Girls Golf Medalists

* Last updated at 7:35 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

Abingdon

Name Year Class Place
Kristin Milligan 1987-88   7
Jill Werder 1984-85   8
  1985-86   3
  1986-87   6
  1987-88   6

Addison (Driscoll)

Name Year Class Place
Gianna DiGrazia 2007-08 A 2
GiGi DiGrazia 2006-07 AA 7
  2008-09 A 1
Mary Ellen Murphy 1977-78   8
  1978-79   4

Aledo

Name Year Class Place
Taylor Lane 2007-08 A 10

Alexis

Name Year Class Place
Kim Hunt 1991-92   4
  1992-93   3

Alton (Marquette)

Name Year Class Place
Mary Ellen Jacobs 1999-00   4
  2000-01   11
  2001-02   2
  2002-03   1

Alton (Sr.)

Name Year Class Place
Jenny Williams 1998-99   13

Arlington Heights (St. Viator)

Name Year Class Place
Dana Gattone 2011-12 AA 11
  2013-14 AA 4
Kaela Klune 2007-08 AA 11
  2008-09 AA 13

Athens

Name Year Class Place
Julia Browning 2009-10 A 9

Augusta (Southeastern)

Name Year Class Place
Dakota Limkemann 2013-14 A 15
  2014-15 A 5

Aurora (Illinois Math and Science Academy)

Name Year Class Place
Elise Douglas 2013-14 A 14
Danille Pyevich 1990-91   14

Aurora (Metea Valley)

Name Year Class Place
Katelyn Kline 2015-16 AA 6

Aurora (Waubonsie Valley)

Name Year Class Place
Bing Singhsumalee 2011-12 AA 4
  2013-14 AA 2
  2014-15 AA 2
Colleen Yeager 1996-97   15

Barrington

Name Year Class Place
Pam Buff 1994-95   8
  1995-96   5
  1996-97   3
Julia Calbi 2011-12 AA 15
Heather Ciskowski 2011-12 AA 11
Michelle Immekus 1990-91   8
Caroline Kerns 2000-01   11
  2002-03   9
  2003-04   13
Melissa LaGod 1990-91   12
  1991-92   13
Kim Oviatt 1985-86   10
Caroline Smith 2016-17 2A 14
Reena Sulkar 2014-15 AA 8
  2015-16 AA 15
  2016-17 2A 6

Bartlett

Name Year Class Place
Carissa Burdi 2005-06   8

Belleville (Althoff Catholic)

Name Year Class Place
Gabby David 2015-16 A 8
Tia Kimbrough 2015-16 A 10

Belleville (Althoff)

Name Year Class Place
Jill Gomric 1993-94   3
  1994-95   1
  1995-96   2

Belleville (East)

Name Year Class Place
Ashley Freeman 2002-03   6
  2003-04   1
  2004-05   8
  2005-06   3
Miranda Lidisky 2012-13 AA 9
Cindy Mueller 1980-81   5
  1982-83   2
  1983-84   3

Belleville (Governor French Academy)

Name Year Class Place
Christine Idoux 2001-02   15

Belleville (West)

Name Year Class Place
Marcia McKinley 1977-78   15

Belvidere (H.S.)

Name Year Class Place
Sue Winkelman 1983-84   4
  1984-85   1
  1985-86   1

Benton

Name Year Class Place
Gina Giacone 1987-88   15

Bethalto (Civic Memorial)

Name Year Class Place
Sara Gwillim 2015-16 A 10

Bismarck (B.-Henning)

Name Year Class Place
Alicia Pascavage 1994-95   12

Bloomington (Central Catholic)

Name Year Class Place
Elizabeth Swanlund 2009-10 A 12

Bloomington (H.S.)

