0 0 1 0 0
Hillside (Proviso West) 1 0 0 0 0 0 4 0 0 0 0 1
Park Forest (Rich East) 1 0 0 0 0 0 2 0 0 0 1 2
Downers Grove (South) 1 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Hoffman Estates (H.S.) 1 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
St. Charles (North) 1 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0 0
*Maywood (Proviso East) 0 8 3 3 2 0 10 0 0 0 0 2
Skokie (Niles East) 0 3 0 2 1 0 8 0 0 0 0 3
School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
Chicago (Senn) 0 3 0 1 2 0 3 0 0 0 0 0
Chicago (Lindblom) 0 2 1 1 0 0 4 0 0 0 0 0
Carmi (C.-White County) 0 1 0 0 1 0 6 0 0 0 0 0
Canton 0 1 0 0 1 0 1 0 0 0 0 0
Chicago (University) 0 1 0 1 0 0 1 0 0 0 0 0
Harvey (Thornton) 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 2
Waukegan (H.S.) 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 3
Macomb (Western) 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0
Park Ridge (Maine South) 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0
Urbana (H.S.) 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0
Barrington 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 2
Champaign (Central) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Chicago (Morgan Park) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Chicago (Steinmetz) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Des Plaines (Maine West) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Moline (H.S.) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Olympia Fields (Rich Central) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Zion (Z.-Benton) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0
Burbank (Reavis) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
DeKalb 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Dolton (Thornridge) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Edwardsville (H.S.) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3
Oak Lawn (Community) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Richton Park (Rich South) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Roxana 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1
School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
South Holland (Thornwood) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 2 5