Boys Gymnastics Season Summaries

* Last updated at 12:31 pm on Monday, December 11, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1990-91

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hinsdale (Central) RSQ 1       Neil Krupicka
Rolling Meadows RSQ 2 10 0   Vic Avigliano
Mundelein (H.S.) RSQ 3       Doug Foerch
Hoffman Estates (Conant) RQ 4       Ed Raymond
Naperville (North) RQ 5       Brad Foerch
Villa Park (Willowbrook) RQ 6       Joe Scahill
Glenview (Glenbrook South) Q 7       Tom Neville
Palatine (Fremd) RQ 8       Bob Ferguson

1991-92

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Carol Stream (Glenbard North) RQ 1       Chuck Ehrlich
Hinsdale (Central) RQ 2       Neil Krupicka
Hoffman Estates (Conant) RSQ 3       Ed Raymond
Naperville (North) RSQ 4       Brad Foerch
Mundelein (H.S.) RQ 5       Doug Foerch
Palatine (Fremd) SQ 6       Bob Ferguson
Wheaton (North) RQ 7       Dave Donaldson
Darien (Hinsdale South) RQ 8       Eric Liva

1992-93

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Mundelein (H.S.) RSQ 1       Doug Foerch
Naperville (North) RSQ 2       Brad Foerch
Libertyville RQ 3 7 0   Paul Blasko
Hinsdale (Central) RQ 4       Neil Krupicka
Hoffman Estates (Conant) RSQ 5       Ed Raymond
Flossmoor (Homewood-F.) RQ 6       Mark Watman
Rolling Meadows RQ 7 10 1   Vic Avigilano
Addison (A. Trail) Q 8       Fred Dennis

1993-94

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hinsdale (Central) RSQ 1       Neil Krupicka
Mundelein (H.S.) RSQ 2       Doug Foerch
Naperville (Central) RQ 3       Tom Temple
Naperville (North) Q 4       Brad Foerch
Carol Stream (Glenbard North) RSQ 5        
Flossmoor (Homewood-F.) RQ 6       Mark Watman
Oak Park (O.P.-River Forest) RQ 7       Dave Splan
Hoffman Estates (Conant) RQ 8       Ed Raymond
Palatine (H.S.) R         John Schrammel
Rolling Meadows R   10 1   Vic Avigliano

1994-95

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Hinsdale (Central) RSQ 1       Neil Krupicka
Glen Ellyn (Glenbard West) RQ 2       Steve Kafka
Libertyville RSQ 3 2 2   Paul Blasko
Mundelein (H.S.) RQ 4       Doug Foerch
Hoffman Estates (Conant) RSQ 5       Ed Raymond
Elmhurst (York) RQ 6       Ken Scorza
Oak Park (O.P.-River Forest) RQ 7       Dave Splan
Flossmoor (Homewood-F.) Q 8       Mark Watman
Downers Grove (North) R         Al Bekkedal
Glenview (Glenbrook South) R         Tom Neville

1995-96

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Glen Ellyn (Glenbard West) RSQ 1       Steve Kafka
Flossmoor (Homewood-F.) RQ 2       Mark Watman
Hinsdale (Central) Q 3       Neil Krupicka
Downers Grove (North) RQ 4       Al Bekkedal
Hoffman Estates (Conant) RSQ 5       Ed Raymond
Addison (A. Trail) RQ 6       Fred Dennis
Libertyville RQ 7 5 1   Paul Blasko
Glenview (Glenbrook South) RSQ 8       Tom Neville
Mundelein (H.S.) R         Doug Foerch
Skokie (Niles North) R         Shawn Martin

1996-97

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Flossmoor (Homewood-F.) SQ 1       Mark Watman
New Lenox (Lincoln-Way) SQ 2       Skip Adamson
Hinsdale (Central) SQ 3       Neil Krupicka
Hoffman Estates (Conant) SQ 4       Ed Raymond
Libertyville Q 5 3 2   Curt Austin
Mundelein (H.S.) SQ 6       Doug Foerch
Glen Ellyn (Glenbard West) Q 7       Steve Kafka
Downers Grove (North) Q 8       Al Bekkedal

1997-98

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Mundelein (H.S.) SQ 1       Doug Foerch
Glen Ellyn (Glenbard West) SQ 2       Steve Kafka
Libertyville SQ 3 3 2   Curt Austin
Darien (Hinsdale South) SQ 4       Eric Liva
Roselle (Lake Park) Q 5       Greg Anderson
Hinsdale (Central) Q 6       Neil Krupicka
Elmhurst (York) Q 7       Ken Scorza
Addison (A. Trail) SQ 8       Fred Dennis

1998-99

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Mundelein (H.S.) SQ 1       Doug Foerch
Hinsdale (Central) SQ 2       Neil Krupicka
Lincolnshire (Stevenson) SQ 3 4 2   Dexter Victoria
Naperville (North) SQ 4       Brad Foerch
Darien (Hinsdale South) SQ 5       Eric Liva
Hoffman Estates (Conant) Q 6       Ed Raymond
Schaumburg (H.S.) Q 7 10 2   Howard Rubin
Libertyville Q 8 2 3   Curt Austin

1999-00

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Mundelein (H.S.) SQ 1       Doug Foerch
Glen Ellyn (Glenbard West) SQ 2       Steve Kafka
Hinsdale (Central) SQ 3       Neil Krupicka
Naperville (North) SQ 4       Brad Foerch
Hoffman Estates (H.S.) Q 5 7 3   Scott Phillips
Carol Stream (Glenbard North) Q 6        
Downers Grove (North) Q 7       Al Bekkedal
Franklin Park-Northlake (Leyden) SQ 8       John Back