Name Year Class Place
Ann Atwood 1975-76   1
Jen Cully 1986-87   4

Buffalo Grove

Name Year Class Place
Shannon Byrne 1998-99   10
Lauren Guiao 2013-14 AA 12
Grace Kil 2010-11 AA 7
  2011-12 AA 4
  2012-13 AA 2
Haeri Lee 2015-16 AA 12

Byron

Name Year Class Place
Elizabeth Curtiss 2010-11 A 1

Cambridge

Name Year Class Place
Mishelle Reed 1984-85   10
  1986-87   1

Camp Point (Central)

Name Year Class Place
Marlene Nall 2007-08 A 8

Campbell Hill (Trico)

Name Year Class Place
Tiffany Fritsche 2000-01   7

Carbondale (H.S.)

Name Year Class Place
Paige Bird 2014-15 AA 6
Caroline Kwak 2008-09 AA 10
  2009-10 AA 12
Stefanie Pate 1998-99   13
Signe Solverson 1983-84   12

Carlinville

Name Year Class Place
Melanie Tipps 1996-97   13

Carmi

Name Year Class Place
Mary Fechtig 1980-81   2
  1981-82   8
  1982-83   7

Carpentersville (Dundee-Crown)

Name Year Class Place
Sue Sisler 1983-84   9

Carrollton

Name Year Class Place
Elizabeth Kesinger 2010-11 A 15

Carterville

Name Year Class Place
Sarah Capie 1992-93   3
Hannah Gill 2009-10 A 7
Debbie Harris 1985-86   14
Avery Rea 2015-16 A 14

Catlin

Name Year Class Place
Courtney LaFoe 2013-14 A 13

Centralia

Name Year Class Place
Nancy Scranton 1978-79   14

Champaign (Centennial)

Name Year Class Place
Lizzy Dombroski 2008-09 AA 13
Ainsley Wellinghoff 2001-02   10
  2002-03   11

Champaign (St. Thomas More)

Name Year Class Place
Kait Asklund 2016-17 1A 13
Megan Deedrich 2010-11 A 15
Katie Jean 2006-07 A 14
  2007-08 A 4
  2008-09 A 2
Sierra Myerscough 2010-11 A 12
  2011-12 A 3
Sheila Skulborstad 2006-07 A 12
  2007-08 A 13

Charleston

Name Year Class Place
Lauren Chappell 2013-14 A 1
  2014-15 A 1
  2015-16 A 4
  2016-17 1A 1
Laura Myerscough 1995-96   15
  1996-97   2
  1997-98   4

Chatham (Glenwood)

Name Year Class Place
Jenny Shutt 1997-98   13
  1998-99   3

Chicago (Jones)

Name Year Class Place
Erica Jackson 2013-14 A 7

Chicago (Latin)

Name Year Class Place
Lindsey Levin 2010-11 A 9

Chicago Heights (Marian)

Name Year Class Place
Sylvie Brick 2010-11 AA 9
  2011-12 AA 7
Meg Gilley 2007-08 AA 4
Samantha Sloan 2005-06   11
  2006-07 AA 4
  2007-08 AA 5

Collinsville

Name Year Class Place
Susan Tessary 1995-96   5

Columbia

Name Year Class Place
Allie Leingang 2013-14 A 6

Crystal Lake (Central)

Name Year Class Place
Sara Bauman 2001-02   7
Alexandra Harkins 2010-11 AA 4
  2011-12 AA 3
  2013-14 AA 10
Michelle Hupfer 1996-97   15
Molly Lyne 2016-17 2A 3
Meredith Ward 1995-96   8
  1996-97   11
  1997-98   2

Crystal Lake (South)

Name Year Class Place
Jen Hall 1988-89   6

Cuba

Name Year Class Place
Lexi Petersen 2012-13 A 15
  2013-14 A 11
  2014-15 A 7

Darien (Hinsdale South)

Name Year Class Place
Amy Troy 1989-90   7

Decatur (Eisenhower)

Name Year Class Place
Kate Laegeler 2003-04   15
Brittany Straza 1995-96   3
  1996-97   8
Heather Wrede 1995-96   7

Decatur (MacArthur)

Name Year Class Place
Penny Hammel 1976-77   4
  1977-78   1
  1978-79   1
Angie Moore 1984-85   14
  1985-86   14
  1987-88   5
Barb Tate 1976-77   7
  1977-78   15

Decatur (St. Teresa)

Name Year Class Place
Noelle Daghe 1982-83   6
  1983-84   11
Gabbi Schuerman 2007-08 A 7
  2008-09 A 10
  2009-10 A 4

Deerfield

Name Year Class Place
Carrie Baizer 1999-00   8
Jamie Lavin 2008-09 AA 2
Ramie Takahashi 1993-94   6

DeKalb

Name Year Class Place
Emma Carpenter 2016-17 2A 10
Carey Kresheck 1980-81   9
  1981-82   10
  1982-83   1

Des Plaines (Willows Academy)

Name Year Class Place
Anne Egan 2008-09 A 14
  2009-10 A 12

Dixon (H.S.)

Name Year Class Place
Olivia Pultorak 2016-17 1A 8
Cecilia Rydbeck 1980-81   3
Beth Stitzel 1980-81   12

Downers Grove (North)

Name Year Class Place
Lauren Blumenschein 1995-96   15

Edwardsville (H.S.)

Name Year Class Place
Barb Anderson 1977-78   5
  1978-79   7
  1979-80   2
Robin Buck 1988-89   10
Tina Buck 1989-90   7
Jessica Collins 2003-04   11
  2004-05   5
  2006-07 AA 11
Marissa Cook 2004-05   2
  2007-08 AA 8
Emilee Flaugher 2012-13 AA 7
  2013-14 AA 5
Sara Hepler 1985-86   10
Kristen Margherio 1997-98   13
Brooke Pellock 1998-99   10

Effingham (H.S.)

Name Year Class Place
Alicia Birdsell 1994-95   6

Effingham (St. Anthony)

Name Year Class Place
Emily Calhoon 2006-07 A 10
  2008-09 A 6
Marilee Dust 1975-76   10
Jaclyn Jansen 2006-07 A 3
  2007-08 A 1
Kathryn Koester 2006-07 A 4
  2007-08 A 6
Kelly McHugh 2010-11 A 4

El Paso (E.P.-Gridley)

Name Year Class Place
Jessica Knepp 2010-11 A 2

Eldorado

Name Year Class Place
Ashton Goodley 2012-13 A 3
  2013-14 A 9
  2014-15 A 7
Taylor Goodley 2011-12 A 10
  2012-13 A 6
  2014-15 A 3

Elgin (St. Edward)

Name Year Class Place
Caiti Childers 2006-07 A 4
Danielle Coffman 2009-10 A 11

Elmhurst (IC Catholic)

Name Year Class Place
Maddie Hurt 2015-16 A 1
  2016-17 1A 3

Eureka

Name Year Class Place
Karen Schulthes 1977-78   10
  1978-79   11
  1979-80   4

Evanston (Twp.)

Name Year Class Place
Kim Johnson 1980-81   6
  1981-82   3

Fairfield

Name Year Class Place
Lisa Merritt 1985-86   6
Beth Sprague 2001-02   4

Fithian (Oakwood)

Name Year Class Place
Lia Biehl 1986-87   6

Flossmoor (Homewood-F.)

Name Year Class Place
Ashley Armstrong 2007-08 AA 3
  2008-09 AA 5
  2009-10 AA 4
  2010-11 AA 3
Kathy Bojack 1984-85   12
Rachel Carlstead 1997-98   9
Alison Cohn 1984-85   4
  1985-86   5
Pam Egge 1982-83   10
Maureen Farrell 1983-84   5
Elizabeth Gilley 1992-93   7
  1993-94   3
Emily Gilley 1994-95   15
  1995-96   9
  1996-97   1
  1997-98   1
Ryann Gilley 2009-10 AA 14
Megan Godfrey 2001-02   15
Jill Ittersagen 1979-80   6
Kathryn Ladowicz 1999-00   13
Carol Ludvigson 1975-76   10
  1976-77   10
  1977-78   12
Michelle Mayer 2009-10 AA 4
  2010-11 AA 10
Kristin Milligan 1988-89   6
Cathy Penna 1980-81   10
  1981-82   2
  1982-83   11
Janet Randall 1983-84   12
Sandy Sutton 1979-80   3
Susan Woolley 1985-86   6

Frankfort (Lincoln-Way East)

Name Year Class Place
Kathy Sterling 2009-10 AA 12
  2010-11 AA 11
Kelly Sterling 2014-15 AA 6

Franklin

Name Year Class Place
Nancy Featherstone 2004-05   14

Freeburg

Name Year Class Place
Olivia Fox 2005-06   6

Freeport (H.S.)

Name Year Class Place
Amy Dreibelbis 1988-89   15
  1989-90   11
  1990-91   3

Galesburg (H.S.)

Name Year Class Place
Leslie Gumm 1997-98   5
Kim Kessler 1981-82   15
  1983-84   10
Stefanie Mitchell 1991-92   9
  1992-93   14
  1993-94   11
  1994-95   15
Brenda Morris 1988-89   12
Taylor Nesselroad 2013-14 AA 11
  2014-15 AA 15
  2015-16 AA 9
  2016-17 2A 4
Sandy Owen 1976-77   9
Leah "Cookie" Rosine 1977-78   4
  1978-79   9
  1979-80   7
Cindi Watson 1984-85   9
  1985-86   8
  1986-87   11
Leslye Whimpey 1990-91   14

Galva

Name Year Class Place
Samantha Hainline 2007-08 A 9
Iben Thuroe 2010-11 A 2

Geneseo

Name Year Class Place
Monica Lieving 2014-15 A 11

Geneseo (Darnall)

Name Year Class Place
Autumn Bassett 1984-85   7
Niki Bassett 1985-86   13

Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley)

Name Year Class Place
Emily Spangler 2009-10 A 7
  2010-11 A 9
  2011-12 A 14

Girard

Name Year Class Place
Myona Weller 1982-83   13
  1983-84   7

Glen Ellyn (Glenbard South)

Name Year Class Place
Brenda Sanchez 1990-91   6
  1991-92   7

Glen Ellyn (Glenbard West)

Name Year Class Place
Stacy Arnold 1984-85   11
  1985-86   8
  1986-87   3
Christina Karris 1997-98   7
Brooke Kochevar 2010-11 AA 11
  2011-12 AA 7

Glenview (Glenbrook South)

Name Year Class Place
Emily Anderson 2000-01   9
Alison Mayer 2002-03   11
Kristin Rothermel 1988-89   9

Grant Park

Name Year Class Place
Olivia McCormick 2009-10 A 12
  2011-12 A 13

Greenview

Name Year Class Place
Caitlin Sims 2014-15 A 6
Stormy Wach 1987-88   15

Gurnee (Warren)

Name Year Class Place
Donna Ward 1982-83   14

Hampshire

Name Year Class Place
Connie Ellett 2011-12 AA 2

Harrisburg

Name Year Class Place
Jessa Handwerk 2010-11 A 6

Highland Park

Name Year Class Place
Nicole Feierberg 2011-12 AA 15
Kelli Ono 2011-12 AA 15
Beth Weinstein 2004-05   10
  2005-06   8

Hillsboro

Name Year Class Place
Brooke Beeler 2004-05   10
  2005-06   11
  2006-07 A 1
  2007-08 A 3
Hannah Luckett 2009-10 A 5
  2010-11 A 5
Lauren Williams 2008-09 A 6
Mary Beth Zimmerman 1977-78   5
  1978-79   2

Hinsdale (Central)

Name Year Class Place
Erin Ahern 2009-10 AA 15
  2010-11 AA 14
Jacqueline Bruns 2012-13 AA 7
Roshannah Gaur 2014-15 AA 8
  2015-16 AA 9
Dorothy "Dee Dee" Lasker 1975-76   3
  1976-77   3
Alexandra Lederhausen 2006-07 AA 1
  2007-08 AA 7
Rebecca Lederhausen 2004-05   6
  2006-07 AA 3
Rosanna Lederhausen 2010-11 AA 11
  2011-12 AA 7
Jessica Lee 2015-16 AA 2
  2016-17 2A 12
Erica Oldenkamp 2003-04   7
Samantha Postillion 2008-09 AA 7
Pam Tyska 1977-78   14
  1978-79   5
Christa Walton 1980-81   13
  1981-82   13
Selina Zeng 2015-16 AA 6
  2016-17 2A 12

Hoffman Estates (Conant)

Name Year Class Place
Becky Sjoholm 1993-94   15
Kris Yoo 2007-08 AA 11
  2008-09 AA 1
  2009-10 AA 1

Hoffman Estates (H.S.)

Name Year Class Place
Noriko Nagazaki 2000-01   11
  2001-02   4
Noriko Nakazaki 2002-03   2

Kankakee (McNamara)

Name Year Class Place
Megan Curie 2008-09 A 13
Gina Vallone 2011-12 A 8
Hannah Wiley 2010-11 A 15

Kewanee (H.S.)

Name Year Class Place
Riley Hansen 2016-17 1A 8

Knoxville

Name Year Class Place
Taylor Thompson 2011-12 A 10
  2012-13 A 10

LaGrange (Lyons)

Name Year Class Place
Alyssa Gaudio 2006-07 AA 12
Heather Grant 2005-06   15
Kelly Sortino 1998-99   10

LaGrange Park (Nazareth Academy)

Name Year Class Place
Nicole Jeray 1986-87   11
  1987-88   10

Lake Forest (H.S.)

Name Year Class Place
Casey Burden 2002-03   6
  2003-04   2
Elizabeth Burden 1996-97   13
  1997-98   9
  1998-99   3
Abby Derman 1996-97   5
Hailey Koschmann 2006-07 AA 2
  2007-08 AA 1
Haily Koschmann 2005-06   3
Whitney Lamberson 1996-97   10
  1997-98   3
Nancy Taubensee 1998-99   7

Lake Villa (Lakes)

Name Year Class Place
Abbie Horan 2008-09 AA 4
  2009-10 AA 4

Lansing (Illiana Christian)

Name Year Class Place
Linda Reitveld 1983-84   6

Lansing (Thornton Fractional South)

Name Year Class Place
Maggie Sloan 2013-14 AA 12

Lemont (H.S.)

Name Year Class Place
Chantelle Mika 1997-98   13

LeRoy

Name Year Class Place
Molly Marcum 2011-12 A 6

Libertyville

Name Year Class Place
Pam Miller 1975-76   3
Nicole Schachner 2003-04   5
  2005-06   2

Lincoln

Name Year Class Place
Katlyn Hasprey 2014-15 A 9

Lincolnshire (Stevenson)

Name Year Class Place
Stephanie Miller 2009-10 AA 8
  2010-11 AA 1
  2011-12 AA 6
  2012-13 AA 1

Lisle (Benet Academy)

Name Year Class Place
Lauren Beaudreau 2015-16 AA 4
  2016-17 2A 2
Sarah Pesavento 1999-00   5

Litchfield

Name Year Class Place
Claire Gursh 2006-07 A 13
Sally Scharf 1985-86   10

Lockport (Twp.)

Name Year Class Place
Margie Arnold 1987-88   8
Tracy Djerf 1980-81   11
Johanna Johandes 1987-88   14